ACHT-NUL: NORMALE UITSLAG SPAANSE SPION IN ENSCHEDE 'WEES TOCH NIET BANG VAN DIT FEYENOORD. ONTREDDERING CONCENTRATIE SPORT Topscorers SCORES IN BETAALD VOETBAL VANDAAG MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 Toppunt van ontreddering bü het hulpeloze Excelsior. Eddy ran der Hoer neemt tien minuten na de rust, stand 70, haastig een Joelschop en tracht Gerrit den Butter te bereiken, die op de rand ran het strafschopgebied bij de achterlijn vertoeft. De opzet mislukt roiledig. De door het geschitter van de Amsterdamse frontlinie ver- Wind geraakte doelman plaats de bal over de eigen achterlijn! Het gevolg: een hoongelach voor het arme Excelsior. t Typerend voorbeeld van de vrolijke stemming waarin het publiek raakt, dank zij de kostelijke show die Ajax opvoert. Als die zesde treffer achter Van der Roer is geplaatst, verkondigt de speaker: pDit doelpunt werd gemaakt door de jarige Rep". Prompt zingen de toeschouwers spontaan in koor het „Lang zal die leven". De 21 jaar geworden Johnny na afloop: „Laat ik 4iu van dat hele lied niets tebben gehoord. Concentratie» hè". ENSCHEDE De wedstrijd FC Twente FC Den Haag (20) werd zaterdagavond bij gewoond door hulptrainer Er nesto Forns van UD Las Pal- mas. Deze Spaanse club is woensdag in het stadion Diek- man tegenstander van de Enschedeërs in de derde ronde va het toernooi om de UEFA- cup. Forns, die de vandaag in Enschede arriverende equipe van oefenmeester Sinibaldi uit voerig verslag van zijn ervarin gen zal doen, toonde zich vooral geïmponeerd door de snelheid waarmee FC Twente tegen het gehandicapte Den Haag opereerde. De beste spelers vond hij de vleugelspitsen René van de Kerkhof en Pahlplatz, als mede middenvelder Notten en linksachter Oranen. „Omdat FC Twente behalve tempo ook de nodige kracht in zijn aanvals- spel kan leggen, verwacht ik een bijzonder moeilijke avond voor mijn club", aldus Forns. Bierfles Een driftige supporter van PEC Zwolle heeft zijn woede ge koeld op de Eindhoven-verdedi ger Van Guns, Op het moment dat de Eindhovenaar ln de bus, die hem naar huis zou brengen wilde stappen, sloeg de suppor ter met een bierfles op hem in. De toeschouwer had zich opge wonden over het gedrag van Van Guns, die tien minuten voor het einde van het (hiel PEC Zwolle Eindhoven de Zwollenaar Hoogendoorn ten val had gebracht op een wijze die volgens de man niet juist was. Van Guns ontweek de klap ech ter door een snelle beweging. Alleen zijn horloge ging verlo ren. Toegesnelde bestuursleden en spelers van PEC Zwolle gre pen haastig in en slaagden erin de man af te voeren, waardoor erger werd voorkomen. Knock-out De voetbalwedstrijd Epe Rigtersbleek in de tweede klasse oost is een kwartier voor het einde door scheidsrechter Rut gers uit Oosterbeek wegens on regelmatigheden gestaakt. Spe ler Hendriks van Epe werd door een van de Enschedese verdedi gers knock-out geslagen, waar na een algehele vechtpartij ont stond tussen de spelers. Door dat het bestuur van de thuisclub direct maatregelen nam, kreeg het publiek geen gelegenheid zich met de Incidenten te be moeien. Besprongen Tijdens de competitiewed strijd Nice Bastia voor de Franse eerste divisie hebben zich zondag ongeregeldheden voorge daan. De Zuidslaviër Pantelic (Bastia) werd na een overtre ding tegen Dick van Dijk be sprongen door diens clubgeno ten. Daar bemoeiden de spelers van Bastia zich weer mee en het slot was dat de scheidsrechter Revelli van Nice uit het veld stuurde. Kort daarop werd een doel punt van Bastia afgekeurd, waarop de supporters van beide clubs slaags raakten. De wed- strij moest een kwartier worden onderbroken, een orderbewaar der raakte gewond. Van Dijk wist zich deze wed strijd nauwelijks te onderschei den. De ex-Ajacied heeft overi gens de laatste weken tenminste twee verdedigers bij zich, waar door hij minder vaak scoort. EREDIVISIE PSVGo Ahead Eagles 00 (ECFC Amsterdam 10 'eyenoordHaarlem 10 'C GroningenAZ '6742 (AC—MW 1—1 TelstarSparta 01 ijaxExcelsior 80 PC TwenteFC Den Haag .20 PC UtrechtFC Den Bosch 10 Ijax 14 12 0 2 24 50— 7 feyenoord 14 11 2 1 24 347 Twente 14 10 1 3 21 20—21 Sparta 14 8 3 3 19 36—13 iVV 14 7 3 4 17 23—13 Haag 14 6 4 4 16 21—18 i'dam 14 6 4 4 16 21—18 14 5 4 5 14 16—19 14 5 3 6 13 17—18 Utrecht 14 5 3 6 13 18—24 Telstar 14 5 2 7 12 16—22 14 4 4 6 12 14—21 Eaarlem 14 4 3 7 11 15—19 0. Ah. E. 14 3 4 7 10 "15—24 AZ '67 14 4 2 8 10 17—31 Groning. 14 1 6 7 8 11—27 D. Bosch 14 2 3 9 7 6—30 Excelsior 14 1 4 9 6 5—34 EERSTE DIVISIE Soda JCHeracles 11 De GraafschapFortuna VI. 10 WageningenVolewijckers 33 SC CambuurWillem 200 VolendamVeendam 10 FC WVHeerenveen 11 Fortuna SCVitesse10 SWFC Dordrecht 11 Helmond SportHVC 00 'EC ZwolleEindhoven Wagening. 17 ïitesse 17 Gr.schap 17 Helm. Sp. 17 JC 16 Eindhov. 17 Cambuur 17 PEC Zw. 17 Heerenv. 17 Port. SC 17 folendam 17 0—0 AMSTERDAM Achtnul! Eigenlijk een héél normale uitslag. Het afstandsverschil tussen topclub Ajax, het miljoe nenbedrijf Ajax, en staartclub Excelsior, het Excelsior dat elk dubbeltje moet omkeren voor het 't uitgeeft, is immers ont hutsend groot. Dus was het een volstrekt logische zaak dat de machtige Amsterdamse vedetten met een speels gemak de semi-profjes van Woudenstein omver kegelden. Daarmee doelde hij ongetwijfeld op Johan Cruljff drie goals en Piet Keizer, die „terug waren van een weekje weggeweest". Beiden toonden een stralende vorm, dus was het verklaarbaar dat de Rot terdamse defensie werd dolgedraaid Een verdediging, die al in de eerste de beste minuut moest capituleren Gerry Mühren trok de bal laag voor, waarna Johan Cruijff een fraaie snoekduik met een doeltref fende kopbal bekroonde. Terwijl Heinz Stuy zich in het gro te niemandsland voor zich warm hield door sprintjes te trekken, zet te de AJax-aanval de ene combina tie na de andere op, waarbij er en kele in aanmerking kwamen voor schoooiheidsprijezn. Voor de rust vielen daarbij nog vier treffers. In de tiende minuut bood Keizer aan Haan de gelegenheid om 20 te scoren; acht minuten later werk te De Mos een voorzet van Suur- bier, die richting Cruijff ging, in eigen doel; in de 28ste minuut kop te Arnold Mühren uit een voorzet van Cruijff raak en tien minuten I voordat het doek voor het eerste bedrijf zakte, betekende een magni- Joop Castenmiller maakte na afloop dan ook niet de indruk van een ge broken man. De Excelsior-trainer: „Tegen een elftal als dat van Ajax kunnen we toch niet op. Al waren we met z'n elven voor de pot gaan hangen, dan was het óók 80 ge worden. Tegen dit machtsvertoon was niets bestand. Ik kan alleen zeggen: treurig, dat dit in de Ne derlandse competitie voorkomt. Zo'n verschil". Voor het feit dat Excelsior zijn machtige opponent ontstellend lief tegemoet was getreden, had de trai ner een aannemelijke verklaring „Dat was voornamelijk een psychi sche kwestie. Kijk, we hadden geen zelfvertrouwen. En als je dat mist, ga je bij een duel ook niet fel. overtuigend, in. Onze spelers waren gewoon bang om voor joker te wor den gezet. Al moet ik een uitzonde ring maken voor Aad den Butter. Die ging wel goed in". Content Stefan Kovacs dat het voor een reus een koud kunstje is om een dwerg een pak slaag te ge ven, toch was de trainer van Ajax na afloop erg content. Om twee re denen. De vriendelijke Roemeen: „Door die interland hebben we twee weken niet gespeeld. Dus was het de vraag: vinden we onmiddellijk ons eigen spelpatroon terug. Wel, dat is prima gelukt. Dit was v het echte Ajax-spel. Verder ben ik bijzonder blij dat de Ajacieden die vorige week zondag in België slecht voetbalden, nu weer uitblonken. Een van de vele spannen de momenten voor het erin de Ajax-stortvloed te 'eeren. 'jan Excelsior, maar dit heer slaagt 1 :-:vc 17 Dordrecht 17 Willem 2 17 feendam 17 Port. VI. 17 Polewijck. 16 Heracles 17 17 17 Cruijff (Ajax) 12. Ger Mühren (Ajax) 10. Redel (MW) 8. Kreuz en Bosveld (Sparta), Van Hanegem en Ressel (Feyenoord), Janssens (NEC), Van Veen (FC Utrecht) en Van Dijk (NAC) 7. Castenmiller niet gebroken - Wisseling In de rust een wisseling bij Excel sior. De onzekere Wim Bron mocht zich gaan verkleden. Frans van de Heide moest opdraven. Invaller Van de Heide na afloop: „Eigenlijk gek kigheid. Of ik er nog wat aan kon veranderen. Ik had er dan ook wei nig trek in om er in te komen". Joop Castenmiller over het feit dat hij karakter-voetballer" Van de Heide niet in de basisopstelling had geplaatst: „Tegen een elftal als Ajax dorst ik dat niet. Frans raakt nogal gauw de bal kwijt". Dat bleek in de tweede helft inder daad al snel. Nadat de voor Arnold Mühren ingevallen Rep voor 60 had gezorgd, ontfutselde Johan Cruijff op een simpele manier de bal aan Van de Heide. Dus 70. Toen vond Ajax het welletjes. Het zette de doelpuntenmachine stop en dacht nog louter aan het showele ment. Daardoor bleven de dubbele cijfers uit. En zowaar kon Excelsior daarna in de slotfase nog wat te rugdoen. Meutstege dook op een ge geven moment zelfs vrij voor Stuy op, maar zn schot spatte op de vuisten van de Ajax-doelman uit- Aan de andere kant toonde Johnny Rep daarna dat het eigenlijk hele maal niet moeilijk is om een keeper te passeren. Uit een voorzet van Cruijff kopte Rep raak: 8—0. „Maar we moeten deze uitslag maar heel gauw vergeten", vond Joop Castenmiller. Van zijn kant begrij pelijk. ROB VENTE Ajax Excelsior 80. 1 Cruijff 1—0, 10 Haan 2—0, 17 De Mos (eigen doel) 30, 26 A. Mühren 40, 30 Cruijff 5—0, 47 Rep 6—0, 51 Cruijff 70, 82 Rep 80. Scheids rechter Welling». Toeschou wers 11.500. Feyenoord Haarlem 10, 13 Ressel 10. Scheidsrechter Van der Kroft. Toeschouwers 33.000. FC Twente FC Den Haag 20, 52 Jeuring 10, 73 Ach terberg 20. Scheidsrechter Keizer. Toeschouwers 10.000. FC Utrecht FC Den Bosch 1o, 54 Bonsink 10. Scheidsrechter Geurens. Toe schouwers 7000. PSV Go Ahead 0—0. Scheidsrechter Berrevoets. Toeschouwers 10.000. FC Groningen AZ '67 42, 33 Jensen 10, 37 Kist 11, 40Streuer 21, 40 Vonk 22, 59 Streuer 32, 81 Gritter 42. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers 6000. NEC FC Amsterdam 10, 2 Thijssen 10 Scheidsrech ter Boos ten. Toeschouwers 7000. TelstarSparta 0—J, 7 Heijerman 0—1. Scheidsrech ter Van Gemert. Toeschou wers 7000. EERSTE DIVISIE PEC/ZwolleEindhoven 00. Scheidsrechter Pijper. Toe schouwers 4500. VolendamVeendam 10. 85 Jan Mühren 10. Scheids rechter Draaisma. Toeschou wers: 4000. SC Cambuur Willem II 00. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 2000. SW FC Dordrecht 1—1. 70 Hoogmoed 0—1, 86 Öroe- neweg 11. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 2500 FC WV Heerenveen 11. 60 Toonstna 0—1, 89 Van Til burg 11 (strafschop). Scheidsrechter: Beukman Toeschouwers: 3000. FSC Vitesse 1—0. 85 Blo- tenberg 10. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers 3000 Roda JC Heracles 11 55 Meuser 10, 69 Feyer 11. Scheidsrechter: Corver. Toe schouwers: 3000. De Graafschap Fortuna (VI) 10. 44 Corver 10 (eigen doel). Scheidsrechter Van Eijk. Toeschouwers 6500 Helmond Sport HVC 0—0. ScheidsrechterHoppen- brouwer. Toeschouwers: 4500 WageninigenDe Volewijckers ckers 33. 8 Meurs 10, 24 Wellerdieck 20, 37 Waayen- berg 21, 55 Riechelmann 2—2, 75 Wellerdieck 3—2 (strafschop). 78 Van Haren 33. ScheidsrechterSchou wen aar. Toeschouwers: 2500. ROTTERDAM „Courage, courage", had Joop Brand in de rust nog tegen zijn Haarlem- voetballers geroepen. En: „wees toch niet bang van dit Feyeooord' Terechte kreten, al was „moed' niet het enige, dat Haarlem mis te. Ietwat koelbloediger voetbai in de buurt van Treytel zou ver rassend verzorgd spelend Haar lem aan tenminste één punt heb ben geholpen. Tegen een Feye noord, dat zich zelfs in donker der perioden dan de huidige zel den zó zal hebben verstrikt in ei gen mislukte bedoelingen. Eén- nul tegen Haarlem de grijze Kuip kon bijna niet eens de kracht opbrengen voor een fluit concert richting rood-wit. En het was al een paar minuten na die partij voor de fans moeilijk om zich te herinneren, dat Feyenoord dan toch in ieder geval had ge wonnen Willem van Hanegem ontbrak ln Happel-gelederenna nog wel een warming-up bleek een tegen de Belgen opgelopen heupblessure toch te hinderlijk. Ook Franz Hasil was uit het elftal gelaten (voor Bos kamp), zodat er een gelegenheids- opstelling tot stand was gekomen, gebaseerd op de rentree van Israel en het vaste plan van Happel om ln ieder geval ook Wery in de rech- ter-spits mee te laten stormen. Maar tegen dit Haarlem bleek in ieder geval daarmee ook het ver nuft uit de Rotterdamse ploeg ver dwenen. Dick Schneider: "Ze kon den bij ons vóór geen openingen ■maken" By zo'n opmerking dringt zich de onvermijdelijke vergelijking al op Ajax rolde zaterdagavond op eigen terrein een zogenaamde "zwakke broeder" (Excelsior) volkomen op, Feyenoord tobde ln eenzelfde voor delige uitgangspositie met Haarlem. Zelfs zal zou Je Haarlem hoger moeten (en kunnen) aanslaan dan Excelsior, dan nog liggen er niet al leen zeven doelpunten, maar ook een wereld van verschil tussen de "top twee". Flitsend Collega Rob Vente zag beide partij en. Hij: "Ajax overrompelde Excel sior met snel, flitsend voetbal, met bijna élke aanval via een ander pa troon, met inventief en creatief voetbal (Cruijff, Keizer), vreselijk veel variatie waaraan ook de spelers uit de tweede én derde lijn bijdroe gen, Excelsior kon zich geen mo ment op de tegenstander instellen. De Goede, links, maakte matige come-back, maar Vosmaer rechts, speelde een sterke partij. Feyenoord drong Haarlem inderdaad constant terug. Maar het voetbalde veel te vaak "achteruit" in een te laag tempo, het miste juist die op komende spelers, die in "het gat" duiken en de individualisten, die in dit soort "ouderwetse"voetbal nog wel eens een variatie kunnen aan brengen, die waren er niet (Van Hanegem) of speelden slecht (Krls- tensen)". Waarmee - in 't kort - niet alleen "de" vergelijking is gemaakt, maar ook het troosteloze Feyenoord op een dito zondag is ontleed. En dan kan men Haarlem nog niet eens beschuldigen van "egelvoetbal" want Brand kan dat zijn ploeg niet eens opleggen, zonder teveel risico's te nemen. Haarlem heeft in Boszhardt, De Goede en Fernandez alvast drie duidelijke spitsen en bovendien zijn Tonny Nieuwenhuis en Bobby Vos maer veeleer aanvallende dan ver dedigende middenvelders. Die vijf draafden in ieder geval al door de Kuip en vandaar, dat het niet zó veel verwondering mocht baren, dat Feyenoords "drukken" heel vaak en heel vaardig werd beantwoord met goed-opgezette tegenstoten. Uitblinker daarbij veelal; Vosmaer. Vaak sterk aan de bal, voetballend met veel inzich.t En een rol vervul lend, die hij zioh misschien niet eens zozeer bewust was. Schneider: "Doordat Israel weer terug was, kon Wim Jansen voor de aanval wor den vrijgemaakt. Maar hij had nou net de pech dat Vosmaer zijn di recte tegenstander was. En die knaap moest verdomd goed in de gaten worden gehouden. Een goeie voet baller". Aon de andere kant had dit Feyenoord dan nog net "geluk", dat De Goede een matige comeback maakte, begrijpelijk na zijn afwe zigheid -door-blessure. Maar een De Goede in goede doen zou voor een nu nog érg voorzichtig voetballende Israel een "plaag" van de eerste orde zijn geweest. En wellicht was één van de toch nog vele mogelijk heden die Haarlem kreeg dan ook nog wel verzilverd. Grillig Enfin Feyenoord "schaakte" maar voort, nadat Ressel (13 min.) knap had gescoord en de verveling in het stadion (33.000) nam tenslotte im mense vormen aan. De balorigheid ook: "Haarlem, Haarlem" klonk het diep ln de tweede helft gescandeerd van de tribunes. Het voetbalvolk reageerde zich (terecht) niet eens af op de arbiter, ofschoon Van der Kroft een wat grillig beleid met de gele kaarten voerde. De Haar had 'm moeten "hebben", Gerrit Peljs werd er terecht mee geconfronteerd, maar dan had een wroaknemlng van Boskamp ook geel moeten ople veren. Nooit applaus ln de Kuip, be houdens dan de keren dat goalie Poldervaart knap smoorde wat mach teloos Feyenoord af en toe aan vuur kracht kon opbrengen. FRED RACKé Paard es port Het Italiaans© paard Top Hanover, gereden door G. Krüger, heeft zondag op de San Sl- ro-renbaan ter Milaan de 2100 meter lange draverij om de grote prijs der naties, gedoteerd met een prijzenbe- slag van 30 miljoen lires (180.000 gulden), gewonnen ln de kilome- tertijd van 1 min. 16.2 sec. Wielrennen De Belgische com binatie Patrick Sercu-^JuIien Ste vens heeft zondagmiddag de zes daagse van Gent gewonnen. Het was de 28ste triomf in een zesdaagse voor Sercu. Het Nederlandse koppel Ger- ben Karstens—Cece Stam werd vierde. Door de nederlaag van UVS (0—1 tegen CW) en de eigen overwinning op Neptunus (02) is Roodenburg koploper geworden in de eerste klasse B. PAGINA 10 Koploper Randstad Sport moest in de vierde klasse een punt afstaan aan Altior PAGINA 11 De hernieuwde kennismaking met de schaatskernploeg viel mee. Vooral Hans van Helden leverde een goede prestatie.. PAGINA 13 Arthur Ashe werd de winter koning van de tennlsprof*. Ok- ker werd derde in Rome PAGINA 13 De Danaïden heeft het mi cro-korfbalseizoen goed ingezet. In Heerenveen werd van Wordt Kwiek gewonnen PAGINA 15 De hockeyteams van LMHC en Noordwfjk streden dit week einde met wisselend succes

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7