Verdoezeling van ernstige arcosefonten onmogelijk Verhoging sociale verzekeringsuitkeringen Caballero filter Anders dan andere filters als spietste schenken nlfi...even raar de slijter! Landelijke Specialisten Vereniging: Vragen over narcosefouten Onderzoek ANWB/Consumentenbond Bromfiets vervuilt meer dan autootje KAMERLEDEN VOOR STEUN BERGING VOC-SCHIP ONTVOERDE KINDEREN WEER TERUG Politie zet Surinamers uit woning 5ENSÖAG 29 NOVEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 -h0 >EN HAAG (ANP) Met Ingang 1 Januari a.s. zullen de uitkerin- ingevolge de Algemene Ouder- nswet (AOW), de Algemene We en- en Wezenwet (AWW) en de op de Arbeidsongeschiktheidsver ering (WAO) worden verhoogd. de kinderbijslagen, met uitzon- lng voor die van het eerste kind, per 1 Januari omhoog. Deze loging is een gevolg van de in de anden mei t/m oktober opgetre- stijging van het indexcijfer dor i ad. 5.94%. Jovendien zullen de AOW- en ^irw-uitkeringen per 1 Januari 1973 3 met 4% extra worden verhoogd, 1 lien ook de Eerste Kamer met die verhoging zal instemmen. gevolg van een en ander zullen AOW- en AWW-uitkeringen per lanuari a.s. met ruim 10% stijgen, j^jjit ministerie van Sociale Zaken eft het volgende overzicht van de menkort te verwachten verhogin gen van de sociale verzekeringsuit keringen. Aow per maand Bejaarden gehuwde van f 633,— tot f 697,50 ongehuwde van f 447,— tot f 492,50 Weduwen met kind. va zonder kinderen f 633,— tot f 697,50 f 447,— tot f 492,50 f 144,— tot f 159.— f212,50 tot f234.— f277,— tot f305.— Kinderbijslag per kwartaal Voor een tweede en derde kind van f 184,86 tot f 195,78 Voor een vierde en vijfde kind van f 247,26 tot f 261,30 Voor een zesde en zevende kind van f 273,— tot f 289,38 wezen tot 10 Jaar vai van 10 tot 16 Jaar vai wezen van 16 tot 27 Jaar vaj voor een achtste en elk daarop volgend kind van f 302,64 tot f 319,80 Voor wat betreft de kinderbijslag voor een eerste kind heeft de Twee de Kamer reeds een wetsvoorstel tot bevriezing van die kinderbijslag aan vaard. Indien ook de Eerste Kamer met dit wetsvoorstel zal instemmen, zal deze bijslag per 1 Januari a.s. worden gehandhaafd op het nu gel dende bedrag, nl f164,58 per kwar taal. De uitkeringen krachten deze wet, die zijn ingegaan voor 1 Januari 1973, zullen per die datum worden verhoogd met 5,94%. Maximum dagloon Ook zal het maximum dagloon, waarnaar de uitkeringen en de pre mies ingevolge de WAO, de Ziekte wet (ZW) en de Werkloosheidswet (WW) worden berekend, worden ver hoogd. Daarbij zal het maximum dagloon, dat geldt voor de bereke. ning van de uitkeringen krachtens ADVERTENTIE de WAO, de ZW en de WW, per 1 Januari 1973 stijgen van f 118,85 tot f 125,91. Ook voor de berekening van de uitkeringen ingevolge de Wet werkeloosheidsvoorziening zal het maximum dagloon per 1 Januari 1973 worden verhoogd van f 118,85 tot f 125,91. Voor de berekening van de premies ingevolge de WAO, de ZW en de WW, zal het maximum dagloon ingaande 1 Januari 1973 worden verhoogd van f 118,- tot f 125,-. Ziekenfondsverzekering bejaarden De regering heeft voor 1973 f13,9 min. extra ter beschikking gesteld voor de bejaardenverzekering. Een zelfde extra bedrag is door de zie kenfondsraad beschikbaar gesteld uit de middelen van de verplichte zie kenfondsverzekering. Met deze extra bijdragen zal de premiestijging met ingang van 1 Ja nuari 1973 voor de bejaarden in de bejaardenverzekering beperkt wor den tot 15%. Als gevolg van de verhoging van de AOW-pensioenen zullen met in gang van 1 Januari 1973 ook de toe latingsgrens en de premie-inkomens' grenzen voor de verschillende klas sen van de bejaardenvereekering worden opgetrokken. De verhoging van deze grenzen is nodig om te voorkomen, dat bejaarden als gevolg van de verhoging van hun AOW- pensioen de bejaardenverzekering moeten verlaten dan wel in een ho gere inkomensklasse zullen vallen. Rekening houdende met de verho ging van de AOW-pensioenen (in clusief de 4% extra verhoging) zal de toelatingsgrens met ingang van 1 januari 1973 worden vastgesteld op f 13.407,- en zullen de premie-inko mensgrenzen worden verhoogd tot f8.682,-, f9.962,- en f 11.550,-. De verzekerden in de bejaarden verzekering zullen voor 1973 de vol gende premies verschuldigd zijn: inkomensklasse f 9.6 week- maand- premle premie f 6.30 f27.40 f 12,60 f 54,75 f 15,75 f 68,45 f 22.05 f 95,80 f 15.75 f68.45 f 9.692 - f 11.550 f 11.550 - f 13.407 voor ongehuwden De regering heeft voor het Jaar 1973 een rijksbijdrage van f32,7 min. voor de reductieregeling premie vrij willige ziekenfondsverzekering be schikbaar gesteld. Voor premiereductie kunnen in het algemeen in aanmerking komen: 1. gehuwde mannelijke verzekerden, jonger dan 65 Jaar, wier inkomen over 1972 niet meer heeft bedra gen dan f 12.450.- alsmede hun echtgenoten: 2. alleenstaanden, Jonger dan 65 Jaar wier inkomen over 1972 niet meer heeft bedragen dan f 12.450,-, mits zij een kind verzorgen dat 16 Jaar of ouder doch Jonger dan 27 Jaar is, en dat studeert, invalide is of het huishouden (mede) verzorgt; 3. studerende, invalide en het huis houden (mede) verzorgende kin deren van 16 Jaar of ouder doch jonger dan 27 Jaar, alsmede kin deren, Jonger dan 16 jaar, die niet als medeverzekerden kunnen wor den of blijven ingeschreven. De reductieregeling geldt voorlopig voor het eerste halfjaar 1973. De reductie bedraagt 40% van do bij het ziekenfonds geldende premie met dien verstande, dat de verzeker de minstens een bodempremie vai f9,90 per week of f43,05 per maand betaalt. De eigen bijdrage, welke in het ka. der van de AWBZ verschuldigd is door ongehuwden van 65 Jaar en der, die een jaar in een inrichting hebben doorgebracht, wordt als ge volg van de verhoging van de AOW- pensioenen ingaande 1 Januari 1973 verhoogd van f300,- tot,f331,- per maand. De eigen bijdrage van gehuwde mannen van 65 Jaar en ouder, die verschuldigd is als man en vrouw beiden 65 Jaar of ouder zijn en bei den op grond van de AWBZ in een ziekenhuis of andere inrichting ver blijven en zowel de man als de vrouw reeds een Jaar in een inrichting op genomen zijn geweest, wordt met in gang van 1 januari 1973 verhoogd van f340,- tot f375,- per maand. Uitbetaling De per 1 Januari as. verhoogde uitkeringen ingevolge de AOW, de AWW en de WAO zullen in het al gemeen met ingang van de uitbeta ling over de maand Januari plaats vinden. De uitkeringen ingevolge de AOW en de AWW worden door de Sociale Verzekeringsbank uitbetaald, de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen worden betaalbaar gesteld door het Gemeenschappelijk Administratie kantoor of de desbetreffende be drijfsvereniging. De uitbetaling van de kinderbijsla gen vindt in het algemeen eerst plaats na afloop van het desbetref fende kwartaal. ADVERTENTIE TRECHT (ANP) Het VS onmogelijk dat fouten, do- lelijke fouten, in de geneeskunde verdoezeld zouden kun- 15hen worden, zeker als ze met 'n zekere „regelmaat" voor» [omen. 61 Zo reageerde de voorzitter van de Pij andelijke Specialisten Vereniging, r. R. M. Versteegh, vandaag op de iratie" de dood op tafel" waarmee os Ie Utrechtse anaesthesioloog prof. dr. 5. Smalhout gisteren veel opzien ïeeft gebaard. Prof. Smalhout zei ondermeer, dat aarlijks naar schatting 200 patiën- en sterven tengevolge van vermijd- fouten bij de anaesthesie. Vol lens de Utrechtse hoogleraar wor- en deze fouten "verdoezeld achter ;n rookgordijn". Geen mens is onfeilbaar, aldus dr. 7ersteegh, en iedere ingreep, narco- operatie, pil heeft risico's, voor n deel te voorzien, voor een ander deel niet. De geneeskunde heeft tich zodanig ontwikkeld, dat er in J toenemende mate patiënten met een jeringe overlevingskans op de ope ratietafel komen: verkeersslacht- tiffers bijvoorbeeld. Men moet dan wel risico's nemen, omdat niet ope reren zeker de dood betekent. Er zijn 400 anaesthesisten in Ne derland, 300 Nederlanders en 100 buitenlanders, en als de cijfers van prof. Smalhout kloppen zou dat in- houden dat iedere anasthesist min istens een keer per twee Jaar een dodelijke fout maakt. Ik kan me Jniet voorstellen, aldus dr. Versteegh. "dat zoiets in het huidige ziekenhuis wezen onopgemerkt zou blijven: iedereen staat er met zijn neus bo venop, de chirurg, de assisten de verpleegkundigen. Bovendien kent men in veel ziekenhuizen de colle giale toetsing, waarbij de specialis men de sterfgevallen bespre ken. Ook daarbij kunnen vermijd bare fouten moeilijk onder tafel worden gewerkt. Volgens dr. Versteegh is het een uitzondering dat een anesthesist leer dan twee operatietafels tegelijk werkt. Het van de ene ope ratiekamer naar de andere lopen is geen ideale oplossing al gebeurt dat maar bij eenvoudige ingre- iaar, aldus dr. Versteegh, we moeten kiezen tussen een verminde ring van het aantal operaties of het inschakelen van hulp-personeel. Het altijd de anaesthesist zelf die de DEN HAAG (ANP) De ministers Van Veen (Onderwijs en Wetenschappen) en Stuyt (Volksgezondheid) moeten een onderzoek instellen naar de juistheid van de beschouwin gen van prof. dr. B. Smalhout over de gevolgen van anes- thesiefouten. Dat vinden de eer- ste-kamerleden Polak en Zou tendijk (beiden VVD) die over de inaugurele rede van prof. Smalhout vragen hebben ge steld aan de beide ministers. Zij vragen of de ministers vin den dat er voldoende anesthe sisten in ons land zijn. Ook willen zij weten of hun opleiding de hun in de ziekenhuizen ter beschikking gestelde appa ratuur en het aantal en de op leiding van hun medewerkers voldoen aan de eisen, die daar aan thans op grond van de ont wikkeling van de wetenschap en de techniek dienen te worden gesteld. narcose inleidt en beëindigt en daar tussendoor nemen de chirurg en de andere leden van het operatieteam een deel van de bewaking over. Vol gens de LSV-voorzitter zijn ze daartoe ook best in staat, zeker als de operatiekamer zoals in heel veel ziekenhuizen het geval is uitgerust is met moderne elektroni sche bewakingsapparatuur, die zelf waarschuwt als er iets mis dreigt te gaan. Een onderzoek naar de Juiste fei ten en cijfers acht dr. Versteegh in het belang van iedereen, patiënten, publiek, artsen en ziekenhuizen. De LSV zal daarom de Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst voorstellen, de hoofd inspectie van de volksgezondheid te verzoeken, de oratie van prof. Smal hout eens onder de loep te nemen. DEN HAAG Bromfietsen zijn ernstige luchtvervuilers. Zij stoten bijvoorbeeld per kilometer meer on- verb^^de koolwaterstoffen uit dan aantal kleine uto's. Bovendien zijn brommers hinderlijk voor de omgeving. Zij maken lawaai en sto- in vaak op radio en televisie. Dat zijn de conclusies van een on derzoek van de consumentenbond en de ANW" waarbij acht zware brom mers met zes kleine auto's werden vergeleken Wat de brommers betreft werden de merken B^tavus. Garelli. Kreidler, Sparta, Hopda, Puoh, Ya maha en Zundapp onder de loep ge nomen. Als vergelijkingsmateriaal werden de Citroën 2CV6, de DAF 33, de Dat- sun Sherry, de Fiat 124, de Mini 850 en de Renault R4 genomen. Alle tweetakt brommers stoten ruim driemaal zoveel koolwaterstof fen uit als de kleine auto's. De bromfietsen ontwikkelen ongeveer de helft aan koolmonoxyde in vergelij king met de auto's. Batavus, Garelli, Kreidler en Spar ta voldoen niet aan de wettelijke ei sen wat betreft radio- en televisie storing. Dat is volgens de consumen tenbond en de ANWB ook te wijten aan de overheid, die de naleving van de wettelijke eisen niet controleert. Overigens bleven alleen Yamaha en Zundapp met hun lawaai onder het wettelijk toegestane maximum. In het grensgebied bij Pannerrden vond boer Dertgen 45 zakken met bonen. Ze lagen langs de oever van een zijarm van de Rijn. Toen hij een deel van de bonen aan zijn vee had gevoerd bleek dat de bonen maren vergiftigd. Vier varkens stierven en de ganzen en koeien werden ziek. Inmiddels zijn dergelijke bonen ook al aangespoeld op het Noordzeestrand. Langs de kust van Scheveningen zijn ze in grote aantallen gevonden. Het gaat hier om ricinus-bonen die vermoedelijk van een schip afgevallen zijn. Ook in Doornenburg en Dodeioaard zijn varkens overleden na het eten van deze bonen. Voedselhulp in VS Slechts elf miljoen van de 25 miljoen armen in de Verenigde Staten krijgt in een of andere vorm voedselhulp van de regering, zo heeft een woordvoer der van de actiegroep "Voedsel voor allen" in Washington verklaard. De woordvoerder dr. Richard Granger vreest dat de armen er nu nog ver der op achteruit zullen gaan om dat de president bezuinigingen in het binnenlands beleid heeft aange kondigd. DEN HAAG (ANP) Twee le den van de PvdA-fractie hebben de regering dinsdag gevraagd een ope ratie tot berging van het VOC- schip "Amsterdam" uit het strand van Hastings op enigerlei wijze te steunen. Het zijn de heren De Ruiter en Van Thijn die er op wijzen dat een dergelijke operatie belangrijke cul tuurhistorische waarde heeft, waar bij zij als voorbeeld aanvoeren de grote belangstelling voor de Wasa, het vlaggeschip van Koning Gus- baaf Adolf n van Zweden. Tevens willen zij weten welke ge wichtige redenen er zijn om het door ir. N. Smit van de Deltadienst aan het ministerie van CRM uitgebrach te rapport over de mogelijkheid tot berging van dit schip geheim te houden. VLISSINGEN (ANP) De Fran se politie heeft dinsdagmiddag de 3- en 4-jarige zoontjes van de Fransman Fernand Minette, die vrijdag door hun vader ontvoerd wa ren, aan de Nederlandse politie over gedragen. In de loop van de dag zijn de kinderen afgeleverd bij hun moe der, mevrouw Astrid Simoens in Sas van Gent. De 27-jarige vader schoot vrijdag in een café in Gent de minnaar van zijn ex-echtgenote, de 29-Jari- ge Belg Arsene Hoste, neer. Daarna reed hij naar de woning van zijn vroegere vrouw in Sas van Gent en nam zijn twee zoontjes mee. Ook dwong hij de 18-Jarige oppas Jolan- da Simoens, het zusje van zijn ex- echtgenote, en een bevriend echt paar met hem mee te rijden naar Frankrijk. Hij nam met de ontvoerden zijn intrek bij zijn moeder in Creutzwald bij Metz, waar hij door de politie zonder verzet werd gearresteerd. De Eenheid in Jemen In de Libi sche hoofdstad Tripoli is een over eenkomst getekend met betrekking tot de samenvoeging van Noord- en Zuid-Jemen tot één enkele staat. Krachtens deze overeenkomst van Tripoli beide landen, "dat de Ara bische bevolking in Jemen één en kele staat zal vormen, die de repu bliek Jemen zal heten". Sanaa wordt de hoofdstad van de nieuwe 6taat, die een rood-wit, zwarte vlag krijgt. man zal in Frankrijk terecht r ten staan wegens de aanslag op Hos te en de ontvoering van zijn twee AMSTERDAM (ANP) Tiental len politieagenten zijn gisteren no dig geweest om een door een Suri naams gezin gekraakte woning in de Transvaalstraat in Amsterdam oost te ontruimen. De dreiging van met lange wapenstokken uitgerus te agenten, drie overvalwagens van de mobiele eenheid en een aantal politiebusjes was nodig om de 's morgens al fel opgelaaide gemoe deren van de bewoners en hun vrienden in te tomen en hen te be wegen het huis te verlaten. Roy Levant en zijn vrouw Helen met hun twee kinderen (dochter van vijf en zoontje van een jaar) woonden sinds een half Jaar in de ze woning, die volgens de gemeente valt onder het distributieapparaat voor urgente gevallen van woning nood. Volgens de gemeente hebben alleen gezinnen die op een wacht lijst zijn geplaatst recht op deze woning. Het ongeveer anderhalf Jaar in ons land verblijvende gezin kwam niet in aanmerking voor ver vangende woonruimte, maar zou in een pension worden ondergebracht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7