Huysmans hoogleraar hartchirurgie in Utrecht ElO SASSENHEIMER LIET SPOOR VAN SCHULDEN IN HOTELS ACHTER voorde slanke lijn Opnieuw kort geding tussen bestuursleden van de N.M.P. Huwelijk werd vrouw met sexuele sadist bijna noodlottig Einde van langdurig conflict bij AZ? PONTIAC horloges, fijne horloges. Eis 10 maanden voor poging tot doodslag VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Al ik u was dan zou ik de eerste 20 Jaar maar niet over de Nederlandse grens gaan, want anders hebt u alle kans in heel wat gevange nissen in Europa terecht te ko men, zo waarschuwde gisteren een rechter van de Haagse rechtbank de 25-jarige 1 os- werkman, J. van D. uit Sassen- heim, die niet alleen door Ne derland maar ook in vrijwel alle landen van Europa en zelfs in het Midden-Oosten een spoor Hij kon nu alleen maar ver volgd worden voor de feiten in Nederland begaan. In Zweden en Oostenrijk heeft hij reeds met de gevangenis kennis ge maakt. Voor wat Nederland be treft werd hij beschuldigd van oplichtingen i' waarvoor de officier twee i den gevangenisstraf, een maand voorwaardelijk eiste. De activiteiten in Sassenheim vormden echter een klein onder deel van de internationale esca pades van verdachte tijdens autotochten over een afstand van 80.000 km in gezelschap van zijn schoonzuster en haar drie kinderen. Die tocht voerde on der andere door België, Frank rijk, Turkije, Spanje, Zwitser land, Schotland, Engeland, de Scandinavische landen en dat allemaal zonder een cent op zak, afgezien van hetgeen hij mid dels oplichtingen wist te ver krijgen. Zo kreeg verdachte in Tehe ran van de Nederlandse ambas sade een cheque, zogenaamd voor terugreis naar Nederland, maar die zat er nog niet in. Verdachte had bovendien op die ambassade tevens een bewijs stuk gekregen waarop hij bij verlies van de cheque een an der kon krijgen, hetgeen dan ook prompt gebeurde. Ook con- in andere landen trap- in. Verdachte kon geen raming geven van de totale schulden, die hij tijdens zijn rei zen had achtergelaten. Een groot aantal hotelhouders in vele landen zit met onbetaal de rekeningen van verdachte, de vrouw en de kinderen. De offi cier van Justitie stelde als eis dat verdachte binnen de twee jaar en zes maanden proeftijd van het voorwaardelijke gedeel te van de straf in elk geval zijn schulden in Nederland zal vol doen. Vonnis op 14 december. TRECHT (ANP) Hartchirurg drs. H. A. Huysmans rordt de opvolger van prof. Wieberdink in het Academisch '.iekenhuis in Utrecht. Drs. Huysmans is nu verbonden an het hartchirurgisch team van het Utrechtse Antonius iekenhuis. De medische faculteit van de j jksuniversiteit in Utrecht heeft dermiddag besloten de heer i lysmans officieel voor te dra- n voor het gewone hoogleraar- \iap in de thoraxchirurgie (hart longen). Met dit besluit is een ide gekomen aan de impasse nd de opvolging van hart- en atchirurg prof. dr. J. Wieber- (ifc, die begin vorig jaar na een ïpgaand conflict in het Acade- 'sch Ziekenhuis met ontslag }g, nadat hem begin april 1970 fi operatiestop door het toen- ilig ziekenhuisbestuur was op- legd. iet bestuur van de Rijksuniversi- t Utrecht hoopt dat de definitieve loeming van de heer Huysmans door de kroon moet geschieden, i dit jaar zal komen. )e opvolging van prof. Wieberdink een slepende kwestie geweest. Er s al geruime tijd een lijstje met namen van hartchirurgen be id waaruit een keuze zou moeten rden gedaan. Naast drs. Huysmans amen op het lijstje voor, de na- n van da-. A. Eygelaar uit Gronin- i, dr. P. J. van der Schaar uit idhoven en twee buitenlandse rtchirurgen. ïefinitieve stappen bleven echter totdat in oktober de medische fulteit een nieuw bestuur kreeg. toen in functie tredende facul- tsraad en de faculteitsdekaan, dr. N. P. van Heijst, besloten vaart 1 iter de zaak te zetten. Allereerst amen zij tot de conclusie niet te eten ingaan op een voorstel van j Antoniusziekenhuis de hartchi- gie in dat ziekenhuis te concen- ren. moet binnen het Academisch Zie- Ihuis een volwaardig hartchirur-. ch centrum komen, aldus de fa- teitsraad. Mede om de reeds vorig tr voorgenomen samenwerking op ftchirurgisch gebied tussen Anto- isziekenhuis en AZU in stand te aden en te verdiepen is drs. Huys- ins voorgedragen. )ie samenwerking heeft na een voorbereiding van zes maanden, nu precies een Jaar geleden, geleid tot de oprichting van het hartchirurgisch centrum Utrecht onder voorzitter schap van oud-premier P. J. S. de Jong. Er bleken in de loop van dit Jaar nog vele haken en ogen aan de ver dere uitbouw van deze samenwer kingsvorm te kleven. Eind maart verklaarde de heer De Jong dat da* „voor de zomer" de nieuwe hoog leraar hartchirurgie zou kunnen wor den voorgedragen. Deze uitspraak is achteraf veel te optimistisch geble ken. De vraag of de nieuw te benoe men persoon hoogleraar in de hart chirurgie of de hart- en vaatchirur- gie of de thoraxchirurgie moest wor den, bleek één van de moeilijkst te hindernissen. Daarnaast gaf ook de taakverdeling tussen beide ziekenhuizen aanleiding tot verwik kelingen. Het hartteam van het Antonius ziekenhuis kwam in de loop van dit jaar met het voorstel alle hartopera ties in het Antoniusziekenhuis te concentreren en de vaat- en nier- transplantatiechirurgie in het Aca demisch Ziekenhuis te localiseren. Dit plan is door de medische faculteit ADVERTENTIE SPECIAAL-CASSIS tijdelijk van J37 voor Het Antoniusziekenhuis, dat van daag het 25-Jarig bestaan van het hartteam viert, heeft de laatste paar jaar het aantal open hartoperaties gestadig opgevoerd. Dit jaar ver wacht men meer dan 350 van deze operaties te doen. In de tussentijd waren de hartchirurgische activitei ten in het Academisch Ziekenhuis door het conflict rondom prof. Wie berdink, verlamd. Ondanks de onder leiding van deze hoogleraar gebouw de en in 1970 opgeleverde uiterst mo derne hartchirurgische kliniek met 32 bedden voor intensieve bewaking en verpleging. Een groot aantal me dewerkers, zowel medisch als tech nisch en verpleegkundig, van prof. Wieberdink is als gevolg van het conflict naar elders vertrokken. Per dag zijn er in ons land 37 sterfgevallen, waarbij het roken een rol speelt. Sigaret tenrokers hebben een dubbel zo grote kans op middelbare leeftijd te sterven dan niet-rokers. Iemand, die 35 jaar .is en die 15 sigaretten per dag rookt, zal gemiddeld vijf en een half jaar korter leven dan een niet-roker. Dat staat te lezen in de inleiding en een daarop volgend rapport over „roken en ge zondheid", dat uit het Engels in het Nederlands is vertaald. De inleiding is geschreven door minister Stuyt van Volksgezondheid. Het rapport is bewerkt door dr. Meinsma. Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds, heeft het door Engelse deskundigen opgestelde rapport gisteren aangeboden aan minister Stuyt. Alle Ne derlandse artsen zullen het rapport krijgen zodat zij op de ernstige bedreiging van de volksgezondheid, die het roken vormt, kunnen wijzen. Op de foto v.l.n.rdr. L. Meinsma. minister Stuyt en prof. dr. P. Muntendam. ADVERTENTIE Zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig, vele jaren lang. De romantische Pontiac. Voor de moderne vrouw. Bracelethorloge met'antiekef wijzerplaat. Zilver 295,-. De alle-leef- tijden Pontiac. Voor oma en haar tiener kleindochter. Chroom 83,-. De gedistingeerde Pontiac. Zeer fraai gouden horloge. Een sieraad voor een slanke vrouwenpols 640,-. Een aparte Pontiac. Zeer modern model. Duidelijke wijzerplaat. Chroom of doublé 105,-. Pontiac tijd - juiste tijd.^ AMSTERDAM (ANP) De voor zitter van de Nederlandse Midden stands Partij, A. W. te Pas, die woensdag zijn zetel in de Tweede Kamer verloor, en de secretaris van de NMP, H. Kamping, proberen via. een kort geding het executoriaal be slag dat NMP-penningmeester M. P. W. M. Dessing op hun inkomen en goederen heeft gelegd, opgeheven te krijgen. Voorts willen zij schor- Den Haag Haar huwelijk met sexuele sadist is een Wasse- •se vrouw bijna noodlottig ge worden, zo bleek gisteren ter zitting de Haagse rechtbank, de nacht van 3 augustus vluchtte de vrouw meer dood dan levend per taxi naar het Wasse- •se politiebureau. Zelfs geharde rechercheurs verbleekten toen zij haar bont en blauw gebeukte ge zicht zagen, de uitgeslagen tanden de afgerukte bossen haar. Door Sybe Sta mm „Nog maar één keer eerder in mijn carrière heb Ik zulke afschuwelijke foto's gezien van een mishandelde vrouw", zegt de Jonge Haagse rech ter mr. Van Wassenaar ter zitting. „Ook die vrouw was het slachtoffer geworden van een sexuele sadist. Het enige verschil is dat zij het niet heeft overleefd „Ik vind het zelf verschrikkelijk wat ik haar heb aangedaan", spreekt gemeente-opzichter Frans (39) op klaaglijke toon met hese grokstem. Hij staat terecht voor poging tot slag. In de tenlastelegging wordt hem ook verweten dat hij zijn vrouw gedurende de vooraf gaande maand verscheidene keren ir heeft mishandeld. Ter zitting blijkt dat dit nog te op timistisch is gesteld, want de ge meente-opzichter heeft zijn sadisti sche neigingen op zijn vrouw gebot- vierd zo lang het huwelijk duurde. Anderhalf jaar lang is Catharina met de regelmaat van een klok door hem afgetuigd. „Het was een routinekwestie u", constateert rechtbankpresident mr. Berkhout. Elke keer als hij dronken thuis kwam snauwde Frans dat hij „te vreten" moest hebben. En altijd als Catharina dan haastig aan zlln verzoek had voldaan volgde het tweede deel van het vaste program ma: in bed. Het „liefdeleven" van de drank zuchtige opzichter wordt geken merkt door perversiteiten en sadis me. Zijn wil weet hij met slaag al tijd door de drijven, maar zijn lus> kan hij onder alcoholinvloed niet meer bevredigen. De woed? daarover uit hij met nog meer mis handelingen. Taalgebruik Frans geeft voor de rechtbank alles toe, behalve dat hij zijn vrouw in de nacht van 3 augustus heeft wil len doden. De president houdt verdachte dan zijn eigen verklaring voor: „Ik was zó ver dat ik haar wilde doodma ken". „Toen ik dat zei was ik overstuur", beweert Frans. Toch heeft het maar een haar gescheeld of het was me* zijn vrouw gebeurd geweest. ..Ik maak je kapot, ik zal Je slachten", had Frans geroepen, terwijl hij met zijn grote handen Catharine's keel dichtkneep. Catharina's strottenhoofd werd zo beschadigd dat zij op het politiebu reau bijna niet kon spreken. Blauw rode striemen op haar hals toonden aan wat hiervan de oorzaak was. Frans wijt zijn uitlatingen over ka potmaken en slachten aan „ruw taalgebruik", hem aangeleerd door de grondarbelders met wie hij da gelijks werkt. Hij heeft het niet zo letterlijk bedoeld. En wat de mishandelingen aangaat, „och", zegt Frans, „het klinkt mis schien gek, maar als ze klappen kreeg vond ze 't nog prettig ook Binding Er bestaat een bijzonder merkwaar dige binding tussen deze echtelie den. Dat blijkt uit de rapporten,' maar het blijkt 't meest duidelijk uit het feit dat Catharina en Frans ondanks alles het toch weer met el kaar zijn eens geworden. Frans wordt nu psychiatrisch be handeld. Als hJJ vrij komt wil Ca tharina hem terughebben. Begelei ding door psychiater en reclassering zal moeten voorkomen dat het hu welijk in de toekomst opnieuw ont spoort. De opzichter Ls hoopvol gestemd. „Ik heb met die psychiater zulke fijne gesprekken gehad!', zegt hij. „Nu wil ik weer met haar leven. Want ze is een goeie vrouw. Ik had het zelf verpest!" Officier van Justitie mr. Schimmel is minder optimistisch. Hij heeft in het rapport gelezen dat therapie weinig kans op verbetering biedt voor dieze hystericus met zijn sadis tische inslag en zijn neiging tot chronisch alcoholgebruik. Inhoud Niettemin hoopt mr. Schimmel dat onder deskundige leiding het huwe lijk van Frans en Catharina meer inhoud zal krijgen. Voor het zo ver kan komen moet Frans, wat de of ficier betreft, eerst nog een straf uitzitten van tien maanden met af trek waarvan drie maanden voor waardelijk. De officier stelt zijn eis terzake van poging tot doodslag. Maar advocaat mr. F. Bernet meent dat er vrij spraak moet komen, omdat de opzet van Frans kennelijk was gericht op sex en niet op doden. Anderhalf Jaar lang heeft de vrouw zich de behandeling door haar man laten welgevallen, zegt pleiter, en de laatste keer was niet anders dan de voorgaande keren. Als klap op de vuurpijl heeft Catharina haar aan klacht tegen Frans trouwens inge trokken. Vonnis 14 december. sing van de executie (verkoop van bezittingen). Het kart geding heeft gisteren voor de president van de rechtbank in Amsterdam gediend. De heer Dessing had dit beslag laten leggen omdat Te Pas en Kam ping zijn inziens niet volledig had den voldaan aan het in kort geding door de president tegen hen gewe zen vonnis. Dessing had dit geding tegen de twee andere bestuursle den aangespannen. Het royement van Dessing werd door de president van de Amsterdamse rechtbank on geldig verklaard. Voorts stelde htf in zijn vonnis vast dat de. door Te Pas en Kamping ingediende kandi datenlijsten voor de tweede kamer verkiezingen niet van alle volgens de statuten vereiste handtekenin gen (die van Dessing ontbrak) wa ren voorzien, en plaatsing van d* naam NMP er boven ongeldig was. Aan drie instanties en de NMP- leden moesten Te Pas en Kamping dit binnen 24 uur na het vonnis per brief mededelen. Aan de instanties en aan de hen bekende leden (44), was dit gedaan zo deelde hun raadsman, Jhr. mr. R. Feiüi mede. Volgens de advocaat van Deaeing mr. J. H. W. Verzijl, hadden de twee bestuursleden niet volledig aan het vonnis voldaan omdat er 2500 leden zijn. Op niet nakoming van het vonnis staan dwangsom men tot een totaal van 25.000 gul den per dag Daarom was het be slag gelegd. Mr. Peith stelde dat Te Pas en Kamping gedaan hadden wat zij redelijker wijs konden doen. Zij hadden aan de htm bekende le den de brief gezonden. Aan meer was niet mogelijk omdat zij ntot over goede lijerten beschikken. Het executoriaal beslag la volgens hem geen redelijke Interpretatie van het vonnis. Dessing. die In financiële moeilijkheden verkeert is het alleen maar te doen om zoveel mogelijk geld in de wacht te slepen, aldi* mr. Felth. HIJ sprak van een ontoelaat baar gebruik van het recht. Exe cutie van de dwangsommen zou tot ruïnering van Te Pas sn Kam ping leiden. De raadsman van Dessing weee er op dat aan beide bestuurleden ook een ledenlijst met 3500 namen bekend was na het vonnto. ZH hebben volgens hem meer dan voldoende tijd gehad om aan het vonnis te voldoen. De president doet op donderdag 7 december uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7