let biïjÜ Oppassen Twente HART TOPSPELERS ZWAAR BELAST FC Groningen in financiële moeilijkheden APPIE HAPPIE idanks 3-0 voorsprong op Las Palmas icoreborcl Roodenburger De Groot bij UEFA-jeugd NAC LAAT MISKOOP GAAN Hoogoven toernooi 1DAG 30 NOVEMBER 1973 Nico Rijnders stoppen met voetbal lijkt medisch noodzakelijk Den Haag Zondagavond werd Nico Rijnders tijdens NOS- sport in zijn bed in het zieken huis door Herman Kuiphof ge ïnterviewd. Of hij met topvoet bal zal moeten stoppen, wist hij nog niet zeker, maar dat lijkt toch wel medisch noodzakelijk. Deze 25-jarige prof speler kreeg tijdens een wedstrijd een hart aanval waarbij hij „klinisch dood" was. Dank zij tijdig des kundig ingrijpen, gevolgd door een uitstekende behandeling in een kliniek, overleefde hij ge lukkig dit ernstig gebeuren. Maar het veroorzaakte uiter aard een enorme opschudding, zowel in voetbalkringen als bij andere sportbeoefenaren, en ook daarbuiten. Natuurlijk was deze voetballer destijds medisch gekeurd en re gelmatig onder medische con trole, waarbij echter nooit was geconstateerd dat er iets aan zijn hart haperde. Blijkbaar had hij ook een normaal elektrocar diogram, als teken dat zijn hartwerking (ook wat de fijne elektrische prikkelgeleiding be treft) in orde was. Wel had hij enkele klachten gehad, maar ook toen was er niets bijzonders aan zijn hart gevonden. Toch moet achteraf worden geconclu deerd dat dit Jonge hart niet bestand was tegen de overma tige inspanning en de belasting die de training en het spelen als profvoetballer met zich mee brengen. Ook in 't gewone dagelijkse le ven komen gevallen voor waar in het uitvoerig medisch en car diologisch onderzoek gunstig waren, terwijl er kort daarna toch een hartaanval optrad, soms zelfs een dodelijke. Het roept de logische vraag op of bij zo'n onderzoek bepaalde (soms ernstige afwijkingen) van het hart onontdekt blijven. De meeste elektrocardiogram men worden „in rust" ge maakt, en alleen wanneer daar aanleiding toe bestaat, of op uitdrukkelijk verzoek, wordt ook een „inspanningscardio- gram" gemaakt. Meestal laat men de patient dan een trapje op-enaf lopen, hetgeen veel in- -spanning van het hart vergt, waardoor soms toch nog afwij kingen aan het licht komen. Er bestaat ook een betrekke lijk nieuwe test met de „fiets- cardio-ergometer," een toestel dat de verrichtingen van het hart registreert, terwijl iemand een meetbare hoeveelheid in spanning verricht. Zulk een onderzoek werd onlangs bij 600 brandweerlieden in Los Angeles toegepast, die lustig op de peda len van deze fiets trapten. Maar de deskundigen die de resulta ten ervan ananlyseerden, schrokken hevig: bij niet min der dan 60 brandweerlieden ble ken bepaalde afwijkingen te be staan, met in vele gevallen een groot risioo voor een ernstige hartaanval. Deze 60 mannen werden op speciaal verzoek van him bond nog eens door een team van hartspecialisten onderzocht, die de vorige resultaten bevestigden. Daarom zullen 37 van hen op non-actief worden gesteld, ter wijl de overige 23 mannen on der medische behandeling kwa men. De fiets-tests hadden af wijkingen van de kransvaten van het hart aan het licht ge bracht, voordat deze verschijn selen gaven die door het gewo ne lichamelijke onderzoek her kend konden worden. Waarbij niet vergeten mag worden dat brandweerlieden, net als prof voetballers, goed getrainde ster ke mannen zijn. Zij vertoonden geen enkel verschijnsel dat erop wees wel ke afwijkingen er in hun krans slagaderen bestonden, alhoewel die op zichzelf niet levensge vaarlijk waren, aldus het onder zoek. Toch waren deze afwij kingen bij de 23 mannen die afgevoerd werden, blijkbaar be langrijk genoeg om tot deze maatregel over te gaan, om dat zij tijdens de uitoefening van him moeilijke taak niet zel den prestaties moeten verrich ten die hun hart over matig sterk belasten. Dat is ook bU beroepsvoetballers vaak het geval, of zelfs meest al. Hun ononderbroken training is heel zwaar, en het spelen van een of zelfs soms twee zware wedstrijden per week, eist enorm veel van hun fysie ke gesteldheid, in het bijzonder van hun hart. Reden te meer om deze spor ters regelmatig heel uitgebreid te laten onderzoeken, met de beste en betrouwbaarste mid delen die de moderne genees kunde ter beschikking staan. Het "gewone" elektrocardio gram levert daarbij nog geen afdoende informatie, en er zou altijd een "inspannings"-elektro- cardiogram moeten volgen ook bij de keuring voordat een speler tot de professionele groep voetballers wordt toegelaten. CHEDE Tot tien minuten voor het einde van het Cupduel derde ronde tussen de FC Twente en de ;e „middenmoter" Las Palmas moest het uitverkochte an-stadion (twintigduizend kijkers) vrezen, dat ondanks issante cijfers op het scorebord de passage van de ooste- loeg naar een volgende reeks twijfelachtig was. immers had op de Ca- eilanden bij een voorgaand nt het gerenommeerde To- eens met 40 geklopt en tzien de volkomen verschil- mstandighcden tussen daar- Enschede zou de 20 ng van FC Twente wellicht ig; kunnen zijn. Theo Pahl- erschafte alvast wat meer omgeven door Spaanse ers wipte hij Twentes derde het net en die 30 lijkt m i wel een aantrekkelijk uit- nt had overigens een geweldig antal kansen nodig om tot treffers te komen. Teveel, velen. De runner up in de adse eredivisie dicteerde de gehele wedstrijd het rloop, speelde minder goed ii in de competitie pleegt te laar legde op het middenveld el een voldoende aantal ge- combinaties neer om de arden, die het vooral van elheid moesten hebben, lang eep te houden. et doel van Fernandez ont- als gevolg daarvan dan ook ge ingewikkelde en voor Las paniekerige situaties, maar, ezegd, méér dan drie behoor- rdiende treffers ontstonden niet. zeventiende minuut werd bovendien fortuinlijk de streffer toegeschoven. Jan was in vrij behoorlijke ositie terecht gekomen, hal- het strafschopgebied, rechts doel. Maar zijn schot mis- Het drama Castellano. De Las Palmas-speler schiet, tot schrik van doelman Cervantes, i doel (bovenste foto). Rood van schaamte loopt Castellano terug. Doelman Cervantes hem bemoedigend toe. Diep in dekens gehuld zitten de wisselpelers van Las Palmas verkleumd op het bankje. Las Palmas, viel de volgende tref fer. Een knappe dieptepass van Jan Jeuring spleet de Spaanse verdedi ging en bereikte de op de rand van buitenspel balancerende Willy van de Kerkhof. De Poolse arbiter Zlodecky liet doorgaan en Van de Kerkhof in ongetwijfeld naast zijn ge- als niet de terugstormende ger Castellano het leer voi- verkeerd op de schoen had in. Nu passeerde de Span- zijn eigen doelverdediger s en daarmee hielp hij tege- toente over een belangrijke logische barrière, linuten later, na enkele zeker ogevaarlijke tegenstoten van Yerevan (SU)FC Kaisers- (Wdld.) 2—0, FC Köln (W.- [Borussia Mönchengladbach 0—0, Tottenham Hotspur |~Rode Ster Belgrado (Z.S1.) Twente (Ned.)—Las Palmas 130. OFK Belgrado (Z.S1.)— ra Zagora (Buig.) 0—0, Vi- ïtubal (Port.)—Internazionale |M), BFC Dynamo Oost Ber- )DR)Liverpool (Eng) 00, (Hong)—Bologna (It) ZEIST De UEFA-jeugd (leef tijdsgroep 16 tot en met 18 jaar) traint sinds enkele weken in de de finitieve selectiesamenstelling (16 spelers) in het sportcentrum van de KNVB in Zeist voor een reeks van belangrijke wedstrijden en interes sante toernooien. Hoofddoel is het bereiken van het Europees eindtoernooi dat volgend Jaar van 31 mei tot en met 9 Juni in Italië zal worden gehouden. Nederland moet zich hiervoor zien te plaatsen via kwalificatie-wedstrij den tuit en thuis) tegen West-Duits land en Polen. De drie landen vor men samen voorrondegroep zes. Op 6 maart wordt NederlandWest- Duitsland gespeeld: op 13 maart Nederland-Polen. De returns zijn resp. op 27 maart en 11 april. De 16 geselecteerden onder leiding van bondstrainer Arie de Vroet zijn: Jan Peters (NEC), Ab Kalkman (Haarlem), René IJzerman (PEC Zwolle) Jan Hoogland (Volendam) J A. Verhart (Sparta), Henk Olk (PC Amsterdam) Plet de Groot (Roo denburg), T. O. Hesseling (Haarlem) Dick van de Wulp (FC Den Haag), Ben Kievit (Excelsior) Plet Veerman (Volendam), Martin Vreysen (NAC), Rudy Schenk (Haarlem) Plet Bij- vank (Ajax), Harry Bücker (ré Amsterdam) en Rinus Paardekoper (Go Ahead-Eagles) tegenstelling tot broer René in deze partij nauwelijks „geschaduwd" maakte het werk goed af. Hij be paalde de ruststand op 2—0. Na de pauze heeft, zoals gezegd, het fanatieke Twente publiek lang moe ten wachten op wat meer „zeker heid". Las Palmas werd nog wel van gevaarlijke handelingen afgehouden, Twente schiep zich ook wel kansen, maar het zo belangrijke doelpunt kwam niet. Inmiddels had tien minuten na rust Jan Jeu ring geblesseerd het veld verlaten. Hij was vervangen door Eddie Ach terberg, maar die had als „storm ram" vooralsnog weinig succes. Het was integendeel Pahlplatz, Twentes „bouwer", die tien minuten voor tijd scoorde. Daarmee kreeg hij dan wel de beloning voor zijn uitsteken de spel. Met 30 kreeg Twente wel wat het toekwam en tegelijk kon men een fikse dosis zelfvertrouwen in de ba gage voor de Canarische eilanden pakken. Al blijft het daarginds op passen, zóveel had het buitenge woon sportief spelende Las Palmas in Enschede wel laten zien. GRONINGEN De Gronin ger wethouders J. J. van Zanten (sportzaken) en A. Barmentloo (fi nancien) en een delegatie van het bestuur van de FC Groningen heb ben zich beraden over de vraag hoe gezamenlijk een oplossing kan worden gevonden voor de moeilijke financiële positie waarin de Gronin ger eredivisieclub al lange tijd ver keert. Men besloot een werkcom- missie in te stellen, waarin naast vertegenwoordigers van de gemeen te en de FC Groningen ook verte genwoordigers van het provinciaal bestuur en het georganiseerde be drijfsleven zitting zullen hebben. De commissie krijgt tot taak uiterlijk eind mei van het volgende Jaar voorstellen te doen tot een financie ring. Uit het gesprek tussen het ge meentebestuur en de FC Groningen is duidelijk geworden, dat op kor te termijn maatregelen zullen moe ten worden genomen omdat anders betaald voetbal in Groningen on mogelijk zal worden, mede gezien de grote offers, die de gemeente zich te dezer zake reeds getroost en de slechte toestand van de gemeente- financiën. De overgelegde begroting voor 19721973 van de FC Gronin gen onderstreepte dit eveneens. De werkcommissie zal tot op dracht krijgen na te gaan hoeveel geldmiddelen er nodig zijn om het betaald voetbal in Groningen in stand te houden, hoe de inkomsten bronnen van de voetbalstichting BREDA De Westduitser Wer ner Korndörfer, in de eerste trans ferperiode voor een bedrag van rond 40.000 gulden door NAC van Heracles overgenomen, gaat voor een amateurploeg in Frankfort spe len. Korndörfer heeft slechts één maal in het eerste elftal van de Bredanaars gestaan. Dat was in de wedstrijd tegen FC Den Haag toen hij inviel. Korndörfer wil proberen aan het einde van het seizoen een contract te sluiten met een club uit de Regional-liga. NAC behoudt vijf jaar het recht op een transfersom van de Duitser. kunnen worden verruimd en met name of naast de gemeente ook an dere instanties financieel kunnen gaan participeren en hoe de grote schuldenlast (ongeveer vier ton) aan de gemeente kan worden ge delgd. ATLETIEK De Oostdultse atleet Wolfgang Nordrwig heeft be kend gemaakt niet meer in wedstrij den te zullen uitkomen. Nordwig, een 29-jarige ingenieur, was in 1966, 1969 en 1971 Europees kampioen polsstok, hoogspringen en werd in München Olympisch kampioen met 5.50 me ter, letterlijk en figuurlijk het hoog tepunt van zijn carrière. Gemenebestspelen Het organise rend comité van de Britse Gemene bestspelen 1974 in Christchurch (Nieuw-Zeeland) staat niet toe dat een firma in voorbehoedsmiddelen het symbool van de spelen afdrukt op zijn produkten. "We hebben het verzoek van de firma in overweging genomen, maar wij zien niet in hoe onze Spelen zouden profiteren van een dergelijke overeenkomst", aldus Ron Scott, voorzitter van het orga niserend comité. WIJK AAN ZEE Het 35e Hoog ovenschaaktoernooi zal worden ge houden van 15 Januari tot en met 3 februari 1973 in Wijk aan Zee. Opnieuw zullen zowel een groot meester- en meestergroep als tien en vier-kampen worden gehouden. Daarnaast staat de traditioneel ge worden meester-vlerkamp weer op het programma. Vermeldenswaard is dat het toernooicomité gastvrij heid zal verlenen aan het westelij ke dames-zonetoernooi van de we reldschaakbond. Aan deze krachtme ting, een onderdeel van de strijd om de titel wereldkampioene, ne men waarschijnlijk achttien dames uit verschillende landen deel. Voor Nederland komen in elk geval uit landskampioene Rie Timmer en de internationale dames-meester Cor- ry Vreeken. Uiteraard vervalt hiermee voor dit Jaar de eerste damesgroep. Voor de grootmeestergroep van de heren zijn uitgenodigd: Andersson (Zwe), Ba- lasjow (Su) Enklaar (Ned) Har- toch (Ned) Hort (Tsj SI) Lange- weg (Ned), Ljubojevic (Z-Sl) NaJ- dorf (Arg), Olafsson (IJsl), Pianino (Z-Sl) Ree <Ned) Ribli (Hong) Sza- bo (Hong) Tal (Su) en Zuldema (Ned kampioen), Donner (Ned), teletype 6 Van hen heeft op dit moment Pla- ninc nog niet toegezegd. Voor de meestergroep werden geïnviteerd: Antunac (Zsl), Bednarski (Pol), Cortlever (Ned), Gerusel (Wdld). Ghitescu (Roe), Hecht (Wdld), Hug (Zwi), Markland (Eng), NiJdam (Ned), F. Portisch (Hong), Quinte- Hong). Van Scheltinga (Ned), Veli- res (Arg.), Reicher (Roe.), Sa* mirovic (Zsl.), Van der Weide (Ned). Van hen hebben de Jeugdwereld kampioen Hug en Quinteros nog niet toegezegd te zullen komen. In plaats van het dagelijks bulletin zal het toernooicomité een toernooi boek uitgeven en verspreiden, aldus wordt aangesloten bij de actuele tendens naar een goedkopere en duurzame geschiedschrijving van de belangrijkste wereldtoernooien. Het Hoogoventoernooi (500 600 deelne mers) is de omvangrijkste traditio nele krachtmeting ter wereld. De invltatiegroepen spelen in het Kennemerduin Hotel. De vier- en tienkampen hebben hun wedstrijd terrein verlegd naar de sinds kort geopende sporthal "De Moriaan" in Wijk aan Zee, waardoor bet comité in staat is de groeiende belangstel ling van schaakenthousiasten op te vangen. 1 we sa4£icses:wTEi2././ WAT ZX>Li£ D/,'M4 DAAR» Doer, cat peer pe deuk DICHTMA& CAT MOO OOi OL OMPS? D£ M(£(jW£ DIT IS ALLEEN TOBSÊSTAAKl SU 6SM&tóP tzuG&r

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11