Nico den Heyer (69) levert aan „Migros" 50.000 f eestboeketten Kritiek van Alp hen op rijk en provincie Top CBS dreigt met ontslag bij overplaatsing Dodelijke wraak Dieven slagerij RIJNSBURGSE BLOEMENEXPORTEUR DOET 20 JAAR ZAKEN MET ZWITSERS WARENHUISCONCERN, DAT 25 JAAR BLOEMEN VERKOOPT Duizenden guldens schai in Hazerswo VRIJDAG 17 NOVEMBER! ALPHEN AAN DEN RIJN Nauwelijks waren de laat ste knallen van het vuurwerk „weggeëbd" en had een sleepboot de Nederlandse driekleur, die aan een parachute de lucht was ingeschoten, uit het recreatiemeer gevist, of burgemeester Gallas uitte toch wel felle kritiek op de coör dinatie van het beleid van het rijk en de provincie. Hij deed dit, nadat hij de eerste officiële handeling had verricht waarmee de opspuitingswerkzaamheden in Ridderveld II begonnen. „Al te dikwijls", zo zei burgemees ter Gallas, „komt het voor, dat aan gemeente taken worden toebedeeld, zonder dat de- provincie en het rijk op adequate wijze de onontbeer lijke begeleiding en ondersteuning bieden. Al te gemakkelijk worden in het verleden gedane uitspraken en toezeggingen, welke gemeenten als uitgangspunt voor hun beleid heb ben genomen, losgelaten of wordt de nakoming daarvan voor onbe paalde tijd naar de toekomst ver schoven zonder dat enig redelijk, al ternatief wordt verschaft". „Steeds beklemmender kan men de ingewikkeldheid ervaren van de hedendaagse samenleving, waarin al les met alles samenhangt. Heeft het nut deze naar zwaarmoedigheid en moedeloosheid zwemende gedachten te uiten? Dat kan het geval zijn", zo stelde de burgemeester, „al was het alleen maar om te laten blij ken, dat het gemeentebestuur dat als regel weinig „beschouwend" naar buiten treedt, wel degelijk weet heeft van en worstelt met de pro blemen bij het ten uitvoer brengen van zijn taak". WONINGBOUW „Woningbouw en daarmee ge paard gaande wegenaanleg", aldus burgemeester Gallas, „worden door velen als een eerste eis gevoeld, even- zovelen schijnen het hiermee sa menhangende verlies aan open ruim te een te groot offer te achten. Het scheppen en vergroten van werkge legenheid teneinde het recht van een ieder op zinvolle arbeid te kun nen honoreren, roept bezwaren op over milieubederf. Een slagvaardig beleid van bestuurders stelt hen bloot aan het verwijt, dat zij de inspraak mogelijkheden van de burger veron achtzamen. Bieden zij de burger wèl de mogelijkheid tot meedenken, dan wordt geklaagd over een te geringe dynamiek". „De verkeerssituatie", vervolgde de eerste burger, „wordt gekenschetst door een hoog percentage doorgaand verkeer. Hogere overheden streven een sterke ontwikkeling van Alphen na en één van de regionale kernen in de centrale open ruimte". Gedeputeerde staten zeggen in de tweede nota over de ruimtelijke ont wikkeling dat de voorziene infra structuur van dien aard is, dat deze als 't ware automatisch de groei van Alphen bevordert. Gestreefd is naar concentratie in grote stedelijke cen tra en naar een sterke afweer van suburtanisatie. Om continuïteit te verzekeren is het nodig, dat nu met afspraken wordt begonnen. KLAGEN Minister Udink klaagt, dat er te weinig woningen in Zuid-Holland worden gebouwd. „Maar Alphen noemt hij niet", aldus burgemeester Gallas. „Zijn inziens wordt er on voldoende gebouwd op plaatsen waar het nodig en verantwoord is". Het gebied, dat thans wordt opge spoten, vergt een bedrag van f. 3.218.250. De raad heeft hiervoor vorig jaar een krediet beschikbaar gesteld. Hij voteerde toen f. 8.775.000 waar tevens enkele andere objecten zijn inbegrepen. Blij was de bur gemeester, dat de Amro-bank een burgerzinlening van acht miljoen gulden verstrekte. Van deze lening konden de noodzakelijk aankopen in Ridderveld II worden gedaan. Ridderveld n heeft een capaciteit van 4900 woningen, hetgeen, uitgaan de van een gemiddelde bezetting van 3,3, neerkomt op een inwonertal van ongeveer zestienduizend, als on derdeel van de circa vijfendertigdui zend in het geheel voltooide Ridder veld. TWEE JAAR Over twee Jaar is heel Ridderveld opgespoten. Op het gedeelte dat nu onder handen is, wordt onge veer zeven achthonderdduizend ku bieke meter zand gespoten. Voor het tweede gedeelte, waarmee men uiterlijk op 1 augustus van het vol gende jaar moet beginnen, hebben gedeputeerde staten nog geen goed keuring verleent. Wanneer deze zou uitblijven, betekent dit dat het hele „circus", zoals ir. Hakstege het uit drukte, zich terug moet trekken het geen handen vol geld gaat kosten. Overigens is er voor het opspuiten van het tweede gedeelte in Ridder veld II f. 3,8 miljoen nodig en voor deel 3 f. 5,1 miljoen. Een financiële meevaller van zeshonderdduizend gulden heeft de gemeente, doordat zij de grond heeft afgegraven en de ze straks kan worden benut voor het aanleggen van groenstroken, tuinen en dergelijke. Tenslotte vertelde Parmsma van Dikkerboom en Sybrandy, de maat schappij, die het werk uitvoert, dat alle leerlingen van de zesde klas in Ridderveld een boekje hebben gekre gen over wat de gevolgen van op spuiten zijn. Met een druk op de knop gaf burgemeester Gallas het officiële startsein voor het opspuiten van Ridder veld II. Alphens eerste burger maakte van deze- gelegenheid direct gebruik om zijn nood te klagen. (Foto Will Dijkman) DEN HAAG De top van het CBS dreigt ontslag te nemen als het bureau naar Limburg wordt ver plaatst. Een brief van deze strekking is aan minister Langman (Econo mische Zaken) verstuurd. De afdelingshoofden van het Cen traal Bureau voor de Statistieken wijzen daarin op het oordeel van de deskundigen van de „centrale com missie voor de statistiek" dat er op neerkomt dat verplaatsing van het CBS naaf Limburg blijvende schade aan de statistiek zal aanbrengen en dat tijdens de jaren durende over gangstijd een chaotische situatie zal ontstaan. Een commissie had ook als ver- wachting uitgesproken dat meer dan de helft van het CBS-personeel bü verplaatsing zal afvloeien. De afde- AIX-EN-PROVENCE (AFP) De i wraakoefening van een Franse mtjn- i werker, wiens woede over het feitv dat hij uit zjjn woning was gezet, zes mensen het leven kostte, heeft giste ren nog een mensenleven geëist. Vorige week schoot de 55-jarige ge- pensineerde mijnwerker Jean Pica I de burgemeester neer en pleegde zelfmoord. Een ontploffing in zijn woning doodde nog 5 personen. Een deskundige op het gebied van explo sieven heeft bü het doorzoeken van 1 de puinhopen het leven verloren. lingshoofden die ook verwijzen het protest van twintig hoogle tegen verplaatsing van het merrken in hun brief aan de n£ op, dat verplaatsing van h niet in overweging zou zjjn g Indien de betrokken beleidsaml ren zich ervan bewust waren g hoe het bureau functioneert ai tistisch staforgaan in de i plaats voor de overheid, man voor het bedrijfsleven en voor i >i culturele en wetenschappelijk stellingen. Volgens een woordi van het CBS-personeel duurt i rust onder het personeel voo: het bureau wordt reeds een neelsverloop toegeschreven aam 111 al maanden durende onzekert ALPHEN AAN DEN RIJ t Slagerij Teekens in de Van 1st dersloostraat heeft gisternachl ven op bezoek gehad. Vlees i dere artikelen werden ongemoei in laten. Wel gingen de Inbrei Ik met "wat" klein geld vandon to schat wordt, dat dit bedrag veer vqftig gulden is. Via terzijde en na verbreking ruit, drong men het pand binne R( RIJNSBURG Nico den Heyer (69) is de man, die de bloemenexport van Rijnsburg naar Zwitserland op gang heeft gebracht. Dat was in een tijd, waarin het de bloemen- kwekers bepaald niet voor de wind ging. Direct na de wa tersnoodramp in 1953. Z n eerste order was een half mil joen tulpen in plastic zakjes van vijf voor het bekende Zwitserse grootwinkel- en supermarktenbedrijf Migros. Dit concern met zo n 420 verkooppunten in Zwitserland ver kocht al vijf jaar bloemen in een groot deel van zijn win kels. Die kwamen uit Italië. Nu Migros een kwarteeuw in bloemen doet en Den Heyer aan zijn twintigste seizoen met deze grote Zwitserse afnemer bezig is, heeft hij weer een grote order gekregen. Niet minder dan 50.000 boeket jes van 5 stuks ,,van-alles-een" verpakt in plastic zak jes. Het is dé stunt waarmee Migros dit vijf en twintig jaar in de bloemen" wil vieren. Den Heyer is natuurlijk erg blij, dat juist hij deze feestopdracht heeft gekregen Alle boeketten waren deze week al in Basel Door Cees Combee Twintig Jaar grote zaken doen met een belangrijk grootwinkelbe drijf als Migros is een verheugend feit. Vooral als Je in die periode een deel van de Italiaanse import hebt teruggedrongen en er door hot-leve ren van eerste klas bloemen voor ge zorgd hebt, dat de Nederlandse bloe misterij vaste voet kon zetten op Zwitserse bodem. Eenvoudig is het allemaal niet gegaan. Er waren voor Den Hayer ook wel zeer moeiüjke perioden. Hü heeft zich echter weten te handhaven door het leveren van de beste kwaliteit Daarop zijn de Zwitsers erg gesteld. Het is bovendien, door gebrek aan vakkundig personeel, voor warenhui zen de enige mogelijkheid de omzet te handhaven en uit te breiden. Feestboeketjes Die kleurige "feestboeketjes" be staan uit een chrysant, een roos, een anjers, een iris en een bloem, die men onder de diversen kan rang schikken, zoals gerbera's. anbhurlums enz. Het was namelijk door de aan voer en het prod.ukt. dat thans aan de afslag wordt, aangeboden, niet mo gelijk er ook hiervan in alip één te doen. Het heeft vader en zoons Den Heyer heel wat kopzorgen ge kost.. die half miljoen gevarieerde bloemen bij elkaar te krijgen en ze te verpakken. Tot diep in de nacht is men daar de afgelopen drie dagen met man en macht mee bezig geweest. Er gaan namelijk een klei ne honderd werkuren in dat ver pakken zitten. Hoofddoel was de boe ketten tijdig weg te krijgen. Dat ven"ï°r werd. zoals dat ook met alle goederen gaat, die voor Migros in de Rotterdamse haven worden aange voerd, verzorgd door het Leidse ex peditiebedrijf J. v. d. Luyt en Zn Den Heyer kan zich, doordat hij wat slecht ter been is. niet meer zo intensief met zijn bedrijf N. den Heyer's Bloemenexport B.V. be moeien. Dat gaat hem begrijpelijk wel aan het hart. Gelukkig heeft hij vier zoons, die op voortreffelijke wij ze de zaken waarnemen. Wel gaat hij een of tweemaal oer jaar nog naar Ztirich om het persoonlijk con tact met de Migros-directie levendig te houden. Eerst was dat met Dut- weijler en nu met Eduard Zingg, die voor de Nederlandse bloemisterij geen onbekende is. Nog niet zo lang geleden was hij in ons land om daar voor de mensen uit het bloemenvak een lezing te houden. Uit Italië ros i voordat men met Nico den Heyer uit Rijnsburg in contact Lage prijzen Nico den Heyer in zijn ning aan de Graaf Florislaanf^ Rijnsburgse raadhuis: Migros-affaire hebben we te aan de verschrikkelijke waten ramp. Het klinkt een beetf^ maar het is toch waar. Ik voor Kerstmis 1952 reeds met de Zwitsers gehad. Ze dat ik voor de feestdagen zen zou leveren. Daar zag kans toe. 'k Ben toen op naar Zürich gestapt en heb of het tulpen mochten zijn. namelijk een vroeg tulpenjs 15 december lag "Flora" vol pen. Er waren heiaar geen voor. Daardoor daalden de dat de kwekers geen droge bd konden verdienen en er zelfs toe moesten leggen. Het vergeefse reis. Er was helaas Zwitserland geen belangstellfe tulpen. Na de ramp op 1 1953 kreeg ik een telefoontjf per vliegtuig wat monsters wilde zenden. Ik stuurde tien met elk dertig bossen. Deze ze vrijdags en de daarop zaterdagmorgen vroeg kr*C! opdracht voor het leveren half miljoen stuks in boeket;^ vijf. Dat was het begin. Nu veel werk gaat maken van het twintigjarig bloemen Jubileum gelukkig nog een van mijn laties. Leuk, dat Juist wij die umivwketjes mogen leveren" Die leverantie rond 15 bracht direct een hele oplevir Rijnsburgse bloemenveiling In de week voordat Migros deden de beste tulpen 0,451 van 10 stuks en eer dat de i van de week van levering half miljoen door Den Heye: was moest er meer dan 0,90 neergeteld. Tot grote vreuj de kwekers. Het was voor het zo maar eens te zeggen, schenk uit de hemel, dat N de markt verscheen. Den Hej de eerste drie dagen van l niet minder dan 60 procent' tulpen, die werden asJ 's Maandags lag de prijs op! bos. dinsdags op 0,80 en zelfs rond de 1,-. Bij die eed rantie is het niet gebleven. Nico den Heyer (69) staat in de "hoek" van Nic. den Heyer's Bloemenexport B.V. in de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora" te kijken naar de boeketjes voor "Migros". Ze zijn ge sorteerd en in plastic zak jes verpakt en zullen, na dat ze in dozen zijn ge daan. in vrachtauto's naar Basel worden geëxpedieerd. kwam vijf Jaar lang zaken gedaan met Italië. Dutwedjler was een bloemenliefhebber van de eerste or de. Hij bracht, als hij in Italië fruit voor zijn concern ging kopen, uit San Remo altijd een fikse bos bloe men mee voor zijn vrouw. Bloemen behoorden echter niet tot de artike len, die in zijn warenhuizen en grootwinkelbedrijven te koop waren. Reeds lang speelde hij met de ge dachte ook bloemen aan het assorti ment toe te voegen. In 1947 hakte hij de knoop door. HIJ kodht in Ita lië op een goede dag honderdduizend dozijn anjers en richtte in zijn win kels bloemenstands in. Er bleek een zo grote belangstelling voor te be staan van de zijde van de kopers en koopsters, dat Dutweijler besloot door te gaan. Bloemen werd een vast artikel in veel van zijn winkels al beslaat het slechts twee procent van de totale omzet. Van de bloemen omzet in de Mirgros-zaken kn~-1 twintig procent uit Nederland. Het ziln natuurlijk nier alleen snijbloemen, maar ook andere bloemistenlorodukten. In die bloemensector bedroeg de omzet in 1967 r 44 8 miljoen, in 1971 f 84.2 miljoen en dit Jaar hoopt men de f 100 miljoen te passeren. Migros heeft 35 procent van de bloemen- omzer In Zwitserland 1n banden en van het levensmiddelenpakket 35 tot 40 procent. De bloemenverkoop ln Zwitserland heeft een geheel ander patroon dan in ons land. Er ls 50 procent in han den van de grootwinkelbedrijven, 10 procent van de straathandel en 40 procent gaat via de bloemenwinkels. Om de Nederlandse bloemen en in het bijzonder de bolbloemen in Zwit serland te introduceren heeft Nico den Heyer in samenwerking met Migros onder meer de befaamde Hlllegomse arrangeur Cock Veld huis Jarenlang bloemenexposities in de Zwitserse warenhuizen laten In richten. Die trokken veel bekijks van de bezoekers. Veldhuis wist er iets van te maken. Zo zelfs, dat "zijn" shows de televisie, de radio en de kranten in het land van de be sneeuwde bergtoppen, de gletschers en de dalen de groene weiden haalde. Zo'n 20 procent van Den Heyers totale export - hij doet het ook naar Duitsland, België en Zwe den - gaat naar Zwitserland. HAZERSWOUDE guldens schade per jaar H meente Hazerswoude doof lijke vernietiging 1 eigendommen. "Een euvel» grotere vormen aanneemt' burgemeester en wethoud# nielzucht in de nota van behorende bü de begrotin! komende jaar. Schade eens toegebracht aan v soenen. "Dit gebrek aan veraütfl heidsgevoel ten opzichte fl gemeenschap tot stand I voorzieningen betreuren li mate", aldus het college, plicht van iedere inwon* zerswoude acht, daadwerk te werken om dit euvel te'

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4