Recreanten in actie tegen demping Woubrugse sloot 'Andere' Barend fel van leer „Meer vrouwen moeten zich met de politiek bezighouden Stukje fraaie natuur dreigt te verdwijnen "Ik wou dat de PvdA een partij was als de SPD" PAGINA 4 STREEK DINSDAG 21 NOVEMBER IJ WOUBRUGGE Bij de Jan Schoyensloot. een oer-hollands stuk je boezemwater in Woubrugge, waar de „grote vervuiler" zijn werk nog niet heeft gedaan, staat sinds kort een klein bord. Ondanks die geringe afmeting laat het opschrift niets aan duidelijkheid te wensen over. Er bestaan plannen om de sloot, die de Noord Ade met de Rijpweteringse Vaart verbindt, binnen afzienbare tijd te dempen. Wie daar bezwaren tegen heeft, kan die tot 29 novem ber kenbaar maken by Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in Den Haag. Door Bram van Leeuwen Een ogenschijnlijk onbetekenend bordje, ware het niet, dat even ver derop langs de sloot een eilandje ligt waarop zo'n veertig caravans staan en waar nog enkele woon arken liggen. Zou de sloot verdwij nen, dan betekent dat voor de eige naars van de caravans en boten, dat ze van de buitenwereld zijn afgeslo ten, want de enige mogelijkheid om dit gebied te bereiken is per boot via de Jan Schoyensloot, die vroeger Spijkersloot heette. De woonboten die er liggen en de pleziervaartui gen kunnen er niet meer in en er niet meer uit. Maar er is meer: beroepsvisser Been uit Hoogmade heeft tot 1975 het visrecht in dit water en heeft dat verpacht aan de Hengelaars- bond voor Leiden en Omstreken, die ongeveer 4000 leden telt. Eventuele demping betekent dat de sportvis sers een puik stukje viswater kwijt zijn, maar en dat is nog veel be langrijker een belangrijke paai- plaats voor de vis van het „grote vaarwater" als de Wijde Aa en het Braassemermeer gaat verloren. De ingang van de Jan Schoyensloot met links op de voorgrond het bordje dat de demping" aankon digt. Onderhoud Wie informeert wat er nu precies aan de hand is, krijgt bij het Kade waterschap De A die verant woordelijk is voor de plaatsing van het bordje van secretaris J. M. L. Wesselingh te horen dat de plannen voor de Jan Schoyensloot zijn opge steld om een noodzakelijk onderhoud van de kade langs dit water te voor komen. Dat er alleen sprake van demping zou zijn ontkent, de heer Wesselingh: „Het is nog helemaal niet duidelijk wat er met die sloot gaat gebeuren. Er wordt zowel aan demping als aan afsluiting gedacht." Demping zou betekenen dat te zijner tijd op de plaats van de sloot een weg zou worden aangelegd. Een weg. waar van het nut de oppervlakkige toe schouwer niet direct in het oog springt. Afsluiting houdt in dat aan beide uiteinden van de sloot een damwand wordt geplaatst, zodat het peil van het water kan worden verlaagd. Daardoor zou het onderhoud aan de kade achterwege kunnen blijven. Gevraagd of dergelijke maatrege len een uitvloeisel zijn van de fi nanciële problemen waarmee het Kade-waterschap De A kampt zegt secretaris Wesselingh, dat dit niet het geval Is, maar dat er weinig behoefte bestaat om "geld in het water te gooien". Concreet uitvloei sel van het plan zou in elk geval zijn dat in de Jan Schoyensloot. geen doorgaande scheepvaart meer mogelijk is. „Dat is ook niet no dig", zegt secretaris Wesselingh, "want voor de scheepvaart wordt de sloot niet meer gebruikt". 'Toch wel", zeggen de eigenaars van de caravans en woonarken, die vrezen dat met de uitvoering van de plan nen de recreatiemogpliikheden van zo'n 250 mensen in gevaar worden gebracht. Daarom is men ook tegen de demping in opstand gekomen. ZIJ hebben verschillende bezwaar schriften gestuurd naar de provin cie, waarin zij er op wijzen, dat er een onmogelijke situatie zal ont staan. Bij de demping zal het bij voorbeeld niet langer mogelijk zijn de bemaling van het eiland met be hulp van een molentje uit te voe ren. Het overtollige water wordt na melijk in de Jan Schovensloot ge pompt en wanneer dat niet meer gebeuren kan zal zo vrezen de bewoners op diverse plaatsen op het eiland wateroverlast ontstaan. Bekrachtigd Bovendien vinden de recreanten het een vreemde zaak dat zowel van gemeentewege als door het Hoogheemraadschap Rijnland het ontstaan van een dergelijk recrea- tienb'pct wordt bekrapbtlq-d door hPt verlenen van allerlei vergunningen, terwijl nu met de voorgenomen demping een brok recreatie de "eilandbewoners" zijn voor een groot deel op het water georienteerd verloren dreigt te gaan. Naast de bezwaarschriften, die bij GS zijn ingediend van de zijde van de ca ravaneigenaars heeft ook de sport en beroepsvisserij een protest tegen de demping laten horen. Zij vinden dat ten koste van alles moet wor den voorkomen dat een stuk water dat bilzonder rijk is aan vis, verlo ren era at. De caravan- en booteige naars zijn het da«rmep eens en er zijn inmiddels al gezinnen die zich bereid willen verklaren om een deel van de kosten voor de herstel werkzaamheden aan de kade, bij voorbeeld via een jaarlijkse bijdra ge, te bekostigen. Tot op dit ogenblik behoort de Jai Schoyensloot evenals de Akker- sloot die ook met demping wordt bedreigd nog tot het boezemwate van het Hoogheemraadschap Rijn land. Afsluiting zou betekenen da' het „polderwater" zou worden en het Kade-waterschap de zeggenschap over het water krijgt. "Maar zo ver is het nog lang niet", zegt een woordvoerder van het Hoogheem raadschap. Het enige wat tot dus ver is gebeurd, is dat er een werk groep is benoemd waarin onder meer de Cultuur Technische Dienst de betrokken gemeenten, de water schappen en het hoogheemraadschap^ zitting hebben. Zij bekijken waar in dit gebied de mogelijkheden lig gen voor 'n betere waterhuishouding. De aanwezigheid van borden in 't water noemt men bij het hoogheem raadschap een "formele zaak" uit sluitend bedoeld om een procedure op gang te brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN Er zouden, volgens het tweede kamer lid mevrouw Gardeniers en het statenlid mevrouw mr. Wessels, zich meer vrouwen met de politiek moe ten bezighouden. Tot deze uit spraak kwamen beide dames gister avond tijdens de oursus "politieke vorming voor ed vrouw", die door de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen wordt georganiseerd. „Als er vrijheid is of een man of een vrouw te kiezen, zou het leuk zijn als de laatste wordt gekozen. Niet om ze direct in de Kamer te krijgen maar om aan te tonen, dat ze de aandacht krijgt", aldus me vrouw Gardeniers. Tevens stelde het KVP-kamerlid, dat "politiek bewust zijn betekent, dat Je moet kiezen. Op het ogenblik hebben we teveel keus. Daarom ge- Een van de caravans langs de Jan Schoyensloot met rechts het molentje dat het overtollige wa ter van het eiland in de Jan Schoyensloot maalt. Oebegrijpslijli De plannen om de Jan Schoyen sloot en de Akkersloot af te sluiten of te dempen zijn onbe grijpelijke stappen in ons nog groene hart van Holland. On begrijpelijk omdat de beide slo ten liggen in een gebied waar voor straks het streekplan Plassengebied zal gelden. Een van de belangrijkste uitgangs punten van dit streekplan dat in ontwerp klaar is vormt het streven om in de toekomst meer ruimte te creëren voor de naar ontspanning zoekende Randstedeling. De plannenmakers zien die mo gelijkheid onder meer in een uitbreiding van het waterareaal voor de watersporters en de oe verrecreant. Zelfs inundatie van bestaande polders wordt als mogelijkheid geopperd. Maar zie wat nu gebeurt: bin nen dit gebied worden stukjes natuur, die straks een belang rijke rol kunnen vervullen in een vernieuwde opzet, met on dergang bedreigd. Demping of afsluiting betekent dat beide -loten voor de sportvisserij, een van de belangrijkste vormen van openluchtrecreatie verlo ren zijn. Voor de Jan Schoyen sloot geldt dat verlies ln nog versterkte mate omdat langs dit stukje nog niet vervuil de water al een recreatieob ject bestaat, waar jaarlijks enkele 'honderden mensen van rust en ontspanning genieten. Dat een goede argumentatie voor de demping of afsluiting ontbreekt maakt de zaak alleen nog maar onbegrijpelijker. m r- p loof ik dat de mensen Vermoedelijk zou het met drie ft mingen (liberaal, christelijk socialisme) beter gaan". Mevrouw Wessels (D'66) haar inleiding grif toe, dat aanvankelijk heeft betreurt!!" haar partij samenging met 0 Partij van de Arbeid. Het sai gaan met deze groepering ziet dat D'66 progressief wil regercj C er echter heilig van over dat D'66 zal blijven bestaan zal wegzinken in de grote massa. r" Voorstandster toonde zij 1 van een twee-partijenstelsel: progressieve- en een minder gressieve stroming. Overigens niet iets nieuws. Daarnaast i ze, dat de partijen vóór de vi zingen duidelijk hun richting ten aangeven. "We willen het niet een republiek laten hoewel de rol van de ko) kleiner zal worden". Dat de vrouwen toch wel po doordenken bleek duidelijk |j Zij zijn dat het niet voldoende is, indi ke politieke partij de verk strijd ingaat met een eigen gramma. Ze zullen er tijdig voor de dag moeten komen en reen informeren. Dat de prog ma's niet huis-aam-huis 'w- 3 politieke partijen zijn komt door geldgebrek, vertelt vrouw Gardeniers. Ongeveer procent van de Nederlandse is bij een partij aangesloti contributies moeten de worden betaald. Eens j te heeft uitgewezen, dat slecha half procent van de kiezers programma leest Duidelijk zijn de vrouwen grotere groeperingen, omdat zioh beter aan een programma nen houden, dan de splinteip en. De partijen moeten echter hun eigen gezicht verliezen toüh proberen met elkaar ééi gramma te maken. "Er zal dan toch wel water wijn moeten worden gedaan", stelde mevrouw Wessels, hoetrt dit niet als een onoverkomenlij zwaar zag. Positief Positief reageerden de vro ook op de vraag of er in de komst moet worden gestreefd een dusdanig groter st akkoord, dat kan worden ve daarmee een meerderheid in parlement te behalen. Voor twee-partij en-stelsel voelden de mes wel iets. Het "schaduwkai noemden zij erg positief. Zij za het echter wel op prijs stellen ook de "andere kant" hier ieti genover stelt. Mevrouw Gardeniers kwam ter direct in het geweer toen vertelde, dat dit "schaduwtófl voor het "knelpunt" (de bez« van defensie) geen kandi heeft "benoemd". ALPHEN AAN DEN RIJN Barend Biesheuvel de lijst trekker van de ARP is een heel andere man dan Biesheuvel de minister-president. De bedachtzame, beheerste man aan het roer" heeft in deze verkiezingstijd plaatsgemaakt voor een fel le, wat nerveuze politicus, die krasse uitspraken en scherpe verwijten aan het adres van andere partijen niet schuwt. Die in deze tijd niet alleen de oppositie in het parlement vegen uit de pan toedient, maar die ook een trouw coalitie-partner als de VVD niet spaarde op de verkiezingsbijeenkomst die de kies kring Leiden gisteren in Avifauna in Alphen aan den Rijn had belegd. Natuurlijk, de PvdA kreeg het meeste te slikken van de Anti-Revo lutionair. "Als ik niet aan het scha duwkabinet -het schaduwkabinet van vandaag en van morgen- toekom ln mijn betoog, dan is dat niet zo erg. Dat komt dan bij de discussie wel" merkte Biesheuvel in zijn inleidende betoog op. Door Bert van Dommelen Foto's Will Dijkman Zijn felheid Jegens de oppositie con centreerde zich op PvdA-lijsttrekker Den Uyl. "Wie Den Uyl in deze tijd hoort, moet wel denken dat we aan de rand van de sociale afgrond staan. Hoe durft de ARP te zeggen dat ze een sociaal beleid heeft ge voerd, zou Je zeggen. Tegen een der gelijke indruk ga ik bikkelhard ln". zo trok de ARP-lijsttrekker van leer. "Laat Den Uyl maandag, wan neer wij elkaar in een debat voor de tv ontmoeten, maar eens waarma ken wat hij altijd heeft beweerd, namelijk dat door ons beleid de ar men steeds armer en de rijken steeds rijker zijn geworden. Laat hij het maar bewijzen. Of wie weet, misschien zit er vanavond wel een socialist ln de zaal. dan kan die het met uit de doeken doen. Naar mijn mening is er veel ge daan. Aan ontwikkelingshulp, aan de oudedagsvoorzieningen voor zelf standigen. De belastingvrije voet is voor de laagste inkomens gestegen. De oppositie verwijt ons, dat wij ge faald hebben in het bestrijden van de inflatie. Dat heeft Barzel in Duitsland ook over de politiek van Brandt gezegd. Nou, als wij het even goed hebben gedaan als Brandt Het succes van Brandt was voor de ARP-kopman aanleiding om de ze socialist met Den Uyl te vergelij ken. "Brandt is iemand voor wie ik grote bewondering heb. Maar Den Uyl wordt helaas niet verstandig door een uur met hem ln de trein te gaan zitten. Het Duitsland van Brandt is een trouwe partner in de NAVO. Men voert ook een vredespolitiek, maar niet op de manier van de PvdA. die denkt dat we de vrede dienen door het opblazen van de NAVO. De SPD is een partij die regeringsverant woordelijkheid kan dragen, die lei ding durft te geven. Ik wou dat we hier zo'n PvdA hadden." Krachtenveld Biesheuvel kwam wèl toe aan het schaduwkabinet van de progressie ve drie. "Een Journalist heeft dat kabinet omschreven als een zelf moordbrigade. Zover zou ik niet wil len gaan", zei hy op spottende toon. "Wij als confessionelen willen een meerdérheidskabinet, dat w< maken naar aanleiding van uwoor- deel als kiezer. U moet het politieke krachtenveld in Nederland bepalen. Als het aan mij zou zijn om vast te stellen hoe het toekomstig kabinet er uit moet gaan zien, zou ik zeg gen: een regering van confessione len en VVD. Opmerkelijk vond ik, dat het scha duwkabinet zich heeft voorzien van rode adviseurs. Ik vind dat bedenke lijk. We hebben een goed ambtelijk apparaat, dat objectief de wisselen de kabinetten kan adviseren. Als er behoefte aan voorlichting is, moet men deze onafhankelijke mensen raadplegen." De oppositie kwam er -het is duide lijk- niet best af in het betoog van de AR-leider. Ook VVD-leMer Wie gel echter kreeg kritiek te horen: "Wiegel heeft gezegd dat de belas tingen ln Nederland schandalig hoog zijn. Hij moet er dan wel rekening mee houden, dat de WD-minister Witteveen indertijd -van 1967 tot 1971 in het kabinet -De Jong- de be lastingdruk fors heeft verzwaard De belastingen zijn in de periode die achter ons ligt nog hoger geworden, dat is waar. Dat komt, omdat wij een aantal volgens ons noodzakelij ke sociale voorzieningen hebben ge troffen. Het advies van de premier, die links en rechts ook DS'70 nog de no dige verwijten maakte, omdat Drees en De Brauw het kabinet-Biesheu vel volgens hem op onedelijkè gronden hebben laten springen. "Laat u niet ln slaap Wiegelen.Laat geen Uylen voor citroenen verkopen Stem onbedreesd ARP". Een donderend applaus van het ze ker 800 koppen tellende publiek in Avifauna -de mensen zaten zelfs op de trappen- besloot het gedeelte van de AR-bi^-nkomst voor de pauze. Na de pauze, waarin de premier on der vuur werd genomen door een Franse camera;:peg, kon het pu bliek met vragen terecht. Biesheuvels wens ging ln vervul- sling: er bleken socialisten i/i de zaal. De ARP-leider ging er niet voor opzij. "Den Uyl heeft wat mij betreft de motie-ziekte", liet hij een PvdA-minnende aanwezige weten En: "Die 1200 miljonairs, weet u wanneer die erbij zijn gekomen? Nee? Dat was in 1967. Heeft Den Uyl er toen iets aan gedaan? Het was per slot van rekening ten tijde van het rooms-rode kabinet-Cals. Hebben ze er iets tegen gedaan, Den Uyl en Vondeling? Ook lk heb kri tiek op de vermogensverhoudingen in Nederland." Naarmate er meer socialisten in de zaal bleken te zijn ging ,de onver stoorbaarheid van Biesheuvel iet wat verloren. Vooral scherpe ver- verwijten uit de zaal dat het niet an een christelijke instelling zou getuigen om landen als Portugal, Zuid-Afrlka, Spanje, Griekenland en Biesheuvel„Laat Den Uyl zijn beweringen maar eens maken" de VS niet volledig te laten vallen, i ervoor om een haat-politlek te f maakten de AR-kopman duidelijk bedrijven." ontstemd. „Ook als we het met Dat geldt, zo bleek, niet alleen het beleid dat een land voert volle- i de buitenlandse politiek. Bies^ dig oneens zijn, moeten we niet alle gaf desgevraagd te kennen betrekkingen verbreken Er moet eel" wel weer met DS'70 in een j1 ruimte voor een dialoog zyn. Ik pas 1 gend kabinet te willen gaan

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4