Kret: binnenstadsbeleid Leiden heel voorzichtig Leidse raad bijeen Parkeerautomaten op drie plaatsen in Leids centrum Huurders Gemeentelijke Woningstichting: 'Kom maar kijken' LEZERS SCHRIJVEN Leiden moet aanpak werkgelegenheids- onderzoek inzetten LEIDEN LEIDEN "Waarom durft Kret in Leiden niet was zijn col lega Max v. d. Berg in Gronin gen wel doet?" Spontaan komt de vraag af op de Leidse wet houder van verkeerszaken met betrekking tot het binnenstads beleid. Even spontaan ant woordt Bram Kret: In de eerste plaats zijn Groningen en Leiden niet te vergelijken. De Groningse city is dienstverlenend voor 'n groot gebied en heeft in de wijde om geving geen concurrentie. In Door Hans Melkert Leiden ligt dat wel even anders. Het moet hier in de binnenstad heel voorzichtig, want aan alle kanten zijn op korte afstand winkelcentra om de dienstver- lende taak over te nemen: Leidsenhage, Lange Voort (die gaat uitbreiden), Leiderdorp, dat een groot plan heeft. In de tweede plaats zijn het in Groningen wel vérstrek kende plannen, maar het zijn papieren plannen. Groot actie punt van Max v.d. Berg was be houd' van de Harmonie. Nou, die gaat weg. Kan Groningen de plannen verwezenlijken? Wat gebeurt er in de omgeving? Ko men daar dienstverlenende cen tra snel uit de grond? Wanneer is de binnenstad dicht voor auto's. Wie nu naar Groningen gaat, moet haasje-over springen over de auto's. Er is één lullige wandelstraat. U proeft het aan de toon van de discussie: geen raadsverga dering. Wethouder Kret zat gis teravond in een kring van bin nenstadsliefhebbers - leden van de adviesraad, van de werk groep milieubeheer o_a. - in het Praethuys. Praethuyzenier Jan Boer houdt de discussie in de hand. Hij maakt aanvullende opmerkingen in„de geest van: In Groningen is een andere raadsmeerderheid dan in Lei den. Kret lacht fijntjes. Zyn party (AR) heeft de vorige dag nog gewonnen. Die van zijn oppo nent het tegenovergestelde. Dat is D'66-er Willem van Rooijen, die zich "binnenstadsopposant" noemt. Hij komt na een alge mene inleiding niet zo vaak meer aan het woord. Dat hoeft ook niet, want de discussie is vruchtbaar. Van Rooijen bereikt wat zijn politieke vrienden al tijd willen: de zaak "ontploft". Vriendelijk gestelde, maar scherpe opmerkingen gaan heen en weer. Kret verdedigt zijn be leid: Je kimt de binnenstad niet helemaal afsluiten. Het open baar vervoer moet zó goed zijn, dat men zijn auto thuislaat. Mi lieugroep-lid Udo de Haes: Het kan niet met één maatregel. Het openbaar vervoer moet goed worden, maar tegelijkertijd moeten de mogelijkheden voor de auto worden beperkt. Kret: We gaan echt wel verder. Het volgende bouwplan in de Merenwijk - de bouw begint in februari - komt in een wijk met voor auto's afgesloten straten. Het parkeren wordt centraal geregeld. De bewoners zullen een eind moeten lopen. Willen ze dat? Bekend feit is, dat je niet aan de auto mag komen. Kret scoort duidelijk als hij in dit verband zegt: Mij kan die auto niets schelen. Op koopavond kom je niet dicht bij het Praethuys (bij de Camp) en dus staat mijn auto bij mo len De Valk. Maar ik heb u, lie voor afsluiting pleit, zien tobben om tot bijna voor de deur van dit etablissement te komen Over één ding zijn ze het al lemaal eens: het historisch ka rakter van de binnenstad moet worden behouden. Kret vraagt- van welk tijdstip ga je uit, van 1800, 1880 of 1920? Moeten de vroeger niet voor het ver keer gedempte grachten weer open? Leiden heeft nooit grachten verkeer. Udo de Haes: En het Levendaal dan? Kret: O Ja, ja. Ja. De grachten zijn aan de or de gekomen door Van Rooijen's opmerking, dat het gemeen tebestuur uitgaat van een verkeerde stelling: door het ve le water is de binnenstad een monstrum voor het verkeer. Hij staaft dat door een zinsnede uit een interview, dat NRC/ Handelsblad vorige week had met burgemeester Vis. Kijk, die toer is fout, zegt Van Rooijen. Van Rooijen heeft meer uit gangspunten. Zo citeert hy met plezier, dat binnen tien Jaar de benzine op de bon zal moeten. De zaal gelooft het niet: waar op en hoe dan ook, auto's zul len altijd rijden. Kret stelt een retorische vraag: moeten we wachten met maatregelen in de binnenstad tot de benzine op is? Oud-raadslid Jonker legt uit: Historisch karakter bete kent fijn schaligheid en aan gepast aan de menselijke maat. De nieuwbouwwijken hebben dat niet meer. Daar worden ar chiefkasten neergezet waarin men mensen stopt. Laten we in de binnenstad die fijn scha ligheid bewaren. Kret blijft er moeite mee houden. Wat is fijnscha- lig? Natuurlijk zijn dat de smalle huizen op het Ra penburg, maar zijn dat ook de pompeuze herenhuizen er vlak naast? Toch detoneert dat niet. Die binnenstad heeft al tijd geleefd. En zal moeten blijven leven. Anders wordt het een openluchtmeuseum. De discussie gaat tot iaat in de avond door, ook aan de bar. waar fotograaf Jan Hol vast Kret en Van Rooijen met in het midden Jan Boer als scheidsrechter fotografeerde. Boer behoefde alleen maar ejens te fluiten. De gele kaart trok hij niet LEIDEN De gemeenteraad ver gadert op maandag 11 december om 2 uur. De vergadering zal des avonds worden voortgezet om half 8. De agenda luidt: Beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de gemeenteraad A. H. D. Wepster (PvdA). Verlenen van eervol ontslag met ingang van 1 juni 1973 aan J. G. Bazuin als directeur van de ge meentelijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst. Verzoeken van de besturen van de Protestants-Christelijke School vereniging en de Stichting Katho liek Onderwijs om medewerking voor de stichting van een kleuter school met drie speelwerklokalen in de Merenwijk. Verzoeken van: 1. de Stichting voor Montessori-onderwijs te Lei den en omgeving voor het forme ren van een speelwerklokaal op de eerste verdieping en het treffen van brandveiligheidsvoorzieningen ten behoeve van de kleuterschool Zoeterwoudsesingel 22, 2. de Stich ting Katholiek Onderwijs voor het aanschaffen van een diaprojector ten behoeve van de glo-school Ter Haarkade 1, 3. de Stichting Katho liek Onderwijs voor het aanschaf fen van een schrijfmachine voor de administratie Boerhaavelaan 12, 4. de Stichting Katholiek Onderwijs voor het aanbrengen van muurwas- trog in het handen arbeidlokaal van de glo-school Boshuizer- laan 18a. Beschikbaar stellen van eer aanvullend krediet voor de stich ting van een gezamenlijk gebouw voor openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijs in buurt A var Merenwijk. Beschikbaar stellen van krediet voor de verbouwing van gedeelte van de rijwielkelder het schoolgebouw aan de Sumatra- straat 201 ten behoeve van de in richting van een handvaardigheids lokaal voor de Louise de Coligny- scholengemeenschap. <9 Verhoging van de posten "school zwemmen" en "terugont vangst kosten schoolzwemmen". Beschikbaar stellen van gelden voor de uitvoering van de eerste fa se van de herindeling en conditio nering van het Stedelijk Museum "De Lakenhal". Vaststellen van een gemeen schappelijke regeling inzake woon wagencentra in het rayon Leiden. Rapport van de werkgroep huisvesting buitenlandse werk- mers Leiden inzake de problema tiek rond de huisvesting van bui tenlandse werknemers. Omzetting van de stichting Maatschappelijk Contact Orgaan in een stichting Welzijnsraad Leiden. Vaststellen van een verordening op het oprichten en houden van kinderdagverblijven en inzake het verlenen van bijdragen aan kin derdagverblijven. Beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de aanschaf van een EEG-apparaat en van ei gel en een droogtumbler vo psychiatrisch ziekenhuis "Ende geest". Beschikbaar stellen van gel den ten behoeve van het treffen van een aantal bouwkundige derhoudsvoorzieningen in het keu kengebouw van het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest". Beschikbaar stellen van den voor de samenstelling van gedetailleerd vernieuwingsplan het gehele gasdistrlbutienet en de vernieuwing van een deel het gasleidingnet als eerste fase van dit plan, ten behoeve van het psy chiatrisch ziekenhuis "Endegeest". Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbetering modernisering van de openbare straatverlichting in het Kooikwar- tier. Aangaan met het waterschap de Pesthuispolder van een ontpol- deringsovereenkomst. Garanderen van de rente en af lossing van een aan de stichting RK Bejaardencentrum „Huize Room. burgh" te verstrekken geldlening. Garanderen van de rente en aflossing van door de stichting tot verpleging van langdurig zieke be jaarden te verstrekken geldlenin gen. Q Vaststellen van een wijziging de veemarktverordening. LEZERS SCHRIJVEN ADVERTENTIE Politici waren onbereikbaar Woensdag was het dan weer zo ver. We mochten weer gaan stemmen. Niet zomaar stemmen, want het ro de potlood is alweer ouderwets, wij zijn een nijver volkje en gaan met onze tijd mee. Stemmachines dus. Op naar het stemlokaal aan de Wilddreef. Groot was mijn verbijstering toen ik, als invalide in een rolstoel, daar moest constateren, dat het mij onmogelijk was te stemmen zoals ik wilde. Met geen mogelijkheid kon ik bij die bo venste drukknoppen. Hoog boven mij uit torenden de namen van de lijst aanvoerders. Dag Den Uyl. Wiegel, van Mierlo, Jullie waren onbereikbaar ver. Dat ik toch nog kon stemmen, al was het op iemand uit de onderste regionen, was beslist niet voorzien. Vóór het stemlokaal nog een hoge stoep, welke barricade slechts met behulp van van huis meegenomen blokken en planken „genomen" kon worden, "t Is toch wel treurig, dat wel achteraf zoveel voor invaliden wordt „aangepast", maar dat er prak tisch nooit aan wordt gedacht iets te fabriceren, dat zowel voor inva liden als anderen geschikt is. CH. W. V. SANTVOORD, Merelstraat 97, Leiderdorp. Vraag de DHZ-brochure j Nooitgedagt, Postbus 1, IJlsL LEIDEN Burgemeester en wethouders kunnen nog geen be waakte parkeerterreinen in de binnenstad maken in verband met de slechte financiële situatie van de gemeente. Zij willen nu par keerautomaten zetten. De eerste drie zullen komen op de parkeerterreinen Garenmarkt, Beestenmarkt en Driessenstraat, de laatste in afwachting van de bouw van een parkeergarage op die plaats. In het kader van betaald parkeren door middel van automaten is het noodzakelijk een regeling te treffen. Voorts moeten in een strafverordening voorschriften voor het gebruik worden vastge steld. B. en W. willen het tarief aansluiten aan dat van de parkeermeters en vaststellen op een kwartje per uur of een gedeelte daarvan. Men kan maximaal vier uur parkeren. Mr. Branderhorst: LEIDEN Als Leiden kans ziet om voor een onderzoek naar hoe we het werkgelegenheids probleem in Leiden en de regio nu precies moeten aanpakken, een eer ste bedrag bij elkaar te krijgen, zal men de Kamer van Koophandel aan zijn zijde vinden. Het was be ter geweest als het gewest Leiden zo'n onderzoek had aangepakt. Maar het gewest heeft nog nooit een daad gesteld, er Is alleen ge praat. Er zijn wel kansen geweest, zpals deze, maar die zijn door het gewest ruimschoots gemist". Dat heeft de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Leiden mr. H. A. C. Branderhorst gisteravond gezegd op een vergadering van de raadscommissie voor economische zaken. Hij maakte deze opmerking naar aanleiding van het werkgele genheids onderzoek dat door het Economisch Technisch Instituut is ontwikkeld voor Leiden en de regio. Dit onderzoek suggereert een op lossing voor de oplossing van het werkgelegenheidsprobleem vanuit een regionaal kader. Het is voorna melijk bedoeld als een discussie stuk. PvdA-raadslid Van Aken liet weten, het onderzoek ook aan de betrokken belangenorganisaties (zo als de vakbonden) te willen voor leggen. Op die manier hoopt hij te komen tot een gesprek over wat er nu concreet in Leiden en de regio moet gebeuren. Eerste stap moet volgens de com missie zijn dat er een beleid wordt vastgesteld. Vervolgens zou men de steun van de Raad voor de Ar beidsmarkt willen inroepen. Kamer van Koophandel secretaris Bran derhorst stelde voor om pas daarna de gemeenten een bijdrage te vra gen. Ook de Kamer van Koophan del zal dan een bijdrage van 2000 tot 3000 gulden storten, die symbo lisch bedoeld is. Op een vraag van het KVP-raadslid Cornelissens ant woordde wethouder Lijten van Eco nomische Zaken dat de raad in het najaar 1973 over de aanpak van het werkgelegenheidsprobleem kan gaan praten. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Blijvende service De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v.d-WATER Haarlemmerstraat 18L LEIDEN Wethouder Lij- ten heeft vanmiddag de nieuwe vestiging van de Amro-bank aan het Be vrijding splein (foto Jan Holvast) officieel geopend. Het nieuwe gelijkvloerse ge bouw komt in de plaats van de tijdelijke vestiging, die was ondergebracht in een sta-caravan. Voor de kinderen t/m 12 jaar is aan deze opening een kleunoedstrijd verbonden. Voor belangstellenden wordt er mogen van 10 tot 1 uur „open-huis" gehou den Naar aanleiding van het inge zonden stuk "Pleidooi voor Ge meentelijke Woningstichting" van F. Velthuyzen, wil ik enkele din gen uit de doeken doen. Heer Velthuyzen, het is gebleken dat U de krant niet zo goed leest zoals U beweert. Uw bewering raakt kant nog wal. Wij bewoners van Haagwegkwartier zijn fel in verzet gekomen tegen het beleid, wat deze stichting voert op het ge bied van onderhoud. Op 21 Januari en 13 maart van dit Jaar hebben wij niet alleen gevochten voor een buurstop, maar vooral ook tegen het verkrotten van de woningen in onze buurt. U bent een bofkont dat de ge meentelijke woning stichting di- rekt voor U klaar staat, bij ons is daf. heel anders Herhaaldelijk wordt door de bewoners het volgen de gerapporteerd bij G.W.S.: vocht tocht, slechte plafonds, stinkend riool, verrotte kozijnen, slechte voordeuren enz. Reaktie van de woningstichting het heeft onze aan dacht met als gevolg dat de hoog nodige reparaties uitblijven. Wij zijn in verzet gekomen tegen 't feit dat we voor deze hokken (met on derhoudsklachten) wel hoge huren betalen maar repareren er niet bij is. Indien iemand een slecht plafond heeft of een slechte schoor steen dan gaat men alleen over tot levering van materiaal, zacht- board, cement, tegels. Hoe de be woner de reparatie ten uitvoer brengt dat zal hun een zorg we zen. Immers als men geen geld heeft om een vakman het werk te laten doen, doet men het zelf met als gevolg dat de bewoner binnen het Jaar met nog grotere proble men zit, het plafond laat los en de tegels vallen van de schoorsteen, dat is het resul taat. Maandag J.l. kwam er een over spannen vrouw bij mij, "wat •moet ik doen", vroeg zij mij. "Herhaaldelijk bel ik de woning stichting op, maar zij komen niet repareren". "Het is verschrikke lijk". Ik ben met mevrouw mee gegaan, en inderdaad ik viel bijna flauw van de stank die mij tege- mct kwam. Het geval is dat me vrouw last heeft van een lekkend riool onder haar vloeren, de kin deren kunnen niet slapen van de stank, misselijkheid en hoofdpijn is het gevolg. Zelfs moet zij de gehele dag de voor- en achterdeur Om op die overspannen vrouw terug te komen. Na haar verhaal te hebben aangehoord ben ik met de Hr. v. d. Mee (comitélid) naar de direkteur van G.W8. toegegaan (meerdere families in open laten staan om een beetje frisse lucht te krijgen. Enkele maanden geleden precies het zelfde geval bij een ander ge zin. De gemeentelijke Woningstich ting vertikte het toen ook om di- rekt met repareren aan te vangen. Vijf maanden heeft het geduurd voor dat het euvel werd verholpen. Slechts door tussenkomst van de G.G.D. waar ik een brief naar had verzonden met dreigementen dat ik het ministerie van Volksge zondheid zou inschakelen. Toen kon het ineens wel. onze buurt zitten ook in de stank) ook deze mensen hebben wij be trokken in het verzoek om de rio lering te vernieuwen. Slechts bij één familie wordt het verholpen, de rest blijft in de stank. Heer Velthuyzen, U moet ver der kijken dan dat uw neus lang is, en wat beter de krant lezen. Niet alleen bewoners van de Haagweg maar ook Noord en Morswegkwartier hebben fel ge protesteerd. In deze krant heeft zelfs een fotoreportage en in ter- vieuws met bewoners gestaan die allen onderhoudsklachten hadden, en zich ook fel verzetten tegen de huuropdrljving van deze slecht on derhouden huizen. In het gesprek met de direkteur van de G.W.S. vroeg ik: waarom geen §igen onderhoudsdienst? Hij vertelde mij dat pogingen van zijn kant om dit te bereiken zijn afge wimpeld door wethouder Ham CV olksihuisvesting Door de verkrotting, is het ver zet tegen de huurverhogingen op gang gekomen. U, mijnheer Velt huyzen bent een tevreden mens U heeft geen klachten en ik geloof dat U alle huurverhogingen die in het verschiet liggen trouw zult betalen. Enkele resultaten van onze aktie: harmonisatie is afgeschaft. een huurstop is afgekondigd, en de woningen worden binnen afzienba re tijd opgeknapt. Verder nog dit: kom eens op een vergadering van het Leids Huur derscomité en kom U eens overtui gen van de klachten die daar wor den behandeld. Misschien dat U dan niet meer zulke onzin schrijft. Mijn slotsom is; dat de fout niet bij ons ligt (wat U suggereert), maar bij de gemeente. Onze on dervinding met deze stichting, zijn slecht, zeer slecht. Daarom dit in gezonden stuk. En beslist geen pleidooi voor de woningstichting. Kom eens kijken in onze buurt dan komt U tot de overtuiging dat wij gelijk, groot gelijk hebben dat wij in opstand zijn gekomen. J. PEN Haagwegkomité Potgieterlaan 14 Leiden. Bij ons duurt 't veel langer Naar aanleiding van zijn stuk- Je in deze krant van 29 november zou ik de heer Velthuyzen graag een antwoord willen geven. Wij zijn drie weken geleden begonnen met klachtenlijsten rond te stu ren, wij dat is het huurderscomitó Plan-Noord. Naar aanleiding daar van hebben wij een gesprek ge had met de heer Streefland van de Gemeentelijke Woningstichting. U begrijpt wel. als al die klach ten ongegrond waren geweest zou de heer Streefland er niet op inge gaan zijn. We zijn ook naar wet houder Ham geweest. Ik weet niet waarom bij u alles gemaakt wordt. Misschien dat u goed slijmt bij de Gemeentelijke Woningstichting. Maar als wij schrijven duurt het wel drie maan den voordat er eindelijk iemand komt, en dan wordt het nog maar half gerepareerd. Ik stel voor dat u eens naar me toekomt, dan zal ik u wel wat laten zien bij sommige mensen. En geen mensen die hun huizen verwaarlozen. MEVROUW J. J. VERMEER- GEUKB Alexanderstraat 17, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3