os Coler: „Alleen janeren met hulp an de amateurs!" rp;E UROPA CUP TRE KT NORA BAKKER HET „UITHEEMSE" WERELDJE VAN DE VOETBALJOURNALIST im LUGDUKUM-YUC -BURG-XERXES iSE: jEN/WARMOND Het hou- (j6i waarmee Nora Bakker Utffl haar tegenstandsters ens "in de sandwich" pleegt te voor de speelster van het :ti reenen Steeds Vooruit nog al- venijdig wapen. Vorig seizoen ie plotseling terug op het etse attribuut, waarvan de Is dat ieder effect ontbreekt. ;nJ"De tegenstandsters zijn inge- effectvolle ballen, die je met ►AG 11 NOVEMBER 1972 PAGINA 13 een sand wichtbat je krijgt. In plaats daarvan blijven de ballen hangen, terwijl ze normaal op de tegenstand star afkomen". Afgelopen zondag werd het gehele taem van De Tref fers op die manier van de tafel ge veegd: "Ach, ik had wel het idee dat de meisjes nog vermoeid waren van de wedstrijd daags tevoren tegen Tempo Team. Er werd tenminste vriendelijk een hand gegeven. Anders liep Mary van Ruiten altijd kwaad weg als ze van me had verloren". Resultaat: hetzelfde percentage als vorig seizoen, 82%, terwijl toch ver wacht mocht worden dat de oppositie inmiddels een antwoord zou hebben op de orthodoxe speelwijze? "Mis- i schien komt het wel omdat ik niet alleen meer afwacht, maar nu ook zelf flinke klappen durf uit te delen. Toen ik vorig jaar met een plankje ging spelen werd me gezegd dat ik alleen maar zou moeten verdedigen, omdat ik anders weggespeeld zou worden. Wel, tot nu toe ls het vaak precies andersom". De stevige funda menten, die Nora Bakker aandraagt door vaak ongeslagen te blijven, zijn voldoende om een veilige toekomst voor Steeds Vooruit op te bouwen. Nora, 23 jaar en sinds haar 13e jaar al achter de tafel, wil ook graag de grens overschrijden naar internatio naal tafeltennis. Nelly van Rijn (No- ra over haar: "Ze heeft het in zich om een kampioene te worden, maar door een verkeerde instelLng staat zij nu op slechts 12%") en Marian v. d. Helm igoed voor 58%; vorig jaar 28%) kunnen haar dat paspoort echter niet bezorgen. "Zij geven zich tegen een Veronique v. d. Laan bij voorbaat gewonnen. Zij schrikken als ze een voorsprong nemen. Wat me zelf betreft, als ik een aanbod zou krijgen van Tempo Team of van De Treffers dan zou ik daar op ingaan. Hoe gezellig het by Steeds Vooruit ook is. Ik zou graag nog eens Europa Cup willen spelen". In internationaal contact via het Nederlandse team, gelooft Nora Bakker sinds haar ver kiezing in de selectie vier jaar ge leden, niet meer: „Geen enkele kans heb ik toen gehad, Nee, ik zou het wel een eer vinden als ik werd uitgenodigd, maar ik zou er geen mo ment aan denken er op in te gaan. Er wordt steeds geschermd dat ik te oud ben, maar dat zeiden ze vier jaar geleden ook al, terwijl Aukje Colt- hoff en Ellen Kort, die wel zijn ge kozen, 27 en 25 jaar zijn. Ik fungeer de alleen maar als proefkonijn voor de anderen. Nou, daar bedank ik voor'.' Ook op het punt "competitie-inde ling" is Nora het niet eens met de NTTB: "Ik was er al geen voorstan der van dat er een aparte damescom- petdtie kwam. De Band wilde er een spelpeiilverhoging mee bereiken. Wel, Nederland is één plaats op de Euro pese ranglijst gestegen, dus daar hoefde men bet niet voor te doen. Zélf ben ik nog steeds voor een he rencompetitie. Daarin moest je veel meer knokken voor de punten dan nu. Trams als Belcrum en Avanti stellen In de ereklasse niets voor. Van Bel crum wonnen wij met 100. De ploeg is dan ook al zo goed als gedegra deerd. De kans is echter niet denk beeldig dat Steeds Vooruit op zijn beurt na de tweede competitiehelft weer zijn plaats aan Belcrum moet afstaan. Door de grote krachtsver schillen is zo'n belachelijke gang van zaken mogelijk". Nora Bakker vj hAG Drie weken geleden 11 J af als voorzitter van de jetaald voetbal. Vandaag, op Tjfcvergadering in het Haagse nbouw, neemt hij afscheid 1 hij af als voorzitter van de IM. Dan zit voor Jos Coler, i Rsentwintig ondsofficieel k nswerk, de grote reis er de- op. Een lange reis die hem rlaggeschip de Koninklijke idse Voetbal Bond met de Heenlopende klimatologische ijheden in aanraking Schild _-.gde hem, verweerd en i als hij was geworden door i Wurende aanvallen in open de .kaperschepen" F(ede- >an B(etaald voetbal) 0(rga- en V(ereniging) V(an) S(pelers), zelfs uit han- rorden geslagen. Dat gebeur- ndeijk niet. Jos Coler voer p vrijwillige basis naar de wJven. En vandaar dat van- ip zijn afscheidsreceptie in Air Hotel in Den Haag niet alleen alle officieren en manschap pen, maar ook de „muitende" be manningsleden op de plecht zullen staan. Jos Coer (op 21 december staats pensioen) voert huiselijke omstan digheden als direct motief aan voor zijn heengaan. „Ik wil nu wel eens vrij zijn", zegt hij die maandagmid dag tussen zijn twee „aftredens" in. Door mijn maatschappelijke positie kon ik het mij veroorloven erg vaak overdag voor de bond bezig te zijn. De meeste van mijn collega's kun nen eohter uitsluitend 's-avonds vergaderen. Gebonden Dat wordt me gewoon te veel, altijd maar weer gebonden zijn. Daar komt bij dat Je, Juist omdat Je dit werk al zo lang doet en óók gelet op mijn leeftijd, niet meer zo ge spannen blyft. Je werkt meer op gewoontes, op ervaring en routine. Je maakt Je minder druk dan ei genlijk noodzakelijk is. Dat is niet juist ten opzichte van de grote be langen die met name in het betaal de voetbal op het spel staan. Van die sectie ben ik ongeveer twaalf Jaar voorzitter geweest. Je hebt als zodanig een enorme verantwoording en een grote beslissingsbevoegdheid. Tegenwoordig echter leven nieuwe gedachten, zijn er andere handelwij zen ingevoerd die door mij niet voor honderd procent zijn te verde digen. Vroeger regeerde je autori tair. in plaats van het soms eeuwi ge gelul van thans. Je moet ver trouwen hebben in het bestuur, daar ben ik in gegroeid". Wat nu ook weer niet inhoudt dat Jos Coler tegen iedere vorm van in spraak is. Hij tracht een voorbeeld te geven: „Er bestaat nu al weer een paar Jaar een contactraad be taald voetbal. Daarin zijn alle gele dingen vertegenwoordigd. tot scheidsrechters en trainers toe. Het zijn altijd mijn prettigste vergade ringen geweest. Maar we moeten eens uitschelden met al die prikac- ties. Je dwingt elkaar in een moei lijke positie. Kijk, een Philips en een AKZO zijn miljoenen-verdie nende bedrijven. Maar het voetbal in Nederland is een zorgvolle be drijfstak, waarin we moeten uikdj- ken want anders gaan we naar de bliksem". En dat wil Jos Coler niet. Hij heeft zich altijd veel liever als een diplo maat willen opstellen en gedragen, ofschoon er ook voor hem grenzen zijn. En waren. Spartaan Jos Coler Jos Coler, rechts, brengt een toost uit met Henk Burgwal en bondscoach Fadrhonc. immers was de man die in 1954 op grond van het historisohe „hotel ka mertjes-gesprek" met ADO's Toon Martens, Feyenoords Cor Kieboom en Excelsiors Henk Zon het betaald voetbal uitriepen. Dat wil zeggen: zaksn wenste te doen met de revo lutionaire beweging van Egidius Joosten en zodoende een verdere scheuring voorkwam. Zoals hij nu, achttien Jaar later, verzucht „dat het een zegen zou zijn ails de gemeentelijke vermake lijkheidsbelasting voor het betaalde voetbal zou worden afgeschaft". En, pratenid over een eventueel nog grondiger sanering van dat betaalde voetbal opmerkt: „Maar we kunnen niet alléén saneren. Dat kan alleen maar met medewerking van het amateurvoetbal. Daarvoor is nodig dat de amateurbepalingen worden verruimd, want anders krijgen we hetzelfde gelazer als destijds". Maar Jos Coler mag dan een enkel woord over de lippen laten komen dat door bepaalde volksdelen onge twijfeld wel weer als onwelvoegelijk zal worden aangemerkt, doordouwen zoals hij vroeger deed („Het af schaffen van de protesten was een klap in Holland. Dat heb ik per- soonijk doorgedreven") is er niet meer bij. De onderhandelingen im mers met de Sporttoto, de NOS en CRM (dat voor de sanering drie miljoen uit de recreatdepot haalde) vonden plaats op basis van „wijs overleg", zoals Jos Coler het uit drukt. „En niet door demonstraties. Je neemt de mensen maar tegen je in en bereikt dikwijls het tegendeel van wat Je beoogt". Geen prikacties, geen demonstraties, wijs overleg. Jos Coler (als Jos Co- hen voortreffelijk doelman in Spar ta's topteam voor de oorlog en zelfs reserve van de Nederlandse Oran je-Leeuw) verloor veel van zijn agressiviteit. De geluiden die hij voortbracht werden steeds klassie ker. Dat bracht hij ook tijdens zijn recente afscheid van het betaalde voetbal ten gehore. „Een combo on der leiding van Jacques Hoogewoo- ning treedt nu in de plaats van het orkestje dat altijd onder leiding van Johan Sebastlaan Coler heeft gespeeld. Als de muziek zuiver en de toon helder blijft kan dat best goed klinken. Maar men moet wel blijven bedenken dat er speciale mensen zijn die ook van klassieke muziek houden", zo sprak af- scheids-redenaar Jos Coler bij die gelegenheid. Een goed redenaar. Dat was Jos Coler zonder twijfel. Vooral zijn speeches in kleiner kring ademden door hun spitsvondigheid en origi naliteit veelal een briljante geest. Het was een evenement wanneer hij bijvoorbeeld de Jaarlijkse top- scorerpryzen uitreikte. Niet zelden dan rolden de tranen over de wangen. Jos Coler: ,Ik zet te nooit Iets op papier. Destijds als speler-aanvoerder van Sparta al had ik geen moeite om een speech te houden. Ja, ik heb begrepen dat men die speeches wel kon waarde ren. Ik vind namelijk dat men vooral de humor niet moet vergeten te bewaren. Je ziet al zo dikwijls van die lange en sombere gezichten. Maar laten we toch een klein beetje aan de prettige dingen van het le ven denken. Want anders wordt het helemaal zo somber. Maar ik ben geen humorist. Het is voor mij geen must om lollig te zijn. Anders zou Je gaan falen". Stempel Hij lacht wanneer hem de vraag wordt gesteld of hij, de grote leider die zulk een belangrijk stempel op het betaalde voetbal heeft gedrukt en ook in velerlei andere functies in de KNVB heeft meegeregeerd, nu voornemens is zijn memoires te gaan schrijven. Hij lacht, maar schrikt aan de an dere kant onmiddellijk terug. „Nee nee, je moet niet populair willen zijn. Trouwens, ze zouden niet de moeite waard zijn. Populair zijn is een goedkope zaak voor een voet balleider. Je moet je nooit een bink willen voelen. Het enige wat voor mij belangrijk is, is als ze je maar vertrouwen, eerlijk en neutraal vin- ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur n.m. Terrein aan de Oegstgeesterweg. nst Happel waarheid te zeggen, prijs 'k kwijls gelukkig dat ik geen me voetbal journalist ben die le hele dag druk moet zitten over de ins and outs van rote voetbalbedrijf. Voetbal om tegenaan te kijken, Ik uuijhet voor geen goud willen Scheepmaker sho R) (ik beklaag soms mensen ge smbrandt, P. C. Hooft, Thor- en vele anderen, die er een flauwe notie van hebben dat voetbal ooit zou worden |en|fonden), maar aan de andere fc het binnen de gewone we- ioch vaak een uitheems we- waar je als normaal mens terd kennis van neemt. ADVERTENTIE indag a.s. 2.30 uur Sportpark Noord. Uitermate wonderlijk is bijvoorbeeld de verhouding tussen de trainer en zijn spelers. Feyenoord heeft nu verloren van OFK Beograd, en wat weet Happel te melden? De achterhoede is te week, Feyenoord speelt te zacht om internationaaal nog mee te kunnen tellen. Dat laatste gold dan voor 60 procent van het elftal. Ik wil even afzien van de vraag of 60 procent van OFK Beograd niet net zo „zacht" speelt als Feyenoord (de ploeg heeft nota bene de leifkozende bij naam „Romantica") en dus even ongeschikt zou zijn voor het inter nationale voetbal, en liever voor u uitrekenen wie die zachte voetbal Iers dan wel zijn. Het gaat hier om liefst zeven spe lers (60 procent van elf spelers plus een reserve is met wat pas sen en meten precies zeven spe lers), Van Hanegem en Jansen zullen daar wel buiten vallen, Treytel ook denk ik, dus dan houd ik nog twee plaatsen over voor de ereloge van „harde" spelers. De ene zal Hasil wel zijn, voor de tweede moet Ik kiezen tussen Schneider en De Jong, Aangezien Happel vooral de achterhoede te week vond, zal aanvoerder Schnei der wel moeten afvallen (boven dien speelt De Jong in het Neder lands elftal en is dus blijkbaar toch rijp voor internationaal voet bal, hoewel: Schneider speelt ook in het Nederlands elftal, ra ra, hoe kan dat?). Doodziek Hoe dan ook: Kristensen, Ressel, Vos, ftysbergen, blijkbaar ook Van Duivenbode en Boskamp, en Schneider ten slotte, zijn te week voor internationaal voetbal. Nu heb ik uit de recencies begrepen dat juist de verguisde Van Dui venbode was meer greep op de te genstander had, toen hij in de tweede helft mocht invallen, dus wat wil „te week" dan eigenlijk zeggen? Is Gerrie Mühren van Ajax week? Hij is geen „neerleg ger," dat is waar. Maar met zijn fabelachtige techniek, z'n schijn bewegingen en zijn spelinzicht is hij in Sofia wel in staat gebleken de gevaarlijke Kolev lam te (zoals bij Ajax Cruilffs startsnel heid herhaaldelijk wordt uitge buit)? Hoeveel vrijheid krijgt Kristensen om zijn virtuositeit te kunnen botvieren (zoals Keizer bij Ajax die vrijheid krijgt)? Hoe vaak wordt Theo de Jong in stel ling gebracht (zoals bij Ajax Nees- kens voortdurend in stelling wordt gebracht)? Dat zijn toch allemaal tactische en technische zaken, die de trainer betreffen? De kunst is natuurlijk de kwalitei ten van de verschillende spelers zo nuttig mogelijk uit te buiten: Kristensens virtuositeit, Ressels snelheid, De Jongs schotkracht, Van Duivenbode's spelinzicht maar hoe vaak wordt Ressels snelheid nu eigenlijk uitgebuit Ik word langzamerhand doodziek van al die aan- en opmerkingen die (sommige) trainers zich over hun spelers menen te mogen ver oorloven. Dat valt dan vaak onder de zogenaamde noemer: tactiek. Jan Boskamp kreeg drie uur voor de wedstrijd in Belgrado te horen dat hij opeens moest spelen, na dat hij na zijn blessure alleen nog maar in het b-elftal meege speeld had, en bovendien dagen lang te horen had gekregen dat hij te statisch, te weinig beweeg lijk was om de beweeglijke Joego- slaven te kunnen afstoppen. Dat heet dan: Het prikkelen van de speler om hem tot een toppresta tie op te drijven. Dat kan mis schien een of twee keer lukken, maar als Je daar, zoals Happel, 'n systeem van maakt, dan mist het natuurlijk op den duur elk effect. In het sportsterrenboekje over Hans Venneker (Van Jan D. Swart, het beste tot nu toe in de reeks) vertelt Venneker over Wiel Coer- vers gewoonte (toen deze Sparta nog trainde) om altijd de negatie ve punten op te zoeken: „Coerver was een goede trainer, maar geen mens. Hij kleineerde je. Niet al leen mij, maar iedereen. En als je daar niet tegen kon, zakte Je hoe langer hoe verder weg. En des te zwakker je speelde, des te meer reden was er voor Coerver om te zeggen dat hij gelijk had. Maar wat hij niet besefte, was dat hij die vormdaling zelf in de hand had gewerkt, om de doodeenvou dige reden dat je met de angst in Je benen liep". Op de boterham Wat verbeelden die trainers zich wel, vraag ik me vaak af. Steil je voor dat de Feyenoorders eens breeduit gingen uitpakken, na afloop van die beide wedstrijden tegen OFK-Beo grad, over de huns inziens falende tactiek van Happel? Dat zouden ze gauw op hun boterham krijgen, of beter: hun boterham zou al heel gauw van hun bordje worden weggegrist. Jan Remmers, nu trainer van FC Den Bosch, en ver moedelijk een heeS redelijk man, zegt in genoemd Venneker-boek- je: „Als Hans ergens een bepaalde mening over had, dan zed ik auto matisch: kom er maar mee voor de dag". Ik achtte hem bevoegd (Venneker heeft een ClOS-oplei- ding) en ik geloof dat hij dat heeft gewaardeerd". Het feit dat Remmers zoiets als iets bijzonders vermeldt, geeft al te den ken, want het zou toch de nor maalste zaak van de wereld moe ten zijn dat Je als trainer, die dag in dag uit met zestien Jongens met politiek stemrecht moet optrekken naar een gezamenlijk doel (zo hoog mogelijk op de ranglijst komen en zoveel mogelijk geld verdienen) de lopende zaken, en zeker de zaken, die de spelers persoonlijk be treffen, gewoon bespreekt? Neem bijvoorbeeld Theo van Duivenbo de. Ik ken hem als een heel re delijke, verstandige Jongen, die maat schappelijk al lang geslaagd is, ie mand die zijn hersens goed bij el kaar houdt. Tegen OFK Beograd mooht hij nu opeens Invallen maar lange tijd is hij door Ernst Hap pel zonder nadere tekst en uitleg naar het b-elftal verwezen. Van Duivenbode wü nu naar een andere club, in de tweede transfer periode .„Als dat niet lukt, is het dan geen tijd om zelf eens met Ernst Happel te gaan praten?". Vroeg Kees Jansma hem in de tijd. En Van Duivenbode antwoordde: „Dat nooit. Happel heeft mij zonder opgave van reden gepasseerd, hij ls dus de man die Iets moet ko men uitleggen. Bovendien, als ik zelf naar Happel toestap, dan zijn er ongetwijfeld mensen, die zeg gen: Kijk, die Van Duivenbode loopt zijn trainer lekker naar de mond te praten. Er zijn een hoop din gen op mij aan te merken, maar dat toch zeker niet". Wat ls dat voor een absurde, ab stracte wereld, waarin die mensen leven en met elkaar Jonassen? Stel u voor: een zeer kleine no madenstam, van zo'n man of twintig, met een stamhoofd, dat de leiding heeft, trekt de hele we reld door, van dag tot dag op el kaar en eikaars prestaties aange wezen. Een van hen wordt plotse ling uitgestoten. Zelfs in de primi- Rtnus Mie hels tiefste stam, in het dichtste oer woud of op de winderigste woes tijnvlakte, zou zoiets toch onder werp van gesprek zijn en reden tot verklaring. Maar niet in het betaalde voetbal. Althans niet bij Feijenoord, al moet uv oor al niet de illussie koesteren dat dit een uitzondering is (Rlnus Michels kon er ook wat van, om maar een riant voorbeeld te noemen). En daarom ben Ik blij dat lk niet dag in, dag uit in dat onwezen lijke wereldje van de beroepsvoet balsport hoef rond te wroeten. Ik heb de tweede helft van OFK Beograd-Feyenoord en de hele wedstrijd CSKA Sof la-Ajax vla de radioverslagen gevolgd. Radio is een mooi en snel, maar toch ook wel een primitief medium, was mijn conclusie. Theo Koomen ver sloeg Feyenoord. met stukken, mag ik wel zeggen. Hadden de Rotterdammers maar de helft van Theo Koomens enthousiasme kun nen opbrengen, dan hadden ze ge makkelijk gewonnen. Alleen (had u dat nu ook?), Ik kon het spel zo slecht volgen. Het duurde se- condenlang, voordat ik wist of er door Feyenoord of door Beograd een doelpunt was gescoord. Wat dat betreft was Dik van Rijn (die geassisteerd werd door Jaap Bakx) duidelijker, al besefte ik pas na het zien van de televisie beelden 's avonds dat de doelpun ten er heel anders uitzagen dan ik na hün ooggetuigenverslag ver moedde. Het was of lk van zea Ajax-doelpunten getuige was ge weest: drie via de radio „voor de rust" en drie andere via de tele visie .na de rust". Het doelpunt van SJaak Swart was een bal, die tot SJakie's eigen schrik van zijn been afstuitte, toevallig net in het doel. Het doelpunt van Keizer was een stuiterbal. Ik begreep dat Haans doelpunt tot stand kwam na een voorzet van CruUff, maar het bleek een wippertje plus een fraaie omtrekkende beweging van Arie Haan. Eet moet toch mogelijk zijn de doel punten, desnoods vlak nadat ze gemaakt zijn, in een directe re constructie zodanig te beschrijven dat Je ze „tastbaar" voor Je ziet Of niet soms?

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13