auesaar Werkgroep Leidse problemen on nodig Park Ter Wadding in 1973 geopend Jazzgymnastiek groot succes 'Abortus kanaliseren agendi Ministers: RUIM 7 HA RECREATIE-TERREIN VOOR NOORD-HOFLAND Leids Kinsey- rapport? KVP-ER VAN ELSEN IN OEGSTGEEST: Nog geen winkels in Noord-Hofland DINSDAG 28 NOVEMBER 1 - DEN HAAG/LEIDEN De ministers Geertsema (Bin nenlandse Zaken) en Udink (Volkshuisvesting) zijn van oordeel, dat er niet voldoende aanleiding bestaat om voor bestudering van de Leidse problemen een interdeparte mentale werkgroep in te stellen met eenzelfde doelstelling als die voor Helmond. Ze zeggen in antwoord op vra gen van de kamerleden mevr. Gar denier (KVP; en Van der Mei (CH) dat vertraging in de toekenning van aanvullende bijdragen aan de ge meente Leiden voor de jaren 1970 en 1971 heeft geleid tot een periode van onzekerheid voor het gemeen tebestuur, en het toezichthoudend college, Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Inmiddels heeft toe dragen plaatsgehad, terwijl de pro cedure voor toekenning van een aan vullende bijdrage voor 1972 in gang is gezet. Daarnaast zal zo spoedig moge lijk worden nagegaan wat voor Lei den kan worden gedaan op grond van het bepaalde in het derde lid van artikel 12 van de financiële ver- houdingwet 1960, De oorzaak van de aanvankelijk opgetreden vertra ging is onder andere gelegen in de gecompliceerdheid van de proble men, die zich in Leiden in financieel opzicht voordoen. Geertsema vertrouwt, dat naarma te omtrent de financiële positie meer duidelijkheid ontstaat, "verlamming van de bestuurbaarheid" zal vermin deren. De instelling van de werkgroep voor Helmond had als aanleiding de werkgelegenheidssituatie, die verband houdt met de industriële structuur dragen van Kuyper LEIDEN D'66 raadslid Kuy per heeft vragen gesteld aan B. en W. Hij vraagt het college of ze zich verantwoordelijk voelen voor de moei lijke situatie voor voetgangers door dat op de hoek van de Jan van Goyenkade en de Hugo de Groot straat gevaarlijk wordt geparkeerd. Het raadslid vraagt maatregelen: ge le strepen, paaltjes, extra verlich ting, regelmatige controle. Voorts is Kuyper bang. dat het gemeentebestuur een soort Kinsey- rapport wil samenstellen. Hij con cludeert dat uit vragen over o.a. nachtrust, die voor controle van het bevolkingsregister schriftelijk aan inwoners worden gesteld. Hij heeft er vooral bezwaar tegen, dat hoofdbewoners deze vragen invul len over inwonenden. Hij vraagt B. en W. om maatregelen om dit te voorkomen. Stembusuitslag Pedagogische Academie "PPR verreweg de grootste OEGSTGEEST Als het aan de leerlingen van de Peda gogische Academie ligt wordt de PPR verreweg de grootste partij. Bij een gisteren ge houden verkiezing onder de toekomstige onderwijzers werd dit de stembusuitslag (tussen haakjes de huidige samenstelling -van de Tweede Kamer) PvdA tl (39), KVP 1 (35), VVD 27 (16), AR 24 (13) D'66 5 (11), CHU 8 (10), DS'70 8 (8), CPN 2 (6). SGP 2 (6), PPR 46 (2), GPV 3 (2), PSP 14 (2). Het bos achter Ter Wad ding zal in 1973 voor het publiek worden openge steld. (Foto Jan Holvast) Woonrijpmaken gaat ruim een miljoen kosten ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het woonrijpmaken van het gebied waar 359 meergezinswoningen (Ele- mentum) worden gebouwd (ten wes ten van de Hereweg) zal de raad een krediet van f 1.418.000,- moeten uit trekken. De commissie van financiën merkt bij dit voorstel op, dat de ge plande tien gulden voor een vierkan te meter groenvoorziening haar hoog voorkomt. Zij vraagt zich af of het aanschaffen van een fraismachine financiële voordelen zou bieden. Het college zal een en ander nagaan en daarover te zijner tijd inlichtingen verstrekken. LEIDEN Met glans heeft de tech nische commissie van de nog niet eens een jaar functionerende Turn kring Leidsenhage - resultaat van een fusie tussen de Haagse en Leid se turnkring - de krachtproef van een eerste presentatie door middel van een uitvoering doorstaan. De verantwoordelijkheid voor het welslagen van deze riskante onder neming (zaterdagavond in een goed gevulde Vijfmeihal) rustte vooral op de schouders van de onvermoeibare TC-voorzitter Chris van Oort, die er voor zorgdroeg dat de 22 nummers door bijna 500 deelnemers in record- OEGSTGEEST Na ruim veertig j gespreksavonden voor afdelingen van de KVP in den lande was gis teravond tweede-kamerlid J. van Eisen in Oegstgeest, om aan te to nen dat de KVP een wakkere par tij is. „Eigenlijk," zei hij, „zou de kamer ieder jaar een maand op campagne of toernee moeten gaan om te spre ken met de kiezers. Als dit alleen maar voor verkiezingen gebeurt dat zdt het niet goed. De afgelopen periode heeft, wederzijds, veel bijge dragen tot een beter politiek bewust zijn. Van Eisen, die sprak lm de socië teitszaal van het gemeentecentrum aan de Lijtweg trof onder zijn ge hoor een aantal Jongeren, die de be zorgdheid over de milieuverontreini- gingsproblematiek niet onder stoelen of banken staken. Zij verweten Van Eisen onder meer dat de maatrege len tegen milieuvervuiling te lang zaam van de grond komen. Van Ei sen stelde daar tegenover dat men op den duur de problemen aan zal kunnen maar niet vandaag of mor gen. „De club van Rome heeft posi- VOORSCHOTEN De bewoners van Noord-Hofland kun nen binnen afzienbare tijd niet rekenen op volwassen win kelvoorzieningen in hun wijk. Zij dreigen daarmee de dupe te worden van touwtrekkerij tussen Voorschoten, Leiden en Ge deputeerde Staten. Dit college onthoudt goedkeuring aan het Voorschotense bestemmingsplan, zolang er geen overleg tus sen de twee buurgemeenten op gang is gekomen, over respec tievelijk de nieuwbouw in Noord-Hofland en de bouw in Lei- dens tokomstlge nieuwe wijk aan de andere kant van de spoorbaan. Stevenhoven. Dit overleg dient zich volgens GS met name toe te spitsen op de plaats en functie van de NS- halte bij de Vink. In die visie zouden diverse centrumvoor zieningen, met name winkels, kunnen worden geconcentreerd rond die halte, op de grens van de twee wijken. In af wijging van de visie van GS is de planologische dienst van de Nederlandse Spoorwegen van mening dat de planning van een winkelcentrum niet mag berusten op een besluit over de halte bij De Vink. Volgens ir. Laan van deze dienst zullen de Spoorwegen de mogelijkheden voor een halte eerst gaan afwegen als een duidelijker inzicht is verkregen in de bewo nersaantallen van Noord-Hofland en Stevenhoven. De verwachtingen in Leiden over de samenspraak met Voorschoten zijn niet hoog gespannen. Niettemin overweegt Leiden de mogelijkheid om de bewoners van Noord-Hofland, die zich ook actief betoonden in de planning van hun eigen wijk, de gelegenheid te bieden mee te praten over de bébou- roing van Stevenhoven. tief werk verricht, maar hoe heeft men de computer geprogrammeerd? Heeft men een stilstaand en een lo pend horloge en men vraagt de com puter welke van de twee de Juiste tyd aanwast is het antwpord: het klokje wat stilstaat, deze wijst na melijk tweemaal per dag de Juiste tijd aan Overigens worden de gegevens van de Club van Roftie in de VS nage trokken. Ook het abortusvraagstuk kwam uitgebreid ter sprake De KVP wordt verweten de abortus te legaliseren. „Het gaat hier echter om kanalise ren". Overigens was Van Eisen van mening dat „goedkeuren Iets geheel anders is". By behandeling van de abortuswet zal hier diepgaand over gesproken worden, het zou zelfs aan leiding kunnen zijn tot een kabinets crisis!" Van Eisen ging in zijn inleiding verder in op het programma van de KVP dlie de „moeilijke weg kiest om tegen en Christelijke achtergrond te zorgen voor arbeiders, studenten, middenstanders en bezitters voor "n zo rechtvaardig mogelijk patroon. „Onze zorg gaat o.m. uit naar de grote groep van kleine zelfstandigen die het moeilijk hebben". „Valt er met de PvdA na de ver kiezingen nog te praten na alles wat voorgevallen is?" vroeg hij zich af. Zijn antwoord was bevestigend, zij het met enige huiver voor Den Uyl omdat hij niet geloofde dat deze de linkse stromingen achter zich verte genwoordigd. Andere onderwerpen welke ter sprake kwamen waren o.m. ontwape ning. De heer Van Eisen zag dit als defensiespecialist in de volgende volgorde: besprekingen, ontspan ning, groter veiligheid en daarna pas ontwapening. Mevrouw Gouverneur van Deene, die de spreker had ingeleid besloot tevens de discussie. Veel te vroeg naar de zin van de aanwezige Jon geren. tempo werden afgewerkt. De Leidse herenvereniging "Excel sior" gaf een reprise van de "stan den en hoogstanden" in historische kledij, maar was daarbij wel zo slim niet het risico te lopen de repu tatie van museumturners te verwer ven. De standen werden afgewisseld door modern langematspringen van hoge kwaliteit. Het gezicht van de uitvoering werd bepaald door de dames en meisjes, omdat slechts zes nummers door he ren en jongens werden uitgevoerd. Voorop stonden daarbij de vaart en de vlotte afwisseling: de vriendelij ke huisvrouwengymnastiek van Her cules-Katwijk, de ritmische oefenin gen van Aspasia uit Hazerswoude en de met moeilijke turnonderdelen doorspekte trainingsoefeningen van Donar en DOS-Leiden. Het grootste succes op dit gebied was weggelegd door de groepen, die zioh in korte tijd de jazzgymnastiek hebben eigen gemaakt: Brunhilde, DOS-Leiden, Donar, Moerwijk en Nieuw Brunhil de. Van de gezamenlijke nummers moeten worden genoemd de ope ningsoefening door 42 dames, geïn strueerd door Marnel van Zoelen en het slotnummer, met zo'n honderd turners en turnsters, onder leiding van Jaap Bakker. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN Geboren: Dun can R. z. v. D. Lau en J. M. Prince, Dirkjan z. v. M. D. Stevens en A. A. M v. LI erop, Wilhelmina A. C. d- v. B. O v. d. Helder en C. G. Duinveld, Casper L. z. v. N. W. Wassenaar en M. M. v. Bommel. Karen d. v. A. Gerk en A. W. Cornet. Ondertrouwd: J F. Holleboom en J L. de Vries, C. G. Rietmulder en J. A M. v. Adrichem, A. P. Duin te Amstel veen en I. F. Buser, A. Tipker te Was senaar en J. A. v. d. Poel. Gehuwd: P. C. T. Hoogervorst te Noordwijk en L. Mechelse, L. Eikeien boom te Dronten en J. M. Miltenburg, P. v. Baardwijk en A. W. Knopper, B M. Niersman en E. d. Otter te Noord- wijk, P. J. Vogelaar en R. J. Koole. Overleden: P. Zonneveld 86 Jr. A. L. 64 VOORSCHOTEN Het Voorscho tense recreatiepark in Noord-Hof land zal in 1973 zijn voltooid. In de begroting voor 1973 is hiervoor geld uitgetrokken. Verwacht wordt dat in het voorjaar het park "Ter Wadding" kan wor den opengesteld. De wijk Noord-Hof land zal hierdoor met in totaal 7 V» ha recreatiegebied worden uitge breid. In "Adegeest" zal het groen rondom de verzorgingsflat, ongeveer 1 ha, in het voorjaar 1973 worden voltooid. In "Boschgeest" staat o.a. óp het programma voor 1973 de be planting rondom het bejaardencen trum "Pro Senectute" en de beplan ting van het 3de deel van de ver- keerstraverse (Veuxseweg). In de eerste helft van 1972 is alle aandacht en ambtelijke werkkracht geconcentreerd op Noord-Hofland, waardoor de herziening van het be stemmingsplan "Boschgeest" is ver traagd. Daarnaast vroeg de voorbe reiding voor de totstandkoming van een globaal plan voor Bijdorp I de nodige aandacht en voorts moest op aandrang van Gedeputeerde Staten de voorbereiding van' het plan Na tuurgebieden verder ter hand wor den genomen. Dit schrijven B. en W. van Voorschoten in de aanbiedings brief bij de begroting 1973. Het schetsontwerp voor Bijdorp I is in ontwerp klaar en met de com missie van advies en bijstand voor Openbare Werken doorgesproken. Nu zijn enkele alternatieven in stu die en de gemeenteraad zal binnen kort worden geïnformeer. Ook wordt een studie-object van een her ziening op de al gerealiseerde woon- gebouwing uitgewerkt voor de stra ten gelegen tussen de Raadhuislaan en de Tolstraat. De voorgenomen procedure tot vast stelling van een bestemmingsplan, voor het woon- en industriegebied Dobbeweg-Donklaan ondervindt ver traging door onzekerheden met be trekking tot de Leidse Baan. Deze provinciale weg is dwars door dit ge bied geprojecteerd. Het functioneren van de schooltand- verzorging ln Voorschoten heeft aan leiding gegeven tot een nader onder zoek. De hiervoor ingestelde werk groep heeft met de vertegenwoordi ging van de betrokken Stichting Schooltandverzorging nog geen over eenstemming bereikt over de beoog de verbetering van de dienst. Gepro beerd wordt tot afronding van de werkzaamheden van de werkgroep op korte termijn te karnen, waarna de raad mededelingen zal ontvangen. Voor de schooltandverzorging is voor 1973 uitgetrokken f22.361,68 (in 1972 f 17.195,44). Burgerlijke Stand van Leiden LEIDEN Geboren: Remco M. z.v. M. v. Veen en J. A. Ketel. Richard D. A. z. v. W. H de Romijn en N. Hoog straten, Marco z. v. C. Belj en M. S. Flelemon, Hendricus J. J. M. z. v. H. J. Heemskerk en W. A. v. Gljlswijk, Syl via D. d. v. L. C. v. Deventer en W. C. M. Kop, Maurice M. A. W. z. v. W. F. In *t Vel<i en J. Dijkhuizen, Robert M. z. v. H. G. Cohen en J. C. Zuidhoek. Cornells z. v. C. D. W. v. Schalk en M. A. J. Hanson, Lars I. z. v. J. M. V. D. Moolen en M Onderwater. Martijn H. z.v. A. Busscher en H. M. de Jonge, Maria C. H. d. v. J. M. G. Heemskerk en C. M. L. Disseldorp, Bart z. v. J. J. Stoeken en J. M de Ru. TELETIJPE I ONDERTROUWD P. J. T. van Veen en B. Johansson; B. Paoloni en C. van der Plas; F. Oudshoorn en I. J. M. van Stralen: G. C. M. J. Klelnhans en J. M. J. van Haasteren; H. Keljzer en E. Mader; A. Crama en M. C. M. Bakker; A. P. Barendregt en B. M. van der Poll; H. de Graaf en A. J. Jansen; W. A. Bein- tema en A. Dubbeldam; A. J. v. Berge Henegouwen en A. E. M. van der Meer; E. Boersma en P. M. Noordtrmeer; C. Boom en J. M. W. van der Loos: H. de Cler en M. Wetselaar; G. P. van Dijk en M. S. E. Ie Febre; G. M. van den Heuvel en E. M. L. Bosch: P. F Klok en E. L. Huljser; G. N. T. Llgt- hart en J. A. de Wekker; G. G. Lo- vlnk en L. J. M. Borst; R. B. A. Mit- termeller en E. C. P. Hoogeveen; J. H. J. Oerlemans en L. S. G Sluiter; R. C M. Röling en M. H. Riebeek; A. P. Schmidt en J. Overdljk; E. Scholten en S. A. Bolhuis; G. Vermeer en A. E Ammerlaan; A. W. van der Ster en W. C. Terveer; K. Went en G. W. M. Mooren. GETROUWD W. Verhagen en I, K. M. Bantel- pann;_E._yan der Wijl tn C. Sllnger- J. A. S. M. SteLnebach 63 Jr. Jr. Dinsdag Bevrijdingskerk (Montgomerj Oefenavond Eerste Leidse EH1 v gade 8 uur nam. Logegebouw (Steenschuur 6) vereniging van postzegelverzame uur nam. J Kreatief Sentrum (Breestrai ai Oriëntatie yoga 8 uur nam. 0 Mors weg 10 Werkgroep ver! uur nam, werkgroep leefbaarhrt stadsverfraaiing 8 uur nam. W Stadsgehoorzaal NIVON Zi avond 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven oulc soos 25 nam. jeugdcafé 7.30 uur nam., expresslegroep voor 7.15—0 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor dicapten 25 uur nam. Museum van Oudheden dr. R. B. C. Huygens over solemn van Antiochus van Coma op de Nimrud Dag" 8 uur nai beglnnei f Breestraat 19, Sociëteit (voor kamerbewoners en alleen den) 912 nam. Driftstraat 49, spreekuur raadsvrouwe 10.3011.30 voorm, Rijnsburgerweg 163, Spreekuur meen Bureau voor levens- en vragen 7.308.30 uur nam. Hooigracht 38, spreekuur stl hulsvesting werkende Jongeren 8.30 uur nam. Diamantplein 27. GespreksavoiJ' ha'l 8.15 uur nam. Woensdag te „lm weissen Rössl" 8.1 middag. I| Breestraat 19 Jeugdhaven, jeie fé 7.30-10.30 uur nam. Breestraat 19 Spreekuur Chr. gratiecentrale 7-8 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) teit voor kamerbewoners en staanden 8 uur nam. Sociëteit Minerva CommentawL. slag verkiezingen 8.30 uur nam. f* Dijkstraat 2a Spreekuur raadsvrouw 10-11 uur voorm. Oegstgeest (Kennedylaan 11) matie-avond Baha'i 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk Ned. V« ai Huisvrouwen, verguldmiddag 2 uq Donderdag Stadsgehoorzaal Residentie-I^ Soudant 8.15 um tx Breestraat 19 Jeugdhaven, jeu 7.30-10.30 uur nam. 10 Breestraat 19 Sociëteit Twenti ei kamerbewoners en alleenstaand 12 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale vrouw 6-8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit voor dloapten 2-5 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 „De boot" Clubhuiswerk handenarbi 10 uur nam. Wetswinkeltje Aoofhekers De avond-, nacht-, en zondagsLr wordt waargenomen door api Blanken, Hogewoerd 171 en api 1 Voorschoten Leldseweg 66 en ap e Oegstgeest Wilhelmlnapark f Juridisch adviesbureau voort] rechtskundige bijstand [fc Adres Leids Volkshuls Apotn dijk 33 Openingstilden: dagelljl 10 uur voorm tot 1 uur nam. ve maandag) en donderdagsvon 7-9 uur. Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en durlg zieken en gezinsverzorging singel 8 tel 24800 9-10 uur t Aanvragen voor halve dagen cerkerkelijke opleidingsschool va zinsverzorging. Rijnsburgerweg 8 7 55336 voorm 910 uur. Dienstverlening Humanltas, 1 ?racht 246a. Spreekuur maanda .30 nuur nam., woensdag 9.3 voorm.. tel. 26277. Release (01710)—25202 Vooi alle tijkheden verkereD berelkbaai werkdag van acht lid LEIDEN Nu het clubhull e van het Leidse woonwagenkamp de sociëteit „Mix" gebruik DP( maken van de ruimite vï Stichting Vorming Werkende geren (eerste verdieping van pand Hogewoerd 57) zullen het vervolg ook enkele activity worden ontwikkeld. Iedere dim it» avond van 8 tot 11.30 uur zij til deuren van sociëteit „Mix" geoj 1 de donderdag is van 8 tot 11 gereserveerd voor een discos iti voor hét clubhuiswerk van het Met medewerking van Paul Delfgaauw Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 CPN te kijk De plaats, die in vroeger eeuwen werd gebruikt om ingezetenen, die zich misdragen hadden „te kijk te zetten": de blauwe steen op de Breestraat ter hoogte van de Ma ars- mansteeg, is gisteren door een poli tieke partij gebruikt om verkiezings- reclame te maken. hart ophalen. Sinds kort staat nl. aan de Hogewoerd 65 een nieuwe wijnzaak. De eigenaar de heer Berger vertelde ons dat het in de be doeling ligt de klanten zoveel mo gelijk goede voorlichting te geven in het gebruik van de verschillen de wijnsoorten. De wijn zit nog in het vat en kan desgewenst in bijzijn van de koper worden afgetapt, zodat men eventueel eerst kan proeven voor men koopt. Arbeidskosten voor het "botte len" worden ln dit geval niet in de prijs doorberekend. Kort Toren Wijn Wijndrinkers kunnen nu Op een boot, die voor Vroom en Dreesman in de Oude Rijn ligt gaan de padvinders van de Mar- nix-groep zaterdagochtend (10 um-) een toren bouwen. Degenen die de toren helemaal afgebouwd in de Groenoordhal hebben zien staan tijdens „Bloemetjes Buiten" kunnen dan zien hoe het allemaal in z'n werk gaat. 's Middags om vier uur zullen de padvinders hun gevaarte weer afbreken. Rond het groene laken schaarden zich gisteravond in de Roode Leeuw heel wat aspirant- biljarters toen daar Bert van NiJ- natten (ereklasser KNVB) en Chris Smissen (Europees Junior- kampioen) een demonstratie ge ven. Smissen maakte in zijn der de beurt een serie van 500 caraon- bols. Hij versloeg hiermee zijn tegenstander die bij 72 moest stoppen. Van 1 t/m 3 december wordt op Duinrell weer een antiekbeurs gehouden. De openingstijden zijn 1 december 19.00—22.00 uur, 2 dec. 11.00—22.00 uur en 3 dec. 11.00— 18.00 uur. De Wassenaarse huisvrouwen houden hun kerstmiddag 20 de cember 14.15 uur in Kasteel Oud- Wassenaar. een oud vergeten hofje een ge zellige club in te richten. Het is een bijzonder iets in de koude maatschappij waarin ze leven. Voor de poort van het hofje viel vader al om van verbazing maar toen hij een huisje binnen ging was hij even sprakeloos Hofjes XV Voorafgaande: Een groep kinde ren uit 2032 is er in geslaagd in „Hoe is het mogelijk! In tijdDie rust, de vreedi oudheid, wat een geweldige dekking. Wat een sfeer! Jon jullie zijn groots! En wat hel jullie het prachtig opgekfl Niet te geloven!" „Paps, er moeten er nog meer zijn. We hebben er zells plattegrond van. Dit hofje" Veertig Plusch". De anderen gen waarschijnlijk onder puinhopen, waar de gem* niet meer naar kijkt!" „Dat doet niemand met van onvoorstelbare tekorten op de grotingsbalans „Watte?!" vroeg Jessie. „O O!" stamelde Lisa, Waarsma denkt aan de gem< teraad en de komende verkle jen! Maar wat hij ook doet, lofje is van ons! Het wordt ;lubhof!" „Kinderen!" zei de vader Andreus plechtig: „Wij ;erug in de tijd!" „Ja paps, wij moeten weer le ieven en de natuur herontdek! lat zegt u al jaren lang in gemeenteraad en wij gaan dat doen in het hofje!."

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2