'De 'thuiskomst' van Goirdhan Lodhia NOS BESPRAK BLOOT |IN VPRO-UITZENDING 'pnieuw pleidooi oor luchthaven ►ij Dinteloord Amerika is bezig een grote vlucht zeemeeuwen te worden „Historisch besluit" Vervoersbond NKV tot vorming federaties GERARD COX BETROKKEN BIJ ONGEVAB Computer centrum ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 PAGINA 7 1 BINNENLAND 1 HILVERSUM (ANP) Verschel- NCRV-voorzltter mr. dr. J. Ozln- gels bestaan ten aanzien van het op- ?ne bestuursleden van de NOS heb- en gisteren in een bestuursvergade- m ag vragen gesteld en kritische op- w;erkingen gemaakt over het dtm- srdagavond door de VPRO uite inden televisieprogramma „Barend weer bezig," dat vrij royaal was irzien van mannelijk en vrouwe- jk bloot. Mr. N. Drost, een door de kroon loemd lid van het NOS-bestpur, iHiijroeg of voor de regeringscommissa- geen aanleiding zou kunnen be- aan om stappen te ondernemen neinde herhaling van dergelijke logramma's te voorkomen. Hij ieende met enkele andere be- uursleden dat het aanzien van hele omroep door dergelijke pro- *j amma's wordt geschaad. ga was bezorgd over de gevolgen voor het bij de produktie van een dergelijk programma betrokken per soneel. NOS-voorzitter E. A. Schuttenhelm zei dat het niet tot de bevoegdhe den van de NOS behoort om stappen te ondernemen, gezien de program- ma-autonomie van de zendgemach tigden. Hij wees erop, dat art. 10 van de Omroepwet de zendgemachtigden met inachtneming van de om roepwet de bevoegdheid geeft om vorm en inhoud van de program ma's zelf te bepalen. In antwoord op vragen van Tros- directeur mr. J. M. Landré zei pro gramma-commissaris televisie J. W. Rengelink, dat geen geschreven re- 3N BOSCH (ANP) Een zuide- in ons land gelegen luchthaven ►n een belangrijke bijdrage leve- n tot het behoud van de typische 'oersfunctie van ons land. Dit is d van de conclusies uit een gister- ond voor publikatie vrij gegeven ►ia van prof. dr. H. C. Kuiler, ►ogleraar aan de Nederlandse Eco- mische Hogeschool in Rotterdam, of. Kuiler heeft die nota opgesteld opdracht van de commissie vlieg- van het provinciale bureau van kamers van koophandel en fa- ieken in Noord-Brabant. Het dat "een zuidelijk in ons land tegen luchthaven" bedoelt prof. pier, blijkens zijn nota, een in ilijk Noord-Brabant (bij Dintel- !d) aan te leggen intercontinen- >1 vliegveld dat de commissie in in Juni 1970 verschenen rapport aeluxluchthaven heeft genoemd, "e commissie, onder voorzitter- &P van ir. F. J. Philips, merkt verantwoording van de nu ver- tenen nota o.m. op dat de ontwik- Üng van een luchthaven door sa- inwerking tussen België en Ne- [land wel weerklank heeft gevon- bij de regionale overheden en bij bedrijfsleven, maar nagenoeg 1 bij de regeringen. De commis- herinnert er aan dat economi sche motieven voor haar net belang rijk waren, met nadruk heeft zij steeds afgezien van planologisch on- deizoek. De commissie blijft een Benelux- samenwerking het meest passend vinden. "Gegeven het feit dat een dergelijke vorm van samenwerking op dit moment politiek moeilijk te verwerkelijken zal zijn, kan men zich ook indenken dat bij een West brabantse vestiging toch zekere vor men van samenwerking gevonden zouden kunnen worden". Vonhoff gaat niet in beroep Staatsecretaris Vonhoff - CRM - gaat niet in hoger beroep tegen de beslissing van de rechter waarbij hem bevolen werd aan de actie '18 toch een subsidie van 50 mille te ge ven. Vonhoff had de aanvankelijk toege zegde subsidie ingetrokken toen de organisatoren de slagzin „Stem jong, anders krijgt je vader zijn zin" had den veranderd in "Stem jong, anders blijven ze altijd de baas". Voor een.... - solide regering - gezonder milieu - rechtvaardiger verdeling van lasten De VPRO heeft gisteren meege deeld dat enkele tientallen kijkers langs telefonische weg afkeurend op het programma hebben gereageerd. Bijna 500 mensen hebben zich don derdagavond eohter als lid van de VPRO opgegeven. Woonwagens nemen sterk in aantal toe DEN HAAG (ANP) De laatste tien jaren is het aantal woonwagen bewoners in ons land met 49,2 pro cent gestegen: in 1960 waren er 9779 woonwagenbewoners en in 1970 was dit aantal toegenomen tot 14.594. Begin december 1970 waren er 6419 bewoonde woonwagens in ons land. De provincies Zeeland en Groningen telden toen respectievelijk 153 en 154 woonwagens en Noord-en Zuid-Hol land hadden elk meer dan duizend woonwagens. (leen verscherping W 'ttli tegenstellingen door .JHfJ "Marxisme" van de rode. 3 drie of "liakkenisnie" van de ft iKJMH V.V.I)., maar een nuchter, zakelijk beleid op constructieve basis. )Jac. H. de Jong, lijsti 3 Democratische Middenpartij UTRECHT (ANP) Het congres van de Vervoersbond NKV heeft gis teren in Utrecht met algemene stemmen besloten tot de vorming van een Federatie van Vervoersper- soneel en een Federatie van Spoor wegpersoneel. De vervoersbond NKV is de eer ste vakbond in Nederland die een dergelijke beslissing heeft genomen. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de heer G. J. H. Alink, die het congres toesprak, noemde het dan ook "een historisch moment in de Nederland se vakbeweging". De tweede voor zitter van het NKV, de heer W. Spit, sprak de hoop uit dat dit "moe dige besluit" inspirerend zal wer ken voor de totaliteit van de vak beweging. Partners in de Federatie van Ver voerspersoneel worden naast de NK V-bond de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (nw) die op 21 december de definitieve beslis sing moet nemen en de uit een ca tegorale en een NW-bond bestaan de Federatie van Werknemersorga nisaties in de zeevaart, die in de eerste helft van 1973 beslist. In de Federatie van Spoorwegper soneel gaan samenwerken de ver voersbond NKV, de NBV en de Ca tegorale Federatieve Spoorwegvak vereniging (FSV) die zich indertijd heeft afgesplitst van de drie erken de vervoersbonden en die nu vla de federatie toch weer aansluiting krijgt bij twee vakcenrales. De Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel van het CNV heeft tot voor kort geweigerd, deel te nemen aan de voorbereiding van de federaties. De ACBV heeft nu echter toch om een gesprek ge vraagd. Voorzitter J. H. Schröer van de NKV-bond zei daar vrijdag over, dat de ACBV van harte wel kom is, maar dat het overleg niet helemaal opnieuw kan beginnen. AMSTERDAM. (ANP) Gerard Cox zal op medisch advies voorlo pig niet kunnen optreden. Als gevolg daarvan zullen de voorstellingen van de musical Promotie, Promotie^ die t/m 29 november in theater Car ré zouden worden gegevn, geen doorgang vinden. Cox was woens dagavond betrokken bij een auto- ongeluk in 's Graveland waardoor hij diverse kneuzingen opliep. ARNHEM, (ANP) Het bestuur van het rekencentrum voor oost-Ne derland hoopt over drie Jaar in Arn hem een nieuw computergebouw in gebruik te nemen, dat veertien mil joen gulden gaat kosten. Het reken centrum is bedoeld voor alle 158 ge meenten in de provincies Gelderland en Overijssel. Op dit moment zijn 106 gemeenten reeds lid van deze ge meenschappelijke regeling. De Jongste literaire rage in de Verenigde Staten is Jona than Livingston Zeemeeuw, een vliesdunne novelle die by een matige snelheid in dertig minu ten uit te lezen is. Kwistig tus sen de tekst gestrooide fraaie fotografieën van zeemeeuwen moeten de paar bladzyden druks het aanzien geven van een echt boek. Amerika is bezig één grote vlucht zeemeeuwen te worden. Er z«n al meer dan een mil joen exemplaren van „Jona than" verkocht, dat is een op laag die alleen is overtroffen door „Gejaagd door de wind" en dat record zal ongetwyfeld verbeterd worden want het is pas achttien maanden op de markt en het begin was uiter mate aarzelend. Dat lag ook in de ïyn, want schrijver Richard Bach, een 36-Jarige brood auteur met een pathologische tik voor de vliegery, heeft uit geverijen met zyn manuscript af moeten schooieren, voordat tenslotte Macmillan schoorvoe tend en zonder er een dime aan advertentiegeld tegen aan te gooien „Jonathan" zyn vleugel tippen deed lichten. Verleden week wydde het nieuwsmagazine „Time" zyn hoofdverhaal aan het feno meen „Jonathan Livingston Seagull". Intussen hebben bis schoppen in Amerika het ver haal al verworpen, omdat het een in papier vervatte zonde van hoogmoed zou zyn, daaren tegen heeft de nieuwe baas van de FBI zyn agenten het boek ter leringe als verplichte lec tuur voorgehouden. Vandaag is de Nederlandse vertaling (van Lennaert Nygh) in de boekwinkel verschenen. Een uitgave van A. J. G. Streng- holt, Naarden, prijs f 12.50. De novelle verhaalt van het leven van de Jonge zeemeeuw Jonathan, die zich niet wil con formeren aan de regels van zyn ouders en de andere vogels in de Vlucht („voor de meeste meeuwen betekent vliegen het zelfde als eten"). In zyn hang naar vryheid oefent hy zich in het liefste dat hem als vogel gegeven is: vliegen. Daarin be reikt hy de allerhoogste per- fektie. Het betekent verbanning uit de Vlucht, maar het voert hem naar de Hemel, waarin een oude meeuw hem leert dat de volmaaktheid nog meer is dan vliegen alleen. Hy leert zich te verplaatsen met de snelheid van zyn gedachten, maar omdat de liefde de hoog ste vorm van volmaaktheid is, gaat hy terug naar de aarde, omringt zich met andere meeu wen, die in hem de Zoon van de Grote Meeuw zien. Daar .bekeert" hy leden van de oude Vlucht, waaruit hy voortkwam tot zyn credo van vliegen in vryheid. Aan het einde van de vertelling gaat hy naar zyn goddeiyke bestemming als het evenbeeld van de Grote Meeuw zelf. Het boekje is een merkwaar dig voorbeeld van wat de sim pelheid van boodschap in een beroete, technocratische Jungle als Amerika teweeg kan bren gen. Bach biedt geen nieuwe religie, maar levert kamele ontisch en uiterst knap in het beperkt bestek voor ieder die wat zoekt, wat wils. Men treft sporen van het Hindoeisme (de hang naar volmaaktheid) christendom (de messias-ge- dachte, de zoon als offer voor de vader) en daarnaast de hardselling, de reclame-bood schap, die er by de Ameri kanen-zeemeeuwen ingehamerd moet worden, wil er nog een splinter van emotie los kunnen raken. Goedbeschouwd is „Jo nathan" een fabel met een een voudige sleutel. Het modieus register van de consumptie- maatschappy (de Vlucht meeu wen, slaafs in het kielzog van de vissersboten) moet allerlei morele-herbewapeningtrekjes verpakken. Zelfs de invalide Myndert Meeuw, nietwaar, blijkt te kunnen vliegen, om dat hy het wil. Bach pleegt zich in messi- aanse termen uit te drukken en gedraagt zich als de Grote Zeemeeuw zelve. Dat heeft in bepaalde kerkelyke kringen in de V.S. de weerzin tegen hem nog aangewakkerd. Een charle- tan met een grote markt; zyn novele vertoont parallellen met de massa-hysterie van de Ame rikaanse sporthal-evangelisten. En precies als by die evange listen is de boodschap klein en wankel. Minder stabiel, dan het amfibie-vliegtuig dat Bach van zyn eerste maalstroom royalties gekocht heeft. Er komt een film van „Jonathan" en Ray Berwick, de man dié de vogels van Hitchcok's „The Birds" af richtte, is nu al druk doende met zeemeeuwen. Bach wil geen „Jonathan"-cultus met popplaten, speelgoed of visres taurants (Jonathan vliegt im mers, en eet niet, lang is hy „veer over been", zoals Nygh zo aardig creatief vertaalt) Maar Bach kan niet verhin deren dat er hier en daar al een patiënt op de psychiater divan ligt die denkt dat hy Jo nathan is en er wonen teveel Amerikanen hoog in de lucht, boven in torenflats van beton. Er zyn geen vangnetten genoeg om alle Jonathans op te van gen, als ze in de dakgoot staan, hopeloos hunkerend naar de vryheid en de Grote Meeuw. H. MULDER In een geel houten huisje aan de rand van Bennekom wonen sedert gisterenavond Goirdhan Lodhia en eljn familie; een van de zeven die In het middaguur als eerste Azia tische vluohtelingengroep op Schip hol aankwamen. Na de Jungle van Amin beleven Goirdgan en zijn tien tal nu de stilte vain de Gelderse lan- ierijen. "Mijn hart is eindelijk weer rol geluk", zei hij terwijl hij de va kantiebungalow betrad: een kabou terachtig huisje dat een wereld van lekerheid bood. Door Ary Jassies - De familie Lodhia is niet alleen de jrootste die uit Oostenrijk naar Ne- lerland komt, ze was vorige week I" rij dag ook de eerste die geselec teerd werd. De rijzige en vrien- lelijke Goirdhan was misschien ook rel de meest vastberaden vluchte- ing die voor het lieve front van de laagse ambtenaren aantrad. "Ons besluit is definitief" zei hij w_ iet een resolute stem nog voordat ijn ondervragers alle gegevens ge- oteerd hadden. "U mag nog een - lag je na'dehken", waarschuwden de n, Nederlanders. „Het is definitief", ntwoordde Goirdhan Lodhia kort. H lijn vrouw, broer, schoondochter u zeven kinderen glimlachten iet neergeslagen ogen. "Een ideaal ?zin", merkte de heer Brinkman H i hun vertrek op, "alle leeftijden zijn vertegenwoordigd". Deze week pakte Goirdhan Lod hia zijn koffer met kleren die uit Oeganda was meegekomen: de treu rige boedel van een man die de grootste radiohandel in de Oegande- se hoofdstad had bezeten. Dagelijks verkocht hij 300 apparaten; men woonde in een villa. De rest van de week in het grij ze en kille dorpje Neuhaus volgde •hij honderden malen de vaste mars route van een ontheemde: de mar meren hotltrap af, kleumen by de grote zwarte kachel in de hal, even de koude tuin in en terug via de stop by de kachel de trap op naar de kamer waar zyn familie bijeen zat op overjarige bedden. "Geen leven voor een man die wil werken", zei Lodhia: gistermiddag bereikte hij zijn nieuwe vaderland. De zeven families werden in een lange gang van Schiphol onder he vig vuur genomen door vele tiental len fotografen en cameralieden. Ne derland verwelkomde de vluchtelin gen vervolgens in de gewijde ruim te van de VIP-room: plateaus met glazen jus d'orange gingen rond, de nerveuse ex-radiohandelaar strui kelde over een televisie-kaJbel en kreeg vervolgens een hand van mi nister Engels. "Dank u duizend maal" zei hij terwijl een brede glimlach zich over zijn gelaat ver spreidde. Achter hem lagen het dra ma van Oeganda en de treurigheid van Oostenrijk: in de VIP-room be gon het nieuwe leven. Op de persconferentie die de heer Engels op Schiphol gaf zat Goird- hans oudste zoon naast de minister, i De jongen vertelde dat hij in ver- I zekeringen was geweest en in Ne derland als radiotechnicus werk hoopte te vinden. De pers schreef, de minister glimlachte en de radiohan delaar uit Oeganda stond in een hoekje terwijl de tranen hem over de wangen biggelden. „In Nederland wil lk alles doen, zelfs koeien melken, als ik maar voor mijn familie kan werken," zei hij. Zijn kinderen liepen vooruit naar de bus: in de donkere en koude hotel kamer van Neuhaus hadden hun ge zichten strak en bang gestaan nu lachten en praatten ze alsof ze naar een feest gingen. Morsig Het bungalowkamp De Zonnebloem in Bennekom is een verzameling dicht op elkaar staande huisjes. Het terrein is morsig en weinig inspire rend van aanblik: precies zoals een eenvoudig vakantiekamp erbij ligt wanneer de winter valt en de polders zijn uitgebloeid. Spaanse gastarbeiders betalen voor het onderkomen in de nederige stulpjes vierhonderd gulden per maand: het geld bloeit in elk geval wel in deze particuliere Zonnebloem. Voor de Aziatische vluchtelingen gaat het ministerie van CRM de ko mende drie maanden per persoon acht gulden per dag betalen: alleen al aan Goirdhan Lodhia's winterver blijf op het Gelderse platteland ver dient de eigenaar dus 88 gulden per dag. Dank Maar de huisjes met hun tijdelij ke functie lijken een redelijk onder- I komen voor de Aziatische families I met hun angst voor de winter: nette slaapkamertjes met stapelbedden en woonvertrekken van vijf bij drie me ter waarin al enkele dagen de kachels snorden om de novemberkou te ver drijven. „Een schitterend landgoed," zei Lodhia na aankomst: men moet niet vergeten dat hij en zijn fami lie waren gemolesteerd en beroofd als vee een land waren uitgetrapt en in een naargeestig bergdorpje twee weken lang ten prooi waren -gewees aan kou en onzekerheid. In de eetzaal van het ongezellige centrum werd thee geserveerd. Som mige Aziaten klaagden over honger de maaltijd op de eerste Nederlandse dag was pas in het avondschema op genomen: een pijnlijke nalatigheid Maar het gemoed van Goirdhan- Lodhia stroomde over van dank baarheid. Hij trommelde in een an der zaaltje de tientallen verslagge vers bij elkaar en stak een dankrede af die gloeide van dank en goede wil. „We zullen uw regering en het volk niet teleurstellen," zei hij, „we willen werken, hard werken". De familie Lodhia pakte haar twee koffers en stapte over smerig gras en langs haastig dichtgegooide modderplassen op het Bennekomse huisje af dat ver van de villa in Oe ganda hen het eerste geluk op Ne derlands bodem moet bezorgen. Aan zakgeld is voor een echtpaar per week 25,- voorhanden, vrijgezel len vanaf 16 ontvangen 15,- en de Jongsten mogen met 4,- aan week geld de geneugten van de Veluwe ontdekken. "Een prachtig huls. Niet te gelo ven", fluisterde eens de gefortuneer de radiohandelaar terwijl hij de I tje een helder licht, op de tafel lag i zet. De familie zette zich neer in deavond kwam de bakker van Benne* Vluchtelingen uit Oeganda angstig bijeen in de aankomsthal van Schiphol. deur opengooide. fruit en zeep en voor het raam had verschoten fauteuils en schoof haas- kom aanrijden. "We rijn weer Er .brandde in het keurige kamer- iemand een geraniumplant neerge- tig naar de kachel toe. Buiten in de thuis", zei Goirdhan Lodhia.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7