WERKGEVERS TEKENEN HET CENTRAAL AKKOORD NIET Ingrijpende wijzigingen nodig Vrijdag komen eerste Aziaten naar Nederland Drees, Wiegel en Aantjes kraken schaduwkabinet RVD verontwaardigd over campagne met foto van koningin Marktkoopman neergestoken in gevecht De Koster in defensie-testament': Nieuwe E8 Snelste weg tussen u en ons DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 BINNENLAND WENEN Vrijdag arriveert vanuit Oostenrijk op Schiphol de eerste groep Aziatische vluchte lingen die door Nederland wordt opgenomen. Het gaat waar schijnlijk om een groep van en kele tientallen mensen. lingencentra lange dagen maakt, heeft al honderd personen ge reed voor vervoer naar Neder land. De Aziaten zullen vrijdag middag zo goed als zeker worden overgebracht naar een bunga lowpark van de Nillmij in Nieuw Millingen, waar zij drie maan den zullen blijven. Daarna zul len 2dJ uit elkaar gaan. „We moeten ghettovorming vermijden", zei ons de heer J. P. Brinkman van het directoraat- generaal voor de arbeidsvoorzie ning. "Als burgers zullen ze zich zo snel mogelijk moeten aanpas sen. Dat zal wel lukken. Het zijn ongelooflijke intelligente, vitale en beschaafde mensen". Zijn indruk in Wenen na drie selectiedagen: "Ze geven er zich heel goed rekenschap van dat ze weer helemaal opnieuw moeten beginnen, eventueel als hand arbeider. In hun kinderen zitten grote perspectieven: die zullen ook de taal snel leren". Teamlid Vorst, inspecteur voor de volksgezondheid. "Ze gaan vooral zo graag naar Nederland, omdat het zo dicht by Engeland ligt". Hy zei ook: "Myn angst is: wat heeft de toekomst van deze groep. De jongens zullen echt niet met Hollandse meisjes trouweh. Het is een kleine groep die onder elkaar zal trouwen". In het kamp in Nieuw Millin gen zal geen centrale keuken worden ingericht. De gezinnen zullen voor zichzelf kunnen ko ken. Er zullen taalcursussen worden gegeven en er komt een veel uitgebreider beroepsge- schiktheidsonderzoek dan in Oostenrijk mogeiyk was. I DEN HAAG De werkgevers tekenen morgen het cen- loon- en prijsakkoord, zoals dat nu is geformuleerd, niet. Zij menen dat er wijzigingen in de overeenkomst no- zijn na de prijsmaatregel van de regering. Het gesprek daarover met de vakbeweging in de Stichting van de Ar- 31 beid, het topoverlegorgaan, vindt morgen in Den Haag iats. ,|Plaa De opstelling van de werkgevers H, ^tekent ook dat het door de oppo- verlangde debat over de prijs- aaatregel in de Tweede Kamer dat loor donderdag op het programma sterk aan betekenis wint. "remier Biesheuvel noemde het listeravond in een eerste reactie Verstandig" dat de werkgevers st nog eens willen praten met vabeweging. Van dat overleg zal {hangen wat er moet gebeuren. Voor 1 juli Terwijl de werkgevers een voor- pig "nee" formuleerden gingen i drie vakcentrales definitief ak koord met het matigingsplan waar- nrer nu al maanden is gepraat. In verklaring wordt echter wél ge- i dat de vakcentrales vervan- aitgaan dat toekomstig overleg, iet een nieuwe regering over een untal nog onvervulde wensen van vakbeweging tot bevredigende resultaten zal leiden. Voor 1 Juli volgend Jaar zal de vakbeweging nagaan of hieraan is voldaan. Wat precies de consequenties zijn van de opstelling van de werkge vers is nog onduidelijk. Volgens werkgeversvoorzitter drs. S. C. Bakkenist is het niet de bedoeling te tornen aan de overeengekomen loonstijging van 3,5 procent per 1 Januari. Ook zijn de ondernemers niet uit op een ingreep in de lonen. De werkgevers willen nieuw over leg om te bekijken op welke pirn- ten werkgevers en vakbeweging 't nog eens zijn. In elk geval zal de prijsparagraaf uit het centraal ak koord moeten verdwijnen. Roet in eten Mer. P. van Boven, voorzitter van de confessionele werkgeversorgani satie NCW: "Het zo zorgvuldig op gebouwde evenwicht in het ak koord tussen lonen en prijzen is verstoord doordat de regering roet in het eten heeft gegooid". Drs. Bakkenist laakte de "onjuist- te voorstelling van zaken over de pryzensituatie" door minister Langman (Economische Zaken) en premier Biesheuvel. "Zü hebben gezegd dat de vrijwillige prijzenma- tiging nu dwingend Is voorgeschre ven. Dat is volkomen onjuist". De werkgeversvoorzitter zei dat de prijzenbeschikking op drie pun ten essentieel afwijkt van wat eer der vrijwillig was overeengekomen. In de vrijwillige overeenkomst werden géén produktiviiteitspercen- tages genoemd, waarmee rekening moet worden gehouden. De prijsbe- schikking heeft terugwerkende krocht tot 15 augustus, terwijl de I vrijwillige overeenkomst maar te rugwerkte tot 27 oktober. Ook ken de de vrijwillige overeenkomst geen afzonderlijk regiem voor de distri butiesector. Geen bewijs DEN HAAG Een advertentie campagne van de Verenigde Neder landse Uitgeversmaatschappijen heeft tot verontwaardiging geleid bij de Rijkavoorlichtingsdienst. On- dêr de forse kop "Wat u van haar nog niet wist" wordt een sfcatiefoto ran de koningin als blikvanger gebruikt in een advertentie om abonnees te werven voor het dames weekblad Uibelle. In de reclamewe reld wordt de ongeschreven wet ge- dat foto's van de leden van het koninklijk huis nimmer wor den gebruikt voor commerciële doel einden zeker niet ongevraagd. Deze gedragsregel is volgens de RVD zeer duidelijk overtreden. De heer Van der Wiel, hoofd van de Rijks voorlichtingsdienst: "Het heeft ons onaangenaam getroffen dat er een to van de koningin is versohenen de advertentiepagina's van de dagbladen. Het is, voor zover ik kan nagaan, uniek dat een foto van de koningin wordt aangewend om de verkoop te bevorderen. Wij zijn trouwens niet de enigen die veront waardigd zijn over deze gebeurte- We zullen onze bezwaren ken baar maken aan de directie van de VNU en beraden ons er nog over wat voor stappen er verder kunnen wor den ondernomen". De heer Zeelen- berg. marketing-manager van de VNU: "We mogen de mensen die Libelle niet lezen toch wel laten we ten wat e missen? En is het dan zo erg als Je naast zo'n fotootje van de koningin een bon zet om een abon nement te nemen? Ik zie die bezwa ren allemaal niet hoor. Ik geloof trouwens niet dat de RVD het ons kwalijk zal nemen. Wij hebben een cende relatie met ze. We schrijven nooit kritisch over het koningshuis. Dat wordt door de he ren altijd erg gewaardeerd". Volgens drs. Klein van de Neder landse Reclame Stichting zal het juridisch moeilijk zijn maatregelen te nemen tegen de VNU: 'Dit is een randgeval. Ze kondigen we liswaar erg groot een serie over de koningin aan". Een erkende persoonlijkheid a,s Johan Cruyff zou, als zijn foto in een advertentie werd gebruikt, on getwijfeld een forse vergoeding eisen. De RVD is dat in ieder ge val niet van plan: "We moeten ge woon proberen te voorkomen dat dit nog eens gebeurd. En niet alleen voor wat de koningin betreft. De vol gende keer kunnen ze wel een foto van een minister gebruiken". Drs. Bakkenist herhaalde dat de regering geen enkel bewijs heeft aangevoerd voor de stelling dat de prijsstijgingen mede veroor zaakt zijn door verruiming van de winstmarges, zoals minister Lang man de Kamer voorhoudt. Uit de vandaag verschenen be schikking blykt dat voor producen ten van goederen 'n derde van de loonstyging mag worden berekend in de prijzen. Verhuurders van goede ren mogen tweederde van de loon stijging doorberekenen. De dienst verlening mag de loonstyging door berekenen voor zover die meer dan twee procent is. Wat de handel betreft: voor zover inkoop prijzen van handelaren met niet meer dan vijf procent stijgen, mag de winstmarge van 15 augustus wor den gehandhaafd. De regermg geeft ook toe dot de prijsstijging in het komende jaar bijna 8.5 procent zal bedragen. Het effect van de prijs maatregelen is daar echter niet in begrepen. Aan de Amsterdamse grachten is het vrijwel altijd een probleem om een geschikt parkeer- plaatsje te vinden. De eigenaar van deze auto vond het ook en liet zich niet van de ivijs brengen door de Dienst Gemeentewerken die de straat openbrak om een nieuwe leiding te leggen. De kans dat het wagentje de komende da gen wordt ontvreemd lijkt gering. MAASTRICHT De Maastricht se rechtbank heeft de 22-Jarige C. B. uit Ubach over Worms wegens dood slag veroordeeld tot terbeschikking stelling van de regering en een Jaar gevangenisstraf. In april stal B. een portemonnee met 150 Duitse marken van zijn vriend Wijnand Schiffelers. Toen deze, dat merkte en daar opmerkingen over maakte, sloeg B. hem en wurgde hem. Om er zeker van te zijn dat hij dood was, stopte hij hem een pluk gras in de mond. Wijnand overleed door verstikking. Het lijk werd on der een paar struiken verborgen. Jaar en tbr wegens moord AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politie heeft gisteravond de 23-jarige RV uit Paramaribo ge arresteerd. die door het publiek was aangewezen als de man, die kort tevoren de 29-Jarige marktkoopman F. J. van Rheenen met een stiletto had neergestoken. Het slachtoffer werd met een zeer ernstige steekwond In de borst naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. AanvankeUjk werd voor zyn leven gevreesd, maar later kon wor den meegedeeld dat het levensgevaar was geweken. Achter zijn kraam op de markt van de Albert Cuypstraat. kreeg de koopman 's middags uit het pu bliek te horen dat zijn vrouw elders op de markt door twee Surinamers werd lastig gevallen. Hij Het zijn kraam in de steek om haar te gaan helpen en raakte daarbij met een, van de twee in een gevecht gewik keld. Voor de ogen van talloze om standers kreeg hij daarbij een stilet to in de borst. In de daarop volgende consterna tie namen de mannen de benen, maar dankzij medewerking van het publiek, kon de politie een van de twee achterhalen in een slagerswin kel, waarin hij was gevlucht. De ver dachte bekende na confrontatie met getuigen, aldus de politie. DEN HAAG Minister H. J. de Koster (Defensie) vindt vry ingrij pende wyzigingen in de bestaande militaire plannen nodig. Als die worden uitgevoerd kan Nederland volgens hem echter „binnen redelyk financiële grenzen" zyn huidige NAVO-taken blyven nakomen. „Harde maatregelen", noemt de bewindsman de voorstellen die hy heeft neergelegd in een persoonlyke nota voor de toekomstige formateur pn zyn eigen opvolger by Defensie. Hy voorspelt: „Myn nota zal by de krygsmacht niet enthousiast worden ontvangen". Verblijvend Die nota titel: „Defensie, waar heen in de komende tien jaar" is door De Koster vryblyvend aan zyn collega's in het kabinet aange boden en naar de krygsmacht ge stuurd. De minister snijdt naar zyn eigen mening vry hard in de plan nen van de drie krijgsmachtdelen. De marine moet o.a. een derde geleide-wapenfregat en een derde bevoorradingsschip van het vloot- plan afvoeren. Het leger verliest ze ven infanteriebataljons en de lucht macht moet het in de toekomst met één type Jager doen. Vier procent De gevechtskracht zou door ver schuivingen van mensen en materieel en standaardisatie van wapensyste men op hetzelfde peil kunnen bly ven. Het resultaat voor de defensie begrotingen zou echter zyn, dat deze beneden de magische vier procent van het Jaariyks netto nationaal in komen kunnen blyven, terwyi de in vesteringen kunnen worden opge- I voerd. Voor de dienstplichtigen heeft mi nister De Koster in zyn „politiek I testament verkorting van de dienst- tyd van zestien tot veertien maan- den staan. Voor zo'n zesduizend nogal geestdodende functies (zoals bewakingsdiensten) zou de dienst- tyd zelfs naar een Jaar kunnen worden teruggeschroefd. Er zouden I dan wel meer vrywilligers nodig zyn en de dienstplichtigen moeten als „klein offer" toestaan dat hun wed de wordt bevroren. Zak patat De Koster vindt verder dat de sol daten meer vrijheid moeten hebben om te kiezen of ze binnen de kazerne willen eten „of daarbuiten een zak patat halen of naar de Chinees gaan". Ook zouden ze vaker buiten de kazerne moeten kunnen slapen. HU denkt aan een bonnensysteem ter vervanging van de huidige in houding van 105 gulden op de wedde. De vorming van een scha duwkabinet is gisteravond ge kraakt door Drees, Wiegel en Aantjes. Hans Wiegel (WD) noemde het gisteravond in Rot terdam "een gespannen, beetje droevige vertoning. 'De linkse drie zijn met zo'n kabinet ge komen omdat het moest en dan had ik wel verwacht dat zij met hun allerzwaarste kanon nen zouden zijn gekomen. Vo rig jaar was het nog een stunt. Dat is het nu niet meer". Drees jr. (DS '70) tijdens een spreekbeurt in Haarlem: "Het in elkaar timmeren van een kabinet vóór de verkiezingen is in strijd met de grondwet. Het staatshoofd benoemt mi nisters zij het in overleg met en na advies van politici en het staatshoofd kan ook invloed uitoefenen op de sa menstelling van het kabinet". Mr. W Aantjes (ARP) zei in Middelburg dat er uit de eer ste en tweede kamerfractie van de AR een kabinet te formeren is dat al een klasse beter is, dan 't verkiezings- of schaduw kabinet. Aantjes verwonderde zich er niet over dat er nog geen minister voor Defensie was gevonden, gezien de grote be zuinigingen. Ook vroeg hij zich af of het PvdA-kamerlid Schae- Koningshuis II ARNHEM De opmerking van André van der Louw dat t Nederlandse volk pas volwas sen is als het zelf zijn staats hoofd kiest, is niet alleen bij CH-lijsttrekker Tilanus maar ook bij VVD-voorzitster Haya van Som er en -Downer slecht ge vallen. "Van der Louw denkt zeker in het voetspoor van Troelstra te kunnen treden door het Ko ninklijk Huis in de verkiezings campagne te betrekken. Mis schien wil Van der Louw zelf wel koning worden. Het is 'een voudig schandalig om juist nu wij in Prinses Beatrix en Prins Claus de meest ideale, moder ne mensen hebben op dit mo ment deze discussie te ope nen". Haya van Someren vindt het ook bedenkelijk voor de trouwe aanhangers van de monarchie dat het PvdA-tweede kamerlid Sohaefer minister is geworden in het schaduwkabinet. "Nog niet lang geleden heeft hij ver klaard dat de koningin wat hem betreft 'n goede afvloeiings regeling kan krijgen". Bang Marcus Bakker (CPN) zei in Dordrecht, dat het kabinet-Den Uyl niet de steun van zijn par tij krijgt als het een distric tenstelsel wil invoeren, de nul lijn voor de lonen wil handha ven en de defensie-uitgaven op het huidige peil wil houden. Veel mensen zijn erg bang voor een samenwerking tussen socialisten en communisten, wist Bakker. Maar naar zijn mening was dit onvermij deUjk. 'De PvdA zal toch eens moe ten kiezen", zei hij. De drie confessionele par tijen in Amersfoort voeren met roerende eensgezindheid hun verkiezingscampagne. Ze heb ben gezamenlijk een verkie zingsavond gehouden en ook sa men een geluidswagen gehuurd waarop alle drie de biljetten voorkomen. "Stem één van de drie", vertelt de spreker. De or ganisatoren trekken ook samen naar de bejaardentehuizen voor de volmachten. Ook in Zeist is er tussen de drie een grote mate van samenwerking. Jammer dat de ChristeHJke eenheid nog slechts een lokale aangelegenheid is. ADVERTENTIE 0ev©nteir dichterbij zonder tegenliggers. ^Mj Van West naar Oost. In één adem van Randstad naar Hanzestad. Nieuwe E-8, nieuwe IJsselbrug brengen Deventer onder handbereik: Het Oosten nabij. publikatie van de stichting public relations deventer

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7