BESLISSEND DEBAT DYER DOOR ISRAEL BEZETTE GEBIEDEN Bewind van Amin voor vuurproef PRIJS 1000.- 5ware strijd tussen Israel en Syrië Pers- en tv-zuivering in Belgrado jr WINNAARS ƒ250.- /100.- AZIATEN UIT OEGANDA VERMIST Galanskow overleden "GROTE VIER1 VOOR BEIDE DUITSLANDEN IN DE VN MANSHOLT: EEG MOET OP DEN DUUR DERDE WERELD VOORKEUR GEVEN IJ-EL AVTV/DAMASCUS (DPA) jrnë en Israël hebben de zwaarste •réchten sinds 27 maanden ge werd. Boven de Hoogvlakte van olan voerden Israëlische en Sy- scbe vliegtuigen gisteren een icfotgeveoht. Een Israëlische militaire woord eerder meldde dat er twee Syri- ihe Mig-21 toestellen waren neer schoten. En Syrische woordvoerder ver jaarde daarentegen dat er ook vier raëlische vliegtuigen waren neer- jbaald. Volgens de militaire VRIJDAG 10 NOVEMBER 1972 woordvoerder in Tel Aviv keerden de Israëlische toestellen alle onbe schadigd terug. Voordat het tot een luchtgevecht kwam had de Israëlische lucht macht twee Syrische militaire stel lingen gebombardeerd. Daarbij werd een Syrische soldaat gedood en werden er twee gewond, zei de woordvoerder in Damascus. De tweede Israëlische aanval volg de op een artilleriegevecht bü de demarcatielijn in de Golan-hoog- vlakte. Israël gaf als reden voor de aanval op de Syrische stellingen op dat Arabische terroristen po gingen tot sabotage hadden gedaan. De Syrische militaire woordvoer der zei dat bij het artilleriegevecht ook tanks in actie waren gekomen De artilleriebeschieting duurde on geveer twintig minuten. In Tel Aviv werd gezegd dat daarbij twee bur gers in het dorp Ramat Magsjimin en een soldaat werden gedood. Een Palestijnse-commando-orga- nisatie, het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, maakte la ter in Beiroet bekend dat Israël ie actie had ondernomen als vergel ding voor een operatie van het front in de Golan-hoogvlakte. Het zei dat een netwerk van "technische beheerste" raketten en bommen in het bezette gebied was geplaatst en dat deze gisterochtend waren ontploft terwijl een Israëli sche groep militairen voorbij trok Tegen de avond werd door beide partijen gemeld dat alle gevechin activiteit was gestaakt. De guerrilla-actie was onderno men door 18 Palestijnen van de groep onder kapitein Achmed Ju- bril. Het communiqué zegt dat vier De Israëlische lezing is dat de guerrillastrijders waren ontdekt door een Israëlische patrouille en terug waren gevlucht over de be standslijn, ongeveer twaalf elektro- nischbediende 81 mm mortieren en bazoeka's achterlatend die op een nabijgelegen weg werden afge vuurd. Er gingen er inderdaad een paar af, maar er werd geen schade aangericht, aldus Israëlische mili tairen. aEL AVIV (AP) De top van de Israëlische Arbeiderspartij egonnen met besprekingen over de toekomst van de door ntj ël bezette Arabische gebieden. e uitslag van het debat over deze kwestie zal van grote in- d zijn op de toekomstige loop van de grenzen in het Mid- -Oosten. it debat maakte duidelijk voor komen met die van Dajan, noemde een moeilijk dilemma de Is- sche regering zich gesteld ziet Ie vraag hoe vrede en samen- met de Arabieren kunnen en verwezenlijkt. De grote te- anders in de kwestie zijn minis- ran Defensie Mosje Dajan i opvattingen werden vertolkt, minister van Vervoer Sjimon en vice-premier Jigal Al- n minister van Financiën Pin- Sapir, de gematigden binnen de hg. vargebouwde minister Sapir ichuwde Israël tegen het opne- ^Ain de staat Israël van grote r Hen Arabieren door het verleg- I rtn de grenzen. Aan de hand toonde hij aan dat de bevolking van Israël tot miljoen zou zijn uitgegroeid arvan de helft Arabieren in- Israël de bezette gebieden in- u»u de Israëlische staat waar- rij hebben gedroomd en waar- p ons bloed hebben vergoten?" Sapir. Sapir stelde dat Is- ---ter jaar 33 miljoen dollar uit- 3 voor de Arabieren in de bezet- - bieden de westelijke Jor- lever en de strook van Gaza. te kennen dat zijns inziens d beter kon worden gebruikt i woningbouw in Israël en de van immigranten. 1 zei dat de regering de vrede Arabieren niet onmogelijk maken door annexatie van irzeggenj es, wiens opvattingen overeen- ADVERTENTIE 4G nensmiddeler.cheques 3e week evr. J. van Munster, Soestdijk. Mevr. J. Verduyn, Den Haag flevr.R.van Steenis,ZaltbommeT Mevr. K. Brons, De Kaag Mevr. A.E. van Wijk, Zaandam Mevr. W. Houmes, Ede Mevr. E.H. Lindauer, Den Haag Mevr. H. de Bj-uijn, Rotterdam bog vele andere winnaars van JlOO.-,/25.->/10.- OE WEKELIJKS MEE MET de door Sapir aangehaalde statistie ken "waarzeggerij" en vroeg sar castisch "als het zulk een catastrofe is als Sapir zegt, waarom trekken wij ons dan niet onmiddellijk terug?" Hij verklaarde dat Israël geld heeft uitgegeven om de levensstan daard in de bezette gebieden te ver hogen en voegde hieraan toe dat als dat niet gebeurd was "de vlammen van de rebellie nu hoog zouden oplaaien op de westelijke Jordaanoever". Peres ging zover dat hij te ken nen gaf gekant te zijn tegen het fluiten van vrede met Jordanië. De huidige rust en welvaart in dit ge bied, zo verklaarde hij "kunnen worden verstoord aan de conferen tietafel omdat Koning Hoessein Je ruzalem en de hele westelijke oever terug zal verlangen, en wij weten dat hij die niet krijgt". Vice-premier Allon, de grootste ri vaal van Dajan bij de eventuele op volging van premier Golda Meir, na de verkiezingen van 1973, viel het standpunt van Dajan aan dat Israël zich moet beschouwen als de enige permanente regering op de westelijke oever maar de bewoners van dit Jordaans staatsburger moet laten blijven. Immoreel Hij zei dait dit twee soorten burgers onder Israëlische bestuur zou bren gen "een immorele en weerzin wekkende gedachte" en zei dat 't op de westelijke Jordaanoever wel iswaar rustig en welvarend was, "maar dat dit geen antwoord gaf op politieke problemen". Allon toonde zich voorstander van "territoriale concessies.Overeen komsten die ons vrije toegang ver schaffen tot alle gebieden die wij momenteel bezet houden zonder dat wij ze alle direct besturen". Dajan volgde op een der ach terste rijen üi de zaal de discussies maar mengde zich niet in het de bat. Partijsecretaris generaal Aha ron Jadlin gaf na afloop van het vaak stormachtige debat een wat zu re samenvatting met de opmerking dat hij eigenlijk het nut van een de bat over de hele kwestie niet in zag omdat er toch geen uitzicht was op een spoedige vredesregeling. Niettemin zal de uitslag van het debat in de Arbeiderspartij van be slissende invloed zijn op het be leid van de regering in de komen de jaren. Actie tegen Portugal Zeven endertig Afrikaanse staten willen dat de Veiligheidsraad volgende week woensdag bijeenkomt „om de huidi ge situatie te bespreken van de ge bieden die onder Portugees beheer staan". Ze wijzen op de „vooruitgang van de bevrijdingsstrijd" in de be trokken gebieden en dringen er bij de raad op aan „de noodzake lijke maatregelen te treffen opdat de Portugese regering het recht er kent op zelfbeschikking en onafhan kelijkheid van de Afrikaanse vol ken die door haar worden over heerst". MOMBASA (AP) Ongeveer 20 Indiase staatsburgers, die als onge wenste Aziaten met een speciale trein uit de Oegandese hoofdstad Kampala naar Mombasa in Kenia waren vertrokken, worden vermist. De trein arriveerde gisterochtend met 185 Indiase staatsburgers en 35 Pakistanen in Mombasa, ter wijl vanuit Kampala was mede gedeeld, dat er 205 Indiase staats burgers aan boord van de trein zou den zijn. Een woordvoerder van het India se Hoge Commissariaat in Kenia ver klaarde, dat „men zich ernstige zor gen over deze kwestie maakt". „Uit Kampala hadden wij verno men dat 205 Indiase staatsburgers met deze trein zouden arriveren en dat zij passage hadden geboekt bij de scheepvaartmaatschappij van de Indiase staat Harjana", aldus de woordvoerder. „Wij hebben geen con tact met Kampala kunnen opne men en weten niet wat er met de ze mensen is gebeurd. We kunnen aan de samenstelling van het "wit- niet eens nagaan of zij wel aan boek over de zaak Daniel en Siinjaws- boord van de trein zijn gegaan", ki", dat in het buitenland werd ge- aldus de woordvoerder. publiceerd. SAN DIEGO Matrozen brachten gisteren in de Amerikaanse stad San Die- go (Californië) de Black Power-groet toen zij wei gerden aan boord te gaan van het vliegdekschip Con stellation. De matrozen kregen gedaan dat een door hen aanaewezen ad vocaat hun klachten over de behandeling met mari ne-autoriteiten mocht be spréken. MOSKOU (AFP/UPI) De 33- jarige Russische schrijver Joeri Ga lanskow, die in januari 1968 werd veroordeeld tot zeven jaar werkkamp "met streng regiem", is op 4 novem ber in het kamp vam Potma na een maagoperatie overleden. Dit is in kringen uit de omgeving van de schrijver vernomen. Galanskow was op 22 januari 1967 gearresteerd na op het Rode Plein te hebben betoogd voor de vrijlating van Jeeli Daniel én Alexander Sin- janski en was één van de mede-be klaagden in 't proces tegen de dich ter Alexander Ginzburg. Hij was hoofdredacteur van het klandestiene tijdschift "Phoenix 66" en nam.deel ADVERTENTIE (Als je de poppen eens 'n keertje goed aan het dansen) \wilt hebben, moet je er een Philips batterijtje in doen, WASHINGTON <UPI) De Sowjet-Unie, Frankrijk, de Verenig de Staten en Engeland hebben een verklaring uitgegeven waarin zij zeg gen eventuele aanvragen om het lidmaatschap der Verenigde Naties door West- en Oost-Duitsland te zul len steunen. Amerikaanse functionarissen we zen erop dat de bewoordingen van de verklaring geen de facto erken ning van Oost-Duitsland inhouden en nog minder een erkenning de jure. Zij erkenden evenwel dat er niettemin een betekenende verschui ving in die richting is. namelijk een officiële diplomatieke kennisneming van Oost-Duitsland als soevereine staat. De Verenigde Staten zullen echter, aldus deze functionarissen, toelating van de DDR tot de volke renorganisatie slechts steunen als die vergezeld gaat van een aanvraag van West-Duitsland om te mogen toetreden. Rendieren in België Een twee tal Lappen uit Zweden heeft gis teren in Han sur Lesse in België een tiental rendieren, afkomstig uit een fokkerij in het noorden van Zweden, ter beschikking gesteld van het natuurreservaat van Boin dat 2,5 Jaar geleden geopend werd. Dit reservaat bevindt zich in de onmid dellijke omgeving van de bekende grotten van Han. Op een terrein van ongeveer 280 ha leven daar nu zo'n 300 diersoorten in het wild ADVERTENTIE V (Philips batterijenzien er zó goed uit, dat laatst iemand kwam vragen om statiegeld- J KAMPALA In Oeganda's hoofdstad Kampala en alle andere grote steden van dit kleine land in het hart van tropisch Afrika staan straat- lange rijen winkels leeg. De op schriften op de etalageruiten tonen de namen van Aziaten Britse en statenloze die door president "Big" Idi Amin van hun bezit zijn beroofd en het land zijn uitgezet. Terwijl de Door Ad Voorbraak tienduizenden, na de massale luchtbrug, in Engeland, Cana da en enkele Europese landen ln haastig ingerichte opvang centra uitzien naar de eerste kans om een nieuw bestaan te kunnen opbouwen, staat Oeganda voor de proef op de som: zal het de economische ontwrichting te boven kunnen komen die het onvermijdelijke gevolg is van het uitwijzen van de Aziaten, die behalve het feit dat ze een groot deel van het economisch leven beheers ten ook nog talrijke midden kaderfuncties vervulden in het openbare bestuur? Generaal Amin toont zich in zijn waan groot genoeg: de verwachte terugslag stelt hij tegenover de "bevrijding van economische exploitatie" .Voor* al de armsten onder de Oegan- dezen zijn graag bereid de gro te man in zijn geloof te volgen. Commissie Amin, die nu al spreekt over het "aanpakken van de Britse economische inmenging" in Oeganda, heeft een commissie ingesteld die moet beslissen over de toekomst van de verlaten winkels. In het dagblad "Ugan da Argus", de spreekbuis van het militaire bewind, is de be volking opgeroepen mee te denken over de nieuwe, Afri kaanse bestemming voor de eigendommen van de nazaten van Indiase spoorwegarbeiders, die eind vorige eeuw door de Britse kolonialisten in Oost- Afrika als goede en vooral goed kope arbeidskrachten werden geïmporteerd. Capabel en integer zijn de kri- teria waaraan kandidaten voor. het beheer van het nieuw ver worven eigendom en de vervul ling van de opengevallen plaat sen, zullen worden getoetst. Ruim twee maanden nadat de eerste Aziaten, nog op de vliegtuig trap van de laatste sieraden beroofd, het land verlieten, is het bij dit voornemen gebleven. De winkels, die nu ln gebruik zijn, zijn toegevallen aan de vrienden van Amin en zijn naaste medewerkers. De overi ge eigendommen van de Azia ten zijn voor „spotprijzen" als men daarvan mag spreken bij een door nepotisme bepaald vraag en aanbod al overge gaan in handen van degenen die gelegenheid zagen een graantje mee te pikken. Zoals be kend hebben vooral Amins wei nig gedisciplineerde soldaten zich hierbij niet onbetuigd ge laten. Stukken Omdat het door de Uganda Argus gepropageerde ^nee-den ken" nog weinig andere vormen heeft aangenomen, wagen ken ners van het land zich niet aan concrete voorspellingen over de ontwrichting en teruggang, die Amin bij zijn uitwijzingsmaat regelen letterlijk „op de koop toe" heeft genomen. Een jaren lang in Oeganda wonen de Tsjech vergelijkt het ef fect van Amins besluiten met het slopen van een olieleiding. „Met dien verstande", voegt hij er cynisch aan toe, „dat de ge sloopte onderdelen ook nog weer in stukken worden gezaagd". Met de zakelijkheid van een rampendeskundige weigert deze waarnemer zich te verdiepen ln de effecten op lange termijn. Als barometer die dagelijks regi streert, stelt hij als kriterium 't functioneren van de openba re diensten. Als Amin er ln slaagt de levering van water en elektri citeit continu op peil te houden en scholen en medische diensten (waarbij veel Aziaten werkzaam waren) draaiende te houden, dan voorkomt hij de ramp, die het land in de grootste chaos zou storten. Een chaos die zich op de lange duur waarschijnlijk toch over het hoofd van „Big Idi" zou uitstorten. Om dat laatste te voorkomen heeft Amin de weg aangegeven, waar naar de frustraties en de ontevredenheid, die ongetwijfeld zullen opdoemen, zullen worden geleid: in de richting van de Oegandese Aziaten, die naar het platteland zijn verwezen en „Britse economische overheer sing", die opereert met Tanza- nië en Zambia als handlangers. „Waar een Indiër is, is een winkel", zegt een spreekwoord ln Kenia. Aan het aantal vijanden dat Amin te hulp roept, zal men kunnen aflezen hoe lang de win kels in Oeganda nog leeg blij ven. (Van onze correspondent) BRUSSEL De EEG-landen moe ten op den duur de voorkeur geven aan de import van produkten, die voor de economie van de ontwikke lingslanden van doorslaggevende betekenis zijn boven invoer uit ge- industrialiseerde landen. EEG-com- missaris-voorzitter Mansholt zei dit gistermiddag in Brussel ter gelegen heid van een bezoek van de Unctad- WENEN Nadat president Tito vorige week al zijn minister van Buitenlandse Zaken Tepawats en de Servische partijleider Nikezits had gedwongen af te treden, slaat Door An Salomonson de zuiveringscampagne in Servië nu ook over op de publiciteitsmedia. In groten getale worden op het ogenblik leidende Journalisten en uitgevers uit hun functies ontsla gen. Bovenaan de zwarte lijst staan de tv-directeur Ilitsj en het hoofd van de afdeling politiek bij de te levisie, Verslawa Tadits, die beiden dezer dagen uit hun positie zijn gezet, waarin zij overigens onder Nikezits waren benoemd. Aanlei ding was een commentaar van We- roslava Tadits aan de vooravond van het ontslag van Nikezts, waar in deze commentatrice de Juistheid van diens politieke standpunt had uiteengezet. Weroslawa Tadits is bovendien goed bevriend met de al eerder in ongenade gevallen secre taresse van het centrale comité: La tinka Perovits. Eveneens vanwege een tekort aan politiek inzicht heeft ook de hoofdredacteur van het orgaan van het centrale comité Altmann zijn ontslag moeten indienen. Het is in Belgrado een publiek geheim dat ook de hoofdredacteuren van res pectievelijk het partijblad Borba en van het bouelevardblad Wetser- ni Nowosti deze week naar huis zullen worden gestuurd. De cultuurzuiveraars schijnen systematisch alle bladen van te li berale en te intellectuele invloe den te willen ontdoen. Ook voor de uitgeverijen heeft de nieuwe dogmatische partijlijn consequen ties. Bij de grootste uitgeverij in Servië, Prosweta, is de hele direc tie afgezet en door gehoorzame tweede-rangskrachten vervangen. Het boekenprogramma moet meer dan tot dusverre op marxistische li teratuur worden georiënteerd. Kritische zuiveraars hebben er op gewezen, dat op de jongste boeken beurs in Belgrado onder de hon derden nieuwe uitgaven slechts 36 titels met communistische inhoud voorkwamen. Ook aan de sexbla- den, dankzij welke de meeste uit geverijen zich financieel staande kunnen houden, zal een drastisch eind worden gemaakt. secretaris-generaal, de Venezuelaan dr. Manoio Perez Guerrero. Mansholt zei ook dat bijvoorbeeld de suikebde- tenverbouw zou moeten worden af geremd om ontwikkelingslanden be tere afzetmogelijkheden voor hun riet suiker in de Euromarkt te geven. Voor de import van plantaardige vet ten zou de EEG tevens naar Mans- holts smaakv oorkeur moeten verle nen aan produkten uit de ontwikke lingslanden boven bijvoorbeeld die uit de Verenigde Staten, een verklaring die de Amerikanen overigens aller minst welgevallig zou zijn. Mansholt ging ook in op een op merking van de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara, die in Milaan dezer dagen heeft gezegd, dat de EEG zich aan het ontwikkelen is tot een overheersend imperium als de Sow jet-Unie of de Verenigde Staten. Mansholt toonde alle begrip voor Ca mara's opmerking, maar beklem toonde, dat de EEG heeft laten zien, dat zij een andere kant op wil. Maar, zo zei hij, wanneer de bevolking niet begrijpt wat er terwille van de ont wikkelingslanden moet worden ge daan, dan is er een kans dat we toch nog de tegenovergestelde kant op gaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9