Sassenheim heeft nu zijn eigen krantenoorlog(je) Smalfilmers maken leuke corso film Twee huis-aan-huis-bladen voor 13.000 inwoners Caroline weer in de lucht Busverkeer Warmond niet intensiever Chauffeur dronk op rekening van baas SCHILDERIJEN VERNIELD DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 RIJNSBURG "Kompositie in kleurherleefde gister avond in Tinus van der Gug- ten's veste, de gezellige kan tine van de bloemenveiling "Flora". Debet daaraan wa ren de Rijnsburgse smalfilm- en dia-amateurs. Zij brach ten voor de aanwezigen bij de prijsuitreiking beelden op het witte doekdie herinner den aan het grootse bloemen- feest op de eerste zaterdag van augustus: een suggestie ve kleurenfilm en talrijke dia's. Voor het overgrote deel van de bezoekers een erg ple zierige opluistering van deze avond, omdat de meesten van hen het corso met mu ziek en al niet in zijn totali teit hadden gezien. Er schuilen knappe filmers en fotografen onder de Rijnsburgse amateurs. Dat bleek heel duidelijk. De film bijvoorbeeld vormde een boeiend beeldverslaq van de bloemenstoet, waarbij vooral aandacht was geschonken aan de veelheid van bloemen en de veelheid van kleuren. De montage van de beelden en de begeleidende muziek harmonieerden goed. Wan neer het Leidse K. en G. op het doek verscheen dan hoor de men ook werkelijk de klanken, die dit gezelschap produceert en toen men het draaiorgel op het Stations plein zag hoorde men ook de muziek van dit instrument. Afwisselend liet men vooraf doormiddel van dia's eerst de maquettes en daarna de praalwagens in hun echte vorm zien. Er waren ook beel den bij van het Haagse corso. Natuurlijk waren er tekort komingen. Kan men van amateurs anders verwach ten? De plaats bijvoorbeeld in Rijnsburg van waaruit ge filmd en gefotografeerd werd was niet altijd even gelukkig gekozen. Door de beelden werd de indruk gewektdat er nagenoeg niemand langs de Rijnsburgse straten stond. Daardoor waren de in Leiden gemaakte opnamen qua com positie aanmerkelijk beter. Toen zag men de rijen kij kers wel. Bovendien had men er meer leuke detailtjes in verwerkt. Als geheel waren de films en dia's van opbouw, opening en rijden van het corso boeiend en bepaald wel boven de kwaliteit van het werk. dat men over het alge meen van amateurs ziet. Op de ingeslagen weg voortgaan zouden we willen adviseren. Cees Leeuwenburgvoor zitter van de Stichting 'Rijns- burg's Bloemencorso'kon een groot aantal genodigden be groeten, onder wie burge meester B. H. Koomans van Rijnsburg, wethouder H. Haasnoot van Katwijk, be stuursleden van de veilingen "Flora" Rijnsburgen C.C. W.S. (Honseiersdijk) en tal rijke deelnemers. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit voor de medewerking van velen en stelde nadrukkelijk, dat het corso een machtig propagan da-object is voor de verkoop van bloemen. Het verheugde Een charmante figurante op één van de praalwagens van het Rijnsburgse corso "Kompositie in kleur". hem, dat een deel van de Rijnsburgse stoet voor het eerst na vele jaren in Den Haag te zien was en sprak de verwachting uit, dat dit een traditie zou worden. Omdat "Flora"-voorzitter Piet van Delft door een lichte medische ingreep aan zijn arm niet aanwezig kon zijn reikte secretaris Henk den Haan de prijzen uit, die voor namelijk uit kunstvoorwer pen bestonden. Hij had het een prachtig corso gevonden en dus een goede reclame voor Rijnsbwrg en omstreken en voor de bloemen. Dat de opbouw van het corso voor meerdere projecten is ge bruikt stemde hem tot vreug de. Voorts roemde hij het enthousiasme van het corso comité en van alle medewer kers en deelnemers. Het geld is weer goed besteed, zei Den Haan tenslotte en ik hoop. dat zo mogelijk volgend jaar aan alle medewerkers (sters) een klein aandenken kan worden gegeven als blijk van erkentelijkheid. Zowel Leeuwenburg als Den Haan herinnerden aan het vele, dat wijlen Piet van der Kwaak voor het Rijnsburgse corso heeft gedaan. In het bijzonder icat het aankopen van de bloemen betreft. Dankbaar was men dat Wtm Zwaan zó vriendelijk was ge weest zijn taak over te ne men. Zeer speciaal werden in het zonnetje gezet dé arti stiek adviseur Willem Buur man en de ontwerpers en bouwers Joop Visser en Wil lem Ziegelaar. Jammer vond men het, dat er geen afvaar diging van de V.V.V. Leiden en van het Leidse gemeente bestuur. waarmee men altijd uitermate prettig samen werkt. aanioezig waren op deze zeer geanimeerde avond. CEES COMBEE Niet de bedoeling Het wbs toen, nu alweer een half Jaar geleden, niet de bedoeling om met een tweede Sassenheims blad te verschijnen. De ruim 13.000 inwoners van Sassenheim bieden daartoe te weinig mogelijkheden. Er kwam con tact tussen drukkerij-uitgeverij Buijze en drukkerij De Gruijter en tot voor j enkele weken leek alles in kannen en kruiken: Buijze zou de Sassenheimse Krant overnemen en met een nieuwe formule (nieuws, eens per week ver- i schijnen) verder gaan. Tulp: „Plotseling werd de plank j van de kant van De Gruijter echter opgehaald. We hebben toen gezegd: i we gaan door. Uiteindelijk hebben we voor het nu uitgekomen nummer (zes pagina's, waarvan twee advertenties) een voorbereiding van een week no- j dig gehad. We kunnen dat nogal snel omdat we dagelijks in dit werk zitten, eigen zetterij, drukkerij en stype- afdeling hebben". Hoe dicht de fusie nabü is geweest blijkt duidelijk uit de ontwikkelingen bij drukkerij De Gruijter in Sassen- j heim zelf. De Sassenheimse Krant kende weliswaar geen redactie, maar twee personeelsleden waren feitelijk met de uitvoering van de krant be- last: Colyn en Van der Linden. Klaas Colijn begon enkele weken geleden aan de Teijlingerlaan een eigen zaak voor familiedrukwerk en Van der Linden (de man van de adverten ties) was rond met drukkerij-uitgeve- I Tij Buijze om daar de belangen van het Sassenheimse weekblad te be- j hartigen. Die overgang is op het iaatste ogenblik niet door gegaan. Bedrijfsleider Tulp: „Ik heb de idee gekregen, dat men bij De Gruij- i ter zelf niet weet wat men op het ogenblik eigenlijk wil. Men hinkt er na het samengaan met enkele bedrij ven op diverse benen rond en maakt I het personeel er alleen maar angstig mee. Jammer, want een bedrijf als De Gruijter is een van de betere be- drijven en ik wens dat beslist geen moeilijkheden toe". Niet verdwijnen Over de geruchten, dat drukkerij De Gruyter BV uit Sassenheim zou verdwijnen, kwamen in de laatste uitgave van de (eigen) Sassenheimse krant de directieleden I. J. de Gruij ter en P. C. G. van Heeckeren van der Schoot aan het woord. „Er zijn", zo werd verklaard, „wel interne ver anderingen gekomen en de laatstge noemde directeur is pas enkele maanden geleden in functie getreden. Het personeel van de afdeling boek druk gaat over naar het zusterbedrijf in Den Haag, Combigraph Drukke rijen BV. De belangen van de bloem- bollenplantenhandel zullen in de na bije toekomst worden behartigd door Seignette Velthuys te Hillegom. Door de ruimte die hierdoor ontstaat gaat De Gruijter BV zich nu geheel spe cialiseren als offset-drukkerij. Het bedrijf zal, om aan de hoge kwali teitseisen te kunnen voldoen, medio november de beschikking krijgen over een complete operationele vierkleu rendrukmachine. Bovendjen wordt ernstig overwogen om op korte ter mijn tot aanschaffing over te gaan van een meerkleuren offset rotatie- machine Met de investering van beide projekten is een bedrag ge moeid van ca. 1,4 miljoen gulden". Bedrijfsleider Tulp van drukkerij- uitgeverij Buijze weet van deze ge publiceerde plannen. Hij zegt: „Als Je dat leest, dan vraag je je af, wat zo'n Sassenheimse Krant daarbij moet doen? Dat past helemaal niet in het pakket". De Sassenheimer, het blad dat gisteren voor de eerste keer verscheen, past volgens de heer Tulp daarentegen wel helemaal in het pakket van Buijze. „Wij gaan hier mee op dezelfde voet verder als De Zeekant, de Voorhouter en de Noord- wijkerhouter, met dien verstande dat alleen voor De Zeekant abonnements geld wordt gevraagd. We willen ge woon een gezellig blad voor een be paalde plaats brengen met uitsluitend nieuws en berichten over die plaats. Niet te moeilijk ook, omdat Je je ge woon op de massa richt. Advertenties verwachten we daarbij van de mid denstand. Grotere bedrijven, die streekgericht zijn en landelijke acties krijgen we hoogstwaarschijnlijk toch niet. Hoeft ook niet in onze opzet. Wij zijn in zijn totaliteit een ambte lijk bedrijf, we streven ook bij het drukwerk niet naar een order van pakweg 100.000 folders in vierkleuren druk. We houden het eenvoudiger". DEN HAAG Radio Caroline is weer in de lucht. Gisteren is men op het zendschip de Mi Amigo begonnen met de testuitzendingen, maar nu met veel sterkere zenders dan enkele weken geleden. Het is de bedoeling dat de nieuwe Caroline zaterdag met het officiële programma gaat begin nen. Wie achter de schennen dit nieuwe Caroline-avontuur financiert is nog niet duidelijk. LEIDEN Het busverkeer in Warmond zal ook in het nieuwe verkeers- en vervoersplan voor de agglomeratie Leiden niet intensie- worden. Warmond Warmond blijft bediend worden, door de lijnen 50 en 55. Gezien het aantal inwoners zal een verhoging van de frequentie niet mogelijk zijn, maar Warmond heeft met een I kwartierdienst en uurdienst 'n goed i openbaar vervoer. Het tracé door Warmond zal geen wijziging behoe ven of kunnen krijgen, de Herenweg blijft de aangewezen route. Drie haltes zouden voor het aan eengesloten bebouwde gebied vol doende zijn. De bestaande twee hal tes Oranje Nassaulaan worden hier bij samengevoegd tot één. De mo gelijkheden die het dwarsprofiel ge ven en het gebruik van deze hal te ook door de bewoners direkt ten noorden van de spoorlijn, geven 'n ligging wat noordelijker dan het middelpunt van deze laan. Zoeterwoude-dorp In het zuidelijk gedeelte zal de Dr. Kortmannstraat de enige ge schikte route voor de buslijn blijven. In het noordelijk gedeelte is een nieuwe route- centraler gelegen ten opzichte van de bebouwing via de Ambachtsherenweg mogelijk. Een directe verbinding tussen de Am bachtsherenweg en de Europaweg via de Keerweer is voor deze goede lijnvoering noodzakelijk en mogelijk. Bij de Provinciale Waterstaat zal daarom spoedig een aansluiting van de Keerweer op de Europaweg aan gevraagd moeten worden. Deze aan sluiting kan bestemd worden alleen voor openbaar vervoer of daarnaast ook nog voor (brom)fietsers. Lijn 4, Leiden- Zoetermeer, zal in frequentie verhoogd worden van 60 min. naar 20 min. als lijn 4 niet tot deze frequentie verhoogd kan worden zal een andere lijn, met een eindpunt op de Schenkelweg, Zoe terwoude-dorp mede moeten bedienen I opdat een verhoogde frequentie ook hier kan worden doorgevoerd. Twee haltes geven een goede be- reikbaarheid voor het aaneengeslo- ten bebouwde gebied, t.w.: de halte 1 Ambachtsherenweg- Van Swieten- straat en de halte Dr. Kortmann straat- Loethe. Daarnaast zullen twee randhaltes nodig zijn, een hal te Keerweer (voor de bewoners aan de Miening) en de halte Stompwijk- seweg. Zoeterwoude-HR Deze wijk zal bediend worden door de interlokale buslijnen 7, 8 en 9 van Westnederland, die gezamen lijk een 20 min. frequentie geven. Een verhoging van de externe rela ties met Alphen kan (mede gezien de groei van Alphen) noodzakelijk zijn. In de spitsuren moeten hier extra bussen aan de Rijndijk blijven dige haltes aande Rijndijk blijven Deze week is een begin gemaakt met de verbreding van de Kou- dekerkse Hondsdijk door de firma Bijleveld. Het is voor de belang rijkste weg in het Rijndorp be paald geen overbodige luxe, want de Hondsdijk is, ondanks de on langs ingevoerde snelheidsbeper king, een zeer gevaarlijke weg. (Foto.Wim Dijkman) DEN HAAG/BODEGRAVEN Er was bij een 31-jarige Marokkaan uit Boskoop een gevoelige snaar ge raakt, toen een landgenoot kwade woorden over zijn ouders zei. dat ge beurde in Bodegraven, na drinken van een flinke hoeveelheid bier hetgeen de situatie voor de Haag se politierechter duidelijk maakte. Want de Marokkaan stond terecht, omdat hij zijn landgenoot had afge tuigd. Het was dus een samenspel van oorzaken, de belediging, de drank en ook het lastige optreden van de geslagen landgenoot in een café te Bodegraven. Met dat alles wilde de officier wel rekening houden, al wilde hij ver dachte wel waarschuwen in het ver volg minder snel in het mishandelen te zijn, want anders kon hij wei- uit ons land worden gezet. De officier volstond nu met een geld boete van f. 100, dat ook het vonnif werd. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Haagse politierechter vertelde, dat als hij werkgever zou zijn, hij zeker niet iemand in dienst zou houden die zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Daarom vond hij, dat een 23-Jarige chauffeur bofte, die wel diefstal pleegde en toch in dienst was gehouden. Bij een bedrijf in Bodegraven had verdachte zo nu en dan wat drank voor eigen consumptie meegenomen, maar op den duur liep dat wel tot een flinke hoeveelheid op. „Het was goed fout van me" gaf de Alphenaar toe. Dat schuldbewustzijn was voor de officier aanleiding niet meer dan een geldboete van honderd vijf tig gulden te eisen, waarmee de rechter akkoord ging. Bij verstek werd een 18-Jarlge balenperser uit Alphen aan den Rijn veroordeeld tot vijf dagen gevan genisstraf. In de Raadhuisstraat in Alphen had verdachte moeilijkheden in een autotbusje veroorzaakt en zioh daarbij aan mishandeling schul dig gemaakt. Ook is hier overwogen een bus dienst Zoeterwoude-dorp, Smeedsweg Industriegebied, Hoge Rijndijk, Lel den. Gezien het aantal inwoners en arbeidsplaatsen is deze lijn in de huidige plannen nog niet opgeno men. De Boskoopse veiling staat thans hoofdzakelijk in het teken van: bes sen Callicarpa, Physaüs, Symphoni- carpis, Alex verticilata, Cotoneaster komen steeds voor de klok, en doen het nog goed ook. Vooral Parnettia, Callicarpa en ilex verticilata wordei uitstekend betaald en ook de sym- phonicarpus wordt flink gewaar deerd. Ook de rozenprijs is bevredigend ofschoon de aanvoer hiervan niet groot is. Enkele bos sen Poliantha komen nog tot 40 cent per tak en de rozen van Esther Ofarim, Juniorelliss en White But terfly variëren tussen 35 en 25 cent per stuk. Chrysanten komen thans volop uit de kas en noteren in prij zen van 1.751.50 per bos. Ju daspenning bijna iedere veiling 2.10 —2.00 per bos. NIJMEGEN In kunstkringen in Nijmegen is men verontwaardigd over de vernielingen van wandschil- derijen in het Concertgebouw „De Vereeniging" in Nijmegen. De wand schilderingen zijn van de schilder Huib Luns, vader van oud-minister Joseph Luns. Het gaat om meter- hoge Jugendstil-wandschilderingen. Ze zijn ongeveer zestig jaar oud. De vernielingen zijn ontstaan tijidens verbouwingen. Op sommige plaatsen zyn halve wanden voor de wand- schilderijen geplaatst In kunstkrin gen in Nijmegen noemt men het Je reinste vandalisme". ZOETERWOÜDE Begeleid door ruiters, gewapend met posthoorns gingen J. P. C. van Koope ren en A. Koek gisteren in een open koets naar het Zoeterwoudse gemeentehuis om elkaar het ja-woord te geven. Onze fotograaf schoot een plaatje van de erehaag voor het gemeente huis. '^oto Jan Holvast) SASSENHEIM In Sassenheim woedt sinds gisteren openlijk een „krantenoorlogje-in-het-klein". Naast de nog maar eens in de veer tien dagen verschijnende „Sassen heimse Krant" (vandaag toe aan nummer 1796 en bezig aan de 43ste jaargang) gleed gisteren huis-aan- huis ook „De Sassenheimer" in de bus, een nieuw blad uitgegeven door drukkerij-uitgeverij Buijze (van „De Zeekant") in Noordwijk. Beide gratis bladen mikken op dezelfde groepen en denken naast de regionale dagbla den en de toch al aanzienlijke hoe veelheid grotere huis-aan-huis week bladen (Weekblad voor de Bollen streek, Zuid Holland Post, De Duin streek) een „eigen" positie in te kun nen nemen. Het „krantenoorlogje" in Sassen heim heeft lang in het stadium van vredig overleg gewoed. Lang heeft het er naar uit gezien, dat de „Sassen heimse Krant", een uitgave van drukkerij De Gruijter, geruisloos van het toneel zou verdwijnen en de „Noordwykse" Sassenheimer de open plaats zou gaan innemen. Immers: de „Sassenheimse Krant" kende nau welijks meer een toekomst, verscheen een half Jaar geleden nog maar eens in de twee weken in plaats van iedere week en het was geen al te groot geheim, dat het blad een zorgelijke exploitatie kende. De heer Tulp, be- i dryfsleider van drukkerij-uitgeverij Buijze in Noordwijk „Enkelen van ons hadden de nodige contacten in Sassenheim. We hoorden steeds op nieuw: Die Sassenheimse Krant is het niet. Er staat wel wat nieuws in, maar dat is vaak hetzelfde als al in enkele plaatselijke dagbladen heeft gestaan en daardoor ook oud. Zou er in Sassenheim ook maar zoiets als j De Zeekant zijn. We zijn toen gaan denken. In Voorhout en Noordwijker- hout waren de door ons uitgegeven plaatselijke bladen als de „Noordwij- kerhouter" en de „Voorhouter" rede lijk succesvol. Toen de .Sassenheimse Krant" nog maar eens in de twee weken ging verschijnen was in onze ogen de kans rijp".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4