„En waar zit de ARP nou?" Sint komt zaterdag ook in Leiden Adviesraad krijgt tijd Huurverhoging van 56 procent was teveel... BAZAAR f 6.00® KVP en WD: paar apart in Stadsgehoorzaal OPHALEN VAN GROFVUIL Twee ZATERDAG 11 NOVEMBE Vragen van PvdA-raadslid over flats aan Haagweg LEIDEN Het PvdA-gemeente raad slid mevrouw Kerlig heeft vragen aan B. en W. gesteld over mogelijk te bouwen twee kamerfats aan de Haagweg. Naar aanleiding van een advertentie in deze krant van 4 no vember wil zij weten of er inderdaad 60 van deze flats komen. "Heb ik het juist dat deze flats gebouwd zullen worden op het perceel Haagweg 5?" is in dat geval haar volgende vraag. Verder wil zij weten: of voor dit gebied een bestem mingsplan geldt; •Zo ja, is de bouw in overeenstem ming met het bestemmingsplan? Zo, nee, wordt aan een bestem- migsplan gewerkt? Is naar de mening van B en W de voorgenomen bouw in overeen stemming met een te maken bestem mingsplan voor deze wijk? Was het niet wenselijk een voor- bereidingsbesluit voor dit gebied te nemen, in afwachting van het vast stellen van een bestemmingsplan? Is reeds een bouwvergunning af gegeven? Kan, op grond van de gemeente lijke kapverordening voorkomen wor den dat de fraaie, oude bomen in de tuin verloren gaan? LEIDEN Sinterklaas heeft laten weten volgende week zaterdagmid dag in Leiden te zullen arriveren. Hij komt om 2 uur met een stoom boot aan in de Haven. Het Leids City Centrum heeft een plan de campagne opgesteld om de Sint en zijn vele knechten op (w) aardige wijze te ontvangen. Zo zal de Spaanse bisschop niet op zijn paard door de Leidse straten be hoeven te rijden, maar op een spe ciaal voor dit doel gemaakte „paleis wagen", die deel uitmaakt van een lange stoet. Op de bijzonderheden de route e.d. komen wy nader terug. Leidsche Wol: gelijke omzet LEIDEN De Leidsche Wolspinnerij NV heeft in de eerste zes maanden van het per 31 maart 1973 eindi gende boekjaar 1972-1973 eenzelfde omzet behaald als in de overeenkom stige periode van het vorige boek jaar. Hiermee werd niet aan de ver wachtingen voldaan, daar voor deze periode een hoger peil was gepland. De zeer sterk gestegen wolprijzen hebben remmend op de afzetontwik- keling gewerkt en een druk op de winstmarges veroorzaakt.. Het br stuur vindt het nog te vroeg ov d« rest van het jaar een oordeei te spreken, aldus het bedryf. LEIDEN B en W van Leiden vragen de raad op 20 november om opnieuw een voorbereidingsbesluit te nemen voor het gebied Heren gracht-Zijlsingel. Dat betekent dat liét niet zoals de bedoeling was mogelijk zal zijn nog dit jaar te besluiten om aan het bouwen te slaan. B en W zijn van oordeel, dat aan de wens van de Adviesraad voor de Binnenstad om op korte termijn een advies uit te kunnen brengen over het laatste ontwerp-plan, te gemoet gekomen moet worden. ALKMAAR (ANP) De Alk- ma ar se kantonrechter zal zich ver moedelijk in de week van 20 tot 24 november moeten uitspreken over een huurverhoging van 56 procent, die een veertigtal bewoners van de Alkmaarsc Ruusbroechovflat per 1 Januari moeten gaan betalen. De bewoners, verenigd in een huuxaers- comitè, bobben de zaak aanhangig gemaakt. De huiseigenaar, de NV Loosdreciu uit de gelijknamige plaats, heeft de betrokken huurders de huur opge zegd, omdat zij nie* akkoord wensen te gaan met de huurverhoging van f 70.- per maand. De huidige huur prijs bedraagt f125.—. Direct nadat de huurliberalisatie in september in Noord-Holland was ingevoerd, kre gen de bewoners te horen van de verhuurdersmaatschappij, dat drie verhogingen van 25 procent zullen worden doorgevoerd in de periode van 1973 tot 1974. LEIDEN De bazaar, die in de Evang. Lutherse Kerk werd gehou den ten bate van de nieuwe verwar ming, heeft f 6000 opgebracht. Zaterdag Den Burcht Receptie 50-Jaflj "Ons Grunnegerlaand" 3-5 v feestavond 8 uur nam Kreatief Sentrum (Breesin Rommelmarkt 1.30 uur nam Br eestraat 19 Jeugdhaven I kei 8-11.30 uur nam. De Vink Dansen 9 uur nam, 'b nachts. Breestraat 19 Sociëteit (voor kamerbewoners en alt den) 9-12 uur nam. Oegstgeest Geversstraat 6J teit voor kamerbewoners staanden 8 uur nam. Doopsgezinde kerk Zevendeda ve-ntlsten bijbelstudie 10 uw prediking 11 uur voorm. Schaakzolder (Morsweg in jeugdschaaksocletelt 2-5.30 uit Bij molen de Valk Postzegel! Vijf Meilaan Steenlegging "De Adelaar" 10 uur voorm. Volkshuls Vlooienmarkt 10-U voorm. en 2-4 uur nam. Rijnlandslyceum „Waa waarheen?" met Sleto en Hoving 8.15 uur nam. Microtheater (Vestestraat perlum met "Pitten" Maandag Stadhuis (Koffiekamer) re vergadering commissies 1 vesting, openbare werken. personeelszaken 4 uur nam, Rehoboth (Rapenburg 10) AmateurfoLografenver. Rob Bl eigen werk 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven café 7.30-10.30 uur nam. Stadhuis (kamer 3) Spreek Burgerlijk Pensioenfonds 2.30- Steenschuur 6 Ruilavönd Lek zegelvrienden 8 uur nam. Ant. Clubhuis Kaïth. Middi bond Spr. dhr. J. W. v. d. V( "Fiscale en Juridischhe aspec de Juiste ondernemingsvorm" Steenschuur 6 Spirltlsch schap, trancemedium dhr Zlm 8 uur nam. Museum voor Volkenkunde P. Kloos over „Indianen in a Den Burcht Politiek forum groep Man-Vrouw-Maatschapp vertegenwoordigers van DS 1 ARP. KVP, D'66 en VVD 8 i Stadsgehoorzaal Bondsavon 8 uur nam. Dinsdag Stadhuis Gemeenteraad 7.30 Zuiderkerk (bijzaal) Hum, Spr. dhr. J. Meltzer volkingsvraagstuk 8 uur nam, De Lakenhal Ver. Oud-Lek mej. drs. C. W. Fock over '1 la Court, een Leids verzaffl de 18de eeuw" 8 uur nam. Stadhuis (kamer 204) Open! gadering commissie onderwijs staan Ned. Ver. EHBO afdelln 7.30—9.30 uur nam. Hooglandse Huys (Moriaans! zaar Handwerkclub Vrljz. Hei 10 uur voorm.8 uur nam. Stationsweg 41 Openbare lei dering Kamer van Koophandi brieken voor Rijnland 2.30 Koningskerk NCVB, afd. No dhr. Roeland Koning ov tken aan de wand" 8 uur nam. Ant. Clubhuis Cabaretavoiy Bond van bejaarden en den 8 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep st; plan werkgroep leefbaarheid verfraaiing 8 uur nam. Logegebouw (Steenschuur 6 Inst. voor volksontwikkeling i tuurvriendenwerk Dhr. v. d. E tont films over zijn zwerf toch Indonesië 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven o soos 25 uur nam. Jeugdcafl 10.30 uur nam., expressiegrocp tieners 7.159 uur nam. Gerecht 10 Dienstencentrum stad Bridgeolub voor begin» Breestraat 19 Sociëteit VOO| dlcaptsn 25 uur nam. Breestraat 19, Sociëteit 'voor kamerbewoners en ten) 912 uur nam. Driftstraat 49 spreekutlf 'dsvrouwe 10.3011.30 uuri Rijnsburger weg 163 Spreekt meen Bureau voor levens, ea vragen, 7.308.30 uur ni Volmolengracht 19 WelftU Rode Kruis 2.305.00 uur nam Hooigracht 38 Spreekuur huisvesting werkende Jongere Doktersdiensten Leiden. Tot zaterdagmorge raadplege men de eigen huls_. na tot zondagnacht twaalf 1 sluitend voor spoedgevallen t.erstelefoon 22222 (wijkzuster Burghoorn, Marislaan 7„ tel. M, Snuverink, Lammenschan tel. 32098). Voorschoten Dokter F Swe seweg 20, tel. 2356 (wijkverple zondheldscentrum, Wijngat 2) Leiderdorp Dokter Hennlul ritssingel 166, tel. 33686 (wijk van Meurs, Snouck Hurgronjd tel. 34112) Oegstgeest Dokter H. Terweeweg 152, tel. 50394 (W M. Warmenhoven, M. H Tl 162, tel. 53448 b.g.g. 54500) Warmond Dokter F WA1 Dorpsstraat 45, tel. 2220 (wi N. Portengen, Kagerplein helm, tel. 11463) Apothekers De avond-, nacht- en zond wordt waargenomen door de apotheek, Haven 18 en apothei schoten Leidseweg 66. >S-dienst SOS- Telefonische BulpdW (01710)—25202 Vuo» alle die 1 llJkbedeD vertc«reo beretkh» werkdae van acht uur n m uur v.m douriupena in oet d w.z van vrijdag acht uur naandae acht uur v m. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bllstand Adres Leids Volkshuis Api dilk 33 Openingstijden: dBgtl 10 uur voorm tot 1 uur nart ve maandag) en donderdags» 7-9 uur. Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden i durlg zieken en gezlnsverzorgl» 6lngel 8 tel 24800 9-10 uul Aanvragen voor halve cerkerkelljke opleidingsschool zinsverzorging. Rijnsburgerwej 55336 voorm 910 uur Dienstverlening Humanitafi, gracht 246a. Spreekuur maaffl 2.30 nuur nam., woensdag f voorm., tel, 26277. Release Hulpverleningsdienst Reiae# we Rijn 20a, tel 24555 Ma«W vrijdag 20-22 uur; dinsdag W derdag ook 15-18 uur. LEIDERDORP De ambtenaar van de burgerlijke Stand in Leider dorp heeft gistermiddag kort na elkaar twee „voetbalhuwelijken" vol trokken. Martin de Jong (RCL) kreeg een ontract voor het leven bij Henny 3lonk, die in het eerste dames-elf tal van RCL uitkomt. Haar mede speelstere vormden voor het ge meentehuis een charmante ere-haa° ifoto links). Een avond vooral die gespeend was van het oprechte spektakel dat on- dere politieke avonden die in het ka der van de komende verkiezingen zo levendig maakt. Dat spektakel had er misschien wel kunnen zijn. Om acht uur, het aanvangstljdstip van zowel de WD- als de KVP-avond, was het boven en beneden even leeg. "Samen gaan zitten", luidde het advies van een aantal enthousiaste mensen. Dat gebeurde niet. Maar goed ook, want de KVP en de PvdA hadden het sa men al moeilijk genoeg. Niet dat de KVP-kamerleden me vrouw Gardeniers en Van den Aar- denne en het PvdA-kamerlid Rooze- mond, gesteund door de Leidse PAK- raadsfractieleider In 't Veld, elkaar nu te vuur en te zwaard te lijf gin gen. Men kon over het algemeen "wel ver meegaan met de vorige spreker", zoals dat dan heet, maar helemaal tot IN 'T VELD eikaars kwa men natuurlijk ook weer nergens. Behalve dan in het afwijzen van het idee van "Ome" Joop Ver- voorn, het brein achter de actie "On dersteboven", die naar goed gebruik ook op deze verkiezingsbijeenkomst aanwezig was om aandacht te vragen voor de wijken In Nederland die het moeilijk hebben. Hoop en vrees beeld. Mevrouw Gardeniers: „Ook de regering is daar bezorgd over. We moeten overigens niet vergeten dat de hoogte van de huren wel een ge volg is van de kwaliteitsverbetering die de huizen sinds de tweede we reldoorlog hebben ondergaan. Cen trale verwarming Is een normale eis, er wonen minder mensen in een huls dan vroeger". In "t Veld daar tegen:" De huurliberalisatie is een onduldbare zaak. De huiseigenaren kunnen voor hun huis vragen wat ze willen. Als oplossing moet dan door stroming dienen. Resultaat van dat alles: de minst draagkraohtigen blij ven in de slechtste huizen". Of over de nationale economie: „Zowel het kabinet-de Jong als het kabinet- Biesheuvel hebben de inflatie geen halt toegeroepen. Toen er regeringen met de PvdA waren, was die Infla tie op geen stukken na zo ernstig", stelde In 't Veld. „WIJ hebben toch maar bereikt, dat Nederland niet meer inflatie-koploper van Europa, is", was het antwoord van de KVP- ers. Over het „artikel 12"-gemeente zijn van Leiden, mevrouw Gar- denierso Dat artikel 12 is 'n lapmid del. De oplossing voor Leiden ligt in gewestvorming, waar wij op dit moment hard aan werken". Keurig Het bleef al met al ondanks alle tegenstellingen een keurige avond waarop alles volgens plan verliep. Een avond ook, die weinig nieuws aan het lidht braoht. Een deson danks niet eens oninteressante avond. Al zal de man, die boos vaststelde dat het glaasje Trappistenbier alweer 8 pet in prijs was gestegen, en dat ook de hechtpleister weer duurder was geworden, voorlopig nog niet weten hoe hij zich het minst in de vinger snijdt door PvdA of KVP te stemmen. Leeg Liep het by de KVP naarmate de avond vorderde wat voller, by de WD boven bleef het leeg. Ook hier hadden de aanwezige kamerleden Engwirda (D'66), Hasekamp (KVP) en Van de Aardenne (WD) het soms knap moeibjk met elkaar. Voordat het publiek in de gelegen heid werd gesteld vragen af te vuren op de heren over hetgeen er was ge zegd kregen alle sprekers in twee termynen gelegenheid hun standpun ten uiteen te zetten. Het bevreemdde OEGSTGEEST Adjudant V. H. J. Dusink, overgekomen van Bent huizen, is gistermiddag in de raads zaal van Oegstgeest als groepscom mandant van de Rijkspolitie Oegst geest geïnstalleerd. Behalve de mannen van de groep Oegstgeest waren de leden van de reservepoli tie aanwezig. Kokmei Ree horst verwacht van de nieuwe groepscommandant dat hy een open beleid zal voeren en zorgen zal voor een goed contact met de pers. Hij vertrouwt erop dat een goede samen werking zowel met de omliggende ge meenten als met de Leidse politie zal worden bewaard en versterkt. Burgemeester Van Eysinga kende de goede eigenschappen van de nieuwe groepscommandant en vertrouwt op zijn medewerking inzake het hand haven van de orde en het respect voor het gezag. De steun van de re- servepolitle op de achtergrond is aan wezig. Opperwachtmeester Runhaar verwelkomde namens de groep de nieuwe chef en sprak het vertrou wen uit in een goedle samenwerking. Collega groepscommandant van Rijnsburg zegde graag zijn medewer king toe. Burgemeester Keizer van Benthuizen maakte gewag van de goed relatie en verzuchtte: ,Ik bied u hem aan, maar jammer genoeg zijn wij hem kwijt". De Leidse poli tiecommissaris hoopt op een goede samenwerking en bood by voorbaat zyn diensten aan. In zijn dankwoord zei adjudant Dusink dat hy streven zal naar een goed verstandhouding met de bur gerij, in het byzonder de jeugd. Op de foto v.l.nr.: burgemeester Keizer van Benthuizen, de heer en mevrouw Dusink en burgemeester Eysinga. (Foto Jan Holvast) "Op de progressieve drie stemmen", luidde het advies van In 't Veld. "We doen er toch al t een en ander aan", vond mevrouw Gardeniers. "Waar heb ik dat al meer gehoord" .dacht je dan als boeschouwer. Op deze wyze verging het niet al leen Vervoarn. Ook andere mensen uit de zaal, die aan de levendige discussie deelnamen, werden op deze wyze tussen hoop en vrees geslingerd. Of, zoals In 't Veld het noemde: "De KVP en de PvdA zyn niet alkaars regelrechte tegenpolen". Hy voegde aan die hoopvalle taal echter onmid dellijk toe: "Alleen moet Je Je by de KVP altyd afvragen of er gedaan is of zal worden wat er gezegd is of wordt." Verweer van de KVP: "Wij zyn in elk geval altyd regeringspartij geweest. Wij hebben veel moeten slik ken, veel van het Nederlandse volk moeten eisen, maar wy hebben nooit gezegd: "Laat na ons de storm maar over ons volk komen". Alle gekrakeel ging dikwijls wel over belangrijke onderwerpen. Over de hoogste van de huren bijvoor- MEVROUW GARDENIERS wel, dat de voorzitter, die toch na mens de WD als gastheer optrad van Aardenne als eerste het woord gaf. Van Aardenne zei in de geluk kige positie te verkeren niet de ver tegenwoordiger te zyn van „een combina tie", maar één party te verte genwoordigen. Hij sprak van een sa mengaan binnen deze combinaties (hy doelde in eerste instantie op de progressieve concentratie en vervol gens op de confessionele drie het bloed kruipt waar het niet gaan kan), maar signaleerde een „allesbe halve innig samengaan'. Ook legde hij het accent op het onverwachte van de nieuwe verkie zingen. Met veel plezier had hij de vrijages tussen partijen onderling gadegeslagen (hy doelde heel duide lijk cp de toenaderingspogingen tus sen KVP en PvdA), maar consta teerde steeds weer een verwijdering. Volgens Van Aardenne komt de posi tie van de parlementaire democratie in gevaar, hetgeen de nodige aan dacht verdient. Hasekamp onderscheidde drie visies binnen de maatschappelijke ontwik kelingen: een socialistische, een libe rale en èen christen-democratische. In het raam van deze ontwikkelingen zijn volgens Hasekamp blokvormin gen, zoals deze op het ogenblik in de huidige politiek functioneren, onver - mydeUjk. Heterogeen georiënteerde mensen bekyken gezamenlijk de pro blematiek en werken naar één voor ieder acceptabele oplossing. Hy be treurde de vroegtydage breuk tussen de KVP en de progressieve partijen. Voor Hasekamp is hiermede een brok politieke zekerheid weggevallen. Engwirda (D'66) was het voor 90% eens met Aardenne, hetgeen een op vallende ontwikkeling was en zeer zeker niet kenmerkend voor de be leidslijn, zoals die in dein lande wordt gevolgd. Van Aardenne was er zicht baar verlegen mee, hetgeen hy in tweede termyn tot uitdrukking bracht, door de algemene beleidslijn, welke hy in eerste instantie naar voren had gebracht, nu wat scherper te stellen. Hierdoor werd Engwirda MAANDAG Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan, Celebess.raat. Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat). Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat Sumatra straat, Atjehstraat vai Sumatra straat tot Soembastraat) Soemba- straat, Balistraat, Timorstraat, de Ringkade, Bonairestra^t, Aruba- straat, Surinamestraat. Antillen- straat, Curacaostraat. St. Maarten straat, St. Eustatiusstraat. Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat, Kooihof. DINSDAG Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat. Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Chruchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan. Valeriusstraat, Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen straal, Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan Eduard van Beinumstraat, Brücknerstraat, Debussystraat, Ravelstraat, Chopin- straat, Moesorgskistraat. Caesar Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat. H&ndel- straat, Beethovenlaan, Vivaldistraat, wel gedwongen zijn stellingniame aan te passen. Er kwam een klein puntje: Engwirda was, dit in tegenstelling tot Aardenne, van mening, dat de vak bond zich wél mag uitspreken over defensie-uitgaven. Maar over de be moeienissen van de vakband in de problematiek van de Werkende Jon geren waren beiden het wederom roe rend eens, Het was daarom een nette, rustige avond in Leiden voor de WD. Bachstraat, Corellistraat Toscanini- laan, Berliozpad, Rossinistraat. Lisztpad, Mendelssohnkade, Wag- nerplein, Brahmslaan. Tsjaikowski- kade, Sibeliusstraat. Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan. Scarlattistraat, Griegstraat, Donizetti laan, Bizetpad. DONDERDAG Paramaribostraat, Corantljnstraat, W de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof. J. P Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuyve- santhof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof. Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk stuinen), Zwarte Pad en Merenwijk. Herensingel (van Medusastraat tot Jullanastraat), Jullanstraat. Julia- nakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat. Prinsen- senstraat, Oranjestraat. Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nassau- straat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkad Marijke- straat, Margrietstraat, Irenestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat. VRIJDAG Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat. Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan. Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat, Hasebroekstraat. Bor- gerstraat, de Lennepstraat, ten Ka- testraat, Toussaintkade. Staringka de. Kneppelhoutstraat, Multatulistraat, Fred, van Eedehlaan. Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq Perkstraat. H. Gorterstraat. L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof, Duinhof. Meerhof. Akkerhof. Weidehof. Telderskade. Mulderstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat. Rooseveltstraat. De aanvoerder van het in de lerde klasse KNVB ASC Bobby Log- »er gaf zijn jawoord aan Benny Mieremet. Dat de voetbalsport in de toekomst een belangryke rol in hrt gezin Logger zal gaan spelen, be wijst de bal die op de feesteiyk ver sierde trouwauto was aangebracht (Foto rechte). (Foto'* Jan Holvast) LEIDEN Tegen het einde van de vergadering wankelde de zeer aangeschoten man naar voren. De vermanende stem van KVP-voorzitter Werter, de vaderlijke hand op de schouder van Stadsgehoorzaal-directeur Milikan, het mocht allemaal niet baten. Hij had het nu bijna een uur aangezien, en hij was het zat. „Houen jullie allemaal je mond", riep hij de achter de fo rumtafel zittende politici toe. „Hier boven zit de WD, hier de KVP, waar zit de ARP nou?" De man werd ijlings afgevoerd. De enige wanklank op een verder zo in-keurige avond.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2