IOOP BIJ )VERLEG VIETNAM ties w eidsenhage 98 OESSEIN HEEFT IN VS 10 VOOR GOED GEDRAG Dublin nu ook bang voor golf van IRA-terreur II CDAGCVERS 89 JORDANIË ANNO 1972 J 5000parkeerplaatsen j droog winkelen MASSAMOORD OPHOETOES IN BOEROENDI MacStiofain drinkt water "Uwe T-alleTcBeSte kguze MALSE RIBLAPPEN CLEMENTINES >AG 29 NOVEMBER 19^2 PAGINA tl ior onze correspondent) N Wanneer door uw verschijning schoenpoet- ïbtenaren, zakenlieden en uffeurs plotseling meer q het leven krijgen, en keil de restaurants van Amman ie verbazing de eigenaar lan mag u concluderen, dat erg geïsoleerd is. Als bo- wordt gevraagd wat men ndere Arabische landen nu per Jordanië en de ontwik- in het Midden-Oosten dan dat, dat die isolatie ook zeer pijnlijk wordt onder- It temeer wanneer als curio- ordt vermeld, dat een neef leden eindelijk kans heeft ia familie in Damascus toe- ig te krijgen de Syrische overschrijden, de regering het belang geïsoleerde positie van Jor- linnen het geheel van de lie wereld probeert te.baga- het alleen al gezien ning in Amman wel een robleem. Door het wankelen- of in een spoedige vredes- met Israël, wordt die iso- k politiek langzaam een zeer kwestie. Maar door de ining op de commando's en >ect dat ermee in vooral het is verworven, is men in Jor- fvrol zelfvertrouwen én over- dat Hoessein Juist heeft ge- i Er bestaat ondanks alles neiging tot grote concessies Arabische broeders. Er is in lë geen plaats meer voor Pa- e commando's, of van een lonaire strijd tegen Israël, igende adviezen uit Cairo, cus of Bagdad zullen, zo zegt looit meer worden aanvaard, perhouding met de Arabische rs probeert Jordanië nu 'de van vroeger om te keren. De ren moeten gaan luisteren loessein, en er moet een si- worden geschapen, waarin or Cairo of Damascus aan- lyk is om met Jordanië sa- e werken. Door zijn trots en latie is Hoessein nu ®P zyn beurt aan het dromen gegaan. Jor danië moet de Arabieren gaan lei den. Het praten van Hoessein over Arabische eenheid en de chaos in de Arabische wereld heeft een zeer geladen betekenis. Boosdoener Egypte Jordanië verwijt al zijn crises uit het verleden voornamelijk aan Egypte. Als gevolg hiervan heerst hier ronduit haat, niet speciaal te gen het Egypte van president Sa- dat, maar ook tegen dat van zijn voorgangers. Egypte heeft, zo zegt men hier, uit gebrek aan belang stelling voor de andere Arabische landen stomme en overmoedige be slissingen genomen. De verwijten werden aldus samengevat: "Toen in 1947 de Verenigde Naties een ver deling van het toenmalige Palesti na voorstelden in een Joods en een Palestijns deel zei koning Abdoella, de grootvader van Hoessein, dit te zullen accepteren. Cairo antwoord- in 1947: "Wij zullen de Joden ver slaan", maar in 1956 vond Nasser, dat de resolutie van 1947 best aan vaardbaar was als basis voor een vredesverdrag met Israël. Na het verlies van de oorlog in 1948 wilde koning Abdoella vrede sluiten. Het mocht niet en toen hij doorzette werd hij doodgeschoten. Nu zegt Egypte met een .Israël binnen de grenzen van 1948 vrede te willen sluiten. Toen in mei 1967 Hoessein een akkoord sloot met Nasser en het commando over het Jordaanse leger overdroeg aan Caïro, werd er helemaal niet meer naar de Jordaanse officieren geluis terd. Vijf dagen voor de oorlog meldde de Jordaanse inlichtingen dienst, dat Israël klaarstond tot ac tie over te gaan. Maar toch werd de Egyptische luchtmacht onvoor bereid vernietigd. Toen Sjaker benZeid, Jorda- nlsch bevelhebber, na de eerste dag vechten zijn tanks naar Jeruza lem wilde sturen, zei de Egyptische commandant van het verenigd op perbevel: „Nee, terugtrekken naar de tweede verdedigingslinie". Had Sjaker beniZeid zijn tactiek door gevoerd, dan zou nu het hele pro bleem Jeruzalem niet hebben be staan. „Met de tanks in de stad en meer soldaten zou ons leger het in Jeruzalem voor lange tijd hebben kunnen uithouden, zeker lang ge noeg om een oproep tot staakt- het-vuren van de Verenigde Naties af te wachten. In 1970 zei Nasser: .Niet vechten tegen de comman do's," maar hadden wij het toen niet gedaan, dan zou Jordanië nu helemaal met meer Oud ideaal De afgelopen dagen hebben Libanese bladen bijzonderheden onthuld over een aanslag op Koning Hoessein, georganiseerd door de PaHestijnen met hulp van Egypte, Syrië en Libië. Koning Hoessein verwaardigde zich zelfs om in een interview -met het Libanese blad An Nahcvr de gebeurtenissen toe te lichten. Onze correspondent in Beiroet Herman Rolf es, verbleef de afgelopen wéken in de Jordaanse hoofdstad. In een tweetal artikelen, waar van wij vandaag het tweede publiceren gaat hij nader in op de achtergronden van de huidige situatie in het land van dé hasje- mitische vorst. rand van de ondergang, herleeft in Jordanië de hoop op verwerke lijking van een al oud ideaal van de Hasjemitische vorsten. De Ma ghreb, het oostelijk deel van de Arabische wereld, moet verenigd worden als remedie tegen econo mische, politieke en militaire ach terstand tegenover Israël. Jordanië, Syrië, Irak, Libanon en het over blijvende deel van Palestina zullen hamen het grote Syrië, of de vruchtbare halve maan moeten gaan vormen. De eerder dit jaar opgerichte po litieke partij, de Arabische Nationa le Unie, is nog nauwelijks een or ganisatie te noemen voor wat be treft de binnenlandse politiek. De leiders hebben wel zeer sterke inter- arabdsche belangstelling, die geheel in overeenstemming is met de droom van Hoessein: "Jordanië moet de Arabier gaan leiden". Alle politieke organisaties in de Arabi sche wereld, de Socialistische Unie in Egypte, de Baathpartij in Syrië en Irak en de Nasseristen hebben 'n vreemde ideologie overgenomen, zonder eerst een diepgaande studie van de sociale structuur van de Arabische maatschappij te maken. De resultaten ervan zijn over al in de Arabische wereld te zien, de beste mensen vluchten, iedereen is onzeker en veel vooruitgang is er niet bereikt. De Arabische Na tionale Unie wil de fouten van de socialistische revolutionairen her stellen. SJerif Hoessein, de overgrootvader van Koning Hoessein, is in 1917 begonnen met een Arabische revo lutie tegen de kolonisatie van de Engelsen. "Zijn voorbeeld moeten wij gaan volgen. De huidige gren zen tussen Syrië, Irak en Jordanië moeten weer verdwijnen, wij in Amman zijn ook allemaal Syriërs" zo wordt betoogd. In de verwarde situatie in de Arabische wereld van geen oorlog, geen vrede, wel of geen vriend schap met de Russen, moet de droom van Hoesseien niet als on- betekend terzijde worden gescho ven. Met de bekeerde Nasseristen, communisten, Baathisten in leiden de posities in Jordanië heeft Hoes sein in ieder geval de mensen, die zyn idealen met revolutionaire er varing kunnen uitdragen. Boven dien heeft Jordanië een nieuw ra dio-station gebouwd, waarin een krachtige zender komt. De eens oppermachtige ,-Sawt el Arab' (stem van de Arabieren) uit Cairo lijkt spoedig een concurrent te krijgen, in de propagandas rij d om de sympathie van de eenvoudige Arabieren. Nieuwe machtsstrijd Tenzij er spoedig vrede komt tussen de Arabieren en Israëliërs en daaraan twijfelt men duidelijk in Jordanië is er een nieuwe machtsstrijd binnen de Arabische wereld begonnen. Met de sterke Amerikaanse positie in Jordanië en de nu weer toenemende vriend schap van Egypte, Syrië en Irak met Rusland, kan parallel aan die Arabische machtstrijd ook het ge vecht om invloed van de wereld machten om het Midden-Oosten 'n nieuwe stimulans krijgen. Bestaat er in het arme Jordanië een reëele kans op vergroting van het leefcomfort (dat neiging tot op stand doet afremmen) en op eco nomische groei, Jordanië niet lan ger afhankelijk maken van de gif ten van Amerika of de rijke olie landen. die ondanks alles niet meer dan een bestaansminimum bieden? Engelse- en Amerikaanse econo men hebben hun stelling van kort na de juni-oorlog van 1967 gewij zigd, dat een Jordanië bestaande uit alleen de oostelijke oever van de Jordaan niet levensvatbaar zou zijn. De feiten hebben immers hun voorspelling dat Amman binnen enkele maanden failliet zou zijn gelogenstraft, maar zij blijven pes simistisch. In Israël daarentegen gelooft mén dat Jordanië ook zon der de bezette gebieden mag reke nen op een rijke toekomst. Want ondanks alle moeilijkhe den zou er sprake zijn geweest van een grote economische groei. De minister van Economie, Foe- aad Naboelsi, herinnert eraan dat ondanks alle hulp sinds 1967 van de olielanden en nu ook van Ame rika, West-Duitsland en Engeland er in de periode 19671972 stag natie heeft geheerst. 'Na de te rugval in economisch welzijn staan wij op dit moment nog, of misschien weer, gelijk met 1967". 100 miljoen dollar Leidende zakenlieden echter vinden, dat het zeer goed gaat in Jordanië. Geoordeeld naar de activiteiten in restaurants, hotels, de bouw van nieuwe winkels, de goederen, die te koop worden aan geboden, heerst er groot econo misch optimisme. Wat voor de langere termijn ook onderstreepf wordt door de activiteiten van de lokale industrie en de pogingen meer woestijn geschikt te maken voor landbouw. Wanneer bedenkingen worden geuit over de economische toe komst van Jordanië, vooral we gens de politiek, wordt eningszins schertsend geantwoord"Hoessein heeft in Washington een tien voor goed gedrag, zij zullen hem nooit laten vallen. Jordanië is geen luxueus land en aan de 100 mil joen dollar, die wij nu krijgen, hebben wij genoeg om te kunnen blijven bestaan". De regering lijkt op deze zekerheid, die zij wellicht wijselijk verzwijgt, haar plannen voor de toekomst te bouwen en ook het enthousiasme, waarmee zij zich tot de internationale za kenwereld richt om investeringen aan te trekken. Deze maand is het nieuwe drie jarenplan aan een conferen tie met 50 internationale inves teerders aangeboden. De investeerders moeten ieder een project uitzoeken om de ver wachte 9 procent groei te realise ren. Bepekrende wetten op de in- en uitvoer van kapitaal zullen wor den opgeheven en ook de bepaling, dat elk bedrijf voor 51 procent het bezit moet zin van een Jordanlër, Een belangrijk verkoopargument van Jordanië tegenover de inves teerders is de situatie van voor de oorlog van 1967, toen Jordanië met soms 12 procent groei van het bru to nationaal produkt vrijwel het snelst ontwikkelde land ter wereld was. Gezien de terughoudendheid van de internationale zakenwereld tot nog toe is het de vraag of het grote optimisme van Jordanië gerecht vaardigd is. Koeweit en Libië dachten bij het intrekken van de hulp, dat Hoessein nu zou moeten luisteren. Maar Jordanië herstelde zijn open-brug-poütiek tegenover Israël als die van voor juni 1967 en nu komen er weer meer toeristen. Dit Jaar verwacht men een inko men uit toerisme, van 15 miljoen dinar (1 dinar is ongeveer 9,50 Dat is 12 miljoen meer dan vorig Jaar en ongeveer gelijk aan de hulp van Koeweit en Libië. De haven van Akaba werd ont wikkeld en straks zal de Pakis taanse luchvaartmaatsohappij de verbindingen met Beiroet herstel len. Tezamen met de Russische Aeroflot zal er dan vijf keer per week een vlucht zijn Beiroet v.v. Als reactie hierop is Syrië trou wens al bezig met een verzachting van de boycot. Desondanks- lijkt het niet uitgesloten, dat ook Jorda nië moet wachten op een grote toe vloed van kapitaal. Hiermee zou het overschot aan menselijke ener gie efficient moeten worden ge bruikt, totdat het conflict met Is raël is opgelost. IJS (Ruter, AFP) In de hoofdtad is de hoop toege- op eA eventueel compromis inde 'e netelige kwestie van komi- van de strijdkrachten et jevrijdingsfront in Zuid- het voornaamste punt, 6n redesregeling in Vietnam dpveg staag. 't Bevrijdingsfront zouden j?rlkaans voorstel in overwe- nomen hebben, dat een stil le hergroepering inhoudt van >pen in drie hoofdgebieden •Vietnam, aldus is uit wel- ite kringen in Parijs verno- ergroepering van de troepen uitmaken van een terugtrek- fasen. Daar zou een vermin- van het een miljoen man ster- uidvietnamese regeringsleger ver staan. compromis zouvorige week ff kt zljh door president onderhandelaar Kissinger en ezant van Hanoi Le Duc-tho. tegemoet komen aan de voor naamste bezwaren van Saigon tegen een wapenstilstand. Aan de andere kant is uit Saigon gemeld, dat er dinsdag een zeker pessimisme in Zuidvietnamese rege ringskringen heerste, waar men het gevoel zou hebben, dat het bewind van Saigon zijn strijd tegen onder tekening van de uit negen punten bestaande Amerikaans- Noordvietna- mese akkoorden of althans de strijd voor wijziging van de essentiële pun ten ervan aan het verliezen is. Tekenen „De Amerikanen zullen tekenen. Dat duur nog maar enkele weken", zo heeft een functionaris verklaard, die nauwe betrekkingen onderhoudt met de Zuidvietnamese regering. In zekere niet-officiële, maar wel goed ingelichte Amerikaanse krin gen in de Zuidvietnamese hoofdstad is verklaard, dat president Nixon als uiterst tijdstip voor de tekening van de akkoórden, die een einde ma ken aan de oorlog in Vietnam, 20 Ja- 'nuari, de vooravond van zijn instal latie als president, heeft vastgesteld. ADVERTENTIE kwinlclstad no.1 tussen den haag n leden in leidschendam BRUSSEL Bij stamoorlogen in Boeroendi zijn in zes maan den 150.000 leden van de Hoetoe- stam omgekomen. Dit heeft een blanke missionaris vandaag ge- De Belgisdhe pater Boon (voornaam niet bekend) zei dat •toen hij in Boeroendi was hij vrachtwagens vol zag rijden met lijken van Hoetoes die door le den van de toetsies waren afge slacht. Boon zei dit op een perscon ferentie die gegeven werd door het Belgische comité ter onder steuning van vluchtelingen uit Boeroendi. De Toetsies, aldus pater Boon, houden nu nachte lijke overvallen op nederzettin gen in de heuvels van de Hoe- toes. Eén van de vluchtelingen zei dat de „slachtingen nu in het geheim plaatsvinden en op af gelegen plaatsen. De informatie hierover komt van weduwen en kinderen van de slachtoffers die met blanke missionarissen spreken. Een andere vluchteling vertelde dat Vluchtelingen die vanuit Tanzanië naar Boe roendi in een toestand van voortdurende angst leven. Pater Boon zei dat de vijandelijkhe den afgelopen mei begon nen toen Hoetoes Toetsies be gonnen te doden, maar hij liet doorschemeren dat dit uitgelokt zou kunnen zijn. Dit was het startsein voor het uitmoor den van de Hoetoes door de Toetsies. Meer dan 100.000 Hoetoevluciitelingen leven in Tanzanië, Zaire en Roeanda onder miserabele omstandig heden. TRIER (DPA) De Westduitse politie heeft gistermiddag laat de twee mannen aangehouden die na een overval op een wapenhandel, in Trier zich een etmaal in de winkel verschanst hebben gehouden. Na langdurige onderhandelingen had het tweetal een snelle auto en een bedrag van 40.000 mark in kleine coupures ontvangen in ruil voor de vrijlating van hun gijzelaar, dte 28- jarige journalist Horst Reber van 1 boulevard blad ,,Bild" die in de ochtend de plaats had ingenomen van de vrouw van de wapenhande laar. Ook kregen de twee afpersers de toezegging dat de politie hen ge durende een uur ongemoeid zou la ten nadat ziij de winkel met de af gedwongen auto en het geld zouden hebben verlaten. Proces tegen Magee In San Francisco is het proces begonnen tegen Ruchell Magee die beschul digd wordt van het doodschieten van rechter Harold Haley en van ontvoering tijdens een poging vrien den te bevrijden die terecht ston den in augustus 1970. Neger leidster Angela Davis stond eerder terecht op beschuldiging de wapens voor de schietpartij te hebben geleverd, maar zij werd vrijgesproken. Toen deze termijn verstreken was, hadden de twee mannen tegenover de met auto's en helikopters opere rende politie geen schijn van kans. Toen zij moesten stoppen voor een gesloten spoorwegovergang landde vlak naast hen een hefschroef vlieg tuig. Een van de twee mannen die gewapend was, probeerde nog te vluchten. Hij werd na een vuurge vecht waarbij hij in een dijbeen werd getroffen, overmeesterd. Zijn met gezel gaf zich zonder slag of stoot over. De gewonde bleek een 23-jarige Luxemburger te zijn, de andere over valler was een 22-Jarige Westduit ser. Op de foto de politie in actie bij de belegering van de wapenhandel Het beleg werd gisteren tegen de middag opgebroken. DUBLIN (Reuter, AP/UPI) Het Ierse kabinet kwam gisteren bijeen om strengere veiligheidsmaatrege len te overwegen in verband met de vrees, dat het ondergrondse "Ierse Republikeinse Leger" (IRA) zyn campagne van geweld van Ulster naar Ierland zal verleggen. Raketaanvallen vanuit Ierland op politie- en legerposten aan de grens in Noord-Ierland,- waarbij een poli tieman om het leven kwam, verster ken de mening, dat het IRA wraak neemt voor maatregelen tegen de il legale organisatie in de Ierse repu bliek. De raketaanvallen waren gericht tegen Britse veiligheidstroepen in drie Noordierse grensplaatsen. Maar ook langs het overige deel van de grens tussen Ierland en Ulster zijn er vuurgevechten geweest. Voorts zijn ook in de Noordierse hoofdstad Belfast en In Londonderry, de twee de stad van de provincie, aanvallen gedaan op Britse veiligheidstroepen. Einde Terwijl het Ierse kabinet in bijzon dere vergadering in Dublin bijeen was. maakte een roomskatholieke priester, na een bezoek aan Sean MacStiofain bekend, dat de goierilla- lelder zijn honger- en dorststaking van tien dagen heeft beëindigd door water te drinken. Dit was gebeurd op aandringen van de priester, pater McManus uit Baltimore, In de Ame rikaanse staat Maryland. Pater McManus mocht de 44-Jarige MacStiofain bezoeken. Ook MacStio- fains vrouw Mary en zyn dochter Maura mochten dit. Volgens mevrouw MacStiofain zal haar man zijn hongerstaking voort zetten. Uitsluitend wegens een "erns tige hartcrisis" had hij zich er toe laten bewegen dagelijks een glas water tot zich te nemen. In een officiële verklaring van de Ierse regering, die gisteravond werd uitgegeven, heet het, dat MacStio fain ook thee gedronken heeft. In medische kringen in Dublin is men evenwel van mening, dat hoewel MacStiofain zijn vasten heeft afge broken, zijn gezondheid waarschijn lijk door de tien dagen vasten erstig ls geschaad, wellicht onherstelbaar. De Sinn Fein, de politieke afdeling van de Voorlopige vleugel van het IRA, riep gisteren op tot een massa le betoging vanavond in Dublin, waarop de vrijlating van MacStio fain zal worden geëist. Premier Jack Lynch van Ierland verklaarde in het parlement, dat de els om MacStiofain vrij te laten een rechtstreekse bedreiging van de Ier se regering was, die niet genegeerd kon worden. Vrouw Een bijzondere rechtbank in Dublin heeft gisteren een 42-Jarige vrouw tot 22 dagen gevangenisstraf veroor deeld omdat zij mensen aangespoord zou hebben, lid van een illegale or ganisatie te worden. De veroordeel de is mevrouw Maine Drumm, vice- voorzitter van de voorlopige Sinn Fein, de politieke afdeling van het Voorlopige IRA. De rechtbank stelde mevrouw Drumm evenwel op vrije voeten omdat zij reeds op 10 novem ber was aangehouden. Volgens een woordvoerder heeft het IRA gisteren in Noord-Ierland dood en verderf gezaaid met moder ne Russische raketten. Een militair verloor het leven en ook een politie man en twee Jonge IRA-activisten. Minstens zes burgers en twaalf mili tairen liepen verwondingen op. De raketten, gelijkend op die van de Vietcong, sloegen in in zes politie bureaus en legerposten. Het zijn de eerste wapens van Russische her komst, die tijdens het drie Jaar du rende conflict in Noord-Ierland wor den gebruikt. ADVERTENTIE ^7248 500gram SCHOUDERHAM Extra kwaliteit 100 gram WESTFAALSE METWORST per stuk ST48 700 gram mandarijnen 1 kilo A COX'S ORANGE een fijne handappel 1 kilo Geldig t/m 2 december U vindt alle andere VtVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9