Bonn wil dat Libië kapers zal berechten Hedex, een nieuw middel tegen hoofdpijn. 1EDEX' Big Brother-plan Witte Huis J J2. Hedex veroorzaakt geen maagklachten. Regering Allende treedt af aullisten kost wat kost aan de macht WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 BONN (AP, Reuter, DPA) De tfestduitse regering verwacht dat Libië de twee kapers van 't Luft- ansa-toestel" ter verantwoording lept". Staatssecretaris van Buitenland- je Zaken, Paul Frank heeft giste- en de Libische ambassadeur in ionn, Jalal Mohammed Daghely rop gewezen dat dit in het belang an normale betrekkingen tussen |e twee landen zou zijn. Libië moet Ich aansluiten bij het streven van te internationale gemeenschap om et terrorisme uit te bannen. Ook Waarschuwde Frank dat verdere krreuracties van Palestijnen tegen je Bondsrepubliek de betrekkingen ussen Bonn en de Aarabische lam- ten ernstig zullen schaden. De christendemocratische opposi te in de Bondsrepubliek eiste gis- eren dat Bonn "een politieke daad jbelt en Libië om uitlevering van de bee kapers en de drie vrijgelaten [alestijnen zal vragen erontwaardiging Intussen heerst in Israël nog teeds grote verontwaardiging over e houding van Bonn. Voor de Kestduitse ambassade in Tel Aviv emonstreerden honderden mensen iet leuzen tegen de "lafheid" van e Westduitse regering en op- jhriften als "Brandt, ga naar de warte September, waar Je thuis- oort". Eén van de betogers over- andigde een protestbrief met 5.000 handtekeningen aan een am- fissacfef unction aris. In de Knes- eth, het Israëlische parlement, heb- en afgevaardigden van de opposi te er bij de Israëlische regering op engedrongen het komende be- pek van Bondskanselier Brandt Bn Israël af te gelasten. Een afge- laar digde van de rechtse Gahal - jartij eiste bovendien dat Libië rordt gestraft voor zijn rol in de jrganisatie en opleiding van terro- Isten en dat Israël meer aanvallen jitvoert op Palestijnse bases in tibanon en Syrië. Ambassade Inmiddels heeft Israël zijn am- pssadeur in Bonn, Eliashiv Ben- torin, terugroepen voor overleg, folgens diplomatieke kringen in Jeruzalem zal de afwezigheid van len-Horin niet lang duren. Brandt, heeft gisteren op jen kabinetsvergadering ver jaard dat zijn regering vastbeslo- en zal blijven optreden tegen ter- euraanslagen op burgers en in- tellingen in de Westduitse Bonds- epubliek. Hij betreurde dat het Jemen van internationale maatre- ielen tegen kapingen en andere formen van terreur nog zo weinig vorderingen gemaakt heeft. Wat de kaping van zondag betreft kon hij de Israëlische reactie begrijpen, maar West-Duitsland kon niet an ders handelen. De regering van Bei- ren en de Westduitse regering kon den niet op hun verantwoording ne men dat passagiers en bemanning van het vliegtuig zouden worden gedood. Andere regeringen zouden Id dergelijke omstandigheden niet anders gehandeld hebben. Eisen De Palestijnse querrilla-organisa- „Zwarte September" heeft na de ka ping van het Westduitse vliegtuig gedreigd met nog meer aanslagen op Westduitse belangen wanneer Bonn niet nog een aantal eisen ver vult. De invrijheidstelling van de drie terroristen van München uit West duitse gevangenschap, die met de kaping is afgedwongen, betekent geen "definitieve oplossing'' van de betrekkingen met West-Duitsland, zo staat in een verklaring die dins dag door het Westduitse persbureau DPA in Parijs is ontvangen. De organisatie eist onder meer veroordeling van degenen die ver antwoordelijk waren voor de "mis daad" op het "Navo-vliegveld" Fürsten-Feldbruck, intrekking van alle "willekeurige maatregelen te gen aJlle Palestijnse en Arabische burgers in West-Duitsland, voldoen de schadevergoedingen en stopzet ting van de "misleidende campag ne" in de Westduitse pers tegen het Palestijnse volk en de Arabische natie. De middelen om de drie guerrilla strijders te bevrijden zijn ons opge legd door de Westduitse autoriteiten omdat deze niet hebben voldaan aan onze eis, de Palestijnse gevangenen fatsoenlijk te behandelen en bar baarse maatregelen zijn blijven ne men tegen de Arabische burgers al dus de verklaring. Bombrieven De Maleisische posterijen hebben •gisteren bekendgemaakt dat ze 15 bombrieven hebben onderschept die voor steden in Europa waren be stemd. De namen van de steden zijn niet genoemd, maar wel deelden de pos- teriejn mee dat twee adressen in Ita lië en Engeland waren. Het Maleisi sche leger heeft de explosieve ladin gen - die de vorm van sigaretten had den - onschadelijk gemaakt. Jeroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Krimpen aan den fssel, J. C. Stelwagen te Delft, voor »alsmeer J. van Woudenberg te imsterdam, voor Barneveld J. Boo- aard te Woerden. Geref. Kerken Bedankt voor Leiden F. J. van der Kal te Nijverdal, voor Nijverdal T. Ie Boer te Giessenburg, voor Gro lingen A. IJkema te Almelo. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Groningen J. Kok te jmersfoort, te Houwerzijl, Spaken- urg-zuid voor missionaire arbeid p Irian, Barat en Waathuizen M. IGroeneveld, kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Ede H. J. Ven- juizen te Zutphen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Klundert B. de ramp te Naarden, voor Elburg M Tanis te Sliedrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Borssele A. Snoep te lissingen, te Hoofddorp C. de adder te Nunspeet. Tennis In het proftoernooi in othen'i irg heeft i'om Okker met ■1 en 6-3 van de Zweed Kjeli Jo- ansson gewonnen. Emerson, Car- lichael Borg en Pilic wonnen res- ectievelijk van Barth, Addison, tooicton. .ïrlie en Stolle. OAS: Portugal voert chemische oorlog in Angola ADDIS ABEBA (Reuter) De organisatie van Afrikaanse Staten (OAS) heeft Portugal beschuldigd van chemische oorlogvoering tegen door guerrillastrijders beheerste ge bieden in Oost- en Noord-Angola. Volgens een verklaring van het hoofdkwartier van de OAS in Addis Abeba heeft het Portugese leger sinds 1970 plantenverdelgende mid delen gebruikt. Maar deze middelen veroorzaken ook aandoeningen bij mensen en dieren, zo heet het in de verklaring. Het secretariaat-generaal van de OAS doet een beroep op de inter nationale gemeenschap en meer in het bijzonder op de Westerse mo gendheden en vrienden van Portu gal er bij Lisabon op aan te dringen een einde te maken aan zijn „onmenselijke praktijken". Treihongelukken Bij een trein ongeluk in de buurt van de Trukse stad Eskisehir ten westen van An kara zijn gisteren volgens een voor lopige opgave zeker dertig mensen, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de reizigerstrein Konya Istanboel bij Gogcekisik tegen een goederentrein botste, die olie ver voerde. De meeste slachtoffers kwa men om in de brand die na de bot sing snel om zich heen greep. Bij 'n (spoorwegongeluk bij de Zwitserse plaats St. Triphon verloren gisteren vier mensen het leven toen de trein Sion-Genève op een rangeren de goederen trein inreed. Er zijn ze ker 16 gewonden. Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Sterling Health Products - New York - London. Voor Nederland: Bergerac N.V. LAS CRUCES Het zal je maar gebeurenmoet Donna Mc- Guire uit de Amerikaanse stad Las Cruces hebben gedacht toen zij bij een bezoek aan een circus een likje kreeg van een gtraf. Giraffen hebben zo hun voorkeuren maar Donna, ge tuige de foto, ook. Referendum in Zuid-Korea De buitengewone staatsraad in Zuid- Korea, het belangrijkste regeringsor gaan ingevolge de afgekondigde staat van beleg, heeft bepaald dat op 21 november een nationaal referendum WASHINGTON (Reuter) Een zal worden gehouden over een nieu- hege ambtenaar van het Witte Huis, STAF NIXON VERZOCHT FBI OM GEGEVENS John Ehrlichman, heeft toegegeven dat de FBI gevraagd is om gegevens uit strafregisters voc verkiezingscampagne voor president Nixon. Maar volgens Ehrlichman be rustte dit verzoek op een vergissing en zou zoiets niet meer voorkomen. Ehrlichman, hoofd van de presi dentiële adviesraad voor binnenland se aangelegenheden, sprak het be richt van het weekblad Time tegen volgens welke hij persoonlijk de fede rale recherche had gevraagd de be wuste inlichtingen te verstrekken. Het verzoek was naar zijn zeggen van hem naar het ministerie van Justitie gegaan waar een ambtenaar, wiens naam hij niet wilde noemen, het had doorgestuurd naar de FBI. Conservatieven eisen macht in Canada op OTTAWA (AFP, UPI) Robert Stanfield, voorzitter van de Cana dese Conservatieve partij die de par lementsverkiezingen heeft gewonnen, heeft gisteravond op een persconfe rentie verklaard, dat premier Pierre Trudeau van de Liberale Party moet aftreden, „omdat hy het vertrouwen van de kiezer verloren heeft". Stanfield, wiens partij voor toewy- zing van nog een zetel 109 zetels in het Lagerhuis bezet tegen 108 voor de Liberalen, verklaarde zach bereid tot vorming van de volgende regering en verhoging van de oudedagspensioe- nen en verlaging van de belastingen, zoals hy in de verkiezingsstryd heeft beloofd. we grondwet ter versterking presidentiële bevoegdheden. SANTIAGO (AFP) De regering van de marxistische president Sal vador Allende van Chili is gisteren afgetreden, zo is officieel in Santia go bekendgemaakt. Eerder hadden twee ministers hun portefeuille ter beschikking gesteld, kennelijk om zich kandidaat te stel len voor een zetel in de Senaat bij de in maart te houden verkiezingen. Nadat gisteravond de bewindsman van Binnenlandse Zaken, Kalme Su- arez, zijn aftreden had bekendge maakt, volgde gisteren zijn collega van Onderwijs, Anibal Palma. In het door de oppositie beheerste congres dreigde een motie van af keuring tegen deze twee kabinetsle den te worden aangenomen omdat zy de grondwet zouden hebben geschon den tijdens de reeds drie weken du rende staking van wegvervoerders, die gesteund wordt door winkeliers, art sen, monteurs en anderen. Twee an dere ministers hing een dergelijke motie boven het hoofd. Naar de minister van Financiën, Orlando Mhlas, dinsdag meedeelde is het kabinet en bloc afgetreden om het staatshoofd volledige vryhedd van handelen te geven bij de vor ming van een nieuwe regering. De regering bestond uit vijf socia listen. vier communisten, drie radi calen. een partijloze, een lid van de linkse christendemocraten en een lid van de Mapu, de actiebeweging voor volkseenheid, een aJ eerder van christen-democraten afgesplitste groep. Vijf jaar voor dissident Een rechtbank in de Russische stad No ginsk, 60 km. -ten oosten van Mos kou, heeft de sterrenkundige Kronid Loebarski veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf wegens het versprei den van anti-Russische propaganda. Het proces tegen dc 38-Jarige weten schapsman begon vorige week don derdag en eindigde afgelopen maan dag. Geen van zijn vrienden, on- dej wie de atoomgeleerde Sacharow, kreeg toestemming het proces bij te wonen. Loebarski werd op 17 Janua ri In Moskou gearresteerd tijdens "n actie van de geheime politie (KGB) tegen „de kroniek van de huidige gebeurtenissen" en andere onder grondse literatuur (Samizdat). WASHINGTON Het Ame rikaanse Congres-lid, William S. Moorhead, heeft gisteren een geheim rapport van het Witte Huis gepubliceerd over plannen om in ieder Amerikaans huis, auto en schip een ontvangin- stallatie te installeren die is aangesloten op een onder con trole der regering staand cen traal communicatie systeem. In het rapport, dat is opge steld voor de adviescommissie van de president, wordt voorzien in een landelyk communicatie netwerk dat door de regering zou kunnen worden gebruikt als „rampenwaarschuwings systeem" voor het verstrekken van infor matie en voor een grote ver scheidenheid van andere dien sten. Het rapport bevat volgens Moorhead echter tevens een ont werp voor een propaganda- en spionagesysteem dat door de re gering gebruikt zou kunnen wor den. Moorhead heeft president Nixon gevraagd om het Ameri kaanse volk op de hoogte te brengen van de bedoelingen der regering en meer gegevens over deze plannen bekend te maken. Het exemplaar van het rap port dat Moorhead in zyn bezit heeft, is op ieder van zyn 300 pagina's voorzien van de stempel „vertrouweiyk" en is gedagte kend augustus 1971. Het wordt in een inleiding beschreven als een voorlopig antwoord op een verzoek tot bestudering van deze zaak door dr. Edward David Jr., de adviseur van president Nixon voor wetenschappeiyke aangele genheden. Leden In het rapport zeggen de op stellers, die slechts beschreven worden als leden der „werkgroe pen voor commerciële en over heidsdiensten en de mogeiykhe- den der communicatiesystemen", dat hun plannen er op gericht zyn om bij behandeling van na tionale problemen zo doeltref fend mogeiyk gebruik te maken van de moderne communicatie technieken. De opstellers maken slechts een keer, en dan nog zeer in 't kort, melding van mogeiyke op positie tegen deze inbreuk op privacy der Amerikaanse bur gers door de regering: „Er zou oppositie kunnen ontstaan tegen de verplichte inbouw der ont vangers in radio- en t.v.-toestel len", aldus het rapport. „Deze kwestie moet overwogen worden voor het rampen-waarschu wingssysteem in de ontwikke- lings- en investeringsfase komt". Moorhead zei dat het voorge stelde systeem, hoe goed het eventueel gebruikt zou kunnen worden, zoveel mogelykheden voor misbruik biedt dat het zeer uitgebreid in het Congres zou moeten worden besproken voor dat stappen worden ondernomen om het ten uitvoer te leggen. „Dit is een blauwdruk voor het Big Brother propaganda- en spionagesysteem waarvoor George Orwell in zyn roman 1984 heeft gewaarschuwd", aldus Moorhead, „maar de plannen der regering zouden dit nog veel eerder werkelykheid kunnen maken". Detail» In het rapport worden gede tailleerde beschrijvingen gegeven van systemen voor het verzenden van brieven per satelliet, voor uitzendingen van programma's op onderwys-, cultureel en so ciaal gebied door een landelyk radionetwerk, voor een rampen- waarschuwingsdienst, en voor het verschaffen van informaties aan de politie in de strijd tegen de misdaad. De grondslag van het rampen waarschuwingssysteem, zoals dat in het rapport wordt besproken, is de verplichte installatie van een speciaal ontvangaparaat in ieder radio- en televisietoestel en in iedere auto en boot die in de Verenigde Staten wordt ver kocht. Deze speciale ontvangt zouden door de regering inge schakeld kunnen worden voor de uitzending van waarschuwingen en adviezen in het geval van rampen. Het rapport bevat verder een ontwerp voor een televisie-net werk dat iedere staat, stad en huis moet verbinden met een landelyk systeem van program ma's voor het publiek, waar onder onderwysprogramma's voor kinderen. Volgens het rapport zou een dergeiyk televisienetwerk in 1975 met twee dag en nacht uitzen dende netten van start kunnen gaan. Het netwerk zou in 1978 tot zes en in 1980 tot tien ver schillende netten kunnen zyn uitgebreid. Op één dezer netten, aldus het rapport, zouden alleen kinderprogramma's moeten wor den uitgezonden, terwyi de an dere netten voor de uitzending van programma's voor speciale bevolkingsgroepen gebruikt zou den kuhnen worden. (Door onze correspondent) PARIJS Een congres van en kele honderden gaullistische par tijfunctionarissen en ministers heeft afgelopen dagen in Versail les opnieuw aangetoond dat zelfs de leiders van het gaullisme het nog altijd wat moeilijk hebben met de democratische principes. Na- Door Frank Onnen dat van de zomer zowel premier, Chaban-Delmas als de secretaris generaal van de gaullistische UDR Domasini, de laan waren uitge stuurd, hebben hun opvolgers Mess- mer en Peyrefitte gepoogd 't gaul lisme te zuiveren en te vernieuwen door terug te keren naar de bron en zich te laten inspireren door de oorspronkelijke denkbeelden van wijlen generaal De Gaulle. Volgens premier Messmer was en bleef het gaullisme niet slechts 'n onuitputtelijke bron van inspiratie voor Frankrijk, maar ook voor alle andere volkeren van de Westerse wereld. En nu over goed vier maanden ook voor Frankryk de kamerverkiezingen voor de deur staan, is het dus niet onbegrijpe lijk dat de gaullisten zich nu weej met passie laven aan de mystiek van het gaullisme. Te meer nu de laatste maanden de vlag van hel gaullisme de onwelriekende lading van talloze bouw- en andere cor ruptieschandalen had moeten dek ken. Een ander probleem gaullistische leiding nu al veel te stellen heeft, is welke houding ze aan zou moeten nemen indien bij de kamerverkiezingen de huidige meerderheid onverhoopt eens door de linkse coalitie van socialisten en communiten mocht worden versla gen. In geen volwassen democratie zou een party, die toevallig aan de macht is, enige twijfel durven laten bestaan over haar bereidheid on middellijk af te treden»als de op positie de meerderheid zou verwer ven. Maar de gaullisten zien dat an Onbetrouwbaar Ze beroepen zich nu op de poli tieke en morel° onbetrouwbaarheid van de communisten die naar de woorden van partijchef Peyrefit te, nog nooit vrijwillig van hun ministerszetels afstand hebben ge daan, zodra ze die eenmaal had den veroverd. Een aanvechtbare these, want de communistische mi nisters, die generaal De Gaulle in FrankirJk onmiddellijk na de be vrijding had benoemd, werden, een paar Jaar later, zonder veel vijven of zessen door de toenmalige socia listische premier Ramadier weer aan de dijk gezet. Deze vorm van geschidsvervalsing waartoe de gaullisten zich laten verleiden moeten uiteraard worden verklaard uit hun vrees de verkie zingen zonder generaal De Gaulle in maart te kunnen verliezen. Een verplaatsing van slechts 4 procent van de stemmen zou dan ook de weegschaal ten gunste van de link se oppositie kunnen doen overlsaan. En om dat levensgevaar voor het gaullisme af te wenden, wordt het spookbeeld van het anti-communis- me nu dus weer eens ten tonele ge voerd. Maar mocht dat anti-com munistische spook het bedoelde ef fect niet sorteren, dan is het nog geenszins zeker dat de linkse oppo sitie metterdaad aan de macht zal kunnen komen. Staatshoofd Onder de Vijfde Republiek >enoemt het staatshoofd de pre mier en de ministers zonder ver plicht te zijn die uit het kamp van de winnende partij te kiezen Een conflict tussen het parlement en de republiek zou dan natuurlijk el onvermijdelijk worden. Maar dan nog houdt het staatshoofd het laatste woord, omdat hij de volks vertegenwoordiging dan kan ontbin den. Aan die mogelijkheid ontleent de gaullistische propaganda nog een ander argument om de Fran sen op te wekken htm stem niet op de rode coalitie uit te brengen. Want met die stemmen zouden ze dan immers toch niets kunnen winnen. De verkiezingsstrategie van de gaullisten ls vernuftig doordacht, want ze richt zich zowel op de nog altijd sluimerende angst voor het bolsjewisme als op de bcgrype- lljke voorkeur van het kiezersvolk met zijn stemmen een haalbare kaart uit te spelen. Daarentegen kan men moeilijk volhouden dat de gaullistische tactiek ook nog van veel begrip voor de democratie zou getuigen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9