liesheuvel: "Ik vecht foor het jeleid mn mijn cabinet" ElO Scholten wil niet meer tarieven omzetbelasting "CRM-commissie wijzigen of wij gaan er nu uit Redelijkheid" beheerst zijn denken itemming maken (8) voorde lankelijn Gemakkelijke ontsnapping uit gevangenis Baas van koffiehuis beschoten Haagse Post krijgt nieuwe hoofdredacteur SPOORWEGEN DOOR PECH ACHTER VOLGD Kerstbrood in gevaar rozijnen erg schaars PONTIAC horloges, fijne horloges. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 [wens het onverzoenlijke niet te verzoenen". Een zin leen vol vurige overtuigingskracht gehouden verkie- igstoespraak van AR-lijsttrekker en minister-president rend Willem Biesheuvel. Het lijkt tekenend voor de on- rzettelijkheid van de nu 52-jarige boerenzoon uit de arlemmermeer. Itsheuvel heeft zich de laat- mken in volle lengte opge- en het kiezersvolk toegeroe- Jk wens niet als premier ie politieke schroothoop ge- d te worden. Ik vecht voor Meid van mijn kabinet, om- het een redelijk en rechtvaar- vleid is". Blesheuvel van de vorige ver- igen Is een andere dan de Bles van nu. Nadat het kabinet- bng de volle vier Jaar had uit en, was de AR-lijsttrekker de die zei: „Het kabinet-De Jong inzet van de verkiezingen". '61 nam ook veel meer af- van de VVD als regeringspart- zijn toenmalige collega's :r en Mellema. j WD maakt Biesheuvel zich zeer voor zijn kabinet mèt de WD iralen horen uit zijn mond dan vriendelijke dingen. „De ls een loyale regeringspartner", fee liberale bewindslieden vindt aardig, dat hij ze met name Minister Langman is met uorstel voor een selectieve inves- isheffing in het westen geko- Geertsema werkt mee aan de tag van de rijksdiensten, jes structuurpolitiek", zegt euvel, „om de Randstad leef- ler te maken, ziet, de WD niet alleen aan het invidu". iter vriendelijk is de onibe- leider van de ARP voor DS Te technocratisch. Geen gevoel overleg en samenwerking". Hier de toehoorder overmijdelijk En aan het „onverzoenlijke" dat euvel niet wenst te verzoenen. - ng de heren van DS '70 in hbinet zaten vergaderden we Dat doen we nu niet ADVERTENTIE PECIAAL-SINAS delijk van 10& voor En om de hilariteit die na zo'n opmerking opwelt in de knusse AR- familie (vaak bijeen in een kerkge bouw; om zaalhuur uit te sparen) nog meer voedsel te geven, wil hij wel kwijt: „Toen Drees nog in het kabinet zat besloegen de notulen van de ministerraad vijftig blad zijden per vergadering. Nu nog maar vijfentwintig". Breuk De breuk van deze zomer was in Biesheuvels ogen onvermijdelijk. „Er was geen houden aan. „Toch komt hem niet over de lippen, dat samen werking met DS '70 na de verkie zingen is uitgesloten. Hij zegt het niet, maar Je hoort hem denken: zo'n opstelling past een verantwoor delijk politicus niet. „Andere partijen uitsluiten van regeringssamenwer king is een primitieve gedach te", oordeelt hij. Wat tegelijkertijd eigenlijk een véroordeling is van zijn partijgenoot minister Boersma, die de lijn van deze zomer: „Zij er uit of fk eruit" in de verkiezings campagne heeft doorgetrokken. Een begin Biesheuvel probeert het partij-po litieke gekibbel buiten de deur te houden. Daar staat hij als staats- man-in-spe boven. „Ik ben gewoon op pad om de mensen uit te leggen, dat ons beleid goed is en het moet worden voortgezet, in het belang van het land", zegt hij. Biesheuvel iden tificeert zichzelf zonder bedenking met dat beleid „waar nog maar een begin mee is gemaakt". In een per soonlijk getinte toespraak in Amster dam bekent hij „geraakt te zijn door de ongerechtvaardigde kritiek op zijn kabinet". In Spakenburg waar zijn campagne met orgeltonen begon, zegt hij: „Den Uyl liegt als hij zegt, dat wij niets doen voor de sociaal-zwakkeren". Maar zulke scherpe opmerkingen zijn uitschie ters. Biesheuvel praat allereerst en voornamelijk over Biesheuvel en zijn kabinet „dat niet slecht is gewor den doordat twee ministers van DS '70 zijn weggelopen". In *s Lands hoofdstad herinnert hij eraan, dat „progressief Amster dam" hem zeer vooruitstrevend vond In de zestiger Jaren. „Dat de Jeugd achter Biesheuvel stond". In die tijd stelde hij een aparte belasting voor om de ontwikkelingshulp veilig te stellen. Prestige Evenals zijn „geachte politieke te- DEIN HAAG Uit het gevan geniscomplex aan de Pompstations- weg in Scheveningen zijn gisteren twee gedetineerden ontsnapt. Eén is tien minuten later gepakt, de an dere is nog spoorloos. Het is een 36- Jarige Duitser, die na een roofover val nog tot augustus achter de tralies had moeten blijven. De man blijkt zijn ontsnapping heel gemakkelijk te hebben kunnen voorbereiden. De Duitser moest namelijk het pla fond schilderen. In het plafond zat echter een groot dakraam. Staande op de hoge ladder heeft de Duitser heel rustig met een ijzerzaag een van de tralies voor het dakraam doorgezaagd. Hij deed het raam open en klom door de opening tussen de spijlen door. Van het dak wipte hij op een muur, liet zich zakken en verdween door de duinen in de richting van de hockeyvelden aan de Buurtweg in Wassenaar. genstander" Den Uyl probeert Biesheuvel prestige uit het buiten land te importeren. Hij brengt ter loops zijn ontmoeting met Nixon in herinnering. En Europa vergeet hij niet. Bies heuvel verwijst naar de topconferen tie in Parijs, waar hij moest „vech ten met collega's voor de democrati sering en voor het goede recht van de ontwikkelingslanden". Biesheuvel omarmt Willy Brandts „Ostpolitik" zo mogelijk nog inniger dan Den Uyl het doet. Hij zou wensen, dat de PvdA de instelling had van Brandts SPD en verzekert meteen (om de parallel niet te laten doorschieten), dat de christen-demo cratische partijen in Nederland „niets hebben" van de inborst van een man als Franz-Jozef Strauss, die zo'n grote invloed heeft in de Duitse CDU. Redelijkheid Redelijkheid is het aambeeld waar Biesheuvel krachtig op hamert. Re- DEN HAAG (ANP) De Hage naar C. G. Roeters is in zijn koffie huis aars de Van Miereveltstraat door twee onbekende mannen be schoten. Toen de heer Roeters met drie andere mannen zat te kaarten, werd de deur opengeworpen en los ten twee mannen vanuit de deurope ning vier schoten op de heer Roe ters. Deze werd niet getroffen. Van de kogels kwam er een terecht in de stoel waar de heer Roeters op zat, en twee in de lambrizering njaast. hem. NS moet 155 losplaatsen aanhouden UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen mogen in het ka der van de reorganisatie van het goederenvervoer het aantal laad- en losplaatsen inkrimpen tot 155. zo heeft staatssecretaris Kruisinga van Verkeer en Waterstaat blijkens het NS-blad "De Koppeling" besloten. De spoorwegen wilden eigenlijk "in krimpen" tot 140 stuks, maar de staatssecretaris heeft de aanvraag tot sluiting van de laad- en losplaat sen in onder meer Drachten, Mij drecht, Uithoorn, Sas van Gent en Terneuzen afgewezen. Deze vijf moe ten minstes nog tien Jaar open blij ven. Met ingang van de niéuwe goéde ren dienstregeling in Juni aanstaan de gaan nog een stuk of acht laad- en losplaatsen dicht, waarmee da structurele inkrimping van het NS- goederennet is voltooid. Voordat de reorganisatie op gang kwam (begin 1972) had de NS nog de beschikking over 320 laad- en losplaatsen. delijkheid ook bij de uitoefening van gezag. De studentenbezettingen. De ENKA-bezetting in Breda. De de monstraties. Biesheuvel verdedigt het uitblijven van de „gebalde vuist van het gezag" waar in AR-kringen met enig heimwee naar wordt uitgekeken. „Een bom gooien op de Zeven Pro vinciën doen we niet meer" houdt hij vaderlijk vermanend de mensen voor. „Studenten hopen gewoon op overheidsingrijpen. Als je dan de wijsheid opbrengt het niet te doen, gaat de aardigheid eraf". Over de oppositie zegt Biesheuvel niet veel. Het hoofdstuk over sa menwerking met PvdA, D'66 en PPR is voor hem uit. Een stuk „onver zoenlijkheid" waar hij zijn grote handen verder van afhoudt. Zijn op stelling past bij de ouderstoorn die in al zijn verkiezingsverhalen is te beluisteren: Wie niet voor mij is, is tegen mij. En wie tegen mij is, vind ik niet aardig. Metaalwerk gevers: Geen prijsstop zonder ons ROTTERDAM (ANP) De con tactgroep van werkgevers in de metaalindustrie heeft in een te legram aan d eregering bezwaar ge maakt tegen een eventuele afkondi ging van een prijscalculatiebeschik- king zonder enrig overleg met deze organisatie. Op grond van de prijzenwet kan een prijscalculatie beschikking, slechts worden vastgesteld na van het voornemen daartoe mededeling te hebbem gedaan aan de organjisa- tes van betrokkenen en deze orga nisaties in de gelegenheid te hebben gesteld him mening daarover te ge ven, aldus het telegram. OP NAAR 29 NOVEMBER Staatssecretaris mr. W. Scholten (CH) merkte gister avond in Alkmaar op dat de zelfstandigen nu wel weten wie ze niet moeten stemmen voor haar belangenbehartiging. "De PvdA-fractie heeft zich in de Eerste Kamer tegen de invoe ring van een fiscale oudedags- reserve voor zelfstandigen uit gesproken". Scholten verklaarde dat hij zich scherp zou verzetten te gen de invoering van een nieuw hoger tarief in de omzetbelas ting. Hij is bang dat door de uitbreiding van het aantal ta rieven in de omzetbelas ting voor de middenstand gro te problemen zullen ontstaan. Den Uyl voorspelde dat als er een linkse regering komt, daarvoor rechtse actiegroepen zullen ontstaan "van de winke liers tot de beter gesitueerden". De mensen zullen met span doeken op straat gaan lopen. Men ziet de situatie in Chili". De PvdA-lijsttrekker sprak voor Utrechtse welzijnswerkers Verloren zoon WD-staatssecretarls Von- hoff heeft geen bezwaar te gen de terugkomst van DS'70 in het kabinet. "Maar dan in de positie van de teruggekeer de verloren zoon, die getoond heeft wat in de harde praktik geleerd te hebben". Vonhoff vindt het hande len van de WD tijdens de kabinetscrisis „politiek-tactisch juist". "Als de WD niet haar steun was blijven geven aan de rege ring Biesheuvel dan hadden de confessionelen nu al in een innige omstrengeling met de linkse drie gelegen". Staatshoofd kiezen PvdA-voorzitter Andre van der Louw vindt dat de Neder landse democratie pas echt zelfstandig en volwassen is als het Nederlandse volk zelf zijn staatshoofd kan kiezen. Hij gaf dit gisteravond te kennen op een verkiezingsbijeenkomst van de progressieve drie in Amersfoort. De progressieven kunnen als zij gaan regeren echter niet binnen vier Jaar een republiek in het vooruitzicht stellen, al dus Van der Louw. WOONWAGENBEWONERS: V) SOESTERBERG (ANP) De Landelijke Vereniging van Woonwa genbewoners wil niet meer in de door de minister van CRM ingestelde commissie van advies inzake het woonwagenbeleid vertegenwoordigd zijn, als de commissie geen andere samenstelling krijgt. Verschillende leden van deze commissie zijn van de vereniging onaanvaardbaar als gesprekspartner. Tot deze conclu sie is men gisteren gekomen op de jaarvergadering van de vereniging van woonwagenbewoners in Soester- berg. Tijdens deze vergadering nebben de leden zich geschaard achter een door mevr. mr. L. C. Mazirel uit Amsterdam en woonwagenbewoner en kandidaatlid voor de commissie van advies J. Schnijder uit Sneek op gestelde Nota inzake het woonwagen beleid. In deze nota wordt intrek king van de woonwagenwet 1968 ver langd, "omdat deze wet ervan uit gaat, dat woonwagenbewoners een raar soort mensen zijn, achterlijk en onbetrouwbaar, die in aparte ghet to's moeten wordien bijeengedre ven om daar beheerd, beïnvloed en opgevoed te worden". In deze nota wordt voorts gesteld, dat men niet op bijstand of werkver schaffing aangewezen wil zijn. Men wil echter wel een voldoende aantal standplaatsen over het gehele land verspreid en met name in kleine kampen. AMSTERDAM (ANP) De di rectie van de b.v. Uitgeversmaat schappij Bonaventura te Amster dam heeft bekendgemaakt dat de hoofdredacteur van de Haagse Post, de heer W. L. Brugsma, binnen niet al te lange tijd zijn functie als hoofdredacteur op medisch advies zal neerleggen. De heer Brugsma blijft wel als ge regelde medewerker-columnist aan de de Haagse Post verbonden. De di rectie heeft hem verzocht zijn hoofd redactionele taken te blijven vervul len in afwachting van een nieuwe hoofdredactionele formatie. In de nota wordt ook gepleit voor voldoende standplaatsen op de regio nale kampen, ook voor de passan ten. "De grote kampen zullen pas weer leefbaar worden als niemand daar onvrijwillig behoeft te staan", zo wordt in de nota gesteld. Voorts wordt geconstateerd, dat van regeringszijde gestreefd wordt naar gelijke rechten en gelijke plichten, voor woonwagenbewoners en anderen "maar de regering houdt nog steeds de oude adviseurs aan, die voor het beleid gezorgd hebben, dat tot de huidige wantoestanden heeft ge leid". UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen zijn gisteravond door pech achtervolgd. Omstreeks zes uur bleef een reizigerstrein, een diesel, op weg van Zwolle naar Alme lo met motorstoring steken op. het stationnetje van Raalte. Toen dek.S. vanuit Zwolle een reserve treinstel liet optrommelen om de gestrande trein uit de brand te helpen, vloog de reservetrcin zelf in brand door dat de verwarmingsinstallatie over verhit was geraakt. Doordat een attente seinhuiswach ter een ongebruikelijke rookontwik keling waarnam, kon het euvel nog op het emplacement van Zwolle worden ontdekt, aldus de NS. De ij lings gealarmeerde Zwolse brand weer wist de brand snel te bedwin gen, maar kon niet voorkomen dat het treinstel flink werd zwart gebla kerd. De spoorwegen moesten een andere trein laten aanrukken, om de trein in Raalte alsnog weg te slepen. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) een alarmtoestand in de bak kerswereld ontstaan Contracten met rozijnenleveranoiers worden niet nagekomen. De rozijnen- prijzen stijgen met het uur. Verschepingen vinden niet plaats. Afladers gaan failliet of sluiten ,de vier grote Neder landse rozijnenimporteurs we ten geen raad, de afnemers staan op hun stuk. Resultaat waarschijnlijk geen rozijnen in het kerstbrood of heel dure, zo blijkt uit hetv akblad „Bakkers- wereld" Oorzaak van de „rozijnenoor log" is een internationale prij zenslag, waardoor onze voor naamste leverancier (Turkije) niet meer tegen de contractprij zen levert. De vier grote impor teurs hebben 10.000 ton rozijnen besteld tegen oude prijzen, maar de contracten worden niet uit gevoerd. Enkele Turkse leveranciers proberen nog een beetje te hel pen en bieden bijv. de helft van de bestelling tegen een veel hogere prijs. Dat zou Neder land volgens „Bakkerswereld" zo'n zeven miljoen gulden gaan kosten. Er is nog vrijwel geen rozijn naar Nederland ver scheept, waardoor de importeurs weer in de moeilijkheden zijn gekomen vanwege htm verplich tingen tegenover de bakkers van kerststollen en kerstbroden. Er zijn bakkers die tegen elke prijs rozijnen willen hebben. „Na Kerstmis zien we wel weer" redeneren ze. Zo'n mooie Pontiac maakt u gelukkig, veie jaren lang. De romantische Pontlac. Voor de moderne vrouw. Bracelethorloge met 'antieke' wijzerplaat. Zilver 295,-. De alle-leef- tijden Pontiac. Voor oma en haar tiener kleindochter. Chroom 83,-. De gedistingeerde Pontiac. Zeer fraai gouden horloge. Een sieraad voor een slanke vrouwenpols 640,-. Een aparte Pontiac. Zeer modern model. Duidelijke wijzerplaat. Chroom of doublé 105,-. Pontiac tijd - juiste tijd

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7