Teun Kralt (84) overleden Sow jet-Unie ook positief over troe- verin indering Kans op nieuwe verkiezingen in Dublin groot Ereburger van Rijnsburgoud-wethouder en gezaghebbende figuur in bloemenwereld Bezwaar tegen Gewest Leiden Haagse politie lost omvangrijke zwendel in gestolen auto's op FS TREKKEN VOORLOPIG TROEPEN NIET TERUG Ned. Ver. Angora Konijnenfokkers 50 jaar PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 RIJNSBURG Op 84-jarige leeftijd is vanmorgen overle den Rijnsburgs ereburger Teun Kralt Czn. In zijn lange en werkzame leven heeft deze bloemkweker op allerlei terrein veel voor de gemeenschap gedaan. Kralt, een op en top Rijns burger met veel liefde voor het dorp waar hij geboren was en nu gestorven is, heeft zijn gaven van hoofd en handen in dienst gesteld van zeer velen. Hij heeft zichzelf met niet meer dan een lagere schoolopleiding weten op te werken tot een man van gezag: in zijn dorp, in de Nederlandse bloemkwekerswe reld en zelfs tot ver over de landsgrenzen heen wat de bloe misterij betreft. dem. Dat werk deed Kralt graag. Raad en Flora Als raadslid heeft hij het anti- KATWIJK Bij het behandelen van de ingekomen stukken uitte het Katwijkse raadslid A. Pronk <CHU) gisteravond ernstige bezwaren tegen de werkwijze van de Gewestraad Lei den. Het is, zei hij, allemaal Van Aken en nog eens Van Aken wat de revolutionaire bevolkingsdeel klok slaat. Hij was het met de ge- Rijnsburg heel lang mogen verte- meente besturen van Noordwijk en j genwoordigen. Eerst van 1923 tot Lisse eens, die zeggen dat zo'n duur j 1941 en daarna van 1946 tot 1962. lichaam voor hen niet hoeft. Pronk Van 1935 tot 1941 en van 1946 tot gaf de burgemeester in overweging j 1962 was hij wethouder In die ge- voor te stellen de spreektijd in de meentelijke functies neeft hij vergaderingen van de gewestraad te Rijnsburg zien groeien. Hij heeft Good old Kralt heeft in zijn lan ge leven al het mogelijke gedaan de bloemenafzet naar het buitenland te bevorderen. Ver over de landsgren zen heen. We ontmoetten hem een jaar of zes geleden nog met zijn vrouw in Zürich. Hij was daar op uitnodiging van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" paganda te maken voor oi de oprichting tot 1953 de voorzitters- r hamer. Voorts was hij meer dan 25 t>edriJ*Sleven jaar voorzitter van de Chr. Tuin bouwschool, oprichter van de Rljns- burgse proeftuin en bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De nationale bloemensector heeft Kralt op talrijke wijze gediend: van 1938 tot 1960 voorzitter van de Kring Bloemenveilingen van de Vereniging De Nederlandse Bloemisterij, voor- Door Cees Combee Foto Jan Holvast het produkt. overhandigde hij rige boeketten fraaie raadhuis m bruidjes kleu- Nederlandse bo- bekorten. Burgemeester A. G. Vermuelen zei, dat de gewestraad bezig is met het voorbereidend ontwerp van een nieu we gemeenschappelijke regeling. Hij merkte op, dat Noordwijk en Lisse van het begin af aan al gezegd heb ben te behoren bij het Bollenstreek gewest. De elf gemeenten, die in het Gewest Leiden samen zijn begonnen zijn eir nog bij. Van Raai te: ,,'k Wil graag een goed woord voor Van Aken spreken. Ik luister meestal met genoegen naar hem. In wat hij zegt zit wel wat". werkzaam die groei zelf eet aandeel gehad. Veel heeft Teun Kralt gedaan voor „Flora" en de gehele Rijns- burgse en nationale bloemensector In 1920 gaf hij de stoot tot oprich ting van de bloemenveiling „Flora" en was daarvan tot 1960, dus precies veertig Jaar, voorzitter. Zijn verdiens ten werden bij zijn afscheid beloond door de benoeming tot erevoorzitter. Tot kort voor zijn dood bezocht hij trouw de vergaderingen. In 1922 richtte hij de Coöperatieve Boeren leenbank met enige anderen op. Ook in dat bestuur hanteerde hij van George Best weer bezig MANCHESTER Het is weer zo ver met George Best. Zaterdag speelt hij niet met Manchester Jni- ted in de competitiewedstrijd tegen Norwich. Van de vijf trainingen de ze week bezocht Best er slechts één en is op grond daarvan door mana- fleurige g^r O'Farrell geschorst. Volgende week moet de grillige Noord ierse linksbuiten zich verantwoorden te genover de directie van Manchester United. George Best (26), wiens carrière zo langzamerhand een aaneenschake ling wordt vain ruzies met voetbal- leiders, kreeg zijn straf donderdag ochtend te horen in een gesprek met O'Farrell. Voor dat gesprek was hij nog even bij zijn advocaat langs ge weest in verband met een "incident" van afgelopen maandagnacht in een nachtclub. De moeilijkheden met Best komen voor Manchester United wel uiterst ongelegen. De onder Matt Busby groot geworden club) winnaar van de EC-1) staat op de één-na-onder ste plaats op de ranglijst en vecht tegen degradatie. Zwemmen Een ploeg van de Haagse zwemvereniging ZIAN heeft het Nederlandse record 10 x 100 me ter vrije slag voor meisjes onder 16 jaar verbeterd. De recordpoging had plaats in het bad "Overbosch" in Den Haag. Het record was met 11 minuten 0.4 seconden reeds in han den van ZIAN, nu werd het 10.52,5, een gemiddelde van 1.05,25 per zwem ster. Teun Kralt Czn. is op 84-jarige leeftijd overle den. Hij heeft de Rijns- burgse gemeenschap en het bloemenvak op veler lei wijze gediend. Kralt ivas ereburger van Rijns burg en officier in de Orde van Oranje Nassau. zltter (van 1945 tot 1950) en vice- voorzitter (van 1950 tot 1960) van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", lid van de Commissie Onpersoonlijke Reclame Buitenland ivan deze vereniging, lid van de 'hoofdafdeling Siergewassen van het Landbouwschap van 1948 tot 1960, lid van de afdeling Bloemkwekerij van het Landbouwschap, eveneens van 1948 tot 1960, lid van de Tuin- bouwadviescommissie van het Borg stellingsfonds van de Landbouw, lid van het bestuur van het Bedrijf schap (later Produktschap) voor Siergewassen en bestuurslid van de Nederlandse Tuinbouwraad. Op kerkelijk terrein heeft Kralt zich eveneens bewogen. Hij dien de de gereformeerde kerk van Rijns burg zowel als ouderling als diaken. In verband met zijn grote ver diensten voor de Rijnsburgse ge meenschap en het bloemenvak werd hij in 1946 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in 1948 ontving hij de Huisonderscheiding van H. M. de Koningin, in maart 1960 werd hij onderscheiden met de Belgische Kroonorde van Leopold I en in december 1960, bij zijn afscheid uit tal van organisaties, werd hij bij bevordering benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zijn stoffelijk overschot zal dins dagmiddag 5 december bijgezet wor den in het familiegraf op de gere formeerde begraafplaats aan de Sandtlaan na een rouwdienst, die om half drie begint in de Immanuel- kerk. DEN HAAG (ANP) De Haag- De automonteur ontkent elke me- se politie heeft een grootscheepse deplichtigheid aan het complot. De autozwendel tot klaarheid gebracht politie stuitte eind augustus op de met de arrestatie van de 29-jarige Utrechtse markt voor tweedehands automonteur W. H. P. B. en de 27- i auto's op twee zo goed als nieuwe Jarige spuiter R. J. K. uit Den Haag. auto'! Het tweetal is volgens de politie in samenwerking met drie andere Hagenaars, die weer op vrije voeten gesteld zijn, verantwoordelijk voor autodiefstallen in Brussel en Ant werpen tot een waarde van twee ton. De auto's voor met merendeel Mercedes, werden door een van de vijf samenzweerders, de 45-jarige Haagse koopman A. W. aan de man gebracht op de Utrechtse auto markt. De spuiter heeft tegenover de po litie toegegeven dat hij de auto's, die door de automonteur B. in Bel gië werden gestolen en van nieuwe kentekenbewijzen werden voorzien, een ander kleurtje gaf en de chas sisnummers ervan verwijderde. het merk Mercedes. De- bleken in België gestolen. Het spoor leidde naar Den Haag naar B.. die een jaar eerder betrokken was bij een autozwendel in Rotterdam. Hij zweeg tegenover de politie In alle talen. Bij het natrekken van zijn con tacten stuitte de politie op de spui ter en de koopman, die minder spaarzaam waren in hun medede lingen. Er bleken in totaal veertien au to's in België gestolen te zijn. De politie hield onlangs ook de 31-Ja- rige buffetbediende E. H. uit Den Haag en de eveneens uit de residen tie afkomstige 22-jarige spuiter T. H. die beiden met B. op rooftocht waren geweest. Dennis Follows: honderd procent Engelsman AMSTERDAM De Europese Voetbal Unie gaat in maart een nieuwe voorzitter kiezen als opvol ger van de deze zomer overleden president Gustav Wiederkehr. Er zijn vier kandidaten: Ie Hongaar Sandor Barcz, de Italiaan dr. Artemio Fran- chi. de Nederlander Jos Coler en Dennis Follows uit Engeland, woens dag UEFA -waarnemer bij Ajax- CSKA. "Ik hoop", vertelde de 64-jarige secretaris van de Engelse Football Association, "dat de man met de meeste kwaliteiten in maart zal win nen". Zonder de valse bescheiden heid, diie Britten vreemd is, liet hij blijken zelf te vinden kwaliteiten voor die functie te bezitten. Het merkwaardige echter is dat de ze kerheid die van hem afstraalt hem niets minder vriendelijk, welwillend j maken of de landen van de Ver dragsorganisatie van Warschau be- BOEDAPEST De Sowjetrussi- sche partijleider Brezjnew hoopt dat er een constructieve oplossing gevonden kan worden voor het probleem van de troepenverminde ring in Europa. Maar alle betrok ken partijen moeten dan eerst wel hun goede wil tonen, zo zei hij. Gisteren op een bijeenkomst van arbeiders in Boedapest. Brezjnew sprak arbeiders toe na met zijn Hongaarse collega Kadar van 'gedachten te hebben gewisseld over de veiligheid in Europa. Uit de woorden van de Russische partijleider viel niet direct op aimabel maakt. Follows is een honderd procent Brit, met respect voor tradities, maar zo internationaal gegroeid dot hi) zijn standpunten als de enig juiste overbrengt. Hij is Engels als de zitter van de FIFA Sir Stanley Rous, maar op geen enkele manier autori tair. Geeft Sir Stanley de indruk een kolonel te zijn, die er op staal dat onder alle omstandigheden de schoenen gepoetst zijn, dan is Dennis Follows de fourier, die precies alles weet wat er in zijn regiment om gaat en die bij de verstrekking van nieuwe overhemden geen officier zal voortrekken boven een gewoon sol daat. Hij zal de regels naleven, niet omdat die regels er toevallig zijn, maar omdat zij een middel vormen de samenleving waar hij deel van uit maakt, beter te laten draaien. Totdat Vietnam-akkoord is bereikt WASHINGTON (AP, DPA. Reuter) Temidden van vele elkaar tegen sprekende berichten heeft de Ame rikaanse regering bekendgemaakt dat het huidige peil der Amerikaan se troepensterkte in Vietnam van 27.000 man gehandhaafd zal blijven zolang de vredesonderhandelingen in Parijs niet tot een resultaat heb ben geleid. Woordvoerder Ronald Ziegler zei „ik wil het woord bevriezen niet ge bruiken. Wij hebben gezegd dat wij op 1 dec. een bepaald aantal zouden hebben bereikt en daar hebben wij ons aan gehouden." Kort voordat Ziegler dit zei. had het ministerie van Defensie medegedeeld, dat ver dere terugtrekking van troepen uit Vietnam zou plaatsvinden, maar wel j in beperkte mate en zonder formele voorafgaande aankondiging. In Saigon zei het Amerikaanse op perbevel dat het geen orders had ontvangen van de Amerikaanse re gering voor verdere troepenvermin dering nadat op 1 dec het minimum van 27.000 is bereikt dat in augustus door president Nixon is aangegeven. Volgens de tot dusver bekende wa penstilstandsvoorwaarden zullen alle Amerikaanse troepen binnen zestig dagen na de ondertekening van een akkoord teruggetrokken moeten zijn. De Amerikaanse steun aan Zuid- Vietnam wordt reeds enige tijd voor het grootste deel geleverd door de ongeveer 100.000 militairen die ge stationeerd zijn op bases in Goeam en Thailand en op de schepen van Commentaar Ziegler zei dat zolang de vredesbe sprekingen in Parijs voortduurden de Amerikaanse regering zich zou onthouden van alle commentaar over de troepensterkte in Vietnam. Ziegler zei dat president Nixon van daag gedurende enkele uren de situ atie in zuidoost-Azië had doorgeno men met Henry Kissinger en de chefs van staven. Ook minister van Defensie Meivin Laird en zijn plaatsvervanger Kenneth Rush wa ren hierbij aanwezig. Kissinger zal zondag weer naar Parijs vertrekken. De geheime besprekingen over het vredesakkoord worden maandag in Parijs hervat. reid zijn het voorstel van een groep Westerse landen te aanvaarden om 31 januari voorbereidende bespre kingen te beginnen over de kwestie Rogers blijft minister van Buitenlandse Zaken in VS William Rogers blijft minister van Buitenlandse Zaken van de Verenig de Staten. Volgens een bekendmaking van het Witte Huis wordt Rogers in zijn functie gehandhaafd „omdat hij blijk heeft gegeven van uitzonderlij ke bekwaamheden als diplomaat". Met Rogers' herbenoeming wil Nixon de continuïteit in de buitenlandse politiek bewaren. De woordvoerder van het Witte Huis, Ziegler, wees in dit verband op 't Midden-Oosten. Onderminister van Buitenl. Zaken wordt Kenneth Rush, de huidige staatssecretaris van Defensie. Rush volgt John Irwin op, aan wie een hoge diplomatieke post zal worden aangeboden. William Porter, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de vredesonderhandelingen in Parijs, wordt staatssecretaris voor Politieke Zaken. William Casey, voorzitter van de beurs-commissie, is benoemd tot staatssecretaris van Economische Zaken bij het State Department. Met de benoeming van Casey in deze nieuw-ingestelde functie wil Nixon recht doen aan de belangrijke rol die economische, monetaire en han dels-kwesties de komende vier Jaar bij de buitenlandse politiek zullen spelen. Een oliemiljonair uit Texas, Wil liam P. Clements Jr. is benoemd tot onderminister van Defensie. Cle ments (55) is president -directeur van de troepenvermindering. De opmerking van de Russische leider was echter het eerste teken dat het Warschau-pact positief staat tegen het Westerse voorstel om in Januari te beginnen met voorbereidende besprekingen over dit probleem. Van diplomatieke zijde in de hoofdstad is echter mee- !at men uit de strekking van Brezjnews toespraak kan con cluderen dat het Kremlin bereid is aan dit overleg deel te DUBLIN (Reuter, UPI, DPA, AP) In de Ierse Republiek zul len op zeer korte termijn algeme ne verkiezingen worden gehouden als een wetsvoorstel van de rege ring tegen het verboden Ierse Re publikeinse Leger niet wordt aange nomen in de Dail, het parlement, waar de partij van premier Lynch, de Fianna Fail slechts over een meerderheid van een zetel beschikt. De Ierse regering heeft gisteren laten weten in dat geval het par lement te zullen ontbinden en nieu we verkiezingen te zullen uitschrij- VAN RAALTEN RIDDER NED. LEEUW KATWIJK Drs. A. J. van Raal- te, fractievoorzitter van de Combi natie Christelijke Partijen in de Katwijkse gemeenteraad is gis teren bij zijn afscheid van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk benoemd tot Ridder in dé Orde van de Neder landse Leeuw. Van Raalte beëindigde wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zijn functie van raad adviseur bij CRM Hij heeft zich in' zijn loopbean op velerlei terrein ver- dinstelijk gemaakt. Zo was hij com mandant van de Stoottroepen en commissaris voor de Ambonnezen- zorg. In de Katwijkse raad heeft Van Raalte zich ontpopt als een zeer des kundig lid. Steeds komt hij goed voorbereid de raadzaal binnen. Mei grote kennis van zaken, waaruit een diepgaande studie van de voorstellen blijkt, geeft hij zijn mening te ken nen. Er wordt, van achter de colle- getafel en door zijn mede-raadsleden graag naar zijn goed doorwrochte betogen geluisterd. Burgemeester A. G. Vermeulen heeft de heer Van Raalte gister avond voor het begin van de raadsvergadering van harte gecom plimenteerd met deze hoge onder scheiding. Hij deed dat uit naam van alle raadsleden. ven. De stemming voor het verdrag zou vanavond worden gehouden. De oppositiepartijen Fine Gael en Labour hebben al laten weten dat zij tegen het wetsvoorstel zullen stemmen, terwijl ook afgevaardig den van de Fianna Fail ernstige bezwaren hiertegen hebben. De meeste waarnemers in Dublin zijn er echter van overtuigd dat Lynch, als hij het land intrekt, de steun van de massa zal krijgen voor zijn poging de guerrillastrijders van het IRA uit te schakelen. Ook in regeringskringen is men vol vertrouwen dat premier Lynch de steun van het publiek zal krijgen voor zijn hard optreden tegenover het IRA. Dit vertrouwen is versterkt door de mislukte poging van het IRA en zijn politieke vleugel Sinn Fein de massa de straat op te krijgen om te protesteren tegen het wetsvoor stel van de regering en de opslui ting van de stafchef van de IRA- provisionals, Sean MacStiofain. In Dublin verzamelden zich gister avond maar circa 2.000 mensen voor een mars naar het parlement. Vreedzaam MacStiofain gaf gisteren via zijn advocaat een verklaring uit. Hierin verzoekt hij de Ieren alleen op vreedzame wijze tegen zijn veroor deling te protesteren. "In de repu bliek mag v.oor mij geen bloed vergoten worden". De militante "provisionals" van het IRA hebben de afgelopen weken verscheidene keren gepoogd tot een wapenstilstand in Noord-Ierland te komen. De nieuwe eisen van het IRA zou den gematigder zijn dan de vorige. Zo zou men nu niet meer staan op terugtrekking van alle Britse troe pen uit Noord-Ierland binnen een termijn van twee jaar. Wel blijft het IRA vasthouden aan bijeenroe ping van een conferentie van alle groeperingen in Ierland waaraan echter geen vertegenwoordigers van de Britse regering mogen deelne- en amnestie voor de gevan gen genomen guerrillastrijders. De- eisen zijn onaanvaardbaar voor de Britten. In Londen beschouwt de voelhorens die het IRA heeft uitgestoken om tot een wapen stilstand te komen, als een teken zwakte na de arrestatie van zo veel guerrillastrijders. 'De Britse regering heeft onze voorstellen voor een bestand afgewe- en daarom hebben wij beslo ten raketaanvallen te doen op Brit- legerposten". Dit heeft een hoge officier van de "provisionals" gis teren in Belfast meegedeeld. Deze aanvallen zijn dan ook doorgegaan. Gistermorgen vuurden guerrilla strijders een raket af op een huis Newry waar het protestantse "Ulster Defence Regiment" zijn plaatselijk hoofdkwartier heeft. Het huis werd niet geraakt. De raket boorde een gat in een naast het huis gelegen tehuis voor verpleeg sters. Niemand werd gedood of ge wond. De "provisionals" schieten met raketwerpers van Russische makelij. In Belfast schoten twee sluipschut ters gisteren een kelner dood. van de boormaatschappij „Sedco". Rijn). ALPHEN AAN DEN RIJN Een bonte mengeling van kleinvee is er vandaag tot tien uur en morgen van tien tot vijf uur in Avifauna te be wonderen. Konijnen, cavia's, duiven, muizen, hoenders enz. zijn er te zien. De Nederlandse Vereniging van Angora Konijnenfokkers, die vijftig jaar bestaat, organiseert deze ten toonstelling. Er zijn vijfendertig ko nijnenrassen (in totaal zijn er twee enveertig in Nederland) te bewon deren. Totaal zijn er 419 dieren, waarvan 101 hoenders in hokken on dergebracht. De tentoonstelling werd gister avond geopend door Hazerswoudes burgemeester Ten Heuvelhof. Van zelfsprekend had hij lovende woorden over voor de organisatoren, die kos ten noch moeite hebben gespaard om het geheel zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De prijzen gingen naar: A. R. Mudde. die de mooiste cavia had: Koudekerker Schellingerhout had de mooiste krielhaan, Hollandse hoen en hen (groot). Bij de konijnen viel hy eveneens in de prijzen: Alaska kreeg een eerste plaats. Het mooiste Angora konijn was van Ten Brink uit Bodegraven; Lotha ringer van mevrouw Van Leeuwen—Kool uit Aarlanderveen; Vlaamse Reus (wit) van Teske uit Zoeterwoude. Bij de krielhoenders ging de prijs naar E. de Bouvrie uit Heemstede: mooiste sierduif, B. van Seters uit Stellendam: middenras konijn Deile- naar van J. Wijfjes uit Aarlander veen; kleinste ras konijn Tan, W. Blijleven uit Leiden. Op de foto de winnende konijnen van links naar rechts: Angora (Ten Brink, Bodegraven)Lotharinger (mevrouw Van Leeuwen—Koel, Aar landerveen) Vlaamse Reus (wit) (Teske. Zoeterwoude): Pool roodoog (De Vos, Oud-Beijerland); Alaska (Schellingerhout, Koudekerk aan den

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4