Oegstgeest meer haltes op lijn naar Den Haag «J VOOR LEIDSE AGGLOMERATIE VERKEERS- EN VERVOERSPLAN Knappe vertolking van trieste toneelstukken Weinig verschillen in kaas op kaasdag PAGINA 2 WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 LEIDEN "In het nieuwe ver- keers- en vervoersplan voor de LeicEse agglomeratie krijgen de meeste gemeenten rondom Leiden een trien minuten frequentie krijgen. Dit plan zou in 1975 gereed moe ten zijn. Het vinden van doorgaande gestrekt wegen, die centraal gelegen zijn in de woonwijken, is ook in Voorscho ten niet altijd mogelijk. De externe lijnen zullen Voorschoten in de noord'-zuidrichting moeten doorsnij den en de bebouwingsbreedte van Voorschoten maakt een mazennet van het openbaar vervoer van twee lijnen wenselijk. Deze twee cen traal gelegen lijnen zouden voor de westzijde ter hoogte van de van Beethovenlann en voor de oostzijde ter hoogte van de Prof. Einstein- laan moeten lopen. De westelijke route komt dan van af Noordhofland via de Trompweg en Admiraal de Ruyterweg naar de Van Beethovenlaan. Een doortrek king van de buslijn via Prins Bern- harcEstraat naar de Wijngaarden laan is niet gewenst en een door verbinding Pr. Bernhardstraat naar de buurt Boschgeest niet' moge lijk. Voor de westzijde is de lijn 49 met haar supplement lijn 15 geko zen, die dan de volgende route heb ben: Trompweg, Admiraal de Ruy terweg, van Beethovenlaan, Bach- laan, Leidseweg, Koningin Juliana- laan. Wijngaardenlaan, (lijn 15, eindhalte station) en Papelaan. De oostelijke route van de Prof. Einsteinlaan, met haar mogelijke verbindingen naar de Veurseweg en Leidseweg, biedt onvoldoende com fort om er de belangrijke interloka le lijnen langs te voeren. Lijn 46, is daarom op de doorgaande route Veurseweg. Kon. Julianalaan en de Leidseweg door Voorschoten ge voerd. Het geheel niet voldoen aan de Ju1uSJl^nVMrÏÏSiP,^oortl voor de hand liggen. Een de aansluiting R.W. 44-RiJnzichtweg, een 7fcr hoee freauentie van halte 10 minuten irequentie is hier moge- j Door twee halten meer centraal in rende bussen hebben (lijnen 49, 15 door het mvoeren van een lo-jde bebouwing te leggen «halte Iris- en 461. De grotere loopstand voor!kale 'agglomeratie, lijn met ook de bewoners van de Vlietwijk wordt 30 T^™uten frequentie (lijn 14) hier gecompenseerd door de hoge T"" Eenakters in LAK-theater Woensdag Breestraat 19 Jeugdhaven Jeugdca- LEIDEN De Duitse auteur Franz Krötz lijkt alle uitzichtloos heid van het menselijk bestaan in twee eenakters te hebben samenge vat. Deze eenakters, "thuiswerk" en "alleen voor mannen", werden gis teravond in een stampvol LAK- theater opgevoerd. Moeilijk ontkend kan worden dat de spelprestaties van Jules Croiset en Mart Gevers, tal „Thuiswerk" naar behoren bijgestaan door de Jonge actrice Maja Kunst, veruit staken boven het schrijversschap van Krötz. Het kwam vooral tot uitdrukking bij de vertoning van het kortste stuk, "Alleen voor mannen". Wat door bekwame vaklieden als een dat de lach al gauw op Je lippen be sterft. Krötz heeft de grauwheid van het leven, de eenzaamheid het individu recht voor zijn raap weer willen geven zonder ook Iets aan de fantasie van d< schouwer over te laten. Daarin schuilt waarschijnlijk ook de zwak te van zjin stukken hoe huivering wekkend ze ook overkomen. Mede door het ingehouden spel van Mart Gervers en Jules Croiset in het ver schrikkelijk troosteloze "Thuis werk" moest de voorkeur toch wel uitgaan naar deze eenakter. Dit ondanks het feit dat het grote aan- changementen, hoe vlug en erden uitgevoerd. kreeftcocktail met veel zwier werd i het tempo nogal vertraagden en de opgediend was ln werkeljkheid bord met braaksel, waarvan de lucht nauwelijks te verdragen was. Duidelijk werd in elk geval dat Franz Krötz tot het genre schrij vers hoort dat allerlei miserabele zaken en die zijn er in overvloed op een misselijkmakende manier de orde wenst te stellen. Van het stuk dat op "Thuiswerk" volgt gaat onbetwist een komische wer king uit maar het effect is toch zo aandacht op de lange duur wat de den verslappen. Als sfeer tekeninge tjes van een troosteloos bestaan wa ren de met teveel dramatisch talent gespeelde taferelen toch wel verras send door hun herkenbaarheid. Krötz heeft kennelijk op zijn (wei nig subtiele) manier duidelijk wil len maken dat er op deze wereld veel reden tot huilen ls. Maar dat wisten we allang. Pieter C. Rozier. OEGSTGEEST Toen de Leidse brandweer gister middag uitrukte was dat niet om een brand te blussen maar om het huwelijk van hun collega Hans Hoogervorst met Ria Juffermans extra luister bij te zetten. Op de trappen van het Oegstgeester raadhuis vormden de brand weerlieden een ere-haag. frequentie. Lijn 45, interlokaal van minder betekenis, zal de wijken Bosch geest en Vlietwijk bedienen, waar door beide wijken, naast de hogere frequentie aan de rand van hun ge bied een 20 min. frequentie in de wijk behouden. Geheel Voorschoten kan met de optimale halte-afstanden goed In noordelijke richting worden voorts de twee haltes op de Oost- Einde samengevoegd tot één, en wel nabij de aansluiting met de Was- beek. Burgerlijke Stand bediend worden. Op één punt is af i halte (Irislaan) dan geweken van deze regel n.l. bij del quentie (10 min.i heeft en alleen centrale halte Kon. Julianalaan: de- [halte Lange Voort- Hazenboslaan laan en halte Leidse Buurt) zal de aantrekkelijkheid van deze open- Interlokaal gezien is het onmoge- baarvervoersverbinding voor Oegst- lijk lijn 60 de Leidse Buurt niet te j geest enorm toenemen, laten aandoen, omdat deze busdienst Voor een goede doorstroming van een belangrijke taak heeft met be- het openbaar vervoer zijn maatre- trekking tot de bereikbaarheid van .gelen noodzakelijk: de middelbare scholen aan de Rijn- Q Rijnzichtweg- Geversstraat zichtweg. Lijn 60 zal de westelijke I Kruising Warmonderweg - en zuidelijke route moeten rijden. Bij Rijnsburgerweg- Leidsestraatweg een binnenkomst via de Irislaan 9 Spoedige uitvoering Irislaan- is deze splitsing voor Oegstgeest j Haarlemmerstraatweg. minder erg, daar de meest centrale De bestaande haltes Herenweg- JJ| hoge fre- Seminarielaan en Herenweg- Burg. J Mbrk'p. z.' v7~H°~P. Spijkers" VOORSCHOTEN Geboi marie G. d. v. G. P. ten E en M. v. Straten, David W. v. d Berg en M A. ÉM dy d.v. F. Zulker Bread® d. v. C. M. jsrioeezeii en o. i\i d. v. G. A. Kraaije- Bruggencate W. z. v. W. Slegte, Wen- M. de Wit, d. Bersselaar, Bas C. B. Albert is vervangen door twee altes: een halte Kon. Julianalaan en een halte Leidseweg. Lijn 15 kan haar interne (agglo meratie) eindhalte hier aan de Voorschotense zijde bij het station krijgen- Als in de spitsuren lijn 15 doorgetrokken wordt naar Den Haag (samen mot lijn 49 een 10 minuten frequentie) behoeft niets aan de lijn- voering te veranderen. Om d'e doorstroming van het open baar vervoer te bevorderen, zullen in Voorschoten maatregelen geno men moeten worden op het tra ject. Kon. Julianalaan-Leidseweg en op de aansluiting van de ventweg op de Papelaan. Indien de nieuw te bouwen wijk Bijdorp een goede aansluiting op de bussen wil, zal er voor deze bussen een goede verbin ding VeursewegProf. Einsteinlaan noodzakelijk zijn, met een goede centrale ligging van een halte in deze wijk. Oegstgeest Voor het doorvoeren van de inter lokale lijnen zijn in Oegstgeest vier routes geschikt: de zuidelijke, Rijnzichtweg. Ge versstraat, Leidsestraatweg. de westelijke, Irisiaan (Dorps straat) Rhijngeesterstraatweg. de noordelijke. Lange Voort. de oostelijke, Abtspoelweg, Laan van Oud Poelgeest, Warmon derweg. Met uitzondering van de noorde lijke route (Lange Voort), liggen de ze routes nogal excentrisch ten op zichte van het woongebied. Door de binnenkomende buslij nen over de vier routes te leggen, geven de daarbij geprojecteerde hal ten en hun invloedsgebieden aan. dat Oegstgeest toch geheel bediend kan worden. Met als uitgangspunt „geen omleidingen" is de lijn voering ln Oegstgeest van twee van de drie in- valspunten eenvoudig: vanaf Rijns- burg, binnenkomst via Rijnzichtweg op de zuidelijke route, vanaf War mond, binnenkomst via Abtspoelweg op de oostelijke route. De frequentie van de bussen op de zuidelijke route is van dien aard (lijnen 31, 40 en 41 met 10 bus sen per uur) dat aan deze zijde Oegstgeest ruimschoots bediend kan worden. De frequentie op de oostelijke route (lijn 50 en 55, 5 bussen per uur) maakt nog een extra injectie voor verhoging van de frequentie wenselijk. De bediening van het noordelijk gedeelte van Oegstgeest maakt een tracering van de bussen, die via de Irislaan (of voorlopig Groene lagere frequentie. De lijnen 42 1 ter hoogte van de Raadhuislaan. en 14 zullen op de oostelijke route Daar in het dwarsprofiel deze gezamenlijk met 50 (en lijn 55) een halte niet mogelijk ls. wordt de gunstig mogelijke frequentie moe- eerste halte gehandhaafd N C. Swenne. Ondertrouwd: L.Eikelenboom Dron- ten en J. M. Miltenburg. B. M. Niers man en E. den Otter, C. H. ten geven (9 bussen per uur). tweede halte (Burg. Nederburgh- Voor de verbinding met Den Haag i laan) en de halte Herenweg ten i ohier Lelden is lijn 89 door Oegstgeest getrok- noorden van de Beatrixlaan samen- overledenJ. Hakker 80 Jr. RIJPWETERING De Jury van kaasdag stond voor een zeer moei lijke taak. Bij het uitreiken van de prijzen was het nauwelijks mogelijk verschillen te constateren, maar gelukkig hadden de keurmeesters dat 's middags al gedaan. Eén kaasmaker sprong er uit: Th. J. van der Geest uit Oud Ade. Hij behaalde 95 van de 100 punten. Dat was in de categorie Goudse Kaas Jong. Over het alge meen zijn er tegenwoordig veel kazen met veel gaten. Het publiek schijnt daarom te vragen en aan de vraag moet worden voldaan. Toch Ls, aldus arbiter Roseboom uit Woerden, de kaas uit Alkemade van zeer goede kwaliteit. De uitslag was als volgt: GOUDSE KAAS JONG Nummer 6a. 96 pnt., Th. J. van der Geest (Oud Ade)16a, 89 pnt., J. P. van der Poel (Oud Ade) 17a, 89 pnt., S. van der Geest en Zn. (Oud Ade)15a, 88 pnt. J. P. van Schie (Warmond)24a 88 pnt. C. J. Duivenvoorden (Rijpwetering)20a, 87 pnt., G. C. J. van der Geest (Lei derdorp) 7a, 86 pnt., L. C. de Haas (Oud Ade); 9a, 86 pnt., A. G. Bis schop (Rijpwetering). GOUDSE KAAS BELEGEN Nr. 16b. 91 pnt., J. P. van der Poel (Oud Ade)9b, 89 pnt., A. G. Bisschop (Rijpwetering)6b. 88 pnt, Th. J. van der Geest (Oud Ade)20b, 88 pnt.. G. C. J. van der Geest (Leider dorp) ;25b. 88pnt„ H. Los (Nw. Wete ring); 8b. 86 pnt., Th. Rotteveel (Rijpwetering)2b. 86 pnt., Jac. Ver- weij (Rijpwetering). LEIDSE KAAS JONG Nummer 13a, 89 pnt., J. P. van der Hulst (Oud Ade); 11a, 86 pnt., N. P. Heemskerk (Oud Ade). LEIDSE KAAS BELEGEN Num mer 13b. 90 pnt., J. P. van der Hulst (Oud Ade). Discussie-project Samen-Over-Leven OEGSTGEEST Saimen-Over-Le- ven is een project dat 9 november in Oegstgeest begint. (Roode Leeuw, Dorpsstraat, 20.00 uur) Samen-Over- Leven is een discussie-project dat door het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrien den in heel Nederland op gang wordt gebracht. Iedereen die zich verder wil verdiepen in de vragen, die uit de analyse van de wereldsituatie voortvloeien wordt uitgenodigd aan deze discussie deel te nemen. Tij dens de bijeenkomst in Oegstgeest, die onder leiding zal staan van Ka- rel Beckers, lid van de begeleidings commissie die het project heeft uit gewerkt, zal worden overlegd over het eventueel vormen van discussie groepen in en om Oegstgeest. De vragen waarin men zich in het pro ject bezig houdt zijn toegespitst op vijf onderwerpen: opleiding, arbeid, inkomenspolitiek, bouwen en wonen en welzijn. Het is de bedoeling dat. deze discussiegroepen deze winter vier of vijf keer bijeenkomen en aan de hand van schriftelijk materiaal met elkaar van gedachten wisselen. De begeleidingscommissie zal na af loop van het project (ongeveer maart 1973) het resultaat van de discussie verwerken in een rapport. Dit rapport zal dan alls basis moeten dienen voor verdere actie. kaïnerbewoners en alleen- raadsvrouw 1011 i Stadshuis Sf 2a Spreekuur sociale Jeugdhaven Jeugdca- Oegstgeest (Kennedylaan 11) Infor matie-avond Baha'i 8 uur nam. Vredeskerk Comité Open Bejaarden- Stadhuis Openbare vergadering com missie stadsontwikkeling, bespreking plan Herengracht/Zijlsingel 7.30 uur Holiday Inn Wilms Floet Show van ski- en winterkleding 8 i Vietnam-avond 8 i Breestraat 19 J fé 7.30—10.30 uur i Morsweg 10 Werkgroep 8 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale raadsvr. Breestraat 19 Sociëteit voor gehan dicapten 25 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8 Leiderdorp (Wilhelminastraat 10) In formatie-avond Baha'i De Lakenhal Spr dr over "De ontwikkelini. landschapschilderkunst in de 17de Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9 't Praethuys Vrouwenkerkkoorstr. 9) Gaat de Leidse Baan toch door? 8 LANDS LYCEUM. I 5ieto en Marijke Hov de Nijs: „Waartoe, neen". Donderdag Stadhuis (kamer 204) Openbare ver gadering Commissie voor de financiën 4.30 uur nam. VRIJDAG Kreatlef Sentrum (Breestraat iné-c' berg 8 Bre- rakei He verjassen 8 Breestraa (voor^kamerbewoners en alleenstaan- Oegstgeest (Geversstraat 65) Soci« Oiné-club, films van Josef von Stein- Tg 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, soos Mi- Morsweg 59Kla- Breestraat 19 Sociëteit Twentwel kamerbewoners en alleen- orp (Fred. Hendri: 25) Gespreksavond Baha'i Koningskerk Ruilclub 7.3010 uur Ant. Clubhuis Jaarconcert ..Crescen- Apothekers Lammenschansweg helminapark 8. ÜjkhedeD verfc^re Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mors singel 8 tel 24800 9-10 uur voorm. Aanvragen voor halve dagen: In terkerkelijke opleidingsschool voor ge zinsverzorging, Rijnsburgerweg 86, tel. 55336 voorm 9—10 uur. Wets winkeltje Adres Leïds Volkshuls Apothekers- ijk 33 Openingstijden: dagelijks van uur voorm tot 1 uur nam. (behal en maandag) en donderdagavond van Dertig september en 3 oktober geslo- Met medewerking van Hein Elbrink, Paul Delfgaauw en Jan Holvast Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Wat je al niet tegenkomt in de Leidse wateren. Witte Singelgisteren: tussen de weggeworpen patatzakken ligt een achteloos weggeschoven auto met het mysterieuze opschrift: Sgeetje 15 Jr. Ach, je moet maar denken, in het water ver oorzaken ze minder overlast deun op de weg. die auto's. P.S. Wat horen we? He auto bleek gestolen en kennelijk wilde niemand hem hebben. Vandaar. Takken Je kunt het Je haast niet voor stellen, maéx er zijn Oegstgeeste- naren, en niet zo weinig ook, als Je de berichten mag geloven, die heb ben last van takken. Takken. Zo op het eerste gezicht lijkt dat 'n merkwaardig bericht, maar als Je wat dieper in de materie duikt zie je hoe dat komt. De takken zijn namelijk overhangend. Ze zijn weliswaar mooi en ze zitten vast aan prachtige bomen, maar ze hangen over hekjes en heggen, belemmeren zo de vrije doorgang van de stevig stappende wande laars, en zijn er bovendien de oorzaak van dat het uitzicht op hoeken tot het minimale wordt teruggebracht. Het ls een jaarlijks weerkerend euvel. De bomen hebben het hele voorjaar en de ganse zomer lek ker kunnen doorgroeien en dan wordt het zo tegen de herfst een beetje teveel van het goeie. Daar om wijst de politie met nadruk op de politieverordening, waarin staat dat aan de straat staande bomen niet ongebreideld mogen groeien. De eigenaar moet er zelf voor zorgen dat argeloze wande laars 's nachts niet verstrikt ra ken in zijn treurwilg. Daarom, ook al bent u tegen kort, blijven knippen. Apartheid I Te midden van de brochures over de opleiding tot betonvlech- ter, politiebeambte etc. op het Leidse Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Herengracht ligt er een van minder onschuldige aard. Een le zer maakt er ons op attent. De bewuste brochure heet "Voor uitgang door afzonderlijke ontwik keling", uitgegeven door de Afde ling Pers en Voorlichting van de Zuidafrikaanse Ambassade in Den Haag. Het boekje van 142 bladzij den steekt de loftrompet voor apartheid, gegroeid volgens de historische gegeven realiteiten waarbij volgens het geijkte pro cédé maar even aan de huidige re aliteit wordt voorbijgegaan. Een passage is bovenal om van te griezelen: Evenmin kun nen wij een voorbeeld van andere landen -bijvoorbeeld Nederland- volgen, zolang Nederland niet de zelfde bevolkingssamenstelling als Zuid-Afrika heeft. Het zou eenvou- idger zijn indien Nederland een Afrikaanse staat zou zijn, bijvoor beeld gelegen aan de Zambesi, en wanneer het afgezien van de twaalf miljoen Nederlanders ook nog zo'n 45 miljoen negers telde. Dat ls -gelukkig- niet het geval, doch geeft de verhouding in Zuid- Afrika wel goed weer". Met andere woorden de negers in Zuid-Afrika zijn geen Zuid-Afri kanen evenmin als de negers hier volgens de Zuidafrikanen Ne derlanders zijn of zouden kunnen zijn. Apartheid II De discussie over apartheid is elders al gevoerd en Juist daarom is hier de vraag belangrijk: wie is verantwoordelijk voor de versprei ding van informatiemateriaal van dit kaliber door een overheidsor gaan. Directeur mr. M. G. van Rijs wijk van het Leidse Gewestelijke Arbeidsbureau: "We zijn een open baar aanmeldingsorgaan voor de emigratie, ook naar Zuid-Afrika. In dat kader verspreiden we dit materiaal. Daar kan ik geen be zwaar tegen hebben. Ik zou echter persoonlijk ook geen bezwaar heb ben tegen de verspreiding van an- ti-apratheidsmateriaalMaar daar voor moet u niet bij mij zijn maar bij het Directoraat-generaal voor de Arbeidsvoorziening afdeling Emigratie." Apartheid III Op dat Directoraat weet men te vertellen dat er in principe vijf or ganisaties zijn die verantwoordelijk zijn voor het aandragen van de no dige informatie over het land van bestemming: een algemene een prot-christelijke, een gereformeer de, een rooms-katholieke emigra tiecentrale en sinds 1952 de Neder- lands-Zuidafrikaanse Vereniging. Deze organisaties zijn daarvoor door de minister aangewezen. De hoeveelheid voorlichtingsma teriaal over Zuid-Afrika is, zo zei men, "echter beperkt omdat de brochures zo snel het levensbe schouwelijke vlak raken". Er was echter ook onder objectief materiaal. ,,In de Reiswijzer, die kandidaat-emigranten meekrijgen wordt de kwestie apartheid wel aangeroerd maar", aldus onze zegs man, op een manier om van „als je er niet tegen kunt moet je er niet heengaan". Hoe tenslotte de brochure Voor uitgang door afzonderlijke ont wikkeling op het Leidse Geweste lijke Arbeidsbureau heeft kunnen verzeilen werd niet duidelijk: „Mis schien heeft de Zuidafrikaanse ambassade die wel direct aangebo den". Of de kaboutertjes? Gaat gebeuren In de nacht van vrijdag op za terdag wordt in Voorschoten een nachtrit gehouden. Zowel gerouti- neerden, als minder geroutineerden en beginners (lieve mensen, binnen blijven die nacht, met al die begin ners die in het donker een onbe kend parcours gaan rijden). In schrijven, vrijdag 3 november tus sen tien en elf uur 's nachts in het Wapen van Voorschoten, Voor straat 16 Ook duister, maar niet letter lijk, is de materie die mr. G. A. Bos, lid van de Tweede kamer, vrijdag in het Gemeentecentrum van Oegstgeest gaat aanroeren: binnen- en buitenlands beleid. Laat uw lichtje schijnen. En dan, het is druk vrijdag, wordt diezelfde avond een huldi- gings- en feestavond van de iNZH in de Stadsgehoorzaal gehouden. Vele Jubilarissen zullen worden be jubeld en er is een uitgebreid amu sementsprogramma met, zoals dat vroeger heette, een gezellig samen zijn tot in de kleine uurtjes. Hup, i de vloer. vindt gretig aftrek. Een tweede huis, een tweede, zelfs derde auto, een vierde teevee, een zesde radio. Menigeen wil er bovendien een tweede portefeuille op na houden. Maar dat lukt meestal niet, al hoewel De banken van le ning schieten als paddestoelen uit de grond. Iedereen leent geld om de gekste dingen te kopen. Alle interesses zijn materiële wensen geworden. En om aan die behoef te te voldoen worden er zelfs tweede leningen afgesloten om de eerste te kunnen aflossen. Maar die aflossingen Juridische adviseurs hebben hun handen vol geld aan mensen die met hun handen in het haar zitten. De chaos nadert, is bijna cW- pleet. Kinderen leren op de kleu terschool al rekenen met geld. Eén kersje plus één kersje is ver anderd in één tientje plus één tientje is twee tientjes. Hofjes III Voorafgaande: We zijn in het jaar 2032 waar kinderen niets meer van het verleden kunnen terugvinden. De wereld is verge ven van het laioaai. En niet alleen het lawaai ont wricht het levensgeluk van vele mensen, maar ook de economie van het land holt hard achteruit en dat komt doordat de mensen steeds consumptiever worden. Al les wat het leven nog meer com fort biedt wordt gekocht. Het ene statussymbool na het andere

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2