Raadslid vraagt om maatregelen Vreemde roerselen in de Oegstgeester PvdA Nieuwe leiding" water- geeft mogelijkheden i ^BEN Stank bij Fasson Kaatsen Bescherm natuur tegen Leidse Baan Nieuwe vragen over huur WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 LEIDEN Bij het Leger museum krijgt een nieuwe uitvalsweg gestalte: de Plesmanlgxm naar de rijks weg bij Hoüiday Inn. Het weglichaam ligt er al en wordt door de jeugd als grote zandbak gebruikt. Langs de weg verrijst een flat. Enkele raadsleden hebben aan B. en W. vra gen gesteld, omdat ze bang zijn voor geluidshinder in het flatgebouw zo dicht bij een belangrijke toegangs weg. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Het raadslid Leeuwenburgh (prot. chr.) heeft aan burgemeester en wethouders vragen gesteld over de stank, die Fasson veroorzaakt (het raadslid spreekt voorzichtig over een lijmverwerkende industrie). Hij verwijst naar berichten in het Leidsch Dagblad over stankoverlast Leeuwenburgh vraagt: Is het aam het college bekend,benauwdheid als gevolg van een dat vooral de bewoners van huizen penetrante stank in het bijzonder in de omgeving van deze Mjmver- degenen die voor deze lucht aller- werkende industrie aan de Lammen- gisoh zijn? schansweg, bij herhaling ernstige Kan het college mededelen op stankoverlast ondervinden, dat de- j welke wijze er in het voorkomen van ze stankoverlast zich vrijdag 27 ok- deze overlast door het tober ji. weer in ernstige mate betreffende bedrijf reeds werd heeft voorgedaan, dat vele bewo- voorzien of evenals bij de vestiging van dit bedrijf in Hazerswoude zal worden voorzien? Ligt het in het voornemen van het college voorzover er in de desbetreffende reeds eerder ver strekte hinderwetsvergunning niet in bepalingen ter voorkoming van de luchtverontreiniging werd voorzien deze bepalingen, overeenkomstig een eventueel advies van die inspectie voor de volksgezondheid, alsnog aan te brengen? LEIDEN Voor de eerste maal is in het afgelopen kaatsseizoen, een individuele puntentelling bijge houden van de resultaten der in competitievorm gespeelde wedstrij den onder de leden van de kaats- verenigingen Leiden, Den Haag, Ridderkerk en Rotterdam. In klasse A waren de kóplopers: 1. D. Kootstra, 2. S. Haarsma (Rid derkerk) en 3. J. Bijlsma (Rotter dam), klasse B 1. L. v. d. Meulen, 2 G. v. d. Meulen en 3. H. Veld- stara Noordwij k) en allen lid van de Leidse Kaatsclub. Sowjetbezoek Universiteit JUBILEUM KT~\ TFCoihen' bezichtigden de gasten 1_S. 1Vl/l Jl f JIJ het Academisch Historisch Mu LEIDEN De Sowjetrussische ambassadeur en mevrouw Lavorva hebben gisteren een bezoek aam de universiteit gebracht. Na een ont vangst in het Academiegebouw door de voorzitter van het college van J bestuur, mr. K. J. Cath, en de rector-magnificus, prof. dr. De directeur van het kantoor Lei den van de Amro-bank, de heer A. van de Koppel, herdenkt op 17 no vember het feit, dat hij 25 jaar ge leden bij deze bankinstelling in dienst trad. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum wordt die dag van 4.30 tot 6 uur in "De Beuken hof" een receptie gehouden. Milieugroep: LEIDEN De Leidse Baan, een wegproject door Zuid-Holland dat bij vele milieubewusten grote afkeer heeft opgeroepen, is het onderwerp dat morgenavond in het Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9, ter sprake komt. W. J. Ter Keurs en üdo de Haas, leden van de werkgroep mi- I lieubeheer aan de Leidse universi- I teit, zullen over het provinciale we genplan praten. Provinciale Staten van Zuid-Hol land kwamen in januari 1972 tot het besluit de aanleg van de Leidse Baan te stoppen en eerst plannen te laten opstellen voor verbetering van het openbaar vervoer in het gebied rondom Leiden en Den Haag. Dat besluit was mede het gevolg van de aktiviteiten van de Werkgroep Mi lieubeheer en plaatselijke aktiegroe- pen. Het uitstel van de aanleg van de Leidse Baan betekende echter geen afstel. Op het nieuwe prooinciale we* genplan staat weer de Leidse Baan en bovendien de duinweg, die dwars door het Wassenaarse, nog zeer mooie, duinengebied zal lopen. De vraag waarover morgen wordt ge praat is: zijn de natuurbeschermers sterk genoeg om Zuid-Holland te de provinciale plan- Museum de Sterrewacht. Het bezoek werd besloten met een lunch. ADVERTENTIE geeft U deze voordelen keuze uit vele hon derden stuks prijsvoordeel tot 40% GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. ■ft vakk. voorlichting. Ook maandag geopend van 1.30-6 i Juist binnen: grote party zuiver wollen Berber-tapijten, handgeknoopt, super kwaliteit. LEIDEN Terwijl zijn eerder ge stelde vragen nog niet zijn beant woord minister Udink heeft mee gedeeld dit niet te kunnen binnen de gebruikelijke termijn heeft het PSP-kamerlid v. d. Spek nieuwe vra gen gesteld over huurharmonisatie en liberalisatie. Hij vraagt of de minister bereid Is in te gaan op de argumenten waar op gemeentebesturen hun protest ba seren. V. d. Spek: Is de minister be reid „het niet beter te weten dan de protesterende gemeenten" en de gewraakte maatregelen in te trekken. In een toelichting zegt het ka merlid dat de gemeenteraad van Lei den heeft besloten er bij de Twee de Kamer op aan te dringen de huurharmonisatie volgens deze op zet stop te zetten. De drie grootste gemeenten hebben de minister ver zocht de maatregelen niet van toe passing te verklaren. De burgemees ter van Oostzaan heeft gesproken over een noodtoestand tengevol ge van de huurliberalisatie. OEGSTGEEST Het gist. knarst en rommelt al geruime tijd in de Partij van de Arbeid Oegstgeest, het plaatsje waar t leven doorgaans toch zo goed is. Tot veertien dagen geleden hebben de Oegstgeester socialis ten (ongeveer 100 leden, twee ge meenteraadszetels) het conflict zo niet binnen vier muren dan toch binnen de gemeentegrenzen kunnen houden. Maar in een re cent nummer van Vrij Neder land is de vuile was, althans een gedeelte er van, openlijk aan de lijn gehangen. Door Ruud Paauw De druppel die de emmer bij iemand deed overlopen (wie VN met gegevens heeft gevoed is niet duidelijk) was vermoe delijk het feit dat mevr. A. van Belle, gemeenteraadslid voor de PvdA, in september met de Ne derlandse delegatie voor drie maanden naar de Verenigde Na ties vertrok en haar raadszetel onbezet achterliet. Mevr. Van Belle was wel bereid dit Jaar en in 1973 (als zij nogmaals drie maanden naar Amerika gaat) haar plaats aan een ander af te staan, mits deze schriftelijk zou verklaren dat hij zich terugtrok zodra zij terug was. Deze voor waarde. die nu niet direct wijst op een overmaat aan vertrouwen in elkaar, deed de al bestaande onderlinge onvrede nog verder aanwakkeren. Onder degenen die zich niet verrukt toonden over de handelswijze van mevr. Van Belle, was fractieleider drs. J. W de Graaf, in het dagelijks leven werkzaam bij de Industriebond NW. Hij wenste al vloekend (waarover ook enige deining ontstond) dat die zaak in de ledenvergadering aan de orde zou komen. De breuklijnen in de PvdA, die er kennelijk al sinds de laatste raadsverkiezingen zijn, werden weer pijnlijk duidelijk zichtbaar. Aan de ene kant o.a. dr. O. C. van Belle (echtgenoot van het raadslid) en dr. Borde- wijk, voorzitter van het district Leiden (beiden als chemicus ver bonden aan de Leidse universi teit), aan de andere kant drs. J. W. de Graaf en zijn achterban Merkwaardig is dat Vrij Ne derland, dat voor De Graaf sympathie toont, De Graaf noch Bordewijk heeft gehoord. De Graaf ontkent tenminste met klem iets met die publikatie te maken te hebben. Met de strek king van het stuk is hij het wel eens. Bordewijk verdriet het zeer dat het weekblad met hem geen contact heeft opgenomen, want in het artikel wordt een aan tal onaangename zaken op zijn deurmat gedeponeerd. Hij zou zich op slinkse wijze meester hebben gemaakt van het voor zitterschap van het district Lel den, hij zou samen met Van Be) le (citaat uit de Oegstgeester Courant) uit zijn „op het ver overen van allerlei machtsposi ties in het partijwezen zonder zich in wezen zorg te maken over de zaken die een politieke partij als de PvdA behoren aan te gaan" en „een bijzonder on democratische. Ja zelfs totalitai re inslag" hebben. Tenslotte wordt gesuggereerd dat Bordewijk zijn functie in de commissie die gaat over de samenstelling van de kandida tenlijst voor de komende Ka merverkiezingen te hebben ee- bruikt om zijn tegenstanders van de voordracht te halen. Dr. Bordewijk voelt er aan vankelijk niets voor om zijn vi sie op het conflict te geven „want het doet de PvdA alleen maar schade". Maar hij besluit het toch te doen om niet de indruk te wek ken iets te verbergen te heb ben. Volgens Bordewijk zijn de troebelen in de PvdAOegst- geest na de laatste raadsverkie zingen begonnen. "Op zeker moment bestond er onenigheid over waf; er gedaan moest wor den. Er kwamen persoonlijke wrijvingen. De een vertrouwde de ander niet meer en daarmee had Je het gedonder in de gla- Een van de moeilijkheden is, aldus Bordewijk, dat de Graafs ambities "veel verder reiken dan Oegstgeest". Maar het echte breekpunt lijkt de Springbok- ken-affaire te zijn geweest. Ruim een Jaar geleden speelde die geheel uit blanken bestaan de Zuidafrikaanse waterpolo- team een wedstrijd in hel Oegstgeester zwembad, waar over heel wat te doen is ge weest. De PvdA zou in een mo tie zijn afkeuring uitspreken over de opvattingen die het college van B. en W. daarbij had gehuldigd. Maar te elfde ure had De Graaf die motie in getrokken. Mevr. Van Belle was het daar toen ("helaas", zegt Bordewijk) mee eens geweest "Het hele geval sterkte ons in de mening dat De Graaf niet werkelijk met het College in de clinch wilde gaan". Waarna de sfeer in de afdeling "onplezie rig" werd. Het verwijt dat hij op een bedenkelijke manier op de voorzitterszetel van het dis trict zou zijn gekomen, wijst Bordewijk van de hand. "Er wordt gesuggereerd dat geen enkele afdeling tijdig tegen kandidaten heeft kunnen in dienen. Dat is niet Juist. Daar heeft de gewone tijd voor ge- Bordewijk keert zich ook te gen de aanval dat h(j z(Jn functie in de commissie die gaat over de samenstelling van de kandidatenlijst voor de Ka merverkiezingen zou hebben aangegrepen om zich van zijn tegenstanders te ontdoen "opmerkelijk is dat tegenstan ders van Bordewijk niet op deze voordracht voorko men" schrijft VN). Bordewijk: 'Ten eerste zou ik wel eens willen weten wie, behalve De Graaf, al mijn tegenstanders zijn. Ik heb er niet zo veel, hoor. Maar stel dat ik er had, dan zou het onzinnig zijn om te deuken dat ik de macht be zit om ze even van die voor dracht te halen. Daar gaat niet één man over, daar beslist een hele commissie over". De Graaf was aangedragen als kandidaat. Door o.a. de af delingen Alphen en Hlllegom. Niet door Oegstgeest. Daar was hij met 14 tegen 11 afgestemd. "De meerderheid bij ons vond hem niet de geschikte man voor het kamerlidmaatschap" zegt Bordewijk, die er aan toe voegt dat De Graaf "in Oegst geest aan een stemming heeft proberen te ontkomen. Hij wist dat er hier nogal wat tegen standers van hem waren en daarom kon hij het oordeel van Oegstgeest best missen. Hij was immers al kandidaat ge steld door andere afdelingen". De commissie heeft de kandi datuur—De Graaf niet overge nomen, aldus Bordewijk. Dat was dus de lezing van Bordewijk. Aan een conflict zitten twee kanten en ik heb me dan ook spoorslags in ver binding gesteld met De Graaf om de andere kant van de me daille te vernemen. Van vorige week dinsdag af zijn verwoe de pogingen in het werk ge steld om met De Graaf tot een gesprek te komen. Het is niet gelukt. De Graaf bleek een uiterst vriendelijk en hartelijk man te zijn, maar moeilijk grijpbaar. Aanvankelijk wilde hij niet praten "vanwege het partijbe lang", maar na enige argumen tatie van mijn kant vroeg hij een dag bedenktijd. Woensdag bleek hij nog niet verrukt van een gesprek te zijn. Hij vreesde dat het artikel op een "boere- kool"-verhaal zou uitdraaien. Nogmaals vroeg hij een dag bedenktijd. Donderdag bleek hij wel bereid te zijn, maar nu wilde hij eerst zijn geestverwan ten raadplegen. Vrijdag bericht te hij Bordewijk dat hij niet zou meedoen, een mening, die hij tegenover mij herzag. Hij vond mij "een vriendelijk het moei- zeggen. Za- voorzichtige persoon" tegen lijk was "nee terdag werd afspraak gemaakt voor dagmiddag. Maar een dag la ter moest De Graaf die ontmoe ting weer annuleren, vanwege een vergadering over de moei lijkheden NW-Industriebond- Begrijpelijk, maar intussen was bijna een week voorbijge gaan. De eerstkomende dagen, zei De Graaf geen tijd voor een gesprek te hebben. Aangezien dit artikel niet tot Kerstmis kan blijven liggen, wordt het in deze vorm zon der De Graafs mening gege ven. Eén argument tenslotte, door De Graaf bij de vele te lefoontjes gehanteerd: 'Tk was eigenlijk niet zo geïnteresseerd in een kandidatuur voor de Tweede Kamer. Mijn plannen voor de toekomst gaan een heel andere kant op. Maar op ver zoek van een aantal mensen heb ik het toch gedaan. Want die zeiden: we willen nu wel eens zien hoe ver Bordewijk en de zijnen tegen Je zullen gaan". Een merkwaardig argument. In de PvdA-Oegstgeest zit iets grondig mis. Daar kan Borde- wijks opmerking dat er toch "veel positiefs gebeurt" weinig aan afdoen. "Is het mijn leven of niet" LEIDEN In de Korte VMet kwam een groot aantal leden van de Chr. Plattelandsjongerenorganisatie uit Zuid-Holland bijeen om zich te besdnnen op het thema „Is het mijn leven of niet?" Ds. G. van Loenen en dokter H. Bakema, beiden uit Leiderdorp, belichtten de euthanasie vanuit theologisch en medisch stand punt. Onder leiding van Ankd en Jan Sikko Siegers werd een spel zon der grenzen opgevoerd. Verder stond op het programma een discussie rand enkele bijbelteksten en een wande ling langs het Wassenaarse strand. V) LEIDEN Omstreeks 15 november a.s. zal ln opdracht van de Leidse Duinwaterleiding Maatschappij wor den begonnen met de aanleg van een transportleiding van het Haag- sche Schouw naar de Churchilllaan. De L.D.M. wil daarmee de reeds bestaande transportleiding Van max DE LAATSTE ME ADVERTENTIE MWBMKftS HU BUM AMRQBAHK Katwijk naar het Haagsche Schouw verlengen en een aansluiting geven op haar watervoorraadtanks nabij Cronesteijn. Na voltooiing van het karwed kan de L.D.M. dan haar leidingnet doel matiger gebruiken, omdat men voort aan ook 's nachts deze voorraadt&nkt kan vullen. Gunstig gevolg daarvan is voorts dat de onlangs door Leid se raad goedgekeurde levering van water aan „De Rijnstreek" vlotter kan plaatsvinden. Het ls tevens de bedoeling de, nieuwe transportleiding aan te slui ten op het hoofdnet van de Haagse waterleiding om wanneer nodig in staat te zijn het Leidse net te koppelen aan de Haagse waterleiding. Men zal eerst beginnen met het aanbrengen van "n 60 cm dikke pijp leiding in de Kennedylaan, welke kan worden aangesloten op de bestaande leiding ln de Chruchillaan. Daarna zal een lekllng met een doorsnede, van 1 meter worden aangelegd langt de Korte Vhet, via de Vink naar het Haagsche Schouw. De werkzaamhe den zullen naar wordt verwacht begin februari zijn voltooid. LEIDEN De verkeerslichtonre geling op het kruispunt Rljnsburger- slrgelSchuttersveld weg bij de Valk- brug ls door kortsluiting uitgevallen. Het plaatsen van een nieuwe auto maat ls nodig. Er ls f 70.000 voor nodig De verkeerscommissie behan delt dit plan as. maandag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3