BEWIJS VOOR ECONFESSIONALISERING DE BONDSREPUBLIEK T WEDERZIJDSE GELOOF AAN EEN ONTSPANNING (ID set (duf van Rivièra) naar Mozambique? V oorwaardelijke straffen voor Belgische para's die martelden Pachman dreigt met honger staking KISSINGERS VERBLIJF IN PARIJS KAN WEL EENS LANG DUREN fl NOVEMBER 1972 p.; pp/Reuter) Brigitte jde en Jacqueline Onas- iSoraya zyn enkele van jden (Jet Set) die een organisator, Baron Ar- gjay, mee Til nemen op ioaar de Portugese kolo- pie. De Europese "High (Door onze correspondent) Na de politieke aardverschuiving van zondag valt de veranderde verhoudingen vast te stel- interessant dat Bondskanselier Brandt een nog gro- kkingskracht blijkt te hebben dan zelfs zijn bewon- de partij in de gaten hadden. Toen de partij in de Iran zondagavond louter en alleen aan Willy dacht, Bondskanselier zelf echter een opmerking die tot stemt. Hij bedankte nadrukkelijk de vele roomska- svier stem hij had gekregen. politiek hebben inder- ioor de Bondsrepubliek de deconfessionalise- gebracht. Omdat zeker il jongeren zich door de leperkt voelen in him en omdat er by vol- iezingen nog meer jon- zijn, is er alle reden men dat deze ontwik- voortzet. Voor de jon- t (afgezien van sar daar is dat dan ook or) dat zij zich eerder in de SPD dan in de society" is uitgekeken op de Rivièra en andere beroemde toeristische stre ken. Ze zoekt nu streken die minder druk zijn en nog niet aangetast door de milieuverontreiniging, zo meent de baron. Het reisje naar Mozambique staat voor maart volgend Jaar op het programma. Strijd In Mozambique voert het front voor de bevrijding van Mozambique (Fre- limo) al jaren strijd tegen de Portu gese bezetters. Gisteren heeft het front gezegd dat zijn strijdkrachten op 9 november een aanval hebben ondernomen op Te te, de hoofdstad van de noordwestelijke provincie van die naam in Mozambique. Het centrum van de stad werd met artillerie bestookt, waardoor ver scheidene gebouwen zoals het Portu gese hoofdkwartier en een gewoon lijk door legerofficieren gebruikt ho tel ernstig werden beschadigd. Een andere groep vernielde alle 17 vliegtuigen en hef schroef vliegtui gen die op het vliegveld van Tete geparkeerd stonden en beschadigde de landingsbaan, aldus Frelimo. ieml de versterkte regering problemen te over. In tt een sterke en rumoe- rleugel in toom worden tobt onver- it economische moeilijk- kan echter regeren met meerderheid in de is in staat om het ader de lastige Karl versterkt met de Beier- Hans Joachim Vogel, Indruk op de kiezers te overziet, komt al gauw lusie dat de sociaal-de- neer dan 20 jaar de de meeste leden, maar de meeste kiezers, hun 1 kon gelukken, waar- 5e tijd zou kunnen do de Westduitse politiek, inter Allgemeine Zei- ot dusver bepaald niet van de rege- kon worden gerekend, situatie van de kant der in een commen- tan zich niet eens de doven, dat ze niet die- Hen" bert namelijk in het ge- te reactie op de neder- g precies de ver- Ze zal niet nog te verkeerde kanseliers tomen en Barzel slechts andhaven als gewenst idels is de altijd al ster- Du ook nog de enige die geboekt, namelijk via te Beierse zusterpartij DO. Strauss laat zijn i ongebruikt en wat hij toeft, is inderdaad een Itematief voor de rege- Met een conservatief alternatief pro gramma „Miade in Beieren" en met Strauss als sterke man kan echter de regering-Brandt hoog stens worden verslagen als het economisch hopeloos uit de hand loopt. De CDU is dan ook niet ge diend met de man uit Beieren, die namelijk in wezen samen met Bar zel heeft gefaald in Beieren was vorige keer de rechtsradikale NPD nog 5,3 procent sterk, nu bleef er een half procent van over en wie daarvan profiteerde is ge makkelijk te raden. Grote opgave De CDU tobt nu met een grote op gave. In de provincie zitten een paar mannen klaar om Barzel af te lossen, maar de vriendelijke „zwarte reus" Helmuth Kohl uit Rijnland-Palts bijvoorvoorbeeld is ondanks zijn formidabele lengte al lerminst een gelijkwaardige tegen stander voor Strauss. Hetzelfde geldt voor Heonrich Köppler uit Noordrijnland1-Westfalen, De man met wie Strauss het meest reke ning moet houden, is Gerhard Steltenberg, premier van Sleeswijk- Holstein, maar die heeft net zo weinig het voorkomen van een staatsman als Rainer Barzel. Nee, de trotse partij van Konrad Adenauer is op het ogenblik een hoopje ellende. Als een schrale troost voor het verloren gaan van het laatste staatsambt het pre sidentschap van de Bonsdag mag ze volgende maand een uur lang de zogenaamde „Alterpresi dent" leveren. Het plechtig openen van de nieuwe Bondsdag gebeurt in dit keizerloze Duitsland door het oudste lid en dat blijkt de 73-ja rige oud-kanselier Ludwig Brtiard te zijn. De tevredenheid der SPD wordt, naar men weet, zo mogelijk nog overtroffen door die van de klei nere coalitiepartner FDP. Het ver trouwen in de toekomst kan echter bij de FDP zo groot niet zijn. Met de populariteit van Walter Scheel heeft ze winst geboekt. Daarnaast moet echter vooal het aanprijzen van de party als een correctief op de wat gauw tot experimenten en avonturen geneigde SPD van in vloed zyn geweest. Een groep na denkende kiezers is er door Scheel en zijn mannen van overtuigd dat de derde kracht naast de twee grote partyen een verryking is van de democratie. Eigen positie De FDP zal echter, samenwerkend met de grote en zelfverzekerde SPD, een eigen positie moeten ont wikkelen, waardoor ze zich over PRAAG (Reuter) Schaak- grootmeester Ludek Pachman heeft gedreigd in hongerstaking fce gaan als de Tsjechosflowaak- se autoriteiten hem op 28 no vember niet zouden laten ver trekken. Pachman, die maandag vla West - Duitsland naar Nederland zou reizen, mocht op het laat ste moment zijn land niet ver laten. Hij kreeg, hoewel in het bezit van een uitreisvisum, geen toestemming de grens te over schrijden. De autoriteiten deelde hem mee dat hy niet mocht ver-: trekken omdat in West- Duitsland in verband met zijn aankomst daar „provocaties" op touw waren gezet Pachman, die zich in Neder land wil vestigen, is terug gekeerd naar zijn woning in Praag die hi'j al ontruimd en verkocht had. In het bijzijn van 'n advocaat kreeg Pachman later in Praag de verzekering dat hy, zyn echtgenote en zyn 70- jarige schoonmoeder definitief, op 28 november mogen vertrek ken. „Persoonlijk heb ik er nu weinig vertrouwen meer in", zei schaakgrootmeester in een tele foongesprek met de correspon dent van Reuter in Bonn. Hij zei van plan te zyn in honger staking te gaan als men hem op de beloofde datum niet laat ver- Pacbman heeft gisterochtend, urenlang aan die grens moeten wachten terwijl de grenspoli tie overleg met Praag pleegde. Men vertelde hem tenslotte dat hij „in zijn eigen belang" de grens niet over mocht. Nederlandse vrienden wachtten op mij aan de Duitse kant van de grens om mij naar Haarlem te vergezellen, waar wy ons willen vestigen aldus Pachman, die tenslotte meedeelde dat zijn schoonmoeder door de hele af faire een zenuwinzinking heeft en nu onder medische behan deling is. vier jaar niet nog eens eenvoudig als „rem op de sociaal-democraten" behoeft aan te bevelen. Of een mo dern liberalisme iets is dat kiezers duidelyk kunnen onderscheiden van een moderne sociaal-democra tie, valt in de Bondsrepubliek al lerminst te voorspellen. De tegenstelling tussen beide par tyen zou kunnen blyken in de voorgenomen hervorming van het belastingstelsel, maar tot dusver heeft het er op geleken dat men heel gemakkelyk tot een akkoord kon komen. En dan bestaat alleen nog de gelegenheid om er op te attenderen dat de SPD als party- besluit een veel ingrijpender belas tingherziening had geëist, hetgeen die party zelf uiteraard met een handbeweging zal afdoen. Een soortgelyke situatie zal al gauw ontstaan in de discussie over de medezeggenschap, hetgeen pleit voor de samenwerking in de coa litie, maar de FDP belemmert in het ontwikkelen van een duidelyk eigen profiel. Later Het zyn, wat de FDP betreft, echter zorgen van later. Intussen zyn Scheel en Brandt begonnen aan de voorbereidingen voor hun kabinets- wyzigingen. Er wordt al gedokterd aan een regeringsverklaring, die deze keer vooral principiële uit spraken zal bevatten en dus min der plannen en beloften. De nieuwe Bondsdag zal op 14 december by- een komen, een dag later kan dan de verkiezing van de Bondskanse lier plaatshebben en nog voor de kerst volgt de regeringsverklaring. Nu de vrouwen in de Bondsdag nog schaarser zullen zyn dan voorheen, is de SPD van plan voor het eerst een vrouw in de presidentsstoel te benoemen. Brandt heeft de ver slagen Barzel al een brief gestuurd om hem voor het gelukstelegram van zondag te bedanken en nog eens de bereidheid tot zakelyke samenwerking in de Bondsdag te onderstrepen. ADVERTENTIE Voor een - solide regering - gezonder milieu - rechtvaardiger verdeling van lasten BRUSSEL (ANP) De krijgsraad van het Belgische Luik heeft zes Belgsche para-commando's veroor deeld tot voorwaardelyke gevangenis straffen, variërend van vyf maan den tot 16 dagen. De proeftijd is drie jaar. Een officier (een ludte- (Door onze correspondent) PARIJS Henry Kissinger heeft voor het eerst in zyn carrière giste ren zijn entree in Parijs als gehei me boodschapper van presi dent Nixon zonder enig mysterie maar in volle openbaarheid ge maakt. Hij legde onmiddellijk na aankomst op het vliegveld zelfs een officiële verklaring af, om te ver zekeren dat hij Parijs niet zou ver laten voor alle obstakels op de weg naar de vrede in Vietnam zouden zijn opgeruimd. Kissinger zal weer uitsluitend met de Noordvietnamese top-diplomaat Le Duc-tho onderhandelen, maar hij heeft tevens met enige nadruk onderstreept dat hij zijn vrienden dagelijks van de vorderingen op de hoogte zal houden. Als onze ge sprekspartners zich even redelijk zullen tonen als in oktober, zegt Kissinger, is een snelle regeling van het conflict waarschijnlijk. In de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi leek gisteren dat Amerikaan se optimisme niet helemaal gedeeld te worden. De Noordvietnamezen beschouwen het akkoord, dat ln oktober al tot stand kwam, maar dat president Thioe van Zuid-Viet- nam nog altijd blijft weigeren te onderschrijven, als definitief en on aantastbaar. Alleen over detailpun ten inzake de procedure willen we, aldus Hanoi, nog wel praten, maar aan de hoofdzaken van het akkoord kan nu niet meer worden getornd. Gisteravond werd in diplomatieke kringen in Parijs dan ook eerder verwacht dat Kissinger de Franse hoofdstad zeker niet binnen enkele dagen zal kunnen verlaten. nant) van 30 Jaar kreeg de zwaarste straf: vijf maanden. Twee onderoffi cieren en een korporaal kregen res pectievelijk vier en drie maanden en één maand, en twee korporaals kregen zestien dagen. Het zestal behoort tot het derde bataljon para-commando's, dat vo rig jaar november betrokken was bij internationale oefeningen in de buurt van Spa en Elsenborn. Bij die oefeningen werden "krijgsgevange nen" gemaaikt en om van de gevan- Igengenon^en "vijanden" (eveneens Belgische militairen) inlichtingen los te krijgen ging het zestal over tot het toepassen van folteringen. Groepje De "gevangenen", een groepje van een luitenant en vier man, wer den gekneveld, aan handen en voe ten opgehangen, geslagen en met behulp van een veldtelefoon met electrisahe stroom bewerkt. Ook zet ten de para's hun gevangenen een emmer op het hoofd waarop ze een half uur lang met stokken sloegen. De krijgsraad overwoog dat deze behandeling buiten iedere training viel die een militair moet ontvan gen, dat ze een inbreuk betekende op de rechten van de mens en een "aanslag op de menselijke waardig heid". Omdat het zestal echter goe de antecedenten had en nooit eerder veroordelingen had opgelopen werd het voorwaardelijke straffen opge legd. Een van de slachtoffers werd een symbolische schadevergoeding van 1 frank (ongeveer zeven cent) toegewezen. Verliefd Een tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeelde Pales tijnse commandostrijder heeft de Is raëlische minister van Defensie Mosje Dajan verzocht te mogen trouwen met een Arabisch meisje dat levenslange gevangenisstraf heeft gekregen wegens haar aan deel in de kaping van een Belgisch passagiersvliegtuig op het vliegveld van Lydda in mei van dit Jaar. De man, de 35-jarige Mohammed Se- lim Moegrabi, is al gehuwd. Zijn vrouw en acht kinderen wonen in Beiroet. Moegrabi, die maandag voor een rechtbank in Haifa als getuige in een moordzaak optrad, zei dat hij besloten had de Joodse godsdienst aan te nemen. Hij had het meisje, de 19-jarige Herese Ha- lasse op de televisie gezien en was op haar verliefd geworden. De Pa lestijn zei te weten dat ook het meisje Joods wilde worden. Belden zouden ze dan tegen de Palestijns® guerrillabeweging El Fatach kun nen strijden. ADVERTENTIE - De Finnen heb- soeite gespaard om de een Europese veilig- fc-Sie, die morgen in "Stot en in diplomatiek 3 „salon des ambassa- genoemd, van allerlei te voorzien. In Helsinki to duizend hotelkamers 'i voor 35 delegaties van oor af- en aanrij- todigen honderden jour- 11 vele andere ter zijde het gebeuren betrok - de veiligheids- zeer omvangrijk: nog vers in het ge nder onder andere: T^ir en vergaderruim tes voor de nieuws- 40 telexapparaten en 200 telefoontoestellen zijn aange sloten. Studenten van de technische ho geschool die het gebouw ,Dipoli" normaal in gebruk hebben, krij gen tijdelijk ander onderdak. Men weet alleen nog niet precies hoe het moet wanneer de zittingen zich tot in de avond uitstrekken en In middels een van Dipoh's attracties in werking zou treden: de „Sexy bar" met van boven nagenoeg ont blote damesbediening als ontspan nende byzonderheid. Enfin, Finland wenst zich luid ruchtig te presenteren als een soe pel draaiend scharnier waaraan nieuwe Oost-Westrelaties kunnen worden opgehangen zonder dat de landen die uit vrije wil neutraal zijn of daar door politieke omstan digheden toe worden gedwongen zich slecht op hun gemak hoeven tf voelen. Het Finse streven naar eer bemiddelende rol is dan ook voor alsnog enigzins in strijd met de be doelingen van het Westen dat in eerste aanleg de nadruk wil leggen op de tegenstellingen tussen de machtsblokken. Wanneer morgen de vergadering eenmaal is begonnen moet de ge hele procedure nog worden uitge werkt. Een agenda bestaat nog niet. Men weet slechts dat de onderhan delingen in vier talen mogen wor den gevoerd (Engels, Duits, Rus sisch en Frans), maar het is on bekend of de 35 delegaties mis schien eerst elk een beginselver klaring gaan afleggen. Kort Waar de Russen streven naar een korte voorbereiding voor een korte veiligheidsconferentie mikt het Westen op een zorgvuldige en veel tijdrovende procedure, al was het alleen maar om te voorkomen dat het over druk van sommige neutralen en haastiger broeders uit iet Westerse kamp zoals de Fran- ;en en de Scandinaviërs naar eer eiligheidsconfer en tie wordt ge sleept voordat de verkennende be sprekingen over troepenverminde ring in Zwitserland resultaten hebben opgeleverd. Van de agenda stelt het Westen zich meer voor dan de korte for muleringen van het Russische ver langlijstje, die moeten uitmonden in zulke algemene aanduidingen dat de resultaten eigenlijk slechts beperkt betekenis kunnen hebben. Wanneer de agendapunten zijn vastgelegd volgt ongetwijfeld nog een uitputtende slag over de be woordingen ervan. Met name in de eerste periode zal deze politieke exegese het terrein beheersen. Het Warschaupact suggereerde aanvankelijk slechts twee agenda punten: een verklaring omtrent de betrekkingen tussen de landen on derling en een hoofdstuk over sa menwerking op het gebied van handel, economie, wetenschap en techniek. Het Westen wil over deze onder werpen uiteraard praten, maai niet noodzakelijker op de voor waarden die het Sowjet-blok daar aan wil verbinden. Dus droeg de NAVO toevoegingen aan: culture le betrekkingen, milieuvraagstuk ken, maar ook de militaire kanten van de Europese veiligheid en een grotere bewegingsvrijheid voor mensen, informaties en gedachten. Het valt te begrijpen dat de lan den van het Warschaupact juist wat dit laatste aangaat liever niets willen zeggen. ZIJ beschouwen het westelijk verlangen om over deze kwesties te onderhandelen als „een ideologische aanslag". Van Russische kant werd dan ook de oprichting van een soort perma nent orgaan gesuggereerd als uit vloeisel van de conferentie. Het Westerse blok ziet daar niet veel in, omdat zich dan elders de be sprekingen eindeloos zouden kun nen voortslepen zonder dat de ei genlijke veiligheidsconferentie con crete resultaten oplevert. beweging Oosteuropese landen, zoals Roe menië en Joegoslavië, hebben ln het westen laten weten juist van een regeling voor de betrekkingen tussen staten meer bewegingsvrij heid te verwachten dan de Brezjnew-doctrine van het beperk te recht op zelfbeschikking binnen de grenzen van de Russische in vloedsfeer thans toelaten. De vrije uitwisseling van perso nen, gedachten en informaties waarvoor de Russen een kennelij ke vrees koesteren is voor het Westen wat Helsinki betreft van het allergrootste belang. Het is overigens een zaak waarmee de Fransen en de Engelsen tijdens de voorbereidingen wat luchtiger zijn omgesprongen dan bijvoorbeeld Nederland en Duitsland. „Want de Fransen", aldus een diplomaat, .zullen zich noch van de NAVO noch van de EEG iets aantrekken als het er om gaat hun zin door te drijven". En omdat er ongetwijfeld van neutrale kant bemiddelingspo gingen zullen worden ondernomen vreest men dat het Westerse front wel eens wat minder hecht kon blijken dan men in de Brusselse hoofdkwartieren soms wil doen ge loven. In het bijzonder de Scandi navische landen, die altijd al haast hebben willen maken met het tot stand brengen van de eigenlijke veiligheidsconferentie worden daarbij vanuit de Amerikaanse hoek nauwlettend gadegeslagen. De Sowjets zouden immers geen beter resultaat kunnen verwachten dan een gespleten Westerse allian tie en een hopeloos verdeelde groep EEG-landen die ontredderd en politiek verzwakt aan de confe rentietafel noch in de dageiykse politiek tenslotte geen vuist meer zouden kunnen ballen. Uit die kwetsbaarheid put het Westen angst voor de gesprekken in Helsinki, maar ook uit de vrees dat in sommige Westeuropese lid staten van de alliantie ten onrech te een vredeseuforie zal losbarsten. Wordt vervolgd Het eerste artikel in deze serie van drie verscheen in ons blad van za terdag J.L.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9