Statenvertaling n oude stijl 'Kunststoffen hebben ook voordelen" KOM MIKT OVER OP 50 DE BRUG MILJOEN rrico (BG: herzieningen in ijskast «jjnmiuima deratie vindt dat publiek verkeerd beeld heeft van plastics Van naar kerk café r TROUW AAN PAUS fluitconcert voor eidse schooljeugd Poolse televisie wordt westerser Sanocel- Deltahloycl Elektriciteit valt bij kern ontploffing uit Heath in Ulster: geen cent bij afscheiding Blfjftu gerust nog maar even zoeken naar de beste whisky.. Vat 69 wacht wel... Dit jaar miljoen nieuwe fietsen jtlJPAG 17 NOVEMBER 1972 t' Nederlandsch Bijbelgenootschap blijft voorlopig de Sta- pertaling van de Bijbel in de thans gebruikelijke vorm ver ben. Een herziening op kleine onderdelen van de oude ver- r heeft het NBG in de ijskast gezet. t wit NBG-Statenvertaling zat dus spreken van "het huis mijns in plaats van "het huis van vader", van "heuvelen" in van "heuvels", en "dwaselijk" its van "dwaas", van "breuke" plaats van "breuk". Bijbelgenootschap handhaaft nee de uitgave van de Staten- iling zoals die overal in gebruik voordat in de Jaren veertig de ure Vertaling verscheen. De tnvertaling wordt nu nog alleen nikt in de rechterflank van de gezindte: een deel de Gereformeerde Bond in de orrnde Kerk, een aantal Chr. Kerken, de Gereformeerde (enten. verk van een adviescommissie voorzitterschap van ds. W. L. hervormd predikant te Jit-Ammers, staat nu voorlopig plank. Daarmee heeft het de wind uit de zeilen geno- van een concurrerende stich- ook wil komen met een versie van de oude Staten- waren Gereformeerde Bijbelstichting had a. bezwaar tegen een :g onder auspiciën van het dat met roomsen en vrijzin- samenwerkt en allerlei toe- jAigen het licht doet zien waar- een modernistische Schriftbe- 1,11 nring zou blijken; en vond b. .de herziening van de NBG- principieel verwerpelijk laatste zonder publiek ftigde door deze controverse cherpe tegenstelling binnen de urineerde gezindte te ontstaan. NBG-commissie zitten vijf HAAG De Nederland- Vereniging-Federatie van ststoffen vindt dat het pu- een verkeerd beeld heeft e milieuvervuilende kracht wijl het publiek denkt dat de iiktie van plastic fossiele dstoffen (olde, steenkolen, opsoupeert en het water e lucht verontreinigt en plas- ifval onverteerbaar is, de bo- vervuilt en bij verbranding re gassen produceert, biedt de issing van kunststoffen aan de (te kant ook grote voordelen, de 35ste Kunststoffendag, de i die aan het milieu gewijd gisteren in het Haagse Con- [ebouw, werden die voordelen il door dr. G. Schuur van het predikanten van de Gereformeerde Gemeenten, vijf uit de Gerefor meerde Bond en drie van de Chr. Geref. Kerken. In de commissie van de Gereformeerde Bijbelstichting zitten ook enkele hervormde predi kanten (Geref. Bond), predikanten van de Gereformeerde Gemeenten en verder vertegenwoordigers van Oudgereformeerde Gemeenten. Ge ref. Gemeenten in Nederland enz. Deze commissie bestrijkt ook een „zwaarder" deel van deze groep, maar overlapt kerkelijk de NBG- commissie. Oertekst In dat zwaardere deel is iets pas goed betrouwbaar, als het door ge neraties is beproefd. Het liefst zou men hier nog de oertekst van de Statenvertaling uit de zestiende eeuw gebruiken: „gotische letters" en „ende" in plaats van „en" en dergelijke oud-Nederlandse uitdruk kingen en zinswendingen die in de loop der eeuwen uit de gebruikelijke uitgaven zijn verdwenen. In de praktijk echter wordt ook hier de vooroorlogse editie gebruikt. Het aardige van de nieuwe ontwik keling is nu, dat het "onbetrouwba re" Bijbelgenootschap de traditione le Statenvertalingtekst blijft ver spreiden, terwijl de „behoudende" Gereformeerde Bijbelstichting vol gend Jaar met een herziene versie aan komt. De GBS kan haar uitgave niet ver dedigen door zich af te zetten tegen het Bijbelgenootschap maar zal het van de eigen kwaliteit moeten heb ben. En dat in een kring waarin verandering in godsdienstig opzicht zelden als verbetering wordt ge zien... Geen coördinatie Dat staat allemaal natuurlijk niet in de mededeling die het hoofdbe stuur van het Bijbelgenootschap heeft verspreid over de gang van zaken. Daarin staat dat het voorlo pig niet binnen de verwachting ligt dat de NBG-revisie en het werk van de GBS kunnen worden ge coördineerd. Het zou niet Juist zijn als twee nieuwe teksten van de Statenvertaling tegelijk zullen ver schijnen. Wel houdt men de moge lijkheid open dat het NBG te zijner tijd komt „met een getrouwe en ook voor de jongere generatie ver staanbare tekst van de Statenverta ling". Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Afckrum, E. J. Bosoh, kandidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Jutrijp-Hom- merts, L. J. Huisman, te Ommen. Naar Beek, G. H. M. Roebling kan didaat te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Enkhuizen, W. Je- roense te Silvolde te Antwerpen, G. Mulder te Dronrijp. Aangenomen naar Niezijl, A. R. Plaatzer, kandidaat te Niezijl, naaf Drljber, P. Bijl, kandidaat te Drij- ber, naar Edam, P. M. J. Hoogstra- te, kandidaat te Zandvoort. Geref. Gemeenten Beroepen te Clifton (USA), D. Hakkenberg te Dordrecht te Drach ten, E. Veneman te Zwijndrecht. DRECHT. Bedankt voor Soherpenisse, W. C. Lamain te Grand Rapid. Baptistengemeente Bisschoppen over Vietnam WASHINGTON (UPI) Kardi naal John Krol, de aartsbisschop van de Amerikaanse rooms-katho- lieke bisschoppenconferentie, heeft in Washington verklaard dat nu de oorlog in Vietnam ten einde lijkt te lopen, het Amerikaanse volk de gelegenheid tot wederopbouw verzoening niet alleen in Vietnam maar ook in de Verenigde Staten moet aangrijpen. Kardinaal Krol sprak op de ope ningsbijeenkomst van de halfjaar lijkse vergadering van het Ameri kaanse episcopaat in de hoofdstad. "Wij hopen dat het Amerikaanse volk in dit opzicht zal handelen in de geest van Jezus Christus zelf. Wij bidden dat de animositeit, vij andschap en wederzijdse verwijten zullen bezwijken onder de gemeen schappelijke pogingen om de vrede en broederschap in de Verenigde Staten te vestigen", aldus kardi naal Krol. Hij zei dat speciale aandacht ge geven zou moeten worden aan Jonge mensen - terugkerende oudstrijders en dienstweigeraars - omdat geestelijk en stoffelijk zo door de oorlog geraakt zijn. v> SANDIACRE (UPI) De Angli caanse pastoor van een kerk in Sandiacre in Engeland heeft beslo ten na de zondagsdienst in het pa rochiehuis bier en andere alcohol houdende dranken te schenken. „Hierdoor zal het gezelligheidsle ven van de gemeente bevorderd worden", meent de 36-Jarlge voor ganger. "Men leert elkaar niet ge makkelijk tijdens een dienst ken- kennen. Ik heb veel parochianen die op een afzakkertje belust zijn, en waarom ook niet?" Pastoor Kenneth Bowler zei uit ervaring te weten dat veel schapen in zijn kudde na de dienst naar het café aan de overkant gaan. 'Waarom doen alsof het niet zo is", voegde hij eraan toe. Voor de interkerkelijke hulpactie "Kom over de brug" die tien protes tantse kerken en de R.K. Kerk van 11 tot 15 december 1972 gezamenlijk gaan voeren, hopoi de kerken een legertje van ruim 250.000 mensen op de been te brengen, dat maandag avond 11 december langs de huizen van de kerkleden gaat met infor matie over "Kom over de brug" Vrijdagavond 15 december trekt het zelfde leger er nogmaals op uit om de giften op te halen. De kerken ho pen die avond vijftig miljoen gul den aan giften en toezeggingen bin nen te krijgen. Dit geld is bestemd voor 744 hulp projecten in 77 landen. Het bedrag van vijftig miljoen waarop wordt ge mikt, is het hoogste dat ooit als streefgetal voor een actie in Neder land is genoemd. In maart 1968 hielden een aantal protestantse ker ken de eerste actie „Kom over de brug". Men wilde toen f 20 miljoen bijeen brengen, het werd echter bij na f 29 miljoen. Bij de opening van het pastoraal concilie op 1 april 1968 in Noordwijkenhout feliciceerde kardinaal Alfrink de protestantse kerken met dit opmerkelijke resul taat en zei „De volgende keer willen wij er ook bij zijn". „En dat zal nu gebeuren: voor het eerst in de Nederlandse kerk geschiedenis werken protestanten en r.-katholieken samen voor het werk van de kerken overzee", zo werd in Amsterdam door secretaris J. Bos van het actiecomité „Kom over de brug" meegedeeld. Enthousiasme Voorzitter ds. P. J. Mackaaij, van de Hervormde Zending, te Oegstgeest meldde dat de samenwerking over al in het land met enthousiasme is ontvangen. Alleen de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk heeft het al laten weten, omdat de R.K. Kerk ook mee deed, zo zei hij. De actie wordt gesteund door NCRV, KRO en IKOR-CVK. De Evangeli sche Omroep was ook uitgenodigd deel te nemen, maar liet weten" zich met dergelijke oecumenische acties niet te willen inlaten". Ook de VPRO had geen belang stelling. In het land zijn al circa 1300 plaatselijke actiecomité's van de kerken gevormd, dit moeten er 1600 worden. „Kom over de brug" komt niet in de plaats van de normale kerke lijke collectie voor zending, missie en hulpwerk, zo deelde de heer Bos mee. De actie wordt duidelijk gezien als „een schep er bovenop", ter assis tentie van het werk van de kerken over zee, waarmee de Nederlandse kerken zich verbonden voelen. De 744 projecten, die uiteindelijk op de projectenlijst zijn zijn getoetst door een commissie be staande uit de missiologen prof. Kamps en prof. Verkuyl en de ont wikkelingseconomen prof. Linnemann en prof. Janssen. De projecten zijn verdeeld in vier rubrieken op het ge bied van evangelieverkondigingen, uitbreiding van het dienstbetoon, be vordering van de gerechtigheid en vernieuwing van de samenleving. ROME (AFP> De federatie "Pro fide et ecclesia" (voor geloof en kerk) heeft in Rome een bij eenkomst gehouden ter gelegen heid van haar eerste pelgrims tocht naar de Italiaanse hoofd stad. Zeven sprekers voerden het woord onder een portret van Paus Paulus en een spandoek waarop onvoorwaardelijke trouw aan de Paus werd betuigd. De sprekers uit Engeland, Ne derland (R. van der Ploeg), Duits land, Italië en Frankrijk, spraken trouw uit aan de Paus, het con cilie en de bisschoppen en hun verzet tegen twisten. "Wij zijn geen traditionalisten of progres sieven. Wij zijn tegen een verta ling van de traditie die verraad zou zijn, tegen de zelfontbinding van de kerk". Ds. Viot, directeur van het Cultureel Lutherscentrum ln Parijs, verwierp het werk van on ze modernistische aanhangers van een ondoordachte oecumene". Er bestaan belangrijke verschil len tussen ons en het zou ernstig zijn deze weg te moffelen. Deze zetten in feite de fundamentele leer van het christendom op het spel". Koninklijke/Shell Plastics Labora torium op een rijtje gezet. Hü rekende voor dat plastics bij de bereiding weinig milieuvervui ling veroorzaken en dat ze slechts een bescheiden beroep doen op de fossiele delfstoffen. Bovendien ver vangen ze vaak metaal, glas en pa pier die in de vorm van energie bij winning, bereiding, verwerking of reiniging ook grote hoeveelheden brandstoffen opeisen. De distributie van vele goederen wordt door het gebruik van plastic verpakking goedkoper, ook al door het lichte gewicht met minder energie meer kan worden ver plaatst. Kritiek op wegwerpverpakking is naar de mening van dr. Schuur het gevolg van het feit dat men de wa tervervuiling over 't hoofd ziet die DEN Commissie Esthetische Dg van de Schooljeugd. Mid- Wconcert in de Ariënschool in torstraat, later herhaald in de «tooi aan het Strausspad. t telkens enkele 6de klassen «schillende scholen. Uitvoeren- to Muramatsu-kwintet, leden: «te, Loes Kerstens, Nine Slig- 'eronica Steinbach, Frans van tel, allemaal fluitist. Program nummers fluitmuziek, ge- Wi tussen 1550 en 1972. toiatsu is de fabrieksnaam van ïeelde instrumenten. Fluitfa- tomelijk. Niet alleen de veelal sopraanfluit. Daarnaast ogkllnkende en veel kortere de wat lagere altfluit en de jjpre basfluit (waarmee ech- geconcerteerd werd). Fami- id voor lid werd voorgesteld "fcend gemaakt. concert was feitelijk een ca- de Leidse jeugd, gratis toren. De vijf studeren allen Brabants Conservatorium, fouften al door de vakkwalitei- een van de gespeelde wer- •5 part Fantasy" van Klaas de 'n uan dit kwintet opgedragen, ze: het is erg moeilijk en wen er een half jaar aan ge- Dit zijn dus mensen, die Volmaakte van zichzelf niet 'kunnen verdragen. Het resul- ■d&n ook bewonderenswaardig vierde programmanummer a*nwezige schooljeugd, ont wakend uit een zekere bevreemding, eindelijk zich goed bewust, dat er dingen van ongewone kunde aan de gang waren. Te weten de duivels- kunde in het als vechtende vogels door elkaar kwetteren van vijf picco lo's als afwisseling, inderdaad een adembenemende virtuosenstunt. Gaaf en klaar voor het grote podium Ze zullen hun weg vinden. Op één voorwaarde, de meest riskante: bij elkaar te kunnen blijven. De fluit staat thans weer hoog in de gunst. Zoals ook het geval is ge weest in Bach's dagen, zowel in Frankrijk (te horen geweest in con- certdelen voor 5 fluiten van Boismor- tier) als in Duitsland, waar de Prui sische koning Frederik de Grote zelf speelde en les nam van Quantz. Leuk gekozen was een Rondo-finale uit kwartet van Kuhlau, muziek een beetje uit de oude doos, maar spulle tjes uit overgrootmoeders tijd doen het weer. De rest was: huismuziek jes uit de rena issance - peri od e iets uit. een Sinfonietta van de heden daagse Italiaan Leonardo de Lorenzo. Nu gaat het om de reacties van de jeugd. Eén Jongen besteeg het po dium om meer uitleg te vragen. Dat viel wat tegen. Maar 's avonds ont moetten we een van de kwintetleden, rapporterend dat de reacties wel ge komen zijn, maar in de onderlinge gesprekjes. Verder dat in de Apollo- school een veel rustiger luisterende jeugd allerleukste vragen had ge steld. I KEES VERHOEF. schoonmaken van retourverpakking met zich mee brengt. Dr. Schuin- citeerde een Duits onderzoek dat heeft uitgewezen dat de herinvoering van statiegeldfles- sen de kosten van levensonderhoud vijf procent zou verhogen. Dat kunststoffen in verhouding tot andere materialen in het mi lieu geen kwade rol spelen, werd onderschreven door dr. ir. P. J. Bakker, directeur van het Kunst stoffen en Rubber Instituut TNO. „Het is geen zwart-wit probleem", WARSCHAU (AP) De uitzen dingen van de Poolse televisie zijn „Westerser" aan het worden, zulks in scherpe tegenstelling tot die van de Sowjet-Unie. De „ideologie" wordt evenwel niet verwaarloosd op de Poolse beeldbuis. In de eerste plaats blijft men nieuws- en politieke programma's uitzenden die gericht zijn op de com munistische leer. Oorlogsfilms en do cumentaires blijven herinneren aan de oorlog en de bezetting. De nieuwsuitzendingen blijven zeer „gericht". Elke anti-Amerikaanse de monstratie, elk verbranden van de Amerikaanse vlag, waar dan ook, wordt vertoond. Maar het aantal verstrooiingspro- ADVERTENTIE jumping kaas niet vergeten... Fricoeten gramma's uit het buitenland neemt toe. In de Sowjet-Unie bestaan die hoofdzakelijk uit films over volks dansen en circussen, in Polen krijgt men produkten te zien als „Gun Smoke" (Amerika), „The Goldrob- bers" Groot-Brittannië en „The Defenders" (Amerika). De Franse serie „Arsene Lupin" is aan de beurt geweest en de Italiaan se non-stop variétéshow „Senza rete". Men heeft films kunnen zien als „One-eyed Jack", met Marlon Bran do, en „Let's swop husbands", met Jack Lemmon. Het publiek heeft kennis kunnen maken met Little Tony uit Italië, Cliff Richard uit Engeland. Sacha Distel uit Frankrijk. Diahann Carroll uit de V.S. en Andy Stewart uit Schotland. Het publiek is met dit soort pro gramma's best tevreden. Een diplomaat zei onlangs: ,,Het wordt nu haast zo dat Je je wel eens afvraagt: zitten we nog wel in Oost-Europa?" LEIDEN - Ereklasser tafeltennis Sanocel Scylla ontvangt morgen avond in de Militaire Sportzaal het Amsterdamse DeltaLloyd. De wed strijd begint om om 18.30 uur. De Leidenaars komen uit met Gé l Bakker. Bert Onnes en Anton Will van Zoelen; DeltaLloyd met Carel Deken, Bert Schoofs en Robby Meyer. Voetbal Het Nederlandse mi- I litaire elftal heeft gisteravond in Groningen gelijkgespeeld tegen de 1 eredivisieclub van die naam: 2—2. concludeerde dr. L. Ginjaar, direc teur van het studie- en informatie centrum TNO voor het onderzoek WASHINGTON (AP) John E. Davis, hoofd van de Amerikaanse dienst voor de bescherming der bur gerbevolking, heeft verklaard, dat uit een nieuwe wetenschappelijke studie is gebleken, dat kernontploffingen in de dampkring kunnen leiden tot een wijdverbreid uitvallen der electrici- teitsvoorziening. Het probleem ontstaat door krach tige elektromagnetische stoten, die ontstaan door een kernontploffing. Deze stoten reizen door de damo- kring en veroorzaken verbranding van of kortsluiting in elektronische onderdelen in circuits op dezelfde manier als de bliksem in een hr< een smeltveiligheid in het ongerede kan brengen tenzij deze op bijzon dere wijze is beschermd. Tot dusverre werd aangenomen dat de elektriciteitsvoorziening in de Ver enigde Staten tijdens en na een kernontploffing normaal zou blijven behoudens dan in die gebieden waar de elektriciteitscentrales door de di recte gevolgen van een kernontplof fing zouden worden uitgeschakeld. Bij juwelier voor f 60.000 gestolen DEN HAAG (ANP) BIJ Juwelier F. E. de Jonge aan de Sattionsweg ln Den Haag hebben inbrekers ln de nacht van woensdag op donderdag voor tenminste f 60.000 aan gouden voorwerpen gestolen. Volgens de Juwelier zijn de inbre kers kenners geweest. Zij hebben uit de voorraad van de heer de Jon ge gouden ringen, armbanden, coJ liers en horlogebanden meegenomen en voorts tientallen gouden voorwer pen die ter reparatie in de zaak la gen. De inbrekers zijn de zaak binnen gekomen door een deur aan de ach terzijde te forceren. De heer De Jonge is wel tegen inbraak en dief stal verzekerd, maar niet voor de volle f 60.000,-. ten dienste van het milieubeheer, „alle materialen brengen vervuiling en aanslag op de grondstoffen- voorraad met zich mee. Daarom zou er eigenlijk naar het voorbeeld van Engeland en Amerika een „raad voor de kwaliteit van het lieu" moeten komen, een groepje uiterst deskundige mensen, die de regering van advies dient". In de discussie werd er de aan dacht op gevestigd dat het waar mag zfjn dat kunststoffen in zui vere vorm niet erg milieu-vijandig zijn, maar dat er vaak weekmakers, pigmenten en andere stoffen aan worden toegevoegd waarvan dat niet kan worden gezegd. BELFAST (AFP> Premier Heath van Engeland heeft gisteren in Belfast „diegenen in Noord-Ier- land gewaarschuwd die op eenzijdi ge wijze de onafhankelijkheid van deze Britse provincie willen uitroe pen" „Dit zou niet alleen een bloedbad tengevolge hebben, aldUs de Britse premier, maar ook betekenen dat Noorl-Ierland geen cent meer krijgt van de 200 miljoen pond ruim 1,5 miljard gulden die Londen nu in de economie van de provincie steekt". Heath, die sprak tot vakbondsleiders en industriëlen, verklaarde met na druk dat Londen niet zal ingaan tegen de wil van de meerderheid in Noord-Ierland. Hij leverde kritiek op de extremisten van beide kanten. Achter een „schild" van militai ren, politiemannen en politiehon den was de Britse premier, Edward Heath, gisterochtend voor een bezoek van twee dagen in Belfast aange komen. Enkele uren voor zijn komst werd in de hoofdstad nog een rooms-ka tholieke winkelier voor de deur van zijn woning doodgeschoten. In Ar magh werd een telefooncentrale door een bomexplosie vernield. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Volgens de laatste CBS-gegevens is de fietsen- afzet in Nederland in de eerste zeven maanden van dit Jaar met bijna 100.000 exemplaren toegenomen. Naar verwacht wordt zal de f ieteen- verkoop in ons land dit Jaar voor het eerst het totaal van 1 miljoen over schrijden. In het afgelopen Jaar wer den in Nederland 930.000 fietsen ver kocht. De gunstige ontwikkeling in het fietsgebruik wordt de laatste Ja ren vooral sterk gestimuleerd door het gezondheidsmotief (fietsen ls gezond door het feit dat de fiets een schoon vervoermiddel is (geen lawaai, geen uitlaatgassen). De fiets heeft daarbij steeds meer de status van tweede vervoermiddel gekregen als aanvulling op het ge motoriseerde vervoer. Ook de wereldfletsenproduktie ls de laatste Jaren fors gestegen en wel van 22 miljoen exemplaren in 1960 tot 39 miljoen in het afgelopen Jaar,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11