SKA spartelt ipeloos in mdgreep Ajax KLUCHTIG MIST-SPEL IN DIEKMAN-STADION Denver trekt terug SCOREBORD voetbal uit de volgende eeuw H" Denen geven er de brui aan Ook tegen CSKA hanteerde Ajax de vermaarde buitenspeltruc, door mas- voren te vliegen. Krol: „Die lui begrepen er niets van. Vijf man keken elkaar aan en vroegen zich af wat er eigenlijk gebeurde". Ajax herhaalde het gein- in Nederland amper meer wordt gegrinnikt, niet al te vaak, maar in die ;ren versteenden de Bulgaren van verbijstering. Kovacs: „Het waren net :elden uit een rugbywedstrijd". 'ennismaking met één van Ajax' talrijke snufjes was typerend voor de ge- ran gisteravond in Sofia. In het Vassil Levskistadion was het alsof de Neder- voetbal uit de volgende eeuw introduceerden. De Bulgaren bekenden daar- deze sport even ver achter te liggen als bijvoorbeeld met het (rustige) ver straten. De algemene zucht van verlichting: „Wij hadden het ons veel voorgesteld". Welke meevaller ook in de score doorschemerde: 31 voor trainer Malonov beti- slag als „het va nzelf - schil tussen amateurs vacs benadrukte als- deze jongens constant Proest houden. Dat j ewend. Daardoor kon- vaste spel niet ont- pruijff had als bood- faren uitstekend voor waren vertrouwd met iedere speler. Het is toen". t. had Ajax als remedie le Bulgaren op te counters te „porren" moest, twee rijen dik. denveld worden verde- ook druk worden ge- Dat langdurige balbe- zoveel de vrij on- ulgaren, wier eigen 1st hopeloos mislukte Eechtsbuiten Atanassov or middenvelder Jan irvaarlijke Denev ge- OJ in een vrije aanval- zou er op rechts een H n openvallen voor de spelers als Kolev en (Maar de Bulgaren za- Een actie van Johan Neeskens voor het Bulgaarse doel. Links op de foto verdediger Gaga- nelov. curve kon uitpluizen. Trainer Malo nov: ,De fout van Filipov was doorslaggevend". CSKA lag, vijf minuten na rust. geboeid ingerold aan de schoenen van de Ajacieden. Cruijff jongleerde even met de bal. Drie Bulgaren voor hem durfden niet in te gaan. Ineens plof de een boogbal naar links achter de verstijfde Zafirov. waar uitblinker Haan zelfs de tijd had om invaller Jordanov te ont luisteren (3D. Haan: „Ik keek in de loop al om, zo zeker was ik er van dat dat zou komen. Maar de Bulgaren waren opnieuw sprake loos". té beklemd in de op- Ajax. Na 27 minuten helft vroeg trainer iet ware om vergiffe- [hoogmoedige denkfout bij zich ten gunste Manolov: „De ploeg las door in de knoei, raad met die rechter- ruil bleef CSKA hope- in de houdgreep, die langeschroefd. Slechts au eerdere fase, liet de piing wat los. Ajax elf minuten, waarna ej kampioen in al haar »es fout doorzond. Het sten gevoel van veilig- verdere verloop al was m: „Je denkt onwille- zo. het is al bekeken", iti chter tot een opleving lat in de 26ste minuut iten waren vreemd van van Ajax ontsprong Cruijff op links de 1 e De CSKA-defensie staart verslagen de bal na. Swart (niet op de foto zichtbaar) heeft een kromme voorzet van Keizer erin en Ajax leidt met 01. Keeper Filipov overtrof Stuy in zo verre. dat hij ronduit blunderde en CSKA in het verderf trok. Na 31 minuten ketste een zigzaggend af standschot van Keizer via zijn lin kerarm naar 21. De gebroken doelman, voor het eerst sinds tijden uit de ploeg gesleurd, kermde later: „Ik was niet voorbereid op zo'n ver re knal. Ja. er zait wel een vreemde afwijking aan". En hij snapte nog altijd niet, hoe Keizer zo'n grillige diepte instuurde. Zijn trekbal scheerde over het hoofd van Haan. Onderwijl verroerde doelman Fili pov zich nauwelijks. Uiteindelijk stuitte de bal tegen het scheenbeen van de schrikkende Swart en hup pelde naar het net. Na afloop hield Swart (van weinig nut in Sofia) vol. dat hij de bal op de buitenkant van de rechterschoen had opgevan gen. Hij kon moeilijk toegeven, want dan had hij zijn figurantenrol in wezen bekrachtigd. Zwarte vlakken De 11 was een vrije trap van Zjekov, die op het hoofd van Blan kenburg draaide. Stuy: „Daar door sloeg hij de andere kant op. Ik maakte net de stap naar links, boen de bal naar rechts boog". De Ajax-doelman handelde niettemin nogal onzeker, vooral in de slotfase. Met Swart behoorde hij dan ook niét te delen in de grenzeloze be wondering van de Bulgaren voor Ajax. Kovacs: „Het licht was voor het doel niet goed. Dat lijkt me de reden, dat Stuy zo nerveus was". Stuy: „Het licht was er inderdaad minder. Daarbij had de bal zwarte vlakken. Wanneer die dan draaide, was-ie helemaal zwart en dan zag ik *m soms te laat. Bij Ajax zijn we gewend aan een witte bal". Enkel dubbel Zeven minuten later blesseerde Cruijff, tot dan bij elke uitval als een spook voor de Bulgaren opdui kend zichzelf aan de reohterenkel, strompelde nog even door, overhan digde daarna zijn aanvoerdersband aan Swart en ging zitten voor Rep. Cruijff: „Ik wilde schieten. Maar omdat het veld vreselijk hobbelig was, sloeg mijn enkel dubbel". En over het feit, dat CSKA geen man dekking tegen hem uitvaardigde: Die jongens moesten winnen. De twee in het midden waren trouwens niet snel genoeg voor mandekking". Dokter Rolink over de aard van de verwonding: "Het is een scheurtje aan de buitenkant van de enkel, waarbij een bloeduitstorting is op getreden. Nee. het is dit keer de andere enkel. We hebben het inge zwachteld en ingespoten. Ik taxeer het op een week. Maar het kan even goed bij Cruijff, dat hij voor zondag beter is". Zo kreeg CSKA toch Rep, over wie vóór de EC-wedstrijd de wonder lijkste verhalen rondgingen, voorge- Arie Haan heeft een tien dagen oude snor afgeschoren aan de voor avond van CSKAAjax. Haan was nogal bijgelovig geworden naar aanleiding van zijn zeer slechte spel mét snor tegen FC Den Bosch. sohoteld. Rep: „Die hele publiciteit was schromelijk overdreven. Zoiets doet me overigens niets". Rep stoof een paar keer dreigend bij de Bul garen binnen. Er brak evenwel nier, meer het tumult uit zoals tijdens het indringen van Cruijff. Dat had eerhalve de Bulgaarse achterhoede kunnen aansporen de zone te verla ten, om mee te beuken tegen de 31. Maar hoewel aanvoerder Penev af en toe wait meters verkende, bleek CSKA toch niet toe aan het vrijelijk uitbreken van verdedigers Zij zouden bovendien zijn aange houden in de scherpe controle van Ajax. Haan. met Neeskens en Müh- ren onvermurwbaar op het midden veld: „We wisten dat dat het sterk ste deel van de ploeg was. We mochten ze daarom geen moment vergeten, hoewel wij bij een uitval gerust naar voren konden. Ze zijn me zeker tegengevallen. Ze zijn ge woon afgetroefd, doordat wij man netje bij mannetje zetten. Dat een aanvaller als Keizer hen liep te sto ren. was een totaal nieuwe ervaring voor ze. Weet je, dat iedere keer als Suurbier naar voren rende, het pu bliek begon te schaterlachen". En op sarcastische toon: „Het is jam mer dat het een uitwedstrijd was, zodat Fadrhonc dit niet heeft kun nen zien. Misschien moet ik hem morgen maar eens bellen". Alleen Denev CSKA. dat in de drukte geen ruim schoten, rukrte slecht éénmaal de insnijdende ketenen af: twee minu ten voor het einde, toen Zjekov de lat indeukte. Trainer Malonov: „Natuurlijk ben ik ontevreden. Ik denk. dat dit resultaat ook de Ne derlanders moet hebben verrast. CSKA heeft zich laten afbluffen. Ik erken ruiterlijk, dat Groot ons heel goed heeft doorzien. Bij Ajax hiel den de achterhoede en middenveld het veld goed kort. Wij kregen daardoor niet de ruimte voor onze schoten waarom wij bekend staan. Alleen Denev was opgewassen tegen dit systeem van Ajax. Maar hij ontving te weinig steun uit de tweede lijn". Krol over Denev, die als enige Bulgaar veelvuldig switch te: „Hij was wel actief, maar zijn passes leverden geen gevaarlijke kansen op". DENVER De Olympische win terspelen van 1976 zullen niet ln Denver (Colorado, VS) worden ge houden. Het comité van voorbereiding van de Spelen heeft officieel meegedeeld van de organisatie af te zien. De uitslag van het referendum over het al of niet houden van de Olympische Winterspelen 1976 in Denver was als volgt: voor: 293.725, tegen: 446.018. De inwoners van Colorado zijn van mening dat de raming van de kosten (35 miljoen dollar) veel te laag is. Zij hechten meer geloof aan de officieuze schatting van 90 mil joen dollar. Volgens de officiële begroting zou Denver 5 miljoen dollar van de or ganisatiekosten moeten dragen, de staat Colorado 15.5 miljoen, terwijl de rest van de begroting zou moeten komen uit de verkoop van toegangs kaarten en reclame. De afwijzing van de Olympische Winterspelen door de bevolking van Colorado zal maandag een van de onderwerpen van gesprek zijn tij dens een reeds lang geleden vast gestelde bijeenkomst van lord Kil- lanin, de voorzitter van het Inter nationale Olympische Comité (IOC) en de drie vice-voorzitters graaf Jean de Beaumont (Fra), Jonkheer Herman van Karnebeek (Ned) en Willy Daume (W. Did.). De bijeen komst wordt gehouden in Lausan ne, de zetel van het IOC. Tot nu toe heeft al een aantal steden min of meer officieel laten weten de organisatie van Denver te willen overnemen. Het gaat om drie kandiaten die tijdens het IOC- congres in Amsterdam afvielen: Sion (Zwitserland), Tampere (Fin land) en Vancouver-Garibaldi (Ca nada). Andere "sollicitanten" zijn: Innsbruck, dat de Spelen in 1964 or ganiseerde, Grenoble, waar in 1968 de Winterspelen plaatsvonden en Squaw Valley en Lake Placid waar de Winterspelen resp. in 1960 en 1932 werden gehouden. Europa Cup I Gornik Zabrze (Pol) Dynamo Kiev (SU) 2—1 (1—1). Eerste wed strijd 2—0 voor Dynamo. Dynamo naaar kwartfinales. CSKA (Bul) Ajax (Ned) 1—3 (1—2). De eerste wedstrijd. Return op 29 november. Ujpest Dosza (Hong.) Celtic (Schot) 30 (30). Eerste wedstrijd 21 voor Celtic. Ujpest naar kwart finales. FC Magdeburg Juventus 0—1. Eerste wedstrijd 1—0 voor Ju ventus. Juventus in kwartfinales. An- derlecht (Bel) Spartak Trnava (Tsjech) 0—1 (0—0). Eerste wedstrijd 10 voor Spartak. Spartak naar kwartfinales. Benfica (Port) Derby County (GB) 00. Eerste wedstrijd 30 voor Derby. Derby County naar te forceerde voor zijn flitsende kwartfinales. Bayern München (dat hij is door zijn enkel ENSCHEDE Het was een uniek gezicht. De elf lm het rood geklede FC Twentespelers huppelden maar wat rond, verkleumd als ze waren door de vochtige mist slierten die uitgerekend het Diekmanstadion gisteravond als legerplaats hadden uitgekozen. Vijf minuten duurde deze klucht onder leiding van de Zweedse scheidsrechter Dahlberg, bijgestaan door zijn secondanten Persson en Fransson. De Denen van Frem waren en bleven weg. Zij stonden doodleuk gekleed en wel in de catacomben te wachten. Toen riep Dahlberg aanvoerder Piet Schrijvers bij zich. Het arbitrale besluit was duidelijk: „Wij hebben gewonnen", juichte Schrijvers blij. Inderdaad. FC Twente had ook het tweede duel voor de UEFA-cup tegen Frem Kopen hagen tot winst gebracht, had wel niemand tevoren kunnen voorspellen. Kort voor het aan- vangstijdstip van acht uur had den zich reeds dreigende, witte nevelflarden op het gras ge nesteld. De mist werd snel dich ter en een vergelijking met het schimmeispel Ajax-Liverpool in 1966 drong zich op. Na 17 mi nuten floot Dahlberg af. Acht tien minuten later bleek het zicht ietwat te zijn verbeterd, re den genoeg voor de laconieke Zweed om weer te laten begin nen. Tot de rust (bij de stand 3-0 voor FC Twente) kon dc strijd op redelijke wijze worden voortgezet. Na de hervatting drong het zelfde probleem zich al spoedig weer op. De acties waren nau welijks meer te volgen. Dahlberg wachtte eohter nog 25 minuten alvorens hij de spelers opnieuw de gang naar de kleedkamers liet maken. Verscheidene Deense officials hadden toen al omstandig geprotesteerd bij een van de grensrechters. Na twee Inspecties en een oponthoud van 35 minuten achtte Dahlberg verder spélen weer mogelijk. Inmiddels was het echter al duidelijk geworden dat er van voetbal geen sprake meer kon zijn. De Deense spelers hadden zich na overleg met bestuursle den van Frem omgekleed en ge noten van een echt Hollands pilsje Clubvocrzitter Sven Pe tersen: „Op deze manier is nor maal voetbal niet mogelijk. Ik weet da/t we van FC Twente ver liezen. Maar laat het dan op een normale manier gebeuren. Zo hoeft het voor ons niet. Dan stoppen we er liever mee. Ja, ik weet dat we dan een boete van de UEFA riskeren, maar dat moet dan maar". Bij sta king schrijven de reglementen voor dat het duel binnen 24 uur moet worden overgespeeld. Ook die regel zouden de Denen niet nagekomen zijn. „Wij ver trekken donderdagmorgen vroeg, hoe dan ook", aldus Petersen, „want onze spelers moeten weer normaal aan het werk" Scheidsrechter Dahlberg bleef er nogal nuchter onder: „Als die Denen niet verder willen spe len dan moeten zij hetzelf maar weten. Voor mij is de wedstrijd FC Twente-aanvoerder Piet Schrijvers in conferentie met arbiter DaJilberg. nu afgelopen. De laatste keer had ik redelijk goed kunnen zien hoe één van mijn grens rechters een bal raakte bij beide doelen, dus kon er weer gespeeld worden". Dahlberg, die inmid dels had vernomen dat de De nen niet van zins waren verder te voetballen, moest toen de re gels volgen en de Twentespelers vijf minuten op het veld laten wachten. Vijf minuten die goed waren voor definitieve plaatsing in de derdie ronde. De officiële score was op dat moment 4-0 voor Twente. Doelpuntenmakers: 1. Van der Vall 1-0, 25. Jeuring 2-0, 41. Jeuring 3-0, 64. René van der Kerkhof 4-0. eerder met 90 en 40 won van Omonia Nikosisa) plaatste zich al voor de kwartfinales. Vandaag wordt nog gespeeld Real Madrid (Sp) Arges Pitesti (Roem). Europa Cup II Schalke '04 (WD1) Cork Hiber nian (Ierl) 3—0 (2—0). Eerste wed strijd 00. Schalke '04 naar kwart finales. Leeds United (GB) Carl Zeiss Jena (OD1) 2—0 (0—0). Eerste wedstrijd 00. Leeds United naar kwartfinales. Sparta Praag (Tsjech) Ferencvaros (Hong) 41 (21). Eerste wedstrijd 20 voor Ferenc varos. Sparta Praag in kwartfinales. Rapid Boekarest (Roem) Rapid Wenen (Oost) 3—1 (1—0). Eerste wedstrijd 11. Rapid Boekarest naar kwartfinales. AC Milan (It) Legia Warschau (Pol) 21 (na verlenging). Stand bij rust en na 90 minuten 11. Eerste wedstrijd 1—1. AC Milan naar kwartfinales. Spartak Moskou At- letico Madrid 12 (ruststand 01). Spartak, dat in Madrid met 43 won. gaat naar de kwartfinales omdat de doelpunten in uitwedstrijden dubbel tellen indien beide clubs een zelfde aantal treffers hebben gescoord. FC Besa (Alb) Hibernian iSchotl) 11. Eerste wedstrijd 17 voor Hibernian, dat naar kwartfinale gaat. Hajduk Split (Goeg) Vrexham (Wales) 20. Eerste wedstrijd 31 voor Vrexham. Hajduk naar kwart finales. Europa Cup III Honved Boedapest Stara Zagora 10. Eerste wedstrijd 0—3. Zagora gekwalificeerd voor achtste finales. FC Köln Viking Stavanger 91. FC Köln gekwalificeerd. Athene Liverpool 1—3 (0—3). Liverpool ge kwalificeerd. Spartak Sofia Dyna mo Berlin 20 (03). Dynamo ge kwalificeerd. Hvidovre Mönchen- gladbach 1—3 (0—3). Mönchenglad- bach gekwalificeerd. FC Brugge FC Porto 3—2 (0—3). FC Porto ge kwalificeerd. Vitoria Setubal Fio- rentina 10 (21). Vitoria gekwalifi ceerd. Rode Ster Belgrado Valen cia 10 (31). Rode Ster gekwalifi ceerd. FC Kaiserslautern CUF Barreirense 0l (31). Ararat Jere- wan (SU) Grasschoppers (Zwi) 42 (31). Daar J ere wan de eerste wedstrijd met 31 heeft gewonnen, plaatsen de Russen zich in de achtste finales. Dresden (OD1) Chorzow (Pol) 30 (00). De eerste wedstrijd eindigde in een zege van 1—0 voor Dresden, waardoor de Oostduitsers de achtste finales hebben bereikt. FC Twente (Ned) Frem Kopen hagen (Den) 4—0 (3—0) FC Twente plaatste zich voor de achtste finales. De eerste wedstrijd eindigde in een 50 zege voor FC Twente. OFK Belgrado Feyenoord 21 (rust stand 10). OFK verloor de eerste wedstrijd met 34 en gaat naar de tweede ronde omdat in dit geval de doelpunten gescoord in de uitwed strijden dubbel tellen. Olymplakos Piraeus Tottenham Hotspur 10 (10). Tottenham Hotspur, dat de eerste wedstrijd met 40 won, naar derde ronde. IFK Norrköping (Zwe> Internationale Milaan (It) 02 (01). Internationale plaatst zich voor de achtste finales. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijkspel: 22. Slovan Bratislava (TsJ> Las Palmas (Spa) 01 (00). Las Pal- inas geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11