VREDE IN VIETNAM KAN LANG OP ZICH LATEN WACHTEN CDU/CSU' INDIA PLEIT VOOR AFRO- AZIATISCH PERSBUREAU 'We hebben geen ver trouwen in Pat Nixon belaagd door betogers PASSAP AMERIKAANSE NEGERSOLDAAT ONTKENT MOORD OP SUPERIEUREN breimachines BUITENLAND MIAMI De 26-jarige politieman Daniel ZeU uit Miami in de Amerikaanse staat Florida die in 1969 agent van het jaar was heeft het nu verbruid bij zijn bazen. Zeil kreeg maandag op dracht om zonder snor op het bureau te verschijnen. Zo niet dan kon hij vertrekken. Zeil nam een advocaat in de arm om hein uit deze netelige affaire te helpen. Hij vertelde nog: „Ze hebben een twee pagina's tellende verklaring voorgelezen waarin stond dat mijn snor er af moest en dat ik anders mijn uitrusting moest inleveren". BOSTON (APP) Verscheidene ruiten duizenden mensen hebben gistera vond in de Amerikaanse stad Boston een incidentrijke demonstratie ge houden tegen de oorlog in Vietnam De demonstranten hadden zich ver zameld voor een gebouw waarin mevrouw Nixon een diner bijwoonde dat gegeven werd ter versterking van de Republikeinse verkiezings- kas. Het eerste incident deed zich binnen het gebouw voor toen tijdens de toespraak van mevrouw Nixon een echtpaar opstond en de zaal im schreeuwde: "maak een eind aan deze internationale genocide". Even later begonnen de ongeveer 800 de monstranten buiten met stenen en flessen naar het gebouw en de poli tie te gooien. Ook werd een auto in brand gestoken. Een onbekend aan tal mensen liep tijdens de incidenten verwondigen op en zeven personen werden gearresteerd. Twaalf perso nenauto's werden min of meer erns tig beschadigd en een groot aantal (Door onze correspondent) WASHINGTON Het verstrijken van 31 oktober, de datum waarop Noord-Vietnam heeft aangedrongen voor een onder tekening van de voorlopige vredesovereenkomst tussen Was hington en Hanoi, heeft in de Verenigde Staten een sfeer van onzekerheid geschapen over de door Henry Kissinger aange kondigde „op handen" zijnde vrede in Vietnam. Zelfs in rege ringskringen wordt nu gezegd dat een definitieve overeen komst nog weken op zich kan laten wachten. In kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt bijvoor beeld gezegd dat er nog ten minste twee particuliere gesprekken tussen Kissinger en de Noordvietnamese on derhandelaars in Parijs moeten plaatsvinden, en daarna nog een gesprek met de Zuidvietnamese pre sident Thioe, voordat Washington bereid is om een bindende overeen komst met Hanoi aan te gaan. Door Henk Leffelaar Het verzet van president Thioe tegen de bereikte overeenkomst, die door hem gisteren nog werd afge daan als een „vrede door overgave", heeft de Amerikaanse regering blijkbaar verrast, hoewel ook wordt gezegd dat Thioe's oppositie hem er toe dwingt om nog meer conces sies van Hanoi af te dwingen. Deze concessies komen hier op neer dat Washington, nadat Kissin ger en de Noordvietnamese onder handelaars al een voorlopige over eenkomst hadden bereikt, er nu blijk baar op staat dat Hanoi ten minste 35.000 man van zijn troepen uit het noorden van Zuid-Vietnam terug trekt. Deze eis zou een tegemoetko"- ming zijn aan president Thioe, die van zijn kant verlangt dat Noord- Vietnam al zijn troepen terug trekt. Xoean Thuy, het hoofd van de Noordvietnamese delegatie in Parijs, heeft in een vraaggesprek met een Amerikaanse televisieverslaggever Washington dan ook beschuldigd van het maken van afspraken en ze later weer te willen herzien. Niettemin wordt uit Parijs ook be richt dat Noord-Vietnam genoegen zou nemen met een paraaf van dr. Kissinger onder de bereikte over eenkomst, in plaats van een volle dige goedkeuring door middel van een handtekening. Hoewel de Noord vietnamese delegatie publiekelijk heeft gezegd dat er geen verdere privégesprekken met Kissinger meer zullen plaatsvinden voordat de over eenkomst door Washington wordt be krachtigd weigerde Xoean Thuy di rect te ontkennen dat hij niet bereid zou zijn Kissinger te ontvangen. Uit Peking wordt nog gemeld dat de Chinese premier Tsjoe En-lai te gen bezoekende Amerikaanse za kenlieden heeft gezegd dat China contact heeft opgenomen met zowel Washington als Hanoi, maar dat pre sident Nixon onvoldoende pressie uit oefent op de Zuidvietnamese presi dent Thioe. Tsjoe En-lai liet zich pessimistisch uit over een spoedige ondertekening van de voorlopige vredesovereenkomst. Vluchtelingen moeten terug De Afrikaanse staat Zambië zal onmid dellijk maatregelen treffen voor de repatriëring naar Malawi van on geveer tienduizend getuigen van Je hovah, die in de afgelopen weken naar Zambië zijn gevlucht, zo heeft de Zambiaanse minister van bin nenlandse Zaken meegedeeld. De vlucht van Jehova's getuigen uit Malawi naar Zambië begon in sep tember nadat de leden van de sek te, die sinds 1967 in Malawi is ver boden, door president Banda als "leerlingen van de duivel" waren gekenschetst. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Emèatth iMmtwAatMtioim kern gaat Mooi, eksklusief, voordelig en snel maakt u uw eigen garderobe. G.ratis les aan huis! Nieuwsgierig'? Wij vertellen u er graag alles oyer Firma Westerduin, Maarsmansteeg 8, Leiden. Tel. 01710 - 20685 Unie-Optiek wv/o korting op alle monturen voor J iedereen. J Altijd! J? Ziekenfonds of parti- culler bij ons geen ver-^L schil. 30 Korting voor V iedere klant I Stap 'ns bin nen. Eigenlijk bent U al een tijdje aan een nieuwe bril toe, nietwaar? Onze des kundige opticiens zullen U graag vrijblijvend advise- ren. Unie-Optiek: Opti- k male keuze met Unie- /r ke kortingsregeling. AF Advocaten contra paus Nadat Paus Paulus dinsdag bepaalde, dat de advocaten van het hoger ge rechtshof van de kerk een aanmer kelijk lager honorarium moeten eisen voor het behandelen van echt scheidingszaken, kwam gisteren een felle reactie van de rechtsgeleerden. Zij verklaarden in een schrijven aan de paus dat zij een dergelijke ver laging in hun inkomsten niet zullen aanvaarden en kondigden een sta king aan. Tot nu toe bedroeg hun rekening voor het voeren van een pleidooi tussen de 8.000 en 10.000 gulden. NEW DELHI (AP) India heeft voorgesteld een AfroAziatisch nieuwsbureau te stichten als tegen- hang van de "ellendeverhalen" die door de Westerse pers worden ge publiceerd. Zulk een bureau is nodig, aldus de Indiase minister voor Staalproduc- tie en het Mijnwezen Koemaraman- galan, omdat de Westerse pers zich wat de ontwikkelingslanden bejtreft concentreert op wat daar mis is en niet wat er wordt bereikt. De minister stelde dit voor op een conferentie van voorlichtingsambte naren van de landen van het Co lombo-plan. Hiertoe behoren 24 lan den die op een na Pakistan op de conferentie te Nieuw Delhi waren verschenen. Zoals het nu is, aldus de minister, weet de westerse wereld niet meer af van de ontwikkelingswereld dan wanneer daar hongersnood uitbreekt of een grote droogte heerst. Het nieuwsbureau kan er ook toe bijdra gen dat er een einde komt aan "te leurstelling en wantrouwen" tus sen de landen die de hulp geven, en die welke geholpen worden. Treinbotsing Bij een botsing tussen een personentrein, die op weg was van Athene naar Saloniki, en een goederentrein zijn gisteren bij Larissa zeven Grieken omgeko men en zeven gewond .De oorzaak van de botsing is niet bekend. Het voorstel van de Indiaste minis ter werd gesteund door de plaats vervangende Indiase minister van Voorlichting en het Omroepwezen, Bir Sinha, die zei dat de leden van het Colombo-plan onderling inlich tingen, films, foto's, banden en zo moesten uitwisselen en die ook uit sturen over de wereld. Dit zou dan kunnen gebeuren op het hoofdkwar tier van het plan, stelde hij voor. ADVERTENTIE (CONTACTAD VERTENTTE) kennismaking etc. j Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieus» HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink j postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: j oprechte VRIENDSCHAP.^ Leeftijd onbelangrijk. I Reacties worden discreet behandeld door uw j eigen sigaren- I winkelier. Leidse hoogleraar Heering (e.a.) zond brief aan Bondsdag In een brief aan de voorzit ters van de vier partijen, die in het Westduitse parlement zijn vertegenwoordigd, heeft een 20- tal vooraanstaande Nederlan ders aangedrongen op voortzet ting van de ontspanningspolitiek van West-Duitsland. Ook na de verkiezingen van 19 nov. De brief is o.a. ondertekend door N .D. de Zeeuw, voorzitter van de KVP en de Leidse hooglera ren Heering en Rasker. Door Jan Laares Professor Heering in een toelichting: „Voordat deze brief geschreven werd, bestond er vooral op het geestelijk vlak al incidenteel kontakt tussen de ondertekenaars. Op initiatief van dr. H. M. de Lange, voor zitter van de Novib te Rotter dam, hebben we besloten deze brief tes chrijven. We zijn van mening, dat we in Europa de staatsgrenzen zullen moeten doorbreken om tot duurzame goede betrekkingen tussen de Europese volkeera te komen. Normaal Na de oorlog normaliseerden zich de betrekkingen tussen de Westeuropese volkeren, maar tussen W-Duitsland en *t Oost blok bleef het slechts bU zeer kleine toenaderingen. Onze brief moet dan ook niet worden ge zien als een stukje bemoeizucht maar als een verklaring van so lidariteit met de koers, die de Westduitse regering, op dit mo ment voert. We menen, dat de regering die prioriteit geeft, die het verdient en hebben niet het volle vertrouwen, dat een even tuele CDU/CSU regering dit ook zal doen. Dit is niet de eerste keer, dat we corresponderen met Duits land; in 1969 hebben we kon- takt gehad met president Hei- neman, die het Jaar daarop aan wezig is geweest op een konfe- rentie van Leidse theologen. Verder hebben we ons in 1970 gericht tot de Duitse toeristen, die hun vakanties in Neder land doorbrengen. In deze brief hebben we begrip gevraagd voor de wrokgevoelens, die velen on der ons volk nog koesteren. Initiatief Wat de laatste brief betreft zijn we informatief tegenover het Nederlandse volk misschien wat te kort geschoten, maar we vonden dat we onze open brief gezien het persoonlijk karakter niet moesten publiceren. Publikatde zou trouwens lange gehad, waardoor het effekt van onze actie zou zijn verminderd. Bovendien is dit geen grote actie, maar slechts een sympa thiebetuiging met de huidige Ik weet niet hoe lang het nog duurt voordat Bonn tot erken ning zal overgaan. Wel ben ik van mening, dat deze erkenning onder een coalitie van SPD en FDP sneller tot stand zal ko men dan onder een regering van christen-democraten en christen-socialisten. Informatief Deze partijen hebben in het verleden nog nooit enig initia tief getoond. De S.PD. publi ceerde de brief maandagmiddag met de begeleidende medede ling: „De voorzitter van de Ne derlandse Kath. Volkspartij, Prof. Heering de sekretaris van Nederlandse Raad van Kerken en anderen hebben zich in een brief aan de partijvoorzitters vóór de voort zetting van de Duitse ontspan ningspolitiek uitgesproken. De SPD. begroet de in het schrij ven weergegeven opvattingen". Prof. Heering: „Het is begrij pelijk dat de S.PD. de brief dankbaar gebruikt. Voor de fif- ty-fifty regering van Brandt is deze sympathie betuiging erg welkom. Ik heb er geen bezwaar tegen, dat de SPD deze brief ge bruikt ter ondersteuning van haar beleid. FORD ORD, SAN DIEGO AP, Reuter) Een Amerikaanse ne gersoldaat heeft ontkend dat hij twee blanke luitenants door mid del van een fragmentatiegranaat zou hebben gedood. Het geval zou zich in maart van dit jaar op de luchtmachtbasis Bien Hoa in Zuid Vietnam hebben voorgedaan. Het is de eerste maal dat in de VS een krijgsraad een dergelijke zaak be handelt. Het zou herhaaldelijk in Zuid-Vietnam zijn voorgekomen dat Amerikaanse militairen hoger- geplaatsten door middel van frag- mentatiegranaten uit de weg ruim den. De verdachte, de 24-jarige Billy Dean Smith, staat te Ford Ord in Californië terecht. Volgens een-ac tiecomité onder leiding van de ne- geractiviste Angela Davis is Smith door een „racistisch militair onder drukkingsapparaat" als zondebok, uitgezocht. Zelf verklaarde hij herhaaldelijk de twee officieren, niet te hebben gedood en ook nooit het plan te hebben gehad. Naar zijn zeggen had hij met twee vrien den in een bunker marijuana zit ten roken toen hij buiten een ont ploffing hoorde. Hij had toen ge dacht dat 't een schot was geweest van de artillerie van de tegenstan der. Daarom was hij in de bunker blijven roken. De zaak tegen Smith loopt paral lel met de onrust bij de Amerikaan se marine. Gisteern kwam een groep van 31 Amerikaanse matrozen, onder ge wapend geleide, terug naar de VS uit de Philippijnen. Zij deelden mee dat het leven aan boord van sche pen van de zevende vloot en op de marinebases zeer zwaar was en dat dit had geleid tot het gebruik van verdovende middelen en rassenrel- len onderling. De matrozen hebben een petitie opgesteld waarin men het Congres vraagt een onderzoek in te stel len naar het leven aan boord en op marinebases in de Philippijnen. De petitie is aan een vertegenwoor diger van de Califoraische senator Alan Cranston overhandigd. Er staat onder meer in dat het wel voorkwam dat matrozen 24 tot 36 uur achtereen dienst moeten doen en dat het op de schepen „zeer warm" was en dat er veel ongedierte voorkwam aan boord. nog explosiever was dan aan boord". Er hadden zich spanningen met de meerderen ontwikkeld, /r zou zich rassendiscriminatie voordoen, en het geheel had geleid tot het ebruiken van verdovende middelen, en spanningen tussen blanken eD zwarten. Mannen die weigerden te wericen werden overgebracht naar de basis te Subic Bay „waar de toestand og explosiever was dan aan boord". Verleden week deelde de marine in San Diego mee, waren er 200 ma trozen in verband met disciplinai re overtredingen van de Philippij nen naar Californië overgebracht, onder meer in verband met ver dovende middelen. Geen van die mannen zou iets te maken hebben gehad met de rassenspannlngen die gesignaleerd waren op het vlleg- dekschip de Kitty Hawk en het tankschip de Hassayampa.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9