tudolf Augsteins ïoeilijke stem- usschijngevecht )r: )mt EN :ter rdrag Oom (22) bleek ontvoerder van Frans meisje Doden op Amerikaanse campus DERTIGDUIZEND MILITAIREN VOOR PERON IN TOUW Vietnam- gesprek kan elk moment worden hervat )JG 17 NOVEMBER 1972 poor onze correspondent) BORN Ergens In d< ivolle kroeg „Zum Schuit- roept Iemand: "Herr Aug- waarom wilt u voor Pader- naar de Bondsdag? Ik was liever in Hamburg geble- 1 immers Augstein, miljonair, uitgever invloedrijke en gerucht weekblad Der Spiegel,, nogal klein van postuur en tong veel minder gewiekst pen zit met een mega ster een tafeltje vol biergla- gasten drinken op zijn re- treug: „Een Jong politicus ergens beginnen (gelach, in is 49) en Rainer Barzel toch ook in Paderborn, lij er niet geboren?". Goed ir bromt iemand in it van de megafoon: „Daar we ons dan ook voor", de oude bisschopsstad nvruchtbare vlakte van oos- Westfalen, is het centrum sskring 106. Komende zon- ordt de helft van de 496 iagleden direct gekozen in iringen. Net als vorige ke- de rooms-katholiek Rainer nu CDU-kandidaat voor rkanselierschap in Pa- zijn tegenstanders van FDP ver achter zich laten, in deze kieskring geniet Teel belangstelling. Toen Augstein de Vrij Demo- Partij (FDP) meldde, best voor haar in de Bonds- [lng wilde nemen, liet de rm kiezen uit een aantal Bif. ÏLIJN (AFP) De Oost- utijleider Erich Honecker gd dat er geen "beter" ba- l zal komen dan het nu ge- verdrag met Bonn. Hij anelijk aan het adres van hütse oppositieleider van liner Barzel, die het nu komen verdrag omvol- tót genoemd en aaiïkon- een CDU/CSU-regering na Eigen opnieuw met de DDR Verhandelen over een be- zei dat het huidige ver arde onderhandelingen tot i&omen en zowel de be- de DDR als van de tollek eerbiedigt, "anders kt gesloten zijn". De Oost- tijleider meende dat rati- bet verdrag een gunstige hebben op de ontwikke- k betrekkingen tussen de ■uropa. ruis wfdkwartier van het In- te Rode Kruis in Genève een Pools-Duitse over stekend vOor een com- egeling voor de slachtof- Pseudo-medische experi- <le concentratiekampen b's tijdens de Tweede We- van 100 miljoen Duit- 1 &1 naar Polen worden voor de ongeveer 6000 slachtoffers of verwan- slachtoffers. De helft van zal binnen vier weken etaald, de rest binnen een »een jaar worden over- öer heeft de regering in bedrag van 40 miljoen lr^en overgemaakt voor Stoffers. De Spiegel-man is voor Walther Scheels FDP een te interessante aanwinst om hem al in de eerste slag op té offeren. De 40 miljoen kiezers van de Bondsrepubliek brengen zondag, in het ietwat gecompliceerde kiesstelsel, twee stemmen uit. De eerste geldt een kandidaat van de eigen kieskring, de tweede een landelijke partijlijst. En op de tweede lijst bezet Ru- dolf Augstein voor de FDP Noordrijnland- Westfalen de ne gende plaats. Als de FDP er niet slechter afkomt dan in 1969. komt hij daarmee in de Bondsdag. Ongewenst Intussen verzet hdj het werk, dat alle Bondsdagkandidaten voor ver kiezingen wekenlang bezighoudt. De Kneipe „Zum Schultheiss", in het centrum van Paderborn. is de laatste etappeplaats na een ver kiezingstour naar een paar afgele gen dorpen. Begonnen was het 's- ochtends in Clarholtz, 4000 inwo ners rijk en vier cafés, waarvan er drie de kandidaat van de FDP niet over de vloer wilden hebben. Wie door de kardinaal van Pader born in de ban is gedaan, komt in dit lanjd van kippenfokkers en keuterboeren zelfs de kroeg niet meer in. Ook in de conservatief-katholieke streek van Paderborn regeert de bisschop niet meer. Toen echter de stokoude kardinaal Lorenz Ja ger in zijn Allerheiligenpreek de gelovigen had uitgelegd, welk een zondaar Rudolf Augstein is. heb ben de plaatselijke FDP-leden zich wel ernstig afgevraagd of ze er blij mee moesten zijn dat de uit zijn Hamburgse krantenpaleis af gedaalde politicus uitgerekend de uitdaging Paderbor* had aan genomen. Augstein heeft leven in de brouwerij gebracht. Volle zalen op discussie avonden met de plaatselijke kandi daat heeft de FDP in de stad niet eerder beleefd. Illustere collega's als Marion Grafin Dönhoff (hoofd redactrice van Die Zeit) en Henry Nannen (hoofdredacteur) van Stern) komen Spiegels Augstein bij zulke gelegenheden te hulp. Dat kan de FDP goed doen, want het levert landelijk royale publici teit. Maar bij het binnenkomen van de Gaststatte in Clarholtz - waar moed voor nodig is - wacht, met 'n paar jongelui die de Spiegel man weieens in het echt willen zien, op Rudolf Augstein alleen een heer die weten wil waarom de FDP tegen prijsbinding is (de plaatselijke kruidenier waar schijnlijk). Er hadden twee auto's met luidspre kers door het dorp gereden om de boodschap van de dag uit te dra gen: .Burgers van Clarholtz, zorg ervoor dat de 19de november geen zwarte zondag wordt. Stem Rudolf Augstein. Hij is de kandi daat van de FDP en u kunt met hem discussiëren in de Gaststatte Theodor Middelhove". De bood schap, noch de begeleidende pop muziek hadden in het zwarte Clar holtz de bevolking uit hun wonin gen gedreven. Jezus Mensenzoon Rudolf Augstein. die nu eenmaal niet kon weten dat al op 19 novem ber vervroegde verkiezingen zou den worden gehouden, had onge- lukkigerwijs vlak voor het begin van de campagnes zijn druk be sproken boek „Jezus Mensenzoon" gepubliceerd - voor hem een po ging om een objectief beeld van Jezus te schetsen, voor de kerk een vloek. In zijn Allerheiligen- preek in de Paderborner Domkerk kon kardinaal Jager maar een boek bedenken dat hij even af schuwelijk zou hebben gevonden: Alfred Rosenbergs „Mythos van de 20ste eeuw", dat „in het begin van het tijdperk van het nationaal- socialisme verscheen en de ideo logische strijd van het Hitier re gime tegen de kerk inleidde". De politicus Augstein stelde tevre den vast, dat de kardinaal hem meer publiciteit bezorgde dan hij had durven hopen en hield zich koest, maar de Spiegel-journalist Augstein heeft uiteindelijk het ge kriebel in zijn vingers niet kunnen weerstaan. Eind vorige week ver scheen zijn open brief aan de kar dinaal, die landelijk de aandacht zou trekken, maar in de plaatselij ke pers zelfs als betaalde adver tentie werd geweigerd. Want wie met zulke wapens de kardinaal bestrijdt, mag geen stem hebben, al heeft hij het grootste gelijk van de wereld. Augstein herinnerde de 80-Jarige opperherder (en voormalige aarts bisschop van Keulen) eraan dat die Rosenberg, waarmee hij hem vergelekt, Hitiers Rijksminister voor de Oostgebieden was. ver antwoordelijk voor massamoord in bezet gebied. "Massamoord in bezette gebieden, veroverd in een oorlog tegen de Sow jet-Unie. die u u, meneer de kardinaal 1941 woordelijk als noodzake lijk voor het behoud van het christendom in ons vaderland en voor de redding van de kerk tegen de bedreiging door het anti-chris telijke bolsjewisme hebt gepropa geerd. Een oorlog tegen de Rus sen, die volgens uw woorden uit 't Jaar 1942 "door hun vijandschap jegens God en hun christushaat bijna tot dieren ontaard zijn". Jongeren Het is best mogelijk dat de Spiegel- Journalist in Paderborn een aan tal jongeren voor zijn kandida tuur wint. Als Augsteins ver kenners er in Herzebrock. de tweede halteplaats van de dag. verrassend in slagen een knus restaurant op het kerkplein te "organiseren" en de lawaaiige FDP-propaganda met het por tret van Augstein tegen de ach tergrond van een stenen christus- aan-het-kruis wordt bedreven, dan komen echter alleen school kinderen toelopen, die nog niet thuis zijn geweest en dus niet kunnen weten wat er mis is in het dorp. In het restaurant hebben de paar mannen, die het wel opbrengen om met de nieuwbakken politicus een hapje te eten, een aangena me ervaring. Augstein is al lerminst de scherpslijper uit Der Spiegel, maar een man, die eigen lijk nogal bescheiden elk gewenst onderwerp bespreekt: de school problemen, de landbouw, de Oost- politiek en de medezeggenschap. Bij dat laatste onderwerp komt dan onvermijdelijk het Spiegel- imperium ter sprake, waaraan hij na de oorlog op 23-jarige leeftijd begon te bouwen. Eigenaar Aug stein geeft per 1 Januari de helft van zijn eigendom aan de werkne- nemers in z'n bedrijf. Voor 'n kwart wordt Der Spiegel eigendom van de uitgever Grünner und Jahr. Het laatste kwart houdt Rudolf Aug stein zelf. die dan van beroep par lementslid hoopt te zijn. Zondag komen de kandidaten van CDU, SPD en FDP in het district Paderborn alle drie aangereisd om in him stad te stemmen. Geen. van drieën heeft meer dan politie ke banden met de stad die vol hangt met hun portretten. Aug steins FDP boekte vorige keer, in 1969 3.8 procent van de stemmen. Als het zondag een paar procent meer worden, is Augstein al te vreden. ADVERTENTIE Chaotische tonelen speel den zich de afgelopen da gen al in de Argentijnse hoofdstad af. Dit soort vreugdeuitbarstingen be hoort tot de orde van de dag, hoewel de militaire regering demonstraties pro-Peron heeft verboden. PARIJS (Reuter/AFP) De met spanning verwachte volgende ronde en m Ultgestrekte velden, in het geheime overleg tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam Vhaos Sit O™50*0? een| Een persontvangst die Peron gis- derhsnidelaar van8 Tho, werd vandaag in de Franse ?P fheIe™aal *n »*P- hoofdstad verwacht. Volgens diplo- ex-president elf werd, veel te matieke waarnemers in Parijs kan Journalisten mompelend, door BUENOS AIRES (AP, Reuter, zijn lijfwacht het hotel uit geloodst. DPA) Juan Peron, lejder der zijn leeftijd. 77 jaar, was hem aan partij voor de gerechtigheid, zou van middag om 11 uur plaatselijke tijd (15.00 Ned. tijd) in Buenos Aires uit Rome aankomen. Hij maakt de reis samen met zijn vrouw en ruim 100 medewerkers in een machine die gehuurd is van de Alitalia. Peron blijft de eerste twee dagen van zijn verblijf in Argentinië het eerst na 17 jaar ballingschap in Span je, op het vliegveld van Buenos Ai res, dat voor de gelegenheid zwaar bewaakt wordt. Vanavond om 10 uur zou hij in een hotel op het vliegveld zijn eerste persconferentie geven en de tweede, ook in het hotel, morgen om 10 uur. Met het bewaken van de oud-pre sident zijn 30.000 man militairen en politie belast. Hun voornaamste werk zal er uit bestaan de duizenden mensen van het vliegveld weg te houden die hun "leider" willen ver welkomen. Het vliegveld van de Argentijnse hoofdstad, Ezeiza, ligt een kleine 50 kilometer van Buenos Aires af mid- te zien. Hij zag er vermoeid en oud uit. Een aantal personen liep in de chaos klappen op en twee verloren een tand. Op zeker ogenblik had het er de schijn van dat de politie moest in grijpen om orde te scheppen maar een officier liet zijn mannen rechts omkeert maken. Toen de journalis ten zich rond de tegen een tafel met hapjes en drank gedrukte Peron schaarden, hief diens aanhang het Peronistische strijdlied "Peron o muerte' '(peron of de dood) aan. Later, sprekende op een perscon ferentie alleen voor radio- en televi siejournalisten, zei Peron dat nij naar zijn land teruggaat als een "stratemaker die aangerichte scha de moet herstellen". Baume&Mercier Verfijnde kombinatie van élégance en sportiviteit. We zijn er trots op dit kwaliteitsmerk In huis te hebben. Begeer, Van Kempen Vos N.V. Amsterdam Leldsestraat 79 Den Haag Plaats 2 Rotterdam Lijnbaan 77 Utrecht Oudkerkhof 28 Lelden Hoogstraat 6 Delfzijl Marktstraat 41 Oostduitse steun De Oostdult- se protestantse kerken hebben ruim één miljoen gulden bijeengebracht voor de uitvoering van het program van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme. De helft van dit bedrag is gebruikt voor hulpprogramma's in de "be vrijde gebieden" van Angola, Mo zambique en Portugees Guinee. Afgeschaft In de pas gebouw de passagiershal op de Zuidafri- feaanse internationale luchthaven Jan Smuts in Johannesburg is de apartheid afgeschaft. De gebruike lijke borden met het opschrift "al leen voor blanken" komen in dit gebouw niet meer voor. Ook in het restaurant en de bars op het vlieg veld wordt geen onderscheid tussen blank en zwart meer gemaakt. Bomalarm Meer dan duizend passagiers van het Italiaanse pas sagiersschip Aohille Lauro zijn gis teren ln de Australische stad Syd ney haastig van boord gegaan. De politie had een anoniem telefoontje ontvangen waarin werd gezegd dat een bom in het schip was verbor gen. Een grootscheepse zoekactie le verde echter niets op. ook president Nixons voornaamste adviseur, Henry Kissinger, elk ogen blik arriveren. Bij het officiële vredesoverleg werd gisteren wederom geen vooruitgang geboekt. Het was de 167-ste bijeen komst van d'e zijde van Noord-Viet- nam en de Voorlopige Revolutionai re Regering van Zuid-Vietnam werd Contra Portugal De Afrikaan se lidstaten van de Veiligheidsraad hebben een ontwerp-resolutie inge diend voor een wapen-embargo te gen Portugal, zolang dit land wei- -w .aU wnu.gert onafhankelijkheid te verlenen opnieuw aangedrongen op het on- aan de kolonies Afrika. verwijld ondertekenen van de ont- werp-overeenkomst die Tho en Kis singer eind vorige maand hebben bereikt. De Noord Vietnamees Xuan Thuy verzekerde dat er in deze overeenkomst geen belangrijke wij zigingen meer kunnen worden aan gebracht. De Amerikaanse onderhandelaar William Porter noemde de toon van het overleg "over het algemeen be ter". De volgende bijeenkomst zal over twee weken worden gehouden. Als reden werd aangevoerd dat volgen de week donderdag in Amerika Thanks giving Day wordt gevierd. In Londen voerde de Chinese onder ambassadeur Ellsworth Bunker met de Zuitvietnamese minister van Buitenlandse Zaken. Tran Van- lam. Naar verluidt werd weer van gedachten gewisseld over de bezwa ren van president Ngoejen Van- Te weinig leraren Nederlands Bij een onderzoek in het grensge bied van Westfalen en Eemsland is gebleken dat de mogelijkheden voor scholieren om Nederlands te leren IT 'T S""1 ontoereikend «in nu zaten dne ontvoerders. Jonge ontoereikend zijn. Dit wordt voor namelijk toegeschreven aan een tekort aan docenten. De situatie is het best in het district Ahaus waar wekelijks ruim 400 scholieren uit Vijf plaatsen Nederlandse lessen volgen. (Door onze correspondent) PARIJS Binnen 24 uur is in Pa rijs een ontvoeringszaak tot een. ge lukkige oplossing gebracht. Woens dagmorgen om negen uur werd in het hart van Parijs bij de Are de Triom- phe in het achtste arrondissement de \ierjarige Laure Blagojewic ont voerd. Gistermiddag om twaalf uur was het kind bij de ouders terug en men- AD VERTEN TIE sen van tussen de 20 en 22 Jaar die een losgeld hadden gevraagd van 300.000 francs, achter de tralies. Door Frank Onnen Het wonderlijke in deze zaak is, dat ttoioe tegen het ontwerpakkoord tus- de J?'!, 601 °°m sen Hanoi en Washington. van het vierjarig ktad - een In Londen voerde de Chinese onde :£oer van d? gedupeerde moeder minister van Buitenlandse Zaken iffsam. Het ontvoerde Tsjlao Koean-hoea een lang gesprek m,elsJe goed behandel<l naar met de Britse minister van Buiten- i aUe waarschijnlijkheid van 1 avon- landse Zaken Douglas-Home over jtuur geen verdere gevolgen ondervin- het vredesoverleg inzake Vietnam. den' De ouders, de heer en mevrouw Blagojewic, de politie en de kran ten hebber^ het spel onderling goed gespeeld. De vader had bepaalde vermoedens, maar op verzoek van de politie hield hij alle verslagge vers buiten de deur. Op hun beurt hielden de goed geïnformeerde Jour nalisten zich van de domme en be perkten zich in hun verslagen tot al gemeenheden, om het leven van het meisje niet in gevaar te brengen. Het publiek hoorde alleen maar dat de ontvoerder woensdagavond con tact had opgenomen met de ouders en een losgeld had gevraagd van tienduizenden francs. In de nacht van woensdag op don derdag kregen de wakende ouders ge zelschap van een inspecteur van po litie, die om het half uur in con tact stond met het hoofdbureau waar Deze week aankomst in Rio de Janeiro. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. BATON ROUGE (UPI/AFP) - Op de campus van de Southern University in Baton Rouge in de Amerikaanse staat Louisiana zijn twee zwarte studenten gedood tij dens een gevecht met de politie om het bezit van een universiteitsge bouw. Volgens mededelingen van een zie kenhuis heeft een Lijkschouwing uitgewezen dat de twee neger-stu denten aan schotwonden zijn over leden. De politie zegt geen vuurwa pens te hebben, gebruikt, alleen traangas. Een politiewoordvoerder meende dat de twee slachtoffers waarschijnlijk, tijdens de vechtpar tij onder de voet zijn gelopen. Na afloop van de strijd om het uni versiteitsgebouw zei burgemeestei Dumas: "Er zijn er twee doodge- sohoten en er zullen er meer vol gen als dat nodig Is. We hebben de honden gebruikt om hen uit het gebouw te Jagen. We wilden het gebouw waarin het universitair be stuurscentrum is gevestigd) tegen elke prijs weer in handen krijgen" De moeilijkheden in Baton Rou ge begonnen toen ongeveer 200 stu denten zich rond het bestuursge bouw verzamelden. Later bezetten enkele honderden het gebouw. De politie gaf bevel het gebouw te ont ruimen en zei tegen degenen die buiten stonden dat ze zich van hei terrein moesten verwijderen. Onge veer tweederde van de studenten zo wel binnen als buiten, gaf aan dat bevel gehoor en vertrok. Daarop rukte de politie op naar het gebouw. Op dat ogenblik werd een traan gasgranaat naar de politie gegooid waarna de politie traangas afvuurde op de studenten. In het daarop vol gende gevecht kwamen de twee stu denten om het leven, aldus de le zing van de politie. Volgens de po litie hebben de studenten twee ge bouwen van de universiteit m brand gestoken. Op de universiteit van Baton Rou ge, waar 9000 studenten zijn inge schreven, broeide al een maand een conflict tussen de studenten en het universiteitsbestuur. De studenten hij de nodige aanwijzingen kreeg om geen tactische vergissingen te ma ken, mocht de ontvoerder telefonisch contact nemen. De telefoon in het ouderlijke huis was aangesloten op een bandrecorder, zodat alle gesprek ken werden vastgelegd. Gistermorgen meldde de ontvoer der zich opnieuw. Een afspraak werd gemaakt, dat Laure in het 17e PariJ- se arrondissement in vrijheid zou worden gesteld, na het deponeren van 300.000 francs. De vader ant woordde dat hij zoveel geld niet in huis had. maar dat hij bezig waa het bedrag bij elkaar te krijgen, in werkelijkheid behoefde hij daar- geen enkele poging meer te doen, want de ontvoerders waren zo oliedom geweest te blijven rond rijden in dezelfde gestolen blauwe Volkswagen, waarmee de overv&l was gepleegd. Zij konden worden ge arresteerd voordat het losgeld was gedeponeerd. De hoofddader is dezelfde man die in oktober van dit Jaar een eerste eisten zeggenschap over het stu dieprogram en het bestuur, en het aftreden van de rector Leon Net- terville. De gouverneur van Louisiana, Ed win Edwards, heeft voor Baton Rou ge de noodtoestand afgekondigd, het universiteitsterrein gesloten en de nationale garde opgeroepen. Hij zei berichten te hebben ontvangen dat op grote schaal munitie wordt ingeslagen en dat studenten een plan hebben gemaakt om hem te i poging deed een kind van het echt- vermoorden. I paar Blagojewic te ontvoeren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9