YNCH DENKT DAT IEREN ENOEG HEBBEN VAN IRA Ouders Joeri Galanskow eisen opheldering HOESSEIN IN EEN WANKELE IVOREN TOREN TV mossel «versteege O kies voor eera betere maatschappij LIJST 1 KIES P.v.d.A Oorlogs onder zoek kost in 10 jaar 15 miljard :q JSDAG 28 NOVEMBER 1972 MOSKOU (Reuter, AP) De ouders van ae Russische dichter Joeri Galanskow die op 4 no vember op 33-Jarige leeftijd een strafkamp aan buikvliesont> steking overleed, hebben het mi nisterie van Binnenlandse Za ken in Moskou in een brief ge vraagd om een officiële verkla ring om de omstandigheden van hun zoons dood. In de brief waarvan kopieën in handen kwamen van buiten landse Journalisten, zeggen de ouders van de dichter dat zy wil len weten hoe het mogelijk is geweest dat een Jonge man van 33, omringd door artsen die zes Jaar lang verklaard hadden dat zijn toestand niet ernstig was en dat er geen gevaar voor zijn le ven bestond, zo onverwachts aan zijn einde is gekomen. „Als wij geen uitvaerige, overtuigende en officiële verklaring krijgen, aldus de heer en mevrouw Galanskow, zullen wij volhouden dat onze zoon is vermoord". Joeri Galanskow die stierf in een strafkamp ten oosten van Moskou, zat daar een straf van 7 jaar uit wegens opruiing te gen de staat. De aanklacht was gebaseerd op zyn medewerking, aan t ondergrondse blad Phoe nix, waarin kritiek werd uitge oefend op de beperkingen die de Russische auteurs zouden zijn opgelegd. De leiding van de medi sche afdeling van het kamp, al dus de brief der ouders, „had enige malen voorgesteld om Joe ri te opereren maar deze had ge weigerd". De reden was geweest, dat een kampchirurg Zaborow- ïki geheten hem had gewaar schuwd, dat hij een operatie niet zou overleven wegens zijn li chamelijke zwakte en omdat het de kliniek ontbrak aan het nood zakelijke dieetvoedsel dat na de operatie nodig was". Daarom zou de leiding van het kamp door Galanskow zijn gevraagd hem naar het gevan genisziekenhuis in Leningrad te brengen „waar de operatie zou kunnen worden uitgevoerd on der toepasselijke omstandig heden". De heer en mevrouw Ga lanskow zeggen herhaaldelijk hetzelfde verzoek te hebben in gediend bij de arts E. K. Sjach van de MVD. Deze had hen of ficieel laten weten dat hij de noodzaak van een overbrengen niet inzag omdat zijn "Joeri's" toestand gunstig was en hij geen speciale voeding nodig had. Op het verzoek van de familie had een Moskouse arts die met de medische toestand van Joeri bekend was, Popowski, dr. Sjach gewaarschuwd dat het leven van de gevangene gevaar liep „Elk ogenblik", had hij gezegd „kan de maagzweer perforeren en dit zou gezien de toestanden in gevangenschap noodlottige gevolgen kunnen hebben". Dr. Sjach had dr. Popowski toen een „document, gedateerd februari 1970", laten zien waarin stond „dat het niet nodig was dat Galanskow naar Leningrad werd overgebracht en dat hij, geen speciale hulp of speciale voeding nodig had". Op de avond van de 4de no vember had een „militair" de ouders van Galanskow in Mos kou bezocht en gezegd dat hun zoon ernstig ziek was. „Toen wij de volgende morgen vroeg by 't kamp aankwamen werd ons ver teld dat onze zoon op 4 novem ber was overleden na 'n operatie, die op 18 oktober was uitge voerd". Officieus wordt verno men, dat de reden dat deze „mi litair" het feit verzweeg dat Joe ri al dood was diende om er ze ker van te zijn dat de ouders van de dichter 'rustig' naar 't kamp zouden komen en dat het bericht van de dood niet bekend werd, voor de feestelijkheden voor de partij op 7 november. De ouders van Galanskow en ook de zuster van Joeri die was meegekomen, mochten niet naar Moskou terugkeren voor de 7de november. „Wij hebben geen me disch rapport ontvangen waarin staat waarom er een operatie, was uitgevoerd onder de voor waarden die Joeri al eerder had afgewezen", aldus de brief. „Wij eisen een officieel medisch rap port..waarom de fatale ope ratie is uitgevoerd" „Wij wensen te weten wat de namen zyn van degenen die de operatie tegen de wil van Joeri en ons hebben uit gevoerd, en verder de namen van de artsen die hem in de periode voor de operatie hebben geobser veerd alsmede die van hen welke met Joeri's dood te maken hebben gehad. Kr )NDEN De regering van de Ierse republiek heeft in aaiar nieuwe harde aanpak van het IRA een weg gekozen larop geen terug meer mogelijk is. De voorzichtig ma- >euvrerende premier Lynch is echter een man die pre- s weet wanneer het getij gunstig is voor initiatief en meent dat het merendeel van zijn landgenoten doodziek van de heldendaden die MacStiofain en zijn aanhang jri nuit Dublin in het noorden verricht hebben en nog ver- hten. vfl^eliswaar hebben zondagavond 4000 betogers voor het zieken- rais om de vrijlating van MacStio- n geroepen, waar de IRA-leider rd verpleegd wegens complete uit- vetting nadat hij zeven dagen niet gegeten of gedronken. De re- I Éing speculeert er echter op dat de nende dagen deze beweging zich Hd it zal uitbreiden. heeft desodanks alle politie hoven ingetrokken. Meer dan dui- id man zijn opgeroepen voor Door Rudolph Bakke, dienst in Dublin. Hoge regerings functionarissen en buitenlandse di plomaten zijn onder politie-bewa king geplaatst om te voorkomen dat het IRA iemand ontvoert om als gijzelaar te gebruiken voor de vrij lating van MacStiofain. Ook de vei- ligheiasmaatregelen op de vliegvel den in Engeland en Ierland zijn verscherpt uit vrees voor mogelijke kapingen. Overigens is de stakingsoproep van David O'Connell, die bekend staat als de tweede man in de IRA-leiding, niet op grote schaal opgevolgd. Hij had opgeroepen tot een algemene staking van een dag uit protest te gen het gevangen houden van Mac Stiofain. Ziekenkamp In Dublin was het gisteren ech ter rustig. MacStiofain werd per heli- likopter overgebracht naar een mi litair ziekenhuis in Curragh op 50 km buiten de stad. Hier zal hij van- I daag of morgen sterven als hij blijft weigeren te eten of te drinken. Hij i verkeert al in het stadium waarin intraveneus voeden zijn dood zou kunnen verhaasten. In Curragh zitten nog 103 le- j den van het Ierse Republikeinse le- ger (IRA) gevangen. Negen van hen I zouden ook in hongerstaking zijn. MacStiofain is waarschijnlijk naar Curragh overgevlogen omdat de au toriteiten vreesden dat nieuwe po gingen zouden worden ondernomen om hem uit het ziekenhuis te be vrijden. Dublin heeft gisteren bij het par lement haar plan ingediend dat een harder optreden tegen leden van il legale organisaties en dan natuur lijk vooral het Ierse Republikeinse Leger (IRA) beoogt. Het wetsontwerp stelt ingrijpende veranderingen voor in de wettelijke bepalingen inzake de bewyslast en voert hoge geldboeten en maximaal vijf jaar gevangenisstraf, of beide, voor inmenging in de loop van het recht. Om te bepalen dat iemand lid van een illegale organisatie is heeft een rechtbank, als het voorstel van de regering wordt aangenomen, voor taan nog slechts de verklaring no dig van een hoge politiefunctionaris, waarin deze zegt te geloven dat de verdachte lid van een dergelijke or- DUBLIN Een Ierse soldaat loopt wacht achter de prikkeldraadversperring van het Curragh legerkamp. Gisteravond is de IRA-leider Sean MacStiofain hierheen per helikopter overge bracht uit het „Mater" ziekenhuis te Dublin. Verklaringen of gedragingen, die i daag een nieuwe ronde van bespre- waarin MacStiofain zich door zijn "leiden tot een redelijke gevolgtrek- kingen met verscheidene Noordierse hongerstaking heeft gebracht, kan king" dat iemand lid van een ille- groeperingen. Voor het eerst heeft I menselijk medegevoel opwekken. Het voorstel voorziet voorts in nieuwe bevoegdheden voor de onder vraging van verdachten. Alle open bare verklaringen, bijeenkomsten of demonstraties worden onwettig als I zij de rechtsgang doorkruisen. gale organisatie is, vormen voldoen de bewijs dat hij inderdaad tot een dergelijke beweging behoort. Als het ontwerp tot wet wordt ver heven zal het blote feit dat iemand openbare verklaringen bijvoor beeld berichten op of in de televisie, radio of pers niet kan weerleg- den. gen als bewijs van zijn lidmaatschap worden aanvaard. Kind december wordt in de Ierse Het staat wel vast dat het voorstel republiek nog een andere wet van de woede in de Republikeinse be- kracht, die het deelnemen aan of weging zowel in de Ierse republiek- zelfs het kijken naar IRA-demonstr als in Noord-Ierland zal doen toene- ties strafbaar stelt met het men. risico van een gevangenisstraf van maximaal een jaar. De IRA-aanhang begint onder deze massieve dreiging van de zijde van de regering zenuwachtig te worden Ze beschuldigt de regering-Lynch ervan dat ze de kant van de Griek se kolonels op gaat. Het Britse dag blad The Guardian schreef gisteren de katholieke oppositiepartij, de "So- Maar het is geen reden om de re- cial Democratie and Labour Party" gering van premier Lynch te be- erin toegesteml met Whitelaw aan schuldigen, die de methoden van 'n een tafel te gaan zitten. In het ver- j Gandhi niet kan goedkeuren als ze leden stelde deze party steeds de aangewend worden voor de doelstel- voorwaarde dat eerst alle geïnter- lingen van een Franco", neerden vrijgelaten moeten wor- STOCKHOLM (AFP) Over de hele wereld is ln tien Jaar tijd een bedrag van 15 tot 16 miljard dollar (49 tot 52 miljard gulden) uitgegeven aan wetenschappeiyk onderzoek voor militaire doeleinden en de ontwikkeling van nieuwe wa pensystemen. Dit heeft het inter nationale Instituut voor Vredeson derzoek van Stockholm (Sipri); bekendgemaakt. Volgens een Siprï-studie komt 85 procent van deze uitgaven voor rekening van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De uitgaven van de Volksrepubliek China, Groot- Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland 'zijn ongeveer gelijk en beslaan samen tien procent van het totaaL Wat de overige landen be treft, die dus een gezamenlijk aan deel van vyf procent in de onder- zoekkosten hebben, wijst het Sipri op een snelle uitbreiding van de programma's voor wapenontwikke ling in Japan, Israël en India. Het Sipri constateert dat het mi litair speurwerk en de wapen-ont wikkeling meer technici en geleer den opslokken dan welk ander on derzoeksterrein ook. Ondanks re cente ontwikkelingen in de civiele sector, zoals op het gebied van mi lieu en vervoer, blijft het door de staten gesubsidieerde onderzoek grotendeels op militaire projecten geconcentreerd. Als voorbeeld geeft het instituut diverse percentages die de verhouding weergeven tus sen de overheidsuitgaven voor mi litair onderzoek en die voor alle speurwerk: Verenigde Staten 54 cent. Frankrijk 32 procent en Zwe den 31 procent. Het Sipri is een internationaal onafhankelijk instituut, in 1966 op gericht door het Zweedse parlemnt dat zorg draagt voor de financiering maar zich volgens de statuten niet met de programma's bemoeit. Deze worden vastgesteld door een be stuursraad van mensen uit ver schillende landen onder voorzitter schap van de Zweedse prof. Gun nar Myrdal. Directeur van het in stituut is dr. Frank Barnaby uit Engeland. Gesprek In Noord-Ierland is onmiddellijk door het protestantse en rooms-ka tholieke leiders, zij het uit verschil lende overwegingen, kritiek op het wetsontwerp geleverd. De Britse staatssecretaris voor Ul ster, William Whitelaw, is daar van- in een hoofdartikel: "De toestand ADVERTENTIE POSTERS KADO Bij aankoop van uw Sint inkopen EEN RACEPOSTER KADO. Drogisterij „DE PIONIER" GEVERSSTRAAT 53 OEGSTGEEST Drog. „DE HOGEWOERD" HOGEWOERD 189 LEIDEN AMMAN De nu nog droge toestij nwind die bij het naderen an de winter ai krachtiger over iver de zeven heuvels van Amman taait doet ook dit najaar de hatta wapperen, de Arabische hoofd doek, van Hoesseins bedoeïnensol- iaten. Deze vallen daardoor in het wakke licht van de lantaarns ook avonds laat nog op in de Jor- iaanse hoofdstad. Dat de zwaarbe wapende bedoeïnen sluipend, slen- terend en ook ontspannen hun pa- rouilles uitvoeren, is tegelijk de uiting van zelfvertrouwen tegen over de Palestijnse commando's vrees dat die commando's on danks de strenge controle aan de [renzen en bij posten op de toe- Sangswegen toch kans zien de rust verstoren. Vooral in het noorden van het land is de greep van het leger al lesbeheersend. Barricades worden kortdurend van plaats verwisseld tn 's avonds zijn alle kruisingen fan wegen bewaakt met tanks en Pantserwagens. Het leger is con stant bezig met troepenverplaat singen, inclusief, zwaar materiaal, om te voorkomen dat de Pales- tijnen en de Syiïërs nauwkeurig de sterkte en de plaats van de stellin gen kunnen bepalen, voor de plan ning van eventuele acties. rees Gerekend met puur militaire factoren hebben de Palestijnse commando's zeer weinig kan sop winst bij een enigszins groot scheeps gevecht met het leger van Hoessein. Maar dat is ook al lang, juli 1971, niet meer het punt De aandacht richt zich vooral op maatregelen om acties van de Pa- nse commando's tegen Jorda nië te voorkomen. Er bestaat gro te vrees dat de Palestijnen erin erin zullen slagen een echte onder grondse organisatie op te bouwen zodat zij met sabotage het huidige besef van veiligheid onder de ge wone burgers gaan ondermijnen en ook Hoessein verhinderen zijn politieke greep op Jordanië te ver stevigen. Hierdoor wordt nog steeds de opdracht aan leger en politie gehandhaafd om zonder vorm van proces en waarschuwing iemand neer te schieten die in het bezit van een vuurwapen is. Dat deze maatregel vrij effec tief is bij de bestrijding van het „particuliere" wapenbezit in Am man komt wellicht het sterkst tot uiting in de nog steeds dalende prijs van wapens op de zwarte markt. Vóór de burgeroorlog kost te het halfautomatische geweer, de de Kalasjnikow, zeker 600 gulden. Door gebrek aan belangstelling en levensgevaar voor de bezitter brengt het vroegere sieraad van de commando's in Jordanië nu weinig meer op dan 50 gulden. Hoewel er enige twijfel bestaat over de betrouwbaarheid van het officiële bericht enkele weken ge leden dat El Fatah een auto met explosieven naar Amman had ge smokkeld, komen incidenten toch wel voor. Wanneer 's avonds een ontploffing in de benedenstad wordt gehoord, schrikt mijn offi ciële gesprekspartner op, kijkt verstoord in de richting van het geluid, maar gaat even later toch gewoon door met praten. De vol gende morgen vertellen Palestij nen grinnikend dat zij in een groenteauto explosieven naar de markt hadden gesmokkeld. Er zouden vier gewonden zijn geval len. Het verhaal van de Palestij nen werd later min of meer beves tigd door een bericht in de kran ten. Dit soort gebeurtenissen moet ook de verklaring geven voor de schuwheid waarmee Hoessein zich in Amman beweegt. Uit veilig heidsoverwegingen is zijn paleis in de stad nog steeds onbewoond en wanneer hij er toch eens heen moet. maakt hij de trip vermomd als Bedoeïn, gewoon soldaat, of burger. Het tijdstip van een reis van Hoes sein geldt in Amman nog steeds als het best bewaakte geheim. De gewonnen strijd tegen de commando's heeft in Jordanië wel JORDANIË ANNO 1972 De afgelopen diagen hebben Libanese bladen bijzonderheden onthuld ever een aanslag op Koning Hoessein, georganiseerd door de Palestijnen met hulp van Egypte, Syrië en Libië. Koning Hoessein verwaardigde zich zelfs om in een interview met het Libanese blad Al Nahar de gebeurtenissen toe te lichten. Onze correspondent in Beiroet Herman Rolf es, verbleef de afgelopen weken in de Jordaanse hoofdstad. In een tweetal artikelen, waar van wij vandaag het eerste publiceren gaat hij nader in op de achtergronden van de huidige situatie in het land van de hasje- mitische vorst. een grote politieke kater opgele verd. Buiten de directe omgeving van Hoessein wordt in gesprekken voortdurend gezocht naar citaten van de koning met de kennelijke bedoeling zichzelf voor misschien wel gevaarlijke uitspraken te dek ken. In de persoonlijke onzekerheid worden alle beslissingen overgela ten aan Hoessein» die daardoor nog meer het karakter van een verre god krijgt. Hoewel iedereen, ook de Pales tijnse vluchtelingen, verklaart dat het beter gaat in Jordanië, breken Palestijnen die vroegere contacten met de commando-organisaties hadden het gesprek af wanneer politie passeert. Politiek is voor de gewone burgers iets levensgevaar lijks. maar waar de ontwikkelden toch niet buiten kunnen en dat geeft dan aanleiding tot het stieke me gegniffel over zelfs gewone za ken die in relatie tot de politiek staan. Aldus zit Hoessein wel in een smalle en zeer hoge to ren. Dat Is des te gevaarlijker, omdat beneden op de grond men sen in leidinggevende posities zijn begonnen elkaar de loef af te ste ken in hun steun aan de abstracte Hoessein, met de bedoeling de ei gen positie ten koste van de ander te verbeteren. In de sfeer van haat en vrees voor de toekomst is dat ook de aanwijzing voor het op gang komen van een harde politie ke strijd. Volle moskeeën In Amman is de gewone reactie merkbaar van mensen in onzeker heid tijdens en na het doorstaan van een ernstige crisis. Het gezeg de in onze christelijke wereld in tijden van oorlog en ziekte zijn de kerken vol" gaat ook voor Jorda nië op, met als enige variant voor een moslemland dat het niet om volle kerken gaat. maar om volle moskeeën. De islamitische sjeiks achten hun prestige gestegen en zij geloven dat Hoessein heeft ge wonnen, vooral danzij hun aanval len met de koran op het commu nisme van de commando's. De wijsheid van de sjeiks moet nu meer de toekomst van Jordanië bepalen. De islam krijgt van Hoes sein enigszins de vry e hand. Ty- dens de vastenmaand Ramadan bijvoorbeeld was het dit jaar voor het eerst verboden ook 's avonds, na het einde van de dagelijkse vastentijd dus enigerlei alcoholi sche dranken te drinken, terwijl de politie opdracht had erop toe te zien dat gedurende de dag niet werd gerookt, gegeten of zelfs wa ter gedronken. Met dit toegeven aan de sjeiks stelt Hoessein veel in de waag schaal. Niet alleen omdat Hoessein voor de islam veel te pro-westers is. maar ook omdat Jordanië met de Palestijnen en hun Westerse op leiding weinig geschikt is voor een leven volgens de strenge islamiti sche wetten. Bovendien predikt Hoesseins grote vijand, kolonel Gaddafi van Libië, een terugkeer naar de islam, wat op een andere manier zijn positie kan gaan be dreigen. Sluw en slim Het terugdringen van de sjeiks echter zou op het moment vrijwel zeker een ernstige kortsluiting met zijn stevige achterban, de bedoeï nen, veroorzaken. Aan openlijke crises heeft Hoessein nu helemaal geen behoefte. Om de sjeiks toch in bedwang te houden is hij begon nen met een nieuw slim en sluw spel. Tegenover de directe invloed van de sjeiks op het gewone dage lijkse leven worden op regerings niveau voormalige politieke tegen standers aangesteld. Vroegere Nasseristen, Baaginsten of zelfs communisten hebben nu leidende posities. Zelfs de uitvoerders van de mis lukte staatsgreep van 1956 zijn in ere hersteld. Niet alleen is de lei der ervan, Aboe Noeaar, nu ambas sadeur van Jordanië in Parijs, maar zijn broer is de pas benoem de minister van Informatie. Gene raal Nadier Rasjled, die in 1956 verkondigde dat hij het hoofd van Hoessein door de straten van Am man zou sleuren, is op het moment zelfs directeur-generaal van de in lichtingendienst. terwijl de gebroe ders Sallah en Sadek el Sjari'a mi nister van Binnenlandse Zaken en gouverneur van het noordelijke ge bied Irbid zijn. De vroegere minis ter van Informatie, Adnan Aboe Odeh, dié is gepromoveerd tot se cretaris-generaal van de nieuwe po litieke partij, de Arabische Natio nale Unie, staat bekend als een voormalig lid van de communisti sche partij. Hoewel deze mensen nu loyaal zijn tegenover Hoessein en hun ide ologie hebben gewijzigd, blijven zij tegenstanders van een Jorda nië onder de strenge islamitische wetten. Het handhaven van het voorlo pig evenwicht tussen de conserva tieve moslems en de voorstandera van een open Jordanië lijkt na de commando's het grote acute pro bleem te zijn van Hoessein in zijn smalle hoge toren. Of hij daarin slaagt, bepaalt niet alleen of er in Jordanië in de nabije toekomst een nieuwe crisis te verwachten is, maar ook of de vrees voor politie ke ambities van het leger reëel is. Wordt vervolgd ADVERTENTIE zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van da unieke voordelen van onze muziekscholen, 7nn(m«n«;(rant 1R-90 «n 53H rt.iu Zoutmanstraat 18-20 en 53d Den Haag, tel. 070-333970 Weigelia 14 Leidschendam, tel» 01761-4583 Vestigingen te Delft, Groningen, Heerlen en Middelburg

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9