DDR Brandt bang voor applaus: niet naar Berlijn IS Kansen op Vietnam verbeterd verdient u meer dan f.20.900,-per jaar? Litwinow terug uit Siberie llllll Oegandese ministers ontslagen, omdat zij tempo niet bijhouden in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) BONN (GPD) Het aangekondig de bezoek van bondskanselier Brandt aan Oost-Berlijn is van de baan. Niet Brandt en DDR-premier Stoph zullen het basisverdrag, waarin de betrekkingen tussen beide Duitse sta ten wordlt geregeld, onderteke nen, maar de onderhandelaars Bahr (West) en Kohl (oost). In een ver klaring van de twee regeringen is gistermiddag bekend gemaakt dat dit op 21 december gebeurt. Twee redenen noemde een rege ringswoordvoerder in Bonn voor het veranderen van de plannen. Bonn en Oost-Berlijn waren er niet in lagd om voor de Kerst een da tum te vinden die beide goed uit kwam. De Westduitsers voelden niets voor een langdurig uitstel, om dat daarmee ook bepaalde verbete ringen in de menselijke contacten tussen Oost en West later tot stand zouden komen. In Bonn heerst intussen de op vatting, dat met die redenen maar de halve waarheid is gezegd. De rege ring van de DDR zou lelijk in de maag hebben gezeten met het be zoek dat Brandt in zijn verkiezings campagne aankondigde. De toe juichingen in Erfurt zouden al gauw worden overtroffen bij een intocht van de in de DDR vereerde bondskanselier in de hoofdstad Oost- Berlijn. Brandt had het initiatief genomen Zuivering in Bosnië- Herzegowina BELGRADO (AP) Een voor aanstaande communist in Bosnië- Herzegowina (Joego-Slavië) is uit de communistische partij gestoten om dat hij weigerde op zichzelf kritiek te leveren. Osman Karabegovicz (61) is sinds 1932 lid der communisti sche partij en hij heeft belangrijke functies bekleed in de Joegoslavi sche partij. Uit een verklaring van het centrale comité der communis tische partij in genoemde deelstaat blijkt dat er reeds verscheide ne maanden meningsverschillen in Bosnië-Herzegowina bestaan. Op Ka rabegovicz, Avdo Hum (58) en Hajro Kapetanovicz (55), is door het cen trale comité kritiek geleverd wegens hun houding en verklaringen omdat deze zouden leiden tot wantrouwen tussen de huidige en de vroegere lei ders der partij in de deelstaat. Hum en Kaptenanovicz hebben intussen zelfkritiek geleverd hetgeen Karabe govicz weigerde. Voorts heeft Ceda Kapor (51) een waarschuwing van de partij gekregen wegens zijn poli- onaanvaardbare houding" en zijn „beledigende beweringen in ver band met de actie om de afwijkende meningen uit de wereld te helpen". Kapor heeft intussen zelfkritiek ge leverd. en 21 december als datum voor de ondertekening voorgesteld. Dat schikte de Oostduitsers niet wegens internationale verplichtingen, waar over in Bonn niets naders bekend is. Uit Oost-Berlijn kwam als tegen voorstel: 15 of 19 december. Voor de eerste datum staat echter beëdiging van het nieuwe kabinet op de Bon ner agenda, voor de tweede een begrotingsdebat in de Bondsag. De regeringswoordvoerder in Bonn vond gistermiddag weinig geloof met zijn verklaring, dat het eind' januari had moeten worden als men de on dertekening aan de regeringsleiders had willen overlaten. Dit onder meer omdat voor de vrijdag uit het zie kenhuis ontslagen Brandt (ontste king aan de stembanden) tussen Kerstmis en nieuwjaar een vakantie begint die op advies van zijn artsen tot midden januari duurt. De kans bestaat, dat in laatste in stantie ook Brandt zelf weinig zin meer heeft gehad om naar een ge schikte datum te zoeken. Als de re gering in Oost-Berlijn hem met een minimum aan publiciteit heeft willen opvangen (bijvoorbeeld een heikop- tervlucht regelrecht naar het huis van de ministerraad, waar de onder tekening plaats heeft), kan het be zoek voor de bondskanselier nauwe lijks meer interessant zijn geweest. Brandit had, na Erfurt en Kassei, opnieuw premier Stoph willen ont moeten, maar had bovendien aan gekondigd dat hij nu ook met partij- chef Honecker zou praten. Die daad en de onvermijdelijke toejuichingen zouden de bijzondere band en van uit Bonn gezien zelfs min of meer de voortbestaande „eenheid van de natie" hebben beklemtoond. Brandt komt nu een belofte niet na, waarmee hij in de verkiezingscam pagne véél opzien baarde. Pawel Litwinow, een van de voor aanstaande figuren in de dissidente beweging uit de jaren 1960 in de Sow- jet-Unie, is in Moskou teruggekeerd, zo is gisteren uit welingelichte bron in de Russische hoofdstad vernomen. Litwinow keerde donderdagavond te rug na een verblijf van vier jaar in Siberië, waarheen hij in 1968 voor vijf jaar was verbannen wegens be togingen op het Rode Plein tegen de door de Sowjet-Unie geleide invasie van troepen van de Warschau- pactlanden in Tsjecho-Slowakije. Pawel is een kleinzoon van Ma xim Litwonow van 1930-1939 Sowjet- russisch minister van Buitenlandse I wacht men dat Nixons afgezant dr Zaken. I Henry Kissinger President Nixon heeft een onverwachte bespreking gehad met zijn chefs van staven. In het Witte Huis vergaderden generaal Horace Wade (Luchtmacht, niet op de foto zichtbaar), admi raal Robert Cushman (Marine, eerste van links), onder-minister Kenneth Rush (Defensie), minister Meivin Lafrd (Defensie), president Nixon, admiraal Thomas Moor er (voorzitter ver enigde chefs van staven), admiraal Elmo Zumwalt (marine-operaties) en, geheel op de voor grond, generaal Creighton Abrams (Leger). PARIJS (Reuter, UPI) Alle partijen in het Vietnamese con flict zijn nu bereid tot een compro mis over de netelige kwestie van de toekomst van de Noord Vietnamese militairen in Zuid-Vietnam, zo hebben gisteren diplomatieke krin gen in Parijs verklaard. Bijgevolg zijn de vooruitzichten voor het uit de weg ruimen van de laatste hin derpalen voor een regeling sterk verbeterd. In de Franse hoofdstad ver- ADVERTENTIE :s fe mels] 2759. :pakk( llllll 'ELT. >rden orden orden orden woof lOOgSf numD inistrs 1,04 ffl latei sing I dan wordt het de hoogste tijd om u op de hoogte te stellen van de aantrekkelijke voorwaarden vooreen ziektekostenverzekering bij het zilveren kruis: Enkele redenen: Volledige risico-dekking óók voor specialistische en poliklinische hulp. Géén extra premie bij verblijf in het buitenland, korter dan drie maanden. Opzegtermijn voor individueel verzekerden van één maand. Onopzegbaar door Het Zilveren Kruis. Bovendien een premie zonder commercieel elemenl én snelle afhandeling van schade claims. Discrete behandeling bij elk der zestien over het land verspreide Afdelingen van Het Zilveren Kruis. Volledige openbaarheid aan aHe verzekerden van premie-ontvangsten, uitgaven en gevormde ste Noordvietnamese onderhande laar Le Doec tho zich voornamelijk met de kwestie van de Noordvietna mese troepen zullen bezig houden als zij maandag na een schorsing van een week hun overleg voortzet ten. In genoemde kringen geeft men overigens toe, dat Noord-Vietnam niet zover zal gaan, dat het de aan wezigheid van zijn militairen in het zuiden zal erkennen. Aan de kant van Hanoi zou echter wel de wil bestaan dit vraagstuk te rege len, dat het voornaamste struikel blok vormt voor een oplossing van het Jarenlange bloedige conflict. De Verenigde Staten schijnen al lang bereid te zijn tot een compro mis. De moeilijkheid is dat de re gering in Saigon zich zorgen maakt over een voortdurende inmenging in de Zuidvietnamese zaken door de Noordvietnamese militairen. Hoewel zij het liefst alle Noordviet- namezen ziet vertrekken, zou zij nu ook genegen zijn met een com promis genoegen te nemen. Saigon zou bereid zijn evenveel militairen te demobiliseren als Hanoi uit het zuiden wil terugtrekken. Daarnaast zou de Zuidvietnamese regering er ook geen bezwaar tegen hebben evenveel militairen te laten af zwaaien als de Vietcong genegen is te laten terugkeren naar hun dor pen. Een dergelijke regeling zou betekenen dat er straks in Zuid- Vietnam aanzienlijk minder men sen onder de wapenen zullen zijn, hetzij Noordvietnamezen, leden van de Vietcong of militairen van het bewind in Saigon. KAMPALA Reuter) President Am in van de Afrikaanse staat Oe ganda heeft vier van zijn ministers ontslagen omdat zij het tempo van de regering niet konden bijhouden, zo heeft een regeringswoordvoerder in Kampala gisteren bekend ge maakt. De ministers die bij deze eerste grote kabinetsreorganisatie sinds het aan de macht komen van Am in van het toneel zijn verdwenen, zijn de bewindsman voor Cultuur en Regionale ontwikkeling Engoer, zijn collega van Arbeid Majanja, de mi nister voor Toerisme Kironde en het hoofd van het departement voor Faunabeheer prof. William Bana- ge. Het zijn geen slechte ministers maar zij kunnen de snelheid niet bijhouden waarmee de regering van de tweede republiek werkt. Zij hebben de raad gekregen naar een andere betrekking te solliciteren. Schietpartij in Rawalpindi RAWALPINDI (Reuter) Op een massabijeenkomst in de Pa kistaanse stad Rawalpindi is giste ren een oproer uitgebroken waarbij schoten werden gelost, toen presi dent Bhoetto erkenning van Ban- gladesj ter sprake bracht. Tiendui zenden mensen sloegen op de vlucht toen de schoten klonken, achter volgd door mannen die pistolen af vuurden. Zij leken niet tot de poli tie te behoren. Twintig minuten lang heerste er een complete chaos, maar president Bhoetto bleef op het spreekgestoelte. Hij hervatte la ter zijn toespraak voor degenen die nog waren gebleven en weet de ongeregeldheden aan oproerkraaiers die uit waren geweest op een crisis. De onlusten worden gezien als een voorproefje van wat de presi dent waarschijnlijk te wachten staat wanneer hij later deze maand op een rondreis door de Poendjaab erkenning van Bangladesj gaat bepleiten. Deze provincie is Bhoet- to's machtsbasis maar wordt door rechtse partijen ook gebruikt als operatieterrein voor een campagne tegen hem over de erkenningskwes tie. Nederland en Rhodesie NEW YORK (ANP) Nederland heeft zich, met negen andere lan den, in de Ver. Naties van stem ming onthouden over een resolutie, waarin het bijeenroepen van een constitutionele conferentie over Rho- desië werd gevraagd. Engeland, Ame rika en Portugal stemden tegen, 103 landen stemden voor. Met Australië, België. Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Portugal, Engeland en Amerika stemde Nederland te gen een met 87 stemmen voor en 21 onthoudingen aangenomen reso lutie, waarin Engeland werd verwe ten geen doeltreffende maatregelen te hebben genomen om het regime Smith ten val te brengen. Tot dusver had slechts een minis ter het kabinet verlaten dat Amln in februari van het vorig Jaar had gevormd. Dat was Ovonji, die een Jaar geleden als minister voor de Overheidsdiensten en plaatselijk be stuur werd ontslagen omdat hij be trokken zou zijn bij tegen de rege ring gerichte acties. Italiaanse oud-president Segni (81) overleden Segni ROME (Reuter, AP) In een ziekenhuis in de Italiaanse hoofd stad is oud-president Antonio Segni gisteren op 81-Jarige leeftijd over leden. Segni, die twee decennia een zeer actieve rol speelde in de Chr.- Democratische partij van zijn land, is ook tweemaal premier geweest. In 1962 werd hij de derde presi dent van de Italiaanse republiek. Die hoogste functie vervulde hij slechts •twee Jaar, van 1962 tot 1964. Hij trad af nadat hij gedeeltelijk verlamd was door een hersenbloeding. Behalve president en premier was Segni ook minister van Buitenlandse Zaken in drie kabinetten. Als minister van Landbouw begon hij in 1950 met her verdeling van de landbouwgronden, waardoor tienduizenden arme boeren arbeiders tot bezitters van kleine, meestal nog niet in cultuur gebrach te landerijen werden gemaakt, die tegen schadeloosstelling van grote grondbezittingen wrden afgesplitst. Ook een deel van zijn eigen uitge strekte landerijen in zijn woonplaats Sassari op Sardinië viel onder deze herverdeling. Ofschoon van hem werd gezegd, dat hij „nooit gezond genoeg was om minister te zijn en nooit ziek genoeg om af te treden", was hij buitengewoon actief. Als pre sident gaf hij voortdurend blijk van belangstelling in het lot van zijn on derdanen door herhaaldelijk bezoe ken aan alle delen van Italië te brengen. Vraag vrijblijvend c i i i 5 verzekeringsvoorwaarden, ook voor collectieve verzekeringen. wenst inlichtingen over de voorwaarden v INDIVIDUELE verzekering hokjo ae COLLECTIEVE verzekering wal ,oe In ongefrankeerde envelop te zenden aan: Stichting Het Zilveren Kruis Hoofdkantoor Machtiging No. 1 Tot veler verrassing heeft de Ierse regering van premier Lynch kort geleden de stafchef van het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA), de 44-Jarige Sean MacStiofain, in Du blin laten arresteren en zonder uit- voor een rechtbank gebracht. Nadat die hem tot zes maanden ge vangenisstraf had veroordeeld we gens lidmaatschap van een verboden organisatie, begon MacStiofain aan honger- en dorststaking, die hy wil voortzetten tot de dood erop volgt. Dit „antwoord" van de terro ristenleider is typisch-Iers en be tekent de voortzetting van een tra ditie, die Thomas Ashe in 1917 en Terence MacSwiney, burgemeester van Cork, in 1920 het leven kostte en de reputatie van „martelaren" be zorgde. Hoe dit zij, door de arresta tie van MacStiofain heeft de rege ring in Dublin voor het eerst in drie jaar doen blijken, dat zij de activi teiten van het IRA niet langer wenst te dulden, te minder omdat het IRA zoals de 33-Jarige minister van Justi tie O'Malley dezer dagen verklaarde, nauwelijks één procent van het Ierse volk omvat. Hij bestrteed daarmee de zeer emotionele, allesbehalve realis tische steun, die het IRA in de vorm van gold en wapens van Noordameri- kaanse Ieren ontvangt, die, aldus nog steeds O'Malley, volkomen ten on rechte in de veronderstelling leven, dat het gaat om een strijd tussen de Ierse natie en het Britse leger. De arrestatie en veroordeling van Mac Stiofain zal dus, meer nog dan ln Ulster en Engeland, onder de twintig miljoen Ieren in de Verenigde Sta ten veel opzien hebben gebaard en hen misschien tot het inzicht bren gen, dat er hier van een zeer kleine dissidente groep sprake is en niet van „een heel volk". Overigens wist iedereen in Ierland, dat MacStiofain belie- als een dictator het IRA ven liet optreden, 's Mans werkelijke naam luidt John Stephenson, maar hij verwisselde die voor de Keltische vorm MacStiofain toen hij, dertien Jaar geleden, in Engeland zes Jaar tuchthuis had opgeknapt na een mislukte overval op een wapenop slagplaats van het Engelse leger. Stephenson is bovendien maar ten dele van Ierse afkomst: hij werd in Londen geboren als zoon van een Engelse vader en een Noordierse moeder. Zyn scherpste tegenstander is nu niet Heath of Faulkner, maar de hierboven genoemde Ierse minis ter van Justitie, Desmond O'Malley. In diens opdracht zyn reeds honderd IRA-mannen op grond van diverse beschuldigingen vervolgd, zyn con troles gehouden op bezit van wapens en explosieven en werd om. het kan toor van 't IRA in Dublin doorzocht en afgesloten. Zelfs is er een wet in de maak, die het lidmaatschap van onwettige organisaties nader om schrijft en de bewijslast, dat men niets met het IRA te maken heeft, op de beklaagden legt. Alleen op die manier is Dublin in staat afdoende maatregelen te nemen tegen IRA- leden, die tot nu toe hardnekkig ontkenden lid van die organisatie te zyn hoewel iedereen wist, dat dit wel het geval was. Met de veroor deling van Stephenson alias MacStio fain heeft Dublin met succes de eerste ronde beëindigd van zijn op treden tegen een bende terroristen, die, naast hun actie in het noorden, voor Ierland zelf al te lastig begon nen te worden. Intussen hebben de Britten begin deze week in Noord-Ierland (Lon donderry) aan de pers een buitge maakte lanceringsrichting met ra ketten getoond, afkomstig uit een Sowjetrussische wapenfabriek. Van de dinsdag J.l. afgeschoten raketten behoorde de helft tot hetzelfde ty pe. Daarmee is niet bewezen, dat Moskou, rechtstreeks of via zijn Oosteuropese satellieten, militaire steun aan liet IRA verleent. Het is namelijk niet onwaarschijnlijk, dat dit materieel afkomstig is uit de Noordafrikaanse staat Libië. Maar door een vondst als deze wordt toch een sfeer geschapen, die aller minst bevorderlijk is voor redelijk overleg. Des te verheugender is, dat de Ierse premier Lynch in Lon den een gesprek heeft gehad met zijn Britse ambtgenoot Heath, dat boven verwachting bevredigend ls verlopen en een symptoom lijkt te zijn van een betere benadering van de nog altijd gespannen toestand. Die benadering zou kunnen gaan in de richting van een zekere ma te van deelneming van de Noord- ierse rooms-katholieken het bestuur van Ulster en beëindiging van de internering van IRA-man nen in het noorden. Noodzakelijke voorwaarde van Engelse zijde is uiteraard beëindiging van de IRA- overvallen. Dat Dublin daarmee een begin heeft gemaakt en de hoogste chef, MacStiofain, in de ge vangenis heeft doen belanden, kan een aanwijzing zijn, dat de Engel se en Ierse regeringsleiders tot een afspraak in die richting zijn geko- mem. Toen Lynch na zijn gesprek met Heath in Downing Street naar Dublin terugkeerde het was zijn vierde onderhoud met zijn Engelse collega sinds begin van dit Jaar verklaarde hy, dat „de wederzijdse gezichtspunten elkaar nog nooit zo dicht genaderd waren als thans". Wat het uiterst belangrijke punt van de vereniging van Ulster met Ierland betreft, schijnt men afgesproken te hebben, dat dit geen zaak is die on middellijk verwezenlijkt kan worden, maar „tussen nu en het Jaar 2000" onder ogen gezien dient te worden, „begunstigd door wederzijdse con cessies". Het spreekt vanzelf, dat der gelijke afspraken, zoals de „New York Times" dezer dagen schreef, natuur lijk grote hoeveelheden politie ke moed van alle betrokkenen ver gen, die immers terdege rekening moeten houden met hun achterban. Maar het alternatief is duidelijk: wordt er in de hierboven aangeduide richting niets bereikt, dan zet het proces van het afglijden naar een burgeroorlog zich onverminderd voort en aan beide delen van Ierland een nog bloediger tijdperk tegemoet, teletype 6 Het zou daarom, nu de regeringslei ders tot een zekere mate van over eenstemming zijn gekomen, niet kwaad zijn als ook de aartsbisschop van Dublin het stilzwijgen zou ver breken. Hij zou duidelijk dienen te maken, dat de protestantse opvattin gen in het noorden volstrekt geëer biedigd zullen worden, om op die manier de sfeer van toenadering te versterken en de kloof tussen het protestantisme in het noorden en het zeer conservatieve rooms-kathollcls- me ln de Ierse republiek te versmal len. "Zolang Dublin (lees: het Ierse episcopaat) zwijgt, spreekt ds. Pais ley". schreven wij eerder te dezer plaatse over dit facet, dat zeker niet het minst belangrijke van dit pro bleem genoemd kan worden. R1

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11