Een blote-voetenarts in ieder Chinees CDU zet aanval tegen Strauss in ABN Spaarbiljet 1972/79 PANORAMA 2000 HORLOGES KLOKKEN fioo,-groeit naarfi50,- Heath boos op verkeerschaos Algemene Bank Nederland Bombrief verwondt Palestijn - VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 Iedere fabriek, iedere wijk, leder het eerste echelon alle gevallen op ,m z'Jh heeft zijn eigen te vangen, en zelf hun pillen en dorp waar kliniek, soms niet meer dan een kamer waar de blote-voetenarts werkt, soms hele complexen. Acu punctuur en kruiden zijn de twee geneesmethoden die we het meest zien gebruiken. De belangstelling hiervoor is duidelijk groot. Voor zitter Mao heeft gezegd dat men de nuttige zaken uit het verleden moet gebruiken. Men is echter ook op zoek naar een kombinatie van Chinese en Westerse medicijnen, omdat opnieuw volgens de voor zitter men moet leren gebruiken Ijsblokken wat nieuw is. Praktisch alles wat men doet weet men te herleiden tot uitspraken van de voorzitter. Veel rode boekjes Eien we niet, maar verwijzingen naar zijn uitspraken zijn talrijk. poeders klaar te maken. De blote- voetenartsen fungeren niet alleen als arts op het platteland, maar als medisch funktionaris in de breed ste zin van het woord. Ze geven voorlichting over hygiënische toe standen, houden de administratie bij, bemoeien zich zelfs met de in- sektenbestijding in de landbouw enz., het zijn artsen, boeren en le raren tegelijk. vering van deze serie. De artsen genieten een hoog aanzien. Hun sa laris varieert van f 85,— per maand voor een pas afgestudeer de, tot f 500,— (sic) per maand: als top. De artsen worden op drie kriteria beoordeeld: op him hou ding tegenover de bevolking (in hoeverre realiseren zij de slogan dien het volk?), op hun techni sche vaardigheid en op de tijd dat zij al arts zijn. In de communes delen de blote-voetenartsen in het werkpuntensysteem. Operatie Liefdadigheid In Peking brengen we een bezoek aan het Kum Nung Ping zieken huis (het arbeiders-boeren-solda ten ziekenhuis) dat onder de bevol king en onder de artsen eigenlijk nog steeds bekend staat als het Tung Rin ziekenhuis (het zieken huis van de Liefdadidgheld). Het ziekenhuis telt 600 bedden en 1000 man personeel: 250 artsen, 330 ver pleegkundigen, 120 technici en 300 administratieve krachten. (In SJan- hai telde een ziekenhuis van 600 bedden 720 man personeel). Een deel van de staf is echter aan het werk op het platteland, ze helpen daar en leiden blote-voetenartsen verder op. Een team hielp meer 1200 grotere en kleinere operaties en trainde meer dan 300 blote- voetenartsen. Om de beurt moet leder een Jaar naar het platteland, waarbij niet alleen de medische hulp, maar ook het „omvormen van de eigen gedachten" een be langrijke doelstelling is. In de ste den gaat men ook naar de fabrie ken voor dezelfde doeleinden. Daar naast heeft men in Peking de zorg voor een bepaald district van on geveer 400.000 inwoners. Huisartsen zijn als zodanig in China dus on bekend. In eerste instantie gaat men naar de kliniek in de eigen wijk of de eigen fabriek en pas bij ernstiger gevallen komt men bij het ziekenhuis terecht. Er is aan het ziekenhuis ook een tandartsen kliniek verbonden, waar men, voor gemiddeld f 1,50 per tand, zijn ge bit kan laten verzorgen als men last heeft. Blote voeten De blote-voetendoktoren worden grotendeels opgeleid op de middel bare school. Een klein groepje van leerlingen, 2 per klas en bij de standaardgrootte van 2000 leerlin gen per school, zijn dat iedier Jaar ongeveer 15 leerlingen, mogen een jaar lang werken op de apotheek van de school. Deze leerlingen ge ven daartoe zelf de wens te ken nen en als er teveel liefhebbers zijn, dan beslist de groep. Zij krijgen onderwijs in de acu punctuur en in de kennis van krulden, zodat ze in staat zijn in We maken een rondgang door 't Tung Rin ziekenhuis en bekijken de afdelingen gynaecologie, oog heelkunde en chirurgie. De tempe ratuur is hoog, buiten Is het boven de 35 graden en binnen zal het niet veel koeler zijn. De baby's op de kraamafdeling liggen met grote ijs blokken in hun buurt om hen zo enige koelte te bezorgen. Veel pa tiënten liggen in bed met een waaier, of ze liggen op een rieten matje, dat ze zelf mee hebben moe ten nemen. Op de afdeling heel kunde ligt een vrouw die in januari op een mistige morgen onder de trein is gekomen. Haar linkervoet was verbrijzeld en haar rechter been. De artsen hebben toen haar rechtervoet aan het linkerbeen ge zet, zodat ze slechts 1 kunstbeen nodig heeft. 2ie vraagt de begelei dende artsen of ze ons iets mag zeggen. Dat mag, en dan volgt haar dankwoord aan voorzitter Mao die gezorgd heeft dat zij nu nog de beschikking heeft over been en voet. „Voor de Culturele Revolutie waren de artsen lui, nu is niets hen te veel en dienen zij het volk". Of schoon het ongeluk de schuld was van de vrouw, had de machinist de verantwoordelijkheid op zich geno men en de fabriek waartoe de trein behoorde, betaalt nu het genezings proces. (Half oktober bracht het Volksdagblad ln Peking foto's van de vrouw waarop ze op het Tien an Men Plein rondloopt. Ook het Leidsch en Alphens Dagblad heb ben dit bericht gepubliceerd) Op de afdeling heelkunde maken we kennis met de Chinese methode van het genezen van beenbreuken, met de zogenaamde korte spalk, waardoor de patiënten in staat zijn veel meer en veel sneller him ledematen te bewegen en dus hun spieren soepel te houden, dan bij de Westerse gips-methode. De ge- neestij d kan in sommige gevallen zelfs tot 50 procent worden terug gebracht. In het Hua Shan ziekenhuis in Shanhai wonen wij een tiental operaties bij, waarbij de patiënt door .middel van acupunctuur plaat selijk is verdoofd. Pas op het eind pvn van de vilftiPfir laren 1* men in LjC" ÖP1C5CI wh na onze rondgang met de art sen wat dieper op het hoe en waarom van de acupunctuur in gaan, kamt de patient die zojuist geopereerd is aan de hals, ons, di- rekt na z'n operatie, nog even ge dag zeggen. Ook voor de medische verzorging en voor de medische opleiding geldt: verkrijg sneller, economi scher en beter de resultaten. Men experimenteert op het ogenblik met een artsenopleiding die van 6 Jaar terug gebracht is tot drie jaar. Alle termen en namen heeft men vereenvoudigd, overbodige vakken laat men achterwege en men kombineert van het begin af aan de theorie met de praktijk. vijftiger Jaren is men China de acupunctuur ook voor verdovingsdoeleinden gaan gebrui ken. Voor de genezing van aller lei kwalen is het al eeuwen en eeuwen oud. Voor de verdoving worden gelijke punten gebruikt als voor genezingsprocessen. Welke punten dat zijn leert men door er varing. Ieder ziekenhuis heeft zijn eigen kennis op dit gebied. Tot nu toe heeft men geen eenduidige verklaring voor de werking van de acupunctuur. De artsen zeggen echter: het werkt, dat hebben we ervaren; dus gebruiken we het. Het is een veilige èn een econo mische manier van geneeskunst. Wij zijn onder de indruk als we van nabij twee hersenoperaties meemaken (een hersenbloeding en een hersentumor), een opera- te chirurgenkleding, rond de ope- wijderen van een tumor in de hals. De gastvrijheid van de Chinezen gaat daarbij zover dat wij, in wit te chirurgerkleding, rond de ope ratietafel kunnen lopen en met de patiënt kunnen spreken. Wanneer Het ziekenhuis wordt bestuurd door een Revolutionair Comité. In de polikliniek is een aparte ont vangstruimte, waar de patiënten hun meningen naar voren kun nen brengen en eens in het jaar is er een inspraakbijeenkomst voor alle fabrieken waar het ziekenhuis relaties mee heeft. Wanneer we het Chinese woord voor de diskus- sie op zo'n bijeenkomst letterlijk vertalen, heet het "in de spiegel kijken". En dat geeft de funktie goed weer. Door de vérgaande de centralisatie. gebaseerd op het principe van het vertrouwen in de massa, van het willen-dus- kunnen, is er gelegenheid voor ieder direkt betrokken te zijn bij de zaken die hem aangaan. De leiders worden voortdurend ge dwongen in de spiegel te kilken. Groot land Leerlingen van een middelbare school warden opgeleid tot blote-voetenarts. Kennis van de acupuntuur en van de heelkunde met kruiden vormen hiervoor de basis. Zij nemen de medi sche verzorging op het platteland voor him rekening. Het China van nu, een impressie van drs. Fr. van der Meer Kosten Drs. Fr. van der Meer uit Hazerswoude bracht de afgelopen zomer van 28 juni tot 29 juli een bezoek aan de Vólksrepubliek China. Hij Alle hulp in het ziekenhuis is vroeg daarvoor een visum aan omdat hij op doorreis naar het gratis, in die zin dat de kosten Internationale Psychologie Congres in Tokio kennis wilde ne- worden doorberekend naar de fa- men van de ontwikkeling en toepassing van de sociale wetenschap- briek waar de patient werkt of pen in China, en daarnaast geïnteresseerd was in het sociale en naar de commune. Daarnaast culturele leven in China in het algemeen. Hij bezocht China in krijgt het Tung Rin ziekenhuis groepsverband tezamen met 7 andere Nederlanders. ieder jaar een subsidie van Drs. Fr. van der Meer legde in 1967 zijn doctoraal examen in de f750.000,-. om gevallen op te van- psychologie af en is sindsdien als medewerker verbonden aan de gen waarbij de patiënt zijn eigen Rijksuniversiteit van Leiden, vakgroep sociale psychologie. aandeel niet kan betalen. Wij zagen dat reeds in de vorige afle- waarderen? China is een groot land. In oppervlakte is het prak tisch gelijk aan geheel Europa, maar het heeft bijna 100 miljoen meer inwoners. Ook in China is er een grote verscheidenheid van talen en volken. Het is een illusie te menen dat men door een reis van 4 weken in staat is een oordeel te vormen over land en volk. Wij zijn ons er van bewust dat de Chinezen ons vooral de goede kan ten van hun samenleving heb ben laten zien en dat het gevorm de beeld gekorrigeerd moet wor den. Maar daarvoor is de tijd van vier weken te kort, en bo vendien moet men dan rekening gaan houden met faktoren waar van men het bestaan alleen maar vermoedt. Eenmaal gekor- fronteerd met de samenleving blijft men echter met die vraag of oplossingen die de Chinezen voor vele probleemn heben gevonden blijvende oplossingen zijn, of oplos singen die wee rzullen verdwijnen of fundamenteel moeten worden aangepast. Zelfvertrouwen Het gewone volk speelt in China ie overheersende rol. De kern van het Mao-tsetoeng-denken, zo als het Maoisme in China wordt genoemd, is het vertrouwen op het volk aan de basis. Ook de Communistische Partij is vol gens deze gedachte niet voor kri tiek gevrijwaard en de Grote Pro letarische Culturele Revolutie (de officiële naam voor de Culturele Revolutie) heeft aangetoond hoe het Chinese volk de Partij tot de rand van de afgrond heeft ge bracht. Men is tegen het kweken van een elite in welke vorm dan ook, zowel politiek als intellektueel. Het onderwijs moet gericht zijn op de ontwikkeling van de mas sa en op de behoeften die daar Ieder werkt mee aan de opbouw van het land en er ls een haast grenzeloos vertrouwen dat men met middelen die men heeft, hoe primitief ook, tot alles in staat is. "wij vertrouwen op onze eigen in spanningen, op de scheppende kracht van leger en volk ln hun ge heel". Dat is het meest opvallende en het meest imponerende ken merk van het huidige China, wat - denken wij - zonder enige beper king geldt voor heel China en voor alle mensen. Lering China Is een inspirerend land. land. Het heeft voor veel zaken een oplossing gevonden waar wij in het Westen nog naar zoeken. Het heeft die oplossing gevonden door be wuste handhaving van een situatie uit het verleden, dat wil zeggen een situatie waarin geïmprovi seerd moet worden met de aanwe zige middelen, waarin ieder zich op meerdere gebieden dienstbaar kan maken. China gaat bewust een te snelle ••verstedelijking" en daarmee een te snelle ontwikke ling als de Westerse wereld, tegen. Het verleden van de Chinese com munistische partij, met de heroï sche Lange Mars (haast een soort uittocht der Joden) en de Jaren van ontbering in *t binnenland, zal hier niet vreemd aan zijn. Men er vaart in China een sfeer van revo lutionair romanticisme. Misschien dat hierdoor de Westerling zo heersende vraag - bij alle bewon deringen en ook naijver voor de huidige Chinese oplossingen - ls hoe blijvend dit alles is. Hoe lanf kan men de verbetering van na 1949 als prikkel handhaven? Hoe lang kan men het revolutionair ro manticisme handhaven? Wat ge beurt er als de leid ing wordt over genomen door een Jongere genera tie die de Lange Mars niet heeft meegemaakt? Is één Culturele Re volutie om te komen tot een per manente revolutie voldoende ge weest? China blijt een intrigerend land en het Westen zal voortdu rend moeten nagaan wat zij van China kan leren. Slot Dit was het laatste deel uit een serie ran zes artikelen. De andere verhalen In deze reeks verschenen ln ons blad 30. 24, 23. IS en 14 na- vember. 7-9 CONSUMENTENMARKT Levendaal 150152 - Leiden Speciale St. Nicolaas aanb.: Jongens horloges v.a. 29, Dames horloges va. 38, Heren horloges v.a40, Zaans klokje, v.a144,75 Biedermeier klok. Brutoprijs 398,—. NU 298,—. Zo lang de voorraad strekt. Maandag van 13.00—21.00 uur geopend. Smrkowski in ziekenhuis Josef Smrkowski een van de leiders van 4e korte .Praagse lente" ligt in een ftjechoslwaaks ziekenhuis, zo blijkt tit een brief die hij onlangs aan de franse socialistische partij heeft ge naden. Deze partij had hem, Alexander Doebstsek en andere ftjechoslowaakse machthebbers uit 1968 uitgenodigd op 25 en 26 novem ber in Parijs deel te nemen aan een wnferentie over de mislukte poging Tsjecho-Slowakije een „commu- tisme met een menselijk gezicht" te geven. Smrkowski antwoordde hij dat hij dan weer in het ziekenhuis teti liggen op advies van zijn artsen. voegde er echter aan toe, dat hij trouwens toch niet aan de conferen tie zou kunnen deelnemen „om rede- ten die u zeker zult begrijpen". Vuurwerk oorzaak van brand frand in een opslagplaats van een tiancjestiene werkplaats voor vuur werk wordt als de oorzaak vermoed 'til de explosie, die gisteren in de dichtbevolkte Romeinse arbeiders wijk Prenestino een door zestig ge wonen bewoond flatgebouw van ne- ?en verdiepingen bijna geheel heeft jftrwoest en tenminste zestien men- levens heeft geëist. Tot dusver is tielding gemaakt van vijfenzestig ftwonden. Enige uren na de ont ploffing arresteerde de politie een ter inwonenden van het flatgebouw. 21] vermoedt, dat in zijn vertrekken erk werd vervaardigd voor de feestdagen. (Door onze correspondent) BONN Nu deze vrijdag in Bonn het overleg tussen CDU en CSU is begonnen over het al dan niet voort zetten van de samenwerking in de Bondsdag, stuit Franz-Josef Strauss op een groep tegenstanders die niet van plan is zich vanuit Beieren de les te laten lezen. Al wat naam heeft in de CDU heeft zich uitgesproken voor het handhaven van de gemeen schappelijke fractie, maar de prijs die Door Rudolph Bakke Strauss daarvoor heeft verlangd zal yrijwel zeker niet worden betaald. Strauss wijt de verkiezingsneder laag onder meer aan het niet over tuigend afwijzen van de Oostpolitiek. Hij stelt nu eensgezinde afwijzing van het basisverdrag met de DDR als een van de voorwaarden voor verdere samenwerking tussen zijn CSU en die grote zusterpartij. In een inter view met het liberale weekblad Die Zeit betoogt echter de penningmees ter van de CDU, Walther Leisier Kiep, dat CDU en CSU inderdaad door hun negatieve houding in de Oostpolitiek veel geloofwaardigheid hebben verloren en nu realistisch ge-benschap dat de oppositie deze keer noeg zullen moeten zijn om de verbe teringen als gevolg van het basis verdrag te erkennen en niet meer dwars tegen de standpunten van alle bondgenoten in een afwijkende koers te blijven varen. Recept Het radicale recept van Strauss heeft uiteraard in de CDU sympa thisanten, maar die zijn met een splitsing van de fractie ook niet ge diend. De naturulüke grens bij een scheiding zou niet die tussen CDU en CSU (Beieren) zijn, maar tussen gematigden en radicaal-conservatie ven. In Beieren loopt tenslotte niet iedereen blindelings achter Strauss aan. Zo'n splitsing zou een gevolg kunnen zijn van die tussen CDU en CSU. Ook de meest progressieve CDU-politicus zal het echter niet wa gen om de betere toekomst van de partij in verband te brengen met af stoting van Strauss en diens aan hang. Lijmen Er moet dus gelijmd worden en daarbij voelen de gematigde krachten in de CDU zich gesterkt door de we- echt minstens vier jaar zal duren. Strauss heeft door de veranderde krachtsverhouding in det Bondsdag vel minder kans om met zijn Beierse stemmen de CDU te chanteren. Hoe de CDU haar probleem uiteindelijk zal oplossen, is niet te voorzien, want een gelijmde oppositie lijkt al gauw op de oude. Interessant is echter dat de eerste actie van Strauss een si tuatie heeft geschapen die hij niet heeft gewenst. Als hij maandag te genover CDU-voorzitter Rainer Bar- zel plaats neemt om spijkers met koppen te slaan, zal hij vermoede lijk ontdekken dat zelfs de handige lijmer Barzel uit die situatie nieuwe hoop heeft geput. Antikaping De Amerikaanse minister van Verkeer, Volpe heeft gisteren bekendgemaakt dat voor- vens bij het vertrek van alle vlieg tuigen een politieman aanwezig zal zijn. Ais het een binnenlandse vlucht geldt zal de veiligheidsman een half uur tevoren bij de uitgang van de vertrekhal staan. Bij internationale vluchten zal hij er een half uur eerder zijn. De maatregel is bedoeld om vliegtuigkapingen zoveel mogelijk te voorkomen. LONDEN Premier Heath van Engeland heeft woens dagavond zijn auto met chauf feur moeten verlaten en naar huis en daarna naar het parle mentsgebouw moeten lopen, aangezien zijn wagen zich in een van de ergste verkeersop stoppingen sinds Jaren in de Britse hoofdstad bevond. De Britse eerste minister was hierover zo verstoord, dat hij ging informeren wie ver antwoordelijk was voor het groeiend aantal verkeersopstop pingen in de hoofdstad. Het bleek een zekere Sir Desmond Plummer te zijn, die zich in To kio bevond waar hij de inter nationale conferentie bijwoon de over vraagstukken van grote steden en onder meer het pro bleem van het intensieve ver keer in die steden. Heath liet Sir Desmond op bellen en vroeg hem wat hij dacht te doen aan de verkeers chaos in het district Groot-Lon- den. Sir Desmond antwoordde laconiek, dat als de regering de vereiste gelden had verschaft voor het aanleggen van betere wegen er geen enkele verkeers- stagnatie zou zijn opgetreden. Toen een Londenaar hoorde over de pech van de premier in verband met de drukte op straat zei hij: „Natuurlijk Jam mer voor die man, maar nu heeft hij het ook eens meege maakt". Een parlementslid van de La- bour-partlj was van oordeel dat de premier, willens of wetens het beste voorbeeld had gege ven aan de mensen van Londen om van die verkeerstroep af te komen, door te gaan wandelen. ADVERTENTIE in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar 1 bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met bet Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van bet ABN Spaarbiljet 1972/79. KOPENHAGEN JERUZALEM (DPA) In de Deense hoofdstad Kopenhagen is gisteren een Palestijn ernstig gewond bij de ontploffing van een bombrief. Artsen menen dat de hand van de 33-Jarige Amad Awa- dalla waarschijnlijk geamputeerd zal worden. In zijn woning Is i tegen 29 dikke brieven uit Frankfort, grote schade aangericht. De bom- die aan vooraanstaande personen in brief was afkomstig uit Beiroet. Israël waren geadresseerd, onder In Israël zorgden relatiegeschen- meer aai twee ministers, een rector ken van een bank in Frankfort voor van een universiteit en de Westdultse een bombrief-paniek. Posteorteerders ambassadeur. Maar de pakjes bleken in Tel Aviv koesterden verdenking cosmetica en kalendera te bevatten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9