Bom ontoloft in Franse voetbal in nieuwe Geheel de Euronese formule sprintstrijd 'Taxidief Pfenninger gaat 'Schluss' maken Professionals dreigen met staking Leython AC kansloos tegen 'oud' ZOVOOC Spaanse lof voor het Nederlandse voetbal VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 PARIJS Deze week is de bom in het Franse voetbal gebarsten, doordat de clubs en de spelers totaal anders denken dan het transfersysteem. De profs staan daardoor thans in de bokshouding tegenover hun clubbesturen of directie. En als de verenigingen niet ingaan op de eisen van de spelers, zal de bal stil komen te liggen. Wordt er gestaakt. ^Afgelopen maandag en dinsdag vergaderden de Franse profs in Pa rijs. Op de vergadering waren ook vertegenwoordigers van spelers-vak bonden van andere landen aanwe zig. Van de Engelse, Schotse en Duitse spelersorganisties, terwijl ook de Italianen en Portugezen (de Benfica-vedetten Simoes en Jorge ■waren in Parijs) hun belangstelling toonden. En uiteraard was ook de VVCS er vertegenwoordigd. Alge meen secretaris Karei Jansen en mr. J. L. Janssen van Raay volgden de besprekingen met grote interesse. Begrijpelijk. Want de ontwikkelin gen in het Franse voetbal kunnen van groot belang zijn voor de Ne derlandse voetballer. Karei Jansen: „De Franse voetbal- Door Rob Vente Iers hadden het zo goed voor el kaar. Een paar Jaar terug stelden ze aan heel Europa een uitstekend voorbeeld door het transfersysteem af te schaffen. Als de verbintenis tussen een club en een speler was beëindigd, was die speler vrij, kon hij gaan of staan waar hij wilde. Kon de club geen transfersom meer voor hem eisen". Karei Jansen, felle tegenstander van het transfersysteem zoals dat momenteel in Nederland wordt ge hanteerd, zag bij deze Franse wijze LEIDEN De heren van Ley thon A.C. 1 hebben tegen ZOVOC uit Zoetermeer geen kans gezien om ook maar een set te veroveren. ZOVOC bleef met 156, 150 en 15—9 duidelijk in de meerderheid. Ter verklaring van de ditmaal wer kelijk kansloze nederlaag van Ley thon kan dienen dat ZOVOC be stond uit spelers die weliswaar tot de veteranen moeten worden gere kend, maar die in het verleden de kern vormden van het zo roen^ ruchte DES uit Voorburg: de voor loper van het latere Blokkeer. Namen als b.v. Nico en Ed Zim merman zeggen nog wel iets. Bo vendien had de grote aanvalstroef van Leython A.C., Bert Frank, een off-day waardoor ZOVOC praktisch niet onder druk is gekomen. De ve teranen toonden dat zij misschien lan snelheid hebben ingeboet, per sé niet aan spelinzicht Telkens weer stonden zij bij de sporadische smashes van Leython A.C. op de Juiste plaats. De dames van Leython A.C. 2 had den met D.H.C. uit Alphen aan den Rijn geen enkele moeite. De score 15—4, 152 en 156 spreekt boek delen over het krachtsverschil. Bo vendien beschikt de tweede forma- an Leython A.C. over een zeer ervaren coach die op de goede mo menten weet in te grijpen met een time-out of een wissel. In het duel met DHC waren deze ingrepen slechts zelden nodig, m juist de verdienste van om te voorkomen dat ee zakt naar het niveau v: zwakkere tegenstander. A.C. 2 zakte niet af, maar sterk spelen met alle gevolgen D.H.C. r het is en coach ploeg af- een veel Leython bleef Banks hoopt op een come-back STOKE-ON-TRENT De be faamde Engelse doelverdedüger Gor don Banks denkt aan een come-back. Hij herstelt goed van het auto-onge luk van enige tijd geleden, waarbij hij zeer ernstig aan zijn rechteroog werd gewond. Lange tijd hebben artsen gevreesd dat Banks het licht in dat oog verloren had. De ge wezen doelman van Stoke City en het Engelse elftal beweert nu echter zelf dat hij weer iets ziet met zijn rechteroog. "Zoals het nu gaat, is ei een goede kans dat ik weer zal kun nen spelen. Ik hoop in januari te kunnen gaan trainen", aldus Banks In het ergste geval wil Banks pro beren te spelen met één goed oog "Maar ik wil niet dat iemand mij dan minder streng zal beoordelen. Ik zou niet als een hoopje schroot met voorkeursbehandeling bekend willen van handelen geen enkel bezwaar. De WCS-voorman: „Want ten op zichte van het buitenland bleef het transfersysteem wél gehandhaafd Zodoende beschermden de Fransen toch hun eigen materiaal. Verder had men ervoor gezorgd dat er bij jonge spelers louter meerjarige ver bintenissen konden worden afgeslo ten. Minimaal voor drie Jaar. Daar door snoepten de profclubs niet zo gemakkelijk meer spelers bij de amateurverenigingen af. En had de speler die een contract aanging, enkele Jaren zekerheid. En als verbintenis, zo'n cotnract tóen een poosje werd verbroken, moest een schadeloosstelling worden betaald". Met ingang van het seizoen 1969— 1970 gooide man in Frankrijk het oude transfersysteem overboord. De profs waren er tevreden mee. Karei Jansen: „Neem een speler als Dick Dijk. Hij heeft een contract bij Nice voor drie Jaar. In Parijs ver telde hij me deze week dat hij daarna vrij is. Voor een speler dus een zeer lucratieve zaak". Verontwaardiging Tot grote verontwaardiging van de spelers greep de Franse voetbalbnod evenwel een poosje geleden in. De bond, of liever de clubs, draaiden de klok weer wreed terug: het oude. ouderwetse transfersysteem zou op nieuw worden ingevoerd. Het nieuws sloeg bij de voetballers als een bom in. En onmiddellijk erna kwam de reactie: ze pikten het niet. Karei Jansen: „Waarschijnlijk heeft de Franse voetbalbond zo gehandeld op aandrang van de UEFA. Want het zat de UEFA niet lekker dat Frankrijk een uitzondering vormde wat betreft het transfersysteem in Europa. De UEFA, waarin Jos Coler een grote rol vertolkt, vond het maar niets dat er buiten het kartel van transferafspraken nog een land was waarin het volledig anders toe ging. Dat vonden ze te lastig. En op aandringen van de UEFA schijnt de Franse voetbalbond over stag te zijn gegaan. Dus zou het oude transfersysteem, het systeem zoals wij dat hier kennen, er weer worden ingevoerd." Maar zoals gezegd pikten de profvoetballers dat niet. Ze besloten bij elkaar te komen in Parijs om een eensgezind standpunt in te ne men. En al dreigden de clubs met sancties als de Parljse vergadering werd bezocht, op de kop af 221 Franse profs trokken zich daar to taal niets van aan. Las Palinas heeft nog hoop MADRID De Spaanse sportpers schrijft donderdag dat FC Twen te zijn overwinning op Ud Las Palm as in de uitwedstrijd van de UEFA-Cup wel heeft verdiend, maar dat het verschil van 30 "te groot" was en de ware krachtsverhouding niet goed weer geeft. De Spanjaarden geven de moed nog niet op en schrijven hoopvol dat Las Palmas. wanneer FC Twente naar de Canarische Eilanden komt voor de returnwed strijd, het pleit toch nog in zijn voordeel zou kunnen beslechten. Afgezien van Castellanos. die de eerste goal in eigen doel maakte, schuift men hier de schuld op de Poolse scheidsrechter die "heel slecht en partijdig" zou zijn opge- sterkste van Europa is. Met een beetje heimwee naar de gouden tij den van Real Madrid verzekert een krant dichterlijk: "De windmo lens van de Spaanse Mancha- streek draaien nu niet meer a> trots als die van Nederland". Fortuinlijke start voor Harvey Smith AMSTERDAM De Duitser treden Het tweede doelpunt werd. paul Sphockemöhle en de Engelsman Wereldrecordhouder zesdaagsen ZURICH Weer verdwijnt een naam van de raambiljetten. Binnen een Jaar verliezen de winterwielerbanen him derde „grote". Na Peter Post en Rudi Altig beëindigt nu ook de Zwit ser Fritz Pfenninger (36) zijn carrière. Zondag 3 december, aan de finish van de zesdaagse van Zürich, is het „Schluss" voor Pfenninger. Hij zal zich scharen in het legioen der on- vergetelijken zoals Jan Pijnen burg, Piet van Kempen, Gerrit Schulte, Rik van Steenbergen, Gustav Kilian of Peter Post. In één opzicht is „Pfaenni" zelfs uniek. Hij nam deel aan 179 zes daagsen, hetgeen overeenkomt met bijna drie Jaar circelen op de houten ovaaltjes.. Pfenninger is daarmee wereldrecordhouder. Op 27 Januari 1955 startte Fritz Pfenninger voor de eerste maal in een six days, welke me lange van circus en sport hem daarna zeventien Jaar in een magische greep heeft gehouden. In de Oerlikonhal van zijn ge boortestad Zürich, waar nu de cirkel zich sluit, streed Pfen ninger aan de zijde van zijn landgenoot René Strehler voor de eerste maal, maar meer te gen zichzelf dan tegen de con currentie. Op de laatste dag van die krachtproef bezweek Fritz. Zijn zitvlak was rauw van het doorzitten. De Jonge Zwitser hardde zich echter snel. Reeds in zjjn vierde 6-d zegevierde hij in Aarhuus met Oskar Plattner. De grote tijd voor Pfenninger kwam echter pas toen hij eerst door Klaus Bugdahl en later door Peter Post werd gevraagd als koppelgenoot. Met de lange FRITZ PFENNINGER Hollander startte Pfenninger 43 keer en behaalde hij negentien overwinningen. Zes uit negen tien was de score met de blonde Berlijner. In totaal zegevierde Pfenninger in 32 zesdaagsen. In „zijn" tijd was Pfenninger een heerser. Naast de 43 over winningen verdiende hij met zijn sprintersbenen 43 auto's. Van daar dat men hem in elk sport paleis van Berlijn tot en met Parijs de „taxidief" noemde. Overigens heeft Fritz Pfennin ger alls 43 automobielen „goed" verkocht en heeft hij slechts schertsenderwijs weieens gezegd een taxibedrijf te zijn begonnen. De Duits-Zwitser was jaren lang een van de beminnelijkste collega's in het kringetje van de zesdaagserenners. Waar „Pfaen ni" kwam was het lachen gebla zen. „Helaas is dat er de laatste Jaren niet meer bij", zegt hij spijtig. „Tegenwoordig is het al lemaal zo bloedserieus. Vroeger, dat waren nog eens tijden, toen wij in het cabientje van een col lega, die na de laatste Jacht naar bed ging, 'n kwkeleku-haan verstopten. Een andere keer lie ten we de koffer van een soig- neur opstijgen aan een half do zijn luchtbalonnen En de balans van zeventien Jaar zesdaagsen rijden? „Ik zou het niet over willen doen. De zesdaagsen zijn te eng specialis tisch. Misschien ook dat ik te netjes was voor dit vak. Dat heeft me af en toe wel eens op gebroken. Vaak regeerden de haat en nijd. Maar Ja, er stond ook veel plezier tegenover". Heeft Fritz Pfenninger goed verdiend in die duizend dagen (meer dan 300.000 kilometer) „Miljonair ben ik niet gewor den, maar armer ook niet" Pfenninger heeft In het cen trum van Zürich een restaurant, „Pfaenni" geheten, van waar hij de toekomst met vertrouwen te gemoet ziet. „Ik zal er ook niet om treuren als Klaus (Bugdahl) mijn wereldrecord breekt". Bugdahl is in Zürich aan zijn 174-ste zesdaagse bezig. Karei Jansen: „Die opkomst was geweldig. En dat terwijl velen er honderden kilometers voor moesten reizen de spelers van Nice en Monaco bijvoorbeeld terwijl ze bovendien geen cent vergoeding voor die dag?n kregen. Ze moesten zelf hun verblijfskosten, waarbij een overnachting, betalen. Maar omdat ze de ernst van de zaak inzagen, kwamen ze". Onmiddelijk Mr. Janssen van Raay: „Op die vergadering besloten de profs alle reerst dat als de clubs maatregelen zouden nemen voor het feit dat ze in Parijs hadden vergaderd, middellijk pen is. Gaan de clubbesturen niet op de spelerseisen in, dan zal er binnen 21 dagen worden gestaakt", aldus Janssen van Raay. Karei Jansen: „En als die Fransen dat zeggen, doen ze het ook. Zo is de Franse voetballer wel". De Rotterdamse jurist van de VVCS: „En de spelers hebben mijns inziens gelijk. De Franse voetbal bond maakte de fout om een be staande overeenkomst eenzijdig te annuleren". Karei Jansen: ,De buitenlanders in Parijs waren het ook volledig met de Franse voetballers eens. Zij héb ben zich allen solidair verklaard." Op het ogenblik wachten Karei Jansen en mr. Janssen van Raay in worden gestaakt. I spanning af hoe de zaken in Geen wedstrijden dus meer". „En verder spraken ze in Parijs af dat alle spelers naar hun clubbe stuur zouden stappen om daar mede te delen dat zij weigerden het oude transfersysteem weer te aan vaarden. Er moest vrijheid blijven, vinden ze, als de verbintenis afgelo- Frankrijk zich zullen ontwikkelen. Uiteraard zullen ze een triomf van de profs spontaan toejuichen. Al speelt daar uiteraard ook een dosis „eigen belang" bij mee. Want waar om zou dan later de Neder landse voetballer niet kunnen reali seren wat de Fransman kan? Harvey Smith zijn de winnaars ge worden op de openingsavond van Jumping Amsteram in de Ral. Schockcmöhle won met "Sonny" het eerste internationale springcon cours om de Admiraalsprijs. Hij kwam als eerste uit een veld van ruim dertig deelnemende combinaties aan de start en leverde, zoals later zou blijken, de beste prestatie door het 625 meter lange parcours met zijn twaalf hindernissen en veertien sprongen foutloos af te leggen in 62 seconden. De Duitser Wolfgang Kuhn werd met .Agent" tweede in 64.6 sec. vóór de Engelsman Har vey Smith met „Wide Awake" in 67.5 sec. In het tweede en laatste onderdeel kaapte Smith wel de 1ste plaats weg In de barrage, waarvoor zich elf combinaties hadden geplaatst leid de h(j "Suihmertime" foutloos rond over de zes hindernissen in 36.4 sec. Over geluk had de Engels man overigens niet te klagen. Enke le malen toucheerde Summer time zwaar, maar de balken ble ven wonderlijk genoeg steeds op hun plaats. De Westduitser Hendrik Snoek wist Smith nog bijna te pas seren. Hij nam met .JFaustus" ech ter iets te veel tijd voor de laatste hindernis en finishte in 36.6 sec. dat de klassering nog lang Wereldkampioen David Broome her- ge:<n uitgemaakte zaak is. Las stelde zich met „Manhattan" voor Palmas heeft voldoende spelpeil om zijn zwakke optreden in het ope- in de returnwedstrijd, met veel j ningsnummer (hij kwam ten val en enthousiasme en goede hoop, de eindigde als 34ste) en bemachtigde Nederlanders toch nog te overwin- j de derde prijs. Geen enkele Neder- nen". lander wist zich voor de barrage te De Spaanse sportpers, die ook de plaatsen. Anton Ebben beleefde een overwinning van AJax aanhaalt, nare ervaring. Na een verkeerde ma- schrijft onomwonden dat het Ne- noeuvre sprong hij zijn beproefde 18- derlandse voetbal nu verreweg het jarige „Kairouan" kreupel. volgens de Spaanse sportjournalis ten "duidelijk uit buitenspelpositie gemaakt", en het feit dat de Pool se scheidsrechter het toch goed keurde, was „doorslaggevend" voor de afgang van Las Palmas. Dat "off-side" klinkt in het Spaanse "Orsay" en zo staat het ook in de koptitel van het Rarce- Lanese sportdagblad Dlcen. De Spanjaarden erkennen eensge zind dat Nederlanders be ter speelden, met goed samenspel en zonder "zinloze shows voor het publiek", en gedurende de gehele wedstrijd sneller en krachtiger op traden: en dat vooral de verde digers van Ud Las Palmas veel te wensen overlieten. Als beste spe lers noemt men hier de Las Pal mans-doelman Cervantes en de Twentenaren Drost en Van der VaU. Op de Canarische Eilanden is men natuurlijk teleurgesteld, maar hecht men veel belang aan de ver klaringen van trainer SlnibaldJ die hier groot werden afgedrukt: "Ik ben niet tevreden over deze eindstand die volgens mij niet meer had moeten zijn dan een 10 voorsprong voor de Nederlanders. Maar hoewel dit 3—O-resultaat gun stig voor hen lijkt, ben ik Spectaculair fietswerk in Rotterdams Ahoy (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het wachten is op Eddy Merckx. Als wiel renner nummer één zijn positieve gedachten in daden omzet, dan heeft de Rotterdamse zesdaagse (18 t/m 23 januari) er een super-attractie bij. Matchmaker Peter Post: „Eddy heeft veel interesse. Volgende week worden de bssprekingen afge rond. Alles staat of valt uiteraard met de financiële consequen ties. Als het doorgaat brengt Rotterdam een „wereldkoppel" Eddy Merckx met Patrick Sercu. De grote test voor Duyndam- Pijnm". Boeiende blik vooruit naar het Ahoy' evenement. Maar Rotterdams sporttempel „draait" al eerder met spectaculair fietswerk. Vrijdagavond 8 december het eerste „grote" programma, met als voor naamste onderdeel het Europees kampioenschap sprint. Het toernooi wordt naar een volkomen nieuwe formulé afgewerkt: zes deelnemers bestrijden elkaar in vijftien ritten deux" met puntentelling. Wed strijdleider Post en „impressario" Jan Derksen: „een volmaakt eerlij ke formule, deze competltievorm. Iedere renner krijgt gelijke kansen, ze ontmoeten elkaar allemaal een keer, de mogelijkheid dat in een halve finale volgens het oude sy steem de twee beste renners el kaar ontmoeten en dat er daarmee één onterecht is uitgeschakeld, wordt nu uitgesloten". Debuut Deze nieuwe opzet van een sprint- toernooi komt uit de koker van de UCI, maar Post en Derksen koes terden al eerder soortgelijke plan nen. Een interessant experiment, met op de deelnemerslijst wereld kampioen Robert van Lancker, Lijn Loevesijn, Tim Mountford, Gaiarda- no Turrini, zijn Italiaanse landge noot Enzio Cardi (tweemaal ama teurkampioen van Italië, opvallend sterk gedebuteerd in het zesdaag- se-circus) en „nieuweling" Klaas Balk, voor het eerst als profsprinter in de piste. Derksen: „nauwelijks te zeggen wie dat wint, vooral met die nieuwe opzet. De vermoeidheid kan gaan meespreken en Juist daar lig gen kansen voor een coureur I Klaas Balk". Post: „een fijne, bru- 1 tale sprinter, die mét de rit beter I gaat rijden". Derksen weer: geet Loevesijn niet. Na een matig seizoen is hij via een paar zesdaag sen toch vrijwel weer terug op het oude peil". Achtervolgen Omlijsting van het sprintspektakel: de „revanche" van het wereldkam pioenschap der amateurstayers, met regenboog-drager Horst Gnas <Wdld.)t landgenoot Breuer, de Belg Persijn, de vaderlandse vedette Gaby Minniboo en Fred Nlemeijer. Twee manches van twintig kilome ter. En voorts koersen (per koppel, om punten, afvalling) voor de ama teurs. die in het sportpaleis bij „po pulates" en „medaillewedstrijden" week na week méér pure sportge- nieters naar de tribunes lokken. Opvallend onderdeel daarbij ook de achtervolging per ploeg tussen het team van Delbana en de daags daarop zestig Jaar wordende Residentie Renners Club .Sparta". De Hagenaars komen het verjaars feest in grote getale in Ahoy' inzet ten. Grote ploegen De koppelkoers voor de amateurs geldt als één van de selectleritten voor de „Toekomstzesdaagse", die in januari elke avond het grote werk vooraf gaat. Post: „ook daar zoeken we naar nieuwe namen voor de vol gende Jaren. Trouwens, ook in de prof-zesdaagse komt nieuw bloed. Jan Janssen zal tijdens die koers zijn grootse afscheid nemen ik denk hem te koppelen aan Alain van Lancker of Graham Gilmore maar tegelijk debuteert een nieuwe Peter Post Jedere renner krijgt gelijke kan-en". veelbelovende prof. Cees Bal, toch wel een lekker coureur, óók op de piste, rijdt met Theo Verschueren. Wat de rest van het deelnemersveld betreft: ik streef naar tenminste zes „grote ploegen". Wat er aan toppers rondrijdt komt. Nu Merckx nog". Hij kan goed worden, die Ahoy'-zesdaagse. De wedstrijdleider: „we moeten het publiek vertrouwen geven, goede sport bieden De eerste stap moet volgende week vrijdag avond worden gezet". De Europacup voor amateur-wieler ploegen op de baan gaat dit seizoen (nog) niet door. KNWU-coach Frans Mahn: „we hebben de orga nisatie zeer voortvarend aangepakt, de Belgen en de Zwitsers zegden té snel toe. Van de week kwamen hun afschrijvingen binnen. Ze konden geen representatieve ploegen op de been brengen in zo'n korte tijd. We gaan het in het voorjaar via de bonden wat vaster op poten zetten voor het volgend seizoen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19