gaat verhuizen Vijftig korpsen in Gehoorzaal ADVIESRAAD OP BRES VOOR PIETERSWUK 'Ons Grunnegerlaand' 50 jaar eskundige onkunde? I riehonderd patiënten tussen itbijt en lunch over Democratie obby (2) oet emmen ugd en )litiek 5 plus PvdA Conflict pAG 13 NOVEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN/LEIDERDORP Over ongeveer een maand gaat het gebeuren! Van maandag 1 I tot en met 22 decem ber vindt er in Leiden een grote verhuizing plaats. Het 80- jarige St.-Elisabethziekenhuis gaat van de Hooigracht in Leiden naar een hypermodern gebouw in Leiderdorp op de hoek van Engelendaal en Persant Snoepweg. Aanvankelijk begonnen 3 zusters met de verpleging van zieken in een herenhuis aan de Hooigracht. In de loop der tijden zijn er veel verbouwingen, vergrotingen, afbraak en nieuwbouw geweest tot het ziekenhuis zijn huidige gezicht kreeg. Maar het is al lange tijd veel te klein. Er ls een officieel draaiboek voor cies te bepalen welke patiënten aan- de verhuizing van de inventaris. De i wezig zijn. Van elke patiënt wordt verhuizing zal worden uitgevoerd, een indentiteitskaart gemaakt, met Muziekfeesten van Unie door het verhuisbedrijf Geytenbeek Stichting „De Adelaar" heeft zaterdagmorgen aan de V1jf Meilaan officieel de eerste steen voor haar nieuwe bejaardentehuis. Anita en Herman van Rhijn, de kinderen van de wco'&rdinntor, belastten zich met het leggen van de steen. Met de bouw van het pand, dat is c tuiorpen door architect D. T. van Manen uit Noordwijk, is al geruime tijd geleden begonnen. (Foto Jan Holvast) LAZERS SCHRIJVEN lijke gebruikmaiker van de Leidsche binnenstad i] de afgelopen week af- K diegenen die de ver- i kregelen hier ter uitvoe- Su igen wel deskundig zijn op I renkorps zo zoetjesaan nog niet ook genoeg met onkundige deskundigen? J. DE KOOTER, Prinses Beaitrixstraat 15, Koudekerk aan den Rijn. uit Utrecht.een zusteronderneming van Van Gend en Loos. Geytenbeek heeft ervaring met het verhuizen van ziekenhuizen en heeft al verschil lende spectaculaire verhuizingen op zijn naam staan. Men gaat met on geveer 25 verhuizers en de hulp van I het ziekenhuispersoneel deze klus aanpakken De verhuizing in de gebouwen zelf izal de meeste tijd en inspanning kosten. In het oude en nieuwe zie- ff sinds kort een brug over m ?e Rijn is afgesloten voor 't moot man komende Hooigracht Nieuwe Rijn naken van de brug voor de it. Enkele dagen deze week toegestaan via Rijnstraat "'flïwoerd het Levendaal te be neem, zeiden de des- ai moet maar weer un'f rechts om vi'a een druk be- dere zijde Nieuwe Rijn de rd zien te bereiken, nijn vraag: zit ons ambtena ar b- Zjrkiezingen zicht BEN Het gebeurt altijd. is gaat er wel iets mis met 001 [Oproepen voor de verkiezin- Na is in Leiden een kaart uitgegaan aan een twee- jongen. Robby Devilee ie Musschenbrcekstraat in :lnn noord mag op 29 november K stemmen ormingscentrum Troef voor volwassenen vindt het een Kingskermis en is da arte- Het vindt de parlemen- iemocratie een grote brei gedraal en geschuifel met k resultaat, dat het allemaal een beetje meer verkeerd De werkgroep politiek woensdag een hearing ge viseerd om het de politieke fen moeilijk te maken. Er rc 1611 kamerleden van KVP. en CPN, zo meldt de f «roep. ■f fcPvdA heeft toch altijd nog LT ,,va^er^je Drees". De is? «e afdeling organiseert mor- 1 ochtend een bejaardenhea- 'n de Biucht. Kamerlid 11211 komt om tien uur voor praatje ter inleiding van de "sie- Om kwart over negen gelegenheid voor proble- •onder-vier-ogen met leden de gemeenteraadsfractie, ebudstcam, huurombuds- en Dolman. Dat Je als gewone arbeider het Idee hebt om met een kopstuk aüs Hans Wiegel in debat te kunnen gaan is natuurlijk een sprookje. Toch wil ik graag enig commentaar ge ven op een paar recente uitlatingen van Wiegel o.a. dat de looneisen van de vakbonden alle perken te bui- I ten gaan en dat er Juist in deze tijd van inflatie geen plaats is om het besteedbare inkomen te verbeteren. Verder citeer ik hem letterlijk: Den Uyl in het Catshuis is een ramp voor Nederland. Het woord democratie, waar de I heer Wiegel zo vol van is, krijgt - i toah wel een heel wrange bijsmaak als je op dezelfde pagina leest dat er m Nederland in één jaar 1200 mil- 1 jonairs en 2000 bijna miljonairs zijn bijgekomen. Je vraagt je toch af of die ramp 1 wel zo groot wordt als de heer Wie- gel doet voorkomen. Welke beteke- nis de heer Wiegel aan het woord democratie wil geven is voor mij een j groot raadsel als je weet dat vele j honderdduizenden van het te lage i mmimiun inkomen moeten rondko men. Voor een marktkoopman standwer- ker heb ik de grootste bewondering 1 te meer omdat iedereen haast zeker weet dat er bij het aangeprezen j koopje een addertje onder het gras zit en toch iets van de man koopt als ik de heer Wiegel hoor moet ik 1 daar steeds aan denken alleen met dit verschil dat genoemde beestje, duidelijk meer gestalte krijgt. S. HEEMSKERK Marienpoelstraat 19a, Lelden. kenhuis zullen aparte Dloegen werk zaam zijn, zodat op alle punten vol- i doende vakkundige hulp aanwezig |is voor het interne transport en het op- en afladen. Door dit systeem kan met een klein aantal verhuis wagens worden volstaan door het on- i derhouden van een pendeldienst. Hierdoor wordt bereikt dat de af delingen zoveel mogelijk afzonderlijk "In" en dus zeer schaars en by veel verhuizen, waardoor wisseling en/of mensen uit de tjjd zyn. verwarring wordt voorkomen. In de korte tijd dat ik persoonlijk Tijdens en rond de verhuizing zal contact met enkele van de betreffen- I gen verhuis-planbureau worden in de personen mocht hebben, heb ik gesteld in zowel het oude als het hen leren waarderen, niet alleen als nieuwe ziekenhuis. Om de kans op waardevolle, maar ook als welden- vergissingen zo klein mogelijk te ma kende, begripvolle mensen. ken is er. onder leiding van alge- Vele van dit type mensen stellen mee" directeur mr. J. Bergmeier een draaiboek samengesteld, waarin van dag tot dag van kwartier tot kwartier de verhuisfasen zijn aan- Wat ik met dit schrijven beoog is I gegeven. Mogen de tijden wat uitlo- dit: Kom, betrokkienien, zeit al jul- pen, de dagschema's móeten op de lie rancunes eens opzij, laat nu eens dag zelf worden uitgevoerd, al wordt je gevoel boven jullie verregaand het 2 uur 's nachts en ligt er een ontwikkeld verstand spreken, ga I meter sneeuw! met z'n allen om de tafel zitten en in het draaiboek is ook opgenomen de geschatte aantallen te gebruiken dozen. De adjunct directrice heeft er het minst: 6 dozen. De apotheek 't meeste: 525 dozen. Het totaal aan tal te gebruiken dozen is 6000. vermelding van naam van de behan delend geneesheer, die door de patiënt wordt gedragen. Men kan zodoende ten allen tyde nagaan waar de patiënt naar toe moet en in geval van eventuele calamiteiten kan de betreffende arts gewaarschuwd wor den De zogenaamde „lopende patiën ten" worden met bussen vervoerd. Patiënten die niet kunnen lopen en niet tot de ernstige categorie beho ren, worden vervoerd met snelweg ambulances. Dit zijn ambulances waar 2 brancards en 1 begeleider ln kunnen. Patiënten die extra aandacht nodig hebben en/of met zuurstof begeleiding vervoerd moeten worden, gaan in normale 1-persoonsambulan- ces. Als begeleidster zal ook hier een verpleegster meegaan. De enkele pa tiënten die met het gehele bed ver voerd moeten worden, n.l. patiënten met extensie materiaal en bewa kingsapparatuur, gaan per luchtge veerde trailer. De gehele actie zal 's morgens om 6 uur beginnen. De bedoeling is. dat alle patiënten vóór de maaltijd om ca. 12.30 uur in het nieuwe zieken huis zullen zijn. Diëtiste mevr. A. Tolenaar vertelt dat het menu die dag kip zal zijn. Kip met appelmoes dat in het oude ziekenhuis wordt klaargemaakt en in het nieuwe zie kenhuis geserveerd. LEIDEN De Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen, kortweg UNIE, blijft de Leidse Stadsgehoor zaal handhaven voor haar najaars muziekfeesten. Het was dit week eind behoorlijk druk. Vijftig korpsen doen weer mee, verdeeld over twee zaterdagen en twee zondagen. Niet gering en een hernieuwd bewijs van goed gedrag voor de akoestiek van het Leidse concertgebouw. Strenge, ervaren mannen spreken hun oorde len uit: J. P. Laro (Rotterdam), Henk van Lijnschooten (Ridder kerk) Peet van Bruggen (Assen). Gaan wedstrijden in Leiden wil ove rigens niet zeggen, dat de hele om geving van Leiden is komen aanhol len. Er is naast de Unie een chr. bond, een federatie, er zijn dioce sane bonden, waar men ook lid van kan zijn. Niettemin kan welke mu ziekvereniging ook als gast bij de Unie mee concoursen. Uit Leiden verschijnt (a.s. zondag om 13.45 uur) alleen "Nieuw Le ven". Uit de regio Leiden zijn in middels Warmonds Fanfare en Con cordia van Boskoop te horen geweest. Warmond, o.l.v. C. Klein, stond dit maal op heel beste voet met de zui verheid. De onderlinge afstelling van heel het groepswerk en de klanken- verhoudingen waren aanzienlijk be ter geregeld dan in vorige Jaren. Het is wat langzaam van goed naar beter opgeschoven, maar de promo tie van C naar D is nu een feit. Het den worden in de tint bruin gespo ten. Er is redelijk met kleuren ge werkt in het nieuwe gebouw. De kleur bruin komt veel voor. In het nieuwe ziekenhuis worden géén speciale klasseafdelingen ge- creërd. De patiënten worden op spe cialisme ingedeeld. Grote zalen met soms meer dan 20 patiënten komen ook niet meer voor. Op de grootste kamers komen hooguit 6 patiënten te liggen. Op een nog nader bekend te maken dag, in ieder geval vóór 20 december, zal er voor belangstel lenden open hof gehouden worden. Volgend jaar mei zal de officiële opening plaatsvinden. Direct na de verhuizing wordt het R...:-, oude gebouw aangepast aan de toe- komstige bestemming. Het complex Door de verhuizing wordt het i ls verkocht aan de Universiteit en Elisabethziekenhuts belangrijk uit- I wordt begin Januari 1973 opgeleverd, gebreid. Van 375 naar 500 bedden. Het hoofdgebouw wordt dan bestemd Welke bedden tussen haakjes alle- j voor de faculteit psychologie. De maal een andere kleur krijgen. Men bijgebouwen zijn bestemd voor stu- wil af van het klinisch wit, de bed- dentenhuisvesting. moet thans naar "best". Zaterdag 25 november concerteren ze thuis in Warmond en dan rapporteren we nader. De Chr. Harmonie Boskoop, oJ.v. de heer Brouwer, kwam ongepro- grammeerd uit de lucht vallen. Ver plicht was voor deze D-sectie Suite van de Torenmuziek (Pezel v. Lijn schoten). In het middendeel ont wikkelde zich, goed partij vast, een heel mooie zangerigheid. Als geheel gezien hadden alle onderdelen een geruststellend verloop. Waar het op aankomt ls om elke groepstrek een drachtig, als ware het een solo, weer te geven. Maar ook van een heel korps moet een depresendo, een decresendo, een ritardando gelijk matig homogeen tot stand komen. Keuzewerk bleek de Vaderlandse Rapsodie van Van Lijnschooten, voortdurend verdedigd en energiek geleid. Boskoop verzamelde 260 p. op een maximum van 360. Niet kwaad, want de topharmonie Unie 1971 (Apollo Zaandijk) haalde daar van maar 314. 22 Korpsen hebben inmiddels van de opper Jury de examencijfers bin nen. In sectie F (superieur) tot nog toe maar twee. Van deze twee haal de één 306 p. dat is 1/30 minder dan Apollo, winnaar van verleden Jaar. Albert Heljn interesseert de natie, maar daar heeft Albert Heijn's Mu- ziekkops in hoge mate recht op, door Kokelaar, chef van de Amsterdamse Politie Kapel, zo hoog opgestuwd. En vooral zo helemaal echt. Echt zoals een handgevormde fruitschaal zich onderscheidt van een machi naal gedraaide. Een kwestie van "toucher". Echt en innemend was er nog iets anders dan de A.H. super mannen: een kindeiharmonle uit Soest, die prompt promoveerde van A naar B. Daar is Leiden plus regio (vier muziekscholen) nu toch ook rijp voor? KEES VERHOEF LEIDEN Na een aantal wedstrij den kon het viscollege HSV de balans opmaken over het afgelopen seizoen. Met in totaal 145 aan de haak ge slagen vissen (13.660 gr) werd de heer H. Montanus kampioen 1972. De overige (negen) uitslagen luiden als volgt: 2. Laterveer Sr. 13200 gr. 104 st.; 3. H. Laterveer 12S35 gr, 151 st.; 4. J. v. d. Linden 10.030 gr., 87 st.; 5. A Doesburg 9340 gr., 81 st.; 6. J. Leuering 9165 gr. 98 st.; 7. EL Later veer 8575 gr. 100 st.; 8. I. Arnoldus 8035 gr. 83 st.; 9. P. Wondergem 6940 gr. 68 st.; 10. H. Onderwater 6140 gr. 52 st L. H. BREEDIJK, Frankenhorst 3IA, Sassenheim. HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden Op 20 december De belangrijkste dag van deze "operatie verhuizing" is de Datiën- tenverhuizing op woensdag 20 december. In samenwerking met het Rode Kruis en de verkeerspolitie 'S er een apart draaiboek samenge steld voor de patiëntenverhuizing. De definitieve indeling van dat draaiboek kan pas gemaakt worden in de week vóór de overtocht. Van af vrijdag 15 december a.s. 13.00 uur is er geen opnamemogelijkheid meer vóór patiënten. (Spoedopna- Afsluiting Breestraat en bouw van bejaardentehuis LEIDEN De adviesraad voor de binnenstad is van mening, dat in trekking van het, besluit betreffende de afsluiting van de Breestraat on- men uitgesloten). Met ingang van j verwijld zal moeten worden goedge- vrijdag 22 december kunnen weder- keurd. om opnamen plaatsvinden. De ande- I De adviesraad zegt in zijn advies re Leidse ziekenhuizen gaan zoveelaan de raad, dat met de afsluiting mogelijk de functies overnemen, m. en de algehele reconstructie van de b.t. opnamen en E.H.B.O. e.d. Van- Breestraat dient te worden gewacht 1 af maandag 18 december is dan pre- I totdat de N.Z. en O.W.-route in ge bruik zijn en duidelijk is welke in vloed deze openstelling heeft op de kwantitatieve en kwalitatieve wijzi ging van het verkeer in de binnen stad. Hiertoe zullen uitgebreide gé- gevens betreffende de verkeerscircu- latie in de binnenstad vóór en nó. openstelling moeten worden verkre gen d.m.v. een kentekenonderzoek. Afsluiting van de Breestraat dient in geen gevai plaats te hebben zonder Een conflict-situatie is spijtig ge noeg ontstaan tussen enkele men sen in de afdeling Oegstgeest van de PvdA. U zult ongetwijfeld in dit schrijven opmerken, dat ik veelvul dig de woorden "mensen" en "per sonen" bezig en met opzet woorden als afdeling, bestuur en partij ver mijd. Met opzet, omdat, naar mijn idee te vaak wordt vergeten, dat laatst genoemden worden vertegenwoordigd door mensen en menselijke verhou dingen en waar dus ook menselijke fouten worden gemaakt. Ik schaam me als mens (gelovig nog wel!) te moeten bekennen, on langs terochtgewezen te zijn na het bezigen van een grof vloekwoord. Dit is niet goed te praten. Wel is het één van de vele menselijke zwakheden. We leven in een keihard-zakelijke maatschappij, waarin woorden als "wederzijds begrip" en "gevoel" niet LEIDEN De Groningers uit de Leidse regio hebben zaterdag in „Den Burcht" het halve eeuwfeest van ..Ons Grunnegerlaand" met enthou siasme en in Groningse sfeer gevierd. In een verkleinde uitgave keek „Het peerd van ome Loek" op de feest vierders, waaronder gedienstige da mes in Gronings kostuum, neer. In vele begroetingen klonk ook het Gro nings dialect door. Dit geschiedde al ler eerst tijdens een geanimeerde re ceptie, waar de burgemeester, die trots was op zijn Groningse afkomst ,Jk ben er geboren, maar heb er als baby slechts zes weken gewoond' de gelukwensen van het gemeen tebestuur aanbood en uit handen van voorzitter Fokkema (op foto Jan Holvast) een Groninger koek kreeg aangeboden. Eén der oudste leden de heer Riks, herinnerde in sappig dialect aan de oprichting en enkele hoogtepunten uit het verenigings leven, dat vele Jaren draaide onder leiding van de heer Vriend, wiens LEIDEN Op verzoek van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers konden vanochtend cirqa 400 invali den rustig winkelen in de verkoop ruimten van V D. De mogelijkheid was geschapen, dat zij in hun wagen- tjes langs de verkoopstands konden 1 echtgenote deze dag onder de feest- gen en het Selskip Fryslan Na demen elkaar 's avonds in de grote Utrecht een blijspel opvoerde, waar- rijden. waar zij op hnn wenken wer- I vierders was. Dat waren ook afge- receptie, die muzikaal omlijst werd Burchtzaal terug, waar de toneel- na men tot in de kleine uurtjes ge- den bediend. I vaardigden van vele zusterverenigin- door het Lelds Kamerorkest, vond groep van de zustervereniging uit zellig bijeen bleef. beschermende maatregelen voor de Pieterskerkwij k en Rapenburg. Bij beoordeling van dergelijk facet- voorstel blijkt, volgens de adviesraad, wederom duidelijk het ontbreken van een verkeerscirculatieplan voor da gehele binnenstad. Gevelwand De adviesraad heeft zien voorts met een ongevraagd advies gewend tot B. en W. Hij spreekt zich hierin uit tegen het plan van architectenbureau Van Oerle en Schrama voor de bouw van een bejaardentehuis op de hoek van de Pieterskerkstraat en het Pie terskerkhof. De bouwstijl in de Pieterswyk, mei in het bijzonder de gevel wanden rondom de Pieterfcerfc, worden geken merkt door een 17e—18e eeuwse bouw stijl. Deze bouwstijl te nagenoeg vol ledig in deze wijk bewaard gebleven. Juist door de gaafheid van de gevel- wanden dienen deze (mede uit toe ristisch oogpunt bekeken) gehand haafd te blijven. Nieuwe bouw of ver bouwen moet dan ook weer in de zelfde bouwstijl, gelijk aan die van omringende gevelwanden, uitgevoerd warden. Volgens de adviesraad pest het bejaardentehuis qua uiterlijk ab soluut niet in de gevelwand, waar dit gebouw geplaatst wordt. Hij zou het dan ook ten zeerste betreuren als deze tot nu toe gaaf gebleven gevelwand door deze "experimentele bouwwijze" onherstelbaar beschadigd zou wor den. Wederom wijst de adviesraad erop dat door het ontbreken van een struktuurplan en het tot nu toe nog niet tot beschermd stadsdeel ver klaard zijn van de Pieterswyk, dit soort "experimentele bouwwijzen" ook in de toekomst nog mogelijk zullen blijven. Hy doet een dringend beroep om het architectenbureau van Oerle en Schrama opdracht te geven het gebouw qua uiterhjk aan te passen aan de omringende gevelwanden. Tevens dient de Pieterswijk zo snel mogeiyk tot beschermd stadsdeel ver klaard te worden. Voorts wyst de adviesraad erop dat van oude tekeningen nog bekend is hoe de gevelwand eruit zag vóórdat hier de school gebouwd werd die nu plaats moei maken voor het bejaar dentehuis.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3