Werkgevers tekenen centraal akkoord" MR. BERKHOUWER: "ZET JE SCHOEN VAST KLAAR..." Moet ziekenfonds abortus betalen? BISSAP Mercedes Benz Occasions L.I.A.M. Mercedes Benz Stemming maken 9 oor f 120.000 un pantalons Weggehaald VERINGA (48) VOORZITTER VROUW DOOR VAN TELEAC AUTOBUS MEEGESLEURD breimachines Miljoenen-oplichting door Amro voorkomen DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 BINNENLAND Waalwijk, zo leerden we op school, is bet centrum van de vaderlandse ichoen- en lederindustrie. Waalwijk i de Langstraat, jawel. Dus als mr. jj. Cees Berkhouwer (52) rond de blok van acht de zaal van hotel Verwiel in het centrum van dit Brabantse lintstadje komt binnen stappen, kijk je onwillekeurig eerst naar zijn schoeisel. Het blijken een par bruin-suède halfwas-laarsjes te ojn met harde hakken, die kabaal naken op het parket, ïast geen vaderlands fabrikaat, pe blik gaat dan omhoog: een af- Uedend antraciet-grijs kostuum, ien modieus streepjeshemd en een poene stropdas en daarboven een rend hoofd met strakke groeven een kribbebijt-snorretje. Hoog (pgeknipt grijzend haar met een tokette kuif. Cees Berkhouwer, nummer negen op M kandidatenlijst van de VVD Idcoh die plaatsing in de top-tien jlemt niet overeen met zijn werke- yk gezag en rang in de partij) itapt in de zaal van hotel Verwiel snd als een kolonel, die te vroeg is ,oor het appèl. Geknakt-stram. Hoe poet je het noemen? Ijsberend. H |f en toe steekt hij een binnenko- - jende de hand toe en zegt bars en tdelijk tegelijk: „Berkhouwer!". angenaam. Het moet duren tot kwart over acht en dan, warempel, is het zaaltje vol. Men moet er zelfs nog tien stoelen bij laten halen om de VVD'ers uit Waalwijk en omstreken getuigen te laten zijn van het ster ke optreden van de geprononceerde liberaal uit Heiloo, waar men hem Boeren-Cees noemt, vanwege zijn geinteresseerd gewandel op de markten van Noord-Holland. WD-lijstaanvoerder Wiegel mocht dan wel als kampioen-volle-zalen- trekker zijn genoemd in deze ver kiezingscampagne; Berkhouwer is toch zeker de schilderachtigste stemmingmaker in deze november- maand. Dankbaar Nadat de Waalwijkse WD-voorzit- ter verteld heeft hoe duur zo'n ver kiezingscampagne toch wel is en dat daarom giften welkom zijn, mag mr. dr. C. Berkhouwer naar het katheder toe om te zeggen hoe dankbaar hij is dat „gij zijt geko men". Zo praat de man soms; in een wat overleefd Neerlands, maar het even wicht herstelt hij door er van tijd tot tijd woorden als „reshuffle" van het kabinet het opnieuw schud den van de kaarten, in vrije verkla ring tussendoor te gooien en be- paalde zaken even .Ju a nutshell" uit te leggen. Berkhouwer, niet zozeer een bin nenlands-gespecialiseerd parlemen tariër hij is vanaf 1963 vooral druk in het Europees Parlement snuift vanaf het katheder even als Kapitien* Walrus en begint dan maar gelijk met de verkiezingsover winning van Nixon. Hij spreekt over „verkieztngsgedruis zijn draal te krijgen. Achter zijn spreekgestoelte hangt een affiche waarop de Jongeheer Wiegel welwil lend de zaak hier in de Langstraat in de gaten houdt. Want mr. dr. Berkhouwer is inmid dels bij het zogenaamde „schaduw kabinet" aangekomen. Hij noemt dat „een stelletje ongeregeld". Wie gel knikt van goedzo, pa. Maar dat kan ook verbeelding zijn. in de westelijke wereld". In die we reld is het een voorrecht dat Je zelf je parlement mag kiezen. Maar in Nederland mag Je niet het staats hoofd kiezen, zoals ln Amerika en bijvoorbeeld Frankrijk. En dan hoont hij: „Nu zeggen er opeens enkele malloten dat de de mocratie pas volwassen is in Neder land als men daar ook zelf het staatshoofd mag kiezen. Het werd nog ruw gezegd ook: wij zullen hare majesteit de koningin een gunstige afvloeiingsregeling ge ven Hu! Berkhouwer huivert en begint „Als een overwinning van de pro gressieve drie niet lukt. sturen ze die lui allemaal weer naar huis en dan hoor je nooit meer iets van ze. Er is. ook al proberen ze Engeland te imiteren, immers geen sprake1 van een vorm van „schaduwrege- j ren". Opnieuw; „Een mallotige zaak Duitsland Berkhouwer wipt van de ene suède stapper op de ander. Hij houdt zijn gehoor geboeid, welzeker. Hij neemt j de verkiezingsuitslag in West-Duits- land met ons door „de liberaal Scheel was daar de grote overwin naar, meer dan Brandt...." en knoopt daar de opmerking aan vast: „Wij zijn van huisult ook niet tegen de mogelijkheid om ooit eens te regeren met de socialisten. Maar we worden geconfronteerd met de onmogelijkheid". We zijn weer in het binnenland. De spreker heeft het over het „restka- binet-Biesheuvel". En wat er verder moet gebeuren. Het wordt een staatsrechtelijke ver handeling in den breedte, want Berkhouwer is voor alles een be kwaam Jurist. Hij neemt met ons het „wantrouwensvotum" door, het negatieve stelsel, de onschendbaar heid van de koning, art. 55 van de Grondwet, enzovoorts. Hij resumeert wat er sinds Juni 1971, toen Biesheuvel en de zijnen gingen regeren, gebeurd is. Hoe het afliep. Hij slaat hard op zijn lesse naar als hij roept: „Je komt er al leen maar uit als Je het met elkaar ééns bent. Dat wordt een keer tijd" Een slokje water. DS'70 Dan begint mr. dr. Berkhouwer, nu weer ontspannen, over de malafide rol, die DS'70 gespeeld heeft. „Ik heb het gevoel, dat zij uitgestapt zijn om electorale redenen. Zij za gen de kans om eindelijk eens een hechte en een échte partij te wor den. Want geef toe: het was toch maar een heterogeen stel". Het begrip „een stelletje ongeregeld" is ten aanzien van de voormalige coalitie-partner kennelijk ongepast. Maar toch: „Men vindt in DS'70 geheide socialisten, vakbondsmensen ook, zoals Berger geweest is, en dan zie Je ook de grote heer „le grand baron" De Brauw. de verte genwoordiger van „big business" en van die man zijn gezicht zie ik het socialisme nog niet afdruipen. De mocratie evenmin, denk maar aan dat doordrukken van het college geld". De Waalwijkse liberale gemeente komt nu eindelijk toe aan Berkhou wers terzake doende geloofsbelijde nis. Die steunt, zegt hij, op vier be ginselen: actualiteit en activiteit; produktiviteit; solidariteit en ver draagzaamheid binnen de rechtsge meenschap waarin wij leven. Het thans volgende kwartier is ge heel aan tekstverklaring gewijd. Dan kan men aan Cees Berkhouwer rustig overlaten en vaak doet hij zijn gehoor lachen Hij lacht dan zelf ook. maar gooit er steeds direct daarna de domper op door te zeg gen: „Eigenlijk is het om te huilen!" Berkhouwer heeft een sterk gevoel voor theater: misschien heeft Hans Wiegel het van hém geleerd. Hij zegt: „Nu kom ik toe aan de laatste vragen in mijn laatste acte van de opera, die ik hier vanavond uitvoer" Hij trommelt op het katheder zoals hij ooit eens deed op een heus drumstel. „De mogelijkheden voor een nieuwe regering zijn of een sa mengaan van de gewezen vijf of van de nieuwe vier". In ieder geval moet Nederland WD stemmen. Want: „Wij willen een regering scheppen, die het zoveel mogelijk op ons zélf laat aankomen en waarbij er ook nog iets voor ons zelf overblijft". Er moet een méérderheidsregering komen. Een minderheidsregering vindt Berkhouwer „onstaatmanne- lijk praat": „Ik kan geen ander woord vinden, onstaatsmannelijke praat". Kortom, vanavond in Waalwijk dit klemmend advies; WD stemmen! Waarna mr. dr. C. Berkhouwer zijn rede heeft beëindigd, zich opricht! en zijn handen zo krachtig om zijn lessenaar geklemd houdt, dat hij hem, teruglopend naar zijn plaats achter de betuurstafel, meeneemt! De voorzitter grijpt elegant en op tijd in. ADVERTENTIE DEN HAAG De werkgevers uilen vrij zeker een op kernpun- sn niet gewijzigd centraal ak- oord over lonen en prijzen als- og tekenen. Dat zal dan begin ecember gebeuren. Op eigen racht hebben werkgevers en ilddenstand vandaag nog een oging ondernomen om de prij- enrem van de regering wat af zwakken. een brief aan de Tweede kmar, vandaag bij een voor her ijzendebat, hebben zij gepleit voor ssoepeling van de maatregel en naar hun oordeel onjuiste voor- :hting van de regering over de in- in de prijzen gelaakt, door de werkgevers verlangde idere overleg met de vakbeweging Stichting van de Arbeid, het poverleg-orgaan, had gistermiddag hoofdlijnen het volgende resul- De vakbeweging baseert zich bij komende loononderhandelingen aniem op het centraal akkoord, it betekent dus een maximale .tijging van 3,5 procent in de 1 januari te vernieuwen cao's et prijscompensatie achteraf; tekst van de vrijwillige prij- rovereenkomst in het akkoord rit aangepast aan de nieuwe si- itie. De werkgevers bespreken het siltaat van het overleg met hun aterban. waarna binnen tien da- definitief wordt beslist of de liernemers het akkoord tekenen; vakcentrales blijven de voor- ur geven aan een vrij loon- en ijsbeleid op wat langere termijn ar handhaven hun opvatting dat de huidige situatie de prijzeprem .verstandige maatregel" is. irkgeversvoorzitter drs. S. C. Bak- nist toonde zich na afloop van overleg vooral ingenomen met verklaring van de vakcentrales, l het centraal akkoord de basis rot voor de loononderhandelin- Dat standpunt geldt dus ook Industriebond-NW, die uvankelijk dwars lag. heer Bakkenist handhaafde zijn ittische en principiële bezwaren [en de prijsmaatregel. „Er zit 'ter niet veel anders op dan die realiteit te aanvaarden." in collega, mr. P. van Boven, witter van het Nederlands ristelijk Werkgeversverbond, rea- Tde veel scherper. In een nogal Itlge woordenwisseling met waar land NW-voorzitter A. de Boon rode hij het inconsequent van vakbeweging de prijzenrem te waarden. daarbij uit van het princl- iat gelijktijdig in lonen en prij- moet worden ingegrepen. De De Boon antwoordde hem eoh- dat de vakbeweging dit uit- a*spunt al geruime tijd geleden <t verlaten. '?ens de fungerende NVV-voor- kan de prijs-calculatiebe- üking, waarin de ondernemers 'Uijnen worden gegeven welke tastijgingen zij mogen doorge in de prijzen en welke niet, Wfde effect hebben als een be ding van de prijzen, mits de •kegel goed wordt uitgevoerd. Werkgevers en werknemers zullen het centraal akkoord ondertekenen. Op de foto van links naar rechts Bakkenist (VNO), Van Boven (NCW), De Boon (NVV), Mertens (NKV) en Lanser (CNV) ^NDHOVEN (ANP) Onbeken- 11 hebben in de nacht van maan kop dinsdag ingebroken in 't ma- van Royal-confectieindustrie. te Acht (Nbr)Er werd een par- '1 dames- en kinderpantalons ont- "nd ter waarde van f 120.000. Van kders ontbreekt elk spoor. UTRECHT (ANP) De Centrale raad van beroep in Utrecht zal bin nen zes weken uitspraak doen over de vraag, of een abortus provocatus moet worden beschouwd als een ziekenfondsverstrekking. Het zieken fonds Liduina in Utrecht meent dat dit niet het geval is. Het ziekenhuis was daarom bij de centrale raad ln beroep gegaan tegen een uitspraak van de raad van beroep in Gronin gen die inhield, dat St. Liduina ten onrechte had geweigerd, de kosten te vergoeden van een abortus die in het diaconessenhuis in Emmen -was verricht bij een zestienjarig meisje. Een van de leden van het team dat haar verzoek om abortus had be oordeeld en toegestaan, de vrou wenarts dr. P. E. Treffers, trad gis teren op als gemachtigde voor .het meisje. Hij vertelde, dat verschillende fac toren een rol hebben gespe.eld bij de beslissing, een abortus uit te voe ren: de leeftijd van de patiente ("bij een dergelijk nog onvolwassen meis je kan een ongewenste zwanger- /p desastreuze gevolgen hebben voor haar psychische ontwikkeling") het feit dat ze uit een onvolledig gezin kwam (vader was overleden), de relatie met de eveneens nog zeer jonge partner die negatief tegen over de zwangerschap stond en niet wilde trouwen en haar wat zwakke Dr. Treffers verklaarde, dat er ln dit geval sprake was van een me dische indicatie. Hij voegde daaraan toe, dat het niet mogelijk is om bij een medische beoordeling sociale factoren buiten beschouwing te la ten. AMSTERDAM In Amsterdam is gisteren de 79-jarige mevrouw G. K. uit de hoofdstad om het leven gekomen toen zij probeerde in te stappen in een juist wegrijdende autobus. De vrouw bleef met haar arm vastzitten tussen het rubber van de dichtklappende deur. Zij werd mee gesleurd en viel met haar hoofd te gen de stoeprand. Het rechteraohter- wiel van de bus reed daarna over haar benen. Zij overleed korte tijd later ln een ziekenhuis. De chauffeur heeft ver klaard de oude dame niet te heb ben gezien. Dr. G. H. Veringa (48) lid van de Raad van State en oud-minister van Onderwijs en Wetenschappen, wordt met ingang van 1 januari 1973 voor zitter van Teleac, de Stichting Tele visie Academie. Hij volgt de huidige voorzitter ai P. J. Couvée op. Zowel dr. P. J. Cou- vée als de vice-voorzitter. mevr. di H. Verwey-Jonker hebben de wens te kennen gegeven niet voor een her benoeming in aanmerking te komen. Zij zijn van oordeel, dat de tijd is aangebroken om hun functie aan anderen over te dragen. Dr. P. J. Couvée is sinds 1966 en mevr. Verwey sinds de oprichting in 1963 bij de stichting werkzaam. De heer Couvée blijft echter aan Te leac verbonden. Hij heeft het uit drukkelijke verzoek van het bestuur ingewilligd om het vice-voorzitter- schap op zich te nemen. Riool weer gedempt door heemkundigen SAS VAN GENT (ANP) Voor de tweede maal binnen drie dagen heeft de Heemkundige kring van Sas van Gent onder leiding van dokter Frank Puijlaart een open riool ge dempt, ditmaal op Belgisch grondge bied. Met twee vrabhtwagens, een met zakken en een met zand, hebben de heemschutters gisternamiddag de actie uitgevoerd. De Belgische gemeente Zei- zate loost niet alleen op het kanaal Gent-Terneuzen, maar ook via de Poeldijk, de grens tussen Nederland en België. Dit open riool komt via de gemeente Assenede Nederland bin nen. De arts zei dat de actie weer was ondernomen om aan te tonen dat de Belgische stad Zelzate reeds lang loost op de afvalwaterleiding Zeeuws- Vlaanderen, waarop alle Nederland se industrieën en gemeenten uit de kanaalzone lozen. De burgemeester van Zelzate. de heer L. Danschutter, ontkent dit. Dokter Puijlaart is van mening, dat het rioolwater niet alleen het wa ter in het kanaal vergiftigd, maar ook de Belgische en Nederlandse pol ders en het natuurreservaat de Ka- nisvliet. Volgens een overeenkomst uit 1843 is Nederland verplicht het oppervlaktewater van de Belgische polders binnen te laten, het mag alleen niet zijn vervuild. ADVERTENTIE Mooi, eksklusief, voordelig en.snel maakt u uw eigen garderobe 1 Gratis les aan huis' Nieuwsgierig? Wij vertellen u er graag alles over. Firma Wesie duin, Maarsmahsteeg 8, Leiden. Tél 01710 - 20685 Door steeds toenemende verkopen verkregen wij de volgende benzine-occasions. MERCEDES BENZ 200 2 stuks, schadevrij van le eigenaar, km. standen 47.000 - 55.000 MERCEDES BENZ 220 3 stuks, schadevrij van le eigenaar. Km.-standen vanaf 23.000. Kleurengroen, blauw en pastel wit, MERCEDES BENZ 230 4 stuks, schadevrij van le eigenaar. Km.-standen vanaf 24.000. Kleuren: papyrus wit, pastelwit, blauw en havanna bruin. MERCEDES BENZ 250 Groen, met warmte werend glaa rondom en diverse extra's. MERCEDES BENZ 250 CE automatic coupé 1972, zilver metallic, schadevrij van le eigenaar, ln absolute nleuwstaat. Tevens kunnen wfj u een ruime sortering, diesel occasions aanbieden, (rekent u eens uit hoeveel goedkoper U rijdt)» MERCEDES BENZ 220 D 1972 6 stuks in de kleuren: blauw, beife, rrfls, pastelwit, jroen, herstbel^e en kornalijn rood. MERCEDES BENZ 220 D EN 200 D 1971 4 stuks in de kleuren: horizonblauw, donkerrood en wit grijs- MERCEDES BENZ 220 D 1970 3 stuks, in de kleuren: wit grijs en tweemaal zwart (taxi-uitvoering). Deze wagens ruilden wfj veelal in van le eigenaar en zyn schadevrij. Laat U eens voorrekenen welke diesel het beste bij uw budget past. Bovenstaande wagens worden door ons onder volledige dealer garantie verkocht. INRUIL EN FINANCIERING MOGELIJK. Gaarne verschaffen wij U alle gewenste inlichtingen omtrent deze bij zondere occasions. Vondellaan 45 Lelden Telefoon 44545 Transplantatie goedkoper dan kunstnieren DEN HAAG Het tekort aan mogelijkheden om nier transplantaties te verrichten, leidt tot extra kosten. Dit blijkt uit een overzicht van minister Stuyt (Volks gezondheid). In 1977 zullen, voor zover nu valt te voorzien, ongeveer 560 Nederlan ders met een transplantatienier le ven. 1400 patiënten zijn dan nog aangewezen op de kunstnier-metho de. De kosten tot en met 1977 zijn dan naar schatting f 314 miljoen. Als het lukt het aantal niertrans plantaties belangrijk te verhogen, dan hebben plm. 1200 Nederlanders in 1977 een nieuwe nier. Er zijn dan 780 patiënten, naar schatting, die voor de kunstnier methode in aan merking komen. De kosten zijn in dit geval f 18 miljoen lager, name- I lijk f 296 miljoen. j Dit antwoordden de ministers Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) I en Van Agt (Justitie) het tweede ka mer-lid Wiebenga (PSP), die om. Ihad gevraagd of de procedure voor j toestemming tot niertransplantatie I niet kan worden vereenvoudigd. De bewindslieden wijzen erop, dat 'er minder aanbod van nieren is dan patiënten die een transplantatlenie» nodig zouden hebben. Ook zijn er nog te weinig transplantatiecentra i en te weinig mensen om de centra te bemannen. AMSTERDAM (ANP) In het hoofdkantoor van de Amro-bank aan het Rembrandtsplein te Amsterdam is gistermiddag de 44-Jarige Amster damse commissionair K. gearresteerd, toen hij daar tegen afgifte van con- nossementen voor een partij drank een contant van 1,8 miljoen gulden kwam opnemen. De recherche van het politiebu reau Singel, die de man aanhield, arresteerde tevens diens 17-jarige zoon R.A. Deze zat buiten de bank in een auto op de terugkeer van zijn vader te wachten. Volgens de recherche is hier spra ke van een poging tot oplichting, omdat gebleken zou zijn, dat de con- nossementen waren voorzien van vervalste certificaten van echtheid. Later op de dag werd in Leischen- dam ook nog de 53-jarige commissi onair B. L. P. aangehouden, die by deze affaire betrokken zou zijn. Het is de directie van de Amro- bank geweest, die de recherche tij dig op de hoogte stelde. Commissi onair K., die zelf een rekening by de Amro-bank heeft en daar een zekere mate van vertrouwen genoot, belde dinsdagochtend op met de medede ling, dat hij 's middags 1,8 miljoen gulden kwam opnemen tegen afgifte van de bij het import- en exportver- keer gebruikelijke connossementen. Dankzij navraag in het buitenland rees terstond achterdocht bij de bank, die de recherche waarschuw de. Toen K. 's middags verscheen, werden onregelmatigheden gecon stateerd, waarop K. en zyn zoon werden gearresteerd. ADVERTENTIE de panty die benen mooier maakt (in de lila verpakking)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7