drijfsleven nog alijd niet op parttimewerkster Schoonheid is een zaak van charme en vooral van durf Abortus door middel van prostaglandines jlheidskamertje "jen van Mary Quant ls zijn weer m H NOVEMBER 1972 is het tegenwoordig om voor heft eerst gaan dan voor liun ian het lege huis te •ouwen die hun peu- 5gin van het nieuwe „juf" toever en zich ineens ver- -j-fczaain. De belangstel- p'b lemschfe- kook- en sen is opeens weer gijnen. Maar omdat TT jnderen steeds meer n iedere vrouw het Hg ïan het zelfverdiende leuk jurkje of een i te kunnen kopen, igstelling voor part- nomen. Uesteiijk arbei'dsbu- geveer 150 vrouwen die parttime willen touw Beekman, die te-werk tegenwoordig »ft: „Er komt steeds van parttime-werk- o zeer in de sector die vinden meestal maar vooral in de jftig jaar. Dit zijn i met kantoorerva- leen zo jammer dat nog helemaal niet op part-timers. De «n probleem en men dat het van beide n:ïen is. Je kunt na- ik wil van 's morgens 10 tot half twaalf werken. Je moet Je aanpassen aan de wer kuren van het bedrijf. Ook een moeilijk punt zijn de schoolvakan ties. Veel vrouwen willen dan vrij zijn. De meeste kans op een leuke parttime job hebben de vrouwen die niet al te sterk aan hun gezin ge bonden zijn en wat de werktijden betreft concessies kunnen doen. De geroutineerde secretaressen en typistes kunnen met zo'n baan voor halve dagen f 400,- tot f 600 per maand verdienen. Het probleem is vaak dat vrouwen, die voor hun huwelijk bijvoorbeeld typiste waren hun routine kwijt zijn. Ze moeten bovendien vaak heel erg wennen aan de nieuwe aanpak van de ad ministraties. Dat hoeft niemand die weer wil gaan werken tegen te hou den naar het arbeidsbureau te stap pen want door verscheidenen ar beidsbureaus, ook dat in Ledden, worden „opfriscursussen" gegeven. Wanneer men zich bij het bureau als werkzoekende laat inschrijven kan men aan dergelijke cursus meestal gratis volgen. Wat zo Jammer is, zegt de ad junct-directeur van het Gewestelijk arbeidsbureau in Leiden Schipper, is dat de vrouwen die gaan werken helemaal niet zijn ingesteld op handenarbeid. Ze gaan nog van het standpunt uit dat vrouwen kantoor werk moeten doen. Wie weet hoe veel plezier ze zouden hebben als monteuse of lasser. Er zou dan ook bij het Centrum voor de vakoplei ding aan mogelijkheid gemaakt moeten worden om part-time zo'n beroepsopleiding te volgen. Ik geloof dat, als er belangstelling voor was, dat wel e regelen zou zijn. We hebben het alleen nog nooit bij de hand gehad". Het blijft ook in leiden moeilijk werk voor parttimers te vinden. Het arbeidsbureau werkt echter samen met Man Vrouw Maatschappij hard aan de erovering van een plaats voor deze vrouwen in het bedrijfsle ven. Het Gewestelijk arbeidsbureau in Den Haag is daarom als eerste begonnen met bemiddeling op ult- zendbasds. „Het is niet onze bedoeling", aldus de heer E. A. M. Alberda, hoofd part-time-werk van het Haagse bu reau" om de uitzendbureaus te be concurreren. Maar nu steeds meer vrouwen met gezinsverplichtingen een gedeelte van de dag willen gaan werken willen wij de hulpver lening vergroten. Bovendien krijgen werkgevers die nu nog wat huiverig tegenover part-time krachten staan op deze manier de kans om zonder veel risico met vrouwen, die voor halve dagen willen werken, kennis te maken. Ervaring De ervaringen van particuliere uit zendbureaus om part-time krachten bij klanten te plaatsen lopen nogal uiteen. Sommige bureaus lieten ons weten dat het nogal moeilijk is om vrouwen aan een baan voor halve dagen te helpen maar andere orga nisaties meenden dat het geen pro bleem is om voor werkelijk goede krachten een plezierige part-time functie te vinden. Sommige uitzendbureaus doen zelf van alles om aan een gezin gebon den vrouw aan part-time werk te helpen. Bij Tempo Team bijvoor beeld kunnen ook vrouwen terecht die hun routine kwijt zijn. Ze kun nen door bemiddeling in de o.a. in Den Haag, Rotterdam, Gouda en Dordrecht gevestigde bureaus van Tempo Team een „opfriscursus" volgen. En bovendien is de landelij ke uitzendorganisatie er kortgeleden mee begonnen om in enkele plaat sen gastgezinnen te zoeken waar de kinderen van werkende moeders in goede handen zijn. Tempo Team draagt voor 60% in de kosten van de kinderopvang bij. En er wordt naar zo dicht mogelijk bij huis gelegen adressen gezocht. Aanvragen van ziekenhuizen krijgt het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden bijna niet. „Dat komt, zegt mejuffrouw Beekman, omdat de zie kenhuizen uit een eigen voorraad van getrouwde verpleegsters putten". Vrouwen die er niet tegenop zien om een paar uur per dag te staan kunnen bij winkels en warenhuizen terecht als hulpverkoopsters. Bij Vroom Dreesmann N.V. betaald men ƒ4,67 per uur en bij de Bijen korf voor volwassen krachten ƒ5,09 tot 5,35 per uur. Veel vrouwen die zelf werken of al lerlei maatschappelijke verplichtin gen hebben kunnen het huishouden niet meer alleen aan. Vandaar dat de vraag naar huishoudelijke hul pen met de dag groter wordt. Da mes die bereid zijn om andere vrouwen in het huishouden te hel pen kunnen daarmee gemiddeld zo'n ƒ4,- ƒ5,- per uur verdienen. Regelmatig verschijnen er in de da mesbladen advertenties om consu lente van het Amerikaanse cosme tisch concern Avon te worden. In de Verenigde Staten is het col porteren met cosmetica vrij alge meen. maar in Nederland zijn er nog niet zo veel vrouwen die thuis hun make-up en andere schoon heidsartikelen kopen. Om Avon-consulente te kunnen worden met men eerst 30.- voor het contract neertellen. Daarna krijgt men een rayon met maxi maal tweehonderd gezinnen toege wezen. De consulentes werken op provisiebasis. En de verdiensten lo pen uiteen van 15,- als men voor ongeveer 100,- heeft verkocht tot zo'n 100,- als de klanten In een periode van drie weken voor onge veer ƒ400,- of meer hebben besteld. Eventuele onkosten maar ook de monstratieartikelen (op één set na die men krijgt als men met het werk begint) moet men zelf betalen. Het Amerikaanse concern neemt ook geen sociale lasten voor zijn re kening. Met als gevolg dat men aan het einde van het Jaar over 't totaal verdiende bedrag zelf nog belasting en sociale premies moet betalen. Belasting Het wetsvoorstel van minister Nelis- sen om het inkomen van de gehuw de werkende vrouw voortaan niet meer bij het Inkomen van haar man op te tellen maar haar zelf haar eigen belasting te laten beta len is nog niet door de Tweede Ka mer in behandeling genomen. Maar het is wel de bedoeling dat dat nog voor de verkiezingen gebeurd. Maar ook wanneer het voorstel van de minister wordt aangeno men en de belasting voor de wer kende gehuwde vrouw iets gunstiger wordt is het toch nog van belang om eerst zorgvuldig na te gaan of het eigenlijk wel de moeite loont om te gaan werken. Vooral als men bijna 10,- per dag moet betalen om een kind in een crèche te kun nen plaatsen. Wie Rodier zegt, zegt kwaliteit (en denkt daarbij aan z'n por temonnee). Die kwaliteit ln materiaal en afwerking is het belangrijkste handelsmerk van Rodier. Vandaar ook dat de zomercollectie weinig spectacu laire modellen bevat. De ma kers van Rodier-kleding leggen modieuze accenten zoals cein tuurtjes (bij bijna alle jasjes en japonnen) plooitjes, bdj de Jurkjes vaak strikjes en frut- seltjes, maar zullen nooit met iets bizars komen. Je zou kunnen zeggen dat de Rodier kleding daarvoor te prijzig is. Rodier koop Je om lang plezier van te hebben zonder er ou derwets uit te zien. Vandaar de wijd-uitlopende pantalons de sportieve plooirokjes en de baantjesrokjes, allemaal dingen die het wel twee drie Jaartjes uithouden. Pijn en nieuw is de citroengele kleur, zo lekker als Je bruin bent. die Rodier in de zomer collectie invoert. Vooral in combinatie met een felgroene kleur doen trui, pantalon-com binaties en rokjes het erg goed. de blote rug, die vorige zomer al een (geslaagde) poging deed de „markt te veroveren vinden we nu ook bij Rodier terug ln de Jumpsuit (ongeveer f210). In de herencollectie moet als het aan Rodier ligt het bloe metjes-overhemd de markt gaan veroveren. Het is alleen jammer dat er maar weinig mannen zullen zijn die f 75 daarvoor willen neertellen. Guy, de visagist van Max Factor heeft iets tegen de volmaakte vrouw, dat steriele pop- pengezicht dat de cosmetische industrie in vroeger jaren de vrouw als ideaal-beeld voor hield. Guy: ,,Ik houd van een persoonlijkheid, van onregelmatigheden. Schoonheid is een zaak van charme, die charme is een zaak van zelfvertrouwen en vooral van durf. De taak van een visagist is de vrouw te wijzen op haar mogelijkheden". maatschappijen beijveren zich niet alleen om hun ir op hun plaats van bestemming te brengen, ma-ar mfart te verhogen. De jongste ontwikkeling op het is een 'vanity room' (IJdelheidskamertje) waar de ternationale vluchten zich op hun gemak kunnen js gehouden luchtvaarttentoonstelling in Farnborough •e firma een dergelijke 'vanity room' tentoongesteld, African Afrways er inmiddels vijf voor haar jumbo tld. ty room' heeft grote spiegels, goede verlichting, een innen koud water, een comfortabele stoel, ingebouwde Winterlijn f"7 zeep, badhanddoeken en tissues. L/Vpifp rooms in de eerste plaats voor vrouivelijke passa- tijn, is er ook aan de heren gedacht: er is een stop- 'ektrische scheerappparaten en toiletartikelen zoals M bestaat uit drie vanity "rooms en een vierde kamer- tó is als kleedkamer voor het vliegend personeel. De 4 Mien nodig, snel worden gedemonteerd, verwijderd en trvangen. Zijn filosofie past helemaal in het modebeeld. .Koning mode is dood - de vrouw is de baas". (In het arti kel van Anke Brusse heeft u kun nen lezen dat de Londense mode op straat wordt „gemaakt"). Toch brengt juist d'e vrijheid veel vrou wen in verwarring. Slaafs navolgen is nu eenmaal gemakkelijker dan de lijn voor je zelf uitsbippelen. Ook niet cosmetica is dat zo. Guy: „Veel vrouwen hebben moeite met het kiezen van hun cosmetica. Ze maken vaak te weinig gebruik van d'e mogelijkheden die er op cosmetisch gebied zijn". Guy spreekt hier uit de ervaring die hij tijdens tal van demonstraties heeft opgedaan. Guy: „Natuurlijk geef ik op de eerste plaats adviezen: hoe de ogen worden opgemaakt, welke kleuren goed combineren. Veel be langrijker is echter dat ik als visa gist de vrouw help haar aarzeling te overwinnen. Eens heel iets an ders te laten doen met haar make up dan ze al jaren doet". Maar het gaat natuurlijk niet in de eerste plaats om dat bovenlaagje. Een gezonde huid dus goede ver zorging is op de eerste plaats nodig voor een charmante verschij ning. De periode van lekker fris wassen met water en zeep is voor bij. Heeft de cosmetische industrie daar de hand in gehad, ook de hardheid van het water zorgt er voor dat veel vrouwen overgaan tot 'n andere dan de methode uit grootmoeders-tijd. Toch vindt Guy, dat de Nederlandse vrouwen daar niet genoeg aan doen. „Waarom ne men zo weinig vrouwen een mas kertje vraagt hij zich af". een van de meest toonaangevende ontwerpsters in de damesmode, ontwerpt nu ook stropdassen voor collectie, die 'opwindend en kleurrijk' werd genoemd, e Britse winkels zijn voor Kerstmis. flanellen dassen geborduurd met rozen, satijnen Mrd met boeketten, dassen met brede en smalle stre- enorme stippen en dassen met zowel strepen als Miyat ook vlinderdasjes, waarronder er zijn met vuur de recht onder de adamsappel worden Het is natuurlijk, ook al ben je niet te bang om eens iets geks te probe ren niet gemakkelijk de nieuwig heden te ontdekken, daarom een klein overzichtje van de diverse make-up-lijnen voor deze winter. Living Face, heeft Max Factor de winter make-up als naam meegege ven. Voor de ogen en de lippen zijn drie nieuwe kleuren ingevoerd met drie geraffineerde combinaties van foundation en blusher. Voor de ogen zijn de kleuren: zuiver denne- groen, glanzend grijs en limoen- kleur. In doosje f7.95. Voor de lip pen: helder oranje, warm cerise en oranje met een bruintoon (f8.95). De combinatie van foundation en blusher die hierbij hoort kost tijde lijk f 8.95. Guerltain kiest voor deze winter „Are en Ciel". Een make-up waarin lila overheerst. De water proof eyeliner is aubergine, de oog schaduw heeft de kleur van ame thist en de wimperroller is bruin Harriet Hubbard Ayer kiest voor een scherp-contrast wat de ogen betreft. In de make-up Alleluia, zijn de oogleden glanzend pruimkleurig on der de wenkbrauwboog moet dan helderroze worden aangebracht, dat doorloopt naar de Jukbeenderen. Ook Ayer keert, al is het beschei den terug naar de eyeliner, in de zwargrijs (taupe). De lippen zijn le vendig: robijnrood, etn rose. Daarbij is een zelfde kleur nagellak ver krijgbaar. Lancome benadrukt in de najaaramiake-up het evenwicht tus sen huidskleur en maquillage. De stralend en glanzende uitdrukking van de ogen (kleuren lichtgrijs en blauwgrijs). De lipstick is dieprood (griotte) of wat gebroken donker rood (cassis) Lipstick kost f7,50 de oogschaduw 14,75 en de nagellak f 6,25) The lotus petal look is een vinding vain Ultima II. Door twee met elkaar combinerende oogscha- duws te gebruiken krijgt men een oogvergrotend effect. De donkere tint wordt op het ooglid aange bracht, de lichter onder de wenk brauwboog. Als laatste wordt dan de platina frosted cake-eyeliner aangebracht in een overeenkomstige kleur. Deze eyeliner mag maar tot de uithoek van het oog worden aangebracht. Deze oogmake-up-set, die te krijgen is in turquoise, lila, bruin groen en blauw, kost f 19,75. Parfum Parfum blijft een heel delicaat en persoonlijk artikel. Heb Je eenmaal voor een geur gekozen, is het niet gemakkelijk over te gaan op iets anders. Toch komen er steeds weer nieuwe .geuren" op de markt. Een parfum voor de jonge actieve vrouw, zo omschrijft Rochas de nieuwe loot: Audace. Audace wil zeggen stoutmoedig, vermetel. Dit parfum is frisser dan Madame Ro chas en iets pittiger dan Femme. Prijs van 1/6 oz flacon f 25,95. Lan come lanceert een nieuw parfum luisterend naar de oosters aan doende naam Sikkim. Sikkim komt uit de serie „chypre-parfums" waar voor de plantaardige bestanddelen oorspronkelijk van het eiland Cy prus kwamen. De kleinste verpak king kost (1/8 oz) f 14.95. De Eua de toilette (1 oz) f 10,95. Revlon voegde aan de bestaande serie Inti mate nu ook een parfum toe die f 14,75 kost. (Kleinste verpakking) Ook in deze serie is een au de toi lette (f9,95). Diversen Een kwartier stilzitten voor een maskertje hoeft niet meer. Hamoi komt met een masker in spray- vorm, dat aangebracht op het ge zicht maar vijf minuten hoeft in te trekken. Dit schuimmaskertje trekt meteen in de huid. na het aan brengen voelt de huid duidelijk meer ontspannen en zachter aan. Het minute-mask (20 maskertjes) f9,50. L'oreal komt met een door proteïne-verrijkte shampoo Elsève die per flacon f3,95 kost Ultima n komt met een nieuwe „lipgloss" ln zes kleuren prijs f 12,95. De ultra crème blush-stick, in vijf kleuren van dezelfde firma kost f21,50 en de creme-make-up in een elegante doos (zeven kleuren) f 18,50. k Britse vrouw lang heeft beschouwd als de klassieke ^nauwsluitende zwarte japonnen bij avond en wollen 15. krijgen deze herfst een 'new lookZij worden jokken tot op de knie of lange rokken in sterke e felgekleurde ruiten. keukenfabrikant en Ciro, de parelspecialist uit Regent ]de Londense moderedactrices onlangs getoond wat jwjuoor het herfstseizoen. Elke rok werd getoond met blouse of jumper waarover parels van verschillende worden gedragen. 'tden tot afwisseling zijn aanzienlijk, omdat cultive verschillende kleuren voorkomen en vijftien vermen FW worden gedragen als lange kettingen, nauw om de waiulen, broches of oorbellen. Engeland en Ierland zullen de pri meur krijgen van de klinische toe passing van twee soorten prostag landines, de geheimzinnige stof die haar naam ontleent an het feit dat het eerst uit het vocht van de prostaat, de voorstandsklier bij de man werd bereid. Prostaglandines zijn een groep vetzuren die bijna in elke cel en elk weefsel van het li chaam voorkomen. Gedurende de afgelopen Jaren zijn zij het onder- Door dr. J. Kater werp geweest van koortsachtig speurwerk vanwege hun gunstige werking bij een aantal zeer uiteen lopende aandoeningen. De meeste onderzoekingen met prostaolandines betroffen echter hun eigenschappen om de baarmoe dercontracties op gang te brengen, en vooral die om een abortus te be werkstelligen. Deze laatste werking van prostaglandines werd de laatste twee Jaar in Engeland intensief on derzocht en klinisch beproefd, om dat zij op zulke eenvoudige manier kunnen worden toegediend en klaarblijkelijk geen bijwerkingen veroorzaken. Nu zijn van de 14 bekende prostag landines het pge2 en pgf2 door de farmaceutische fabriek Uphohn Li mited voor uitgebreidere toepassing vrijgegeven. Zowel in Engeland als ln Ierland zal dit het opwekken van weeën bij een bevalling betreffen en alleen in Engeland zelf die van therapeutische abortus. Voorlopig komt het middel alleen in handen van vrouwenartsen. Deze Upjohn-produkten, die de naam Prostin e2 en prostin f2 dra gen, zullen in de handel komen om intraveneus, dat is in de aderlijke bloestroom, als een Infuus bij de vrouw te worden ingebracht tenein de de bevalling aan de gang te brengen. Voor het opwekken van abortus wordt het middel in de ader ingebracht, of in de baarmoe der zelf. Er zal nog veel meer ervaring met deze middelen nodig zijn om ze te vergelijken met de bestaande ande re methoden. Daarom zullen zij waarschijnlijk nog wel en aantal Jaren op beperkte schaal op de markt worden gebracht. Dit on danks berichten uit Afrika dat vrouwen daar regelmatig blijven menstrueren door het zelf inbren gen van vaginale prostaglandine- zetpülen. Voor het abortusvraagstuk kan het gebruik van prostaglandi nes Intussen een hele ommekeer gaan betekenen. De Nederlandse televisiekijkers kre gen in AVRO's Televizier magazine onlangs een uitvoerige voorlichting over prostaglandines, waarbij him praktische toepassing nog min of meer toekomstmuziek werd ge noemd. Behalve bovenstaande twee werk kringen werden voortdurend nieuwe en heel bijzondere therapeutische mogelijkheden ontdekt door de toe passing van prostaglandines. Dit betrof zowel de behandeling van zweren, ontstekingen en verhoogde bloeddruk, verlichting van astma en neusverkoudheid. In Amerika werd onlangs meegedeeld dat deze stoffen een rol kunnen spelen bij de ge heimzinnige sikkel-celziekte in het bloed, die zowel in tropisch Afrika als in Amerika voorkomt evenals in Suriname en Curacao. In het Ne derlandse tijdschrijft voor genees kunde werd deze week een hoofdar tikel gewijd aan sikkel-cel anemie bij Surinamers in ons ADVERTENTIE in DAMESMODE in exclusief jong! stijl... ■1 BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19