Loodgieter u de tang LEIDEN VROEGER EN NU Binnenstad onder de loep op Kret Kritiek (46) Bedrijvan gehandicapt door verkeers maatregelen in binnenstad LEIDEN DAG 11 NOVEMBER 1972 Zomerzorg vol. Een orkestje zorgde toen mede voor de stemming. Kon men er niet terecht dan was er altijd nog het aangrenzende „Zomerlust" dat ook reeds dateerde uit het laatst van de vo rige eeuw. In later jaren werd dit etablissement verbouwd tot 't Schuttershofwaarin lange tijd Wim Boer de scepter zwaaide. Tengevolge van een bombardement in december 1944 werd dit café restaurant grotendeels verwoest. De naam Schut tershof leefde na de tweede wereldoorlog nog ge ruime tijd voort aan de Breestraat en weer later aan de Stationsweg (huidige In den Vergulden Turkt. Zomerzorg. dat na een fikse brand (Baten burg stond bij de puinhopen als een verslagen man) in nieuwe luister werd hersteld, heeft zich tot eind 1949 op de oude plaats kunnen handha ven. In dit jaar sloegen de spoorwegen toe en moest Zomerzorg het veld ruimen voor de spoor- wegwerken (viaduct) met een daarmee gepaard gaande reconstructie van het Stationsplein en de StationswegMet Zomerzorg verdween ook gaan deweg de elektrische tram uit het stadsbeeld. De bus kwam ervoor in de plaats. Tenslotte (toto Jan Holvasteen plaatje van moderne zakelijkheid, met een universitaire flat. een modern gebouw van de Kamer van Koop handel en een in strakke lijnen opaetrokken kan toorpand van de RaitfeisenbankDe Stationsweg anno 1972 (foto boven). SAM PLATTEEL Twee nootjes uit de open brief aan de politieke partijen van de stichting Weg'. De oplossing van de stedelijke verkeersproblemen zal in hoge mate worden bevorderd door off-streetparking, de uit breiding van het aantal parkeerplaatsen, waaronder parkeer garages, en een prijsmechanisch parkeerbeleid. Bevordering van het openbaar vervoer moet o.m. worden ge vonden in: a. aanleg van een eigen baan met ongelijkvloerse kruisingen waar mogelijk) b. aanleg van noodzakelijke railverbindingen; c. popularisering van het taxivervoer. LEIDEN Over de geschiedenis van de Sta tionsweg vandaar dan ook ditmaal drie foto's zou een hele pagina te schrijven zijn. De weg dateert dan ook al van omstreeks het einde van de veertiende eeuw. In de loop der jaren, vooral in de laatste eeuw, heeft de weg een grondige metamorphose ondergaan. Niets maar dan ook niets herinnert meer aan het landelijke weggetje (foto links boven) dat eens toegang gaf tot Lei den binnen de singels: een plaatje van de over weg nabij de Rijnsburgerwegmet links café-res taurant „Zomerzorg" in een pril stadium. Het was in juni 1843 dat de eerste stoomtrein deze overweg passeerde. Jaren later zou ook het paar- detrammetje vanaf deze omgeving zijn rit door Leiden beginnen. De voetganger was in die tijd nog heer en meester van de weg. De andere foto (links onder) ook al uit de oude doos werd genomen in de tijd, dat de heer Batenburg (anjer in het knoopsgat) nog de lei ding had over „Zomerzctrg" en dit deed uitgroeien tot een bekend Leids vermaakcentrummet zijn „a giorno" verlichte tuin, waarin op geregelde tijden zomeravondconcerten werden gegeven. Ar tiesten, w.o. een Lou Bandy en Willy Derby, oogst ten er op zaterdag- en zondagavond hun succes sen. Het was in een periode, dat Leiden en heus niet alleen in Zomerzorg nog een uitgaanscen trum kende. Zaterdagsavonds, na de sluitingstijd van de tioinkels toen nog om tien uw liep a EN Dit is het verhaal van een man, die in de bin- H ad van Leiden is geboren en getogen, hier zijn zaak I zien groeien en die zich nu door de verkeersmaat- u :n in de tang voelt. Dit is een noodkreet van een man, ;en andere uitweg meer ziet. Een beroep op de wet- ;r van verkeer heeft niet geholpen, een verzoek aan II meester en wethouders heeft niets geholpen. Een Jioi voor de kantonrechter heeft hem geen genoeg- ,1 tg gebracht: schuldigverklaring zonder toepassing 1 rtraf. Parkeerovertredingen kosten op die manier maar het woord schuldig blijft. ian is A. J. de Vrind, in de 40 Jaar in de zaak die zijn halve eeuw geleden sticht- Beschuitsteeg, de Rue de jaJs De Vrind het straatje Nleuwstraat em Nieuwe Rijn rend noemt. !«f" een bedrijf, dat als lood- begonnen is. Met de hand- De bakfiets kwam, gevolgd motorbakfiets. De appara- rd groter, duurder ook in met verwarming e.d. De ld haar intrede, noodzakelijk diefstal van apparatuur te V De zaak is gegroeid en pt veertien gezinnen leven Jkt allemaal koek en ei, maar de blauwe zone in de bin- gepaard gaande en gevolgd 5 andere verkeersbeperkende elen. De Vrind is voorstan- het beleid om van de binnen- winkelcentrum in de geest goed voor u" te maken - zelf ook graag weieens win- inder door auto's onders te- worden gereden" maar zn jis in de verkeerstang geno- dokter s+ind"Wij zijn een dienstver- 'jj ledrijf, een beetje een dok- in ens is lekkage of loopt een er. Daar moeten we direct ït apparatuur, die je niet in tak kunt steken. Maar de i- KLOKKEN ese Staart en Stoeltjes, en Sallanders. Echte ke Franse en Comtoise klokken, enz. j ipecialist met vak-service d. WATER (fj lemmerstr. 181 - Leiden directe omgeving van de zaak zit zó vol, dat auto's er niet kunnen staan. En als Je een plekje hebt. moet Je om de zoveel tijd hollen om de par- keersohijf bij te stellen". De zaak heeft ook veel werk ln ae binnenstad, in de Haarlepimer- straat bijvoorbeeld. "Daar kunnen we 's middags niet met de auto ko men. Elders mag Je geen auto zet ten. Waar moeten we met ons ma teriaal naar toe? En hoe moet het als een klant op zaterdag een koel kast of gashaard koopt em het ap- paraat dezelfde dag thuis wil heb- ben? De Beschuitsteeg is dan niet per auto te bereiken. Moeten we dan met de koelkast op onze neik naar de Driessenstraat De marktdagen - woensdag en za terdag - zitten De Vrind het meest dwars. "Dan is onze zaak onbereik baar voor de eigen auto's. De Be schuitsteeg is afgesloten en wordt gebruikt voor de markt. Juist voor marktkooplieden maakt men uitzon deringen, die het gemeentebestuur zegt voor bedrijven als het onze niet te kunnen maken. Waarom mag er wel de hele week een caravan ge stald worden op de Nieuwe Riln? Waarom staat er in de nauwe Nieuwstraat wel een hokje op de weg, dat als opslagplaats dient voor een warenmarktkoopman?" Gevolg: de auto's van De Vrind staan op plaatsen waar het nie-t mag. Daarmee is het bedrijf afhan- Op de marktdagen is de Beschuitsteeg afgesloten. Toch staan er auto's, ook van loodgieter De Vrind, die er zijn bedrijf heeft. kelijk van de oplettendheid en het begrip van de politie. "En dat wil ik niet. Ik wil een systeem, waarbij wij niet bekeurd kunnen worden. Op die manier, waarop het nu gaat, hebben we geen vrijheid. Moet ik voortaan met elke bekeuring naar de rechter om me schuldig te laten verklaren zonder toepassing van straf? Ik wil niet naar de rechter". De Vrin'd wil een systeem, waarbij bedrijven als het zijne een embleem of iets dergelijks krijgen en dan met de auto mogen doen wat voor de uitvoering van het werk noodzake lijk is. "Het moet eerlijk gaan. oli- tie en parkeerwachters moeten erop toezien, dat het embleem niet wordt misbruikt". Volgens B. en W. kan zo'n sys teem niet worden ingevoerd. Ver keerswethouder Kret voegt er des gevraagd aan toe, dat het onmoge lijk is een waterdicht systeem te maken. "Overigens schuif ik het probleem niet terzijde. Ik begrijp de moeilijkheden van Juist ambachte lijke bedrijven die werken in de bin nenstad en daarbij auto's nodig heb ben". Er is voor het probleem nog geen oplossing. Misschien komt die er voordat de aanvullende nota over het wandelgebied verschijnt. B. en W. hebben immers in antwoord op de vragen van het raadslid Comelis- sems vorig jaar geantwoord, dat in deze nota de belangen van de onder nemers in de binnenstad in beschou wing zullen worden genomen. Het is een vage belofte, maar in elk geval een belofte. stad betreft. Jarenlang zullen er afsluitingen en opbrekingen zijn. Dat is een gegeven voor de verbetering van de situatie. Daaraan zullen we moeten wennen als we die verbetering uiteindelijk willen. Of een stad het fysiek kan opbrengen Ja ren „in de rotzooi" te zitten is een vraag, waarop de tijd ant woord moet geven. Niet ten onrechte zeggen mensen in deze stad, dat er geen consequent verkeersbeleid is. Het uitstel van de Bree- straatafsluiting wordt als voor beeld aangevoerd. Kret zegt daar zelf over bereid te zijn één stap terug te gaan als hij daar na twee stappen vooruit kan doen. En gelukkig maakt hij nu ook de zijsprong door de de Breestraat-afsluiting. De wethouder overweegt nog een stapje terug. Nagegaan wordt of het na de ingebruik neming van de omleidingsroute en ontlasting van de markten- route mogelijk is de verkeers- lichteninstallatie Kort Rapen burg zodanig te laten werken, dat men van de Boommarkt weer linksaf mag. Dat zou in derdaad een stuk ergernis weg nemen. Er is in Leiden kritiek op Kret, naar mijn mening in toenemende mate. Het ligt enerzijds aan het feit, dat Lei den voor het eerst een wethou der van stadsontwikkeling en verkeer heeft, die duidelijk en hard aan de weg timmert. Dat mag men hem toch niet kwalijk nemen, want wat is het alternatief? Dat kennen we en daartegen hebben we in Lei den gekankerd: niets doen. Stil staan is hoe dan ook achter uit gaan. Dat is niets voor Kret. Dat is ook niet goed voor Lei den. AndezRdr wordt de kritiek veroorzaakt door de manier waarop de wethouder de zaken aanpakt. Hij is een man, die goed kan praten en achteraf op deze manier plooien gladstrijkt, maar hij is typisch een door douwer, die bang lijkt van veel overleg (dat kost tijd) en za ken, die bij anderen een ge voelskwestie zijn, technocra tisch en dus wat koel benadert. Ik hoorde een aardige vergelij king: Kret is een man, die be hulpzaam komt duwen als je autopanne hebt, maar hij duwt je auto wel meteen het water in. Wie het binnenstadsbeleid on der de loep neemt en dat is toch geen beleid van Kret al leen komt tot de conclusie, dat de kritiek voor een deel veroorzaakt wordt door het feit, dat het centrum in de tang zit. In de klem van de werkzaam heden, die moeten worden ver richt om verbeteringen aan te brengen, die in de loop van de jaren moeten leiden tot een leefbare binnenstad. Momentopname. De Stille Rijn is afgesloten en in ver band daarmee de Apothekers- dijk. Dc Pelikaanstraat ligt open. Op de Rijnsburgerweg wordt gewerkt. Dat veroorzaakt opstoppingen. Er moet worden omgereden. Dat alles geeft weerzin tegen de overheid, te gen Kret met name. Toch zal Leiden in tuatie blijven wat de

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3