'OLITIERAPPORT EINDELOOS FEUILLETON 18 NOVEMBER 1972 De slumps van New York: moerassen van grote ellende en de bronnen van de misdaad yas een zonnige herfstoch- I in november en de openba- cbool nr. 63 aan de Franklin Due in New York ontving bezoeker. Het was een onop- jongeman in een grijze die de naam William in het bezoekersboek eef en zacht fluitend de lan- ang inliep waaraan de klas alen lagen. In het midden de gang stopte de bezoeker jor een raampje zag hij de ne gestalte van juffrouw sa McGrady voor de klas t De jongeman stapte naar >n. Uit zijn binnenzak haal- ij een pistool dat hij op juf- f' Theresa McGrady richtte, fcren begonnen te huilen. je tasje", zei de man in jenjas, ..of ik schiet je her- eruit". Twee uur later kwa de agenten. jebeurde vorige week op een |l in New York en we ma- ex melding van omdat het al allesbehalve op zichzelf Schoolovervallen behoren de nieuwste rage van de misdaad in de Verenigde Staten: volgens 20 miljoen Amerikanen het grootste, bangste en meest huiveringwekkende probleem waarmee het land wordt gecon fronteerd. De afgelopen 14 dagen gebeurde het in New York in 18 schoollo kalen dat plotseling iemand als bezoeker van Theresa McGrady binnentrad. De buit liep uiteen van drieduizend dollar tot twee dollar. Maar typerender voor de instelling van de overvallers was dat ze, om hun optreden kracht bij te zetten, kinderen bedreig den, onderwijzeressen het mes op de keel werd gezet en dat him mannelijke collega's, als ze niet vlug genoeg hun portemon nee trokken, voor de ogen van de klas in elkaar werden gesla gen. Zo heeft het geweld in Amerika nu zelfs al de lagere school be reikt. De bestuurders vroegen New York om een bedrag van zes miljoen dollar teneinde de scholen met gewapende man schappen te kunnen beschermen: Burgemeester John Lindsay hapt vrolijk van een kippepoot, maar in zijn stad worden hij wijze van spreken de kippe- poten van je hord gegapt. de school als kazerne in het blijven we in deze stad als we land van de vrijheid. „Waar zelfs in de schoolklassen al niet meer veilig zijn?" vroeg burge meester Lindsay zich af. Zijn welzijns-budget, waarmee de misdaad van zijn wortels be roofd moest worden, was in de zes jaar van zijn bewind vervier voud tot het gigantische bedrag van dit Jaar: 1,2 biljoen dollar. Maar hoe men de misdaad ook wil aanpakken het op hol gesla gen kwaad blijkt niet te be teugelen met een begrotingspost die losstaat van een grootscheep se en totale aanpak van de vreesaanjagende sociale ellende in Amerika. In Lindsay's stad nam de misdaad dit jaar met tien procent toe. We hebben het nu niet over de georganiseerde misdaad, waarvan de grootste bedreiging misschien wel schuilt in het reusachtige corruptie-spel met de autoritei ten. De geschatte jaaropbrengst van de georganiseerde misdaad 26 miljoen dollar valt vol gens de deskundigen nog geheel in het niet bij de onvoorstelbare schade en rampspoed die dage lijks tienduizenden overvallen, inbraken, aanslagen, verkrach tingen en diefstallen in de Ame rikaanse straten aanrichten en die op naam komen van de ano nieme misdadiger. Zomaar een Amerikaan die zo maar een andere Amerikaan een mes in de buik steekt omdat hij geld nodig heeft voor heroïne: in New York wordt de helft van alle misdaden gepleegd door ver slaafden aan hard drugs. Volgens een van de laatste offi ciële cijfers waarover wij in New York de beschikking konden krijgen vonden er in 1967 meer dan drie miljoen diefstallen plaats van voorwerpen die min der dan 50 dollar waard waren. Er werden 654.000 auto's gesto len, berovingen kwamen in de grote steden 35 maal zo vaak voor als in de kleinere en in de kleine, verpauperde centra van de Big Cities waren vier maal zoveel arrestaties en vijf maal zoveel moorden als in de uitge strekte buitenwijken. Het welva rende Amerika betaalt een zware prijs voor zijn onverschilligheid tegenover de armen en de onge- lukkigen. In de vier Jaar van het wet en orde-regime van Nixon is de zware misdaad met 30 procent gestegen. Volgens de laatste statistieken van de FBI is ze heviger en verontrustender dan ooit tevoren in de geschie denis van Amerika. In de tien jaar die achter ons liggen steeg het aantal zware misdaadgeval- len per 100.000 inwoners van 160 naar 393. Moordpartijen namen toe met 70 procent, verkrachtin gen met 113 en berovingen met 212 procent. Vorig Jaar werd bij na 1 miljoen Amerkaanse bur gers thuis of op straat op de een of andere manier lichame lijk aangevallen. Misschien is er In deze, door de zucht naar rijkdom en apathie voor armoede gedomineerde, sa menleving geen betere en fat soenlijker man om de oorzaken van de misdaadgruwelen toe te lichten dan Ramsey Clark, onder president Johnson vier jaren de hoogste man op het departement van Justitie. kinderen aanvallen die voor het eerst op weg was naar een blanke sohool. Om twee uur werd deze of gene vermoord. In parken werden wan delaars gemolesteerd en Jongemeis- jes verkracht. Sommige vrouwen deden toen er gebeld werd de deur open, voor de laatste maal. Een oud vrouwtje verdween in de Hudson alleen haar tasje werd niet terugge vonden. Een dag uit het leven van New York. Het dagelijkse geweld dat als een steeds boosaardiger epidemie over Amerika hangt is wreder en uitziohtlozer dan in deze stad: het dagelijks politierapport is een ein deloos feuilleton, door de duivel zelf geschreven. Standbeelden Geen stad ter wereld heeft de standbeelden van zijn harteloosheid zo koud en trots opgericht als New York: hoge duistere gebouwen hou den er het daglicht tegen, de lucht behoort toe aan beton, en reclames voor schoonheidsmiddelen, in de oude schaduwen van de lawaaiige straten liggen glasscherven, vuilnis zakken en dronkaards en alleen over de Avenue van Manhatten trekt een rijke menigte veilig door door de stad van steen voort: ook hun gezichten lijken als uit steen ge houwen. Deze stad tast naar de hemel, maar drukt miljoenen in wanhoop neer. Het protest vindt zijn weg in de misdaad: gemiddeld tien moorden per dag, vorig Jaar dagelijks 100 roofovervallen in acht Jaar ver drievoudigd. Men kan er elke dag het ochtendblad op naslaan om zich onbehaaglijk te voelen als op een slagveld. Zomaar zo'n dag: enige moorden, drie Jongens die in een kerk de ou derlingen tegen de grond hadden geslagen en er vandoor waren ge gaan met de 770 dollar van de war me maaltijden-actie voor arme kin deren, wat roofpartijen, een Russi sche Journalist die in het middag uur in het Central Park van al zijn geld beroofd was, een overval in een lift, een geplunderde kruide nierswinkel en de drie Jongens die de vergadering waren binnenge drongen die een schoolbestuur hield over de aanslagen op scholen: de buit was de hoogste van die dag 660 dollar aan geld en Juwelen. Maar het is in de kranten natuur lijk slechts het topje van de ijsberg dat opglinstert. De rest is oude kost. Volgens schattingen wordt 90 procent van alle misdaden boven dien al niet eens meer bij de politie opgegeven. Maar zelfs zonder de koersberiohten van de misdaad in hun dagblad be seffen de burgers van New York in dagelijkse angst en vreze hoe onvei lig hun wereld geworden is. Ook de 50 miljoen dollar die het stadsbe stuur wil uitgeven voor de verbete ring van de straatverlichting wordt door velen nauwelijks ernstig geno men: de misdaad in New York is al brutaal genoeg om het daglicht te kunnen verdragen. Wanneer de avond valt wagen ook in de betere en goed verlichte buur ten velen zich niet meer de deur uit. „Het aantal partijtjes en bij eenkomsten bedraagt nog maar de helft van tien Jaar geleden. „Als we kennissen krijgen, komen ze in vier auto's tegelijk", zei een van onze gastheren. In de hal van zijn flatgebouw wees hij op spiegels die aan de muren waren bevestigd. „Zo zien we met een of Jongens ons achter de pila ren staan op te wachten. Er is hier ook geen enkele alleen wonende vrouw meer die niet een grote hond heeft genomen. Al onze voordeuren hebben nu dikke kettingen met slo ten. Het Wilde Westen is er kinder spel bij". Zo is elke flat in New York al zijn eigen kleine veste geworden. Ameri ka beschouwt als hoogtepunt van zijn cultuur zijn wandelingen op de maan. In New York kan men 's avonds nauwelijks meer wandelen: het is maar wat men onder cultuur en beschaving verstaat. „Het vraagstuk is oplosbaar. Het gaat er om hoe bezorgd we zijn", zei Ramsey Clark. Buiten werden opnieuw tientallen weerlozen gesla gen, gestoken, vermoord en ver kracht terwijl de torens van Nev York de hemel uitdaagden. rige, als veehouder ogende Clark is een veel gevraagde spreker: Amerikanen rhet genot van een whisky nu eenmaal graag hoe fout ze zijn. Wij troffen iden man op een McGovern-avondje in New York. Dames, rinkelend van zwermden als muggen om hem heen: een bewogen prediker uit Texas die oog in de Newyorkse nacht meer verdiende dan het beschaafde luisteren van rijken. „Als we het over de misdaad hebben", zei Clark, terwijl in zijn ge- ivaste hand een whiskyglas liet vallen, ,dan moeten we beseffen dat het dan plaats gaat over de uitwerking van racisme, sloppen, armoe en werkloos- t i individu. De achterbuurten van onze steden zijn moerassen van de grootst llende, smerigheid, ziekte en honger. De huizen stinken en zijn overbevolkt. lebzucht, angst, haat, voor hun hele onrechtvaardige en hopeloze bestaan e mensen in alcohol en drugs. Dit zijn de bronnen van de misdaad". ve hartelijk applaus, een witte kuif die een gouden horlo- im t voor uit een boek reven had de menselijke waar de misdaad voort, in hun kamers op ander land, machtig De armen van Ame- zoals armen roben, de volle om- iegradatie". Opnieuw applausje op. Clark leweld is dat van de larlijkst. Als die de is er^dan om het lijks keren tientallen Jonge vrouwen en mannen genezen huiswaarts. Wat hen dan in de meeste gevallen met een grijns van boosaardig triomf wacht in het getto met zijn werkloosheid (20 procent van de negers heeft er geen werk), zijn be derf, zijn armoe, zijn onverschillig heid en zijn agressie. Het is de Amerikaanse straat zelf die de van zijn verslaving en zijn misdaden verloste zondaar opnieuw naar de heroine doet grijpen. Maar wie dat doet grijpt ook weer naar het mes. Zo werkt het karakter van de sa menleving de groei en de aard van de misdaad in de hand. Tachtig procent van de dagelijkse gevange nisbevolking van meer dan 100.000 man heeft al eerder gezeten. De duisternis zonder hoop van het get to en de onverschilligheid zonder erbarmen van de wereld daarbuiten dreef hen tot nieuwe misdaad. „Waarom zou een man die steeds maar weer door de samenleving ge slagen wordt die samenleving niet terugslaan?", vroeg Ramsey Clark 15 hoog. Er heerste nu iets van een bedremmeld zwijgen onder de aan wezigen. Buiten zonden hoog op donkere ge bouwen neonletters hun dure bood schappen naar boven. Maar onder de Amerikaanse hemel bewoog zich het wanhopige en zieke leger voort waaruit de misdaad als koorts ont sproot: 7 miljoen alcoholisten en zo veel drugs-verslaafden dat ze dage lijks voor 7 miljoen dollar moeten gebruiken: allemaal op de vlucht voor iets dat Amerika hen niet bie den kon, de misdaad als enige gezel van hun lot. Het groepje rijken en Ramsey Clark toastten 15 hoog in de hemel op McGovern en de toekomst van hun land: het aantal arrestaties was er de laatste vier Jaar met 30 procent gestegen, maar dat van kinderen onder de 18 met 100 pro cent jaarlijks worden er een half miljoen schietwapens verkocht, ko gels doden elk Jaar 20.000 Ameri kanen en verwonden er 200.000. in Harlem is 1 op de 4 negers werke loos en ergens in New York zou de volgende dag een grote menigte vol wassen blanken een bus met neger- politiemacht is in Hks van veel bete- t de naar een fe omvang voort- Zo groot is het 'e vertrouwensrelatie t dat de armen de in diefstallen, ver steekpartijen die in t plaatsvinden al ook aankloppen Ijdie onderdanig te- |*anneer de bende- die de andere het illegale speel- zelf die zo een misdaad uitreikt. ■Pe politie is niet Het is hem op zijn missie zendt". er in New gear- steekpenningen in hun di- hadden gege- daar nog ver- Veel interessan- van de psy- s;rand onder 5000 genten. Strand, „was het werk van politie man de veiligste dekmantel om te opereren als inbreker, kinderlokker of brandstichter". Hij voegde daar aan toe: „De zaak waar ik het bangst voor ben geworden is de wreedheid. Wat gaat zo'n man doen zo gauw hij een geweer en een gro te auto heeft?" Het is niet verwonderlijk dat de misdaad in Amerika van dag tot dag stijgt. Maar de zo slecht gesala rieerde politie klaagt op haar beurt weer anderen aan. „Het is het rechtssysteem dat bankroet is", zei commissaris Patrick Murphy van New York, „de rechtbanken werken doodeenvoudig niet. In 1960 arres teerden wij voor het bedrijven van zware misdaden 35.629 mensen. In 1971 waren dat er 94.042. Van hen zijn er precies 552 berecht. Wat ge beurde er in godsnaam met al die anderen?" De meeste misdaden worden in Ame rika door negers begaan: 50 procent van degenen die wegens aanranding en 60 procent die wegens roof wor den gearresteerd zijn zwart. De echte dader is natuurlijk het racis me en dus de samenleving: twee Jaar geleden onthulde een rapport bijv. dat tweederde van de negers uit puur racisme geen werk kreeg. ..De langzame destructie van de menselijke waardigheid door het witte racisme is oorzaak van de stijgende misdaad onder de zwar ten", aldus Ramsey Clark. Zo is misschien eerder de geest van de samenleving bankroet dan de rechtbanken van commissaris Mur phy. In New York zijn bijv. de ge- neescentra voor drug-patiënten als gekken in de weer met hun heilza me werk: in deze steenwoestijn vol eenzaamheid en hardvochtigheid leeft alleen al de helft van de 560.000 heroine-versiaafden die het welvarendste land ter wereld rijk is: tweemaal zoveel als in 1968. Reddingbootjes Deze centra varen als reddingboo tjes door de storm van een onmete lijke oceaan. Hun werk is er behal ve een van liefde en inspanning echter ook een van succes: dage- Ramsey Clark, een veelgevraagde spreker, want de Amerikanen horen nu eenmaal graag hoe fowt ze zijn tot 50 procent van gfH in feite geeste- voor het werk inleving wacht- ■xftt de opwinding 9 procent voelde j 01 tot het bedrijven norö1 Is 10 tot 15 procent 001 J?eweest, Van hen", zei

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17