Ir. Luns waarschuwt tegen Amerikanen Engeland opgeschrikt door tien bombrieven Thieu handhaaft zijn bezwaren ;c|eu-bureau Ver. Naties Nairobi? Wraak van Franse mijnwerker kost zes mensenlevens Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Britten pakken IRA-officier in vogelvlucht in vogelvlucht PAG 11 NOVEMBER 1972 v JS (AP) Als de Amerl- troepen uit West-Europa teruggetrokken, zal dit on- lijk leiden tot overheersing ie gebied door de Sow jet-Unie, hi «klaarde mr. Luns, secreta- cj raai van de NAVO gisteren B in een toespraak voor de merikaanse persvereniging. dwaashed zijn, aldus mr. Ztjndien West-Europa zich zou tó van het „voornaamste ele- fel ^er veiligheid," d.w.z. de Ver- Btaten, om daarvoor in de n zogenaamd „Europees Sstelsel" te plaatsen, de Sowjet-Unie als enige ogendheid zou overblijven, onvermijdelijk tot over- door Moskou zou leiden". dan een Pan-europese com- enfeomt zoals de Sowjet-Unie lorgesteld, „dan zou dit on- Uijk de Sowjet-Unie dezelfde ja sende invloed geven in fijropa als zij thans uitoefent sten van dit werelddeel". H* uns zei het persoonlijk on der Franse regering te be over de komende onderhan- :ake gemeenschappelijke en age vermindering der troe- iuropa (MBFR). Dit over- vermoedelijk in januari in h^beg innen, maar Frankrijk et aan deelnemen, werking der openbare me- een zeer bescheiden inkrim- strijdkrachten „kan ramp- Q| Ugemene Vergadering der Naties heeft gisteren met nul stemmen bij 31 ont- i een ontwerp-resolutie urd betreffende vestiging nieuwe VN-milieusecreta- "iNairobi Kenia. Veel Weste- M den maakten bezwaar te- luze van de Keniase hoofd- u( grote afstand tot de plaat- de andere grote VN-orga- stigd zijn zou volgens hen Ij Qciële en organisatorische n leiden en de doel tref fend- iden. Bovendien hebben de [ialiseerde landen het milieuvervuiing te maken aarvoor ook een evenredige mil es voor. Indiërs van de resolutie li Afrika en het Midden- 'nkilus Joego-Slavië stelden ibe elding met nadruk dat de male organen de economi- vtociale ontwikkeling van alle en goede moeten komen, lat probleem zich in Afrika evt che spreiding van de VN- jn noodzakelijk is. De zetels ^fwerenigde Naties en him ge erde organen bevinden zich ontwikkelde landen van op bank Gisteren heb- personen, onder wie een en overval gepleegd op een Vittel, in de Vogezen. Hun lr^ oeg anderhalf miljoen frank J pr 963.750 gulden). Na drie Ie lucht geschoten te hebben overvallers er met een auto Jot tegen Makarios Op bjn gisteren bij de ambtswo- president Makarios vier leks-Cyprioten In een auto erd. Later werden bij hen apens en munitie aangetrof- ®vens pamfletten van een aj! bdse organisatie genaamd ii„ I" Drie van hen waren as- fi icier en van de Nationale de vierde was een student, sprak van de verijdeling van ie moordaanslag op Mara- 81 een regeringswoordvoer- ide dat speculatie. jaar gevangenis De 48- ohoenmaker Joseph Landisi Amerikaanse stadje Beacon dê federale rechter ln New fordeeld tot 20 jaar gevan- 3p- De man had in mei van r dan een miljoen gul- verkljgen met het drei- ro* dat hij het Britse passagiers- Elizabeth n zou opbla- in Israël De bestuur- I! ®on trekker heeft in de buurt te'°n. Israël, een marmeren Iden versierde sarcofaag ge- 4e bijna 2.000 jaar oud is. B bewerkte grond voor de va. kn een huis toen hij de vijf ;n ^ende doodkist aantrof. Ar- D doemden de sarcofaag er 1 zeldzame schoonheid. v»or China Canada heeft 001 bushel tarwe tea- waarde Klerdvijftig miljoen dollar r 490 miljoen gulden) aan Republiek China verkocht. levering zal volgend jaar begonnen en de ver- Zdl geschieden uit havens «ladese westkust. zalig zijn," aldus Luns, tenzij deze samenvalt met fundamentele ver anderingen in de houding der Sow jet-Unie. Een werkelijke verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West kan in Europa alleen maar tot stand komen als de Sowjet-Unie aan vaardt dat in Europa mensen, idee- en en voorlichting vrijelijk moeten kunnen circuleren. „Maar als ik luister naar de uit latingen van de meeste communis tische commentators en sprekers over deze zaak dan valt er weinig goeds te voorspellen. Zij schijnen te duchten, dat een vrijer intellec tueel bestaan de greep die zij heb ben op de volken van Oost-Europa, zal doen verslappen". De NAVO-leider verlangde, dat op beide conferenties concrete maat regelen worden genomen, zoals weder aijdse informaties over manoeuvres en de uitwisseling van waarnemers. Hij achtte voorts een afspraak over de beginselen van internationale be trekkingen noodzakelijk. Daarbij dient in de toekomst de leer van de „be perkte soevereiniteit" (de z.g. Brezj- new-doctrine) in de landen van het pact van Warschau te worden afge schaft. Volgens Luns heeft de Sow jet-Unie haar militair potentieel in vergelijking met de NAVO niet al leen in stand gehouden maar zelfs vergroot. De Sowjet-russisehe vloot, staat thans od de tweede plaats, vlak achter die van de Verenigde Staten. Zij beschikt over honderd door atoomkracht voortgestuwde onder zeeërs. waarvan er zestig met atoom raketten zijn uitgerust. Niettemin, gelooft hij niet. dat de Russen agressieve bedoelingen tegen Europa hebben. Hij achtte het niettemin van groot belang dat de Westerse landen hun eenheid bewaren om een tegenwicht te vormen tegen het communistische blok in Europa. Naar zijn mening dienen de Verenigde Staten en Ca nada onderdeel van deze eenheid te blijven uitmaken. ..Als er nog com munisten in Eurona of idealisten in West-Europa zijn die geloven dat de Europese veiligheid in stand gehou den kan worden door een collectief systeem zonder deelneming van Noord-Amerika. dan hebben zij het bepaaldelijk mis", aldus de secreta ris-generaal. Mr. Luns had door een aantal geestigheden ook op deze bij eenkomst de lachers weer on zijn hand. Veel succes had hij met het verhaal over de Sowjet-Russi- sohe ambassadeur in Den Haag die, toen Luns minister van Buitenland se Zaken was. hem was komen ver blijden met de mededeling dat Mos kou absoluut geen agressieve be doelingen tegenover Nederland had. ,Wilt u alstublieft uw regering la ten weten dat ook Nederland geen agressieve bedoelingen tegenover de Sowjet-Unie koestert?", had Luns geantwoord. Schijnbaar een genoeglijk babbeltje tussen soldaten en bewoners van de kibboets Ramat Mag- sjimimmaar in werkelijkheid een gesprek over de schade, die dit dorp donderdag j.l. heeft opgelopen door een beschieting door Syrische strijdkrachten. LONDEN (Reuter) Een di recteur van een van Engelands grootste diamantfirfma's is gis teren gewond geraakt bij het ope nen van een bombrief, afkomstig uit India. Het was een van de tien bombrieven die vrijdagoch tend op verschillende plaatsen in de Britse hoofdstad werden aan getroffen. Ze waren alle ver stuurd vanuit Bombay of Nieuw- Delhi. De Britse politie liet on middellijk een waarschuwing uit gaan naar het publiek geen brie ven te openen die ook maar de gerinste argwaan wekten, met name als ze afkomstig waren uit India. De bombrief die bij de diamant- firma Hennig and Company aan kwam explodeerde ln het gezicht van directeur Vivian Prins toen deze de enveloppe opende. Hoewel hij volgens de eerste berichten zwaar gewond was MARSEILLE (AFP) —De 55-jari ge Franse mijnwerker Jean Pica, woedend omdat hij uit zijn huis was I gezet, heeft Uit wraak dat huis opge blazen, waardoor vijf personen wer- den bedolven onder het puin. Pica had tevoren - donderdagoch- tend - de burgemeester van zijn woonplaats in Beaureceull. de 54-ja- rige Julien Gautier, met een pistool schot ernstig maar niet levensge vaarlijk gewond omdat hij hem ver antwoordelijk achtte voor de uitzet ting, en daarna zichzelf van het le ven beroofd. Vrijdagochtend bleek dat hij in het huis een bom had ge legd. Pica was dynamiet-deskun- dige in de mijnen. Hij had de woning niet onderhou den, waardoor deze tot een krot was vervallen. Bovendien had hij al een tijd lang geen huur meer betaald, zodat de eigenaar besloot hem er uit te laten zetten. Pica kreeg aan zegging per 1 november het huis te verlaten. Er van overtuigd dat dit besluit afkomstig was van de burge meester, schoot hij deze neer en pleegde hij zelfmoord. Gisterochtend ging de eigenaar vergezeld van twee politiemannen, 'n smid en een vrouw naar de woning. Even nadat de smid erin geslaagd was de deur te openen deed zich een hevige ontploffing voor die het huis deed instorten en de vijf aanwezigen onder het puin bedolf. Met in begrip van de mijnwerker zelf zijn er zes personen om het leven gekomen. Canadese kunstmaan Van de Amerikaanse ruimte vaarthasis Kaap Kennedy is de eerste Canadese com municatie-kunstmaan gelanceerd. Dit instrument, de Anik-1 („broeder" in Eskimotaai) is bedoeld voor het door zenden van rechtstreekse televisie uitzendingen naar de noordelijke wil dernis en voor verbetering van de verbindingen over het hele land. Italië staakt Gisteren zijn in Italië omstreeks 350.000 ambtenaren, bankbedienden en arbeiders ln sta king gegaan. Elke groep had daar voor zijn eigen reden. De ernst van de economische toestand, in de eerste plaats teweeggebracht door de wilde stakingen, blijkt uit het feit dat de Fiat-fabrieken voor het eerst in vele jaren geen tussentijds divi dend zullen uitkeren. Amin is alle Aziaten kwijt GENEVE (DPA, UPI) Oeganda is alle Aziaten kwijt die op grond, van het ultimatum van president, Amin vóór 8 november het land moesten verlaten. De Hoge Commis sie voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties deelde gisteren in Genève mee, dat alle staatloze Azia ten uit Oeganda zijn geëvacueerd en in voorlopige kampen in Oosten rijk, België, Italië. Malta en Spanje gevestigd. Het Juiste aantal van deze vluchtelingen, die door het Interna tionale Rode Kruis van reispapieren werden voorzien, bedraagt 4092. De ze groep staatloze Aziaten vormde het grootste probleem omdat ze niet wis ten waar ze heen konden en wie hen wilde opnemen. De Britse Aziaten, meer dan 28000 in getal, hadden al eerder Oeganda verlaten. Op grond van hun Brits staatsbürgerschap konden zij in Engeland terecht terwijl bovendien India en Pakistan er samen 4000 opnamen en Canada 1000. Kleinere aantallen hebben zich inmiddels in Australië Malwai en landen in Zuid- Amerika gevestigd. Nederland heeft 200 tot 300 Aziaten onderdak be loofd. zei de politie later dat zijn verwon dingen niet kritiek waren. Hij liep echter een shock op en kreeg brand wonden aan gezicht, armen en be nen. Een tweede bom die in een ge deeltelijk geopende brief op het kan toor van Hennigs aankwam kon door bc-mdeskundigen onschadelijk worden gemaakt. Volgens Scotland Yard vormen de bombrieven een onderdeel van een nieuwe golf van terroristische activi teit door de Palestijnse guieriila- organisatie „Zwarte September". Deze organisatie was verantwoordelijk voor de moord op de elf Israëlische sport lieden in München en de dood van de Israëlische landbouwattaché in Lenden die in september om het le ven kwam bij het openen van een van de vele bombrieven die toen van uit Amsterdam over de gehele wereld werden verstuurd. In Genève werden gisteren vier eveneens uit India afkomstige, bom brieven onderschept. Ze waren ge adresseerd aan de Israëlische missie bij de Verenigde Naties in die stad maar vertoonden qua omvang en schrift geen gelijkenis met de in Lon den gevonden brieven. Deze waren geadresseerd aan Joodse organisaties en individuelen van wie de namen voorkomen in het zionistische jaar boek. Men neemt aan dat het in de bedoeling ligt bedrijven te isoleren die zaken doen met Israël. Diefstallen van kostbare schilderijen LONDEN, TRIEST (DPA, Reu ter) Uit het landhuis van de Brit se kunstverzamelaar Robert Clarke zijn deze week schilderijen van Hol landse en Vlaamse meesters bene vens porselein gestolen, in totaal voor een waarde van ruim een mil joen gulden. Onder de gestolen doe ken zijn er van Hans Memling, Jan Steen, Albert Bouts, Jan van der Heyden en Adriaan van de Velde. De diefstal werd donderdagnacht ontdekt. Van een tentoonstelling in Triëst zijn negen waardevolle schil derijen gestolen, onder meer werken van Tiepolo en Guardi. Volgens des kundigen is de theoretische waarde van de gestolen werken enorm en is de marktwaarde niet te schatten. ADVERTENTIE Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank SAIGON (Reuter) President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gis teren zijn bezwaren tegen bepaalde onderdelen van de Amerikaans- Noordvietnamese vredesovereenkomst gehandhaafd. Hij deed dit in een ge sprek met generaal Alexander Hadg, de rechterhand van Nixons voor naamste adviseur Henry Kissinger. Volgens het Zuidvietnaimese blad "Tin Song" wil Thieu dat alle Noord- vietnamese troepen (niet 140.000, maar in werkelijkheid 300.000 man) worden teruggetrokken en dat de ge demilitariseerde zone langs de 17-de breedtegraad wordt hersteld. Voorts wenst hij rechtstreekse onderhande lingen tussen de regering in Saigon en de Vietcong over de politieke toe komst van het zuiden. "Als de Noord- vietnamese communisten zich alleen maar bereid verklaren voor de schijn wat troepen terug be trekken, dan zullen het volk en het leger van Zuid-Vietnam geen bestandsovereen komst tekenen, goedkeuren of eer biedigen", aldus het blad. De ondertekening van een Vietna mese bestandsovereenkomst zal waar schijnlijk nog verscheidene weken op zich laten wachten, zo hebben Ame rikaanse regeringskringen gisteren meegedeeld. Het wordt mogelijk wel Kerstmis voor het zover is. Er liggen nog harde onderhandelingen in het verschiet tussen Washington en Ha noi na de besprekingen die gisteren in Saigon begonnen tussen generaal Haig en de Zuidvietnamese president Thieu. BELFAST (Reuter) Het Britse le ger heeft gisteren ln Noord-Ierland een man opgepakt, vermoedelijk de 1007ste officier van het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) sinds nauwe lijks vier maanden geleden de uit gebreide Jacht op leden van deze il legale organisatie begon. De IRA-man, van wie de naam niet is bekendgemaakt, werd door een legerpatrouille gearresteerd ln de rk wijk Ardoyne in Belfast. Veel arrestaties zijn uitgevoerd na tip» van het publiek en men gelooft zelfs dat enige provisionals zijn aangege ven door de officiële vleugel van de [RA, die tegen bomaanslagen is. Naast dit succes moest het Brit se leger ook de dood van een soldaat melden de 115e dit Jaar. HU werd door een sluipschutter neergescho ten bij een controlepost in eht voor- namelijk-protestantse gebied Old Park. Terroristen hebben gisteren een bom tot ontploffing gebracht ln het twee eeuwen oude landhuis van graaf van Caledon. De bom was geplaatst onder de op de eerste ver dieping gelegen slaapkamer van de graaf. Een buitenmuur van het land goed, een der fraaiste ln Ulster, werd verwoest. De bewoners bleven ongedeerd. De graaf is majoor ge weest ln de Irish Guards, een Brits elite-regiment, en ls kapitein van een compagnie van het Ulster De fence Regiment (UJ3Jt.), de Noord- ierse militie. De spanning tussen Israël en zijn Arabische buurlanden is eergisteren voor de zoveelste maal tot een uit barsting gekomen in de vorm van een urenlange lucht- en artillerie- slag, ditmaal met Syrië. Aanleiding was het leggen van mijnen door Pa lestijnse terroristen op de hoogvlakte van Golan, waarop de Israëlische luchtmacht een vergeldingsactie on dernam.. waarin zich al spoedig ook Syrische en Israëlische tanks en ka nonnen mengden. Het aantal slacht offers was gering, maar de schade aan huizen en installaties aanzien lijk. Nadrukkelijk heeft Israël ver klaard, diat het hier ging om „een waarschuwing aan Damascus", dat immers verantwoordelijk wordt ge acht voor Palestijnse acties vanaf Syrisch gebied. En met deze botsing, vermoedelijk de zwaarste in twee jaar tijd, is dan weer eens onder streept, dat Israëls voortbestaan nog altijd bedreigd wordt. Zoals president Nixon het dezer dagen zei in een gesprek met de „Star News" uit Washington: „Het Midden-Oosten staat hoog genoteerd op ons voor rangslijstje, omdat daar al jaren een soort van onzekere wapenstilstand bestaat, een toestand die elk ogen blik ruw kan korden verstoord". Dat de sup>er-mogendheden bij dit con flict ten nauwste betrokken zijn, is maar al te zeer bekend. Amerika heeft nauwe betrekkingen met Is raël, Moskou met de Arabieren. Wat dit laatste aangaat: president Sadat van Egypte poogt thans de banden met Moskou weer aan te knopen na dat hU deze zomer twintigduizend Sowjetrussische militairen en techni ci dwong het land te verlaten. Sinds dien bleek echter, dat Egypte ner gens nieuwe wapens, onderdelen en munitie kon kopen. En zo was er geen andere uitweg dan zoete brood jes te bakken met 't Kremlin. Sadat ondervond hierbij de steun van pre mier Sidky, maar tegenstand in mili taire kringen. Om dat verzet te bre ken ontsloeg Sadat de populaire mi nister van Oorlog, Sadek, tevens op perbevelhebber van de ruim 300.000 man tellende strijdkrachten, verving de commandant van de vloot en ar resteerde of pensioneerde tenminste honderd officieren, onder wie twaalf generaals. In Egypte is de koers dus „om": Sidky haastte zich naar Mos kou om de vroegere betrekkingen te hervatten, maar kreeg daar te horen, dat het Kremlin niet bereidt was tot samenwerking met de „onbetrouw bare" militaire top en dat Sadek een staatsgreep beraamde. Daarop nam Sadat de hierboven genoemde maat regelen om het anti-Russische ver zet in de strijdkrachten te breken en op die manier weer de gunst van het Kremlin te verwerven. Zo wordt Egypte nu in feite geleid door de on populaire premier Sidky en zijn politieke medestander Salem, die, als minister van Binnenlandse Zaken, hoogste chef van de politie is. De vraag is of het leger met deze ont wikkeling genoegen zal nemen en of er niet een staatsgreep te verwach ten is. Of een dergelijke verandering overigens veel verschil voor Israël zou maken is twijfelachtig. Wel is het voor dit land een levenskwestie, dat het op de steun van Amerika kan rekenen. Op Nixon kan 't meer staat maken, dan met McGovern het geval zou zijn geweest. Laatstge noemde was bereid Zuid-Vietnam als een baksteen te laten vallen, voor Israël en de Joodse kiezers in Ame rika voldoende reden zich af te vra gen wat dan wel, onder het regime- McGovern, het lot van Israël zou worden. Voor Tel Aviv is het der halve een geruststelling, dat Nixon zijn presidentiële functie zal voort zetten. Toen een medewerker van het Amerikaanse weekblad "Newsweek" dezer dagen aan de Westduitse bondskanselier Brandt vroeg wat "de sterkste kaart" is die de oppo sitiepartijen CDU/SCU met het oog op de verkiezingen van 19 novem ber a.s. kunnen uitspelen, aarzelde Brandt geen ogenblik. "De prijsstij gingen, daaraan bestaat geen twij fel", antwoordde hij. Maar sinds woensdag J.l. beschikken de socialis tische en liberale regeringspartijen in Bonn over een troef, waarmee zij de aandacht van die pijnlijke kwes tie kunnen afleiden. Dat is het "basisverdrag" met Oost-Duitsland, dat op 8 november in Bonn gete kend werd door de Westduitse staatssecretaris Bahr en zijn Oost- duitse tegenspeler Kohl. Men herin nert zich, dat er twee Jaar geleden reeds overeenkomsten tussen Bonn en Moskou/Warschau gesloten wer den. Op die verdragen vormt het basisakkoord van deze week een vervolg. Het probleèm van de Duit se hereniging is hiermede in fei te "in de archieven opgeborgen", de bestaande grenzen tussen bei de Duitslanden zijn als geschied kundige werkelijkheid gewettigd en beide landen hebben elkaar op voet van gelijkheid erkend. Het ziet er naar uit. dat het Duitse duo vol gend Jaar tot de Verenigde Naties zal worden toegelaten, waardoor de ze onderlinge regeling ook Interna-, tionaal zal worden bevestigd. Intussen betekent dit basisverdrag allerminst dat nu ook de beruchte „muur" waarmee de Oostduitsers de vlucht uit hun paradijs onmoge lijk hebben gemaakt zal worden opgeruimd. Van een vrij personen verkeer, zoals bijv. tussen de Bonds republiek en ons land, is geen spra ke. Wat „normalisering" der betrek kingen heet, bereikt in feite slechts een niveau, dat nog ver verwijderd is van wat in de vrije wereld onder „normaal" pleegt te warden ver staan. Huwelijken over de grenzen heen zijn alleen in bijzondere ge vallen mogelijk; hetzelfde geldt voor hereniging van echtgenoten of an dere dringende familie-aangelegen heden. De Oostduitse „gevangenis" blijft dus volop functioneren, ook al heeft Oost-Duitsland toegestemd in een politieke amnestie, waardoor duizenden Oostduitsers en honderden Westduitsers uit de kerkers van de DDR bevrijd zullen worden. Kort om, er zijn alleen wat menselijke ontsnappingsmogelijkheden gescha pen, die echter van overheidswege streng zullen worden gecontroleerd. De inter-Duitse toenadering ls der halve zéér betrekkelijk. Wel is het bestaan van twee Duitse staten met sterk uiteenlopende politieke, econo mische en sociale grondslagen als feit erkend. Sinds in augustus van het Jaar 870 het verdrag van Meerssen (bij Maas tricht) in het leven werden geroe pen zulks op grond van de ver deling van de karolinglsche erfenis tussen Karei de Kale en Lodewijk de Duitser is Frankrijk, zij het niet zonder strubbelingen, steeds duide lijker naar een afgeronde eenheid ge groeid. Duitsland daarentegen heeft in die elf eeuwen steeds gezweefd tussen verdeling en vereniging. Wat de wereld thans ziet, is dus weer zo*n verdeling, in casu tussen Oost- ea West-Duitsland. Ditmaal „als onder deel van de strijd om de afgrenzing van invloedssferen in geheel Euro pa", zoals mr. (dr.) G. B. J. Hilter- mann het in zijn zojuist verschenen proefschrift uitdrukt. Na de Tweede Wereldoorlog wensten Oost en West het gehele Duitse gebied aan eigen invloedssfeer toe te voegen. Gevolg: de tijdelijke demarcatielijn verstijf de tot onderdeel van de nieuwe grens tussen een naar het Oosten en een naar het Westen georiënteerd Euro pa. Het deze week gesloten basisver drag is derhalve een schriftelijke be vestiging van het bestaan van twee Duitse rijken aan weerszijden van 'n wereldpolitieke scheidslijn. RL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11