EIDSCH m DAGBLAD 5ï® leren wijk: nu alleen laagbouw Eis acht jaar voor moord in Schiedam vandaag Glibey Port ieuwe Leidse wijk krijgt 65 pet. eengezinshuizen triple Crown GELEKAART PRIJZEN im deze ■aBvato*. week nloop rferentie er ont- ipening LEIDSCH DAGBLAD Ontvoerd kind terug Peron: Peru's systeem past Argentinië goed •richt maart 1860 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 No. 33866 (iir: G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel L. Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 fdacteur: Han Mulder t 25,90 per kwartaal (postabrnnementeD f 28,30), f 8,76 per maand (b(j vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 NaOezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur) De minister van Onderwijs lijkt van tijd tot tijd op een pa niekerige Ausputzer die de bal maar over de zijlijn schopt, als hij het niet meer weet. De gang van zaken rond de verhoging van het examengeld is er een fraai voorbeeld van. De uni versiteiten waren tevoren in het geheel niet in het overleg betrokken, moesten de maat regel in het Staatsblad lezen en raakten prompt in de op perste verwarring omdat nie mand wist, hoe de oekeze van minister Van Veen te interpre teren. De bewindsman bleef niets over dan de hele boel maar voorlopig op te schorten; ob structie-voetbal om tijd te win nen en het is bijna 29 novem ber. De wijze waarop Van Veen on langs met voorbijgaan van de adviezen van ir. Tromp de bouw van drie academische zieken huizen trachtte te regelen, was ook al weer de bal hoog in de tribune schieten en ook hier moest men achteraf proberen de schade te beperken. Het wordt tijd dat er bij wijze van waarschuwing eens met de gele kaart wordt gewapperd. De prijzen zijn de laatste maan den zo onrustbarend omhoog gegaan dat de regering met de gedachte speelt van een prijs- calculatiebeschikking om zo de ongemotiveerde stijgingen te gen te gaan. Gebeurt dat niet dan zullen de lonen straks na tuurlijk veel meer stijgen dan de nu In een centraal akkoord voorziene ruim 12 procent. Men kan trouwens dat hele cen trale akkoord wel vergeten als er niets grondig gebeurt met da prijzen. Daarom doet de drei gende taal van werkgeversvoor zitter Bakkenist wat wonderlijk aan. De inflatiebestrijding is ook voor de werkgevers van het grootste belang en boosdoeners die de prijzen onnodig verho gen. benadelen hun collega-on dernemers die zich wel mati gen. De regering wil nog geen prijs- stop; dat zou ook te ver gaan, omdat gerechtvaardigde prijs verhogingen hierdoor onmoge lijk worden, met gevolgen voor de betrokken werkgevers en werknemers gezamenlijk. De regering heeft met nog maar twee weken tot de verkiezingen grote haast met het centraal akkoord; Den Uyl wil om de zelfde electorale redenen een prijsstop of anders een debat vóór de 29ste. In de dikke Van Dale moet de definitie van het woord „akkoord" eens nodig worden herzien, Bakkenist, Den Uyl, vakbonden en regering verstaan er allemaal iets an ders onder. 28 PAGINA'S Als de CDU In West-Duitsland de verkiezingen gaat winnen komt er van het verdrag met Oost- Duitsland niets terecht. PAGINA 9 Jongeling kwam te laat. PAGINA 11 Tom Okker sloeg Taylor snel weg. PAGINA 15 Profschaatsers willen uitbreiding van het programma. PAGINA 17 Sluipmoord op spelling. PAGINA 21 Talrijke prijsverhogingen bij krui denier. PAGINA 23 De wereldbekende fles ,793* Spaar mee voor gratis sherrypakket Mr onze correspondent) - De NAVO-landen, die leden in Midden-Europa leerd hebben, waaronder i hebben de Sowjet-Unie, en enkele andere Oosteuro- den vanochtend uitgenodigd Erleg over het wederzilds ia van de troepen in Euro- overleg, bedoeld als voor voor een grote conferen- !1 Januari in een Zwitserse ien beginnen. stduitse minister van Bui- Zaken, Walter Scheel deel- htend mee, dat de Bondsre- Engeland, de Beneluxlan- Verenlgde Staten en Ca- gemeenschappelijke nota's et-Unie, Tsjecho-Slowakije arlje hebben uitgenodigd srepubliek heeft de DDR ;d, de bedoeling van de Wes- den dat de voorbereidende delingen parallel zullen lo- een Europese veilighelds- waarvoor de voorbe- op 22 november in Helsin- en. In tegenstelling met de Isconferentie, die naar 't in minister Scheel In en- pes zou kunnen worden af- 1; zal het gesprek over de se, evenwichtige troe- adering het karakter die rijgen van een "permanen- entie". n of sneeuw verwacht van vanavond tot i^nd: vannacht op veel oog regen of natte sneeuw a daar mist. Morgen enk^- ingen, maar ook plaatse- bui. Overwegend matige ren oost en noord. Mini- eraturen ongeveer 2, maxi- i n rond 6 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 103 uur; onder: 16.46 uur. 14.35 uur; onder: 3.16 uur. i r te Katwijk te 11.51 uur. f te 7.33 en 19.49 uur. Mevrouw Van de Moosdijk, de echtgenote van de gisteren ge arresteerde kruidendokter deed gisteren in de luxueuze Casterense villa „De Zand- hoeve" het trieste relaas over haar man, die volkomen uitge put, na een vlucht van enkele dagen met ruim een miljoen gulden op zak, terugkeerde zonder geld en zonder zijn broer. Die broer was volgens mevrouw Van de Moosdijk de kwade genius. Hij was het die de beroving van de employé van de NV Grenswisselkanto ren voorbereidde en een vluchtplan opstelde, zegt zij. Van haar man vertelt ze dat hij „ziek" is en volkomen in paniek is geraakt na zijn ver oordeling tot negen maanden gevangenisstraf. PAGINA 7 Andriessen had het gisteren niet gemakkelijk in de Kooi. PAGINA LEIDEN John Woodhouse noemt zichzelf een .muzikant van het oude stempel". PAGINA 5 ROTTERDAM De officier bij de Rotterdamse rechtbank mr.L. Jansen heeft vanochtend acht jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de werkloze Arie V. (3D uit Rotterdam, die als eer ste terecht stond wegens beroving van en moord op de 32-jarige Schiedamse winkelier J. M. van den Bosch. V. had overigens het fatale schot niet gelost, maar de fotolasser B. F. (31) die na hem terecht stond en tegen wie eveneens acht jaar maar dan met terbeschikkingstelling werd geëist. De officier stelde Arie V. straf rechtelijk mede aansprakelijk voor het geweld dat F. had gebruikt. De afspraak tussen beiden was ge weest. dat er alleen gedreigd en licht mishandeld zou worden en in I het uiterste geval op de benen van I het slachtoffer zou worden gericht. Het tweetal had de beroving zorg- I vuldig voorbereid. De heer Van den Bosch kwam op 6 juli 's avonds om half twaalf thuis terwijl hij een tas met f 12.000 bij zich had, de opbrengst van de koopavond in zijn levensmiddelenzaak in de Schiedam se wijk Groenoord. Bij het verlaten van de lift werd de heer Van den Bosch op de twee de etage van een flat opgewacht door twee mannen, die de verlich ting in lift en trappenhuis onklaar hadden gemaakt. Terwijl Arie V. zich wilde meester maken van de tas schoot Bertus F. het slachtof fer nabij van achteren neer. Binnen enkele minuten waren de daders gepakt. Een van hen had zich in de struiken verborgen de andere vond men in de kelder. De politie was zo opvallend sne/ ter plaatse omdat ze al enige tijd een oogje had op de twee overval lers. Er waren 30 man in de omge ving geposteerd. Men had niet ver wacht dat de daders gewapend zou den zijn. Daarop had de politie zich duidelijk verkeken. Men reken de op een ordinaire straatroof, waarbij hooguit een klap of een schop zou vallen. het wijzigen van 2 ha. groen in die van bouwterrein. Door te te bebouwen gronden snel uit te geven, kan het renteverlies aanzienlijk worden beperkt. Dit heeft volgens het college tot gevolg, dat verdere bezuinigingen in de Meren- wijk achterwege kunnen blijven. Recreatie Er komt een uitloper van de cen trale groenvoorziening op een moei lijk te verwijderen vuilstortplaats, waar 'n heuvelachtig recreatieterrein wordt aangelegd. De Broekweg wordt als een idea le, iets verdiept liggende fietsroute doorgetrokken naar de stad. Deze re creatieve f ietsverbinding krijgt an derzijds verbinding met het tot ont wikkeling te brengen recreatiegebied ten noorden van de Merenwijk bij de Grote Sloot. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 30 nov. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mfj 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee lm: es: lts: toummer: zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder Nel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer Lelden. LEIDEN Het ziet er naar uit, dat na de „hoge" begin periode het resterende gebied van de Merenwijk zal wor den volgebouwd met uitsluitend eengezinswoningen. Bur gemeester en wethouders vragen de raad hun voorkeur hiervoor te delen, waardoor het percentage aan laagbouw zal stijgen van de geplande 45 tot 65. Gereed, in aanbouw en planklaar zijn 2643 etagewoningen. Er zijn twee mogelijkheden om de rest vol te bouwen: Q 1260 flats en 1915 eengezinswo ningen, waardoor het totaal aantal woningen op 5990 komt (uitgegaan is altijd van 6000) O 2675 eengezinswoningen, waar door' het totaal op 5490 komt. PARIJS (AP) Het vierjarige meisje, dat gisteren in Parijs op straat was ontvoerd, Laure Blago- jevic, is vanmiddag teruggevonden. De politie heeft twee arrestaties ver richt. De ontvoerders hadden een los geld geëist. Zoals men op pag. 9 kan lezen. Omdat woningzoekenden en beleg gers steeds minder voelen voor eta- gebouw is het volgens het college ver standig voort te bouwen op de laag bouw. Besparingen De kosten van realisering van de Merenwijk zijn aanzienlijk gestegen zonder dat hier een evenredige stijging van de opbrengstmogelijkhe den tegenover staat. B. en W. heb ben hun bezuinigingsplan tot een maximum van f 10 miljoen inge trokken en stellen nu de volgende besparingen voor: O de westelijke randweg wordt ge combineerd met de spoorsloot een de Broekweg met sloten blijft gehand haafd. waardoor nieuwe watergan gen niet nodig zijn, hetgeen meer bouwterrein oplevert; O het althans voorlopig ach terwege laten van vier van de zeven voetgangerstunnels en het viaduct in de rondweg; een versmalling van de rondweg door het laten vervallen van de voet- Een lange rij mensen stona vanmorgen te wachten voor ae rechtoann in Rotterdam om toege laten te worden tot de publieke tribune. Voor de rechtbank werd de Schiedamse moordzaak be handeld, die destijds veel opzien baarde omdat op korte afstand van de plaats van het mis- •cürijf dertig politieagenten surveilleerden. Ze wisten van de komende overval ROME (AP) Oud-president Peron heeft voor zijn vertrek uit Rome naar Argentinië verklaard vrijwel aJlle Zuid-Amerikaanse lan den, de Chinese Volksrepubliek en Roemenië te zullen bezoeken. Peru, zo zei Perron, (wiens terugkeer in Buenos Aires waarschijnlijk een politieke storm zal ontketenen)heeft van al deze landen de staatsvorm die ik het meest wenselijk acht voor Argentinië. De verklaringen van Peron wer den afgelegd in vraaggesprekken met twee Italiaanse kranten, de Corriere della Sera en La Stampa. Op de vraag of hij zioh opnieuw kandidaat zal stellen voor het Ar gentijnse presidentschap antwoord de Peron: "Het hangt van het volk af. Onze partij is de partij die de volkswil uitvoert. Indien ik zelf wordt herkozen zal lk zeker alle burgerlijke vrijheden waarbor gen en meer politieke partijen toe laten". Zie ook pagina 9 De "harde" matras r reeds vanaf met alle comfort 140— van 'n "zachte"! 1 drakacel een produkt van norma boxmeer Rechtstreeks geleverd door, VAN DER KLUGT Haarlemmerstr. 202 Leiden VAN DER KLUGT Raadhuisstr. 247 Alphen f HET SLAAPKAMERCENTRUM Grachtweg 59-61-63 Lisse Uw mooiste nachtrust heet

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1