AAL VOETBAL BLIJFT HEET HANGIJZER PTTFl /■N n HERSTEL VAN PHILIDOR IV verdient u meer dan £20l900,-per jaar? RINUS ISRAEL: GEEN CENTJE PIJN MEER Iren m ïhoog Zigo (Alphen) wint opnieuw Geen werelduurrecord voor Maria Cressari Blijetijds Speelgoed [DAG 23 NOVEMBER 1972 I' Ejr de meeste Leidse voetbalclubs (Van één onraer verslaggevers) N Het zaalvoetbal blijft voor de meeste Leidse iubs een heet hangijzer. Ook gisteravond, tijdens de nst van de „Kontaktcommissie Leidse Voetbalvereni- in het clubgebouw van Lugdunum in de Kikkerpolder, rt onderwerp weer ter sprake. verder is de door de con sole to het leven geroepen om dit onderwerp uitput- aandelen, de afgelopen gekomen. Er is weliswaar litgegaan naar de Com- ttoetbal van de Afdeling de KNVB („Gaarne zou je van de Kontaktcom- Idse Voetbalverenigingen ■rtegenwoordiging van de Hoewel het niet als punt op de agenda van tering van de Kontakt- Leidse Voetbalvereni- opgenomen, lekte er id toch al het een en over de gewijzig- irieven, die de Leidse, iting met ingang van voor de voetbalvere- wil berekenen. Gemid- de huren met 20 tot ijgen. De huurprijs bracht op f 60 per veld liksuur p.J. met daar- de nodige heffingen luwing, een soort erf- I. De huurprijzen met andere spor- altijd zeer laag omdat Cj Ie Leidse Sportstichting I leeft dat voetbal 'n tj I is en men de beoe- aiet mag afschrikken, hoge huurprijzen .u erhoogd worden om- II elangrijke post inkom- eggevallen nu de ver- leidsbelasting is De grote verenigin- Üer het meest van pro- !en als „compensatie" idere heffingen, waar- ir bijvoorbeeld Lug- huur van het Kikker- aplex mogelijk zelfs met Igt. Het huurprijsvoor- binnenkort overigens agenda van de ge- sd te staan, die uitein- het geheel moet be- kommissie voor het zaalvoetbal van gedachten wisselen over de regle menten m.b.t. het zaalvoetbal," aldus het 14 november 1972 gedateerde schrijven van Kontaktcommissie-se- cretaris H. Vermeer) maar een ge sprek heeft tot op heden niet plaats gevonden en zelfs een datum hier voor is nog niet afgesproken. Vooral de grote Leidse clubs dringen op een waterdichte reglementering van het geheel aan. Juist deze clubs, die jaar lijks enkele tienduizenden guldens aan trainingskosten uittrekken, zien niet graag hun spelers voor de zgn. „kroegelftallen" (ook in Noordwijk) spelen. Een mogelijkheid die de hui dige reglementering nog steeds toe laat. In de „zaalvoetbalcommissie" van de Leidse Voetbalverenigingen zit sinds gisteravond overigens de eerste voorstander van dit spel: ASC- bestuurslid Matty Kallenberg De afvaardiging van de zestien Leidse clubs wil graag „doelgericht" praten, maar is bang dat de Afdeling Leiden de zaak geheel doorschuift naar de zaalvoetbalcommissie van de KNVB, die naast het veldvoetbal een geheel eigen leven leidt. „In feite," zegt men dan ook in Leiden, „een onhoudbare situatie". De Kontaktcommissie Leidse Voet balverenigingen werkte gisteravond nog een aantal meer en minder belangrijke zaken af. Op een rij ge zet: voor de rond 220 bestuursleden van de zestien Leidse verenigingen zijn identiteitsbewijzen vervaardigd, waarmee men recht van toegang heeft op eikaars terreinen. De kos ten voor het maken van de kaarten bedrqegen f 103,67. op voorstel van Lugdunum- voorzitter Breedeveld werd in princi pe besloten tot het reserveren van het eerste weekeinde in april voor een specifiek Leids gerichte actie ten bate van het geestelijk gehandicapte kind. Een daartoe ingestelde com missie moet de plannen uitwerken, die in beginsel het volgende omvat ten: op de zaterdag en zondag van dat weekeinde zullen de zestien Leid se voetbalverenigingen een inzame lingsactie onder hun jeugd- en se niorenelftallen houden. Met het in gezamelde bedrag zal een Leidse in stelling worden gesteund, dit jaar de school voor geestelijk gehandi capte kinderen. De actie, die naast de landelijke Zwaluwen-polio-aktie zal worden gehouden, moet jaarlijks plaats gaan vinden voor steeds an dere, algemene verenigingen, werk zaam op het gebied van de zorg voor geestelijke en lichamelijk gehandi capten. in de week voor Pasen zal een groep van zestien Jeugdspelers uit Oxford tijdens de Jaarlijkse sportuit- wisseling tussen Leiden en Oxford naar Leiden komen. Voor program ma en onderdak moet worden ge zorgd. O in de raad van beheer van de Leidse Sportstichting én het dage lijks bestuur loopt de zittingstermijn van de heer G. Prevo (vier Jaar ge leden opvolger van de heer Breede veld) af. Hij zal door de Leidse clubs opnieuw kandidaat worden ge steld. De zestien vinden dat er in het dagelijks bestuur een vertegen woordiger van de voetbalclubs moet blijven zitten omdat deze sport nu eenmaal de grootste is. bij de bevoegde instanties zal het electriciteitsprobleem aan de Boshuizerkade worden aangesneden. Indien op de velden vier tot zeven de oefenverlichting wordt ontstoken blijkt dat alle masten te weinig stroom toegevoerd krijgen, waar schijnlijk door een fout in het transformatorhuisje aan de Boshui zerkade. Leidse Schaakbond LEIDEN De zeer grote neder lagen tegen de kaïmpioenskandida- ten der le klas der Leidse Schaak bond, LSG II en Philidor III, heb ben het moreel van het vierde schaakteam van Philidor niet aan getast. In de thuiswedstrijd tegen Leiderdorp I werd een voorlopige 3142Yt voorsprong genomen en de kans op een 614—314 zege is aanwe zig. Ook in de derde ronde gaat LSG II een monsterzege behalen. Het pedh'Volle LSG III kijkt tegen een 51 achterstand aan. De einduit slag zaa wel 8—2 voor LSG II wor den. Philidor IVLeiderdorp I: 314 214 (prognose: 614314). Na uren van harde strijd had Leiderdorp het eerst succes. Stef- felaar zette Snoek op een te grote materiële achterstand (01). Van der Leek sr. trok de stand gelijk door in een vlaag van schaakblind heid een stuk weg te geven. In het duel tussen Pajcin en Demmendal viel de vlag van laatstgenoemde. De spelers verkeerden in de veronder stelling dat zij 40 zetten hadden ver richt, maar reconstructie van de partij gaf aan dat dit er maar 38 waren, zodat de wedstrijdleider aan Pajcin een punt toekende. Tegen deze gang van zaken tekende Lei derdorp protest aan. De emoties laaiden daarna zo hoog op, dat toen een Philidor-speler een opmerking maakte over de partij Pool Hehdriksen Leiderdorp ten tweede male een protest indiende. Er werd ook nog geschaakt. Braggaar en Zwetsloot besloten tot remise. Paar- dekooper verloor de greep op de stelling van Goedhart en kon op- ADVERTENTIE op K dan wordt het de hoogste tijd om u op de hoogte te stellen van de aantrekkelijke voorwaarden vooreen ziektekostenverzekering bij het zilveren kruis: Enkele redenen: Volledige risico-dekking óók voor specialistische en poliklinische hulp. Géén extra premie bij verblijf in het buitenland, korter dan drie maanden. Opzegtermijn voor individueel verzekerden van één maand. Onopzegbaar door Het Zilveren Kruis. Bovendien een premie zonder commercieel element én snelle afhandeling van schade claims. Discrete behandeling bij elk der zestien over het land verspreide Afdelingen van Het Zilveren Kruis. Volledige openbaarheid aan alje verzekerden var premie-ontvangsten, uitgaven en gevormde reserves. Vraag vrijblijvend onze verzekeringsvoorwaarden, ook voor collectieve verzekeringen. wenst Inlichtingen over de voorwaarden voor: INDIVIDUELE verzekering hok|o aankruisen COLLECTIEVE verzekering^ wat van ,oepa"ln{' In ongefrankeerde envelop te zenden aan: Stichting Het Zilveren Kruis Hoofdkantoor Machtiging No. 1 Noordwijk stichting HETIZILM 'KRUIS .ujstenveizekering geven. Poley liet Dirkse zien hoe men vanuit de opening een gewon nen pionneneindspeü moet opbou wen. De overige partijen werden af gebroken. Eén werd ter arbitrage opgezonden. De andere zullen een tweede zitting vergen. Uitslagen: A. J. Hendriksen (Philidor IV)— J. Pool (Leiderdorp I) x-x, J. Ba- rendse—P. C. v.d. Leek Jr. x-x, J. Pajcinw. G. Demmendal 10 (o.p.v. Leiderdorp), H. M. Snoek W. Steffelaar 01, E. Molenaar drs. H. Goeman x-x, J. Ph. Poley P. Dirkse 1—0, W. P. Braggaar—P. Zwetsloot 14. C. P. J. Paarde- kooper—W. Goedhart 0—1, H. L. Kuiper—P. C. v.d. Leek sr 1—0. J. v. Kuilenburg—C. J. Visser x-x. LSG IILSG UI: 5—1 (prognose 8—2). De gehele speelavond bleef de pech LSG III achtervolgen. De Jong raakte in een doolhof van varianten het spoor bijster en moest capituleren. Piet Piket zag in tijd nood zijn winstetelling tegen Miere- met in rook opgaan. Verhoeven vond ook al in tijdnood de simpele winstvoorzetting niet en moest ge noegen nemen met remise door zettenherhaling. Ook Hins deelde in de malaise; hij behaalde remise in een veelbelovende stelling. Mün- ndnghoff beweest tegen Meilink het snelschaken nog niet verleerd te zijn. Hij raffelde 16 zetten in 2 mi nuten af. Het resultaat: een gewon nen toreneindspel. Koning speelde voor LSG H de meest regelmatige partij waarin zijn opponent par does een stuk weggaf. De overige vier partijen werden afgebroken. Zij zullen alle worden uitgespeeld. Uitslagen: W. D. Wiebes (LSG H)—L. Ver hoeven (LSG Hl) 14—14, R. M. Mieremet—P. J. Piket 1—0, J. P. A. BakkerJ. J. de Jong 10, A. H MünninghofL—J. H. Meilink 1—0* J. SerdijnD. H. Joziasse x-x, A. J. F. v.d. DriftM. E. Ouwehand x-x, E. M. NoordïjkR. Dobbelaar x-x, A. A. Schuering—W. Hins 14—w. L. Konings—H. Volten 1—0, J. C. Roo- seR. Elzas x-x. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de derde maal in deze bad- mintoncompetitie is Zigo erin ge slaagd een overwinning te behalen. Kees van Keeken en Rob Richard son wonnen van de Leiden-spelers met respectievelijk 16—18, 15—17 en tweemaal 9—15. Ook Lida van der Heiden kwam tot een eenvoudige ze ge, tweemaal 5—11. Invalster Elly van Poppel (voor Anja Molenkamp) zag haar partij verloren gaan met 111 en 112. Dat leverde al een veilige voorsprong op van 31. De beide mixen werden long-sets. Lida v. d. Heiden/Rob Richardson haalden de zege met 7—15, 18—6 en 315 binnen, terwijl Richardson in combinatie met Elly van Poppel ver loor: 11—15, 17—15, 15—9. Doordat de heren dubbel een nederlaag en de damesdubbel een zege oplever de werd de eindstand 3—5 voor Zigo. Dankzij deze overwinning is Zigo wat uit de degradatiezone gekropen, men heeft nu zes punten uit zeven wedstrijden. Schaken In Emmen la voor de zestiende maal het Danilon- toernooi, een internationaal schaak toernooi voor dames, van start gaan. Het toernooi duurt tot en met woensdag 29 november. De uitsla gen van de eerste ronde zijn: Ann Sunnucks (GB)— Rie Timmer (Ne derland) 0-1, Ruth Cardozo (Bra.) Milunka Lazarevic (ZS1) 0—1, Tatjana Zatoelowskaja (Su.)—VIac ta Kalchbrenner (Z.8L) 1-0, Fenny Heemskerk (Ned) Martion Mc- grath (Aus.)— afgebroken. Wielrenster Maria Cressari verloochent haar vrouw zijn niet en bekijkt geïnteresseerd de 'mode' in Mexico City. Al verbeterde zij het werelduurrecord niet, een aaidig jurkje is er wel licht wel op overgeschoten. MEXICO STAD Maria Cressari is er gisteren in Mexico Stad niet in geslaagd het werelduurrecord voor dames te verbeteren. De 28-jarige Italiaanse legde in 1 uur 41 kilome ter 273,65 meter af. Zij bleef daar mee 73 meter en 62 centimeter ach ter op de Luxemburgse Elsy Jacobs, die op de Milanese Vigorellibaan 41 km 347,27 meter had gereden in 1958. Maria Cressari veroverde wel de wereldrecords voor dames op de tien en twintig kilometer. Zij reed de tien kilometer in 14 min 19,9 sec. Elsy Jacobs was houdster van het record met 14.27.0. De twintig kilometer leg de Cresari af in 28.51.4 precies zeven seconden sneller dan de vorige re cordprestatie, die op naam van de Engelse Beryl Burton stond. Toen Maria Cressari na een uur de valhelm van haar kastanjebrui- ADVERTENTIE ne haar nam, was zij doodop. Zij vertelde na twintig kilometer eigenlij al te vermoeid te zijn geweest om het uur in een hoog tempo te kun nen uitrijden. Zij overwoog wel in de loop van de week nog een poging te wagen, hopend op iets betere weers omstandigheden. De huisvrouw uit Milaan, die in het weekeinde in Me xico Stad was aangekomen, begon om 10 uur 10 plaatselijke tijd, in West Europa was het zeven uur later. Het was betrekkelijk koud op de Olympische piste, de lucht was bewolkt en er stond een niet te ver waarlozen bries. Sinds haar aan komst had Maria Cressari ongeveer 400 kilometer getraind in en om Mexico Stad. Zij reed op een fiets van 5800 gram, met wielen met 24 spaken en nylon bandjes. Zij ge bruikte een verzet van 51x15, wat per volledige omwenteling van de peda len pen afgelegde afstand van 7.06 meter betekende. Zaalhandbal De Nederlandse zaalhandbalkampioen Sittardia zal in de achtste finales van het toer nooi om de Europa Cup uitkomen tegen de Oostenrijkse titelhouder Union HC Salzburg. De beide wed strijden moeten uiterlijk 31 decem ber zijn gespeeld. Voetbal De Engelse Voetbal bond heeft Denis Follows kandidaat gesteld voor de functie van voorzitter van de UEFA. Deze post is vacant sinds het overlijden van de Zwitser Gustav Wiedertcehr in juli Jl. Denis Follows, die 61 Jaar oud is, is sinds secretaris van de Engelse Voet balbond. Voetbal De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden in de Bundesliga zijn: Werder Bremen— Hannover 96 3-1, Eintracht Braun schweig— Hamburgers SV 1-1, Kic kers Offenbach— VFL Bochum 4-0. Schaatsen De wereldkampioen schappen hardrijden lange baan voor junioren, zullen op 21 en 22 Januari in Assen worden gehouden. Alle bij de ISU aangesloten landen hebben voor deze titelstrijd een uitnodiging ontvangen. Tot nu toe hebben Neder land, Noorwegen en de Verenigde Staten positief gereageerd. De ver wachting is dat acht landen zullen inschrijven. Ieder land is gerechtigd met vier Jongens en meisjes deel te Boksen De EBU heeft gisteren de Fransman Jean Claude Bout- tier zijn Europese boks titel in het middengewicht ontnomen. De EBU had Boettier tot 17 december de ge legenheid gegeven zijn titel te ver dedigen tegen de Deen Tom Bogs. De Fransman heeft echter niet ge reageerd. Hij prefeert een gevecht tegen de Amerikaan Emil Griffith. ROTTERDAM Eindelijk is het dan zover: zal Rinus Israel zijn eerste competitiewedstrijd in deze voetbaljaargang, die de helft ai vlot nadert, kunnen gaan mee maken. Want gisteravond door stond de man die vanwege een meniscus maanden uit de strijd werd geworpen, zijn laatste „test" voortreffelijk. Dus zal het zondag wel gebeuren: Feyenoord-Haar lem met „IJzeren Rinus" als trek pleister. Speciaal voor Rinus Israel had Feyenoord gisteravond op het door natte Varkenoord een „test-match" in elkaar gezet. Met een sterk B- team (Lex Schoenmaker, Jan Bos kamp, Attila Ladinszky en Ronnie Kalderon waren er ook bij) draaide hij mee tegen de pittige Excelsior- reserves. Op een door de regen ge teisterd, dus loodzwaar veld. Uit het modderbad kwam Israel na negen tig minuten kwiek tevoorschijn. Hij had - zoals hij het zelf uitdrukte - geen centje pijn gehad. Door Rob Vente Rinus Israel na de tweekamp, die Feyenoord met 42 won en waarin de herstelde Ausputzer warempel nog scoorde ook: .Afgelopen zater dag heb ik dus ook al in de B- ploeg meegedaan. Toen speelde ik evenwel in de eerste twintig minu- teh met het idee van „er kan wel weer wat fout gaan" en trapte ik nog een beetje „verwrongen". Later ging het overigens wat beter, maar toch hield ik me nog erg in. Nu heb ik, zoals dat heet, alles uitge probeerd. En het ging fijn. En con ditioneel - ik train de laatste tijd twee keer per dag - ben ik er ook weer. Als het aan mij ligt, ga ik er dus zondag weer tegenaan". Feyenoord verwacht intens veel van de rentree van Rinus Israel. Rekent er zelfs een beetje op dat hij het team omhoog zal stuwen. Moeras Israel: „Ik geloof dat de verwach tingen misschien een tikje te hoog gespannen zijn. Ten eerste zal het ADVERTENTIE Voor een.... - solide regering - gezonder milieu - rechtvaardiger verdeling TILANUS van lasten RINUS ISRAEL nog een wedstrijd of twee, drie du ren voor ik m'n ritme weer hele maal te pakken heb. En dan: stel dat het elftal slecht draait, dan zal ik toch heus niet in staat zijn om in mijn eentje de ploeg uit het moeras te halen. Zoiets valt don- weg niet te realiseren". Maar één ding is zeker: Israel heeft weer honger naar de bal. Hij: „Toen ik in het begin ging sukke len, vond ik dat natuurlijk wel rot, maar ergens beschouwde ik dat stil-liggen als een verlengstuk van mijn vakantie. Nu ik weer serieus aan de training ben begonnen, ver lang ik er weer echt naar om aan de slag te kunnen gaan". Het oponthoud .van enkele maanden heeft Rinus Israel veel geld gekost. Hij liep er bijvoorbeeld de vette oranje-premies door mis. De Feyenoorder: „Stel dat België— Holland twee, drie weken later was geweest dan had ik die wedstrijd - geloof ik - mee kunnen pikken. Want ik verwacht dat het nu heei snel gaat". Om daarna grinnikend te zeggen: „Ik heb nu gemerkt hoe de mensen kunnen reageren als je er even uit bent geweest. Toen ik vanavond een bail goed raakte, hoorde ik iemand zeggen: „zie Je, hij kan het nog wel". Hij kan het nog welOf ik verdorie Jaren weg ben geweest". Voor de liefhebbers: het scorever loop bij Feyenoord B-Excelsior B was Ladinszky 1—0, Van Daele 2—0. Israel 3—0. Rust. Nanlohy 40, waarna Eckhardt tweemaal te- genscoorde: 4—2.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15