Dppermachtig ajax te lief Okker speelt ook v eleens mieder na [oede eerste set" bedenkelijke terugval n tweede helft tegen )over spelend CSKA Ajax was groots mm DAG 30 NOVEMBER 1973 AMSTERDAM Het „Nederlands" elftal, gisteravond weer in de vertrouwde rood witte Ajax-shirts, heeft zich veertien minuten gehouden aan het verzoek van de spea ker alsjeblieft toch maar geen vuurwerk af te steken. Toen zette operateur Johan Cruijff de spektakelfilm in, die nu al wekenlang met groot succes aan de Amsterdamse Middenweg in roulatie is. De 1 4e én de 1 6de minuut waren voor een oppermachtig Ajax de hoogtepunten van een eerste helft, waar in CSKA zich als een vreemdeling in de Kal- verstraat moet hebben gewaand. Een voortreffelijke solo van Johan Cruijff, die hij af sloot met het passeren van de wanhopige Bulgaarse doelman Filipov, én een opportu nistische actie van centraal verdediger Horst Blankenburg degradeerden de CSKA-spe- lers tot vriendelijke toeristen in het Mekka van de voetbalsport. Johan Cruijff is hier bezig de Bulgaarse verdediging tot wan hoop te brengen. Alleen ln de tweede helft toen Ajax op zijn routine (massaal uitlo pen b.v.) en de slof en de oude voetbalschoen naar de kwartfinale wilde spelen leek de film even te breken. Andermaal Johan Cruijff bewees tenslotte een kwartiertje voor tijd dat het initiatief waarop CSKA na rust periodenlang mocht bogen slechts een vervroegd sinter klaasgeschenk van Ajax-zijde was: 3—0. Won Ajax immers niet, zoals het wilde? Hadden de verdedigers en middenvelders zich in een kostelij ke eerste helft niet op speelse wij ze afgelost in de spits? Horst Blankenburg, Barry Hulshoff, Jo han Neeskens, Ruud Krol, Arie Haan, allemaal doken ze op tussen de Bulgaarse ruines. Alleen Gerrie Mühren niet. De beste straatvoet baller van Volendam zou eigenlijk de meest eerzuchtige moeten zijn geweest, maar in zijn bescheidenheid vertoonde hij zich niet in de schiettent. En dat terwijl hij bij een 0—0 stand in de negen de minuut verzuimde Ajax vanaf de elfmeterstip aan de leiding te hel pen. Spitsuur Juist Mühren, die weken achtereen dankzij zijn faam als strafschop- penspecialist de topscorerslijst heeft aangevoerd, faalde toen de Oostenrijkse scheidsrechter Schil ler twee grove acties jegens Piet Keizer (boosdoener was "sandwich- liefhebber" Kolev) bestrafte met één penalty. Mühren, die als een van de weinige Ajacieden de return Door Jan Preenen tegen CSKA niet bij voorbaat als een "walk over" had beschouwd, knalde op de vuisten van Filipov, waarop Sjaak Swart de terugsprin gende bal naast schoot. CSKA kreeg nauwelijks de kans er voordeel en inspiratie uit te putten. Spitsuur bleef het. Een ploeg als Telstar mocht dan als dwerg zijn gekarak teriseerd door CSKA-manager Valerl Borsov, de Bulgaren waren in die eerste periode, vooral na de doelpuntenexplosle in de 14e en 16e minuut, niet meer dan schipbreuke lingen, die door de ijlings binnenva rende Züvervloot met niets ontzien de kracht werden overvaren. Vooral Johan Neeskens leek deze avond af te willen van het imago, dat hij zich in het verleden heeft verworven. Gisteravond was hij somds met Gisteravond was hij soms met vloeiende schijnbewegingen eens niet de eenmans-opru imingsdienst van van zwakke gewrichten. Buitenspel Waarom zou hij ook, na de doel treffende acties van Cruyff en Blan kenburg (aangespeeld na een com binatie Keizer-Haan) De score, die door de snelle beslis sing, van Ajax al vlot op 5-1 werd gebracht (het eerste treffen in Sofia eindigde in een 3-1 zege voor Ajax) had nog aanmerkelijk kunnen wor den, verhoogd, ware het niet dat Ajax zich in zijn dadendrang voor rust voorbijliep (veelvuldig buitenspel te gen de apathisch toeziende Bulga ren) en na rust ging rentenieren. CSKA dreeg de gelegenheid te be wijzen waarom het al voor de elfde maal in het Europacuptoernooi op treedt. Het greep die kans niet, ook al kreeg het het teleurgestelde pu bliek achter zich. CSKA, bepaald niet rijkelijk bedeeld met technische gaven, kwam niet verder dan een verraderlijk inswingende voorzet van de rechtervleugel van Denev, waarop de verkleumde Heinz Stuy panterachtig reageerde. Voor het overige werd alleen maar duidelijk dat de topvoetbal- sport voor CSKA nog een moeilijke verdienste is, en voor AJAX een au tomatisme. Dat laatste werd echter in die tweede helft alleen via razend snelle uitvallen in praktijk gebracht, terwijl de tribunes met tergend langzaam uitgesproken slogans bij na smeekten om een aframmeling van deze povere Bulgaren. Pas een kwartiertje voor tijd werd aan die roep gehoor gegeven. Cruyff, die al vele malen was afge- vlagd, kreeg eindelijk vrije door gang toen Arie Haan hem met een afgemeten pass langs de verdedi ging van CSKA zond. Alleen de te ruggetrokken Kolev wierp zich nog als obstakel op. De goocheldoos wijd opentrekkend wees Cruyff de Bul gaar op niet mis te verstane wijze zijn plaats, waarop Ajax' nummer veertien de bal naar de verste hoek van het doel zond. Enkele duizenden consumenten hoorden het gejuich buiten het sta dion. Voor hen had AJAX het vuur werk te snel afgestoken. Arie Haan in duel met Stankov (links, 4) en doelman Filipov. ^STERDAM Die ene vraag werd herhaaldelijk gesteld. Toen de 43.000 de Europa Cup j AjaxCSKA Sofia massaal morrend hadden verlaten, werd keer op keer gehoord: lang zal het publiek nog bereid zijn zoveel geld uit te geven voor zulke wedstrijden, rin slechts één helft wordt gevoetbald?" Het antwoord kwam in vele varianten, slechts le daarvan doelden op de hooggespannen verwachtingen. Omdat de zetel in de derde ron- oor Ajax al in Sofia was gereserveerd (de 13 van de uitwedstrijd) meende iedereen het ng van de return te kennen. Daarin zou de Amsterdamse stijlgroep volgens de algemene ^achting aan 'klantenbinding' gaan doen, daarin zou Ajax eens te meer reclame gaan ma- voor zichzelf. \er Mühren org minder AMSTERDAM Gerrie ilhren heeft een zorg minder, man, die in Ajax rondliep de naam „strafschoppen- cialist" miste na ruim twee zoenen eindelijk weer eens 'n toeter-trap. „Mühren was er t kapot van. „Hij„Het moest ns gebeuren, "wee zei- enen terug schoot ik bij Go ead in Deventer tegen de il, sindsdien was er steeds druk om de penalties goed nemen. En eens mis Je een er, ik vind het niet erg ook. el Jammer, maar het was Jeilijk omdat het de eerste bal is die ik raakte. Maar ik mis >g altijd liever in zo'n edstrij d dan in een echt he nrijke partij. Ik ben in ieder val een zorg kwijt. Nu kan ik n een nieuwe serie beginnen, .ik kan een ander de pe tities laten nemen Propaganda die de .ploeg ondanks alle sportieve successen toch altijd nodig blijkt te hebben, omdat d e loop naar het eigen stadion nog steeds niet zo groot is. Competitie partijen tegen bijvoorbeeld FC Gro ningen, Telstar en Excelsior trekken minder bezoekers dan vorig jaar, maar Ajax heeft de mogelijkheid Door Paul de Tombe dat verschil te compenseren met de reeks Europa Cup-wedstrijden. Daarin ligt ook de grootste kans om de verwende klanten te binden. Euro pa Cup dubbelspelen waarin frank en vrij kan worden gespeeld (zoals tegen CSKA) lenen zich bij uitstek tot het verzorgen van een show. Begrip Die show kwam er gisteravond echter om allerlei redenen niet van. Slechts één helft toonde Ajax de briljante klasse, maar de bevliegin gen konden de toeschouwers nauwe lijks tevreden te stellen. Ondanks dat het voor de verdedigers van CSKA vaak een „partij van de arbeid" werd. Toen het „een, twee, drie vier komt er nog wat van" was verstomd en de kussenregen was vroeg Ajax om be grip. Aanvoerder Johan Cruijff: (ma ker van twee fraaie goals) "Deze wedstrijd was moeilijker dan in So fia omdat we het eigen publiek wat moesten laten zien. En we wilden ook wel, maar het lukte gewoon niet. We konden in de tweede helft niet meer 'diep' spelen want dan werd er onmiddellijk gefloten voor buitenspel. En zo is ons spel nou eenmaal: wij spelen twee, drie keer breed en dan diep. Toen daarvoor steeds gefloten werd, durfden we niet meer. Dan moet Je gaan lopen met de bal. Je gaat brengen, meer een-twee's proberen. Als die niet lukken, krijgt de te genstander meer balbezit. En CSKA js een goede ploeg, alleen kunnen die jongens geen goal ma ken. Vandaar dat je dan dat spel op het middenveld krijgt Niet bewust De versie van Ruud Krol, linker vleugelverdediger: '"Het liep in de tweede helft niet meer. dat kan ook ons weieens gebeuren. Okker speelt ook weieens minder na een goede eerste set. We hebben ons in ieder geval niet bewust gespaard (voor Sparta), maar wat wil je. Je hebt al een keer met 31 gewonnen en dan kom Je hier zo Voor doelman Filipov rest niets anders dan moedeloos achter zich te kijkenCruijff heeft Ajax' derde treffer in de touwen gedeponeerd. snel met 20 voor. Dan moeten zij er vijf maken. Dat speelt toch wel door je gedachten en daarvan kan het publiek de dupe worden..." Barry Hulshoff, de centrale verde diger die vooral tegen het einde veelal aan het front was te vinden: "Ik zie het wat ruimer. Over het hele seizoen genomen spelen we tachtig, negentig wedstrijden. Daar van zijn er misschien drie of vier slecht. Als die wedstrijden vlak na elkaar vallen (zoals met België-Hol- land en Ajax-CSKA. red) valt dat op. Dan praat iedereen daarover. Maar als Je na een leuke eerste helft met 2—0 voorkomt, is de span ning weg. Dan gaat de tegenstan der iets proberen, hoe sterk of zwak hij ook is. Die tegenstander drukt Je een beetje weg en Je kunt niet meer in Je eigen spel komen. Dat ziet het publiek niet, maar het gaat wel fluiten. Fluiten deed ook de Oostenrijkse "partij-leider" Schiller, die vol gens Krol de Ajacieden "wel 37 keer" wegens buitenspel, of ver- imeend buitenspel terugriep uit kansrijke posities. Het maakte het voor Ajax alleen maar moeilijker om ook in de tweede helft de con centratie te bewaren. Trainer Ko- vacs: "Ik ben tevreden over de eer ste helft, maar na de rust waren ze te nonchalant. Toen hebben ze CSKA teveel laten spelen. Ook ik heb ze gevraagd, waarom TENNIS De Amerikaan Tom Gorman heeft op de tweede dag van het tennistoernooi om de Grand Prix van de ILTF in Barcelona ver rassend gewonnen van de Spanjaard Manuel Orantes63, 64. De Roe meen Ilie Nastase, de verliezende Wimbledon-finalist versloeg de Zuid- Afrikaan Bob Hewitt met 64, 64. ADVERTENTIE (CONTACTADVERTENTIE) kennismaking etc. Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuze HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flinir postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. Leeftijd onbelangrijk. Reacties worden discreet behandeld door uw eigen sigaren winkelier. AMSTERDAM De teleurstelling was duidelijk merkbaar in de Bul gaarse kleedkamer en werd bena drukt door Stefan Boskov de coach van CSKA. Boskov weigerde even be leefd als nadrukkelijk zijn mening weer te geven. Eén enkel woordje slechts „Ajax was groots". Meer niet. Na lang aandringen op vragen over de tactische plannen van zijn ploeg voor deze wedstrijd: „Wat tak- tiek helemaal geen taktiek. Wat maakt het uit of Je met 3—0, 4—0 of 2—0 verliest. Danke schön". Daarna keek iedereen tegen de brede rug van Trainer Manol Manolow was wat spraakzamer. Hij vond voornamelijk excuses. .Die strafschop tegen Kolev was helemaal geen strafschop. Tegen onze spelers zijn zeker drie keer der gelijke overtredingen gemaakt, maar de scheidsrechter zag alleen in de daad van Kolev een strafschop". Over Ajax: ,Een ploeg, die ook op een klein stuk terrein erg sterk kan spelen. Wij kregen geen mogelijk heden aan te vallen. Wij waren nau welijks in staat iets te doen. In So fia hadden wij al ongelukkig verlo ren, wij waren al uitgeschakeld. Ajax begon dus erg gemakkelijk. De Oostenrijkse scheidsrechter Schiller vond het geen moeilijke wedstrijd. .„Alleen tegen het einde"» vertelde hij „heb ik even tijd geno men voor een ingooibal, omdat de nummer 7 van Ajax en de 10 van CSKA wat rust nodig hadden. Ik ge loof overigens niet dat ik vanavond Ajax een hele wedstrijd op volte kracht heb zien spelen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9