Subsidie oor dnder- )pvang 3 I Ft IET DE DEMOCRATEN '66 LANGS DE TAP rihek BALLY 1ECIALE RAAD IN LEIDEN Jeugcl wil spelen Weinig 'heisa' op de Britse tv met kerst Kom over de brug De Eendracht zestig jaar WEEK on Amore -teDAG 23 NOVEMBER 1972 IT y DEN Met de structuurcommissie kinderopvang Lei- M zijn burgemeester en wethouders van mening, dat, nu u [indercentra als paddestoelen uit de grond rijzen, de :n> intwoordelijkheid van de gemeente meebrengt, dat van Jg i kant een zekere mate van controle op de kwaliteit atM de centra wordt uitgeoefend. Aan de raad zal worden aagd een verordening vast te stellen. Vanmiddag ekt de raadscommissie maatschappelijke aangelegen- q erover. ADVERTENTIE pol iee verordening wordt het op houden van kinderdag- Ten en peuterspeelzalen aan 81 trgunning van B. en W. gebon- todat de eisen een flexibel ka- moeten dragen wordt het vast- bacl ivan nadere regels aan B. en pibehouden. Omdat kinderkan- het algemeen gebruik maken menen B. en W.. dat hier- momenteel geen nadere richt- behoeven te worden vastge- A rien de kind erverbiy ven in staat den I moeten worden zich geleidelijk eisen aan te passen verordening na een over- i]d van toepassing worden. In overgangsfase moeten moge- worden geschapen om de ti ven naar een aanvaardbaar narJ i te brengen. Overheidstol j dra- ijn daartoe nodig. Daardoor kinderopvang ook voor ieder- etaalbaar. Naar de mening en W. za/1 aan ouders een bij- ge moeten worden gevraagd naar draagkracht. De financiële positie van de ge meente biedt momenteèl weinig mo gelijkheden om de onderscheidene vormen van kinderopvang adeuaat te subsidiëren. B. en W. achten de post van 155.775 op de begroting voor dit Jaar niet uitvoerbaar. Om toch enig soelaas te kunnen bieden zullen B. en W. de raad voorstellen 55.000 uit te trekken als eenmalige bijdrage. Hiervoor kan dekking wor den verkregen. Als startsubsidie voor de raad voor de kinderopvang, die bij veror dening in het leven wordt geroepen, wordt 7500 gereserveerd. Kinder kantines krijgen 500. Voor de kin derdagverblijven en peuterspeelza len resteert 45.000, die verdeeld moet worden volgens de maatstaven van het aantal 'leidsters en het aan tal openingsuren. Aan de subsi diering wordt de voorwaarde ver bonden, dat de verblijven moeten voldoen aan door de GG en GD en de brandweer te stellen eisen. ADVERTENTIE (Ut, aügLtl UHvc (Lunn-cLv cuxiomcuèjocJu Kocjd ten. VAN ULDEN Auto's b.v. i.o. Verdamstraat 6, Leiden. Telefoon: 23041 of 50330 Pfffcfl LEIDEN Het is een stuk jeugdsentiment (Gerard Cox: 1948): het belangrijkste stuk straat is om te knikke ren. De jeugd van nu en zeker de jeugd in de binnen stad ziet elk -plekje om te spelen omgezet in een op slagplaats voor blik, waar voor parkeerplaats de nette naam is. De 26 kinderen van de Hartebrugschool zijn ervan overtuigd, dat dit het streven van de gemeente is. Dat blijkt uit evenzoveel brieven, die ze aan B. en W. hebben geschreven. In grote lijnen komt de inhoud hierop neer: Wij hebben een kleine speel plaats, alleen voor de lagere klassen. Wij moeten binnen blijven en hebben ook vóór en na schooltijd geen speel- gelegenheid. Nu gaan achter de school in de Camp pak huizen weg. Het zullen wel weer parkeerplaatsen wor den. De 26 hebben allemaal een tekening gemaakt, waarop de huidige situatie staat en waarop ze zich verder hebben uitgeleefd op een nieuw beeld: in de meeste gevallen een speelplaats met glijbaan, klimrekken, e.d. Die tekenin gen zijn aan elkaar geplakt en deze strook is gistermid dag aangeboden aan burge meester Vis en verkeerswet houder Kret. In aanwezigheid van schoolhoofd P. Rotteveel en leden van de oudercommis sie hebben vier kinderen met de twee dagelijkse bestuur ders van de stad gepraat over het onderwerp speel plaatsen. Margo Nozeman, Mariette Corver, Tse Moo Hoo en Ronald Stuifzand lie ten zich, gezeten in de wet houder sstoelen (foto boven niet met een kluitje in het riet stiüren. Ze voelden niet zoveel voor het compromis idee van de burgemeester om de parkeerplaatsen geduren de een aantal uren te verbie den voor auto's. „Dan kun nen er geen speélwerktuigen op", zeiden ze. Wethouder Kret: Zeker is, dat er iets moet gebeu ren". Hij trok zijn jas aan en ging hand-in-hand met de kinderen naar de Camp om ter plaatse de situatie op te nemen. Op de onderste foto „oom Bram met zijn nichtjes en neefjes" en schoolhoofd Rotteveel. Foto's Holvast) Schoenen k&t kenmerk, ku/a.Citeit van Dalen Don. kers teeg 2.1 LONDEN (AP) De Britse com merciële televisiestations hadden al grote plannen gemaakt voor „vrolijke programma's" voor de avond voor kerst, maar dat gaat ineens niet door. Nadat de grote vijf onder de com merciële organisaties al 1 miljoen pond hadden uitgegeven aan voorbe reidingen, kwam ineens een oekase van de Independent Broadcasting Authority (IBA) die door de staat is LEIDEN In het jeugdhuis (Breestraat 19) staat dit week einde de actie „Kom over de brug" reeds centraal. Vrijdagavond treedt de cabaretgroep .Part-time family" op met het programma „Snert". De zaterdag is geheel ingeruimd voor een bazaar en kermis, die eerst 's- avonds om half twaalf sluit. Het pro gramma voor zondag ziet er als volgt uit: 10.30 uur een jongerendienst onder leiding van de heer Wolfs- keeü, 11.30 uur films over India, Ve nezuela, Honduras en Senegal en 5 uur applausdienst in de Zuiderkerk mm.v. Sipke van der Land. LEIDEN Ter geleenheid van het zestig-jarig bestaan van de woning bouwvereniging „De Eendracht" word dinsdag 12 december van 3 tot 5 uur in de Stadsgehoorzaal een receptie eeeeeeuuuuden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wormerveer, drs. N. de Mooy, kandidaat te Nuis Groningen) Aangenomen naar Raamsdonk, B. van der Lelie te Hansweert. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) I Beroepen te Grootegast L. J. Joos- se, kandidaat te Hattem, te Gees en Hooghalen E. Woudt, kandidaat te Bunschoten. Bedankt voor Delft, K. J. Kapteyn, te Spakenburg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuidland-Spijkenisse, H. U. Westerterp, te Midwolda. gesticht en die Met weten dat zfl de voorgenomen programma's te „fri vool" vond voor Kerstmis. Een dergelijk veto is nog nooit uit gesproken tijdens de 17 jaar dat men in Groot-Brittannië televisie heeft. De IBA heeft gezegd dat er in plaats van een groot gecombineerd programma boordevol popmuziek, dansen en komieken nu de opero „Macbeth" van Verdi moet worden opgevoerd op de avond voor Kerst mis. De komiek Benny HUI zei: „De enige die lol beleeft aan het be sluit van de IBA is mevrouw Verdi. In het Britse parlement was de laatste tijd geklaagd dat de televisie in het land te veel van heisa en lolbroekerij aan elkaar was gaan hangen en dat het geen kwaad zou doen de programma's eens op iets hoger peil te brengen. ADVERTENTIE BAUER Elektronen flitser met NC E16 accu en netaansluiting. Voor kabel-eo middenkontakt. Flitsinterval 10 sec, 40 flitsen per lading. Richtgetal: 16 bij 18 DIN. HEBT U AL CATALOGUST HAAI FR FF*.' DO F HtT HU.' LEIDEN: NIEUWE RIJN 18 IDEN, woensdag Op stap met D'66, dat in het alom ende verkiezingscircus een dagje Leiden aandoet. De he le dompteurs zijn het tweede-kamerlid Maarten Eng- en vooral de in het schaduwkabinet opgenomen Leider- r Aart de Goede. Maar het is voor de verandering wel lardig de voetsporen te volgen van een wat minder voor bande coryphee: Annelies Kouwenhoven-Desain uit Iwijkerhout, moeder van vier kinderen („die allemaal het uitzijn") en nr. 14 op de kandidatenlijst. Dat houdt in dat drie zetels moet winnen, wil de deur van de Tweede Ka- h ook voor haar ontsluiten. Zelf acht ze dat vrijwel uit- ien. lilden van de woeste verkle int insten (wie herinnert zich j ;an Mierlo niet. het glas bier fflf geheven, een aantal Ja- ïug) zijn kennelijk voorbij if66. 's Avonds zal De Goede tot hij redelijk tevreden is als dij van elf zetels naar twaalf verwachting dat ze ver- B|b buiten het kamergewoel ilven, blust het enthousiasme toelies Kouwenhoven (ze staat itor meisjesnaam Desain op geen moment. Ze nog maar een paar Sleden "met ogen dicht" de Is ingedoken. Aanvankelijk prozaïsche redenen: 'Ik 1 in staat een woord in het te spreken. Dat ergerde ik dacht: ik ga de poli- •*ant dat zal me dan pressen te leren. Zo is het begon ia daarna bloeide de liefde 'fó op. «tends spreekt ze met een Door Ruud Paauw kleine groep goed ontwikkelde huis vrouwen; voor de lunch richt zij haar schreden naar de meisjesdisputen in Minerva. Voortstappend door de Breestraat zegt ze "een geweldige hekel" te hebben aan Hans Wiegel. 'Die afschuw is zo groot dat "het bijna lichamelijk is". Het is het enige onvriendelijke woord dat die dag uit haar mond zal komen. Bij de lunch met enkele tientallen meisjesstudenten schuif ik als enige man aan tafel, wat me even het gevoel geeft een bruine boon te zijn in een zak vol witte bonen. Er wor den Annelies Kouwenhoven zo veel vragen gesteld dat ze nauwelijks één broodje naar binnen kan werken. Adspirant-kamerleden hebben het ln deze dagen niet gemakkelijk, hoor Bij de Leidse meisjesstudenten is heel wat veranderd. De wereld vreemde tuttigheid waar de VVSL een jaar of wat geleden nog zo ont hutsend aan leed, lijkt nu toch wel voorbij. Tenminste: wat er aan vra gen ter tafel komt, mag er zijn. Achtereenvolgens komen ter sprake de inflatie, het milieu. Dolle Mina ("Ik vind het te grof soms", zegt Annelies Kouwenhoven, "en dat stoot meer af dan het goed doet Het De NCRV tele- zondagavond om 10.10 'Hilversum II de Saint Nico- van Britten uit. die tij- jubileumconcert van ,.Cor baas-in-eigen-buik plan. daar stond op 24 oktober in de Stads- ik volledig achter, maar er zijn ktol werd opgenomen. j daarna dingen gekomen die mij te Annelies Kouwenhoven een rukje naar links? (Foto Jan Holvast) ver gingen. Ik ben allergisch voor leeg-schreeuw ("feminisme"), abortu« de 1000 gulden collegegeld, onderwijs voorzieningen, ombudsman, distric tenstelsel en haar verwachtingen, voor de komende verkiezingen ("een rukje naar links"). Daarna op naar de Korenbeurs om krantjes,. kaarten en pamfletten uit te delen. Tussen 't publiek manoeuvreerd daar ook 't jonge kamerlid Maarten Eng- wirda, een man met een Ted-Ken- nedyachtig hoofd. Zo nu en dan krijgt hij wel het een en ander te horen. Een oude man met een pijp en een blik als een zoeklicht roept boos: "Jullie zijn tegen de koningin, hé". Een ander roept dreigend: "Als we er nou maar eens beter van wor den". Iemand in een keurige regen- Jas leest het pamflet en levert het prompt weer in: "U is van D'66 en dat is hetzelfde als de SDAP. Daar kan ik mij niet mee ophouden". Hij kijkt Engwirda aan of het een me laatse is, maar die sust alles met die vage glimlach op het gezicht. In de avonduren zet D'66 via een kroegentocht, te beginnen in het Praethuys, koers door Leiden. Pra ten met De Goede aan de tap. Hij is kandidaat voor een der financieel economische posten in een even tueel kabinet-Den Uyl. Zijn er in Nederland nu eigen- wel voldoende toegespitste verschil len tussen de partijen om ooit eens echt interessante verkiezingen te krijgen? De Goede: "Die verschil len zijn er wel degelijk maar ze worden onvoldoende geëtaleerd. Er zijn drie hoofdpunten waarop de progressieve drie duidelijk ver schillen van de rest a) de wijzigin gen ln de zeggenschapverhoudingen (de democratisering van de samen leving) op gebied van bestuur, on derwijs, ondernemingen b) wijzi ging in de inkomens/vermogensver houdingen c) milieuproblematiek (de dreigende wereldcatastrofe als |we doorgaan zoals we doorgaan). De I drie hebben plannen klaar liggen, jze hebben in grote trekken ook aan gegeven met welke mensen ze het willen doen. Maar wat zie Je aan de andere kant? Vaagheid. Geen presentatie van een kandidatenka- binet dat durven ze gewoon niet Ze hebben wel partijprogramma's maar wat daarvan overeind blijft bij de onderhandelingen na de verkiezin gen dat weet niemand. Je weet ge woon niet wat ze gaan doen. Die partijen laten Je stemmen, maar niet kiezen". Dat fanatisme rond partij - I programma's is een beetje vreemd Het Is nu toch wel duidelijk dat Je I 't mooiste programma kunt uitsenrij- iven en een jaar later zeggen het |kan niet gehandhaafd worden, want de financiën laten het niet Maarten Engwirda tussen het voorbijschuifelende achterdochtige vrouwvolk (Foto Jan Holvast) toe. De Goede: "Het realiseren van een programma valt altijd meer te gen dan mee. Als ieder een in Ne derland voor zich blijft opeisen wat hij wil dan komen we er nooit. Stel dat de drie aan de regering ko men dan zouden we tot de mensen die op 29 november op ons stem- Imen zeggen: dit is pas het begin, jullie hebben op ons gestemd, nu [moeten Jullie ook helpen dat pro gram waar te maken. Het gaat niet 'vanzelf. Die drie hoofdpunten die Ik daar straks noemde, staan ook hoog genoteerd bij de vakbeweging Dat is prettig. Maar we zouden wel tr en ze moeten zeggen; heren, het Ikomt niet aangevlogen, er zal voor betaald moeten worden". In West-Duitsland heeft de Jeugd Willy Brandt in het zadel gehou den. Wat gaan de jongeren hier doen? De Goede: "In West-Duitsland lag het anders dan hier. Daar kon je kiezen tussen een beleid A en een beleid B, tussen de persoon Brandt en de persoon Barzel. Brandt had een heel eigen gezicht aan zijn be leid gegeven, de Jongere kiezer kon zich daar tndentificeren met zijn persoon en met zijn buitenlandse politiek. Den Uyl heeft nog geen gezicht kunnen geven aan een be leid omdat hij nu eenmaal nog niet aan het bewind is geweest. En [dus zal de Jonge kiezer zich ook 'minder gemakkelijk met hem kun nen Identificeren". ADVERTENTIE CASSETTES Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. De ruimste keuze ln Pleet, Edelstaal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer d. Water Haarlemmerstraat 181, Lelden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3