VDM-advocaat: "Minister il fouten verbloemen Nederlander is tevreden mens De politici en hun voorkeuren lie jacht i is nu open «GRENS r-900- Geldloper ontvoerd Op naar 29 nov Fotootje in kleur CPNwinsten stijgen snel Drees (DS'70) met trein, vulpen en schooltas op pad Stemming maken 4 PAG I NOVEMBER 1972 a 'oed gespeelde verontwaardiging van defensieminis- 2 Koster over de anti-groetactie moest slechts dienen >n fouten te verbloemen. ■ia advocaat mr. R. Schutte van het Hoog Militaire óf in zijn pleidooi voor de fdbestuurders van de Ver oor Dienstplichtigen Mili- üM, die in hoger beroep an voor het organiseren itionale anti-groetdag op 1 aren van vruchteloos over- ministerie, zo betoogt tte was deze actie voor de t laatste middel ter berei- een alleszins redelijk doel: liaffen van de groetpldcht overbodig wordt ervaren alle betrokkenen: ïtigen. heeft de krijgstucht in ele opzicht ondermijnd en 1st aan dat het leger pre- goed functioneert zonder en^t. aldus pleiter. misme ■Inimster heeft de zaak op- enthousiast gevolgd door m i generaals dde het ten doen voorkomen alsof de leger heeft willen sabot- Wjacht op de WDM is nu Md, zegt mr. Schutte. I e advocaat dreigt de mili- tspraak thans in dienst te estcld van de kleine groep «rleiding die zich met alle tegen wil verzetten dat ïeegaat met zijn tijd. vonnis van de Arnhemse was voor hen zeer oppor- is erg dat het met onze zo ver heeft kunnen roept mr. Schutte, die de militaire rechtspraak het eerst in dienst is ge- 2| nilitair opportunisme. het ook gebeurd, toen het werd uitgesproken op iberg. Ook dat was mili- tuun. Maar er werd toen gesproken, zegt pleiter. heeft de Arnhemse 3 oktober zware straf - aan de WDM-be- Zij werden wegens poging aijning van de krijgstucht d tot militaire detentie in lis voor perioden van twee laanden, waarvan telkens d voorwaardelijk, met een twee jaar. JlAAG (ANP) De staats- von Sociale Zaken, mr. J. de minister van en Milieuhygiëne, Stuyt, hebben de loon- verplichte ziekenfonds- 1 januari 1973 ver- 800,- tot f 20.900,-. het maximum dagloon, premie van de verplichte erzekering wordt gehe- van 1 januari 1973 61,- tot f 68,-. zijn conform het uitgebrachte twee grappige stickers als Sportheld in elk De hele serie be- twaalf vrolijke afbeel- Het sparen gaat sneller denkt. Daarom is het nu 'jn om uw kinderen Bambix 'en, Bambix - voor uw kind. Deze vonnissen hebben grote ver ontwaardiging gewekt in den lande. Een groep intellectuelen en politici protesteerde er tegen door middel van een advertentie in een landelijk dagblad. Onder hen is een hoge of ficier die voor zijn meningsuiting inmiddels is berispt. Discipline De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst stelt zich achter de strenge aanpak van het VVDM-bestuur, dat zijns in ziens als kleine minderheid de krijgstucht ondermijnt waarin de plichtgetrouwe meerderheid zich best wil schikken. De advocaat-fiscaal ziet de ver plichte militaire groet als een uiting van saamhorigheid en eenheid in ons leger, en als een markering van de discipline die voor een goed func tioneren van de krijgsmacht nood zakelijk is De actie van de VVDM diende geen enkel redelijk doel en verstoorde al leen maar de orde en rust die nu eenmaal in een gedwongen gemeen schap als het leger moeten heersen, aldus de advocaat-fiscaal, die meent dat dit bestuur hard op weg is van de VVDM een bij de wet verboden vereniging te maken. Beloften In hoger beroep luidt de eis tegen elk van de zeven VVDM-bestuur - ders: twee maanden militaire de tentie. Niet de VVDM maar de minister hegft keer op keer het slechte voor beeld gegeven door zich van het overleg niets aan te trekken en door gedane beloften niet in te los sen, zegt advocaat mr. Schutte. Na door de minister drie jaar aan het lijntje te zijn gehouden heeft het VVDM-bestuur alleen maar ge daan wat door de ledenvergadering was opgedragen. Het zou ondemo cratisch zijn deze vertegenwoordi gers van 30.000 VVDM-leden te straffen, aldus pleiter, die buiten dien een beroep doet op het ontbre ken van de materiële wederrechte lijkheid, omdat het bestuur slechts een redelijk en zeer bescheiden middel heeft gebruikt ter bereiking van een evenzeer redelijk doel. Twee mannen met een groene VW- bestelwagen XJ 83-86 hebben gister middag naast het bijkantoor van de Amro Bank in Scheveningen de 55- jarige. geldloper C. J. Sala in de be stelwagen gesleurd en ontvoerd. De geldloper kwam net het bankgebouw uit. Ondier zijn arm had hij vier plastic tassen met poststukken. De ontvoerders hebben vermoedelijk ge dacht dat er geld in de tassen zou zitten. In de auto trokken de ontvoerders de geldloper een linnen zak over het hoofd. Na een rit van drie kilometer zetten ze hem op een stil parkeer terrein naast de Houtrusthallen weer op straat. De overvallers en de plastic tassen zijn nog spoorloos. De afgelo pen nacht vond de politie in Rotter dam een groene VW-bestelwagen met het kenteken XJ 83-86. Of inderdaad met deze auto de ontvoering is ge pleegd, staat echter nog niet vast. De mogelijkheid dat er een andere groene bestelwagen met valse ken tekenplaten is gebruikt, moet name lijk niet uitgesloten worden geacht. Koningin Juliana heeft gistermiddag op het Paleis op de Dam in Amsterdam 150 zilveren speldjes uitgereikt aan 150 leerlingen van 50 Amsterdamse scholen in verband met de actie "Vuile stad schone stad". Handhaving van orde en rust is een oppervlakkig wel aantrekkelijk maar principieel onjuist stokpaardje van de advocaat-fiscaal, meent pleiter, die een vergelijking maakt met het ADVERTENTIE Pijn is te verhelpen. Met Togal. In doordrukstrip. Handi& ÉPïïÊtl Helpt. Goed. streven naar orde en rust door de secretarissen-generaal in de periode 1940'45. „Maar toen waren wij bezet", merkt president mr. R. Prins op. „Het is een lage en onterende var- gelijking", zegt de advocaat-fiscaal boos in zijn repliek. „Ik wil maar zeggen dat men zich niet altijd kan beroepen op de noodzaak van otrde en rust voor de massa. Soms gaat dat niet op en moet de massa een schop hebben", betoogt mr. Schutte. De advocaat besluit met wat hij noemt een waarschuwing van „on- derverdachte zijde" (de SGP)de rechtspraak mag niet dienen cm verouderde regels te handhaven. Anders drijft de rechtspraak zich zelf in het isolement en loopt zij het risico ongeloofwaardig te wor den. Vonnis 22 november. Na een week verkiezingscam pagne liggen er enkele voorkeu ren op tafel van leidende poli tici voor de regeringscoalitie van na 29 november. Aan de hand van cijfers van een in Elsevier Magazine gepubliceerde NIPO- enquête kan men zien hoe die voorkeuren in de kiezersmarkt liggen. Wiegel (VVD) en Tilanus (CHU) hebben voorkeur voor vijfpartijencoalitie van KVP, CHU, VVD en DS '70. De Nipo- enquête wijst deze coalitie 52 procent van de stemmen toe. Biesheuvel (ARP) heeft een voorkeur voor de huidige coali tie, dus zonder DS '70, wier ml- Beekmans in kleuir... Naast de oppervlakkige bena dering van de kiezers met grote aanplakbiljetten die als blikvan- ger-op-afstand moeten dienen, komt steeds meer het persoon lijke gebaar in zwang. Zo rent PvdA-kandidaat Nel Barendregt de Rijnmond door met haar eigen zwart-wit-foto op brief kaartformaat. Jan Beekmans van D'66 doet het iets chiquer. Hij verspreidt een visitekaart je met een fotootje in kleur. "Uniek", zegt fotograaf Kodak.. nisters deze zomer zijn vijf-par tijen-kabinet hebben verlaten en daardoor verkiezingen noodza kelijk hebben gemaakt. Biesheu vels minderheidscoalitie van nu, blijft volgens de enquête een minderheid met 46,5 procent van de stemmen. Dat is enkele tien den van procenten minder dan thans. Andriessen (KVP) heeft niet direct een voorkeur voor een zui ver confessioneel minderheidska binet van KVP, ARP en CHU maar noemt het steeds wel als een van de mogelijkheden. Zo'n kabinet zou volgens de NIPO-enquête 35 pet. van de stemmen achter zich krijgen. Den Uyl (PvdA) wil een min derheidskabinet van PvdA. D'66 en PPR. Dat zou één procen tje meer stemmen verwerven: 36 pet. De nieuwe prijzengolf, die van half september tot half oktober over ons land is gegaan, heeft 't argument dat loonsverhogin gen de oorzaak zouden zijn van prijsstijgingen en inflatie als een grove leugen ontmaskerd zo heeft het dagelijks bestuur van CPN gisteren verklaard. Deze golf van prijsstijging heeft zich immers voorgedaan in een pe riode waarin de lonen niet zijn verhoogd, aldus het CPN-be- stuur. „Het is alom voelbaar dat de prijsstijgingen het levenspeil direct hebben aangetast. Ter wijl dit gebeurt, zijn de winsten van het groot kapitaal pijlsnel gestegen", aldus de communis ten. De regering Biesheuvel streeft er volgens hen samen met de grote ondernemers naar om voor de verkiezingen een sociale overeenkomst te laten tekenen. "Daarmee wordlt tevens 'n door de EEG opgedrongen politiek uit gevoerd, die volgens de plannen van de zojuist gehouden EEG- conferentie van ministers van Financiën de arbeider de kosten laten dragen van de inflatie, zo meent de CPN. „Ik vroeg laatst aan een man in Harlingen: „Mijnheer, heeft u nog klachten?" „Ja", zei de man, „het waait hier zo hard!" Dr. W. Drees (49) constateert hier met genoe gen uit dat Nederlanders in de grond Van hun hart tevreden mensen zijn. Hij had er ook uit kunnen opmaken dat de Neder landse bevolking slechts matig in politiek en parlement is geïnte- Door Reny Dijkman Prijzenstop gevraagd door PvdA en D'66 Een prijzenstop met terugwer kende kracht vragen de tweede- kamerleden Den Uyl (PvdA) en De Goede (D'66) in schriftelij ke vragen aan minister-presi dent Biesheuvel en prijzenminis- ter Langman. Zij herinneren aan een uit spraak van Biesheuvel van een maand geleden. De minister president zei toen met grote zorg vervuld te zijn over de prijsstij ging van 0,9 procent tussen half augustus en half september. Den Uyl en De Goede ba seren hun verzoek op de thans geregistreerde prijsstijging van 1,3 procent tussen half septem ber en half oktober. Vergaderingen spreken dat gebrek aan belangstelling echter ten op zichte van de Democratisch Socia listen tegen. Een volle zaal in Bre da, afgestampt met belangstellenden zelfs staande achterin in Bussum en in het Irene-gebouw te Rijs wijk op een druilerige zaterdagmid dag een vol lokaal. Drees is vermoedelijk de enige lijst trekker, die met schooltas en vulpen zijn ronde doet door Nederland. „Ik vind het beantwoorden van vragen uit de zaal leuker dan de inleiding houden. Dan krijg je tenminste eni ge idee wat er onder de mensen leeft." Tijdens die vragen, die hij keurig met zijn vulpen aantekent en na de beantwoording stuk voor stuk doorhaalt, leeft hij zich uit in een levendige improvisatie in be grijpelijke taal. zonder overbodig woordgebruik. Hij zet zich niet af tegen andere partijen; hij ontleedt, tekent in een paar lijnen de ge beurtenissen van vóór en nè, de ka binetscrisis. Goed, als Biesheuvel el ders in het land op vérkiezingspad iets ten nadele van DS'70 zegt, bij voorbeeld over de houding tijdens de crisis, dan kan hij de volgende avond van Drees lik-op-stuk krij gen. Dan is de lijstaanvoerder van DS'70 gewoon boos en doet hij dat niet om zieltjes te winnen. Vertrouwen Drees heeft het vertrouwen van de mensen. Dit komt het sterkst op straat tot uiting. De mensen die daar op hem toelopen met vragen en opmerkingen zouden vermoede lijk in een volle zaal geen mond open durven doen. In het winkelcentrum in Breda waar hij kaarten voor de middag zitting loopt uit te delen, zijn er véél, die hem aanklampen. Een hoge ambtenaar: "Mynheer Drees, ik wil U toch nog even de hand schudden vanwege dit moedig be sluit." (de overstap van PvdA naar DS'70)... „Mijnheer Drees, hoe zit dat nou met mijn weduwenpensioen en met de kinderbijslag voor mijn twee kleinkinderen? Wat is „bevriezen"? Krijgt ze het nu helemaal niet meer voor het eerste kind?..." .Mijnheer Drees, is die inflatie nou echt zo erg? Maar waarom zijn jul lie dan weggelopen?..." Geduld Drees buiten Den Haag nog steeds Drees junior geheten legt met eindeloos geduld uit. Hij is in kleine zalen en buiten op straat op zijn best. Rotzooi van stemmingma kers tijdens spreekbeurten in grote zalen kan hem irriteren. Het leidt ;hem en anderen die dit denken: Drees hééft een rijbewijs en rijdt indien noodzakelijk in zijn ei gen Peugeot. Hij treint naar alle spreekbeurten. Waar ook prompt al tijd wordt gevraagd: „Hoe bent U hier gekomen? Het is altijd nog een „klap"stuk als hij dan de trein noemt: een kleine ovatie voor een consequent mens. Op elke bijeenkomst zet hij het op nieuw met engelengeduld uiteen: "Ik wil de auto's uit de binnenste den en de natuurgebieden weren. De binnensteden worden op den duur onbegaanbaar. De afstanden tussen wonen en werken worden door de immense kantoorgebieden vooral in Den Haag steeds groter, onoverbrugbaar voor bejaar den. Je kan die auto's uit de steden weren door een ander duurder parkeerbeleid en goed openbaar ver voer. Ik ben niet tegen autobezit. Het enige dat ik wil is een ander autogebruik." hem af en maakt hem driftig. Hij mist het gemak waarmee door de wol geverfde politici soms direct de rellentrappers een weerwoord weten te geven, maar dat gemis wordt ruimschoots gecompenseerd door zijn serieuze benadering van elke vraag ook al is die soms complete onzin of gaat het om achterhaalde feiten. Hij heeft een boodschap, namelijk dat het met de voprtwoekerende in flatie niet goed gaat in Nederland, dat het tekort aan toekomstvisie fnuikend kan Worden. Die bood schap brengt hij, zonder gedram en zonder op tenen van anderen te staan. Het eeuwig terugkomende stok paardje zowel van de belangstellen den als van Drees is de particuliere auto. Drees: „Hoe ooit dat beeld Is ontstaan dat ik de mensen geen auto gun, heb ik nog steeds niet uitgezocht, maar ik word er perma nent door achtervolgd." Tegen auto's Een conducteur van de Nederlandse Spoorwegen zelf bezitter van een klein tweedehandsje zegt: „Nee, die man is écht tegen auto's. Lo gisch als je zelf permanent voor Je rij-examen zakt en geen rijbewijs kan halen." Ter informatie van Nu is Drees niet de man om van wege zieltjeswinnerij voor de partij bepaalde hete hangijzers in het vuur te laten in de hoop daarmee mensen te ontzien. In een forensen- stad als Bussum snijdt hij zonder wroeging de nadelen van het reizen ■tussen woon- en werkverkeer aan. „Het zijn weer de minder bedeelden die de dupe worden van het foren senverkeer. Overvolle straten in ge meenten die er niets mee te maken hebben, verkeersaders er dwars doorheen. De rijken kunnen uit een onleefbare stad wegtrekken, maar de minder bedeelden blijven achter met de geluidshinder." Deze conses- sleloze benadering typeert hem ook in zijn optreden tegenover zichzelf. De zaterdagse acties, waarop alle groten van DS'70 zich verzamelen en uitzwermen om een stad te "ver overen" (eerst Breda, daarna Den Haag en nu wachten nog Rotter dam en Amsterdam) zijn niet be paald de dagen waar hij verlangend naar uitziet. Het uitdelen van kaar ten op straat, het aangestaard wor den is voor iemand die van nature verlegen is en zich in het bijzijn van vreemden niet kan ontspannen een kwelling. Zelf ontkent hïj dat, maar zijn vrouw had hem na het zien van kamerdebatten gezegd: „Als een politicus droog brood op een andere wijze kan verdienen dan met nachtvergaderingen en buiten kiezers werven, zou ik dat maar doen, „en zij zal hem ondertussen toch ook wel kennen. Op die zaterdagen ondergaat hij een metamorfose. Nog onwennig in de ochtenduren in de winkelwijken, verzucht hij in de vroege middag „Kijk nou eens, zóveel mensen en nou heb ik geen kaarten meer om uit te delen voor de middagbijeen komst. Ik zou ze er allemaal een willen geven."

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7