e kunt beter niet oud worden irief aan Ad Langebent LEZERS SCHRIJVEN PIERROT Iedere iatient ie doodgaat raag je jiet je Spierdijk: „Wat versta Je nou ei genlijk onder overlijden aan een anaestesiefout? Je krijgt dikwijls ge vallen die ongetwijfeld in overlijden zullen eindigen als Je niet opereert. Als je wel opereert gaat de patiënt misschien ook dood. Is dat dan een anaesthesiefout? Daarvan kun Je toch niet spreken in zo'n geval. Wat het bewakingmateriaal betreft kan er gewoonweg niets misgaan. De di rectie van dit ziekenhuis is ervan overtuigd dat de anaesthesie van le vensbelang is en verschaft me alle apparaten die ik nodig heb." Om zijn beweringen te staven neemt de hoogleraar ons mee in ver schillende operatiekamers, waar ope raties aan de gang zijn. Daar staat voor een kapitaal aan bewakingsap paratuur, het materiaal waarmee de anaesthesist werkt. Een operatieka mer inrichten kost zo'n honderd duizend gulden. De patiënt zit gekoppeld aan ver schillende apparaten, die precies aangeven hoe ^het met de hartslag, de bloeddruk, de temperatuur en de ademhaling zit, of de pols regelmatig klopt, of de stofwisseling in orde is. Als een van die zaken ook maar even afwijkt piept er een alarmseintje en de anaesthesist kan onmiddellijk in grijpen. Zelfs bij de eenvoudigste operaties in het AZ te Leiden zijn minstens één anaesthesist en een assistent aanwezig. Bij de moeilijke operaties, een open hartoperatie bijvoorbeeld,: staan drie of vier anaesthesisten rondom de opererende chirurgen. Fouten Prof. Spierdijk: „De fouten die wel eens de oorzaak van overlijden zijn kunnen in dit ziekenhuis helemaal niet voorkomen. De apparaten zijn Door Ronny Vink optimaal beveiilgd. Vroeger werd bij narcose met de kap (dit ter onder scheid van een injectie-narcose) wel eens per ongeluk lachgas op de zuur stofkraan aangesloten. Lachgas móet samen met zuurstof wordèn toege diend, anders is het dodelijk. Bij deze apparatuur kan de ene fles niet op de andere sluiting worden aange sloten omdat de kranen niet passen. Als een van de twee flessen leeg- raakt slaat de andere automatisch ook dicht. Nog een fout die wel eens overlij den tot gevolg had is de pijp, die al tijd in de luchtpijp wordt geschoven om de luchtweg vrij te houden tij dens de operatie. Als die slang vaak wordt gebruikt wordt het materiaal1 moe en wil hij, bij het omdraaien van de patiënt, wel eens knakken. Dat kan hier niet gebeuren. Iedere slang wordt onmiddellijk na gebruik weggegooid". Spierdijk wil de kundigheid van de anaesthesisten in Nederland niet in twijfel trekken: „Na de artsopleiding krijgt de anaesthesist een opleiding van drie-en-een-half jaar. Genoeg om een technisch goed geschoold vakman te krijgen. Tekort echter om een stevige wetenschappelijke basiskennis aan te leggen. De Neder landse vereniging van anaesthesisten zou hem graag verlengd zien tot vijf jaar, maar het ministerie is nog niet erg bereid". Lange dagen Over het tekort aan anaesthesisten in Nederland zegt de hoogleraar: „Dat is waarschijnlijk een gevolg van het impopulaire image dat het j vak heeft. Wij moeten lange dagen I Drie aneasthesisten en verschillende apparaten (zoals het apparaat op de vow grond) waken voor het leven van de patiënt. (Foto Jan Holvast) maken in een ziekenhuis, en alle eer gaat naar de snijdende arts. Toch kunnen zonder ons de operaties niet doorgaan dus dat wordt wel eens overwerken. We proberen ons zoveel CARMEN Haarkrulset J Het ideale kado voor uw J vrouw. 17 rollers in een oogwenk weer goed gekapt. 185,—. I KOETSIER J COIFFURES J HOGEWOERD 21, TEL. 20560 mogelijk aan de diensten te houden, maar je kunt niet een patiënt drie dagen laten liggen omdat je geen uitgeruste anaesthesist hebt". Kan er nooit iets misgaan door de vermoeidheid van de anaesthesist? „Ik kan niet zeggen, er worden nooit fouten gemaakt. Ieder mens maakt fouten en we proberen de kans op fouten minimaal te maken. Ik geloof niet dat, als er fouten wor den gemaakt, die door oververmoeid heid ontstaan. Jtt moet wel uiterst attent zijn. lede» patiënt die dood gaat op de operatietafel voel je. Je neemt het mee naar huis." Over het verborgen houden van feiten bij ongevallen, waarop prof. Smalhout doelde zegt Spierdijk: „Ik kan niet geloven dat er dingen on der tafel worden geveegd. Alles wat i tijdens de operatie gebeurt wordt door de machine geregistreerd en i kan worden nagekeken achteraf. We zijn altijd wel enorm blij als we, na een overlijdensgeval op de opera tietafel een autopsie (onderzoek naar de doodsoorzaak) mogen hou den van de familie. Daarmee kun nen we andere levens misschien weer redden". Voor GOUDEN Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water vele Leidenaars bekend it het Minnehuis aan de timakerstraat in het voor- n 1973 wordt gesloten. 1 is er aan de hand? Enkele Si geleden is ons tehuis afge- omdat het niet meer aan voldeed. Daarvoor in de is nu de Lorentzhof gebouwd ;lijk met de sluiting van het huis geopend gaat worden, la tenminste de bedoeling. zou dus voor de hand liggen met z'n allen zouden ver- naar het nieuwe gebouw, at is nu juist niet het ge- 'e worden straks allemaal ge en wie niet meer goed is komt i aanmerking voor het nieu- is. Dat betekent in de prak- ït wij als groep uit elkaar getrokken. Er zijn mensen is die ruim 28 Jaar in het tonen en die straks als oude ls worden verspreid over de diverse bejaardencentra die ons misschien nog wel willen opnemen. Ja, zo gaat dat hier in Leiden. Misschien heeft u wel eens het boek "De negerhut van Oom Tom" gele zen. Daarin zien we hoe in de vori ge eeuw negerfamilies op de markt werden gekeurd en daarna als vee werden verkocht aan de rijke ka- 'toenplanters. Hele families werden op die manier uit elkaar gerukt. Met ons is het net zo. We zyn voor het grootste deel afhankelijk van de algemene bijstandwet die de ver- pleegkosten voor ons betaalt. We mogen dus al blij zijn en voor de (rest worden er geen praatjes van ions verwacht. En verder gaat de vergelijking ook goed op. Want ook wij vormen één grote familie van 56 'oude mensen. De jongste is 65, de oudste is 98 jaar. Straks worden wij Idoor de GGD gekeurd en worden jde meesten van ons weggemoffeld j als afgeschreven machines: wie biedt er nog iets voor een 89-Jari- ge? I De meesten van ons zijn afkom stig uit de arbeidersklasse van Leiden. Achter ons ligt een moei- J I lijk en zwaar leven van zorgen en j armoede die in deze tijd onvoorstel baar is. Wij hebben twee oorlogen meegemaakt afgewisseld door cri- sesellende. Wij dachten onze levensavond idoor te brengen in de Kaarsemaker- straat (waar wij overigens een uit- j stekende verzorging hebben). En J nu worden wij uit elkaar g erukt. Na een leven van sloven en zwoe- 'gen laten ze ons nog niet met rust. 'Handelt men ook zo met oud-bur- jgemeester Van Kinschot en ex-mi- nister Romme die zich beiden voor jveel geld in het peperdure Crone- steyn hebben ingekocht? Op het ogenblik is het zo dat som- migen van ons maar liever dood (willen zijn zodat ze de verhuizing niet hoeven mee te maken. Wij wü- worden voorgedragen, zou de minis- len dat ons Minnehuis blijft be-Iter kunnen stellen, dat een lid, dat staan en dat het pas gesloten wordt 'blanco stemt, niet aan de stemming als we dood zijn; de meesten van deelneemt en dat het desbetreffende ons zijn immers toch al diep in de j reglement van orde niet duidelijk tachtig of nog ouder. Wat in ieder een stemplicht kent. geval niet mag gebeuren is een Ook strijd met het algemeen bedang verspreide overplaatsing. Wij ho- i zal niet altijd aantoonbaar zijn. pen in ieder geval dat er reactiesHieruit blijkt volgens mij, dat een komen op onze noodkreet en dat er besluit dat tot stand is gekomen mensen opstaan die ons in be- dankzij het feit dat een of meer scherming willen nemen. raadsleden „blanco" stemden Alle bejaarden van het Minne- zal worden vernietigd, huis en ook de zusters Verhoog en Het verheffen van "blanco stem- schte heer Langebent, woonwagenbewoonster sta ik (ritisch tegenover het tv-pro- i over woonwagenbewoners zaterdag 11 november is uit- tien. zit zeker wei een goede kant ie zaak. Ik ben er u en de heer dankbaar voor dat u voor ons at. Maar toch is de zaak te (dig belicht. Ook heb ik er be tegen dat alleen de heer Buis irecteur van het Landelijk Ka- Woonwagenwerk is opgetre- Us vertegenwoordiger van het tfagenwerk. Ik had liever gezien te werkers op woonwagencentra woonwagenbewoners zelf aan toord waren gekomen. zelf had bijvoorbeeld graag oord willen geven op de vragen zaal. De man die vraagt „Kun dan niet laten werken" heeft jds gelijk, anderzijds moet de vrij aijn om een beroep te kie- Koopman is ook een erkend be roep. Uit deze vraag blijkt weer hóe weinig men op de hoogte is van de beroepen die woonwagenbewoners uitoefenen (sloper, koopman, stoe- lenmatter, muzikant etc.). De tweede vragensteller vroeg of „deze mensen niet verplicht zouden moeten worden om in huizen te gaan wonen?" Ik zou met een weder vraag hebben geantwoord: „Hoe zou u het vinden om gedwongen te wor den in een woonwagen te gaan wo nen?" Vraagsteller nummer drie, een da me, deed wel een goed voorstel om een actie te gaan voeren ten be hoeve van woonwagenbewoners. Ik waardeer haar voorstel, maar ik ben het wel eens met het antwoord van de, heer Buis. De overheid heeft wetten gemaakt voor woonwagenbe woners en zij heeft ook de verant woordelijkheid om voor voorzienin gen te zorgen. Volgens mij houdt de overheid zelf de ontwikkeling tegen. Actie zal goed zijn, niet om materiële steun, maar actie die tegen de over heid gericht is om druk uit te oefe nen, opdat de overheid haar ver plichtingen Jegens de woonwagenbe woners nakomt. Als er een programma ovw woon wagenbewoners wordt uitgezonden, zou het prettig zijn als dat van te voren aan de woonwagenbewoners zou worden gezegd, dan kunnen zij aanwezig zijn. Ik ben ertoe gekomen om dit op papier te zetten, dankzij de reacties van mijn schoonouders die zelf „burger" zijn. Gaarne zou ik reactie van u ontvangen. N. B.: afschrift van deze brief is verzonden als ingezonden stuk naar o.m. de Volkskrant, Trouw, het Pa rool, Algemeen Dagblad, N. R. C.- Handelsblad, Leidsch Dagblad/ Al phens Dagblad. Mevr. T. Kuyer Regionaal Woonwagencentrum Haarlemmertrekvaart Leiden Psychische afwezigheid Wat betreft de psychische afwezig heid van raadsleden het volgende: Thorbecke achtte de onthouding aan een stemming waar het niet zijn persoon geldt, strijdig met "de eerste plichten" van een lid van een vertegenwoordigend lichaam. Deel neming aan de beraadslaging en stemming zijn in die mate in gewe ven in het m andaat, 'hetwelk een raadsel ontvangt, dat het bij de wet gever zelfs niet opkwam de onthou ding te onderstellen. Graag wil ik erop wijzen, dat de leden van de raad ook een publiek rechtelijke taak hebben te vervullen en dat in het publieke recht iedere bevoegdheid tevens plicht is. Intussen bestaat er geen enkel middel om een raadslid, dat zich van stemming wenst te onthouden, te dwingen zijn stem uit te brengen. Terecht wijst mr. C. J. Vogel op een uitspraak van de Kroon over een raadsbesluit van Millingen van 4-11- 69. Ik wil hierbij aantekenen, dat het hierbij ging om het vastleggen van het blanco-stemmen over zaken in in het reglement van orde. In het reglement van orde voor de raads vergaderingen van de gemeente Lei den is bepaald, dat de ter vergade ring aanwezige leden, die zich niet van medestemming moeten onthou den, stemmen met de woorden "voor" of "tegen". Wanneer 't omstreden raadsbesluit men" tot een in het reglement van orde gelegaliseerde methode in het door mr. Vogel aangehaalde geval van Millingen is iets anders. Juist het legaliseren lijkt mij in stryd met het algemeen belang en derhalve vernietigbaar. A. GROENENDIJK Arendshorst 161 Leiden. W oningstichting Al een paar maal heb ik in uw blad ingezonden stukken gelezen waarin aanvallen op de Gemeente lijke Woningstichting worden ge daan in verband met de wijze waarop deze stichting haar huizen on derhoudlt. Volgens de schrijvers wor- niet i den de huizen verwaarloosd. Hoewel ik mij niet geroepen voel om huls eigenaren in bescherming te nemen, wil ik de GWS hier toch geven waar zij volgens mijn ondervindingen recht op heeft. Et heb 3% Jaar in de Opaalstraat gewoond. Een maand geleden heb ik geruild, en nu zit ik in een huis in de Sophiastraat. Beide huizen wa ren eigendom van de Gemeentelijke Woningstichting. Over beide huizen heb ik schriftelijk enkele klachten ingdiend, en die zijn snel en op een manier waarover ik zeer te vreden ben opgelost. Mijn mening is, dat de mensen die de stichting aanvallen niet weten welke reparaties voor rekening van de huiseigenaar en welke voor eigen rekening zijn. Als dat het geval ia, moeten ze bdj zichzelf te rade gaan. Ze zullen dan tot de slotsom komen dat de fout niet bij de Gemeentelij ke Woningstichting ligt, maar bij henzelf. Mijn ondervoindingen zijn zeer goed. Daarom dit stukje vóór de Gemeentelijke Woningstichting. F. VELTHUYSEN, Sophiastraat, Ledden. Haarlemmerstraat 181 hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet ..altijd voor deliger". Gouden sieraden - horloges - klokken - Gero cassettes - brülant Eigen ateliers. by de Kroon ter vernietiging zou I waardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de a.s. feestdagen. >AG 29 NOVEMBER 1972 Voorlichting over financiën LEIDEN —Teneinde de burgerij ln de komende begrotingsmaand te be trekken bij de stedelijke financiën wordt 7 december in de Burgerzaal van het stadhuis een voorlichtingsa vond gehouden. De directeur van de dienst financiën, de heer H. A. Vis ser, zal deze avond (8 uur) enkele financiële aspecten belichten en o. m. ingaan op de structurele tekort positie van Leiden. Aangezien deze avond een informatief karakter draagt, zal niet worden ingegaan op de politieke inhoud van het financië le beleid. Bloemschikken 65-plussers LEIDEN Nu de kersttijd met ras se schreden nadert organiseren de dienstencentra in Leiden een bloem schikcursus (drie lessen), voor 65 plussers, waarbij speciaal aandacht zal worden geschonken aan het ma ken van kerststukjes. Op de volgen de data vinden deze cursussen plaats: centrum binnenstad. Gerecht 10 op 4, 11 en 18 december om 2 uur, centrum De Kooi (Driftstraat 49a) op 5, 12 en 19 december (2 uur), centrum Morskwartier (Dijkstraat 2a) op 5, 12 en 19 december (10 uur) en centrum Zeeheldenwyk (Ons Ei land) op 7.14 en 21 december (10 uur). In verband met het aanschaf fen van materiaal moeten deelneem sters aan deze cursussen zich vooraf opgeven. Bouw van flat is begonnen LEIDEN Menens Aannemers Be drijf is begonnen met het uitzetten van het bouwterrein voor een toren flat langs de Schuttersveldweg. Met ingang van vandaag kan er op dit terrein niet meer worden geparkeerd. LEIDEN ,,Ik zou eigenlijk wel eens een onderzoek in gesteld willen zien naar het waarom. Waarom heeft de anaesthesist zo'n slechte naam? We werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat om het leven van de patiënt te be schermen. Niet alleen heeft het publiek weinig vertrou wen in de man of vrouw die hen onder narcose brengt, ook onder artsen is weinig animo om zich in deze richting te specialiseren. Prof. dr. Joh. Spierdijk, de Leidse hoogleraar in de anaes thesie aan het academisch ziekenhuis, heeft met teleurstel ling kennis genomen van de rede die zijn Utrechtse collega Smalhout maandag heeft gehouden. „Juist door dit soort publiciteit maken we de patiënten banger dan nodig is. Ik begrijp niet waarom hij dat heeft gedaan". Prof. Smalhout vertelde in zijn rede, dat jaarlijks tweehon derd patiënten sterven door fouten bij de narcose-toedie- ning. Hij betreurde het, dat hij over dat gegeven geen ze kerheid kon krijgen, omdat „zelfs een onpersoonlijk me disch wetenschappelijk informeren naar anaesthesie-onge- vallen altijd eindigt in 'n ondoordringbaar rookgordijn van onvolledige of verwarde mededelingen". Spierdijk nodigde ons, naar aanleiding van die rede uit, om eens op de operatiekamer te gaan kijken hoe weinig ge vaar een patiënt loopt bij de narcose. Daarbij moet wel worden vermeld, dat het Leidse academisch ziekenhuis zeer kwetsbare patiënten heeft. Spierdijk: „het moeilijkste pa tiëntenmateriaal in Nederland. In Leiden worden vele open hartoperaties en niertranspantaties uitgevoerd en het ge vaar van overlijden op de operatierafel is daarbij natuur lijk veel groter dan bij eenvoudige ingrepen als teenope- JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN en

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3