van isper ekt naar de Mortel (55) rehabilitatie Komt districtenstelsel wel of niet? rtvluchtige op kandidatenlijst Boerenpartij Definitieve oplossing van puinstortprobleem is er nog lang niet Roofoverval in 'Het Dorp' Instructeurs- bewijs voor autorijlessen KONINGIN NAAR CANADA Marius Monkau weg bij 'Hair' j 11 NOVEMBER 1972 •6 gemeentereiniging toonde gisteren de nieuwe werk- Ontwerper Frans Molenaar staat hier tussen twee ïirins", met links het zomer- en rechts het winter- Op die lijst van de voor de ko ezingen een curieus at is mr, C. E. A. M. uit Tilbur g, spoor- 8 juli ontsnapte uit liatrische Inrichting Toch staat de 'hoog genoteerd in een zesde plaats Limburg, in de rest wat lager. lijke score voor een staat omlijnd in het van de gemeente mr. Van de Mortel ipen tien jaar geen ;n in de ogen van idische en medische ijn zwarte lijst: ver in als advocaat en oyeerd als gemeente- de KVP, het beheer het familievermogen, en tenslotte gear de Kamerkaudidaat naar zijn verkie- fe vinden hem ergens ind. Hij is 55 jaar, hij loopt een beetje eerste oog vinden maar dat kan regen en de grauwe kansen voor mr. Cas- [ortel. „Adh, er zullen «den komen als ik i", zegt hij Igjfculerend, jmaar Koe lde relatie van mij en irschijnlijk ook inge- loeilijkheden de oplos- zaak kunnen versnel- tortel wül rehabilitatie, hij, is hean de laat- Jteveel onrecht aange- jon allemaal in 1962. iper van de Mortel i en de stok met de Orde Hij zou steun heb- unfn inwoners van Til de gemeente proce- IJ1 hij op hetzelfde tël P in de gemeente- oordigde. de beroepseer", bries- mJ in Advocaten. „Wel- aiie de Mortefl, „ik mooht adslid in procedures lente alleen niet als procureur optreden, dk nooit gedaan. Ik les en er staat ner- niet mocht doen", les en er staat ner- niet mocht doen". sleepte zich Jaren fel de rechtbank, het de Hoge Raad we- lortel als de boosdoe- 968 werd hem defini- 1 anger als advo- tur op te treden. 6 rumoer keerde ook van haar vertegen- Mr. Van de Mortel l Als onafhankelijke ter zowel in '66 ais in DEN HAAG Gedeputeerde Sta- i Borgman drong voorts aan op goede ten van Zuid-Holland zien het puin- waarborgen, dat het milieu niet zal afvoerplan Zuid-Holland als een eer- worden aangetast door puinstortin- ste aanzet tot het vaststellen van de I gen. Hij wil een spreidingsplan zien, plaatsen waar men in de toekomst het puin van de provincie zal moe ten storten. Dat heeft gedeputeerde Engelsman gisteren gezegd in een vergadering van de provinciale com missies voor recreatie en natuurbe scherming. Er is in het plan nog geen rekening gehouden met bestem mingsplannen, ontwikkelingen op het terrein van de recreatie e.d. Dat het plan voor uitbreiding vat baar ls, bleek gisteren duidelijk uit de reacties van een aantal commis sieleden. PvdA-Statenfractievoorzit- ter Borgman vond, dat er meerdere mogelijkheden zouden moeten komen om het puni kwijt te raken. Het puinafvoerplan vermeldt alleen, dat men het beste kan gaan storten in een aantal toekomstige recreatiege bieden. Men kan dan over het ge storte puin beplanting aanbrengen, zodat er een groene heuvel ontstaat. De onstane hoogteverschillen zouden ook te gebruiken zijn als geluids schermen. Borgman was niet de enige die achter het alleen geven van deze op lossing een vraagteken plaatste. KVP-er Vrouwenvelder en CHU- Statenlid Sluimer vielen hem bij. '70 opnieuw de Tilburgse raad. Het zat Casper van de Mortel ook in familiekring niet mee. In 1966 overleed zijn moeder. Als oudste zoon dacht Casper het enorme fa milievermogen, geschat op enkele miljoenen, te gaan beheren, maar de mede-erfgenamen, twee broers en één zuster, wensten hem dat recht te ontzeggen. „Het was niet zozeer mijn naaste familie", mompelt mr. Van de Mor tel, „maar toen ik beslag op de in boedel liet leggen, omdat er opeens dertien prachtige schilderijen uit huis werden gehaald, ging een aan tal ondeskundige familieleden zich met de zaak bemoeien. Onder druk een inwoner van Tilburg, die hem met een afrasteringspaal in elkaar timmerde, kon hem niet van zijn besluit afbrengen. Hiij deed aangifte van mishandeling, maar de officier van justitie deed of zijn neus bloedde. Wel werd mr. Van de Mor tel in maart '69 failliet verklaard. Zijn schuld was inmiddels opgelo pen tot dik drie miljoen gulden. Beroep hielp opnieuw niet. Nog was de achtervolging van mr. Van de Mortel niet ten einde. Juni vorig jaar werd hij gearresteerd wegens het onttrekken van goed en geld aan de failliete boedel en be- hebben ze me toen voor de rechter drog bij het aangaan van transac- nert hij zich, „ze spoten me bewus teloos. Met medicijnen, die ik later Mr. van de Mortel weigerde. Ook j uitspuwde, probeerden ze mij maf Afrasteringspaal gedaagd". De rechtbank van Breda dwong mr. Van de Mortel ln december '67 re kening en verantwoording af te leg gen aan zijn familie. Twee dwang sommen van elk één miljoen gulden en een bedrag van 1000 gulden voor elke dag, dat hij nalatig zou blij ven, zetten het vonnis kracht bij. ties. „Waanzin", schampert hij, „ik deed geen dingen, die de schuldei sers benadeelden. Het faillissement liep niet, omdat niemand mijn schuld wilde of kon ontvangen. Als oplossing sloten ze mij toen maar op". Bijna tien maanden bromde Casper van de Mortel in het huis van be waring in Utrecht. Prof. dr. J. Kloek van de psychiatrische obser vatiekliniek in Utrecht wilde hem onderzoeken, maar mr. Van de Mortel weigerde. Desondanks advi seerde prof. dr. Kloek in een rap port: een proeftijd van één jaar in een krankzinnigengesticht en daar na onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering. Opgeborgen Mr. Van de Mortel werd 13 april dit jaar opgeborgen in de rijkspsy- chiiatrische inrichting in Eindhoven. „Ik kreeg een sluimertcuur", herin- te krijgen, zodat ik geestelijk uit hun hand zou eten". In het buitenland eet mr. Van de Mortel nu alledaagser voer. Een in komen heeft hij niet, maar hij weet zich te onderhouden al zegt hij niet hoe. Zijn vrouw en vijf kinderen ziet hij af en toe, zijn broers en zuster niet. „Ze begrijpen me niet", treurt hij, „maar ik ben eoht normaal. Ik heb alleen, omdat ik in mijn beroep hardop nee héb kunnen zeggen, kunnen aantonen dat een aantal mensen, dat Nederland bestuurt, corrupt is". Mr. C. E. A. M. van de Mortel noemt namen: de ministers Van Agt (justitie) en Stuyt (volksge zondheid), die niet hebben ingegre pen. „Het onderzoek in Den Haag is inmiddels zo ver, dat zij wel moeten vallen", meent hij. Misschien Casper van de Mortel wel echt een triest geval. Ook als het niet re gent. ARNHEM Drie mannen hebben gistermiddag een gewapende over val gepleegd op het bijkantoor van de PTT in Het Dorp in Arnhem. Zij gingen er met 14.000 gulden vandoor Fen van de overvallers sprong over de balie en deed een greep in de kassa. Met em person-;iauto reden zij weg in de richting Ede. Hij is 55 jaarklein, bleek en hij loopt een beetje ge bogen: mr. Casper van de Mortel, kandidaat voor de komende tweede kamer verkiezingen op de lijst van de Boerenpartij. DEN HAG Voor het geven van autorijles zal in de toekomst een instructeursbewijs nodig zijn. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend met als hoofdregel, dat dit onderricht uitsluitend mag wor den gegeven door het die hebben be wezen aan bepaalde eisen van be kwaamheid te voldoen. Op die ma nier denkt de regering een einde te maken aan de „beunhazerij" in de autorijscholen-wereld. DEN HAAG Koningin Juliana is gisteravond omstreeks zeven uur vertrokken no ar Montreal in Canada waar zij een bezoek zal brengen aan haar dochter, prinses Christina. Deze korte vakantie zal ruim een week duren. waarbij er o.m. op gelet moet wor den, dat een recreatiegebied dat ligt naast een natuurgebied geen puin- stortplaats zal krijgen. Gedeputeerde Engelsman merkte op, dat hij geen alternatieven ziet voor het storten van puin op recrea tiegebieden. Een interprovinciaal overleg over d© puinafvoey leek hem evenmin goed mogelijk. Het puinafvoerplan is vooral ont staan omdat het noodzakelijk is ge worden om een regeling te schep pen waarmee men het hoofd kan bieden aan de te verwachten enorme toename van de hoeveelheid puin. Men verwacht bijvoorbeeld voor de Leidse regio, waar men nu 74.800 ton puin per jaar moet bergen, dat er ln 2000 214.800 ton per Jaar weggewerkt zal moeten worden. In de Alphense regio gaat het om resp. 14.400 en 99.200 ton per jaar. Heel Zuid-Hol land levert nu jaarlijks 807.200 ton op, in 2000 rekent men op 2.379.400 ton. Het puinafvoerplan tekent aan. dat met name de gebieden rond Leiden, Alphen aan den Rijn en Rotterdam krap tot zeer krap in ruimte voor puinstorten zitten. Het Leidse puin zal volgens het plan naar de Kager Zoom moeten, het Alphense puin naar de Alpher Zoom. AMSTERDAM (ANP) M^rlus Monkau zal niet langer als rerisseur, choreograaf en hoofdrolspeler mede werken aan de musical "Hair'. Na drie maanden de leiding te hebben gehad over de internationaal samen gestelde groep is de leider van de tweede en geheel Nederlandse opzet van de musical uit eigen beweging om Tjeleidsredenen' vertrokken. Zijn taak als regisseur en choreograaf zijn overgenomen door de 28-jarige Schotse Mary McCartney Clark. De Schotse heeft eveneens de ar tistieke leiding gehad van de Duitse opvoering van TTair' en heeft de regie gevoerd in Schotland. De vol- leüge bezetting van 'Hair-nieuwe stijl' sprak gistermiddag op een pers conferentie haar verontwaa- ''ging uit over het plotselinge vertrek van de regi^ur, wiens actie dom werd cmoemd en volgens de groep getuig de van pen groot g°brek aan verant woord el 11 kh eld sgevoel 'Fr was in de afgelopen drie maan den altifd door Monkau getracht een tweespalt tussen de acteurs te schep- r>en, maar onder de nieuwe leiding komen we werkelijk tot onszelf en tot elkaar', aldus dc groep. De KRO-tv zendt vanavond Nederland II, 21.1022.40 uur) een reportage uit van Jasperina de Jongs theatershow. Na twee seizoenen succesvol met deze one-woman-show te zijn rond gereisd vindt Jasperina het kennelijk tijd worden dat het publiek z'n avondje uit nu thuis mag beleven. Komt er nu een districtenstelsel of niet? Dat is een van de vra gen op de achtergrond bij de verkiezingsstrijd. In het chris telijk manifest van KVP, ARP en CHU staat dat er een be perkt districtenstelsel moet ko men, waarbinnen de evenredige vertegenwoordiging gehand haafd dient te blijven. De be doeling is om ongeveer vijftien districten in te stellen en dan per district tien leden van de Tweede Kamer te verkiezen. In het programma van PvdA, D'66 en PPR staat net zoiets. Alleen er staat wel wat bij: de ze partijen willen een beperkt districtenstelsel koppelen aan de verkiezing van de man die een kabinet moet samenstellen: de formateur. In een bij Kluwer (Deventer) uitgegeven boekje krijgt, de koppel-idee van PvdA, D'66 en PPR steun van het vroegere KVP-Tweede-Kamerlid mr. F. J. H. Bachg. Deze meent, dat er een "nationaal overgangska binet" moet komen om het kiesstelsel ln bovenomschreven zin te wijzigen én om de inna- tlebestrijding doeltreffend aan te pakken. KVP-voorzitter De Zeeuw heeft 't al over een "extraparle mentair kabinet" gehad - een kabinet dus zonder strikte bin ding met fracties in de Tweede Kamer. Spreekt uit deze KVP- denkbeelden niet al te veel het idee, dat bovennatuurlijke krachten de genezing moeten brengen voor ons zieke politie ke bestel? Mededeling PvdA-bestuur: in september en oktober won de PvdA 3081 nieuwe leden. De partij verloor 1891 leden. Saldo: 1190 leden. He totale aantal le den bedraagt thans: 94.737. Oud-quizmaster Theo Eerdmans gaat in opdracht van PvdA, D'66 en PPR een actie coördineren om met alle geëi gende middelen de mensen te doordringen van het belang van de komende verkiezingen en van hun stem daarbij. Tel uit Je winst... Vooral de debatten tussen de Jonge VVD-liJsttrekker Wie gel en de al wat oudere PvdA- lijsttrekker Den Uyl zijn tot nu toe ln de verkiezingscampagne een succesnummer. De toeloop naar deze lekker bekkende Am sterdammers moet niet in hon derd- maar in duizendtallen wor den geteld. Trouwens, ook andere spre kers trekken volle zalen of in het geval van minister-presi- Blesheuvel: volle kerken. Na een week campagne-voeren ls in den lande een sfeertje ont staan van een werkelijke ver kiezingsstrijd met een werkelij ke inzet: 1. krijgt de regerende coalitie van KVP, ARP, CHU en VVD een meerderheid in de Tweede Kamer (nu: 74 van de 150 zetels)2. krijgt de progres sieve olub van PvdA, D'66 en PPR een kans Den Uyl in het Catshuas te brengen. Onduidelijkheid bestaat over de positie van DS'70. De partij van Drees hangt wat tussen de strijdende kampen in. Al is de onmiskenbare tegenstelling tus sen DS'70 en de ARP van Bies heuvel, Aantjes en Boersma da nig aangescherpt deze week. Hoe klein Nederland is en hoe groot Amerika besef je weer eens bij het lezen van de ze verbaasde uitroep van astro nautenvrouw Alice Cooper: "Vanmorgen hebben we nog gestemd en nu weten we al de uitslagen" op de avond van Ni- xons herverkiezing. In Neder land sluiten 's avonds 7 uur de stembureaus op 29 november. Wedden dat Marcel van Dam half acht de uitslag al voor speld heeft? Drs J. Den Uyl, PvdA-fractie- leider in de Tweede Kamer, heeft de indruk dat de bevol king niet behoorlijk wordt voor gelicht over de prijzen. Hij zei dit gisteren op een verkiezings bijeenkomst in Schee rwolde (Ov). In maart jl vertelde het kabinet-Biesheuvel ons dat de prijsstijging van de particuliere consumptie vorig Jaar 7 pet was geweest .In augustus bleek dit 8 pet te zijn, was een van zijn voorbeelden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9