Minister Boertien als spreekstalmeester" „Litteris" op dreef in „Ciao" lij^t Wat hebben we aan psychisch afwezige Leidse raadsleden? IR-verkiezingscircus in Leidse regio ppocrates jaar Een man om je vertrouwen aan te geven JDAG 27 NOVEMBER 1972 LEIDEN den E.O. De AR ging za- de straat op met een verkie- ircus en minister Boertien van kelingssamen werking als stalmeester. De minister sprak Leidse warenmarkt met voor vers. Op de foto (J&n Holvast) hij alleen naar het gesprek een voorbijganger en zijn enoot de Leidse wethouder rechts). en op straat deed de bewinds ok in Oegstgeest, Warmond, helm, Lisse, Noordwijk, Kat- n Wassenaar. In Voorschoten hij het in een politiek café. itwijk bezocht de minister twee rederijen. de vooravond sprak minister in een streekvergadering AR-kamercentrale Leiden in Hof" in Katwijk a. d. Rijn. hem wordt de kleine par- raak verweten, dat zij geen landen willen halen. De Anti- itionaire Partij d aarentegen oerwezen wel degelijk rege- ?rantw oordelij kheid te durven abortusvraagstuk kwam ter De minister is er afoso- egen, tenzij de vrouw in le raar verkeert. Compromissen diverse partijen vindt hij want dan alleen is het land besturen. Ie pauze kon men vragen stel- hiervan werd gretig gebruik Ook enkele programma- werden belicht, o.a. betere nsmogelijkheden en kansen ontplooiing, met name voor iie het moeilijk hebben. Ver- ig van de democratie -in het van stad en land, maar ook de bedrijven, bevordering >,n harmonische internationale werking en een beter bestaan, onen-werken en ontspanning. DEN Niet in het minst icht door de vele veranderin- zich in de afgelopen 95 jaar voltrokken in de samenle- in de studentenmaatschappij bijzonder, heeft het Leids ïhe gezelschap „Hippocrates" lag op gepaste feestelijke wij- 19e lustrum gevierd. een receptie op Sociëteit „Mi- togen de doktoren en adspd- ioktoren, voorafgegaan door nd „De Burcht", in een drui- regen te voet naar de tuin het Academisch Ziekenhuis, jjj t borstbeeld van de naamgever dispuut de oude genezer «rates de gebruikelijke en toespraak kreeg (op foto ilvast) buitenactiviteiten werden id door een lezing in één van ea legczalen. waarna het bijna n sterke gezelschap zich voor diner en verdere gezelligheid de sociëteit terug spoedde. ADVERTENTIE ADVERTENTIE "Ons Belang voor 99 pet. tegen huur- harmonisatie LEIDEN De leden van de wo ningbouwvereniging „Os Belang" hebben zich in een handtekeningen actie voor 99 pet. tegen de huurhar- monisatie van na 1 april 1972 uit gesproken. Dat heeft de commissie „Ons Belang" meegedeeld. Dat betekent dat de huurders de na deze datum gevolgde huurver hoging zullen betalen. In een brief die het doel van de actie uiteen moest zetten, noemt de commissie de huurharmonisatie grove uitplundering van het Neder landse volk". Men stelt o.m. dat in de grote steden woningwetwoningen 600 gulden per maand gaan kosten, en dat in Groningen woningwetwo ningen leeg staan omdat woning zoekenden ze niet kunnen betalen. HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden LEIDEN In verband met de be handeling van de herziene begroting 1973 zal de universiteitsraadsverga dering vanavond niet om half acht maar om half vijf beginnen. Voorlichting LEIDEN In verband met verkiezingen wordt morgen in de School voor Economisch Onderwijs aan de Kaasmarkt een verkiezings bijeenkomst gehouden. Hierbij zul len vertegenwoordigers van de PSP, de PvdA, de VVD, DS'70 en de drie confessionele partijen verkieizngs- voorlichting geven. Er zullen twee bijeenkomsten gehouden worden, en wel van 10-12 en 12%-2% uur. Drees in Leiden LEIDEN Vanavond om 8 uur j spreekt oud-minister Drees op 'n in de Stadsgehoorzaal te houden verkiezingsbijeenkomst van DS'70. ADVERTENTIE TANKS SNELWEGEN HUURVERHOGINGEN? Ontwikkelingshulp Openbaar Vervoer Betaalbare woningen LEZERS SCHRIJVEN De voorzitter van de Leidse gemeenteraad heeft in een kort tijdsbestek tot twee maal toe in een raadsvergadering aanwezi ge raadsleden psychisch afwezig verklaard in verband met een stemming. De eerste maal be trof het één raadslid, nl, de heer Gerkema in de vergadering van 25 september 1972, toen ge stemd werd in de kwestie van het onderhoud van de burge meesterswoning en de heer Gerkema op één of andere wijze zijn stem niet uitbracht. Na een verwarde discussie over de vraag of de stemming al dan niet geldig was, redde de voor zitter de stemming door de heer Gerkema psychisch afwe zig te verklaren, op het mo ment dat hij zijn stem had moeten uitbrengen. Deze vondst van de voorzit ter werd geaccepteerd. Pikant in deze zaak is. dat het verschil tussen het aantal vóór en tegen standers slechts 1 was. De stem van de heer Gerkema had er dus toe kunnen leiden, dat de stemmen staakten, hetgeen tot gevolg zou hebben gehad, dat de zaak tot een volgende raadsver gadering had moeten worden aangehouden (artikel 58 ge meentewet). Kennelijk gesterkt door het behaalde succes heeft de voor zitter op 20 november Jl. alle leden van de PAK-fracties psy chisch afwezig verklaard bij de stemming over het al dan niet afsluiten voor auto's van de Breestraat. Zo kon het ge beuren, dat het desbetreffende voorstel, voorlopig niet tot af sluiten over te gaan, met 22 stemmen vóór en nul tegen werd genomen. Ik merk hierbij op, dat, ook al zouden de PAK- raadsleden wel hun stem heb ben uitgebracht, de uitslag niet anders zou zijn geweest, omdat de 22 vóórstemmers nu een maal de meerderheid van de 39 leden van de raad uitmaken. Maar, wat zou er gebeurd zijn. als in het andere kamp eens 3 tegenstemmers waren geweest? Dan was een raadsminderheid vóór geweest. Het meestem men van de PAK-leden had dan wel van invloed kunnen zijn op de uitslag Maar dit terzijde gelaten, waar het mij om gaat is de vraag, of het aanvaardbaar is, dat één of meer raadsleden in verband met een stemming over zaken psychisch afwezig worden geacht. Men kan zich nog voorstel len, dat iemand bijvoorbeeld door flauw te vallen, op een kri tiek moment, psychisch afwezig is. Het gaat echter te ver om aan te nemen, dat op zo'n mo ment alle leden (17) van de PAK-fracties psychisch afwezig zouden kunnen zijn. Die raads leden hadden immers op 20 no vember kennelijk nog wel zo veel psyche over om duidelijk te maken, dat zij niet wensten te stemmen. De vondst van de voorzitter betekent m.i. feitelijk dan ook niets anders, dan dat raadsle den zich van stemmen zouden kunnen onthouden als het om zaken gaat (bij stemmen over personen kan volgens de ge meentewet blanco worden ge stemd). Zich onthouden van stemmen over zaken is in arti kel 52 van de gemeentewet ge regeld. Volgens dat artikel zijn raadsleden verplicht zich van medestemmen te onthouden over zaken, benoemingen enz., die hen, hun echtgenoten, of hun bloed- of aanverwanten tot in de derde graad .persoonlijk aangaan, of waarin zij als ge- lastigden zijn betrokken. In de ze opsomming ontbreekt de "psychische afwezigheid". Bui ten de gevallen van artikel 52 gemeentewet behoort elk in een raadsvergadering aanwezig raadslid zijn stem uit te bren gen. Dat is een door de schrij vers en Jurisprudentie aan vaard beginsel. Zo schrijft bijvoort>eeld Prof. mr. P. J. Oud op bladzij de 328 van deel I van zijn Hand boek voor het Nederlands Ge meenterecht: "Bij mondelinge stemmingen zal het aantal leden, dat aan de stemming deelneemt, worden bepaald door het aantal leden, dat een "voor" of "tegen" heeft laten klinken. Blanco stemmen is daarbij uitgesloten. Wie aan een stemming niet wenst deel te nemen, zal de vergadering hebben te verla ten". Nog onlangs heeft de Kroon over deze materie een uitspraak gedaan, nl. in het Ko ninklijk besluit van 4 novem ber 1969, staatsblad 491. Bü dat besluit werd artikel 19 van het reglement van orde voor de vergaderingen van de raad van Millingen vernietigd wegens strijd met het algemeen belang. Dat artikel luidde: "De leden spreken met duidelijke stem, begeven zidh daarvoor niet van hun plaatsen en stemmen met de woorden "voor', of "tegen" of "onthouding" zonder enige andere bijvoeging". Het alge meen belang zit hierin, dat de Kroon van oordeel is: om te komen tot besluitvor ming; 2. dat de leden van de raad de olicht hebben daaraan mee te werken; 3. dat door een bepaling als ln genoemd artikel (de mogelijk heid tot het onthouden van zijn stem) is neergelegd, het zich onttrekken aan die plicht wordt gesanctioneerd en in de hand gewerkt. In het Leidse reglement van orde staat (artikel 45) dat ieder lid, dat ter vergadering aanwe zig is zijn stem uitbrengt met de woorden "voor" of "tegen" zonder enige bijvoeging. Op grond van het vorenstaan de waag ik het dan ook te be twijfelen, of de conclusie van de burgemeester, zoals hij die op 9 oktober Jl. aan de raad heeft kenbaar gemaakt, inhoudende, dat er in strikt Juridische zin geen stemplicht voor de raads leden bestaat, doch hoogstens een morele en dat die (morele) stemplicht niet inhoudt, dat men zijn beurt om te stemmen niet voorbij zou kunnen laten gaan door physieke of psychi sche afwezigheid, Juist is. Ik meen dat voor die twijfel te meer reden is. nu blijkens het voorlopig ontwerp van wet "De Gemeentewet herzien", deel I, ln artikel 34, lid 2, de stem plicht voor raadsleden in de wet zal worden vastgelegd. Dat lid luidt: Bij hoofdelijke stem ming (en daar gaat het hier om) is ieder lid verplicht zijn stem voor of tegen uit te bren gen. Mijn conclusie la dan ook, dat het niet aanvaardbaar is, dat een In een raadsvergade ring aanwezig raadslid psy chisch afwezig kan worden ge acht. De beslissing van de Kroon dient m.i te worden toege juicht. Wat heb Je per slot aan raadsleden, die op het kritieke moment niet voor hun mening uitkomen. Ik hoop, dat wij voortaan dan ook verschoond blijven van de psychische afwe zigheid van raadsleden in raadsvergaderingen bij het stemmen over zaken. Mocht er toch een besluit met psychische afwezigheid van raadsleden tot stand komen, dan zou het wellicht de moeite waard zijn, dat de Kroon daar- ver een oordeel uitspreekt. Ie dere burger kan proberen zulks te bewerkstelligen door aan de minister van binnen landse zaken te verzoeken zo'n besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. MR. C. J. Vogel Cobetstraat 22 Leiden LEIDEN Zaterdagavond vond in het Rijnlands Lyceum een op voering plaats van de toneelvereni ging Liltteris Sacrum. De reeds sinds 1856 bestaande vereniging gaf een vertolking van het blijspel van Mare Gilbert Sauvajon, dat middels de ver taling van Jules Rooyaards als (oor spronkelijke?) titel „Ciao" voerde. Het thema van dit blijspel vorm de, zoals te doen gebruikelijk bij de ze kunstuitingen, het verschil lend interpreteren van identie ke situaties, waardoor ridicule ont wikkelingen ten tonele werden ge voerd. Het gegeven vormde een sta biel uitgangspunt voor dit soort situaties, zodat het gevaar, dat de schrijver verdrinkt in zijn eigen grapjes, nauwelijks bestond. Een werknemer van de D.E.C J.C.O. Antoine Martinay (Bram Har- tevelid) krijgt van zijn werk gever (Couficel, directeur van de D.E.C.I.C.O.), via die intercom te horen, dat hij is ontslagen. Als nu later de zoon van Martinay, Daniel (Loëk Krassenburg)een ontmoeting heeft met Sophie, de dochter van de directeur (Bob Hageman), dan ont staan de meest verwarrende situa ties. De dochter van Couficel blijkt reeds verloofd te zijn en verraadt Daniel haar liefde. Daniel, die wel goéd met .soepterrines' op kan schie ten, maar dit soort situaties niet de baas kan blijven, raakt in de groot ste verwarring. Als later blijkt, dat Couficel het huwelijk voor Sophie (Annemieke Hoogeveen) en Daniel al heeft geregeld, is de non-commu nicatie compleet. Uiteindelijk vinden de jonggeliefden (Daniel heeft So phie inmiddels uit haar wagen ge red, die te water was geraakt, het geen reeds sindls jaren een verant woord middel is gebleken om de lief de te intensiveren) een middenweg en zullen in een woonwagen gaan rondtrekken om elkaar beter te le ren kennen. Zonder de overige spelers tekort te willen doen, was bijzonder dui delijk, dat het stuk werd gedragen door Bob Hageman (directeur) en Annemieke Hoogeveen (Sophie). Ha teveld was op zijn best, toen hij van de directeur te horen kreeg, C.O., terwijl de gordijnen zich al sloten, vervolmaakte zijn spontaan ingezet enthousisme. Het zicht op het ver wisselen van het décor deed ln eer ste instantie wat vreemd en storend aan. Toen echter „het bed" een „boe kenkast" bleek te zijn (hetgeen merkwaardig genoeg applaus aan de zaal ontlokte: applaus voor „décor verandering" is wel erg bijzonder), veranderde het storende element in een toch vrij functionele (de toe schouwer wordt niet losgelaten, maar maakt de plaats, tijdverande- ring bewust mee drie eenheden) beleving. Nog even een opmerking over Sél- ma Hageman-Oele, die de rol van Madeleine Martinay speelde. Dit door égaliserende rollen, die eerder dienen voor het afronden van eer der gedane uitspraken, dan voor het introduceren van een nieuwe ontwik keling, worden vaak in een kritiek I dit de moeilijkste rollen. Mevr. Ha- zou hier beter tot zijn recht zijn vindt plaats as. vrijdag, wederom ln vergeten Niet in de laatste plaats geman had hier echter weinig moei- gekomen. Vooral de teleurstelling tn het Rijnlands Lyceum, omdat men dit soort rollen als 1 te mee. Een „Minouchon", die nog Daniels liefde moet vee; feller. A. C. KOEKEBAKKER JR. een uitgangspunt ervaart. Vaak zijn j meer temperament in haar rol legt.Een heropvoering van dit stuk Foto Jan Holvast.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3