Clierrie is opeens een onderdeel van de popscene geworden f/HSl RlWMmM) Ben Cramer gaat naar Eurovisie Songfestival TV-EN PLAATDEBUUT rföftvanckma... i ...en gisteren I Nieuwe musical van Annie M. G. Schmidt Residentie-Orkest op de (k)luchtige toer rrieo AMSTERDAM Popzangeres Cherrie Vangelder Smith (21, ware naam Hetty Smid) is nog nooit in een zaal opgetreden, haar eerste singletje (Love me forever) is net uit. Toch zat het afgelopen weekeinde driemaal de grote congreszaal van de Utrechtse aJarbeurs bomvol, toen zij er optrad op het Dureco- festdval, dat de NCRV-tv gisteravond uitzond. Het publiek was vast niet alleen voor Cherrie gekomen, maar eerder voor Shocking Blue, Wilma, Vader Abraham en andere ervaren ar tiesten, waarbij Cherrie vergeleken nog maar 'n „broekje" is. Dat weet ze zelf best. Maar drie volle bakken. „Het gaf me toch wel een nerveus gevoel", bekent ze. Cherrie is heel plotseling van thuiszittend huisvrouwtje zangeres geworden. Ze zong een paar maanden geleden voor haar vriend Jacques Zwart (oprichter van de groep Think Tank die, inmiddels van samen stelling veranderd, ook op het Dure- cofeest optrad) een liedje dat hij voor de Continental Uptight Band had geschreven. Hij wilde even horen hoe het in 't gehoor lag. Maar mensen uit het platenvak waren zo opgetogen dat „Golden wonderboy" Hans van He- mert van Phonogram die Mouth and McNeal heeft grootgemaakt Cherrie wilde contracteren. Maar ze kent Jac ques als d'r broekzak en voelde zich bij Dureco meer thuis. Inmiddels is een tweede single in de maak. De firma gelooft in Cherrie. En dat verbaast haar misschien nog wel het meest van alles. „Het over valt me allemaal zo. Zo weet Je van niets en zo krijg Je een aanbod van Hans van Hemert. In de studio was ik vreselijk nerveus. Het is ook alle maal zo snel gegaan". Wat Cherrie honderd procent mee Is gevallen bij de haastige start als popzangeres zijn de enthousiaste re acties van kenners op haar eerste schijf. Radio Noordzee draaide het plaatje herhaalde malen. Ook een meevaller vindt de ras-Amsterdamse. Op de nieuwe single staan weer twee nummers van Jacques Zwart: I'll take good care of you en sweet boy. ,J3e b-kant is een langzaam nummer. Niet zo commercieel denk ik. Er wordt nu veel meer tijd aan de opname gegeven en daardoor krijg je ook meer het sfeertje van het nummer". Cherrie heeft voor ze in de platen- studio een keel opzette op het kan toor van een muziekhandel gewerkt. („Er moest toch iets van muziek in zitten") en showde een Jaar lang schoenen en laarzen in het Beatrix - gebouw. Ze heeft er nog nauwelijks bij stilgestaan hoe de komende maanden zullen verlopen nu ze plots klaps een onderdeel van de popscè ne is geworden. Ze hoopt dat er op het volgende plaatje werk afkomt en is bezig met de musici die nu nog bij Annie Schmidts musical „En nu naar bed" zitten. Met hen en heel misschien met ADVERTENTIE 'n Minister geeft z'n eegastrijk-vrij! de Utrechtse zanger Rob van Bom mel (Don Mercedes) gaat Cherrie vólgend Jaar optreden. Wat haar re pertoire betreft ziet ze het zo: „Het moet commercieel blijven, Je kan wel heel fijne dingen voor Jezelf doen. idealistisch zijn, maar daar hebben al heel wat mensen hun nek over gebroken. Als ik ga optreden in zalen wil er er wel wat minder commerciële liedjes tussendoor zin gen". ZANGLES Cherrie Vangelder Smith, dat is een beetje een lange naam voor een zangeres. Daarom verwacht ze dat de platenfirma haar binnenkort die dubbele achternaam zal afnemen. Ze heeft sinds kort zangles bij de le rares die ook Jasperina de Jong en Jenny Arean de beginselen van de zangkunst heeft bijgebracht. Cher rie is gek op Carole King, Dusty Springfield en de Nederlandse zan geres Shirley met wier drummende en zingende zuster Bep ze bevriend is. Cherrie kan een hel# avond on deruit naar muziek liggen luiste ren of lezen maar dat neemt niet weg dat ze zin heeft om te gaan zingen. En niet alleen overdag in de studio, ook 's avonds waar dan ook in het land. „Veel optreden, het lijkt me zalig l", roept ze uit. 'Wat een planeet AMSTERDAM (ANP) Vrijdag 9 november 1973 gaat „Wat een planeet", een muzikale komedie van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink, in theater Carré in Amsterdam in première. Evenals bij „En nu naar bed" zal ook nu Paddy Stone de regie voeren. Degenen die hebben toegezegd een rol in de musical te spelen zijn Conny Stuart, Joan Remmelts, Willem Nijholt en John Koch. Inclu sief koor, ballet, musici en technici zal het gezelschap uit ongeveer 35 personen bestaan. advertentie VERLOVINGSRINGEN DESIREE moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f49,75 p. p. Op het graveren kimt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN LEIDEN Z.W.: Bevrijdingsplein 12 Telefoon 26670 OEGSTGEEST: Geversstraat 47. Josephine Baker op Unicef-feest DEN HAAG (ANP) In het I Congresgebouw in Den Haag zal op donderdagavond 14 december een groot aantal artiesten uit Ne- i derland en het buitenland optre den in een programma "artiesten] helpen Unicef". De opbrengst van de avond, waaraan alle artiesten belangeloos meewerken, is be- stemd voor Unicef, het kindernood- s van de Verenigde Naties. De TROS zal de show opnemen en op 22 december op de beeldbuis bren gen. Aan het programma zal worden I meegewerkt door o.a. Josephine Ba ker, "The 30 little angels from Ko- een zang- en dansgezelschap dertig Koreaanse kinderen tus- acht en vijftien Jaar, John Kesteren en Ingeborg Hallstein, de I zangeressen Roberta Flack, Lynsey de Paul, Mari Trini en Frida Boe- cara, de Engelse groepen "Magna Carta" en "The real thing", de zan gers Alex Harvey en Demis Rous- en de Nederlandse pantomime speler Rob van Reyn. Willy Dobbe j zal het programma presenteren, het Metropole Orkest onder leiding van de Engelse dirigent Robert Farnon voor de muzikale begeleiding zorgen. De organisatoren verwachten dat de avond aan entreeprijzen en dere inkomsten zoals tv-rechten r dan f 100.000 voor Unioef zal ADVERTENTIE GRAMMOFOONPLATEN EN MINICASSETTES LEIDEN. Haarlemmerstraat 139a, Tel. (01710) 49697 LEIDEN Groot was het suc ces dat het Residentie Orkest onder de jeugdige dirigent Hubert Sou- dant gisteravond oogstte met "IJ maestro di cappella" van de 18e eeuwse componist Domenico Cima- rosa. In dit kluchtige werk ver schijnt, wanneer het orkest al enige tijd heeft gespeeld, de solist op het toneel, waar hij onmiddellijk de di rigeerstok ter hand neemt. Op zijn gezongen aanwijzingen speelt het orkest verder, maar In het geheel niet zoals de "kapelmeester" dat wenst. Woedeuitbarstingen zijn hier- vaji het gevolg. Op de solist rust in ADVERTENTIE Wie zoet is krijgt kaas niet vergeten... Fncoeten zulk een stuk de niet geringe taak, zowel te zingen als (gedeeltelijk) te dirigeren. De Argentijnse bari ton Carlos Feller, thans verbonden aan de opera in Keulen, volbracht niet alleen deze opgave, maar deed dat ook nog met zodanig komische gebaren en gelaatsuitdrukkingen dat het publiek al halverwege het werk een staande ovatie weggaf. De reac- -ties van de orkestleden en de uit dossing van de solist (grijze pruik, pandjesjas, lorgnet) verhoogden de feestvreugde nog. Daarvóór was het programma ge opend met Vivaldi's Concerto a 10 in g mineur, dat op zeer evenwich tige, zij het soms wat bezadigde wijze ten gehore werd gebracht In tegenstelling tot wat het pro grammaboekje vermeldde en zonder nadere aankondiging werd na de pauze begonnen met dansen uit "Galantó" van Zoltón Kodaly. Voor dit uit 1933 stammende werk baseer de de componist zich voornamelijk op Hongaarse volksmelodieën, die op kleurrijke wijze werden georkes treerd. De vurige uitvoering sloot zich hier goed bij aan. Na Ponchielli's bekende urendans uit het ballet "La Gioconda", die in het langzame begindeel wat plechtstatig, maar verder vol ver- 'e werd vertolkt, werd dit weinig 'klassieke" concert besloten met een suite uit het ballet "Fancy Free". Dit ballet, op muziek van Leonard Bernstein, is een voorlo per van de musical "On the town" en vertelt het verhaal van een groepje matrozen, die enige bars bezoeken. De muziek hierbij is fel en opzwepend en wars van elke ver fijning. Hubert Soudant wist hier-de Juiste toon te treffen, daarbij ge steund door adequaat spel van het gehele orkest. De bijval van het pu bliek was van dien aard, dat een gedeelte van dit stuk zelfs werd her haald. r. j. bogers HILVERSUM Ben Cramer wordt de Ne derlandse zanger op het Eurovisie-songfestival dat volgend jaar 7 april in Luxemburg wordt ge houden. De Nederlandse voorronde voor dit fes tival wordt op 28 februari gehouden. Ben Cramer zingt op die datum een drietal liedjes waaruit er een voor Luxemburg wordt gekozen. Ben Cramer die kortgeleden een eerste prijs haalde op een songfestival in Tokio is door de werkgroep amu sement van de NOS als Nederlandse vertegen woordiger aangewezn. Hij heeft al deelgenomen aan festivals in Rio de Janeiro, Knokke, Cannes, Scheveningen, Inns bruck, Wiesbaden, Athene, Split, Sopot, Barce lona, Malta en Sofia. De procedure die in februari wordt gevolgd bij de keuze van het Nederlandse liedje is dezelfde als verleden jaar. Dat betekent dat er in elke provincie een twaalf man sterke telefoonjury zit waarvan ieder lid het liedje van zijn keuze één punt kan geven. Het lied met de meeste punten gaat naar Luxemburg. Iedereen kan voor het songfestival een liedje insturen naar Hilversum. Dit moet dan gebeuren vóór 13 januari. De NOS deelt mee dat de ingezonden liedjes aan de vol gende voorwaarden moeten voldoen: 1In aanmerking komen alleen oorspronkelijke Nederlandse niet eerder gepubliceerde teksten en muziek. 2) De composities moeten op bladmuziek ge schreven zijn en voorzien van titel en motto in tioeevoud loorden ingezonden, samen met een bandopname van de muziek. 3) De teksten moeten in tweevoud zijn gettka. 4) De tijdsduur van elke ingezonden compositie is maximaal drie minuten. 5) Compositie en tekst moeten onder motto ■werden gezonden aanProduktie Songfestival, NOS, Postbus 1973, Hilversum. 6) Naam en adres van componist en tekstschrij ver en ook van de titel van het liedje moeten bo vendien in een aparte gesloten envelop worden gezonden aan notaris J. Af. A. B. Lijdsman, Em- mastraat 19, Hilversum. Het motto moet duidelijk in de linkerbovenhoek van de envelop worden vermeld. Op de foto Ben Cramer met de onlangs in Tokio gewonnen gouden plak en zijn dochtertje Nicole. NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Calimero, tekenfilm (NOS) 19.10 Flipper, TV-serie voor de jeugd (TROS) 19.30 Zorro, TV-serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Op losse groeven (TROS) 21.20 De FBI Het trio, TV-film (TROS) 22.10 Morgen komt er weer een dag, TV-spel naar het to neelstuk The Typists van Murray Schisgal (TROS) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 MIK: muzikaal amusementsprogramma (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Citroentje met suiker, TV-serie (KRO) 21.10 Brandpunt (KRO) 22.00 Alias Smith en Jones, TV-film (KRO) 22.50 Uit de Kunst (NOS) 23.20 Journaal (NOS) In deel 3 van de corresponden tie tussen Ter Braak en Du Perron wisselden beiden in 1935 van gedachten over Bordewijks novelle „Biat" op een wijze die doet vermoeden dat Bordewij k niet over een schouder met hen meelas. Du Perron schreef „Het is wel boeiend, vooral ook omdat het kort is: het had niet tweemaal zo lang moeten zijn maar ik snap bij God niet, wat jij en Vestdijk voor bijzonders zien in deze heer. Behalve een nogal rake beschrijving van zijn panopti- oum-monsters, is zijn fantasie zelfs heel pover: hij kan niets, of bijna niets bedenken wat zijn monsters doen. Telkens spant hij zich dus maar weer in om ons vooral niet te laten vergeten dat ze er heel demo nisch uitzien. Alles bij elkaar is het de fantasie van een spullebaas. De betogen van me neer Bint zijn om te huilen, zo banaal en goedkoop. Het is overdonderend vierderangs. Wat de strekking van het ding betreft, die is me totaal anti-' pathiek: die meneer Bint met zijn systeem lijkt me een dic tator van karton voor een vlooiencircus, zoals meneer Bordewijk een denker is voor het publiek daarvan. Al die whimpysingers en klotterbookes lijken mij zo wreed en gevaar lijk als een vlo het kan zijn, kortom, meneer Bordewijk lijkt me een vlot verteller en een Humbug-vent". Tot zover Du Perron. Ter Barak schreef onder meer te rug: „Het element kunstproza hindert mij niet erg, omdat het geen onaangename „kunst" is en het groteske karakter zoiets wel verdraagt. Ik ken Bordewijk niet persoonlijk, maar van een neef van hem hoorde ik, dat hij een zeer zachtaardig en weifelig man moet zijn, die een paar uur in de week staatshuishoudkunde heeft gegeven en absoluut geen orde kon houden. Het verloop van zaken is dus niet onduidelijk". Het vervelende voor Du Perron was, dat hij werd bijgevallen door Dirk Coster, aan wie Du Perron minstens zo veel hekel had als aan Bordewijk. „Bint" werd door Coster „een even weerzin wekkend als giftig prul" ge noemd. Kortom: de redenen van het dramatiseren van zullen voor de VPRO niet die meningen van Borde wij k's tijdgenoten zijn geweest, maar de hernieuwde belang stelling die Bordewijk onder vindt, getuige ook de dramati sering door Walter van der Kamp van „Karakter". Het boek onderging in die be werking een geslaagde meta morfose, wat van „Bint" giste ren maar ten dele kon worden gezegd. Uitgangspunt was: het door Ter Braak gesignaleerde .kunstproza" te handhaven, ten koste van de natuurlijk heid. De acteurs waren ama teurs, uitgezocht op hun gelij kenis met de beschreven figu ren (afgezien dan even van het lange haar, neem ik aan). De oorspronkelijke Bordewyk-tek- sten werden „opgezegd" (onder meer door de directeur door de toneelschool, Jan Kassies) ter wijl de mensen die aan het woord waren, buiten het beeld werden gehouden, zodat alleen de toegesproken en in beeld kwamen. Ook dat was natuur lijk een vorm van kunsttelevi sie, ten dele een noodsprong (vanwege de amateurspelers), ten dele een logisch gevolg van de opzet. Ik vond het daardoor wel Interessant (ook al omdat ik me ,3int" als boek nog goed kon herinneren), maar ei genlijk niet boeiend. Het was aardig om te zien hoe men „Bint" zowel in figuurlijke als letterlijke zin in televisiebeel den had „opgelost", maar kij kers die de novelle niet kenden zullen, wellicht, weinig geïnte resseerd zijn geweest. Henk Mochel van de NCRV kwam gisteren met een pro gramma over kunstmatige inse minatie. Minder beklemmend dan zijn programma over de euthanasie, vermoedelijk omdat het over tegengestelde onder werpen ging: leven teniet doen tegenover leven wekken. Twee echtparen verbelden (in de schaduwen van de K.IJ5. ge huld) over hun opvattingen, die door prof. dr. J. Janssens allerminst werden onderschre ven. HjJ noemde de kunst matige inseminatie via een do nor: „Wezensvreemd aan de liefdesverhouding". Niet in de schaduw, maar in het volle daglicht traden ook twee donors: een student en een predikant van de gerefor meerde kerk. De student zei dat hij ook sperma zou afstaan als er niet 30 gulden onkosten per keer voor werd betaald als reiskosten, en de predikant zei dat hij het op hetzelfde niveau sag als het afstaan van bloed, of van lichaam of delen ervan na zijn dood. HIJ liet voor alle zekerheid wel doorschemeren getrouwd te zijn en twee kin deren te hebben. Er is overigens een groot te kort aan donors, van wie er per jaar ongeveer 3000 moeten komen om aan de vraag (500 echtparen per Jaar) te kunnen voldoen. NICO SCHEEEPMAKER Zaterdag 2 december NOS. 17.55 VARA. 7.00 Nieuws. 7.14 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) gevarieerd programma, met om: 7.25 Van de voorpagina; 7.54 Deze dag; 8.00 Nieuws; 8.11 Dingen de dag; 9.35 (S^) Za- dag. 13123 (S) Dit ls het be gin Jongerenprogramma. 14.43 Va ria. 14.46 Frans-Duits-Engels: Een luisterprogramma. 15.30 uur se- ml-klassleke en moderne muziek (opn.) 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS- Jazz. 16.45 Inzet een programma Nederland. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Licht orkest dood, hoorspel. 21.35 23.55 Nieuws. HUv. n. 298 m. TROS. 22.30 EO. ontspannen terugblik. FM-kanalen. 7.00 13.30 (S) SteigerB: radio-show. 15-30 Nieuws. 15.33 (S) Luister ^n thuis: verzoekplatenpro- voor de militairen. 1730 17.32 Aktua. 17.45 (8) liedjes muzlek_ult den goeden ouden En tijd. 18 15 Uit* dempers.818301 Nieuws. .y,. L uc peis io.ju nieuws. 18.41 (S) Kort-blnnenkortprogram maoverzicht. 19.00 (S) klassiek ver- zoekplatenprogramma. 20.00 Nieuws. 05 (S) Goed bekeken. 2030 Piano recital. 20.55 Om de kunst. 21.15 (S) lassieke orkestmuziek (gr.). 22.30 uur Weekslulting: samenzang en meditatie. 22.50 Klankbord: actualiteiten. lnfo£ ludlum: klassieke muziek 01.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos), gevarieerd programma met populalr-klassieke muziek en om: 730 Nieuws. 7.41 Aktua. 8.30 Nieuws en 8.368.45 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 10.00 (S) Tien om: voor. de kinderen. 10.30 Nieuws. 1033 (S) Route A: Amusementstourisme 7.00 Nieuws 7.02 Zing zöig zAngl- lichte vokale muziek. (8.00 fcleuws) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers. vers. 10 00 Nieuws 10.03 Muziek b(J de koffie. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 EU 17.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. 18.03 Joost de Draayer Show 19.00 Nieuws. 19.02 Denk Je nog aan dl tijd 78 toeren-platen van nederlandse orkes ten en solisten. 19.30 That's „live"!. I 20.00 Nieuws. 20.02 Drie van u: ver- zoekplaten en muzlekkwls 22.00 Nieuws. 22.02 Happy Sound: gospel songs. 22.30 Jazztime 22 55 M dede- lingen 23.00 NleuwB 23.00 La- date (24.00 Nieuws). 03501.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5