1 1 - l 1 IKV VUIST YNAMIET: VOL STERK UKJE FILMW ARGENTINIË ROEPT HULP IN VAN VN The Burglars lleen maar echniek racula '72 ch klassiek Groeiende moeilijkheden met Brazilië Moeilijkheden in museum van geologie PAG 17 NOVEMBER 1972 el: „The Burglars"; Regie: Verneuil; Voornaamste rol- jean-Paul Belmondo, Omar [[.Theater: Trianon. Verneuil's "The Burglars" 3r in één opzicht een opmer- film. De techniek waarmee psseur de zaken voor de toe ter neerzet, is verbluffend. Samen met het traditiegetrouw vakkundige onderkoelde acteren van Jean-Paul Belmondo in de hoofdrol redt dit vakmanschap een film, die zonder deze twee ingre diënten reddeloos verloren zou zijn. Want aan het verhaal van „The Burglars" valt kraak noch smaak Belmondo te ontdekKen. Het gaat allemaal om de overbekende strijd tussen een geslepen, geestige, voor geen kleintje en zelfs voor geen grote vervaard zijnde dief - een kolfje naar de hand van Belmondo - en een veel minder aardige, zelfs schurkachtige politieman. Belmondo heeft met een paar tra wanten een stel smaragden van een zeer rijk heerschap gestolen Die inbraak levert trouwens een kostelijk tafereel op: Belmondo die met een hele geluidsappara tuur en een slijpsteen voor het ma ken van passende sleutels per computer inbreekt. De politieman - waarvoor men helaas geen betere vertolker kon vinden dan de starre, amateuris tische Omar Shariff - wil die sma ragden ook graag hebben. Niet om ze aan de rechtmatige eigenaar terug te geven, want dat levert hem maar tien procent van de waarde van de kleinoden op. De strijd wordt gestreden op le ven en dood. Alle trucs die onder Onsympathiek het kopje „spanningverwekkend" in het handboek voor filmmakers genoteerd zijn, worden uit de trom mel tevoorschijn gehaald. Niets origineels. Maar een achtervolging per auto gefilmd door Verneuil 's wel heel wat anders dan een "ge wone" waanzinsrit. Het duurt alles bij elkaar waarschijnlijk ruim een kwartier, maar in dat kwartier ge beurt dan ook alles wat Je voor mogelijk en onmogelijk had gehou den. Verneuil geeft het geheel dan ook nog een flinke dosis "komi sche humor" mee. De achtervolging krijgt later in de film een vervolg als de agent een van (rijdende) op (ook rijden de) auto of autobus springende Bel mondo nazit, Het stuntwerk dat Belmondo hier in hoogst eigen per soon uitvoert, grenst aan het onge lofelijke. En Je kunt er nog bij blijven lachen ook. Verneuil brengt het weer op gedegen wijze in beeld. Bij dat alles wordt de sex niet vergeten. Er wandelt op gezette tijden een Juffrouw met een front om op zijn minst beleefd voor in de houding te gaan staan door het beeld. Helaas - dit is het enige punt waar Verneuil zijn film niet afmaakt - blijft het "veelbelovend" Maar ook dat zal wel een zwakheid in het scenario zijn. BERT VAN DOMMELEN ADVERTENTIE 'n Vriendgeeft z'n vriendin strijk-vrij! 9Ü3 St.Nicolaaskado: ccn strijkvrij, vlekvrijV"At Vilcdan tafelkleed. .Daarbij gratis feestelijke kaarsen. Van do drogist. viledan Tafelkleed I: In dc klauwen van Dracu- ste rollen: Peter Cushins, Chrls- jie: Alan Gibson. Voornaam- topher Lee. Theater: Luaor. De oorspronkelijke Engelse titel „Dracula a.d. '72" of Dracula in 1972 komt beter overeen met wat er gebeurt in Alan Gibsons nieuw ste exploitatieprodukt van mythen en angsten dan de Nederlandse vertaling. Het verhaal schildert met de ge bruikelijke poespas de terugkeer van Graaf Dracula, de baas van al le vampiers, in 'het swingende Lon den. Dracula is er op uit om wraak te nemen op de nazaten van zijn aartsvijand Van Helsing (voor Van Helsing zie het boek Count Dracula van Bram Stoker). Om de situering van Dracula in Londen mogelijk te maken (Sto kers Dracula woonde ergens in de Karpathen) veroorloofd de regis seur zich een dichterlijke vrijheid en laat Dracula in 1872 in Hyde Park ten onder gaan. Zoals dat met vampiers kan gaan, wanneer de omstandigheden gunstig zijn, kan Dracula zich met behulp van een dienaar bevrijden van zijn tijdelijk inactiviteit en dan zijn de poppen aan het dan sen. Scot/land Yard staat machteloos wanneer allerlei meisjes verminkt en zonder bloed worden aangetrof fen. maar Jessica van Helsing de maagd waar het allemaal om te doen is, weet met haar grootvader opnieuw het monster te overwin nen. Eind goed en al goed. Nog een opmerking: de laatste tijd is de markt overstroomd met allerlei namaak-Dracula's (attentie in Rex draait Vampiercircus) een vergeilijking valt gunstig uit voor Dracula a.d. '72. Dit natuurlijk niet wat wat karaktertekening betreft want die was altijd all simpel in Dracula-füms, maar de griezelef fecten zijn weer zoals het hoort en goed gedoseerd. HEIN ET .BRINK Peter Cashing vader vampierdoder groot- erven door t kruis Titel: Vampiercircus (Vampire Circus). Voornaamste rollen: Adrienne Corri, Laurence Payne en Thorlcy Waters. Regie Wilbur Stark. Theater: Rex. Griezelliefhebbers komen deze week in Leiden behoorlijk aan hun trekken. Naast de allernieuwste Dracula (Camex-a), draait in het theater aan de Haarlemmerstraat "Vampierolrcus". een film vol en ge mensen met van die lange hoek tanden en veel, zeer veel bloed. Het verhaal speelt zich af in een klein plaatsje, waar e en graat iedereen koude rillingen bezorgt. De bevolking wordt het zat en doodt deze vampier, door hem een hout enspie door het hart te ste ken. Zijn laatste woorden zijn: "Uw kinderen zullen worden ge dood, om mij het leven te doen te ruggeven". Er komt een vreemd circus in de stad, waarbij drie vampiers werken. Veel kinderen worden het slachtoffer van deze bloeddorstige figuren. Als bijna de gehele jeugd, via de van Dracula bekende beten in de nek, is uit gemoord, ontdekt men dat de vam piers sterven zodra ze een kruis zien. Dat helpt. De drie vampiers sterven en ook de graaf, die in middels weer is opgestaan wordt gedood. Het plaatsje is gered. Voor de echte liefhebber een film, die hij beslist niet mag missen. JAN VAN DER NAT Goede films ergens anders (Leone), A'dam Nöggerath. Ik bsn nieuwsgierig, geel (Sjom&n), A'dam Bio. Little Bog Man (Penn), A'dam Vic toria. Le Weekend (Godard) A'dam Cein- Haagse bioscopen vol dynamiet („Duck I tker"). Regie: Sergio Leo- iraaamste rollen: Rod Stei- James Coburn. Theater: Sergio Leone is geen ide in de filmwereld, ms For a few dollars mo- he good, the bad and the erden kassuccessen. "Een dynamiet" zad dat onge- ook weer worden, bevat een aantal ijzer - les all gebiedt de eer ons te zeggen dat er ook wakke puntjes in zitten, erp van de film is de re- In Mexico. Het gaat om terrorist die het Ver- ininkrijk verlaten heeft om grond hem te heet onder m Is geworden. Gewapend voorraadje springstoffen, intploffing een verandering noodzakelijk zou komt hij in contact met desperado's die het mili- swind ten va<l willen naar zijn bestemming op toevallige wijze in n groep rond- bandieten, die in hun le- ioud voorzien door dili- overvallen op eenzame leider van de bende een wens voor ogen, ooit nog eens in staat zal de dichtstbijzijnde gro- le bank te overvallen. verbeelding ziet hij de een plaats waar alles Zijn wens lijkt In ver gaan als hij opnieuw Engelse terrorist in ;omt door hem geïntrodu- tótblj de nog ondergrond revolutionairen. Voor het worden de taken ver- bendeledder krijgt de ïde bank te plunderen, orstelling komt wanneer de dag is aangebroken. In i grote hoeveelheden onder de bank een gro- ïis gevonden waar de 'ders van het bewind orden bewaakt. Hij Is al zijn teleurstelling, wan- Ikt dat hij een gevierde geworden bij de mensen, Wft bevrijd. De overwin- de revolutionairen blijkt l!&r van korte duur. Ze worden door het leger uit de stad verjaagd en verschansen zich bil een brug over een diep dal. Staan De Ierse terrorist en bendeleider (gespeeld door James Coburn en Rod Steiger) weten met behulr van twee mitrailleurs en een enorme hoeveelheid explosieven 't leger tot staan te brengen, maar als ze in een overwinningsroes te rugkeren naar de rest van het re volutionaire leger, dat zich schuil houdt in grotten in de bergen krijgen ze een heel zware klap te verwerken. De hele groep is uitge moord en ze zijn nog juist aan wezig bij de executie van de laat ste overgeblevenen. Ze slagen er in te vluchten in een wagon van een trein, waarmee Juist ook de "ambassador", de leider van het schrikbewind, reist. De trein wordt overvallen door een andere groep revolutionairen en de Ierse terro rist slaagt er in de "ambassador" buiten gevecht te stellen. De re volutionairen winnen maar er dreigt een nieuw gevaar. Er is een trein met nieuwe soldaten op komst. De Ier laat een andere trein met explosieven de soldaten tegemoet rijden en weet op die manier inderdaad een groot aan tal soldaten buiten gevecht te stel len, maar niet allemaal. Er ontstaat opnieuw een zwaar gevecht tussen het leger en de re volutionairen, waarbij de Ier ten slotte het loodje legt. Sterk punt van de film is de dialoog tussen twee geheel uiteenlopende figuren. Aan de ene kant de bendeleider, analfabeet, krachtfiguur en idea list, aan de andere kant de Ier, schijnbaar ongeïnteresseerd maar een koele berekenaar met ver stand. Regisseur Sergio Leone laat de evolutie van de beide karakters zien, die elkaar ondanks dat ze uit twee totaal verschillende werelden stammen, bijzonder goed blijken aan te voelen. Een sterk stukje filmwerk. BRAM VAN LEEUWEN Titel: Family Life. Regisseur: Kenneth Loach. Voornaamste rol: Sandy Ratcliffe. Theater: Studio. Dinsdag verklaarden psychiaters op een congres in Rotterdam dat het grootste deel van de pa+"5nten in de psychiatrische ziekenhuizen thuis beter af zouden zijn of mis- j schien ook niet. Illustrerend voor dit betoog zou de film Family Life voor de derde week in het boven ste theater aan de Steenstraat kun nen zijn. Bijna als in een socio- documentaie schetst Loach in so bere beelden de ondergang van een achttienjarige meisje door toedoen van haar verknipte ouders. De nog Butch Cassidy and the Sundlance Kid (Hm), A'dam Cinetol. U Conformist! (Bertoluccl), A'dam The Movies. Fall.' -iliQiiit 451 (Truffaut), A'dam The Movies. Frits the Cart (Kreuntz en Bakshi. A'daim Leidseplein Theater, Den Kaag Bijou, R'dam Lijnbaan Thea ter. Mash (Altman). A'dam Victoria. Mldn'.ght Cowboy (Sclestnger), Den Haag Camera. Saitir:con (Fellini), R'dam *t Venster. Slaughterous Five (Hill), Den Haag Studio 2000. Sunday bloody sunday (Schlesinger). Den Haag De Uitkijk. What's up doc (Bogdanovich). A'dam Roxy, Rd'am Studio '62. Nacht, oorstellingen: Blow Up (Antonionl), R'dam t Venster. Erotic Filmfestival, A'dam The Mo vies. The Good, the bad and the ugly Kindermiddag Titel: Het teken van Zorro. Thea ter: Camera. Tijd: za. en woe. 14.30 en zo. 14 en 16.15 uur. Zorro is één van die figuren; die net als de „Stille onbekende" uit or/ïe jeugd als een dief in dp nacht het goed bedrijven. Plotse ling opduikend vanuit het niets zorgen ze steeds er weer voor dat de armen en verdrukten gehol pen worden en de Rijkaards en wreden het onderspit delven. Dat daarbij veel bloed vloeit mag de pret mlet drukken. 12.15, 2.30, 4.45. 7.00, 9.15. (14). Asta: "Generaals Custer's laatste opdracht": Dag. 2.00, 8.00. (14). Bijou: "Fritz the Cat": Dag. 2.00, 7.30, 9.30, zon. 2.00 4.1Ö, 7.30, 9.30. (18). Camera: "Midnight Cowboy":. Dag. 2.15. 7.00, 9.15, zon. 2.15, 4.30, 7, 9.15. (18). Cineac: "Plppl Langkous": Dag. 9.30, 11.30, 3.30, zon. v.a. 11.30 enz. (Al.). "Met de Franse slag": Dag 6.30. 7.30. 9.30 (A.L.) Corso: "De Peetvader": Dag. 2.00, 8.00 (14). Du Midi: "Veel liefs uit Moskou": Werkdaigan één avond voorsten. 8.15 zat. en zon. 7.00, 9.30 (14). Euro: "Ben Hur": zaterdag, zondag, woensdag 3.45, 7.45. Overige dagen 1.30, 7.45 (Al.). Flora: "Vrouwen, die het niet zo nauw nemen": Dag. 2.00, 7.00, 9.15, zon. 2.00, 4.30, 7.00, 9.16 (18). Kriterion: "Cabaret": Dag. 3.00, 7,00, 9.30 (10). Metropole: "De Peetvader": Dag. 2.00, 8.15 (14). Odeon: '/Vlucht 502 antwoordt niet"» Dag. 2.00. 6.45. 9.15 zon. 1.45, 4JÖ. 6.45, 9.15 (14). Olympia: "The Devil's Brigade" Dag. 2.00, 8.00 (18) Passage: "Een vuist vol dynamiet" Dag. 2.30, 7.00, 9.30, zat. en zon, 1.30. 4.00. 7.00, 9.30 (18). Roxy: Don< 8.15, vrijd. (18). in de sexboetiek"» Studiio: "Engelen van de straat": Dag. 2.15, 7.15. 9.30, zon. 1.30 4.00, 7.16, 9.30 (18). Studio: 2000: "Slaughterhouse Fi ve": Dag. 7.30, 9.45 (14). De Uitkijk: "Sunday, bloody sun- dav": Dag. 2.30. 7.00. 9.30. zon. 1.30, 4.00, 7.00, 9.30 (18). Terug "NPUTEN en minicassettes ['Haarlemmerstraat 139a, $9 '1.(01710)49697 LEIDEN De arbeidssfeer in het museum voor mineralogie en geologie is de laatste Jaren zo verslechterd dat het college van bestuur van de universiteit een commissie opdracht heeft gegeven een onderzoek in te stellen. Volgens het college dreigt een on houdbare werksituatie in het mu seum. die het doelmatig functione ren van de instelling kan belemme ren. De commissie moet beoordelen of de mensen die in het museum werken, zich houden aan de normen die gewoonlijk in universitaire werk situaties worden gehanteerd. De di recteur, dr. C. Beets en twee mede werkers zijn voorlopig met verlof ge stuurd. De leiding wordt voorlopig waargenomen door dr. G. L. Krol oud-chef-geoloog bij de NV Billiton. de Hogewoerd. Dat wil zeggen geen geavanceerd vampierwerk dat op het ogenblik zo sterk in de mode is, maar wat meer op het gewone enge vlak. Daarom hoeft edhter geen traan gelaten te wor den: regisseur Peter Duf feil weet het verschrikkelijk genoeg uit te spinnen. Titel: Ik een vrouw III (De vervangen door egen produktie en 'n groeiende uitvoer. Grootmacht Met deviezenreserves van meer, dan twee miljard dollar, een Jaar lijkse economische groei van meer (Door onze correspondent) j MONTEVIDEO Argentinië heeft aan de Algemene Verga- Titel: Kiute. Regisseur: Aian dering van de Verenigde Naties een vraag voorgelegd, die ikuia. 'voornaamste rollen: Do- wereldwijde betekenis heeft, op continentaal niveau de tegen stellingen mst Brazilië verscherpt en daarmee de „organisatie van het La Plata-bekken" in gevaar kan brengen: „Mag een regering de loop van een multinationale rivier door de bouw van reusachtige krachtcentrales veranderen zonder toestem ming van de staten die mede afhankelijk zijn van die stroom?" Tegelijkertijd gaat het hier om de zogenaamde hegemonie van Bra zilië in Latijns-Amerika en het op- rukken van de Sowjet-Unie als in- callgirl en Klute groeit Iets meer dustriemacht op dit continent, dan een toevallige aangelegenheid. I jjet is paradoxaal dat landen als =========;======-=_: I Japan, Formosa, Zuid-Korea en de Britse kroonkolonie Hongkong op Nachtfilms |een klein gebied en deels zonder i eigen grondstoffen dank zij de in dustrialisering konden ontwikkelen, Titel: Er drupt bloed in het huis. terwijl op het reusachtige Latijns- Theater: Camera. Tijd: vrij. en Amerikaanse continent waar buiten- za. 23.30 üur. gewoon grote natuurschatten zijn al- Een klassieke griezel deze week I leen Brazilië erin geslaagd is de in de late uren in het theater aan vroegere behoefte aan i mport Pakula. nald Sutherland en Jane Fonda. Theater: Camera. De verhouding tussen de call- girl (vertolkt door Jane Fonda), en de rechercheur Klute (door Do nald Sutherland) vormt het basis thema van deze meesterlijke film. De twee werelden komen tenslot te onder druk van een derde, een bijna ongrijpbare moordenaar/ chanteur tot elkaar en tussen de Door Hermann Gebhardt en het Boliviaanse ijzererts de eco nomische toekomst van enkele sta ten op dezelfde manier kan beïnvoe- den als de olieproduktie in Ecua dor heeft gedaan, hangt de graad, van industrialisatie in hoge mate af van het benutten van deze rivieren omdat in dit gebied geen steen kool voorkomt en er maar weinig olie wordt gevonden. Met deze achtergrond is het ver klaarbaar dat de discussie over de bouw van een krachtcentrale het grootste strijdpunt in dit deel van Latijns-Amerika is geworden. Het gaat overigens om de grootste I rana samen met Paraquay een krachtcentrale die ooit in aanbouw kleinere centrale. Yacireta-Agipe -vi wis genomen. Aan de bovenloop van (3 5 mujoen kilowatt, kosten: 1400 dan 10 procent en buitenlandse in- de Parana, aan de grens tussen miljoen dollar) willen bouwen, vesteringen ter waarde vin meer Brazilië en Paraquay, wülen deze beide staten de centrale "Sete gue- das" oprichten. De centrale moet 15 miljoen ki lowatt stroom opleveren en drie miljard dollar kosten. Het stuwmeer wordt 7 km lang en zal in totaal 1400 m2 grond onder wa ter zetten, waarvan 1200 km2 op braziliaans gebied. ,dan 200 miljoen dollar per Jaar ont- dochter). Theater: Rex. Tijd: vrij. iwikkelt Brazilië zich tot een groot en za. 23.30 uur. macht. Ook zonder het "economl- De Zweden raken niet uitgeputscjle imperialisme", waarvan Brazi- met hun "Ik een vrouw"-venha-1 jjg door zijn buurstaten wordt be ien. Het succes van die films Is schuldgd, verwerft het de hegemo- vooral te danken aan de uitbeel- i nie 0p dit continent, omdat de eco- ding van nymfomane vrouwen. |tiomieën van de traditionele rivalen die op weg naar de diverse bed- voortdurend bergafwaarts gaan. ten allerlei verwarrende avontu-1 De nog steeds moeizaam verlopen- ren beleven, zodat het geheel de samenwerking in het kader van ets weg heeft van een erotische de organisatie van de staten van t De Argentijnen beweren dat ?eyton Place. - Deze keer wordt La Plata-bekken (Brazilië, Argen- stroomrichting van de rivier. de lan ook de doohter van de oor- tinië, Paraguay, Bolivië en Uru- 'kracht van de stroom en andere ;pronikelijke Ik een vrouw-figuur guay en Paraquay en ontelbare daarvan afhankelijke factoren -,en tonele gevoerd, gezien het ge- zijrivieren. Het hydro-elektrisch ver- Idoor de bouw van de centrale in leuren in dit onderhavige pro- j mogen van deze wateren wordt op grijpend gewijzigd zullen worden lukt valt er voor de toekomst nog 40 miljoen kilowatt geschat. jze hebben hier des te meer belang heel wat te verwachten. Hoewel het Braziliaanse uranium i bij, omdat ze verderop aan de Pa- Ingrijpend Paraquay stelt zich neutraal op, omdat het In de merkwaardige po- Argentijnen hebben deze sitie verkeert dat Brazilië en Ar- kwestie op vele vergaderingen van gentinië aan zijn Parana-zone gr en- de La Plata-organisatie en ook op zen. de VN-conferentie over milleube- i De Sowjet-Une probeert zon- zal scherming in Stockholm in Juni ter der zich te storen aan de militaire sprake gebracht. Nu hebben ze i dictatuur in Brazilië zijn Invloed een beroep gedaan op de Verenigde I als Industriemacht in Latijns Naties. Brazilië wil echter geen enkele arbitrage of bemiddeling ac- epteren. President Garratazu Medici heeft zijn ministers opgedragen voor 1974 met het werk te beginnen. Zijn vertrouwensman, de leider van de regeringspartij Arena. Senator Fl- linto Muller, heeft verklaard, dat deze kwestie is afgesloten: "Mijn Amerika uit te breiden. De Russen zouden Brazilë investeringen ter waarde van 300 miljoen dollar voor de zware 'ndustrie en 200 miljoen dollar voor elektrische centrales hebben aangeboden. De Sowjet-Unie werkt hierbij zelfs samen met de Amerikaanse reuzenondememng. Generaal Motors. In de staat Sao Paulo wordt op het ogenblik een eek- land zal zich bij de uitoefening van trische centrale gebouwd, waarde 32.5 haar soevereinigeltsrechten aan geen'miljoen dollar, die door de Sowjet- enkele nstantie onderwerpen". iunie wordt gefinancierd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13