CHUIMRUBBER IN LUCHT PLAATS De „andere" kever yer zo n tien jaar autobanden, die nooit lek kunnen raken DATSUN NEDERLAND VOLOP AAN HET BOUWEN IN LISSE ncia lanceert Beta Alweer banden spanning jG 17 NOVEMBER 1972 AUTO PAGINA 57 Datsun het ook in ons land snel groeiende Japanse merk is thans aan de zuidrand van Lisse volop bezig akn nieuwbouw. De voormali ge bollenschuur aan de Wilhelmina- laan in Sassenheim is veel, zeer veel te klein geworden. In Lisse heeft Datsun nu in de Zemelpolder een terrein van 100.000 vierkante meter. In oktober is men begonnen met de bebouwing van tweederde gedeelte. De rest wordt voor later bewaard. Het terrein wordt ontsloten door een toegangsweg, compleet met brug over het boezemwater. Een vijver- partij van 4.000 vierkante meter maakt ook deel uit van de water huishouding. Het geheel wordt om geven door een groenstreek van on geveer 10 meter breed. Dat, om het beeld van de omgeving niet teveel geweld aan te doen. Maar natuurlijk gaat het Datsun om de mogelijkheden voor de ver koop. Het buitenterrein biedt ruimte voor een constante voorraad van 2.000 auto's, het expeditieterrein kan Verder vanzelfsprekend ook de no dige werkplaatsen, kantoren, maga zijnruimten, leslokalen, bedrijfskan tine, was- en kleedruimten en een showroom voor 18 auto's. Het geheel moet eind volgende xo- mer gereed zijn. Het klinkt nogal onwaarschijnlijk; banden die nooit lek kun nen raken Toch verwachten deskundigen dat de automobi list omstreeks 1984 zulke banden voor zijn wagen kan aan schaffen. Er wordt o.a. door Goodyear in de V.S. al enkele Jaren met deze ban den geëxperimenteerd. In plaats van lucht zijn ze gevuld met ^er- maf oam", een door Goodyear ontwik kelde, speciaal soort schuimrubber Duizenden van deze banden worden thans dagelijks gebruikt onder om standigheden, die zó zwaar zijn dat gewone banden het geen dag en in sommige gevallen zelfs geen uur vol zouden houden. Het nieuwe schuimrubbermateriaal is nog niet geschikt voor toepassing in perso nenwagenbanden. Daar is ook niet zo'n haast bij. Die heeft geen paar lekke banden per dag. Wagens on der bepaalde bedrijfsomstandighe den echter wel. En daar weegt nu het beperkte risico al op tegen de hogere kosten. Permafoam, zou echter een voorlo per kunnen zijn van een materiaal dat in het midden van de Jaren tachtig de reserveband overbodig kan maken. „In theorie kan Permafoam al voor elk type band worden gebruikt. Maar in deze fase kunnen wij het nog niet aanbevelen voor voertuigen die door hun snelheid een aanzien lijke hitte-opbouw in de banden veroorzaken. Hiermee bedoelen we voertuigen die rijden met lang vol gehouden snelheden van. circa 60 kilometer per uur", aldus een woordvoer van Goodyear. Over korte afstanden kan een Per mafoam band snelheden weerstaan tot 80 km/u. Goodyear bracht dit materiaal twee jaar geleden op de markt en heeft Het mes van de kwaliteitscontro leur heeft deze nieuwe banden on bruikbaar gemaakt: afgekeurd voor consumptie. Ze gaan htm onder gang tegemoet in een verbrandings oven. Volledig automatisch worden ze vernietigd. En de oven is zo ge construeerd, dat er geen rookvor- ming optreedt en het ontstane resi du door middel van een elektro-sta- tisch proces wordt opgevangen tn een stalen toren en wordt terugge voerd naar reservoires aan de voel van de oven. Geen spatje luchtver vuiling. Goodyear heeft bijna twee miljoen gulden voor deze installatie moeten uittrekken. Zij kan een halve ton rubber (zo'n tachtig autobanden)' per uur verwerken. De snelheid van de aanvoer wordt automatisch aan gepast aan de mogelijkheid van verbranding. De oven „consumeert" behalve per sonenwagen- en truckbanden ook ongesorteerde rubberafval en olie resten. De hitte van de verbran dingsoven is zo intens, dat zelfs de stalen hieldraden van de banden smelten en zich in de vorm van kleine metalen bolletjes met de as vermengen. De hitte van de oven wordt naar een ketel gevoerd, die stoomdruk le vert voor het bandenproduktlepro- ces Er wordt nog onderzocht hos deze machinerie verder aan de pro- duktie zal kunnen meewerken. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST anse autofabriek Lancia geheel nieuwe vierdeurs sse personenauto uitge- Lancia Beta. De auto plaats van het reeds oude model Fulvia, produktie eind dit jaar taakt. De Beta zal in fe- 973 op de Nederlandse aen. deel van Fiat* brengt de met drie verschillende mo- 10, 1600, 1800), op basis |n vijf uitvoeringen ver- De wagen heeft voorwiel- ig. De vier wielen zijn onafhankelijk opgehangen en gezien de prestaties zijn bekrachtigde schijfremmen op alle vier de wielen aangebracht. De Beta 1400 (1438 cc en vermogen 90 Din/pk) haalt een topsnelheid van 165 km per uur, de 1600 (1592 cc en 100 DIN/pk) 170 kilometer per uur en de 1800 (1756 cc en 110 DIN/pk) 175 km per uur. De exacte prijs staat nog niet vast, maar men moet er rekening mee houden dat de goedkoopste uitvoe ring (1400) ongeveer 14.500 gulden zal gaan kosten en de duurste ruim 18.000. sindsdien meer dan 10.000 Perma foam banden verkocht, maar het staat nog niet op de officiële ver kooplijst. t behandeling wordt niet aanbevolen noor de normale \band. Maar gevuld met Permafoam, een speciaal door iyear ontioikkelde schuimrubbersoort, kan hij er tegen mrubber in plaats van lucht heeft bewezen bijzonder tnbesparend te zijn onder vervoersomstandigheden waar- inrijdingen en karkasbeschadiging geregeld voorkomen. Bandenspanning is een onder werp, dat door fabrikanten tot vervelens toe ter sprake wordt gebracht. Toch kan het niet genoeg worden benadrukt, dat spanning niet alleen de levens duur en het gedrag van de band beïnvloedt, maar ook de veiligheid van de auto-inzitten den bepaalt. Vele automobilis ten lopen er nog veel te luchtig overheen. Terwijl het juist zo gemakkelijk is: lucht is gratis en bij elke benzinepomp kan de spanning in een wip worden gecontroleerd. De fabriek geeft de Juiste spanning op. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat afwij ken van deze opgegeven span ning zelden effectief, maar meestal kostbaar en gevaarlijk is. Het verlagen van de span ning b.v. mag het rijden wat soepeler maken, maar het stu ren gaat zwaarder en de tem peratuur in de band loopt te snel en te hoog op, wat ver snelde slijtage meebrengt. De foto demonstreert (ietwat overdreven) wat gebeurt bij verschillende spanningen. Te veel (boven) doet de band bol len: teveel slijtage op het mid- zien. Bij de juiste spanning denvlak. Te weinig (onder) (midden) is het loopvlak het geeft het tegenovergestelde te grootst. eerste gezicht zal ieder- alweer een kever. Maar feur noemt de VW 1303 S: hebben gelijk. Al Volkswagen er nog zoveel en blijft onweerlegbaar met het model, waarop toveel Jaren uitgekeken het in verhouding vrij Importeur Pon kan met oen „andere" kever spre- niet meer de auto, die Jaren met plezier heeft is duidelijk geëvo- beter geworden, voorruit geeft de sugges- ruimte. Het lelijk ge- is eindelijk verdwe- plaats gemaakt voor Bestyleerd geheel zwart De stoelen, die nogal feiding gaven tot rugklach- Torvangen en dat beteken- mveelste winstpunt. De Pterin blijft beperkt *elke kleine auto niet?), is vrij onvoordelig dat zich echter al- vakantietijd doet gevoe- djwlndgevoeligheid heeft niet uit gekregen al is Een gebogen voorruit het minder dan vroeger. Maar het is en blijft het nuttige werkpaard, dat enorm gemakkelijk is te hante ren, waarin men zich onmiddellijk op zijn gemak voelt en waarmee men naar hartelust kan stoeien. Het is niet verwonderlijk, dat deze wagen nog steeds een groot aantal verknochte aanhangers kent. Want al loopt de verkoop in ons land te rug, het is nog steeds het best ver kochte model ter wereld. Kortgele den hield het autoblad .Rijdend Nederland" een enquete onder de le zers. De kever kwam als de meest economische wagen uit de bus. De gunstigste kilometerprijs werd met de kever bereikt. Prompt was er een mijnheer, die in een brief wat schamper deed over deze uitkomst. Hij bracht alle be kende bezwaren tegen de kever in stelling en concludeerde in zijn brief aan de redactie, dat het maar eens uit moest zijn met die ver heerlijking van de kever. Hij heeft het geweten, Wekenlang puilde de „lezers-schrijven"-rubriek van het blad uit van pennevruchten van mensen, die him toorn over de eu vele briefschrijver uitstortten. Het heeft weinig nut om op de details van de gedachtenwisseling in te gaan. Maar er blijkt wel zonneklaar uit, dat de lelijke eend niet de eni ge auto is, die een fervente aan hang kent. En nogmaals, we vinden het niet eens zo vreemd. Als men weer eens een tijdje in een kever rondrijdt moet men toegeven, dat het een prettig autootje is. Pittig, snel en men kan thans wel zeggen ook be hoorlijk comfortabel. De wegligging is zonder meer goed te noemen, a) blijft het euvel van de windgevoe ligheid parten spelen. Het lijkt ons weinig zinvol om nu nog in te gaan op alle facetten van deze overbekende auto. Juist dat overbekende doet de kever al thans in ons land de das om. Men heeft het wel gezien. Men wil wel eens wat anders. Maar het is niet billijk terwille van deze verandering de kever allerlei onaangenaamheden in de carrosserie te schuiven, die hij in feite niet heeft. Men hoort ook vaak zeggen, dat de kever te duur is geworden. Deze duurste 1303 S kost even over de acht mille. Wanneer men dat van daag de dag vergelijkt met de an dere aanbiedingen in deze klasse dan valt deze kever echt niet uit de toon. En Volkswagen wijst er dan met recht op. dat er ook een heel sobere uitvoering van de kever is te krijgen voor zes mille. Het is maar net wat men er verder op en aan wil hebben. Over het benzinege- bruik willen wij verder kort zijn. Wij kwamen in de buurt van de 1 op 10, maar het kan slechter en be ter, dat hangt van de rijstijl af en de afstanden, die men aflegt. Alles bij elkaar geloven wij niet, dat de kever in ons land een ware hergeboorte zal kunnen beleven. Het model heeft door overbekendheid zijn grootste glorie gehad. Maar wie dat niet kan schelen, behoeft niet bang te zijn, dat hij bij aankoop van een kever een buil zal vallen. Daardoor is het een te sympathieke en te goede oude vriend.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 27