?t. Nicolaas is voor veel inderen geen feest... Gamma-stra len tv gevaar lijk voor kleuters f ILET-PALET- PALE compacta3 I NOVEMBER 1972 Wie zo rond, de is en een kind naar •school brengt, treft iog maar weinig herin- bankers uit de tijd dat zijzelf nog op heup- tegen de wereld aan- e ontwikkeling bij het ronderwijs heeft zich de laatste 15 jaar in opzichten zo grondig )zet dat het lager on er niet zelden wat bij aandoet. Om niet ]gen: er bij is achter en. Als je die vergelij- tenminste zo mag ma al heeft de kleuter- dan het imago van thooltje" krachtig van afgeschud, al hebben ndigen in een stel in dekkende rapporten \toond hoe belangrijk euterschool wel is voor 6 jarigen, haar stem in het geheel van het wijs zacht en schuch- De kleuterschool is het schichtig voorbij- i onechte kind van èii hóger öfidëTWljè. Iat niet gelooft moet al maar eens naar de sa- an de kleuterleid sters kijken. O, zeker, er is iets aan het veranderen. Het aantal onderwijzers en on derwijzeressen dat peinzend en met interesse naar de kleuterschool kijkt, groeit ge staag. Het contact wordt ook beter. Trouwens, de in voor bereiding zijnde wet op het basisonderwijs zal in elk ge val een verdere samensmel ting van kleuter en lager on derwijs tot gevolg hebben. Maar intussen zul je de co horten niet van eten en drin ken moeten voorzien die nog altijd de onwankelbare ze kerheid uitdragen dat het echte onderwijs pas op 6- jarige leeftijd begint. Enthousiasme Wat opvalt in een gesprek met kleuterleidsters is het enthousiasme waarmee zij over hun werk spreken. Er is nog weinig te bekennen van die ernstige afgepastheid die andere sectoren van het on derwijs vaak zo kenmerkt. Het contact met de ouders is rneestai goed van de kleu terscholen die wij kennen stellen de leidsters alles in het werk om de ouders zo veel mogelijk te betrekken bij het werk op school. Er zijn ouderavonden bij de Wig wam in Leiden-noord stelde men zelfs speciale vader- avonden in, wel wetend dat daar de grootste tekortko mingen zitten; die kérels ook), openbare lessen, schoolkrantjes, huisbezoek enz. Lagere scholen kennen dat soort dingen natuurlijk ook, maar stellig niet zo on- gedwongen en frequent. Ach ja, kleuterscholen hebben immers geen rapporten, strafwerk en andere zorge lijke zaken Omdat je moeilijk in een gesprek over de kleuterschool met alle leidsters die er in Leiden zijn tegelijk kunt pra ten, hebben we er maar twee tussenuit gekozen: Anneke Walter-v. d. Boogaart, hoofd leidster van de Zandtaart aan de Damlaan en Hanneke Trouw-Wijnstra, hoofdleid ster van de Boterbloem aan de Rijnsburg er sing el. Aange zien zij hetop kleinigheden na, over tal van zaken eens zijn, Zijn hun antwoorden óp dê fiieröndèf Wigëüdê Vfd- gen gemakshalve samenge vat. "Televisie kijken is beslist schadelijk voor kinderen onder de vier of vijf jaar". Dat is de mening van de voorzitter van de vereniging van Spaanse kinderartsen en het hoofd van de medische faculteit van de universiteit in Sevilla, dr. Manuel Suarez-Perdeguero. De gamma-stralen die door een gewoon televisietoestel worden uitgezonden, en die in sommige opzich ten overeenkomen met röntgenstralen, acht deze kinderarts schadelijk voor de zich snel ontwikkelende hersenen van het jonge kind. rdt in het kleuteronder- ioel gezien? begeleiden bij de op- kind iets leren door In het eerste jaar op de fl wordt voornamelijk iteerd. Het is een gefheel eving voor het kind, zijn irerden sterk uitgebreid, waar we voor moeten at de kleuter' zich daar In het beginjaar laat Je als het ware van alles tersohool wordt een kind dat aan het socialë con- de dingen vastzitten: hij ijn beurt wachten, hij is wat te doen wat niet ir wat nu eenmaal ge worden omdat Je deel .jn een groep: De hele lij is immers op de groep Van groot belang is ook bereiding op het lager on- de begripsvorming, het lijgen in hoeveelheden en sn dat soort dingen". Jsters spreken vervolgens ukking over projektonder- ii met kinderen wer- onderwerpen die hun be- g hebben (de dieren, de de herfst enz.). „Je stelling en aanpak wordt so'n project. Taal komt as, creativiteit, begrips- het heeft dit geweldige dat het allemaaJl logisch in »it, het hangt niet als los elkaar. De kinderen wer- fcet groot plezier aan Je sk te kijken vaai wat Be 2| - en ze d oen een groot 1ste jaren is herhaaldelijk in de taalbeheersing •rde gesteld. Veel kinderen hun kleuterjaren al een ad op door gebrekkig taai- later nooit meer in- Het vertel-uurtje bij Hanneke Trouw. (Foto Jan Holvast) „Daar moet Je zelf wat aan trek ken, maar is er eenmaal een wissel werking tussen school en ouders dan gaat het meèstal érg goed. Als je iets voor de school gedaan wilt krijgen er is nu eenmaal weinig geld beschikbaar dan kun je vrijwel altijd rekenen op de mede werking van een groot aantal ou ders. Je zou het zo kunnen zeggen: ouders moeten het idee hebben dat de kleuterschool van de kinderen, van de leidsters en van hen is'*. De laatste tijd wordt nogal eens gesproken over anti-autoritaire op voeding en onderwijs. „We zijn niet voor autoritaire op voeding, maar ook niet voor anti- autoritaire opvoeding. Ieder kind heeft leiding en begeleiding nodig. Anders wordt het een rommeltje". St-Nieoloas „Ja, op die taalbeheersing valt het nodige aan te merken en die is in derdaad zo verschrikkelijk belang rijk. Bij vrijwel alles wat je doet komt immers taail te pas. Je haalt de kinderen er zo uit waar thuis goed wordt gesproken én waar aan dacht voor het kind is. Want dat zijn de belangrijkste factoren: aan leg, milieu en aandacht. Het hangt er niet van af hoeveel je als ouders weet, maar het gaat er om of Je tijd voor Je kinderen hebt. Als je ze hup de straat op stuurt en zo vlug mogelijk na het eten in bed stopt dan is dat naturlijk niet bevorder lijk voor de taalontwikkeling van een kind. Aandacht voor het kind Juist omdat we tooh al zo snel en gehaast leven. Als een kind naar de tv kijkt, ga er dan eens naast zitten en leg het een beetje uit, be geleidt het wat. Doé die oxide ge zinsspelletjes eens mét ze, zoals ganzeborden. want die zijn erg be langrijk voor een kind". De kleuter leidsters voegen er aan toe dat naar hun gevoel het aantal drukke en nerveuze kinderen de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen. Iets wat op de „moderne tijd" wordt gesoho- Extra Maakt het grote aantal kleuters per klas (Anneke Walter heeft er bijv. 37) het niet onmogelijk om de wat „achtergebleven" kinderen extra aandacht te geven? „O, Ja. De hele situatie zoals die nu is met het aantal kinderen per klas, is gewoon schandalig. Je kunt niet ieder kind geven wat het nodig heeft. Zo'n groep kinderen ls niet homogeen, de verschillen zijn vaak groot. Zijn er probleemkinderen bij dan zit je daar echt mee. Die extra aandacht, het wat meer met ze wer ken is nauwelijks mogelijk als Je er zoveel hebt. Je merkt dat bij de wat grotere kinderen dat de agres sie in volle klassen toeneemt: ze kunnen zich niet zo bewegen als ze willen. Je ziet het ook direct aan de resultaten van testen als de klas uit te veel kinderen bestaat. De hele situatie is vreemd en onge lukkig: aan de ene kant zijn er te veel overvolle klassen, aan de ande re kant lopen er heel wat kleuter leidsters rond die niet in hun vak aan de slag kunnen komen omdat er geen vacatures zijn...." Hoe is het nu gesteld met de meelevendheid van de ouders? Tot slot de vraag wat beide kleuterleidsters van het Sint-Nico- laasfeest denken. „Voor een heleboel kinderen is het géén feest. Ze leven te zeer in spanning en die spanning duurt veel te lang omdat de winkels er te vroeg mee beginnen. Je merkt het aan veel kinderen: ze zijn te druk, ze durven niet alleen de gang op om naar dé wc te gaan, het bezoek aan de dokter loopt op. Ouders doen er goed aan nerveuze kinderen niet te dreigen met zwarte piet. Dat maakt het kind eens zo ge spannen. Ze zouden, in het alge meen gesproken, ook het aantal ke ren dat een kind zijn schoen zet wat moeten beperken. Geef verder niet te grote en te mooie cadeaus. Laat het speelgoed ook niet te ge mechaniseerd zijn. Een kind moet voor alles zijn fantasie kunnen la ten werken". Kerstmis werkt zeker wat pretti ger? „Ja. Je kunt het een eigenlijk niet vergelijken met het ander, elk feest heeft zijn eigen entourage en in houd, maar het kerstfeest ligt ons wat beter. Je kunt meer met de kinderen doen. Het is een prettiger sfeertje. Die angst is dan weg". Daarnaast is heit trillen van het te levisiebeeld, dat nauwelijks door het menselijk oog wordt waargenomen, slaapverwekkend en in staat om la tere stoornissen te veroorzaken bij een kind dat al in zijn vroege kin derjaren naar de televisie kijkt. Dr. Suarez-Perdeguero voegde hier nog aan toe dat er een echte „televisie ziekte" bestaat, waardoor de norma le activiteiten van het kind worden onderdrukt. Kinderen die uren en uren voor het televisietoestel zitten, doen dit ten koste van de tijd die voor hun normale opvoeding, ont wikkeling en aanpassing nodig is. Een jong kind begrijpt lang niet al les wat het op het scherm ziet, maar dit verwekt toch bepaalde herinneringen en Iaat onbewuste indrukken van geweld achter die ziin persoonlijkheid kunnen aantas ten. Ook kan de lichaamshouding die kinderen voor het televisietoe stel moeten innemen van invloed zijn op hun lichamelijke ontwikke- Efig, £üs zij elke dag vele uren zit ten te kijken. Leerproces Dr. Suarez-Perdeguero meent verder nog dat zowel door het beeld, het geluid, als door datgene wat wordt uitgebeeld, de televisie de eigen ver beeldingskracht van jonge kinderen afremt in plaats van te stimuleren. En juist in die levensfase waarin deze prikkeling der verbeeldings kracht zulk een belangrijk deel vormt van hun leerproces en van hun psychologische ontwikkeling. Daarbij is de eigen fantasie van het kind van vitaal belang, maar door de televisie wordt het kind ëen pas sief element, in tegenstelling tot de normale omstandigheden van spelen en het zich natuurlijk ontwikkelen. Boven de vier- of vijfjarige leeftijd is de televisie in kleine dosering niet schadelijk, waarbij het kind minstens drie meter van het scherm Door Dr. J. Kater ADVERTENTIE ADVERTENTIE ie Sint Nicólaas-tijd komen nnijdelijk after-shave lo kken zeep en meer van dat lgerei voor mannen op de Guerlain brengt een man- donder de naam l'habit rou- I de after shave-lotion en evat de serie ook scheercré- de cologne, deodorant-6pray lintine-spray, (een produkt midden houdt tussen haar- kiliantine want het moet in model en soepel hou- •y Laroche doopte de zijn Drakkar. Deze serie be- 5 produkten. Twee after- assiek op basis van alco hol kleiné verpakking f 11,75 en af tershave balsem f 14,75 speciaal voor een droge, gevoelige huid;eau de toilette (f 17.50) soheersahutm in bus f 8,75 en een deodorant-spray f 12,95. Hoewel Drakkar de naam ls van boten die de noormannen ge bruiken, ruikt Drakkar meer naar kruiden uit zuidelijke landen dan naar Nooree wouden. Fresh Am ber gaf Max Factor de éérste hereïi- lijn van deze firma mee. De prijzen van deze serie liggen aanmerkelijk lager dan van de Franse series. Fresh Amber kent vier produkten: lazy shave (scheerschuim) f 4.95 Öö- dy talc 4.95 after-Shave lo- DAMESMODE f in exclusief jonge stijl.» BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN vah LEWENSTEIN klein, licht, handig, en ó-zo-kompleet L. WESTERDUIN MAARSMANSTEÈG 8 LEIDEN TEL. 01710-20685 tion (f8.95) eau de cologne (f 10.95) #De schoenenmode zal komende zo mer zo mogelijk nog bonter zijn dan deze winter, dat bleek tijdens de schoenenbeurs in Dusseldorf. De veel verfoeide plateauzool is nog niet uitgeroeid. We zien ze weer te rug in alle mogelijke variaties. Zelfs in de mannensector zijn plateau-zo len terug te vinden. Geen enkele man schijnt het leuk te vinden kleiner te zijn dan de vrouw waar hij naast möèt lopen.# In dertiêö hieuwe tinten brengt Revlon een prijs per flacon f 9,95. Ook het de lippen die helemaal het modebeeld van deze winter (f7.95). Een nieuwe Revlon-reinigingsmelk Fresh Face. Het produkt is te krijgen in vier geinen: komkommer, perzik, natuurlijke honing en aardbeien. De maskertje op basis van munt-krui- dèïï dat Jé iü drie mlüüteh èen fris gezicht geeft is van Revlon (f 17.50). Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven moet zitten om geen gevolgen der stralen te ondervinden. Een kind van tien jaar mag volgens deze Spaanse kinderarts zonder bezwaar langer naar de televisie kijken (kleurentelevisie veroorzaakt boven dien een grotere hoeveelheid stralen dan zwart-wit). Geschikt Wat betreft het kijken naar de te levisie door kinderen onder de vijf jaar is een Amsterdamse kinderarts het helemaal met zijn Spaanse col lega eens. Boven deze leeftijd levert het nauwelijks bezwaar op, echter onder voorwaarde dat het kind op de juiste afstand van het toestel zit en niet te lang ten te laat) naar die programma's kijkt dlè vöor zijn leeftijd geschikt zijn. En dat laatste gebeurt veel te vaak. Televisie-kijken is voor kinderen van deze tijd dagelijks brood gewor den, schreef Mies Bouhuys destijds in 'n essay over "Het kind en de be- levisie". Bijna in geen enkel gezin wordt het kijken door kinderen be perkt tot de speciaal voor hen ge schreven programma's, op bepaalde dagen en uren. Dit is gezien de be huizing, haast onvermijdelijk. De televisie staat dikwijls in de huiska mer en wat de ouders zien tussen schooltijd en bedtijd, en vaak ook lang daarna, zien ook him kinderen. Televisie is, zeker in ons land met zijn sterke familieleven, een gezins aangelegenheid. Bü een enkele Ja ren geleden gehouden enquete op een aantal Amsterdamse scholen bleek dat kinderen op bepaalde ochtenden slaperig naar school kwamen. Oorzaak was toen de weke lijkse film die tot laat in de avond duurde en waarvan men „vanwege de gezelligheid" de kinderen niet wilde uitsluiten. Behalve naar de voetbalwedstrijden kijken kinderen nu ook naar alle andere series en films tot en met het laatste Jour naal. Kern De kern van de zaak, aldus Mies Bouhuys, ligt misschien bij de kijk- verslaafdheid van de ouders, die niet bereid zijn om in het belang van hun kinderen de knop van hun tv-toestel om te draaien. In die ge zinnen waar ouders, in plaats van naar ieder programma te kijken, ook boeken lezen of naar muziek luisteren, of rustig zitten praten, worden de kinderen niet voortdu rend overspoeld door de grote stroom van amusement, documen taires seriefilms en dergelijke. Volgens een ander onderzoek raken vele kinderen wanneer het toestel langer dan een Jaar in huis is. niet verslaafd aan het kijken. Ze spelen en maken hun huiswerk bij voor keur in een andere kamer dan die waar de tv staat, indien dit al mo gelijk is. Zoals wij vroeger (zo no dig met de vingers in de oren, om de radio niet te horen) onze les sen leerden of spannende lectuur lazen, zoekt het kind nu vaak een tv-loze ruimte, waar het zich kan ontspannen. Dat de transistor-radio daarbij niet schijnt te storen, wijst op een zekere muziekdoofheid, die dit eeuwig-en-overal klinkende ge luid al heeft veroorzaakt. Maar er zijn ook kinderen die geen tv-uitzending missen. Wat hun voorkeur betreft, is deze te vergelij ken met het lezen van boeken. Jon gens verkiezen in het algemeen avonturenfilms en strips en meisje kijken liever naar meer huiselijke en romantische onderwerpen. De meer intelligente kinderen kijken graag naar het Journaal, actualitei tenrubrieken en documentaires, hun minder intelligente leeftijdsgenoten naar amusementsprogramma's. Of de televisie mede verantwoordelijk is voor de toenemende Jeugdmis- ffaad en een bedreiging zou tfbrrhëh voor een gezonde geestelijke ont wikkeling, valt moeilijk te beoorde len. Strips Strips en sexlectuur doen zeker ook een duit in het zakje. Maar alle te levisieprogramma's, net zoals al die lectuur, worden door volwassenen geproduceerd en verspreid. En, zo meende Mies Bouhuys, ook de wo ningnood, de achterstand bij het onderwijs, de drang naar meer wel vaart en het daarmee samenhan gende verhoogde levenstempo en de materialistische instelling die een auto, een daf, wasmachine en bui tenlandse reizen boven een harmo nisch gezinsleven stelt, zorgen er te zamen voor dat kinderen huh töê- vluoht tot tv-kijken moeten nemen. Daarbij komt nog de gemakzucht van de ouderen, want de televisie houdt de kinderen zo gemakkelijk zoet, zodat Je ze niet hoeft voor te lezen of mee naar een museum, concert of toneelvoorstelling hoeft te nemen. Welke Invloed de tv (evenals lectuur, radio) op kinderen kan hebben, is moeilijk na te gaan. Dat geldt voor alle onderwerpen, de sensationele, de amsusementsprö- gramma's en de liefdesverhalen. Maar of de rol die kinderboeken voor de vroegere Jeugdgeneratles speelde, ooit kan worden overgeno men door televisie-Jeugdprogram ma's, valt te betwijfelen. Robinson Crusoë's eiland en Andersena Sneeuwkoningin, Winnetou en Old Shatterhand bleven nog Jaren later voortleven. Brigadier Doe ook? Versneld Als kinderen naar „volwassen" tele visieprogramma's kijken, worden hun eigen meningsvorming, hun persoonlijkheid en hun geestelijke wereld dag-in-dag-uit sterk beïn vloed. Daarnaast staat de positieve invloed van de televisie, zoals het opdoen van een veel grotere alge mene kennis dan zij zelfs op school kunnen vergaren. Hun rijpingspro ces wordt door vele tv-programma's versneld. Jammer genoeg veel te vaak in een (verkeerde) richting die zij zelf niet kunnen corrigeren. Wanneer er al bezwaar bestaat om kinderen boven de vijf Jaar naar de televisie te laten kijken, blijft het kiezen van de Juiste programma's gedurende hun verdere kinderjaren een uiterst verantwoordelijke taak, waarvan velen zich veel te weinig bewust zijn. In het Zuid-Afrikaanse blad „Nuza" wordt in een groot ar tikel „Over vrijheid en censuur" stelling genomen tegen de televisie als „Jeugdvergif" Dat de vrije, cen- suurlóze televisie in de Verenigde Staten tot „verschrikkelijke toestan den" heeft geleid op het gebied der geweldpleging, bleek uit een rapport der nationale commissie, dat op 6 oktober 1969 verscheen. De commissie heeft ook laborato riumproeven genomen waaruit bleek „dat het zien van geweld een agres sief gedrag stimuleert, eerder dan het tegenovergestelde". Dit geldt ook voor andere landen, en de Brit se secretaris voor binnenlandse za ken, James Callaghan. sprak over het toenemende aantal jeugdmlsda- den onder verwijzing naar „de eer ste televisiegeneratie".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13