risis in ielgië kan el eens mg duren \a n king Ja nglse-brug, symbool van Chinees kunnen Trakteer op pannekoeken Da's feest aan tafel. Het China van nu, een impressie van drs. Fr. van der Meer Koopmans Vlug eierpannekoekmeel B-52 in Vietnam neergeschoten Veiligheidsraad wil dat Portugal praat over Afrika Lanusse: Peron levert goede bijdrage voor vrede in land DERDAG2S NOVEMBER IS"» u trein naar Nanking vertrekt 18.55 uur. De afstand Peking- üng is ongeveer 1500 km. Pe- 'de hoofdstad van het Noor- Nanking, "de hoofdstad van Zuiden." Nanking was de van de republiek prak- van de stiohtingsdag van de ijliek af, van 1912 tot 1949, met onderbreking ten tijde van de panse bezetting, toen Tejang naar het in het binne.i- gelegen Tsjoengking vlucht te reizen een hele nacht en pas de volgende ochtend reren om 12.15 uur in Nanking, [et land waar we door rijden is nat. Karbouwen liggen heerlijk •et vuil-gele water niets te Het zijn de enige die niets Overall langs het traject zijn 5ien aan het werik, met grote Hoeden tegen de zon, op hun i Overal ook zijn kunstwer- !e zien die de overvloed aan enigszins proberen te rege- krljgen een idee van het be dijken en andere wa aien hebben voor een goede Elven over 12 uur rijden we de Nanking Jangtse Brug. brug die we al vele malen op klingen hadden gezien en nog a zien, het symbool van het kunnen van het hui- China. Het werk aan de brug begonnen, nadat de Rus- il] hun vertrek uit China ook Seningen van de brug hadden enomen. Alles hebben de sen zelf gedaan. Voor 420 ien gulden hebben ze in de Jangtse een brug met een lengte, boven «ter, van 1177 meter. Een sMeksbrug. Boven is de auto totaal 4% km. lang en on- de spoorlijn met een lengte f,8 km. 8 Jaar is er aan ge it en het is terecht dat het ese volk trots is op deze gi- ische geheel eigen prestatie. bacht Nanking brengen we, behalve ie brug, een bezoek aan een iblnefabriek en een vraoht- ibriek. Wanneer we in de ig naar de gasturbinefabrlek i,zlen we onderweg een twin- Chinezen die een paar beton- lalen voorttrekken, met ban- xn him schouders, zoals bij roeger de trekschuiten wer- letrokken. Dit beeld staat niet ch. Praktisch overal in China menselijke trekkracht lebruikt. uit pure noodzaak, er te weinig mechanische is en omdat er, vooral in nreken een tekort aan dierlij- idhtkracht is. Wij voelen ons wat gegeneerd dat wij in een ruime autobus rondrijden en deze de gehele dag tot onze be schikking hebben, terwijl het Chi nese volk zo hard om "paarde- krachten" verlegen zit. Salaris Het is bovendSui erg warm, te gen de 40 graden C. In de fabriek horen we dat de arbeiders bij een temperatuur boven de 36 graden ééïi uur per dag minder hoeven te werken. Normaal werken ze 8 uren per dag gedurende 6 dagen per week. De salarissen van de ar beiders liggen gemiddeld rond de 75,- tot 90,- per maand. Er is een schaal met acht klassen en naarmate men langer in de fa briek werkt verdient men meer. De mensen die sinds de oprichting van de fabriek, in 1958, hier wer ken verdienen nu 100,- tot 120,- per maand. De voorzitter van het revolutionair comité, te vergelijken met de directeur bij ons - een di recteur van 2600 arbeiders, ver dient hier 135,-. Een aparte sa larisschaal is er voor de mensen die werktuigbouwkunde hebben gestudeerd (ingenieurs). Voor hen is er een schaal met 9 graden, 9 is het laagst (wanneer je begint) en 1 is het hoogst. Een 9de graads verdient echter al direkt 135,-. terwijl een 1ste graads 425,- verdient. Verschil in inkomen is er dus wel. Er is echter wel een gelijke salariëring van mannen en vrouwen. Ontvangst De ontvangst is altijd in een aparte ruimte, versierd met de portretten van Marx, Engels, Le nin en Stalin, vaak met z'n vieren hangend tegenover een iets groter portret van voorzitter Mao. Er wordt thee geschonken, maar we kunnen eventueel ook een flesje prikllmonade krijgen. Er zijn ook Ijsjes. De arbeiders maken het ijs zelf en op warme dagen, waarvan dit er - ook volgens de Chinese begrip pen - een is krijgen de arbeiders er vier per dag. Het hoofd van 't Re volutionair Comité begint met een klein historisch overzicht van de fabriek en daarna volgt een rond gang. We bezoeken twee van de vijf fabriekshallen en bij iedere in gang staat er een bord met een welkomsgroet aan de Hollandse vrienden. Er komen echter vaker buitenlanders, want als we goed kijken dan zien we dat ze alleen het karaktertëken voor Holland op het bord hebben ingeplakt. Overal worden we hartelijk verwelkomd en tijdens de rondgang hebben we gelegenheid aan de ons begelei dende mensen allerlei zaken te vra gen. Met tussenkomst van een tolk uiteraard, maar ook daarvan heb ben we er drie bij ons. We maakten diverse keren mee dat de mensen die ons ontvingen zelf ook Engels spraken. Dan is tijdens de rondgang een direkt kontakt mogelijk. Tijdens de offi ciële diskussies zal men steeds via de tolk tot ons spreken. Bij ons be zoek aan de Tsing Hua Universiteit in Peking maakten we de merk waardige situatie mee dat de vice- voorzitter van het revolutionair co mité ons in het Chinees iets uitleg de, dat onze tolk in het Engels ver taalde en dat de vice-voorzitter er Drs. Fr. van der Meer uit Hazerswoude "bracht de afgelopen zomer, van 28 juni tot 29 juli een bezoek aan de Volksrepubliek China. Hij vroeg daarvoor een visum aan omdat hij op doorreis naar het Internationale Psychologie Congres in Tokio kennis wilde ne men van de ontwikkeling en toepassing van de sociale wetenschap pen in China, en daarnaast geïnteresseerd was in het sociale en culturele leven in Cihna in het algemeen. Hij bezocht China in groepsverband tezamen met 7 andere Nederlanders. Drs. Fr. van der Meer legde in 1967 zijn doctoraal examen in de psychologie af en is sindsdien als medewerker verbonden aan de Rijksuniversiteit van Leiden, vakgroep sociale psychologie. Revolutionair Comité De fabrieken worden meestal bestuurd door een revolutionair comité. De werkelijke besluiten worden echter genomen door het partij-comité. De Communistische Partij oefent de leiding over alles uit en dat gebeurt hier door het Partij comité in de fabriek. Het partij-comité wordt gekozen door de arbeiders in de fabriek die te vens partijlid zijn. In de gasturbinefabrlek met 2600 arbeiders zijn er ongeveer 300 partijlid. Het revolutionair co mité is een uitvoerend orgaan, het ziet toe op de uitvoering van de besluiten van het partijcomité. Verschillende leden van het revo lutionair comité zijn tevens lid van het partijcomité. Het revolu tionair comité van de gasturbine- fabriek bestaat uit 19 leden: 11 vertegenwoordigers van de ar beiders (geen hiervan is ingenieur, alhoewel dat eventueel zou kun nen), 2 vertegenwoordigers van het volksbevrijdingsleger, en 6 vertegenwoordigers van het revo lutionair kader van de partij, die ook in de fabriek werken. We spraken tijdens ons ver blijf in China elders met een vertegenwoordigster van de arbei ders in het revolutionair comité, een arbeidster dus die zich bezig houdt met de leiding van een fa briek (in dit geval 3500 arbeiders). Hoe ervaart ze dat? Ze is zich erg van bewust dat ze de erva ring mist om volledig aan de leiding deel te nemen. Ze komt bij belangrijke vergaderingen en heeft dan allerlei suggesties bij zich die haar door mede-arbeiders zijn ingefluisterd. Ze is zelf niet full-time met de leiding bezig, doch werkt voor 30% van de tijd gewoon in de fabriek. De werke lijke leiding wordt toch maar uit geoefend door professionele mana gers, kaderleden die praktisch al le tijd aan de leiding besteden. Voorzitter Mao heeft wel de zin uitgesproken dat het. kader aan de produktie deel moet nemen en de arbeiders aan de leiding, maar in de praktijk is dit nog niet ge heel gerealiseerd. Wel is het stre ven dat de "beroepsmanagers" zich vaker in de fabriek laten zien en deelnemen aan de produktie. Dit moeten ze minstens één dag per week doen. In ieder geval zijn de lonen van managers en arbei ders minder uiteenlopend dan bij ons. En ook moet er voor een Juist beeld bij verteld worden dat in een fabriek iedere afdeling op nieuw zijn eigen revolutionair co mité heeft en dat op dit niveau De fabriekspoort van de zijdefabriek in Soochow. Nu mogen alle arbeiders door de hoofdpoort. Voor 1949 moesten ze door het kleine poortje rechts. Men grijpt iedere gelegenheid aan het verschil tussen vroeger en nu te illustreren. Vrouwen De vrouwen die in de fabrieken werken, krijgen bij een bevalling 56 dagen zwangerschapsverlof, met handhaving van hun salaris. Na die tijd wordt in normale ge vallen verwacht dat ze weer aan het werk gaan. Hun kind kunnen ze thuis laten waar de grootouders er op letten, ze kunnen het ook meenemen naar het werk, omdat iedere fabriek een eigen baby-af deling en crèche heeft. Voor de baby-afdeling betaalt men f. 6,- per maand, waarvan de fabriek f 4,50 vergoed. Dit bedrag is inclusief eten; voor de crèche be taalt men f 12,- per maand, waar van f 6,- vergoed wordt. De fabriek heeft uitgebreide sociale voorzienin gen voor haar arbeiders. Ze heeft eigen huizen, zowel voor gezinnen als voor vrijgezellen. De huur die men betaalt is ongeveer f. 7,- per maand. Woont men in de stad dan betaalt de fabriek een aanzienlijk deel van 't reisgeld. Vaak heeft een fabriek ook slaapruimten, zodat mensen die niet naar huis willen door de week, op de fabriek kun nen slapen. De fabriek zorgt ook zelf voor de ziektekostenverzekering (men betaalt een heel klein bedrag aan administratiekosten) hoeft men niet bang te zijn. De werkgelegenheid wordt door over heidsorganen geregeld. Kinderen die de Middelbare School hebben doorlopen kunnen hun wensen ken baar maken ten aanzien van hun werkkring, maar de beslissing wordt door de overheid genomen. Door dit systeem is de Chinese re gering in staat welbewust de urba nisatie van het land tegen te gaan. Er ligt een rem op de geografische mobiliteit van het volk. Opvallend is het geringe ziekteverzuim in Chi na: in geen van de fabrieken die we bezochten, kwam dit boven de 5 pet. Het gemiddelde ligt rond de 3 pet., dat wil zeggen ongeveer 1/3 van het verzuimd in Nederland. Wanneer het ziekteverzuim een aanwijzing is voor het plezier waar mee de mensen werken, dan ver baast het ons niet, daar wij voort durend in de gesprekken getroffen werden door de opgewektheid der Chinezen, door de betrokkenheid bij hun werk en door de overtui ging waarmee ze hun werk verrich- band over het gelezene gediskus- sieerd. In een andere fabriek wor den er iedere morgen 45 minuten aan besteed: een half uur eigen tijd en 15 minuten arbeidstijd. Wanneer wij vragen of de fabriek controleert of men de werken van Mao, Marx, Lenin of Stalin leest, krijgen we als antwoord: wij oefe nen alleen leiding uit over de stu die; geen kontrole. Suggesties W erkgelegenheid Voor een verloop van personeel Een laatste opmerking over het arbeidsproces in China betreft de bestudering van politieke werken in arbeidstijd. In de gasturbine- fabriek van Nanking wordt 2 3 uur per week hieraan besteed. Men bestudeert niet alleen werken van Mao Tse Toeng, maar ook van Le nin. Vaak wordt er in groepsver Ons bezoek aan de fabriek wordt afgesloten met de opmerking van onze gastheren de traditionele opmerking die we overal horen dat er sinds de Bevrijding een grote vooruitgang is geboekt, maar dat er nog vele tekortkomingen zijn. Wanneer zQ dat zeggen, dan me nen ze het ook inderdaad en ver schillende van die tekortkomingen geven ze zelf al aan. Ze vragen echter ook steevast of wij nog sug gesties hebben. En dat is geen be- leefdheidsvraag. Opmerkingen van onze kant over b.v. het licht in een fabriekshal worden ijverig ge noteerd en ik ben ervan overtuigd dat ze na ons vertrek de suggesties serieus hebben bestudeerd. Wordt vervolgd De eerste twee artikelen in de ze serie van zes verschenen in ons blad van dinsdag 14, en woensdag 15 november. 3EL Premier Eyskens itermiddag in een zeer kor ting kamer en senaat mee- tat zijn katholiek socialisti- Wing ontslag neemt. Als re- tij op gebrek aan vertrou- 4e fracties van de meer- Wrtijen. had dinsdag zijn me iers zo ver gekregen dat zij ?ingen met de laatste po- '4e premier om de regering 1 Compromisvoorstellen, die had ontwikkeld inzake de j*Q terug te voeren op de ^nen, zou hij aan de frac- regeringspartijen voor- al wilde dit niet zeggen Masters 't over die compro- Klen eens waren. Doch in zouden fracties voor hun Ordelijkheid worden ge- otievergaderingen zijn gis- 31(1 gehouden. Bij de VIaam- gieken verliep het zeer échten over die kwaüjice 1 raken kwamen bij de so- Orecht. die toen oordeelden jtoi zin meer had verder te lot van het kabinet-Eys- vijfde kabinet dat Eyskens bevrijding heeft gepresl- daarmee bezegeld. ft&e kringen spreekt ieder- ®®n lange crisis. Dat ligt band. Over de knelpunten kndeld tijdens de herziening frondwet. Vervolgens bij de [•begin van dit jaar, van het socialistische kabinet Eyskens-Cools. De laatste weken heeft men opnieuw overeenstemming proberen te bereiken, eerst tussen de partijen, daarna binnen de rege ring, maar het is niet gelukt. Zou het nu ineens gemakkelijker worden nu vooral de jongere elementen on der de Vlaamse en de Waalse katho lieken een nieuwe ploeg aan het werk willen zien? De problemen blij ven dezelfde, de oplossingen blijven even ver te halen. Bereid Niettemin hebben de oppositie partijen al te verstaan gegeven dat zij tot het nemen van regeringsver antwoordelijkheid bereid zijn. Aan Vlaamse kant is dat de federalis tisch gezinde Volksunie, aan Waal se kant de even federalistische Waal se Volksbeweging. Hoe 't extremis me van deze partijen te verenigen is met de opvattingen van meer be houdende katholieken en socialisten, die België wel willen regionaliseren, doch niet federaliseren, is voor het ogenblik niemand duidelijk. Bereid tot het aanvaarden van re geringsverantwoordelijkheid zijn ook de liberalen. Die zijn echter in drie duidelijk te onderscheiden groepen uiteen gevallen, Vlamingen, Wa len en Brusselaars en de verschillen tussen hen zijn dezelfde als die wel ke in de katholiek-socialistische re geringsmeerderheid de zaken lam leg den. Voor de vorming van een nieuwe regering blijft het derhalve aanko men op overeenstemming tussen ka- ADVERTENTIE PARIJS Een uitspraak van de rechtbank in de Parijse voor stad Bobigny, waarbij gisteren een aborteuse en de moeder van haar patiënteslechts symboli sche straffen kregen, zal vermoe delijk een einde maken aan de Franse abortuswetten die uit 1920 dateren. Het 17-jarige meisje Ma- rie-Claire Chevalier dat zich met instemming van haar moeder had laten aborteren was al eerder van rechtsvervolging ontslagen. Het proces was aanleiding tot heftige emotionele taferelen. Gis teren nog wierpen Dolle Mina's stinkbommen in het gerechtsge bouw. Op de foto één van de Dolle Mina's (links) met mevrouw Che valier en dochter Marie-Claire. tholieken en socialisten, ook al zijn die twee partijen niet in staat in het parlement de bijzondere meerderheid op te brengen, die vereist is voor be sluitvorming over een deel van de conflictstof. Waar het werkelijk on danks alle deelproblemen om gaat is nog steeds de taalgrens, dat wil zeggen de onderscheiding van homo gene Vlaamse en Waalse gebieden van een tweetalig gebied Brussel gerespecteerd moet worden. Tien Jaar geleden achtte men die taal grenzen voor altijd vastgesteld. Op het ogenblik echter willen de Walen terugkomen op de afgesproken rege lingen, wa„ ver-fransing van dat Vlaamse gebied tot gevolg zal heb ben. Voor de Vlamingen betékent dit een nieuwe dreiging om dat Walen en ver-franste Brusselaars opnieuw aan het Vlaamse land gaan knab belen. Dit moet nu eens voor al uit zijn, redeneert de Vlaamse vleugel van de Christelijke Volkspartij, die heel goed weet dat als zij als anders zou denken.de federalstische Vlaam se Volksunie het haar bij komende verkiezingen gaat inpeperen. NEW YORK (AFP, Reuter) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond met alge mene stemmen Portugal gevraagd onderhandelingen te beginnen over het verlenen van het recht van zelfbeschikking en onafhankelijkheid voor voor zfjn Afrikaanse koloniën In een door Guinee, Somali en Soedan ingediende resolutie beves tigden de vijftien leden nog eens het "onvervreemdbare recht" van de volkeren van Angola, Guinee (Bis sau) en verdere Portugese gebie den in Afrika op zelfbeschikking en onafhankelijkheid, alsmede de wettigheid van hun strijd voor dit reoht. De raad deed verder een beroep Gevecht van studenten Groepen uiterst-rechtse Griekse studenten zijn gisteravond in Athene in felle gevechten geraakt met studenten van de polytechnische school die de wijze veroordelen waarop maandagavond de studentenverkiezingen waren ge organiseerd. Er vielen enkele lichte gewonden. Voor eeuwen opgeborgen Het vonnis van Richard Speck, die ter dood was veroordeeld wegens het in 1966 vermoorden in Chicago van acht verpleegsters, is veranderd in gevangenisstraf. Hij heeft nu 400 tot 1200 Jaar gekregen. Ais men in Ame- rike wegens een misdrijf „levenslang" krijgt wil daar nog wel eens iets af gaan, bijv. wegens goed gedrag. Speek zal daar wed geen profijt van hebben. Zijn doodstraf was tot cel straf veranderd omdat het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof de eerstgenoemde straf had afgeschaft, schaft. op Portugal zijn militaire operaties en alle daden van onderdrukking tegen de volkeren van deze gebie den onmiddellijk te staken. SAIGON (AP, Reuter, AFP) Een B-52-bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, die kenne- BUENOS AIRES (Reuter) President Alejandro Lanusse van Argentinië heeft verklaard te ge loven dat ex-president Juan Perron na zijn terugkeer uit ballingschap een positieve bijdrage heeft gele verd voor het scheppen van vrede ln het land. Hij zei dit in antwoord op vragen op zijn eerste persconfe rentie sedert de 77-Jarige ex-dicta tor na 17 Jaar gedwongen verblijf in het buitenland voet op Argen tine bodem had gezet. Generaal lanusse, die tijdens het bewind van Perron tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld en vier Jaar had uitgezeten toen het leger in 1955 Perron verdreef, werd voorts gevraagd of hij hem de hand zou drukken als hi hem in een kamer zou ontmoeten. Hi ant woordde dat hi iedere dag bad „en vergeef ons onze schuld, zoals ook wi aan anderen hun schuld vergeven". Voorts deelde hi mee, dat het zeer waarschinlik ls, dat de staat van beleg die sinds 1969 van kracht ls, begin volgende maand zal wor den Ingetrokken. Maar, zo voegde hi eraan toe, dit zal afhangen van de bidrage van de politieke krach ten voor het vestigen van vrede. De militaire gunta onder leiding van generaal Lanusse heeft verkiezingen in maart beloofd om het land te doen terugkeren naar burgerbestuur. lik tidens een actie boven Noord- Vietnam door luchtafweergeschut was getroffen, is gisteravond in Thai land neergestort. De zee beman ningsleden van het toestel konden met hun parachutes uit het vlieg tuig springen en werden gered. Dit heeft het Amerikaanse opperbevel meegedeeld. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de Vietna mese oorlog dat een B-52-bom men werper van de Amerikaanse luchtmacht zo werd geraakt dat het neerstortte. ADVERTENTIE KOM MAAR EENS KIJKEN Leuk houten kistje gevuld met Vx liter JONGE JENEVER 1 flesje PILS ENER 1 origineel BITTERGLAASJE 1 Bierglas en Bierviltjes en schenkkurk. Kompleet f 13,95 Orig. JENA BABYZUIGFLESSEN gevuld met Jonge Jenever - Citroen jenever of Vieux, inklusief de speen, per stuk f 4.25 BISSCHOPWIJN van Bordeaux, per fles f 4^3 voor het gezellige avondje. En ao is er nog veel meer. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 TEL 3 00 6» HAARLSTR 204 TEL 21611 DONDERDAG-KOOPAVOND tot 9 uur GEOPEND en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9