'Overleg spreiding rijks- Wensten schijnvertoning' lO Een op de drie kiezers weet t nog steeds niet c VIJF EN ZES JAAR GEEIST VOOR KRAAK EN OVERVAL rïote steden slachtoffer van welvaart C burgemeester Marijnen: TMET aTTERS DE IFERS Dorde nkelijn jkvan 106 voor Oranje grijs geworden Pleidooi voor oud-invaliden „Het gaat RKPN niet om paar kamerzetels" Rijnmond voor bouw woningen in stankgebied 3 Politie op spoor van bende overvallers AG 14 NOVEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 JRDAM (ANP) De ,eld steunt de ontwikke- ost-Groningen en Zuid- maar dreigt, aldus de spotty Kamer van Koop- Ste e vergeten dat de grote ju apart ontwikkelingsge- ien van tenminste dezelf- ng De regering toont on- ,-'-i in de omvang van deze problemen. Daarom be legde de Kamer van Koophandel gistermiddag in samenwerking met enkele andere organisaties uit het Amsterdamse bedrijfsleven een bij eenkomst om "het denken over de problematiek van de grote stad een impuls te geven". Uiteraard con centreerde de discussie zich op de hoofdstad, waarvan de problemen, aldus KvK-voorzitter Sty kei, in ons land nog teveel worden gezien als typisch Amsterdams. In de hoofdstad ligt 40 pet. van de arbeidsplaatsen in Noord-Hol land zodat, aldus de heer Laan, een slechte gang van zaken in Am sterdam de werkgelegenheidssitua tie in de rest van de provincie be ïnvloedt. HU wees erop dat de ag glomeratie Amsterdam thans even veel werklozen telt als de drie noordelijke provincies samen. Voor de werkgelegenheid in Noord-Holland achtte hij het abso luut noodzakelijk de functie van Amsterdam te ondersteunen en uit te breiden. Evenals de heer Stijkel meende hij dat er dringend behoef te bestaat aan een samenhangend structuurplan voor Amsterdam en de rest van Noord-Holland. Drs. Kruyt stelde dat het stelsel waarbij de toekenning van finan ciële middelen aan de gemeenten hoofdzakelijk wordt gebaseerd op het inwonertal, ten aanzien van de grote steden valt omdat zij door hun centrumfunctie veel hogere lasten hebben. Een herziening van het stelsel wordt met het dalen van hun inwonertal steeds dringender. Volgens hen dreigen de steden, die eeuwenlang een bron van wel vaart waren, nu slachtoffer van de welvaart te worden. Hij conclu deerde dat de begrotingen van de grote steden met medewerking van de regering blijvend sluitend ge maakt moeten worden. "Zolang de regering voor de financiering van de grote stad geen passende oplos sing geeft zullen de problemen niet worden opgelost. Integendeel, ze worden gecreëerd", zo zei drs. Kruyt. iril N| A AG (ANP) Burgemeester Marijnen van Den ^peft gisteren in de gemeenteraad felle kritiek geuit ijze waarop de regering de spreiding van de rijks- heeft aangepakt. Volgens hem is dat op belang- nten zonder motivering gebeurd. 1 da ^rijl iHJ jta blijft de regering hals- van ,de misvatting de Haagse werkgele- ildus mr. Marijnen. Hij dat een ambtelijke werk- jk, provincie Zuid-Hol- emeente en agglomeratie .«enkele maanden geleden ra« etoond dat de werkgele de bevolking van Den ajfen verminderen, in plaats heeft volgens de bur- blfilniet eens de moeite geno- egevens bij haar gedach te trekken: „Er wordt in ten Chocoladeletters puur liggen momenteel ils voor prijzen die, om- 5p" ir 100 gram, kunnen uit- 73 cent tot 1,63. Voor hazelnoot variëren ze Iden tot twee gulden per suikervrije letters zijn voor prijzen die per omgerekend neerkomen 55. ■flafjs-uitersten zijn geregi- het Konsumenten Kon- e Jieen Consumenten Con- i), dat der traditie ge- ^/erleg met het ministerie imisch Zaken weer een tEü ut voor chacoladeletters teld. Daar moet wel bij j gemerkt dat iedere be- ran smaak en kwaliteit 1 is gelaten. is ook de opmerking iumenten Kontakt, dat van de dozen waarin de vaak veel overeen- oont, maar dat de ln- wel verschillend is. En er in vele gevallen it op de verpakking aan- iodat het overzicht wat elk geval de consu- |e informatie biedt. ADVERTENTIE CIAAL-SINAS de nota van de regering gesuggereerd dat er een causaal verband is tussen de argumenten vóór spreiding en de spreidingsmaatregelen, maar dat is misleidend". Dat de regering in de nota stelt „om organisatorische redenen" niet 20.000 25.000 arbeidsplaatsen te kunnen verplaatsen, maar wel 16.000, noemde mr. Marijnen „uitermate be vreemdend en onrustbarend". Vol gens de burgemeester blykt uit alles dat men bij het rijk „op verbluffende wijze blino blyft voor de aangeboden nieuwe gegevens en doorholt op grond van verouderde veronderstellin gen. Zo wordt Den Haag op verkeer- dediagnoses naar de operatietafel ge leid, met een duidelijke kans op on herstelbare verminking", verzuchtte mr. Marijnen. Het overleg dat het rijk met de ge meente Den Haag heeft gevoerd over de spreiding van rijksdiensten noem de hy een „schijnvertoning die met mod5rn bestuur in open overleg heel weinig heeft te maken. Wy vragen méér dan een betere overweging van de beschikbare gegevens, voordat men overgaat tot het nakomen van propagandistisch gelanceerde belof ten op bijeenkomsten in noord en zuid", aldus de burgemeester. EPE (ANP) Een inwoner van Epe heeft de politie en zichzelf maandag urenlang voor niets bezig gehouden. De man was aan het win kelen en bemerkte op een gegeven moment dat zijn fonkelnieuwe oran jekleurige auto spoorloos verdwenen was. Het urenlange zoeken van de politie leverde geen enkel resultaat op. Gistermiddag meldde de man zich om te vertellen dat zijn auto terug was. Deze stond weer op precies de zelfde plaats als waar hij hem eerder op de dag had geparkeerd en met een benepen stem biechtte hij op dat hij zijn auto door de regen niet als de zijne herkend had. Het oranje was hem door de regen wat grijs- kleurig voorgekomen. De politie vindt het al te grijs. UTRECHT (ANP) Het CNV meent dat er spoedig iets moet wor den gedaan voor de 50.000 oud-inva liden die op 1 Januari 1972 toen de uitkeringen voor oud-invaliden wer den opgetrokken, niets meer kregen omdat hun aan de hand van de daar voor geldende index verhoogde vroe gere loon nog onder het minimum- dagloon ligt. De uitkeringen aan deze invaliden blijven steeds verder achter by het minimumloon en ze zyn op het ogen blik al onder de norm voor de uit keringen van de algemene bystands- wet gezakt. De bruto-uitkering by volledige ar beidsongeschiktheid ligt nu per week al f 16.65 onder het minimumloon en daar kan nog een gulden of zeven bijkomen als het minimumloon op 1 Januari aanstaande extra wordt ver hoogd. Het CNV acht een optrekking van de minimum wao-ultkering tot het niveau van het minimumloon beslist noodzakelijk om te voorkomen dat deze invaliden steeds verder onder de bestaansgrens zakken. Het CNV zal deze kwestie zo spoedig mogelijk aan de orde stellen. Prinses Margriet, -petekind van de vaderlandse koopvaardij vloot, heeft gisteren officieel het nieuwe hoofdkantoor van Radio Holland B.V. in Amsterdam geopend met de inwerking stelling van een morse-sleutel. De opening werd verder bijge woond door onder anderen de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg en burgemeester dr. I. Samkalden van de hoofdstad. Per telegrafie verzond de prinses aan de opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot een boodschap. ADVERTENTIE Gisteren zag ik iemand handelen in tweedehands Philips batterijen. Kan je nagaan hoe goed ze zijn... LIJSTTREKKER BEUKER HAARLEM (ANP) "Het gaat ons niet om een paar kamerzetels maar om een reveil", zo zei Klaas Beu ker, de lijsttrekker van de Rooms- Katholieke Partij Nederland (R.K.P.N.) gisteravond op een ver- kizgingsby eenkomst in Haarlem. Hy noemde de RKPN een „pressie groep" op de KVP. „De KVP is groot gewordey van de arbeidszin, de of ferzin van uw en mijn ouders, en dat laat ik mij niet afnemen". De RKPN wil de KVP "omtur nen" met een tweej airenplan. "Wij bouwen centra op van waaruit wij de mensen in de regio en de dorpen gaan bewerken. We hebben nu al 6.000 propagandisten en we gaan 100.000 folders doelgericht versprei den, aldus Beuker tot *n gehoor van bijna 100 ruim volwassenen. De RKPN overweegt ook de uitgave van een rooms-katholiek weekblad. De RKPN rloht zioh volgens de lijsttrekker tegen de legalisering van de abortus provocatus en van de drugs, en voor milieuherstel en af schaffing van het vak maatschappij leer in het onderw'js. "Via dit vak komt de infiltratie in ons onder wijs", aldus Beuker, ook leraar in het middelbaar onderwijs. Over le galisering van de abortus zei hij: "Ik ken geen gemener verraad aan de katholieke zaak als dit". Beuker verwacht, als het mee zit, 2 tot 6 zetels in de tweede kamer te krijgen en daarna tot een regeerak koord met de confessionele partijen ARP en CHU te komen. "We hebben een modern programma, dat hoeft niet te stranden. De RKPN is geen beweging van oude mensen. Alleen vaders en moeders die vechten voor de toekomst van Nederland en de veiligheid van onze kinderen". In Nationaal Park 50.000 bomen geveld APELDOORN (ANP) Nu de houtvesters van de Hoge Veluwe d'e trieste balans van 20 uur stormwind hebben opgemaakt, blijkt Neder lands grootste nationale park door een ramp te zijn getroffen. Volgens voorzichtige schatting zijn tussen de 40.000 en 50.000 oude bomen onder het geweld van de noordwester be zweken. Men schat het gevallen hout op tenminste 5000 kubieke meter. Dit betekent dat circa 5 procent van het totale houtbestamd in één etmaal verloren is gegaan. Met de opruimingswerkzaamheden en het aanplanten van jonge bomen zullen maanden zijn gemoeid. In geld uit gedrukt wordt de schade geraamd op ruim 200.000 gulden, zo deelt de directie mee. ROTTERDAM (ANP) "De Rijn- mon draad heeft er geen bezwaar tegen dat in het "stankgebied" van Hoogvliet bij Rotterdam 426 huizen worden gebouwd, ondanks het feit. j dat de raad enkele maanden gele den via de aanvaarding van de nota I milieubelasting zich uitsprak tegen het tot stand komen van woning bouw in gebieden waar de milieube- j lasting door stank meer dan 30 pet. I bedraagt. Het deed van Hoogvliet waar de 426 huizen zullen worden gebouwd het "Hoogvliet-binnengebied" ligt weliswaar binnen de in de nota genoemde 30 pet. stankgrens, maar de meerderheid van de Rijnmond raadsleden heeft maandag overwo gen dat er in dit geval sprake is van in de nota genoemde "zwaarwegen de overwegingen" die een beslissing voor de bouw van de woningen ac ceptabel maakt. Het besluit van de Rijnmondraad betekent dat Gedeputeerde Staten van ZuixJ-Holland een positief advies krijgen van het openbaar lichaam over de bouw van de 426 huizen in Hoogvliet. De provincie Zuid-Hol land had om zo'n advies gevraagd. "Hoogvliet middengebied" ligt op het grondgebied van de gemeenten Rotterdam en Portugaal. De staffunctionaris van Rijnmond voor de milieuproblematiek con stateerde dat de bouw van de 426 huizen in "Hoogvliet-middengebied" uit het oogpunt van milieubelasting als grensgeval moet worden be schouwd. Hij is tegen de plannen voor de bouw van een flat voor gastarbeiders in dit gebied, de Rijn mondraad sprak zich maandag ook uit tegen de bouw van een dergelij ke flat. Men was het met de des kundigen eens dat de bouw daar van op milieutechnische overwegin gen aan Gedeputeerde Staten van Zuid Holland moet worden ontra den. ADVERTENTIE Hoe u zonder hocus-pocus elke dag ander vlees op tafel kunt toveren. Uw slager heeft nu voor u een spoedcursus Vlees- Variatie. Eerst een fleurig boek je vol informatie en praktische tips. En vervolgens een serie verrassende recepten op geplas tificeerde kaarten in een klapper. Vraag ernaarl Smul-suc- ces verzekerd. Verrassing: Receptenkaart bij uw slager. Was al eerder uit de Brand punt-enquête gebleken dat ruim een op de drie kiezers nog niet weet wat hij/zij op 29 novem ber gaat stemmen, by de Jon geren tussen de 18 en 22,5 Jaar liggen deze cijfers nog veel ho ger. De helft van deze groep weet het ook nog niet. Opvallend is verder dat Jon ge kiezers vaak andere zaken belangrijker vinden dan de ou dere kiesgerechtigden. Het meer hulp geven aan arme landen vindt 23 procent van de Jonge ren belangrijk (bij alle kiezers slechts 16 procent). Meer dan driekwart vindt het beschermen van de natuur belangrijk (allen 63procent). Daartegenover blijkt dat 48 procent van de Jongeren de in- flatiebestrijding belangrijk vindt (allen 56 procent). De misdaadbestrijding schijnt de Jongeren minder ter harte te gaan dan de ouderen, (van de Jongeren vindt 28 procent dat belangrijk, van alle kiezers 40 procent) Tenslotte toont de enquête aan dat dertig procent van alle kiezers geen oordeel heeft over het kabinet Biesheuvel. BIJ de Jongeren ls dit cijfer 50 procent. Meer dan tachtig procent van de stemgerechtigde Neder landers heeft nog nooit gehoord van CHU-liJsttrekker Tilanus. Zijn KVP-collega Andriessen komt er iets beter van af; 70 procent kende hem niet. Een en ander blijkt uit de en quête die de TV-actualiteitenru- briek Brandpunt heeft gehou den onder bijna tweeduizend kiezers. Wiegel en Den Uyl komen er qua bekendheid beter van af. Voor 55 procent van de onder vraagden was de Jonge libe raal een onbekende en 33 pro cent van hen kende Den Uyl niet. Bij de groep Jongeren (tussen 18 en 21 Jaar) liggen deze cij fers van onbekendheid nog ho ger. Tilanus 93, Andriessen 83. Wiegel 63 en Den Uyl 49 pro cent. Hoe was Uw naam ook al weer? Nooit van gehoord ADVERTENTIE U bent niet verplicht Philips batterijen in een Philips apparaat ie doen. Het is wel beter- ROTTERDAM (ANP) Maas- stedelijke rechercheurs hebben het afgelopen weekeinde nauwkeurig de vluchtweg kunnen nagaan van drie daders van de overval op een geldtransportauto vrijdagmorgen vroeg iii Rotterdam, waarbij 450.000 gulden aan geld en cheques werd buitgemaakt. Het spoor van het drietal loopt van Hendrik Ido Ambacht naar Eindhoven. Uit het onderzoek is gebleken, dat de daders in Hendrik Ido Ambacht op de bus naar Dordrecht zijn ge stapt, omdat de Fiat 127 waarmee ze uit Rotterdam waren gevlucht geen benzine meer had. In Dor drecht hebben ze vervolgens de trein naar Eindhoven genomen. Na de overval waren de daders tn een Alfa Romeo weggereden. Deze werd korte tijd later in de buurt van het station teruggevonden op de Schiekade. Hier splitste de ben de zich. De ene helft stapte over in de Fit, de ander in een BMW. Het onderzoek heeft de politie vrij nauwkeurige signalementen opge leverd van het drietal Het gaat om twee zuidelijke types, vermoedelijk Italianen in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. Ze hadden donkere truien aan met daarover heen korte leren vesten. Eén van hen was besnord. De derde man wordt omschreven als een Nederlands type met een flink postuur en rossig achterovergekamd haar. Hij had een houtje-touwtje Jas aan. Een aantal moeiiykheden by de afdeling Achter het Nieuws heb ben by de redacteur Bas Roodnat geleid tot het indienen van zyn ont slag by de VARA. Het bestuur van de VARA heeft begrip voor het standpunf van de heer Roodnat en heeft hem het gevraagde ontslag er- leend, aldus een communiqué. Bas Roodnat zal de VARA per 1 januari verlaten. Hy gaat by NRC- Handelsblad werken. DEN BOSCH (ANP) Voor hetop een brandkast van een wegen- graaf in Sint Willebrord, dat die hof in Den Bosch heeft de advocaat- bouwmaatschappij. Sleutelspecialist I avond naar de televisie zat te kij- generaal mr. Pfeil gisteren voor een |M in het dagelijks leven Imspec- ken toen de drie A was er weer brandkast kraak en een gewapende teur van 'n financieringsmaatschap- bij gewapend binnenkwamen. overval op een gezin tegen de 28- |pij bracht met een valse sleutel jarige K. G. en de 46-jarige L. M. 1 vertegenwoordiger G en een zekere A bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank ln Maastricht, waarbij het tweetal werd veroordeeld tot res pectievelijk vijf en zes Jaar cel met aftrek. De twee zouden op 30 maart van dit Jaar met een medeplichtige in Heerlen een kraak hebben gezet het gebouw binnen, waar Iasexpert G weinig moeite had met de safe. Het drietal was getipt voor zestig mille, in de kast vonden ze slechts vier mille. De overval zou 8 maart hebben plaatsgevonden op het gezin de moeder en zoon met pleis ters /astbonden en op zoek gingen naar de sleutel van de brandkast Bij een eerder bezoek (de familie was toen niet thuis) hadden zij ge zien dat de brandkast voor een sim pele kraak niet in aanmerking kwam. Toen de sleutel door M was gevonden bleek de bult weer tegen te vallen: na een tip van. een ton 4500 gulden. In zijn requisitoir zei mr. Pfeil dat „deze zeer goede bekenden van de justitie" tot voor dit laatste mis drijf steeds de naam hadden onbe wapend te werk te gaan. Met de over val hebben zij echter bewezen gewone beroepscriminelen te zijn". Mede uit het oogpunt van algemene preven tie „het was voor de politie een onvergetelijke avond toen deze gezochte bende gegrepen werd" achtte hij de straf van de recht bank in Maastricht volkomen juist.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7