ferugtocht Bulgaars voetbal bijten aan dood Asparuchov te KNWU huldigt 'gedoopte' wielrenners \1YTHEV0RMING IN SOFIA (Tot o tips FOLLOWS: JEUGD VAN DE VELDEN! APPIE HAPPIE lENSDAG 29 NOVEMBER 1972 SPORT PAGINA 15 FIA/AMSTERDAM Op het graf staat een fles bier. raid met een laag water. De gids beduidt, dat iedereen men in de hals mag steken. Later blijkt die functie van oneerbiedige attribuut niet te kloppen. Trouwens, tal- boeketten in standaardvazen fleuren de rustplaats Georgi Asparuchov op. De verdwaald lijkende fles, ageert de gids zichzelf bij het wegrijden van het kerk- moet verbeelden dat Bulgarije's meest populaire voet- er nooit een druppel alcohol dronk Toch jakkerde >rgi Asparuchov, op 30 juni 1971, onder invloed de d in. Althans volgens een later proces-verbaal van de tie, die aanvankelijk zeer gierig was met informatie, ar in de ontluistering van Bulgarije's voetbalidool paste wel, dat hij wat teveel had ingenomen. Muller opper-comité in Bulgarije op vrijdag 2 juli 1971, toen 200.000 mensen te hoop voor de begrafenis van Geor- paruchov. Zelfs diep uit het il and waren ze toegestroomd "I voorgoed afscheid van hem te en. En dat, terwijl de nieuws- ia niets over het fatale ongeluk jen mogen publiceren. Drie da- daarna trok de stoet met een minister door holle en verla straten. Weduwe Asparuchov en iders hoorden kort daarop, dat lebruikelijke herdenkingen om •veel tijd bij voorbaat werden iet. |het kerkhof is nog altijd sa- iholing bij het graf verboden, ichov en teamgenoot Kotkov, hem begeleidde op de laatste I rusten ergens verstopt in het !h van de algemene begraaf- in Sofia. Niemand wijst de Toch staan nog dagelijks, an- jaar na de onstellende tij tientallen stil bij de legende het Bulgaarse voetbal. Ondanks •arse orders van het regiem, supporters van Levski tak geregeld zachte verse aarde de vorige laag. Kaarsen bran- bloemen zijn hoogstens de dag neergezet. De mythevorming te zich toch voort, zoals mos niet Iaat vertrappen. vaak werd de overledene bijna bovenaardse be- !dheden toegekend. Veel insiders de terugtocht van het Bul voetbal aan het verlies van „onmisbare" Asparuchov. Een ervreemdbaar feit is, dat zijn Levski Spar tak nog altijd ge- gaat onder de dubbele slag. Gundi, zoals het volk hem lief- end noemde, in de ploeg wist zij omringd met 40.000 kijkers. Nu Levski Spartak voor hoogtij- lstrijden een maximum van KK), die bij het zien van de dorre hun heimwee maar niet men vergeten. ssen Boskov direcbeur sportief van Sofia, ex-bondscoach, past over wijlen het fenomeen in- iingen af te staan. Zegt slechts: inzinking van het Bulgaarse lal is het gevolg Van óe slechte óp de WK lh México. Die Is hard aangekomen. We tob- nog altijd met de kater". De lukte oogst van Mexico '70, afge- en ten koste van onder meer irland, werd grotendeels Georgi .ruohov aangewreven. Dat kon waar zijn, want ook daarna Wj op zijn retour, in omvangrijke populariteit was iter nog altijd even onschendbaar is achteraf zelfs onsterfelijk), woensdag 30 juni 1971 vierde W-FC Utrecht ft Ahead E.-NEC 'dain-Feyenoord laarlem-Groningen Z'67-NAC fVV-Telstar 'parta-Ajax ixcelsior-Twente 'en Haag-Den Bosch oda JC-PEC 'ort Vl.-Wageningenj Willem II-Volendam j leerenveen-FSC '9! Georgii Asparuchov telde veie vrienden. Eén van hen, een arts die anoniem wil blijven, gaat in op de mare dat de voetballer beschonken achter het stuur zou hebben geze ten. „Dat deze verhaaltjes de ronde doen, komt alleen doordat onze re gering geen mededelingen prijsgaf over de Juiste toedracht van het ongeluk. Gundi was, voordat hij naar Vraca vertrok, nog even bij ons langs ge weest. We hebben toen nog nage kaart over zijn schorsing van drie wedstrijden, die hij had opgelopen wegens natrappen van een tegen stander. Niets wees erop, dat hij wat op had. En ik kan me evenmin voorstellen, dat hij daar wat zou hebben ge dronken. Dat was tegen zijn princi pe. De enige verklaring van zijn roekeloos rijden kan zijn geweest, dat hij zeer onder de indruk was van zijn schorsing. Het was voor hem de eerste maal, dat hij met de straf commissie in aanraking kwam. Voor een voetballer, een sportman als hij, betekende dat niet anders aan een zware belediging. Welis waar door hemzelf aangedaan, maar JjU Jwn het onmogelijk accepteren. immers zijn leven". Voetballen het lokale clubje Botev Vraca zijn 50-jarig bestaan. Eregasten op het feest waren Georgi Asparuchov en Nikolai Kotkov, de kanonniers van Levski Spartak. Op de terugweg naar Sofia raakte de Alfa Romeo i Asparuchov, met een vaart van ia 200 km, op de linkerrijbaan schoof onder een vrachtauto. De sportwagen vatte onmiddellijk vlam. (Een obelisk markeert de plaats des onheils, 100 km buiten de hoofd stad.) Naderhand berichtte de poli tie, dat Gundi had gepimpeld tij dens de feestelijkheden. Maar dat kon ook een bewust verzinsel zijn geweest in de van bovenaf bevolen anti-propaganda. Asparuchov stond erom bekend alcohol over het alge meen te schuwen. Hij zocht met zijn (inmiddels hertrouwde) vrouw wel eens vertier in een discotheek, maar daar laafde hij zich meestal aan coke of een wat stroperige pe- resap. Alfa Romeo Die Alfa Romeo rechtstreeks uit Italië besteld; en het uitzonderlijke nummerbord van 9999 symboli seerde dé ohgéRèiide lu*ê, die Bul- gatije's wöftdervêetballêr geftoöt. ..IK heb twee liefdes: voetbal en snelle auto's", bekende Asparuchov meer malen. De dictatuur stolid hem eeii zekere kapitalistische weelde toe, als compensatie voor de onvermurwbare orde. dat hij nooit een buitenlandse transfer mocht afsluiten. In het be gin van de jaren zestig (Gundi de buteerde in '62, als 19-jarige in het eerste van Levski Spartak) rinkelde Benfica met het astronomische handgeld van 650.000 gulden. Heel Bulgarije voelde zioh gestreeld, maar de partij vaardigde een veto uit. Enkele jaren later stootte ook Inter óp èen muur van taboes. Zo bleef Georgi Asparuchov tot zijn abrupte dood verbonden aan één enkele club: Levski Spartak, w mee hij in 245 officiële wedstrijden lief en leed deelde. Aanvankelijk was hij een tegenstander van het voetballen, dat hij als een voze sport liet vallen. Hij concentreerde zich op het volleybal. Op 15-jarige leeftijd werd hij uitverkoren als Jeugdinternational. Nog geen twaalf maanden daarop bezweek hij toch voor de zuigkracht van de voetbal sport. In het jaar, dat hij zich als spits in de A-ploeg drong, vloog hij met het Bulgaarse elftal naar de WK '62 in Chili. Hij kreeg zijn kans in één interland, tegen Hon garije. Zijn enige goal werd over donderd door een vuurwerk van de Hongaren (6—1). Asparuchov klom op tot 49 caps, scoorde 19x voor Bulgarije en 150x in de competitie voor Levski Spartak. De detail-cij fers van mede-aanvaller Kotkov, een boezemvriend: 320 wedstrijden Voor aé club, lë3 treffers en twaalf voudig international. Ze liggen naast elkaar begraven, Georgi Asparuchov, die op 28-jarige leeftijd op de dood botste, en Niko lai Kotkov, die als 32-jarige uit het leven werd gerukt. Binnenkort ver rijst voor hen beiden een masoleum, ■■03S Twa'-TMHSÖ. De graven van Aspcoruchov en Kotkov wat erop duidt dat de ontluistering taant. Maar op het kerkhof worden de buitenlandse bezoekers argwa nend gevolgd. Vage armbewegingen slingeren de gids alle kanten op. Ineens verraden pas gesneden bloe- mooie gevarieerde kleuren in een grauwe, doodse en havenloze sf eer, het punt van bestemming. In nog geen vijf minuten verwijlen zeker wel twintig mensen even bij de herinnering aan Bulgarije's „bo vennatuurlijke" voetballende indivi dualist. Drukken een brandend kaarsje in de aarde, en slaan voor eer doorlopen een vluchtige blik I op de tombe, waaronder de kist met Kotkov om onduidelijke reden pas j dagen later werd bijgezet. Een be devaart laat zich niet verbieden. ADVERTENTIE f^'n Hippe vogel geeft z'n moeder strijk-vrij! St.NI«olMst«do< ,,km, een strijkvrij, vlekvrij /ilcdnn tafelkleed. VJX Open huis bij Sanocel LEIDEN Ter gelegenheid van de opening van haar tafeltennis- I Centrum aan de Catharijnestraat 10, houdt de Leldse vereniging een "open huis". Zondag 3 december is er van 12-16 uur gelegenheid tot be zichtiging en het beoefenen van de tafeltennissport. Ook is er een top- tafeltennis-aohtkamp, mert deelna me van o.m. Carel Deken, Gé Bak ker, Nico van Slobbe, Bert Onnes, Hans Lingen, Milan Stencel, Anton Will van Zoelen, Herman Hopman, gebrs. Van Sohie, Wibo van Gennip Theo Bakker en vele anderen. Deze wedstrijden begnnen om 16.30 uw en dwen tot ongeveer 22.30 uw. LONDEN Denis Follows, secretaris van de Engelse voet balbond (FA), is van mening dat in Engelse stadions geen toe schouwers onder achttien Jaar meer mogen worden toegelaten. Door deze maatregel zouden volgens Follows heel wat minder rellen worden geschopt. Denis Follows heeft zijn ge dachten gepubliceerd in het Jong ste nummer van Football Asso ciation News. het blad van de Engelse bond. „De statistiek leert dat de meerderheid van de her rieschoppers rond de velden be staat uit personen van achttien jaar en Jonger", aldus Follows. Hij vervolgde: „De beste re medie tegen de rellen zou zijn om alle staanplaatsen in de sta dions te vervangen door zit plaatsen. Maar dat is de eerste jaren nog niet haalbaar. Het lijkt me daarom goed om in de tussentijd de onder-achttien-ja rigen te weren van de tribunes vooral van die vlak bij het veld Dan zouden we hoogstwaar schijnlijk voorgoed verlost zijn van de hórden, die het veld op rennen als hen iets niet bevalt". Follows zei te weten dat men hem vanwege zijn idee zal be schuldigen van het afsnijden va de levensader van de voetbal sport. „Maar ernstige situatis vereisen drastische oplossingen en in wanhopige zaken moeten de onschuldigen lijden onder het gedrag van de schuldigen. Als we een dergelijke maatregel niet nemen dan betekent dat de dood van sommige clubs". In Engeland schuift men een groot gedeelte van de dalende toeschouwersaantallen toe aan d rellen in de stadions. In 1948/ 1949 kwamen er in totaal 41.271. 424 toeschouwers tegen 28.700 729 dit seizoen Amateurs betalen LONDEN Het bestuw van de Engelse voetbalbond heeft be sloten de amateurstatus af te schaffen, waardoor betaalde en niet-betaalde voetballers niet meer van elkaar zullen worden onderscheiden. Het bestuw van de Football As sociation besloot alle voetballers de status van „speler" te geven, nadat men tot de concusie was gekomen dat de regels ten aan zien van amateurspelers openlijk overtreden worden. Dennis Follows, de secretaris van de bond, zei in een verkla- rng na afloop dat „het bestuur van mening is, dat aan deze on reglementaire situatie een einde moet komen". In zijn verklaring zed Follows dat een der gevolgen van deze beslissing was dat het bestuw intern besprekingen zou houden over de toekomst van interna tionale competities. Geen bezwaar Volgens Follows werden ama_ teurspelers betaald voor deel name aan amateurwedstrijden, hetgeen tegen de reglementen is. "Ik heb niets dan het groot ste respect voor prof-voetbal lers en tic heb er geen enkel bezwaar tegen dat mensen geld krijgen voor het spelen van voetbal. Waar ik bezwaar tegen heb is dat mensen betaald wor den en daar geen belasting over betalen. Ik houd niet van bedriegers en ik houd niet van oplichterij", zo zei hij. Charles Hughes, de leider van het Engelse amatewelftal, zei dat een der gevolgen van deze beslissing waarschijnlijk zal zijn dat de Engelse voetbal lers geweerd zullen worden van de Olympische Spelen. Maar volgens de secretaris van het Engelse Olympisch co mité. K.S. Duncan, zou het mogelijk blijven dat Engelse voetballers aan de Olympische Spelen deelnemen als zij een door de bond getekend stuk kunnen laten zien, waaruit blijkt dat zij zich aan de re gels van het Internationaal Olympisch Comité hebben ge houden. Volgens het plan van de Football Association zouden amatewcompetities ophouden te bestaan en zouden amateur en profploegen in dezelfde di visies spelen. Maar als een amateur elftal zou willen vol doen aan de Olympische nor men, dan zou het de bond er van moeten overtuigen dat al le spelers in werkelijkheid ama teurs zijn en geen beloning ontvangen. Voetbal Voor de Westduitse Bundesliga is gisteravond de wed strijd Eintracht Braunschweig Ein- tracht Frankfurt gespeeld. De thuis club won met 2-0. Schaatsen De Westduitse ploeg, die zich momenteel in Innsbrück op het komende seizoen aan het voor bereiden is zal van 4 tot en met 13 december een trainingskamp in Hee renveen houden. „In die tijd van het jaar zijn de weersomstandighe den in Nederland weinig ideaal, het ijs is daardoor zwaar en er staat veel wind". Allemaal zaken, die uit stekend in mijn trainingsopbouw pas sen". aldus Herbert Höfl, trainer van de Westduitsers. Epl Drost speelt togen Las Pal mas. De overigens niet recente international-verdediger van FC Twente ls geruime tijd niet in de wedstrijden uitgekomen wegens een liesblesswe. De opstelling van FC Twente, dat vanavond in Enschede speelt in de derde ronde .achtste finales) van het toernooi om de SEFA-Cup, luidt: Doel: Schrijvers, achter: Vain Ier- sel, Drost, de Vries en Oranen, mid den: Willy v.d. Kerkhof, v.d. Vall en Notte, voor: René v.d. Kerkhof, i Jeuring en Pahlplatz. AMSTERDAM De gediskwali ficeerde Olympische wièlrehnefs Aad van den Hoek, Hennie Kül^ef, Cees Priem en Fedor den Hertog, zijn voor de KNWU nog steeds win naars van de bronzen medaille in de ploegentijdrit te Miinchen. UniLe- vöórzitter J. P. A. van Ballegoyen de Jong zei in zijn toespraak tij dens de huldiging van de medaille winnaar bij wereldkampioenschappen en Olympische Spelen dat hij er steeds meer van overtuigd was dat in het geval van de vier renners van de ploegentijdrit geen sprake van bewust dope gebruik is geweest. Hij vindt het nog steeds onmense lijk dat sportmensen zijn gestraft, door fouten van een begeleider. "Ik durf dit standpunt met des te meer overtuiging in te nemen", stelde de voorzitter gisteren, omdat de KNWU de internationale federatie is voorgegaan bij de aanpak dit mórnent, maar iedere controle kost óhè ëéh bedrag fcuéeén 800 en 1000 gulctal eh dut 1* ffiééllijk op te brengén. Met het viertal uit de ploegentijdrit kregen 8,11e medaillewinnaars vin Miinchen en de wereldkampioen schappen in Marseille een herden kingebord aangeboden. Dat waren Hennie Kuiper als Olympisch kam pioen op de weg en uit Marseille Gaby Minneboo en gangmaker Joop Stakenburg (brons amateurstayers) Cees Stam, die niet aanwezig was en Stakenburg (zilver profstayers; en de dames Mini Brinkhoff (sprint; en Keetie van Oosten-Hage (achter volging). Fedor den Hertog kreeg bovendien eenzelfde herinnering aangeboden aLse winnaar van de Ron de vam de Toekomst en bondscoach Joop Ciddelink kreeg het bord als er kenning voor zijn diensten, die er toe hebben geleid dat de Neder landse amateurs over het afgelopen het dopingprobleem. Wij zouden ook I seizoen de Challenge Mondial ver- nog verder willen gaan dan opoverden. Wielerploeg met herinneringsborden, v.l.n.r. Hennie Kuiper, Aad v. d. Hoek, Cees Priem Keetie Hage, Joop Stakenburg, Minnie Brinkhof, Oabie Mimieboo en Fedor den Hertog. Nu 'r PlTTKSÊB BESIfJT TE Wokp&j. 6001ÊM oe Domei: ook alle cemmêm los

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15